Positie van CHU steeds scherper Egypte biedt erkenning Israël aan CcidbcSomont Vluchtelingen Chili zijn geen gevaarlijke revolutionairen Anton Piecks Groot Prentenboek CHI roept zelf om eenheid R 1973 ZATERDAG 15 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT ROTTERDAM - Vandaag verga derden de partijraden van de KVP, ARP en CHU afzonderlijk over de voorstellen om een nieu we stap te zetten tot nauwere christen-democratische samen werking. De voorzitter van de KVP dr. D. de Zeeuw, heeft bij de opening van de partijraads vergadering duidelijke kritiek op de CHU laten horen. Hij zei dat de drie partijen de oproep hadden gedaan dat de Kamer fracties zo snel mogelijk eens gezind zouden gaan optreden. "Maar sinds de algemene poli tieke beschouwingen in de Tweede Kamer wijst de ontwik keling niet op een verbetering. Integendeel, de CHU-fractie voert steeds scherper oppositie. Ik weet niet wat er van het Christen-democratisch appèl te recht moet komen, als dit zo doorgaat. De geloofwaardigheid van het samenwerkingsverband staat op het spel", zo zei dr. de Zeeuw. Dit is des te meer onwelkom, nu regering, parlement en politieke partijen een noodsituatie te lijf moeten gaan. Onze christen-de mocratische partijen kunnen het zich niet permitteren wezenlijk verschillende standpunten in te nemen. Wanneer het nu niet zal lukken, wanneer zal het dan wel lukken, zo vroeg de Zeeuw zich af. De voorzitter van de CHU, mr. O. W. A. baron Van Verschuer, heeft vanochtend op de unie raad in Rotterdam een dringend beroep gedaan op zijn partij, de AR en de KVP de politieke ban den te verstevigen. Hij meent, dat ondanks het verschil in poli tieke opstelling - CHU in opposi tie, AR en KVP aan de kant van de regering - gestreefd moet blijven worden naar poli tieke eenwording van de confes sionele partijen. Hij voegde daaraan toe, dat de politieke realiteit wel met zich mee brengt, dat deze eenwording nu nog niet kan worden gereali seerd. r sombere situatie in Engeland was voor premier Edward Heath aanleiding rich gisteravond via radio en televisie tot alle Britten te wenden met een beroep op de naionale een heid. „Wat de welvaart betreft: we zullen de moeilijkste kers mis krijgen sinds de oorlog". Spoedig aanleg industrie gebied ZOETERMEER Het industrie schap Zoeterhage wil zo snel mogelijk beginnen met de aan leg van het industriegebied bij Zoetermeer. In een voorstel aan de Raad van Bestuur wordt ge vraagd om een krediet van tien miljoen voor het bouwrijp ma ken van het eerste deel van het gebied. Vijf gegadigden hebben zich in middels gemeld voor de aan koop van gronden in h indu- Politiemannen verlenen eer ste hulp aan een van de slachtoffers van de explo sie in het Algerijnse con sulaat in Marseille. Daar sprong gisteren een onbe kende man uit ee nauto en gooide een pakket het con sulaat in. De explosie eiste vier doden en 22 ge wonden. Het aantal anti- A rabische uitingen, zoals deze aanslag, neemt steeds meer toe in Frank rijk. striegebied. Het dagelijks bstuur wil met de ontwikkeling beginnen in het middelste deel van het terrein omdat de ge meente Zoetermeer nog niet alle gronden dn de overige delen heeft verworven. In afwachting van de hoofdontsluiting van Zoe terhage kan inmiddels begonnen worden met de bouw van de vest gingen in het middenge bied. De raad van Bestuur bespreekt het voorstel tot votering van tien miljoen tijdens een verga dering die 20 december om vier uur wordt gehouden in het Zoe- termeerse gemeentehuis. 