PRAAG EN BONN TEKENEN VERDRAG lode Brigade wil lotsverbetering arbeidersklasse NOG TE WEINIG RESPECT VOOR „MENSENRECHTEN D.P.R.-Rotterdam eind in de richting met Mens waarheen?..." PAUS: ZAAK VAN DE VREDE ZAL OP DE DUUR WINNEN KORTE METTEN WOENSDAG 12 DECEMBER 1973 LEIDSE COU1-ANT pRAAG (AFD-DPA) Sedert gisteren onderhouden de Duitse bondsrepubliek en Tsjecho Slo wakije formeel normale betrek kingen. Het desbetreffende ver drag, waarover twee jaar on- derhandeld is, werd gisteren on dertekend door bondskanselier Willy Brandt en premier Lubo- mlr Strougal in het Czernin-pa- leis in Praag. Kernpunt van het verdrag is het nietig verklaren van het ver drag van München van 1938, waarbij Sudetenland aan Hit- ler-Duitsland werd afgestaan. Tevens ondertekenden de rege ringsleiders een document over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen. Binnenkort zullen (Van onze correspondent) ;0ME De sfeer rond de onderhandelingstafel bij de Fiat-auto-fa brieken, waar uiterst moeizaam een nieuwe cao moet worden gere geld, is er niet opgewekter op geworden sinds de ontvoering van de directeur personeelszaken van deze Turijnse autofabriek. De 58-jari- ge Ettore Amerio bevindt zich ergens in Italië in een „volksgevan genis", een Instituut onder beheer van „de Rode Brigade", een ul tra-linkse militante groepering die met aanslagen en ontvoeringen „bijdrage" wil leveren aan de lotsverbetering van de arbeiden de klasse. ia de reeks ontvoeringen van de laatste maanden, waarbij het de ontvoerders duidelijk om een zo hoog mogelijke 'losprijs ging beleeft Italië nu weer een zaak in de reeks politieke ontvoerin gen. e taktiek van „de Rode Briga de" is bekend en lijkt voorals nog niet te bestrijden: bij voor keur op klaarlichte dag en in drukke straten dwingen de ont voerders hun slachtoffers met geweld in hun klaarstaande auto en verdwijnen dan. itmaal werd het slachtoffer, per soneelsdirecteur Amerio, gegre pen toen hij vlak bij zijn wo ning zijn auto uit de garage wil de halen. Een paar uur later kwam de telefonische medede ling dat in een telefooncel nade re inlichtingen te vinden waren. .AN DIEGO (AFP) - Bij een brand aan boord van het Ameri kaanse vliegdekschip Kitty Hawk zijn zes bemanningsleden om het leven gekomen en liepen brandwonden op. Dit heeft woordvoerder van de mari ne in San Diego meegedeeld. Kitty Hawk bevond zich op on geveer 700 mijl van de Filippij nen. Over de oorzaak is verder niets meegedeeld. stond te lezen dat de vrijlating van Amerio onder meer afhan kelijk is van het verloop van de onderhandelingen bij Fiat. De ontvoerde personeelschef heeft de afgelopen weken uiteraard deelgenomen aan die weinig soepel verlopende gesprekken tussen directie en vakbondsver tegenwoordigers. „De Rode Brigade" eist dat de bedrijfspolitiek van Fiat meer ln overeenstemming wordt ge bracht met de wensen van het arbeidersfront. Ook de houding van de ontvoerde man zelf tij dens de verhoren, die leden van de Rode Brigade hem zullen af nemen, zullen mede bepalend zijn voor zijn vrijlating. Deze meest recente ontvoering in Italië werd uitgevoerd door mannen die zich in werkkleding van PTT-mensen hadden gesto- het daar gevonden briefje ken en verliep razendsnel. Sinds 1969 is ,.de rode Brigade" aktief: sindsdien ook wordt ze vergeleken met de politieke ak- tiegroepen van de „Tupamaros" in Argentinië. De Italiaanse Rode Brigade ontvoerde de af gelopen jaren voor kortere pe rioden vooraanstaande functio narissen van grote ondernemin gen, pleegde aanjagen op au to's van industriëlen en vak bondsleiders, en ontketende een terreuraktie tegen ultra rechtse en neo-fascistische per sonen eh kantoren. de