£eidóc©ou/ui/vit EEG-leiders praten met Arabieren én Israël Samen met auto-maat naar t werk v.d.wiel tif Bij explosie 80 doden Paid Getty vrijgelaten v.d.wiel Verdeeldheid over plan-Kksinger Vakbonden: geef alsnog 30 gulden Juwelier in winkel vermoord TWEE ONGELUKKEN IN SASSENHEIM Segers Lisse in moeilijkheden Ontslag dreigt voor ruim 30 man Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J, Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,30 per mm. Telefoontjes ƒ2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal 27,76,jaar 108.20. - Losse nummers 35 cent. 65e JAARGANG No. 19688 ZATERDAG 15 DECEMBER 1973 Zaterdag Ned. I: 16.02 uur Bibelebons; 19.30 uur M.A.S.H.; 20.21 uur Wie-kent- kwis. 'Ned. II: 20.21 uur Zeskamp; 21.40 uur Farce Majeure. Zondag Ned. I: 15.33 uur Star trek; 20.25 uur De president-directeur, spel; 22.25 uur Rita Boas-Koc.pman leest uit eigen werk. Ned. II: 19.00 uur De vrijbuiters; 20.45 uur Diagnose, document. KOUD WEER Wisselend bewolkt met vooral aanvankelijk sneeuw- en hagel buien. Eerst nog vrij krachtige wind uit noordwest tot noord, maar geleidelijk afnemende en later naar zuidwest tot zuid krimpende wind. Maximum temperaturen ongeveer 3 gra den. Morgen zon op 08.42, onder 16.29, Scheveningen hoog water 07.36 en 20.04, laag water 03.21 en 15.42. Gebruik van gemeentelijke vuilzakken niet verplicht (Van een onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN - De Haagse rechtbank heeft gisteren beslist, dat Voorschoten de inwoners niet kan verplichten alleen plas tic huisvuilzakken van de ge meente te gebruiken. Wel kan de gemeente de inwoners voor schrijven zakken te gebruiken met een inhoud van 40 tot 45 li ter. De officier van justitie meende, dat de vrijheid van de burger wordt aangetast als men wordt verplicht tot het gebruik van zakken met het gemeentewapen als opschrift. Hij stelde de be slissing hieromtrent tot in hoog ste instantie te willen uitlokken door een principiële boete van een gulden te eisen tegen een 39-jarige inwoner van Voorscho ten. Deze inwoner had het hu - vuil niet in een gemeentelijke zak aangeboden, waarna de re nigingsdienst het vuil weigerde. De man deponeerde de vuilzak zelf bij de stortplaats. De rechtbank overwoog, dat de verplichting niet in de plaatse lijke politieverordening was op genomen en ontsloeg de ver dachte van rechtsvervolging. Tsjechoslowakije: TACHOV In een woonverblijf van arbeiders in de Tsjechische plaats Tachov heeft zich een zware explosie voorgedaan, waarbij vermoedelijk circa tachtig personen gedood zijn. )e slachtoffers zijn merendeels inwonende leerlingen van een fabriek in plastic-materialen, die op het moment van de ont ploffing op de slaapzaal lagen. Volgens de officiële berichten zouden 52 mensen levend uit het puin gehaald zijn. De ontplof- iing zou het gevolg zijn van een delecte verwarming. In radio uitzendingen werd verzocht om bloeddonors. :0ME De vijf maanden gele den ontvoerde Paul Getty is vanmorgen vroeg gezond en wel aangetroffen op de autosnelweg van Salerno naar Catanzaro ten zuiden van Rome. Hem is inder daad een oor afgesneden. Voor zijn vrijlating werd negen mil joen gulden betaald. De negen EEG-regeringsleiders die in Kopenhagen bijeen zijn. In het midden de Deense voorzitter premier Jgrgenson met naast hem pre sident Pompidou en kanselier Brandt, tweede van links premier Den Uyl en rechts diens Engelse collega Heath. Hamsteraar is 2000 liter benzine kwijt HILVERSUM De politie