BESTUURSCRISIS IN VOORSCHOTEN BEGON MET VOORDRACHT VOOR EEN HEER Wernink en B T niet imponerend Verdeling woonruimte nu bij één commissie Geen subsidie, maar Corso moet toch gered worden sport bollen- en duinstreek Belastingplan van b, en w. bekritiseerd PAGINA 5 WOENSDAG 12 DECEMBER 1973 en Konijnensportvereniging voor de vijfde achtereenvol gende keer zijn jaarlijkse ten» toonstelling jn Zoeterwoude houden. Een aanleiding voor de tentoon stellingscommissie om extra goed voor de dag te komen te meer daar de vereniging dit Jaar 65 jaar bestaat. In 1969 werd de expositie in het Don Boscohuis gehouden en de vol gende jaren werd gebruik ge- exposeren in Zoeterwoude maalcf van het grotere Cen trum. De laatste twee jaar was er geen pluimvee aanwe zig i.v.m. de pseudo vogelpest, maar .niu is weer bet kraaien van de hanen te horen. Wel zal het aantal inzendingen in deze categorie lager zijn dan voorheen want de verbodsbe paling is niet zonder gevolgen gebleven. D officiële opening, met een ex tra feestelijk tintje i.v.m. het dubbele lustrum, zal vrijdag avond geschieden door burge meester Detmers in het Don Boscoiuis» om 8 uur waarna om half negen de deuren van het Centrum open gaan. Zater dag is de tentoonstelling ge opend van 10—21 uur en zon dag van 1018 uur. VOORSCHOTEN Voorschoten zit in een ongewilde bestuurscri sis, waarvan het begin is te vin den in de voordrachten voor één heer of de algemene beschou wingen van de fracties in de ge meenteraad. Na vier zeer lang durige openbare commissiever gaderingen over de gemeente begroting voor 1974 nam het se niorenconvent (fractie-voorzit ters met voorzitter) het besluit een spreektijd in te voeren bij de algemene beschouwingen. Iedere fractie kreeg een nalf uur en ieder lid van het dage lijks bestuur eveneens voor de beantwoording. Afgesproken werd, dat over de burgemeester alleen door de nestor van de raad, de heer De Klerk Wolters, het woord ge voerd zou worden. Gezamenlijk hadden de fracties een verkla ring opgesteld en deze werd keurig voorgelezen door de nes tor van de raad. Het senioren convent besloot tevens doublu res te vermijden tijdens de al gemene beschouwingen. Iedere fractie zou een bepaald gedeelte van het „dorpse leven" bijzon der onder de loep nemen. Op papier klopte het allemaal heel goed. Voorkomen zou worden een oeverloos' gepraat en met het oog op de naderende verkie zingen zou iedere burger, indien daar interesse voor zou bestaan, een bepaalde indruk krijgen van iedere partij. Het eerste dat mis ging, was al de aanvangstijd bij de eerste vergadering op vrijdagavond. Er werd een hamerstuk toege voegd en de voorzitter bepaalde het aanvangsuur van 8 uur naar 7.30 uur. Resultaat: D'66 zat voor lege banken te praten. Het publiek wist het vervroegde uur niet en vele raadsleden zagen geen kans om vanuit de werk- gemeente al zo vroeg in de woon- en slaapgemeente te ko men. De spreektijd bleek ook geen suc ces. Een toespraak in de huis kamer voorgelezen gaat eenvou diger dan een toespraak, die af en toe door middej van inter rupties onderbroken wordt. Voorzitter, burgemeester J. van der Haar. bepaalde zijn leiding tot het kijken op zijn horloge en mede te delen, dat de spreektijd voorbij was. Resultaat: vele toe spraken kregen een onverwacht of een afgeraffeld einde, waar bij dan aan het eind enige mo ties werden ingediend. De volgende fout werd gemaakt toen het dagelijks bestuur be sloot bij de beantwoording de moties voorlopig onbesproken te laten en eerst in de tweede ver gadering ter discussie te stellen. Omdat de algemene beschou wingen in nauw verband ston den met de ingediende moties, leek de beantwoording van de wethouders niet te slaan op de vragen gesteld door de fractie voorzitters. Op vrijdagavond ging de gemeen teraad naar hiiis en was vrij tot maandagavond. In die periode De Kooi blijft vechten tegen betoncentrale LE;DEN Met hand en tand blijft een actiegroep in de Kooi zich verzetten tegen de bouw van de betonmorteicentrale in de Sumatrastraat door de Leid- se Betonmorteicentrale. De akt:egroep is intussen ach ter gekomen, dat er voor het betreffende