twee buurlanden, 28 jaar na het einde van de oorlog, ambas sadeurs uitwisselen. In het gisteren ondertekende ver drag verplichten Tsjecho Slowa kije en West-Duitsland zich tot het afzien van het dreigen met en het gebruik van geweld, tot het eerbiedigen van de on schendbaarheid van eikaars grenzen en territoriale integri teit op alle terreinen. Behalve het verdrag hebben de ministers van buitenlandse za ken, Walter Scheel en Bohuslav Chnoupek nog een reeks stuk ken ondertekend. Zo is bepaald dat de consulaire afdeling van de Westduitse ambassade in Praag ook Westberlijners zal vertegenwoordigen en dat het normalisatieverdrag ook na mens West-Berlijn is afgesloten. Andere overeenkomsten gaan over gezinshereniging en emi gratiemogelijkheden voor Tsje- choslowaken van Duitse af komst. Voorts heeft de Tsje- choslowaakse regering Bonn een brief gestuurd over de vervol ging van oorlogsmisdadigers. Bij de ondertekeningsplechtigheid waren tal van vooraanstaande Tsjechoslowaken aanwezig, zoals partijleider Gustav Husak. de premiers van Tsjechië en Slowakije, Josef Korcak en Pe ter Colotka, parlementsvoorzit ter Alois Indra en Vasil Bilak, lid van het centraal comité. Hogerhuis handhaaft de rotting LONDEN (AP) - Het Britse ho- gerhuis heeft een voorstel afge wezen om de rotting, waarmee kinderen op sommige platte- landsscholen in Engeland nog steeds disciplinair worden ge straft, af te schaffen. Hoewel de rotting door veel locale schoolbesturen reeds is afge schaft, vinden sommige onder wijzers het echter nog steeds een ideaal middel om de kinde ren tot de orde te roepen. Model „ANS'- kunstmaan functioneert SCHIPHOL (ANP) Het vlucht- model van de geheel Nederland se kunstmaan „ANS" is nu voor het eerst in werking gesteld. Alle systemen functioneren naar wens, zo heeft Fokker meege deeld. De eerste Nederlandse kunst maan, de Astronomische Neder landse Satelliet (ANS) zal vol gend jaar eind augustus door de NASA vanaf een Amerikaanse basis In Californië met behulp van een Scout raket worden ge lanceerd. De „ANS" wordt vervaardigd door het industrieel consortium leans, gevormd door Fokker- VFW en Philips, in nauwe sa menwerking met de astronomi sche instituten van de rijksuni versiteiten van Groningen en Utrecht. Met ANS hoopt ons land een posi tie te kunnen opbouwen om ook in de toekomst aan internationa le ruimtevaartprojecten deel te nemen, waarmee tevens vaar digheid wordt verkregen bij het ontwikkelen en vervaardigen van uiterst lichte constructies en apparatuur met grote be trouwbaarheid. De Astronomische Nederlandse Satelliet (Ans), die volgend jaar augustus door de Nasa vanaf een Amerikaanse basis In California gelanceerd zal worden. Het vluchtmodel werd een dezer dagen in werking gesteld. Bij een hevige brand in een kleine meubelfabriek in de Spaanse stad Saragossa, zijn zeker 25 werknemers om het leven gekomen. Slechts een jongeman van 18 jaar wist met lichte brandwonden uit het gebouw te ontsnappen en de brandweer te waarschuwen. Acht collega's wisten zich elders in het bedrijf in veiligheid te stellen, maar moesten met zware brandwonden in het ziekenhuis worden opge- nomen. De brand is vermoedelijk ontstaan door een explosie, die volgde op een kortsluiting. De explosie blokkeerde de enige deur in het gebouw, zodat voor de mensen die er werkzaam waren geen uitweg mogelijk was. Inmiddels zijn 18 lichamen geborgen. Hier wordt een van de slachtoffers weggedragen. Herdenking in Ridderzaal 55 Landgenoten vermoorde prostituee aangehouden BEERTA (ANP) De rijkspoli tie heeft drie personen aange houden in verband met de moord op de 25-jarige Franse prostituee Marquerite Feliclen- ne