van Hilversum heeft gis teren de hand gelegd op een hamstervoorraad van tweeduizend liter benzine. In een schuur had een Hilversummer vele vaten en jerrycans uiteinde lijk tevergeefs gevuld met zijn „appeltje voor de dorst". In Amsterdam werd een voorraad van twaalfhonderd liter ont dekt. Tegen beide ham steraars is proces-verbaal opgemaakt. Computer zoekt partners ADVERTENTIE geeft 'n man meer kans!.. Klinkt misschien vreemd. Maar de moderne man kan er met 'n goed gekozen montuur verdraaid interessant uitzien. En 't zal niet de eerste keer zijn dat zo'n man in de amore en maatschappelijk meer sukses ging boeken... weet er het fijne van _.van brillen! Nieuwe Rijn 62 Lelden. KOPENHAGEN (ANP) Tweeeneenhalf uur lang hebben gister avond laat de negen EEG-minlsters van Buitenlandse Zaken in Ko penhagen gesproken me tde vier Arabische collega's over de toe kringen is er niet zo veel uit de bus gekomen. Vermoedelijk zal ook stand in het Midden-Oosten en de oliecrisis. Volgens goed ingelichte met een Israëlische vertegenwoordiger gesproken worden, tijdens de tweedaagse topconferentie. Zowel onder de EEG-leiders als onder de Arabieren zijn er menings verschillen over het voorstel van de Amerikaanse minister Kissin ger om het energieprobleem gezamenlijk met Amerika en Japar. op te lossen. De Franse president Pompidou zal naar verwachting dit plan finaal afwijzen uit vrees voor „een nieuwe Europese afhanke lijkheid van de Verenigde Staten." De Westduitse kanselier Brandt is juist wèl voorstander van een gezamenlijke aanpak. Brandt wil een samenwerking tus sen olieproducerende en -consu merende landen. In Nederlandse kringen vinden zijn denkbeelden veel instemming. Brandt zal voorstellen een groep hoge amb tenaren en deskundigen zo snel mogelijk een programma te la ten ontwerpen zo snel mogelijk een programma te laten ontwer pen om de energieproblemen het hoofd te bieden. Er moet snel een gemeenschappelijke energiepolitiek komen en een coördinatie van getroffen schaarstemaatregelen. De Nederlandse minister Van der Stoel zei niet te geloven dat het bezoek van de Arabieren een duidelijk stempel op de confe rentie zou drukken. „Tenzij hun boodschap sensationeel is." Hij achtte het gisteravond niet erg waarschijnlijk dat de Arabische ministers door de Europese re geringsleiders zouden worden ontvangen. De Soedanese minister Mansour zei, dat de Europese conferentie kan bereiken dat Israel via eco nomische en politieke wegen ge dwongen wordt zich uit de be zette gebieden terug te trekken. De Arabieren willen niet alleen een verklaring, maar ook wer kelijke Europese druk op Israel. „De vooruitzichten voor 1974 zijn nog somberder dan die welke zijn uiteengezet in de recente nota aan de Nederlandse rege ring," zei premier Den Uyl gis teravond Hij heeft een voorstel gelanceerdom een conferentie te beleggen van de negen regerin gen, de Europese commissie en vertegenwoordigers vt.i werk4'?- vers en werknemers, „om een oplossing te zoeken voor de ern stige crisis." Vrijdag is besloten dat de EEG-leiders voortaan twee maal per jaar bijeen zul len komen. De volgende keer zal dat in mei of juni in Bonn zijn. Uit een verklaring over de Euro pese identiteit blijkt, dat de EEG-landen de „constructieve dialoog" met de Verenigde Sta ten willen voortzetten, de ban den met China nauwer willen aanhalen, evenals de contacten met Oost-Europa, en grotere in spanningen te leveren voor de ontwikkelingslanden. De EEG- landen zijn voorts