OOK PERZIË VERHOOGT DE OLIEPRIJZEN Caballero filter I Vetzucht'' neemt laatste jaren toe ff Nog weinig klachten over prijsverhoging AN HULTEN KRIJGT SLOT OP DE MOND anders dan andere EeidóeQowia/nt ïachtigings- et pas in januari van kracht Moboetoe's hondj'e niet welkom 973 [oENSDAG 12 DECEMBER 1973 |0EN_S LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) (EN HAAG De economische controledienst heeft tot nu toe nauwelijks iets kunnen merken van verontrusting bij jhet winkelpubliek over te hoog geprijsde artikelen. Vol gens directeur Bruins is sinds het ontstaan van de oliecri sis het aantal klachten wel toegenomen, maar is er be paald geen sprake van een hausse. De meeste klachten betroffen vuilniszakken. De controledienst heeft proces sen-verbaal opgemaakt tegen winkeliers die voor de zak ten te hoge prijzen vroegen. De heer Bruins toonde zich .nogal verbaasd" over het uitblijven van een klachtenre- n, omdat door het hamsteren het publiek sneller gecon- Hiteerd wordt met prijsverhogingen. i onze parlementaire redactie W HAAG De machtigings wet. die de regering vergaande kvoegdheden moet geven tot kheersing van lonen en prijzen, pi vermoedelijk pas op 15 ja- uari van kracht kunnen wor- I Tweede Kamer zal de ont- i-machtigingswet in de week kerstmis behandelen. was de bedoeling dat de Eer- Kamer onmiddellijk na stmis het wetsontwerp zou [fdöen. zodat de wet nog per 1 n kracht zou kunnen ien. Tegen een zo snelle be deling zijn in de Eerste Ka- echter bezwaren gerezen. senaat zal daarom niet januari de ontwerp- itigingswet behandelen. „Wij hebben de indruk dat de oliecrisis af en toe wordt mis bruikt bij aanvragen tot sane ring," aldus directeur E. Luijf van het Amsterdams arbeidsbu reau. „Er zijn de laatste tijd be drijven over sanering komen pra ten en de oliecrisis als oorzaak opgaven. Maar zij waren een half jaar geleden al bij ons geweest en hadden toen geen succes." De KLM zal groepen charterpas- sagier^ op gewone lijndiensten gaan vervoeren om het brandstof- gebruik te beperken. Vrachtvlieg tuigen die onvoldoende lading hebben zullen vervallen. De KLM zal nog meer energiebesparende maatregelen gaan treffen. De oliemaatschappijen leveren aan de luchtvaartmaatschappijen 15 procent minder brandstof. Op de Oosterschelde is gisteren achthonderd ton gasolie uit een tanker gelopen na een aanvaring met ee^ kleiner schip. DAF zal deze m«and haar activi teiten op het gebied van autosport staken, vanwege de beperkte hoe veelheden brandstof en omdat de sterk verbeterde beproevingstech nieken het deelnemen aan ralley's en races minder noodzakelijk ma ken. In Amsterdam is een bureau op gericht dat automobilisten bij el kaar zoekt die dan samen kunnen reizen tussen woning en werk. Het bureau vraagt vijf gulden als de bemiiddeling slaagt. Omdat ook de politie minder ben zine krijgt, heeft de Dordrechtse politie al besloten meer surveil lance per fiets uit te voeren. De landelijke vereniging van woonwagenbewoners vreest grote werkloosheid onder de woonwa genbewoners als gevolg van de beaizinedistributie. f rivl Dr. Kohout?k, de man, die de naar hem genoemde komeet met de lange lichte staart, ontdekte, verscheen gisterochtend niet op een lezing over de komeet aan boord van de Queen Elizabeth II. De geleerde, zo wist men aan boord te melden, leed aan zeeziekte. Daarom gingen de be langstellenden maar naar de hut van de geleerde om hem vragen over „zijn" komeet te stel- Teheran (AP) De Perzische produceerd hebben meer dan legering heeft gisteravond dras- honderd oliemaatschappijen op tische prijsverhogingen bekend- het Iraanse aanbod ingeschreven gemaakt voor lichte en zware Ongeveer 2» procent van de Ne- oe energiecrisis zal er vermoede- den per liter zou moeten kos ten en dus gaat niemand er op ruwe olie, variërend van 40 