Guimese, woensdagochtend 21 november, die werkte In een sexclub ln Nleuw-Beerta bij Winschoten. Aangehouden werden de 33-jarige portier George D. uit Martini que, de even oude Franse prostituee Christina J. en de 33- jarige Alex L., alias Jimmy, die ook van Martinique afkomstig is. Deze Jimmy zorgde dat veel sexclubs van personeel werden voorzien. Het drietal zou tegenuver de re cherche tegenstrijdige verkla ringen hebben gegeven en on waarheden hebben gezegd in verband met deze moord. De rijkspolitie vond in deze en nog een andere sexclub van dezelfde eigenaar 1 pistool met munitie, een ploertendoder en een stilet to. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De universele ver klaring van de rechten van de mens heeft weinig indruk ge maakt. Overal ter wereld wordt gemarteld, worden mensen ten onrechte gevangen gezet, wor den burgers gediscrimineerd en onderdrukt. Tot deze nogal som bere uitspraak kwam gistermid dag mevrouw dr. H. Verwey- Jonker op een bijeenkomst in de Ridderzaal ter herdenking van het feit, dat 25 jaar geleden In december 1948 de Ver enigde Naties de universele ver klaring aanvaardden. De bijeen komst in de Ridderzaal werd bijgewoond door de Koningin en Eerste- en Tweede-Kamerleden. Mevrouw Verwey, die indertijd heeft meegewerkt aan de opstel ling van de verklaring, wees erop dat de grote voorvechters van bewegingen voor burger rechten geen fanatici waren en dat misschien wel daardoor zo veel van hen door moorde naarshand door handen van fanatici, zijn gevallen. Toch zag ie ook wel een lichtpunt: de verklaring rechtvaardigt het om protesten te houden. Niet alleen tegenover de overheid van onze eigen staat, maar ook tegenover die van andere landen. Daarom betuigen intellectuelen hun soli dariteit met hun collega's in Rusland, daarom schrijven huis vrouwen en werkende jongeren aan alle mogelijke regeringen en daarom staan Nederlanders te posten voor winkels waar koffie en sinaasappels worden verkocht. Ook minister Van Agt meende dat het élan waarmee de universele verklaring werd aanvaard, niet is gedoofd. Het gaat niet aan. zo zei hij verder, uitsluitend op misstanden buiten onze grenzen te wijzen. Er is ook reden voor zelfkritiek Wanneer, zoals in sommige van onze steden, de verscheidenheid van de bevol king ook ons werkelijk op de proef gaat stellen, lijken we niet beter te zijn dan de mensen van Londen, Washington of Marseil le. Benoeming Den Haag - (ANP) - Met Ingang van 4 december j.l. is als opvol ger in de functie van comman dant 1ste divisie 7 december benoemd brigade-generaal W. Brouwer (54 jaar). Hij was eer der commandant van de 42ste pantser-infanteriebrigade, die is gelegerd in Assen. De comman dant 1ste divisie 7 december was tot 3 december j.l. gene- raal-majoor J. E. Van de Slik- ke. maar deze is inmiddels be noemd tot chef generale staf. tevens bevelhebber der land strijdkrachten. Half miljoen van Nederland voor anti-racisme DEN HAAG ANP De Neder- landse regering heeft besloten 500.000 gulden te storten In het speciale fonds van het door do Wereldraad van Kerken gelelde programma tot bestrijding van racisme. Minister Pronk van ontwikkelings samenwerking, heeft dit de We reldraad en het interkerkelijk Vredesberaad per brief meege deeld. Het is de bedoeling dat met het geld ontwikkelingshulp en huhanitaire steun gegeven wordt aan de bevolking van de bevrijde gebieden in Zuidelijk Afrika. Bovendien heeft minis ter Pronk de wereldraad hon derdduizend dollar ter beschik king gesteld voor de hulp aan vluchtelingen in Chili. We moeten 1» verstaanbare taal spreken over concrete situaties. De vraag daarnaar aan alle organen en instituten wordt steeds