grondgeb ed een bp- stemnvngsplan bestaat, dat da teert uit 1933. Volgens dit be stemmingsplan is er een gedeel te van het terre'n, waar de LBC volgend jaar wil gaan bouwen, bestemd voor won:npbouw. De botenvereniging, die het ha ventje op het terrein huurde van de betonmorteicentrale. heeft een juridisch "dv'seur in de hand genomen om uit te zoe ken in hoeverre de opzegging van de huur van het haventje door de LBC juridisch aanvecht baar is. Inbraak Tissing snel opgelost LISSE Inbrekers hebben dins dagnacht kans gezien om bij de firma T'ssing, dameskled'rgrra- gazijn in de Kanaalstraat bin nen te komen. Een grote partij damesmantels in suède en bont werd buitgemaakt. Het bezit ervan duurde echter n et lang, want de pol't e var Lrsse werd gea'armserd. Men wist 'n een dolle acht:: v n~ (gereden werd met een vaar ven minstens 160 km) n Dc Haag de wagen klem te rijden doch de 'nbrekers w sten te ont komen. Alle gestolen goederen waren in de auto aanwezig, zodat niets vermist wordt. was er druk overleg tussen de fracties en waarschijnlijk ook binnen het College van B. en W. Vast stond al zondagavond (raadsleden hebben tijdens de begrotingsbehandeling geen vrij weekeinde!) dat de maandag een moeilijke vergadering zou worden. Gebeurtenissen van buiten af zou den de vergadering gaan beïn vloeden. De mededeling van de wethouder voor financiën W. J. Iestra, dat de begroting te opti mistisch was omdat begroot was een aantal inwoners van houden met enige speelruimte voor nieuwe investeringen. Tus sen vrijdag en maandag stond de nestor van de raad een inter view toe aan een Haags och tendblad en sprak over de bur gemeester op een wijze die het betamelijke overschreed volgens dere zijde alle andere fracties, vonden elkaar in de strijd tegen het dagelijks bestuur. De wet houders trokken één lijn en aan het begin van de nacht besloot de gehele WD-fractie tegen de algemene begroting te stem men. de wethouders. De fractie-voor- De voorzitter gaf niemand meer zitters waren boos op de nestor omdat deze de afspraak niet na gekomen was. Er zou geen en kele mededeling meer gedaan worden over de burgemeester na het voorgelezen stuk in de vergadering. 21.800 en er maar 21.400 Voor- De tweede vergadering ging daar- schotenaren zouden zijn eind de cember, wat de rijksuitkering met 89.000 deed teruglopen. Bovendien was het bedrag van onvoorzien begroot voor 1974 tot een bedrag van 109.000 op een kleine 10.000 na reeds opge bruikt door de raad in de laat ste maanden van dit jaar. Daar kwam nog bij de onzekere toe stand over de zgn. nutsbedrij ven. te weten electriciteits- en gasbedrijf. Beide bedrijven brengen een deel van de winst over naar de algemene dienst en de vraag zou zijn of de ge schatte 50.000 wel reëel zou blijken te zijn. Ondanks al deze de fout, zoals enige raadsleden het noemen. De voorzitter was begrijpelijk ka pot over de visie van de nestor de raad op zijn persoon en de kans nog een woordje te zeg gen en sloot met een forse ha merslag de vergadering. Poli tiek gesproken konden de wet houders hun zetels ter beschik king stellen. Op verzoek van de raadsleden ging iedereen er een nachtje over slapen en zo is het voorlopig gebleven: de wethou ders doen hun werk nog en de raadsfracties vergaderen om de juiste lijm te vinden voor het herstellen van de breuk. bepaalde zich bij de leiding tot De wethouders hebben niet stil het woord geven en ontnemen. Hij hield zich volledig buiten alle discussies en daardoor kre gen wethouders en raad de gele genheid een spelletje te spelen, dat uiteindelijk tot een moor dend spel tegen de democratie uitliep, zoals wethouder Iestra het uitdrukte, die er aan toe voegde dat zonodig de beslissin gen nietig verklaard zouden worden door de Kroon. gezeten en zo is aan de verga dering van vrijdagavond aller eerst een voorstel van B. en W. toegevoegd waarin de raad gevraagd wordt het vertrouwen in de wethouders uit te spreken. Ook ligt er een mededeling van de wethouders, waarin de raad dringend verzocht wordt in het openbaar te verklaren dat de nestor op een onbehoorlijke wij ze over de burgemeester ge