KEES VERKERK: Zuid-Molukkers voelen zich nog steeds in de steek gelaten «t;„Ik ben nog nooit gelukkig geweest" kerstdiner voorgeschoteld maar ook daaraan ontbrak nog wel eens wat. Een topsporter mocht namelijk niet alles eten. Het kerstmenue werd met enige zorg samengesteld. Niet te veel van dit en niet te veel van dat, we 'mochten ons nooit „voleten", want dat was slecht voor de conditie. Nu ontdek ik pas wat ik al die jaren heb moeten missen. De huiselijke sfeer ontbrak en dat vond ik altijd het erg ste". .„Als we een keertje thuis waren dan kregen we van Leert Pfrommer de opdracht matig te zijn in het eten en drinken. En wat erger was: vroeg naar bed. De feestdagen in december .waren voor alle kernploegleden vaak een straf, aldus Kees Verkerk, die dit jaar voor het eerst sinds 12 jaar een echte kerstmis hoopt te vieren. „Toen ik 12 jaar geleden in de kern ploeg kwam deed ik precies wat er van mij werd verlangd. Later nam ik het niet zo nauw. De routine en de mentale instelling waren van invloed. Sinds ik Sally ken heb ik gebroken 'met de ijzeren wetten van een' schaatscoach. Drie jaar geleden heb .ik voor de eerste maal kerstmis in de huiselijke kring gevierd. In Noor wegen is kerstmis een grandioos feest. De avond voor kerstmis is het pakjesavond en de eigenlijke kerst- dagen worden thuis en in de kerk ge-' vierd. Kerstmis betekent voor mij 'meer dan alleen maar eten en drin- •Kees Verkerk, de veel bewonderde schaatscrack uit het Zuid-Hollandse Puttershoek^ trok de afgelopen drie jaar steeds naar Noorwegen om sa men met zijn lieftallige verloofde en zijn schoonouders het kerstfeest te vieren. „Door de schaatssport heb ik veel van de wereld gezien. Ik heb in veel landen en. steden kerstfeest ge vierd. In Davos, Insel, Innsbruck,. Göteborg, Oslo en Puttershoek, .maar- zoals kerstmis in Hammeresanden wordt gevierd, heb ik het nog ner gens meegemaakt. Het is een groot familiefeest. Om er een voorstelling van te kunnen hebben moet je eigen lijk naar Noorwegen komen. Je zou er een film van moeten maken. Met •versierde arrensleeën, veel muziek,- 'vrolijk klinkende, belletjes en roman tische kaarsjes gaan de Noren naai de kerk. In een woord: fantastisch. Ik zou nergens anders het kerstfeest meer kunnen vieren. Ik verheug me' nu al op het feest anno 1973. Het zal. .de mooiste kerstmis van m'n leven zijn. Samen met Sally en samen met m'n schoonfamilie", aldus Kees Ver- De profschaatser die onlangs in Alk maar nog bewees "bij de wereldtop te behoren, maakt ."zich dit jaar geen zorgen over de strenge regels van een topsporter. „Vroeger had ik een andere instelling. Als je een dag niet had getraind, of je had een dag goed je best gedaan bij een diner, dan- dacht ik dat m'n vorm was aange tast. Ik ging er over piekeren, want ik had gezondigd. Als profschaatser 'is m'n mentale instelling anders ge worden. Zelfdiscipline is nu erg be langrijk. Ik zal het kerstfeest intens meebeleven maar toch ook geen gek ke bokkesprongen maken. Een dagje zonder training kan nu geen kwaad. Vroeger wel, want dan ging ik er over nadenken". De Tomantiek ligt dit jaar als een sluier over het kerstfeest van Kees. Verkerk en Sally Bernander. Twee jonggehuwden vieren over enkele da gen samen kerstmis, een feest dat voor hen veel meer betekent. „Ik ben hervormd. Natuurlijk gaan we in .Hammeresanden samen naar de kerk. Kerstmis moet namelijk in de kerk worden gevierd. Het is een feest voor iedereen. De kerk is het gebouw waarin iedereen kan samen komen. Rijk en arm, blank en zwart, oud en jong denken op die dagen het zelfde. Samen zoeken ze naar het woord van Christus en kerstmis heeft iets aparts. Kerstmis is voor mij het mooiste feest". WIL V.D. PLAS „Het vroegere Nedèrlands' Indie was een gezin met vele kinde ren. En bij de soevereiniteitso verdracht in 1948 had elk kind' zijn recht moeten krijgen. Maar het bloed van de zuid Mo- lukkers_ is "Jjeruild voor goede, betrekkingen met Indonesië." Ds. Samuel Metiary (56) kerke lijk leider van de 25.000 in ons> •land wonende zuid Molukkers; zegt het op een toon, die ver wijten inhoudt, geen verbitte ring. Hij is teleurgesteld- ovei'. de houding van de Nederlands^ regering inzake de bevordering van een vrije republiek der- zuid Molukken. „We vinden het' bovendien jammer dat de doorsnee-Nederlander zich niet met onze zaak bezig houdt", voegt ds. Metiary er aan toe.