sterker. We moeten gezamenlijk afdalen naar de gedachten en gevoelens van de mensen. Deze wijze les trok voorzitter J.J. Veel aan het eind van de besprekingen, die de Dioce sane Pastorale Raad in het bisdom" Rotter dam gedurende enkele vergaderingen had gewijd aan de brochure „Mens Waar heen?...". Deze dient als leidraad voor het komend landelijk pastoraal overleg, dat de houding van de christen in de produktie-. prestatie- en consumptiemaatschappij tot onderwerp zal hebben. De vier secties van de raad - Delft, Den Haag, Leiden en Rotterdam - hadden elk een hoofdstuk als huiswerk onder handen genomen en de verslagen daarvan vormden onderwerp van bespreking in de plenaire bijeenkomst van de raad. Deze werd mede bijgewoond door de Rotterdamse delegatie naar het L.P.O., die aldus uit de eerste hand de gedachten, suggesties, vragen, op en aanmerkingen kon incasseren. Het bestuur zal overigens nog een handza me samenvatting van het door de raad ge produceerde materiaal maken en ter be schikking stellen van de delegatie, die zelf trouwens ook veel stof had meegebracht zijnde verslagen van bijvoorbeeld dekenale en parochiële raden, alsmede individueel werk, dat in de komende maanden tot een eindverslag zal worden verwerkt. Dit alles zal zijn neerslag vinden in een tweede bro. chure omstreeks maan. Terecht kon voorzitter Veel dan ook vast stellen, dat de (eerste) brochure zeer vee* aandacht heeft gekregen. Hij had de in druk. dat zij zeer positief was overgeko men, hetgeen ook wel bleek - over het alge meen althans - uit de verslagen die de vier secties hadden ingediend en de bespreking daarvan. Enkele willekeurige grepen u. die verslagen: „Wij moeten de basis gaan bewerken: maar weten wij het dan zo goed? Waarom stelt een autoritaire kerk de maatschappij ter discussie? Kan een kerk met zoveel verschillende belangengroepen zich wel hard solidariseren?" (Leiden). „In hoeverre is het mogelijk kinderen op voeden vanuit evangelische waarden en hen tegelijkertijd voldoende weerbaar te maken voor onze maatschappij, jyaarin prestatie en rivaliteit zo'n grote rol spelen? Dreigt niet het gevaar, dat de kinderen dan later hun plaats in de maatschappij niet vinden, geen maatschappelijke invloed zullen hebben?" (Delft). „In eerste Instantie gaat het er niet eens om of de anderen het door mijn versobe ring beter krijgen, maar om de bewustwor ding, de mentaliteit. In tweede instantie is de ongelijkheid in de wereld niet met chris ten zijn te rijmen. Daarom moeten er we gen gezocht worden om gezamenlijk iets aan deze ongelijkheid te doen" (Rotter dam). „We moeten de moed hebben in ons gezin of in andere gemeenschappen waarin we leven het afstoten van overvloed bespreek baar te stellen. De farizeeërs gaven „tien den" van hun bezit. We hebben vandaag de dag te weinig farizeeërs". (Den Haag). De discussie over „Mens, waarheen?...." was nog niet koud of voorzitter Veel stelde al het gespreksonderwerp voor de vergade ring van 14 januari aan de order. Dat zaJ dan worden „het geloofsleven buiten kerk", hetgeen niet uitsluit dat dan ook dé aandacht zal uitgaan naar de voorbereiding van het Heilig Jaar. KERK EN WERELD Op de plicht die ieder individu heeft om zich voor de vrede i nte zetten wijst paus Paulus in zijn boodschap voor Wereldvredesdag, die 1 januari in de katholieke kerk wordt gehouden. De boodschap, die als thema heeft ,,de vrede hangt ook van jou af", sluit aan op de boodschap van dit jaar: „de vrede is mogelijk". De paus waarschuwt tegen de vergissing, dat vrede hetzelfde zou zijn als een evenwicht van krachten en van particuliere belangen. Voor de echte vrede moet men ook bereid zijn af te zien van