van mening dat er momenteel geen alterna tief bestaat voor de Amerikaan se kernwapens en troepen in Europa, als waarborg voor de veiligheid. Olga Setnicka rechtsen Jiri Vochomurka nemen afscheid van hun tweejarig zoontje David. Zij tot resp. drie en zes jaar ge vangenisstraf veroordeeld in het Westduitse Weiden, na in hun vaderland Tsjechos'lowakije met acht anderen een vlieg tuig te hebben gekaapt en ermee naar Duitsland te zijn ge vlucht. Bij de kaping werd de piloot dodelijk gewond door een kogel. goed gewenst, is vroeg verstuurd tyMudityA Tijdig posten hoffelijk gebaar tegenover dierbare verstrooiden. Kunnen die als ze wensen— nog dit jaar doen of ze niets vergeten waren. C7 DEN HAAG - De drie vakcentra les hebben er in telegrammen bij regering en parlement op aangedrongen, dat er alsnog een loonsverhoging van 30 gul den op 1 januari komt. De bondsraden zijn verontwaardigd over het splitsen door de rege ring van dit bedrag in tweo maal 15 gulden, op 1 januari en 1 april uit te betalen Mee vraagt zich af waarom de regering de verlangens van de werkgevers bijna letterlijk heeft overgeno- Op 1 januari zal het minimumloon gebracht worden op 1049,10 gul den per maan, 242,10 gulden per week. De AOW voor ongehuw- den komt op 550,50 gulden, voor gehuwden op 779,50 gulden per maand. De kinderbijslag voor het eerste kind blijft 164,58 gul den per kwartaal voor het tweede en derde kind wordt dat 219,18 gulden, voor het vierde en vijfde kind 292,50 gulden. De inkomensgrens voor kinderbij slag voor kleine zelfstandigen komt op 11.600 gulden per jaar. In plaats van een gebruikelijke kruik water nu can petroleum voor de verwarming op het oliecrisis' bezorgt ook deze Arabische vrouw hem kopzorgen, evenals trouwens de rest reld. EINDHOVEN (ANP) Even na negen uur gisteravond Is in Eindhoven de 57-jarige Juwelier C. v.d. Kerkhof in zijn zaak neergeschoten; twee uur later overleed hij in een ziekenhuis. Van de twee dader» ontbreekt nog ieder spoor. Uit de juwe lierszaak wordt niets vermist. Toen de heer V.d. Kerkhof nog in de zaak was. meende zijn vrouw, in de keuken, schoten te horen. Toen zij naar de zaak liep kwam haar een man met een vuurwapen tegemoet. Deze draaide zich echter om en ver dween uit de winkel. Toen vond de vrouw haar man, getroffen door diverse koge's. Een kogel had hem in het hoofd geraakt. Getuigen verklaarden na de schietpartij twee mannen te hebben zien wegrennen. DEN HAAG De Rotter damse heer W. Kamp ziet brood in de benzinedistribu tie. Van oorsprong direc teur van het uitzendbureau Personeelsplanning heeit hij nu „Autopool Nederland C.V." opgericht. Vandaag worden geïnteresseerde au tomobilisten die gezamen lijk van hun wagen gebruik willen maken voor het woon-werkverkeer. middels grote advertenties in de dagbladen opgeroepen om zich te melden. Ze gaan in een computer die vervol- tens een dusdanige selectie maakt dat de meest ge schikte partners elkaar vin den. De ANWB en Shell steunen de „autopool" en bieden n- schrijfformulieren in h n vestigingen aan. Ook F Bouwfonds Nederlandse meenten en Airtour. j doen dit. Woordvoerder H. Viool: „Om rendabel te zijn moeten we minstens tien duizend aanmeldingen heb ben. Ho groter het aanbod, hoe meer kans op het bij elkaar brengen van automo bilisten. we gokken op 400.000 gegadigden". Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft goedkeu ring gegevan aan deze op zet. Belangstellenden moeten hun naam, adres en tele foonnummer opgeven, het ty: auto, het adrr van net werk, e tijd waarop men 's morgens wil ver trekken en aarop men s avones thuis wil ziln. ANWB-leden betalen voor de bemiddeling 12,50 gul den, niet-leden 15 gulden. In Amsterdam is een soor- gelijke onderneming opge richt, het „servicebureau voor automaatschap", die zijn activiteiten voorlopig tot de hoofdstad en omstre ken beperkt, en niet met anderen samenwerkt. Men betaalt hier vijf gulden voor iedere „autom-maat" eie gevonden wgdt. Als cr geen partner gevonden wordt betaalt men niets. VOLGENS DE HEER De Hondt van „Auto-maat" zouden slechts 30.000 Neder landse automobilisten In aanmerking komen voor eenpartnerschap. Man verdwijnt in fietspad Een 69-jarige man is gistermid dag met fiets en al weggezakt in een verzakking die plotseling was ontstaan in het fietspad van de Erasmusweg bij de Aagje Dekenlaan in Den Haag. De een breuk in de waterleiding en het plotselinge noodweer. Hier door spoelde zand weg en ont stond een verzakking van circa anderhalve meter diep en an derhalve meter breed. De man. de 69-jarige P. v. d. W. uit de Beverweerdstraat, raakte ge wond aan armen en handen en werd per ambulance vervoerd naar z:ekenhuis Leyenburg. verzakking was ontstaan door Sassenheim Gisteren vonden weer twee verkeersongevallen plaats in Sassenheim. Het eerste gebeurde 's middags omstreeks l uur op de Warmondcrweg, waarbij een personenwagen uit de richting Hoofdstraat geen voorrang verleende bij het links- afslaan richting Warmond aan een andere personenwagen die vanaf de Rijksweg naderde. Het tweede ongeval deed zich voor circa half 6 op de hoek Rusthoflaan/Menneweg. Daar kreeg mevr. Z. (22) met haar bromfiets geen voorrang van een bestelwagen, die linksaf de Rusthoflaan in reed. Bij haar val liep mevr. Z. hoofdverwon dingen en een hersenschudding op. Na eerste hulp werd ze naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiderdorp overgebracht. LISSE - De kans is vrij groot dat volgend jaar de ruim dertig personeelsleden van het bloem- bollenbedrijf Segers aan de Hcereweg in Lisse op straat zul len worden gezet. De directie heeft het personeel laten weten dat het bedrijf in een dusdanige financiële positie is gekomen dat er mogelijk een massaal ontslag op komst is. Zoals bekend waren de ge broeders Segers al ruime tijd geleden in onderhandeling met iemand, dit het complex aan de Heereweg wilde kopen. Met het toen gedane aanbod zouden dan de bouwplannen van de gebroeders Segers op 't grote bouwterrein aan de Achterweg gerealiseerd kunnen worden. Nu echter is er flinke kink in de kabel gekomen. De aanvankelijke koper heeft la ten afweten en een tweede bod heeft niet voldoende opgeleverd om de uitbreidingsplannen te kunnen verwezenlijken. Als het financiële gat niet snel zal wor den gedicht ziet het er voor de werknemers erg somber uit. De gebroeders Segers zitten nu min ot meer in een dwangpositie omdat nieuwbouw de enige mo gelijkheid is om een verhoogde productie (noodzakelijk gewor den door geringer winstpercen tage op de bollen) te kunnen realiseren. Paul Segers, een van de directeu ren: „In het bedrijf aan de Hee reweg konden we geen kant meer op. Elders hebben we al ruimtes moeten huren. Boven dien zitten we met een gebrek kige outillage e.d. We hebben nu een deskundige ingeschakeld die voor óns zal bezien wat er te redden valt. Lukt dat niet dan zit er echt niets anders op dan dot we ons bedrijf zullen sluiten".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1