55 55, (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er heerst in West Europa veel misverstand over de politieke buitenlandse vluchtelingeh in Chili die bedreigd zijn en hulp behoeven, zowel wat hun aantal als wat hun karakter aangaat. Hun aantal bedroeg ruim vierduizend, van wie er nu nog 1700 in Chili zijn vrouwen en kinderen inbegrepen en die voor het eind van dit jaar het land moeten hebben verlaten. Het gaat niet om gevaarlijke revolutionairen, maar voornamelijk om studenten en academici. Dit bracht gistermiddag bisschop Helmut Frenz, voorzitter van de Evangelisch-Lutherse kerk in Chili en voorzitter van het na tionale kerkelijk comité voor hulp aan politieke vluchtelingen daar, naar voren tijdens een persconferentie in Den Haag, waar hij onder meer een onder houd had met staatssecretaris Kooijmans van Buitenlandse Za- i ken. CAIRO (AP) Op de vredescon ferentie over het Midden-Oosten die dinsdag in Geneve begint, zal Egypte volledige terugtrek king eisen van Israël uit de be zette gebieden, in ruil voor, In feite, een erkenning van de joodse staat en waarborgen voor de veiligheid. Als Israël te rugtrekt uit Egyptisch gebied, wil Egypte het soevereine be staan van Israël en zijn recht in vrede te leven erkennen en de vrijheid van Israëlische scheep vaart in het Suezkanaal en de Golf van Akaba verzekeren. Als garanties zou Egypte een Inter nationale macht toestaan. In Geneve zullen Egypte en Israël overigens niet direct onderhan delen. aldus premier Sadat van Egypte. Het eerste gespreks punt moet de terugtrekking van troepen zijn. De Palestijnse be vrijdingsorganisatie heeft laten weten „met alle middelen te zullen vechten", tegen besluiten in Geneve die „onze goedkeu ring niet hebben". In Syrië hebben waarnemers de indruk dat dit land ook naar Geneve zal gaan, een lijst met Israëlische krijgsgevangenen zal meebrengen en zeifs tot uitwis seling van gewonde krijgsgevan genen wil overgaan. Israël zelf is bereid concessies te doeh in Geneve, of zoals minis ter Dajan het zei „de Arabieren meer dan halverwege tegemoet te komen". Israël zal echter niet alle bezette gebieden opge ven. De hoogte van Golan, de strook van Gaza. Sjarm en Sjeik en met name Jeruzalem jnoeten Israëlisch blijven. maandag in Genève spreken met de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen en de Wereld raad van Kerken. Hij was zeer geschrokken van de ideeën, die men over de vluch telingen had, met name ln West-Duitsland, waar men hen zag als vervaarlijke revolutio nairen. Bisschop Frenz ontkende dit. De junta hanteert een verdeling in drie groepen. De eerste wordt gevormd door de activisten, die voor een krijgsraad dienen te verschijnen, de tweede groep ls die van hen, die gevaarlijk voor de veiligheid van de staat werden geacht en die uitgewe zen moesten worden en de der de groep is die van hen, die nergens bij betrokken waren, maar werden „uitgenodigd" het land te verlaten. De door bis schop Frenz genoemde vierdui zend behoorden allen tot de laatste categorie. Het zijn men sen, die soms al negen jaar in Chili wonen, daar met Chileense vrouwen zijn getrouwd en een gezin hebben gesticht. Zij zijn bij de diverse omwentelingen in de omringende landen naar Chi li gekomen, dat van oudsher een wijkplaats voor vervolgden is. Na de militaire omwenteling kwa men zij om hulp bij de kerken. die hen ook na hun komst in Chili hebben bijgestaan. Zij le ven nu in vluchtelingenkampen, waar de kerken hen als enige helpen. De kerken wordt bij deze hulp niets in de weg ge legd door de junta. De 1700 verkeren op het ogenblik in een zeer precaire situatie, omdat zij voor het eind van dit jaar het land moeten