gul- derlandse olie-import is afkon den tot 55 gulden per barrel stig uit Iran. (190 liter). Op een veiling van Iraanse olie die in het eerste In West-Duitschland worden halfjaar van 1974 zal worden ge- Onenigheid met minister: C |n onze parlementaire redac tie). EN HAAG De PPR-staats- cretaris op Verkéer én Water aat dr. Michel van Huiten eeft een slot op de mond ge regen. Hij mag van zijn chef, VP-minister van Verkeer en aterstaat. drs. Th. Westerterp, het openbaar geen uitlatingen leer doeh over de autoloze zon- ig en over de benzine-distribu- voor personenvervoer. itérgrond hiervan is onder meer de uitlating van Van Hui ten. dat de autoloze zondag moet blijven voortbestaan, als de benzinedistribut-e een feit ge worden is. Westerterp was het daar niet mee eens en premier Den Uyl verklaarde onlangs nog dat de autoloze zondag op proef zal worden afgeschaft, als de benzine op de bon gaat. Het verschil van mening tussen Westerterp en Van Huiten leid de tot veel verwarring, omdat beide bewindslieden hun tegen strijdige uitlatingen kort na el kaar deden. Dr. Van Huiten heeft, wat de rantsoenering van benzine be treft, nu alleen nog te maken met het aspect van het goede renvervoer over de weg. Dat hij onlangs de invoering van de au toloze zondag in de Tweede Ka mer heeft verdedigd was meer een samenloop van omstandig heden. Minister Westerterp kon dat zelf niet doen, omdat hij toen naar een congres van christen-democraten in Wenen moest. menteel grote hoeveelheden ru we olie van de internationale zwarte markt aangeboden, in sommige gevallen tegen fantasti sche prijzen, zo heeft staats secretaris Rohwedder van econo mische zaken gisteren medege deeld. De vraagprijzen zijn van dien aard dat benzine, die van oe lie wordt gemaakt 7,10 gul- lijk toe leiden dat het aantal werklozen in de landen van de EE in 1974 zal worden verdub beld en dat het doel van de EEG, volledige werkgelegenheid, niet zal worden gehaald. Het aantal werklozen in de EEG zal volgend jaar stijgen tot meer dan vier miljoen. Dit is gisteren in Brussel vernomen toon minis ters van sociale za^en van de BEG-lidstaten bijeenkwamen om te overleggen over een nieqw plan voor werknemers. LONDEN (REUTER) - Cara, het twee jaar oude hondje van de vrouw van president Moboetoe van Zaïre moet Engeland ver laten vanwege de quarantaine bepalingen voor ingevoerde die ren. Cara, een Yorkshire terrier, was in het gezelschap van president en mevrouw Moboetoe in Lon den aangekomen aan het begin van hun vierdaagse officieel be zoek aan Engeland. Het dier huppelde al vier uur door Buc kingham Palace toen men de quarantaineschending bemerkte. 3000,- voor - passagiers gekaapte KLM-Jumbo Schiphol (ANP) - Alle passagiers van de Boeing 747 („Mississip pi") van de KLM, die eind no vember werd gekaapt, ontvan gen van de KLM een bedrag van 3000. De KLM sluit hier mee aan op een in Japan be staand gebruik om tegemoet te komen in geleden ontberingen. Dit gebruik bestaat volgens de KLM in de meeste landen niet en de KLM is wettelijk niet tot zo'n tegemoetkoming verplicht. In Japan gelden wel wettelijke verplichtingen voor een dergelij ke schade-uitkering. De meeste passagiers van de gekaapte KLM-Jumbo waren Japanners. Loongrens ziekenfonds ƒ23.200,- Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De loongrens voor de ziekenfondsverzekering is ge bracht op 23.200 gulden per jaar. De Tweede Kamer heeft hiertoe gistermiddag besloten na aanvaarding van het voorstel van het socialistische Kamerlid Dolman daartoe. Het voorstel van de regering was aanvankelijk om de loongrens voor de ziekenfondsverzekering te brengen op 23.000 gulden. De heer Dolman diende daarop een wijzigingsvoorstel in om nog 4°00 werknemers binnen de zie kenfondsverzekering te houden. Noordierse politieman gedood BELFAST (REUTER) - De 37-ja- rige Noordierse rechercheur Maurice Rolston, vader van drie kinderen, is gisteravond voor zijn huis in Newcastle ten zuiden van Belfast gedood toen hij bij het starten van zijn auto een springlading in werking stelde. Evaluatie die niet vergeten kan worden VEEL SPECTACULAIRE BIJVAL hebben de Nederlandse bisschop pen op hun adventsbrief tot dusverre niet gekregen. Constateren dat aan de kerkelijke vernieuwing ook een stuk verval gepaard gegaan is, past niet in de inzichten van de een en lijkt niet relevant voor de interesse van anderen. Waarschijnlijk hebben de bisschoppen hun waarschuwing ook niet be doeld als „heet" nieuws voor radio, kranten en televisie: meer stof voor een eigen gewetensonderzoek dan voor openbare discussies lijkt deze bisschopsbrief. Wat niet wegneemt, dat bepaalde aspecten ervan toch betrokken moeten worden in het werk van priesters en leken die zich inspan nen voor de toekomst van Kerk en christendom. ERGENS IS WAT DE BISSCHOPPEN OPMERKEN toch zeker een aanleiding om objectief te evalueren, wat er met de vernieuwings beweging in de Kerk wèl en niét bereikt is. Zo'n evaluatie komt niet in aanmerking voor de kwalificatie „betrouwbaar", wanneer men wat Confrontatie en Septuagint loven of wraken bij elkaar op telt en door tweeën deelt. Ook niet wanneer men wat sociologen wel eens doen naspeurt in welke opzichten ontwikkelingen die in de Nederlandse kerkprovincie begonnen zijn, elders overgenomen worden. Niet alles wat in het verleden Nederland op kerkelijk gebied achterna liep, bleek immers tot integratie van Christus' leer in de samenleving te strekken. De tijd waarin de wezenlijke kracht van het christendom, ook van de Kerk, in getallen werd afgelezen, is ook in Nederland voltooid verle den tijd. De tijd waarin het erkennen van de verantwoordelijkheid van de leek, essentie voor het goed functioneren van de Kerk, als het wondermiddel wordt beschouwd, gaat evenwel ook snel voorbij. Want het toekennen van meer invloed aan de leek belangrijk on derdeel van het democratiseringsproces in de Kerk verandert weinig ten goede, als daardoor niet de geest van Christus zowel in de diepte als de breedte de samenleving gaat beïnvloeden. ALS WIJ VOOR EEN VEEL-OMVATTENDE evaluatie van resultaten in de kerkelijke vernieuwing pleiten, dan ligt dit pleidooi in het ver lengstuk van de bisschoppelijke adventsbrief. Gaat voor mensen buiten de voorhoede het Kerk-besef helemaal ver loren, wordt het christendom een vaag en bijzonder soort humanis- Zijn er praktijken afgeschaft waarvoor de noodzakelijke compensatie niet gekomen is? Teren we alleen op het vooruitzicht van pastorale concilies? Misschien is de waarheid hard; toch moeten we ook dan die onder ogen durven zien. T ouwtrekken KOMENDE WEKEN, vódr de benzine-distributie metterdaad van kracht wordt, kan ër nog een stevig robbertje touw getrokken wor den. Tussen het „openbaar vervoer" en de horeca-sector. Het „openbaar vervoer" bepleit bij monde van verschillende woord voerders, dat ook na het ingaan van de benzinedistributie de zondag autoloos zal blijven. Reden? Anders sparen de mensen benzinebon nen op om des zondags te kunnen rijden, zodat de toeloop naar het openbaar vervoer op werkdagen nog sterker wordt. De horeca-sector daarentegen haalde weer enigszins ad-m bij het be richt dat de benzine op de bon gaat; want wanneer het daardoor mogelijk zal worden om zonder ontheffing op zondag de auto te ge bruiken, kan er enige opleving komen in het zondagse bezoek waarvan menig hotel en restaurant het om economisch rendabel te blijven, nu eenmaal hebben moet. GELET OP DE ENORME VERLIEZEN welke de horeca-sector reeds geleden heeft, vinden we dat de regering in dit geval beslist niet naar het „openbaar vervoer" moet luisteren. We dachten dat de er varing