sproken heeft tijdens een inter view. SASSENHEIM Voordat de algemene beschouwingen begonnen, werd gisteren nog een korte raadsagenda afgewerkt. Op het verzoek van de Stichting Bloemencorso om subsidie werd afwijzend be schikt, gezien andere kosten hieraan besteed, o.a. het deelnemen van een wagen van de gemeente. De heren Verdegaal en Rotteveel vroegen al het mogelijke te doen om het corso te redden, wat door de voorzitter werd toegezegd. Besloten werd ook voorzieningen te treffen aan de Anna- en Antho- niusscholen, daar uit een rapport gebleken is, dat deze scholen niet voldoen pan eisen van brandveiligheid. Het beroepschrift van de heer Aarts, die op de Menneweg een sportschool wil vestigen, waar bij van de gemente de voorwaarden werden gesteld om zondags te sluiten en geen alcohol te schenken, maakte verschillende ton gen los. De heer Wagner wees op de kantines van de sportvelden, en zei dat de klachten nogal meevielen. De heer Ciggaar vooral pleitte voor openstelling op zondag. Hij zen dat het jammer zou zijn als deze accommodatie verloren zou gaan. De heren Montfoort en Hulsbergen sloten zich hierbij aan. De voorzitter zei dat het vooral ging om hinder voor omwonenden te voorkomen, en dat het college alleen door deze belangen werd geleid. De heer Wagner vroeg ver volgens om een stemming om de sportschool zondags open te stel len. Hierbij bleken 8 leden voor en 7 tegen. Tegenstemmers waren de prot. chr.fractie en de heer Verdegaal en wethouder Mazee. De heer Verdegaal vroeg of het juist was dat bij het dodelijk ongeval in de Hoofdstraat van een meisje, de politie pas 20 minuten later ter plaatse was en een arts nog later, daar deze eerst door de politie gewaarschuwd zou moeten worden. De voorzitter zei dit niet tegelo ven, maar zal hier spoedig concreet op antwoorden. Bij de algemene beschouwingen zei de heer Hulsbergen, dat een aan tal dringende zaken el verwezenlijkt had kunnen worden, zoals openstelling van het schoolsportveld voor de jeugd, ontginning van het eiland in het park, t.b.v. een kinderboerderij, en openstelling van de ijsbaan voor een trimbaan. De sporthal vond hij een presti- ge-bolwerk, die nergens in een plaats zo als Sasseithcim te vinden is. Volgens de sportfederatie ligt de norm in de buurt van 20 tct 25.000 inwoners, reden waarom dit in streekverband aangepakt moet worden. Het sïudiegewest vroeg hij met twee jaar te verlen gen. Verder vroeg hij om het beschikbaar stellen van hallen van het Raadhuis voor kunstmanifestaties, en om vakkundige krachten t.b.v. de voorlichting Op de algemene beschouwingen komen wij morgen nog nader terug. LISSE De verdeling van woonruimten Is al jaren een zaak, die verschillend beoor deeld wordt. Van de woningen die gebouwd worden en onder beheer van de woning bouwverenigingen komen, wordt 50% over woningzoekenden verdeeld rechtstreeks vanwege de gemeente, terwijl de andere 50% toegewezen wordt door de besturen van de woningbouwverenigingen aan dc hand van lijsten die aanwezig zijn. Aan deze wijze van werken wil men een ein de gaan maken door de instelling van één Woonruimteverdelingscommissie. Dat biedt de volgende voordelen: er wordt een beter inzicht verkregen van het totale aantal wo. ningzoekendem binnen de gemeente (tot dusverre stond dezelfde woningzoekende dikwijls 'bij alle drie instanties als zodanig geregistreerd); bij de verdeling van de woonruimte kunnen de belangen van de woningzoekenden beter v/orde:* r gewogen; er ontstaat meer uniformiteit bij de voor waarden om in aanmerking te komen voor een bepaalde woning; de woningzoekenden krijgen een beter inzicht hoe de woonruimteverdeling binnen de ge meente tot stand komt; de verrichting van dubbele taken wordt op deze wijze voorkomen. Het gemeentebestuur wil in de nieuwe woon- ruimtecommissie zes personen zitting laten nemen, n.l. twee leden van de gemeente, twee leden van „Volksbelang" en twee le den van „Gezinsbelang". Van de gemeente zullen zitting nemen weth. Mesman en J. H. Salman; van„Gezinsbc- lang" Jac. van Dijk en J. J. L. v.d. Meer en van „Volksbelang" mevr. W. H. A. Prins-van Dillen en de