hebben verlaten. Maar waarheen is de grote vraag, omdat nagenoeg geen land hen wil toelaten. „Ik ben nu op zoek naar die landen, die deze mensen willen opne men en daarbij snel handelen, desnoods door voorlopig een doorgangskamp in te richten en een definitieve opvang later te regelen", aldus bisschop Frenz. „De wanhoop onder deze men sen neemt dagelijks toe". -• -j „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel voor dezelfde stroomkosten Nieuwe regering in Suriname DEN HAAG De vorming van een nieuw kabinet in Suriname ls gereed. Informateur H. Arron van de Nationale Partij Surina me zal vrijwel zeker dr. ir. F. Essed, van de Progressieve Na tionale Partij, die geen enkele zetel behaalde ln de verkiezin gen van vorige maand, voordra gen als minister-president. Ir. Essed was in het vorige kabi net minister van landbouw. De heer Arron zal zelf voorzitter worden van het Surinaamse parlement. Gevolmachtigd mi nister in Den Haag wordt mr. A. Karamat Ali, thans werk zaam op het ministerie van jus titie in Paramaribo. De informatie werd wat ver traagd doordat de Indonesische partij KTPI weigerde voorzitter Soemita beschikbaar te stellen als minister uit vrees een parle mentszetel te verliezen. Deze moeilijkheden zijn nu opgelost en verwacht wordt, dat volgen de week de nieuwe Surinaamse regering beëdigd kan worden. Koude douche? GEEN APPLAUS VOOR HET KABINET vanaf de grote tribune. Want blijkens de eerste reacties moeten de vakbeweging en een deel van politiek grote brokken teleurstelling wegslikken nu ze meer concreet weten, op welke manier de regering de natie de buikriem wat wil laten insnoeren. Volgende week, als de Tweede Kamer over de machtigingswet debat teren gaai en dan de gevraagde machtiging moeilijk zal kunnen los maken van de maatregelen welke de regering op grond daarvan be sloten heeft te nemen, komt er waarschijnlijk ook wel luider kritiek vanuit andere hoeken van de arena. Bijna voor de hand ligt bijvoorbeeld, dat er kritisch geconstateerd zal worden dat het kabinet-Den Uyl zelf niet zo heel veel aanbiedt om te bezuinigen op zijn plann'/i- Dan moet ook wel indringender ge vraagd worden, of het waar is dot de regering bij haar schattingen inzake de werkgelegenheid een betrouwbaar raidden houdt tussen optimisme en pessimisme. Maar voorlopig zal de harste noot welke de regering te kraken rijgt, toch wel op haar concrete ingrijpen in het loonbeleid betref fen. Een ingreep waarvan de vagbeweging beweert, dat de over heid thans dichter is gaan staan bij het standpunt van de werkge vers dan bij dat van de vakbeweging. ERG REALISTISCH ZIJN DIE EERSTE reacties van de vakbewe ging niet. Wanneer N.V.V.-vorzitter Kok uitroept dat het loonbesluit voor de vakcentrales een „koude douche" is, vergeet hij erbij te verteilen dat die vakcentrales wel wisten dat het warme water zo goed als op is. Nog merkwaardiger is Kok's uitspraak dat de vakbeweging politiek onafhankelijk is, met andere woorden: het zou wel eens kunnen ge beuren dat de vakcentrales even scherp tegen Den Uyl stelling gaan nemen, als zij tgenover Biesheuvel hebben gedaan. Waarvan acte. Menigeen zal bij het horen van die kreet wellicht denken: ken nelijk is de vakbeweging dus politiek weer onafhankelijk aan het worden, nadat ze dat vorig jaar tijdens de verkiezingscampagne een beetje aan het vergeten was. Maar, hoe staat het nu met de klacht van de heer Kok c.s. dat twee maal vijftien gulden voor iedereen zo iets als e/2 a-sociale daad van een zich progressief noemende regering is? GELIJK HEBBEN CRITICI als ze stellen, dat uit de