Isaac Zerf zoekt een plekje op de wereld waar hij mag blijven EGMOND - Isaac Zerf. 53. op zoek naar een plekje in wereld waar hij mag werken. Voor zo'n plekje is echter een paspoort of ver blijfsvergunning nodig. Die be zit Isaac Zerf niet, want hij is statenloos. Zeven jaar probeert hij 'een officieel bewijs dat hij bestaat, te krijgen. Daartoe trok hij te voet en per bus dwars door Arika, ging met een vrachtschip naar Enge land. stak in een rubber roei boot Het Kanaal over, liep1 over de Zwitserse bergen naar Joegoslavië', dobberde op een vlot in de Adriatische Zee en belandde uiteindelijk in de ab dij van de Benedictijnen te Egmond. Maar na vier maan den ziet hij zijn verblijf in Ne derland ook niet meer zitten. Gisteravond is hij in Rotter dam op een boot naar Dublin gestapt, nog steeds op zoek naar een bewijsstuk van zijn eigen identiteit. In de sobere spreekkamer van het klooster blijkt Isaac Zerf een beseheiden, bijna verlegen man, vrij klein, met grijs-krul lend haar, licht geteinte huid, bruine ogen en een Brits-mo- del-snorretje. Hij spreekt vrij vlot Engels, en legt brieven, foto's en krantenknipsels op ta fel om de juistheid van zijr. verhaal aan te tonen. Hier is hei verhaal van een zwerver zonder vaderland, een slachtof fer van een bedenkelijke poli tiek. Op 29 juli 1920 wordt Isaac George Martin Zerf geboren in Bulawayo. het toenmalige Brit se protectoraat Zuid-Rhodesie. Zijn grootouders komen uit Engeland. Zijn vader echter trouwde met een kleurlinge. Tot 1954 worden kleurlingen „dus" ook Isaac Zerf. niet opgenomen in het geboortere gister. Na dat jaar wordt voor niet-blanken wel een officieel register aangelegd. Maar voor een paspoort komen zij niet in, aanmerking. De jonge Isaac Zerf leert, na een lagere school, het druk kersvak en mechanische hout-, bewerking, dient in de Tweede Wereldoorlog bij de Zuidafri- kaanse marine, vaart' een paar jaar en probeert daarna aan de slag te komen in zijn ge boorteland. Dat lukt niet, waarop hij het in Noord-Rho- desie probeert. Zerf werkt een tijd in overheidsdienst op een burgervliegveld, helpt twee jaar in de Albert Schweitzer- kolonie in Lambarene, leert bij een radiostation het mecani ciensvak en begint daarna een reparatiebedrijfje voor zichzelf in Kitwe in Noord-Rhodesië bij de grens met Katanga. In Kongo breekt de burgeroor log uit. Isaac Zerf neemt vrij willig dienst bij de politie, en helpt missionarissen. Belgen en andere blanken vluchten uit de afgescheiden Kongolese pro vincie Katanga. Na dit inter mezzo werkt hij aan verdere opbouw van zijn winkeltje, tot dat de federatie tussen Noord en Zuid Rhodesi# en Nyasa- land wordt verbroken. Isaac Zerf wordt als „blanke" Zuid- Rhodesiér niet meer geaccep teerd in Zambia (Noord-Rhode- siê). Zijn geboorteland mag hij niet meer in. De redenen: hij is meer dan drie iaar buiten Rhodesie (van Ian Smith) ge weest, woonde in een land met een „zwarte" regering en is kleurling. Vanaf dat moment is Isaac Zerf een ontheemde. Hij veron derstelt in Engeland een pas poort te kunnen krijgen, omdat hij in Rhodesie is geboren. Zerf trekt door^het Afrikaanse oerwoud naar Tanger. steekt met vissers over naar Zuid- Spanje. bereikt St. Malo en weet Engeland binnen te ko- Vrienden uit Rhodesie vangen hem op. en bieden hem enkele jaren onderdak. In die tijd pro beert Isaac Zerf een paspoort te krijgen van de Engelse re gering. Hij benadert alle officië le instanties, schrijft het Lager Huis en ook Buckingham Pala ce, waarin hij wordt verwezen naar de Home Office. Het is