wedijver, prestige en bewapeningswedloop. Dit ver onderstelt dat men bereid is om de vrede te erkennen als een onvoorwaardelijke zedelij- naar voren over de ontwikkelin- In zijn boodschap brengt de paus zijn grote bezorgdheid naar voren over de ontwikelin- gen sinds de tweede wereldoor log. Het oorlogspotentieel is, zo schrijft hij, aanzienlijk toege nomen en daardoor de kans op Toch zegt de paus er zeker van te zijn. dat de zaak van de vrede het op de duur zal win nen. Want de vredesgedachte heeft momenteel de overhand bij allen die in deze eeuw ver antwoordelijkheid dragen, „on danks de dwaasheden van een tegenovergestelde politiek. Geen enkel staatshoofd kan vandaag de oorlog willen". Een andere reden tot optimis me voor de paus ligt in het feit dat meer nog dan de parti culiere belangen het de ideeën zijn, die de wereld leiden, „on danks de schijn van het tegen deel". Sterk onderstreept de paus vervolgens zijn overtuiging, dat het de volken zijn, dat wil zeggen de publieke opinie in beweging, die uiteindelijk de leiders leidt, „tenminste voor een groot gedeelte". Daarom benadrukt hij bijzonder het be lang van de publieke opinie, die uiteindelijk door ieder indi vidu wordt beïnvloed. „Slechts wanneer iedereen per soonlijk gaat staan aan de kant van de vrede, kan hieruit een gemeenschappelijk er zamenlljk ja groeien". De do is niet slechts een zaak die de regeringen of een elite ter harte moet gaan, maar Ieder een. De invloed van ieder per soonlijk op de publieke opinie „hoe gering ook", is „nooit te vergeefs", aldus paus Paulus in zijn boodschap voor Wereld Vredesdag. T— Dr. Manas Buthelezi, regionaal directeur voor de provincie Natal van het Christelijk Insti tuut tegen de apartheid en lid van het dagelijks bestuur van de Lutherse Wereldbond is voor vijf jaar in zijn vrijheid beperkt. Tot december 1978 mag hij nu niet meer deelne men aan bijeenkomsten van sociaal-maatschappelijke, poli tieke cn opvoedkundige aard en mag hij ook geen onderwijs geven. De bisschoppen van Italië heb ben speculaties in de landbouw van economisch machtige groepen met kracht veroor deeld. Dit gebeurt in een docu ment van de commissie voor sociale problemen. De bis schoppen wijzen hierin met name op de problemen van de grote groep dagloners in Zuid Italië en op de noodzaak het beroep van landbouwer ook voor jongeren weer aantrekke lijker te maken. Bij gelegenheid van de zeven honderdste sterfdag van de heilige Thomas van Aquino en de heilige Bonaventura van Bagori-ggio zal het Vaticaan volgend jaar twee series post zegels uitgeven. Voorts Is In voorbereiding een nieuwe luchtpostserie, een serie bi) ge legenheid van de honderdste verjaardag van de Wereldpost unie en een over de bijbel. Op 17 Januari komt een serie mun ten In de verkoop ter herden king van 't elfjarig pontificaat van paus Paulus VI: acht munten van een, twee, vijf, tien, twintig, vijftig, honderd en vijThondcrd lire. Kardinaal Mindszenty is in Wenen teruggekeerd van een bezoek van een week aan Zuid Afrika. Hij bracht dit bezoek op uitnod-ging van de Zuidafri- kaanse bisschopptnc nlerentie met als eerste doel contact met de tweedinzcnd Hongaren. die in Zuid Afrika in verban ning Irven. Tijdens zijn reis heeft de Hongaarse primaat van gedachten gewisseld met minisicr-presidcnt Vorstcr en Verscheidene bisschoppen. De Duitse katholieken hebben in twee collecten geld bijeen gebracht voor hulpverlening aan de b? de Vietnams (134 miljoen Mark) en voor d«u droot«rg ^bieden bi Afrika (154 miljoen Mark). De gelden wor den ter beschikking gesteld van de betreffende katholieke, hulporganisaties."1

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7