tot dusverre door het kabinet gedane mededelingen weinig blijkt van een garan tie dat de overheid ook de inkomenstijgingen van zelfstandigen, ze ker van de lucratieve vrije beroepen, onder controle krijgen zal. Ook moet in de praktijk nog blijken inhoeverre minister Lubbers de prijzen onder controle krijgen zal, waarbij de overheid wat be treft haar eigen tarieven wel een goed voorbeeld probeert te ge ven door te bedingen dat elke verhoging grondig gemotiveerd moet worden, maar dan toch maar weer een marge tot zeven procent open laat. Dat de beter-betaalde werknemer er beter af komen dan de kleine man zal de beweging moeilijk staande kunnen houden, daar bij hen van de vijftien guld1^ grootste deel wel „wegbelast" zal worden. Concreet gezien is tweemaal vijftien gulden inderdaad te veel, maar wat wilt ge, wanneeer men het eéns is over het principe van een na tionale versobering? HEEL BEGRIJPELIJK IS, dat zeker na de verkiezingsprograms van vorig jaar de realiteit voor 1974 tegenvalt. Maar wiens schuld is dat? Wie bereid is met de regering mee te werken aan het opvangen van de tegenslag, mag wel garanties eisen dat profi teurs van de misère hard tot de orde worden geroepen en logisch is dat iedereen zijn rechten voorbehoudt voor het geval de donkere wolken binnen korte tijd toch overdrijven. Intussen is nu hoofdzaak te zorgen dat het water weer warm wordt, zodat morgen de koude douche weer vervangen wordt door een ver frissende beurt met aangenamer water. BLOEMENDAAL De dummy prijkte al maan den in de etalages van alle boekhandelaren en nu ls het boek dan uit: „An ton Pieck, zijn leven en zijn werk" (Pieck tekent voor de ij al jaren hard nekkig Y omdat hij die veel mooier vindt). De plaat van de stofomslag met de drie jongetjes, die op Driekoningen lopen te sterre-zingen, zal daar door wel een van de meest bekende watervert- schilderijen van Neder land zijn geworden. Maar ook voor het ver schijnen van het boek was Pieck ongetwijfeld al de bekendste tekenaar van ons land, niet alleen door zijn boekillustraties, maar vooral door de kalenders en zijn kerstkaarten. En waaraan heeft hij die be kendheid te danken? Op de eerste plaats aan zijn duidelijke tekenmethode en vervolgens door zijn nagenoeg iedereen aan sprekende romantische on derwerpen Het boek ge schreven door wijlen Ben van Eysselstijn en Hans Vogelesang laat daarover geen twijfel bestaan. De eerste, een trouwe vriend van Pieok, heeft het werk niet kunnen afmaken en Vogelesang, die eveneens een Pieckkenner is, heeft het manuscript gecomple teerd en de inleiding ge schreven. Er is wel eens gezegd dat men in Nederland erg ge steld is op „prentenboeken voor grote mensen". Royaal geïllustreerde en doorgaans kostbare uitga- te keuze uit zijn werk laat zien, waardoor zijn veel zijdigheid gedemonstreerd wordt, biedt zich toch al lereerst als biografie aan. Dat wil zeggen: een le vensbeschrijving waarin de hele persoon in kwestie belicht wordt speicaal in verband met z'n werk. En in die opzet zijn de beide Biografie van Hollands bekendste tekenaar thans verschenen ven lopen hier goed. Het boek over Anton Pieck dat in feite een biografie is, door hemzelf geïllus treerd, kan gevoeglijk onder dit genre geteld worden Het is 'n prachtige uitgave waaraan de Zuid- Hollandse Uitversmij al haar zorgen heeft besteed: groot kwarto formaat, schone linnen band. kloe ke bladspiegel en een zeer fijne kleurendruk. De inte kenprijs was 110.