tevergeefs. Isaac Zerf bestaat officieel niet. De statenloze wil het proberen bij de UNO in Geneve. Omdat hij geen geld heeft de over tocht te betalen, gaat hij in een rubber-roeiboot Het Ka naal over. In zesendertig uur haalt hij het. In Genève krijgt de man opnieuw te horen dat men hem niet kan helpen. Te voet trekt hij nu door de Al pen, maakt een val van vele meters, breekt iets in z'n voet, zorgen hem. en helpen Zerf de Italiaanse grens over. Opnieuw verdwaalt hij, komt bij do Adriatische Zee en maakt een provisorisch vlot om zich te la ten afdrijven. Zijn doel is de Paus in Rome om hulp vra gen. In werkelijkheid belandt hij tenslotte bij een Belgische pater op Sicilië. Hier boekt Icaas Zerf een suc cesje. Hij schrijft een brief aan z'n vroegere school in Rhodesie met het verzoek hem een geboortebewijs te sturen. Na enkele wekén, eind januari van dit jaar, ontvangt hij van zuster Ferrera het bewijs. Met nieuwe moed probeert hij nu een Engels paspoort te krij gen, en vervoegt zich bij de Britse consul in Florence. Isaac Zerf krijgt een paspoort Maar hij wordt erin bestem peld als „British subject" en geen ..British citizen". Het be tekent, dat hij onder de immi- gratiewet valt, en Engeland dus niet in mag. Öovendien is het paspoort slechts voor een jaar (tot 1 juni 1974) geldig. In Monte Carlo hoort Isaac Zerf dat Nederland een gast vrij land is, waar mensen als hij geholpen worden. In juni komt hij in contact met Relea se in Haarlem. De zwerver wordt tijdelijk ondergebracht bij kennissen, aldus een bro chure die Release over „het geval Isaac Zerf' heeft opge steld. Geprobeerd wordt een verblijfsvergunning voor hem te krijgen, want Engeland ;blijft weigeren, zo bleek Relea se, Zerf toe te laten. Via het D'66 kamerlid Imkamp wordt begin augustus een ge sprek gearrangeerd met staatssecretaris Glastra van Loon van Justitie. Deze zegt toe. te zullen onderzoeken in hoeverre Engeland blijft wei geren. Eventueel zal dan wor den onderzocht of Isaac Zerf een verblijfsvergunning voor Nederland kan krijgen. Sinds dien heeft „Den Haag" niets meer van zich laten horen. Isaac Zerf kan zich niet vinden bij de kennissen waar Release hem onderbrengt. Zij zijn voor zijn gevoel ruw, en losbandig. Hij gelooft ook niet meer dat Release hem werkelijk kan helpen en voelt zich door hen bedrogen. „En helemaal onge lijk heeft hij niet", zegt Relea se zelf. Ook Release verwacht niet meer dat „Den Haag" zal helpen. Isaac Zerf zegt hen vaarwel, en gaat opnieuw zwerven. Hij slaapt enkele we ken onder bruggen en in keten in Amsterdam. Op 3 oktober belandt Isaac Zelf in de abdij in Egmond, Hij maakt er zich verdienste lijk met het maken van kaar sen. Intussen probeert „father abbey" persoonlijk iets voor hem te bereiken bij de rege ring. Vorige week kwam na vier maanden het bericht dgt hij in Engeland niet welkom is. Het Nederlands ministerie van jus titie heeft toegezegd te onder zoeken of Zerf voor een ver blijfsvergunning in aanmerking komt. Gezien de ervaringen kan aangenomen worden dat .justitie" zal berusten in zijn verblijf hier. Hij kan dan ook een paspoort voor vreemdelin gen aanvragen. Maar Isaac Zerf ziet het niet meer zo zit ten. Blijkbaar vertrouwt hij het Haagse tempo niet hele maal. Hij heeft haast omdat op 1 juni zijn'paspoort afloopt. Gisteravond is hij op de boot gestapt; Release en de abdij Betaalden de reis Als het voor 1 juni niet lukt een identiteits bewijs te hebben, zal hij weer tot zwerven eedoemd ziin HANS VAN LEUSDEN

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15