- Desondanks hopen en bidden hij en zijn volgelingen elke dag opnieuw dat eenmaal hun wens van een vrij Ambon in vervul ling zal mogen gaan. Kerstmis is voor de in ons land ver blijvende zuid-Molukkers een feest van_ verzoening. Familieruzies wor-j den bijgelegd, vetes begraven. „Ei-, genlijk zou elke dag in het teken van de verzoening moeten staan", aldus' ds. Metiary. „Maar dat is nu een maal niet het geval en daarom moet fle verzoening op Kerstmis plaats vinden. Moeten deze dagen in dienst van de naaste staan". Ds. Metiary is voorganger van de Moluks Evangelische Kerk die op 6 september 1937 als zelfstandig kerk genootschap uit de Nederlands Her vormde Kerk voortkwam. Daarnaast j is hij landelijk voorzitter van de re- geringspartij die aangevoerd wordt j door ir. Manusama, de zuid Molukse president in ballingschap. Dat laatste moge wat grotesk klinken, voor Me- tiary en andere zuid Molukkers is het 'een vast gegeven. Evenals het een feit is dat de zuid Molukkers zich niet assimileren met de Neder landse bevolking waar tussen zij wo nen. „Wij vormen geen aparte wijk", zegt ds. Metiary in Assen. „Maar we' willen wel graag bij elkaar wonen. Dan kunnen we onze tradities bewa ren, onze kerk bezóeken, onze identi teit handhaven". Hij geeft toe dat de' zuid Molukkers ondanks allerlei ma teriële voorzieningen niet gelukkig zijn' in Nederland, ook al omdat hun' politieke streven niet of nauwelijks weerklank vindt bij de doorsnee-be volking. „Maar eens keren wij te rug", zegt ds. Metiary vol overtui-, ging. „Misschien dat wij dat zelf niet meer zullen beleven. Maar Het contact tussen de zuid Molukse kolonie in Nederland en de bewoners van Ambon is intensief. „Onze men sen hebben het'moeilijk daar", zegt Metiary. „Ze begrijpen niet dat het Nederlandse volk en zijn regering ons in de steek gelaten - hebben. Daarom moeten we proberen de Ner 'derlandse jeugd achter ons te krij gen. Hoewel, aan de andere kant we ten we hoe moeilijk politiek gezien onze zaak van een vrije republiek! der zuid Molukken ligt". Als ds. Metiary een vergelijking maakt, kijkt hij onbewust naar de Palestijnen, al wil hij zich volstrekt, niet met hun politieke oogmerken verenigen. Wel zegt hij dat de Pales tijnen ,,een reëel gevecht" leveren' voor "hun land. „Maar de wereld heeft het pas als probleem onderkend toen er bloed vloeide. Zo doen wij het niet. Daarom vinden wij in de wereld geen gehoor voor Ambon. Omdat wij stil blijven worden wij niet géhoord, dat is erg jammer. Een christelijke regering zou het niet op bloed vergieten moeten laten aanko men"-. Als hij over de problematiek nat denkt, zegt hij, „dat we niet in vrede zitten, maar ons in de strijd bevin- den. We verlangen naar ons vaderland. We geloven in God en daarom gelo ven we dat we ooit inderdaad terug kunnen komen. Bidden en wagen aan God is de enige weg". Zijn woor- den lijken met elkaar in tegenstel ling. Aan»'de ene kant de strijd, aan de andere, kant het gebed en de vaak geklonken oproep tot geweldloosheid. Het is bekend dat met name zuid Molukse jongeren een militantere houding aannemen dan de ouderen,. Veelal ex knil-militairen die gewend zijn aan orde en gezag. Ds. Metiary ziet dat probleem niet zo zitten. Wel is. S. Metiary: heimwee naar eigen vaderland Ambon. geeft hij toe dat het zaak is de jonge Ambonnezen te binden aan de oude ren. Niet alleen om het behoud van eigen gebruiken en identiteit, maar ook om op die manier een vreed zaam samenwonen in de Nederlandse gemeenschap te waarborgen. Op dat punt aangekomen spreekt hij over God's leiding in de zaak van het vrije Ambon, hoewel zijn weg erg moeilijk is te dezent. Daarom bidt de in ons land wonende zuid Molukker elke 24ste van iedere maand voor land en volk van Ambon. „Maar het is niet de schuld van God", zegLds. Metiary, „het is de schuld van de Ds. Metiary woont sinds 1951 in Ne derland. Daarvoor was hij legerpre-i dikant zowel op Ambon als Makas sar. Zijn broer is nog steeds als pre dikant werkzaam op de noord Moluk ken. In Nederland is ongeveer 70 pet van de zuid Molukkers lidmaat van de Moluks Evangelische Kerk. „Ook, de jongeren", zegt ds. Metiary. Hij geeft toe dat er weliswaar enkelen onder de jonge