- maar die blijft zo en zal ook voor de twee druk gelden. Maar 't boek dat een gro- auteurs geslaagd. Pieck wordt beschreven als mens en als kunstenaar zodat zijn „fans" (de ver zamelaars van zijn repro ducties in hoofdzaak) goed geïnfomeerd worden en het lijkt erop dat de au teurs zich vooral tot hen hebben gericht. Van een opzet die een do cumentaire waarde voor de beeldende kunsten in Ned ."Hand zou kunnen hebben, is nauwelijks sprake. Wij hadden b.v. graag een opgave gezien van de werken waarin de afgedrukte platen voorko men. En waar bevinden zich de schilderijen? Er is geen hoofdstuk ingeruimd voor Anton Pieck en de kritiek". Dit onderwerp komt wel even ter sprake bij de inleiding, waar dan gesproken wordt van de „officiële" kunstkritiek. Het boek, dat ook geen aanspraak wil maken op 'n enigermate wetenschap pelijke benadering van de populaire tekenaar, is een geschrift van bewonde raars en vrienden. Gister middag heeft Bloemen- daals burgemeester, dr. D. H. Peereboom Voller, het eerste exemplaar overhandigd aan zijn ver maarde plaatsgenoot Pieck. Het zal niet het laatste exemplaar zijn dat wordt weggeven: voor menigeen zal het een wel kom kerstgeschenk zijn, een mooi kijkboek voor ie dereen die van Piecks kunst gecharmeerd is. J.V. Een van de tekeningen ui: het boek van Anton Pieck. De N'eutvekerks- toren ven De'fi. een aquarel-teken ng n het boek in kleur), die het werk van Pieck goed karakteriseert. mist 19 temperaturen mo OchtdnJi in mJlibaren cdS opklaringen ■w-w warmtefront H hoge-drukgebied ^•bewolkng sneeuw T-r kou-front L lage-dnfcgebied onweer windrichting verplaatsingsrichting Aan de achterzijde van een diepe depressie boven de Baltische staten zijn opnieuw grote mas sa's koude en onstabiele pool- lucht over geheel West- en Mid den-Europa uitgestroomd. De temperaturen komen overdag dan ook maar enkele graden bo ven het vriespunt en 's nachts vriest het er licht tot matig. Bo vendien vallen er talrijke sneeuwbuien. Vooral in de Scan dinavische landen is de winter met grotere strengheid terugge keerd. Een depressie ten zuiden van IJsland breidt zijn Invloed snel naar de Britse eilanden uit. De depressie zal er niet in sla gen zachte oceaanlucht over ons land te stuwen, maar wel zal zijn warmtefront zo dicht kun nen naderen, dat de bijbehorende zone met sneeuw over ons land zal komen te liggen. Vooruitzichten voor zondag en maandag: tijdelijk sneeuw en lichte tot matige vorst in de nacht en ochtend. WEERRAPPORTEN L-jchtb. Rul. Twents Vllsilngen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona huilbui h brw. on hew. Loenrno Luxemburg 1. on bow. 1. how. inoouwbut h. bew. on how. 1. betw. Lm J'almn» New York Tel-Avlv Zware storm en hoog water I DEN HAAG (ANP) De storm j en zeer hoge waterstanden heb ben gisteravond voorul aan de kust voor enkele spannende uren gezorgd. In VlissinRen kwam het water gistcrm'ddag tot 4.13 meter boven NAP, slechts 37 cm. Iag?r dan bij de februnriramp in 1933. Op Texel werden enxcle hrc'aren d"'n weggeslag:n door de zee. In de districten D. n Helder. F.' n- gen cn Delfzijl mocsl dijkbewa- kening worden ingesteld. 1 Op de osterschelde bij Kats verg ng het b nnensch p Honte, geladen met grint. Het had bij windkracht 10 water gemaakt. Met veel moeite konden rijkspo- l':!emannen de opvarenden net op ::Jd van boord halen: schip per A. de Graaf (25) z!jn vrouw (22) en baby, de 19-jorl- ge ativ rmrn en een 17-jarige Engelse matroos. Op de Wester- schn'de sloeg he: ll.OOu ton me- •erde Gr ekse vrachtsch p Gol- d;n N co!as ven de ankers cn 1 ep vast in de slikken. Bij Gravenzande verdween de posl van de reddingsjrigade in dl golven.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7