leert, hoe het uiteindelijk een minderheid van de burgerij blijft, die zorgt dat de horeca-sector het hoofd boven water kan hou den en de werkgelegenheid in die bedrijven in stand houdt. Daar aan nog meer tornen zou de doodsteek betekenen voor een sector welke tot dusverre onevenredig zwaar door de oliecrisis getroffen werd. Per slot van rekening zal trouwens eerst nog moeten blijken, hoe au to-rijdend Nederland zich straks aan de gevolgen van de benzine-dis tributie gaat aanpassen. Als blijkt dat de sombere gevoelens van het openbaar vervoer door feiten gestaafd gaan worden en het openbaar vervoer te zwaar belast wordt, kan de overheid zich nog beraden op noodoplossingen. Herinvoering van de autoloze zondag kan dan een van die noodoplos singen zijn; maar wellicht zijn er heel andere alternatieven. Voor 115.000 gulden kan men zich een luchtkussenvoertuig aanschaffen, dat geschikt is om 7 personen in te vervoeren. Het voordeel van een dergelijk voertuig is, dat het zowel hoven water als boven land, boven moeras en lichte begroeiing kan vliegen en wel met een snelheid van 70 km per uur. De luchtkussenvoertuigfabriek te Asperen demonstreerde deze Britse uitvoering gisteren op de Waal. Ed. Laurens Continental Uit militaire keuring blijkt: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. „Vetzucht" is een van de grote oorzaken, waardoor aanstaande dienstplichti gen afgekeurd moeten worden. In tien jaren tijd is het afkeuringspercentage wegens „vet zucht" toegenomen van 4,98 per 10.000 tot 51,29 per 10.000 Dit blijkt uit antwoorden van minister Vredeling van Defensie op vragen van het liberale Tweede Kamerlid Keja. Des ondanks neemt het totaal percentage afkeu ringen voor militaire dienst niet noemens waardig toe. In zijn antwoord aan het Tweede Kamerlid de Gaay Fortman (P.P.R.), wijst de minister erop, dat hij een verdere integratie van vrou wen in de krijgsmacht bestudeert. Of-,dit tÖt gevolg kan hebben dat de Marva, de Milvg en de Luva te zijner tijd wegens de integratie op geheven worden is nog niet te zeggen. De mi nister kan dit no^niet overzien. Verder wijst de minister van Defensie de ka merleden Van Dis en Dankert erop, dat het aantal personeelsleden binnen de krijgsmacht (beroeps, dienstplichtig en burgers) de laatste jaren met 50QO verminderd is. Deze verminde ring is tot stahd gekomen door het hanteren van een ggjgtLïver aanname en oproepifrgs- beteid éfl het' afvloeien van militairen. DE BILT Vandaag wordt het weerbeeld in ons land bepaald door een zwakke rug van hoge luchtdruk die zich in snel tempo over ons land uitbreidt. De rug wordt op de voet gevolgd door de frontensystemen van een nieuwe, snel in aktiviteit toene mende IJsland-depressie. De frontale regenzone zal onze omgeving vanavond bereiken. Het ziet er naar uit, dat het la gedrukgebied morgen als een diepe stormdepressie op het noordelijk gedeelte van de Noordzee zal aankomen zodat het weer opnieuw een uitgespro ken onstuimig karakter gaat krijgen. Door de aanhoudende depressieaktiviteit is de vorst- grens tot diep in Rusland terug gedrongen. Alleeq I" dë-'Balkan- landcn komt *s rtïcM^ïog mati ge ép hier en Ijddr "sffhngff vorst voor. Vooruitzichten voor vrijdag, opge steld door het KhlMI op dinsdag om 18.00 uur: Enige tijd regen en temperaturen meest boven normaal. Weersvooruitzichten in cjfers voor vrijdag: Aantal liren zon: 0 tot' 3. Min. temp.: Van 1-5 gr. Mak. témp.: Van 5-9' gr. Kans! op een droge periode pan minskens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. WEERRAPPORTEN Deelen Lelde Lindhoven Barre lons Berlijn Genèva InnibrÜck kopenhagen ■Jduaurno Londen Luxemburg Madrid Malaga regenb Kch. hew. zw. bew. bew. Stockholm Zurich Cusn Bloncs La* 7** Tm a onbrjw h. bew. zwn be*.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9