generatie zijn die los staan van de kerk, maar „dat komt veelal als de gezinssituatie niet goed Overigens proberen de oudere zuid Molukkers hun kinderen wel op te voeden in de tradities van hun land. Op 15-jarige leeftijd gaan ze naa~r ca techisatie, die drie jaar duurt. In dat derde jaar wordt belijdenis gedaan. De moeilijkheid bij deze godsdiensti ge opvoeding is het gebrek aan pre dikanten. De Moluks Evangelische Kerk telt Vier classis, die in totaal 65 gemeenten omvatten. Ds. Metiary „staat" in Assen, Foxhol én Boven- smilde. „Alle diensten worden zeer goed bezocht", besluit de Asser pre dikant. Hoewel door sommigen een steeds dieper wordende kloof tussen de ou dere en jongere zuid Molukkers in ons land wordt gesignaleerd, is het nog steeds zo dat de ouderen een vrij vaste greep hebben op de nieuwe in Nederland opgegroeide generatie. Kampoudsten en kamphoofden genie ten vaak nog het vertrouwen. Hoe sterk dat vertrouwen kan zijn werd aangetoond tijdens de bezetting van de' Indonesische ambassade in Den Haag door militante jongeren, waar bij een politieman werd doodgescho ten. Ds. Metiary slaagde er in een bemiddelingspoging succesvol af te ronden. „We moeten ons recht krij gen", zegt Metiary nu. „Wij zijn een' trouw volk. Onze jongeren ook. We hebben veel vijandschap ondervon den van de Javanen. En dan ineens werd ons land overgegeven aan die Javanen, aan onzg. vijanden". Zo gaat de zuid Molukse gemeen schap in ons land het kerstfeest tege moet In de kerk zal een kerstboom staan en de liturgie zal - behoudens het Maleis - niet erg van die in ande re'protestantse kerken afwijken. Thuis gekomen zullen de zuid Molukkers aanschikken aan een met zorg klaar gemaakte rijsttafel in plaats van de kerstkalkoen. In hun oren zullen de woorden van verzoening en de vreug de over de geboorte van het kind na klinken. Maar hun hart gaat uit naar Ambon, naar een vrije zuid Mo lukse republiek. Selamat kedjadian kepada semua bangsa maluku-: ge lukkig kerstfeest voor het heie zuid Molukse volk. KLAAS GÖINGS sneeuw willen trouwen en altijd sa-, men kerstmis willen vieren." De 'combinatie huwelijk en kerstmis betekent voor Keesie, zoals hij in zijn gloriedagen werd genoemd, meer dan alle schaatstitels samen. De huwelijksdag is met zorg geko zen. In het Luthers-hervormde dorps-' kerkje in het schilderachtige Fager-, ness zullen al zijn schaatsvrienden uit Nederland, Noorwegen, Zweden 'en Finland aanwezig zijn om het gro te feest van Kees Verkerk mee te maken en mee te beleven. Na 22 4e- cember zullen de heer en mevrouw Verkerk-Bernander hun' Noorse berg hut in het hoge Hammeresanden be trekken. Dicht bij het knappende open haard vuur zullen Keesie en- Sally de kerstdagen tot een hoogte punt in hun leven maken. „Bijna 12 jaar heb ik in de nationale kernploeg gezeten. Ik rijd dus stad en: land af en een echte kerstmis, zoals ik me dat altijd had voorgesteld als jongen, heb ik nooit gekend. Dit jaar zalik er iets speciaals van maken. Ik verheug me nu al op kerstmis. Vroeger moest ik met kerstmis altijd sober leven. De trainingen gingen ge woon door. Met de kernploeg zaten we dan in een hotel, waar wel een kerstsfeer heerste, maar toch miste je iets. In die hotels werden we a^s 'vip's behandeld er werd wel een Deventer - Öecember 'is VQor' Kees' Verkerk, de oud Euro pees- en wereldkampioen schaatsen, de meest romanti sche maand vooral dit .jaar.; Volgende week zaterdag, drie dagen voor kerstmis, treedt 'de. „mannetjesputter" uit Putters hoek namelijk in het huwelijk, met de Noorse schoonheid Sally Bernander. „Het is het mooiste meisje dat ik in Noorwegen heb kunnen vinden" zegt hij vol trots en met een schittering in z'n ogen.. Kees Verkerk, 'de grillige schaatser die in z'n beste dagen nauwelijks te doorgronden was, is als een kerstboom: klein, breed en nu vol „glamour". Sally Bernander steekt als een onzichtbare kerstster ver boven hem uit. Kees Verkerk is intens gelukkig. .„Sally is niet alleen mooi en knap maar ze is ook sportief. We hebben' ons vorig jaar al verloofd, ik ken' Sally al drie jaar en ik geloof dat de bruiloft een absoluut hoogtepunt in mijn.' leven is. Ik heb altijd in de ..„.,„3 .Kees Verkerk en zijn bruidje: kerstfeest in de Noorse bergen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 16