heer P. v. Leeuwen. Deze nieuwe commissie zal per 1 januari haar taak aanvangen. Valkenburg De gemeenteraad Voordat met de begrotingsbehan- heeft zich gisteravond in eerste deling kon worden begonnen Instantie bezig gehouden met de werd eerst nog een kleine agen- behandeling van de begroting da afgewerkt die van minder voor het dienstjaar 1974. Jaren belang was. lang heeft Valkenburg een slui- Gezien de vele meningen en wen- tende begroting gehad. Maar dat is nu niet het geval. In een toelichting op deze begroting stellen B. en W. de raad dan ook voor tot verhoging reini gen te verhogen, doch, dat kan maar niet ongelimiteerd door gaan. Veel aandacht wijdde de heer Doldersum ook aan de ver keersproblemen binnen de ge meente. Speciaal het grote aan tal auto's komende en gaande naar het Marine Vliegkamp, vervulde de heer Doldersum met zorg. gjïgsrechten-rioolwaterafvoer- recht- en straatbelasting te be sluiten. Ondanks een drastische verlag'ng van diverse posten was er toch een tekort van 28.000. De meer opbrengst van de nu voorge stelde verhoging is totaal 43.000 zedat nog en ge reserve resteert voor nieuwe kapitaals- werken. sen zullen we ons moeten bepa len tot enkele grepen uit deze algemene beschouwingen. Het was mevr. mr A. M. de Jong de Graaff (WD), die haar waardering uitsprak voor de po- De heer A.C. de Haas (Gem.Bel.): g'ngen van b. en w. de begro- ..Wij als fractie van de groepe- ting sluitend te krijgen. B j de verhog'ng van de reinigings rechten met 75% en voor het bedrijfsvuil met 100% had men, aldus mevr. mr A. M. de Jong, de zaak toch ook eens van de kant van de belasl'ngbetaler moeien bekijken. De heer Dol dersum (CH), kan zich wel voorstellen de diverse belastin- nu de burgers van onze ge meente het gelag van deze han delwijze moeten betalen. Op deze manier laat de begroting helemaal geen ruimte meer toe om nog enige wensen te vervul len". Ook de heer Van Leeuwen (AR) zei het jammer te vinden dat geen sluitende begroting verkregen kon worden zonder die verhog'ngen. De verhoging van de rein'gingsrechten met maar liefst 36 vond de heer Van Leeuwen een hele opgaaf. college er niet In geslaagd Is Dónderdagavond wordt de begro Eerste paal voor zwembad m Noord wijk NOORDWIJK „Dit is het grote moment!", rel burgemeester ror. J. M. Bonnlke gistermid dag. Hij bedoelde daarmee, dat m de reeks belangrijke data fa de zwcmbadpla.uien. ee»! nieuwe werd toegevoegd: 11 december 1973, wethouder Ted Jansen slaat de eerste paal. De wethouder verrichtte deze handeling met vaardigheid en enthousiasme. Het was de start van een enorm project, waar naar jong en oud in Noordwijk reeds jarenlang nftzagen en dat ruim 7,5 miljoen gulden gaat kosten. In zijn toespraak tot genodigden en belangstellenden merkte mr. Bonnike op. dat raadsleden bij de zwembadplannen oud waren geworden. In werkelijkheid valt de voorbereld'ngsperiode nog wel mee, want volgende week (17 december) Is het precies vijf jaar geleden, dat B, on W. de gemeenteraad toezegden in 1969 met de voorbereiding te zullen beginnen. zoals vorige jaren, de begroting sluitend te krijgen. Wij moeten helaas konstateren, dat het Rijk achterblijft met de vergoeding van de kostenstijging. Het is door deze ongelijke verdeling toch eigenlijk onverteerbaar dat tingsbehandeling voortgezet. Dan zijn B. en w. aan de beurt j voor de beantwoording. Zeker geen gemakkel'jke taak! Met belangstelling zien we het ant- woord van b. en w. dan ook te- gemoet! Ter Aar-Tijdens de jaarverga- weekend is er ten bate vnn de n'euwbouw van T.A.V.V. een klaverjasavond gehou den. De uitslagen zijn: 1. M»vr. Heemskerk 5023 pnt, 2. Mevr. Kooistra 4950 pnt, 3. Th. Hocgervorst 4813 pnt, 4. J. G. de Bruyn 4787 pnt, 5. W. Rietveld 4775 pnt, 6. Mevr. Hoppebrouwer 4723 pnt. 7. B. de Bruyn 4656 pnt. 8. Mevr. Veldhuizen 4538 pnt, 9. Mevr. v.d. Haven 4524 pnt, 10. E. de Bruyn 4514 pnt Gé Dubbeldcman scoort het tweede doelpunt voor B LEIDEN Wernink B T is bepaald niet geworden, wat de meeste toeschouwers zich ervan hadden voorgesteld. Kort ge zegd was het een middelmatige wedstrijd met enkele oplevingen en wisselende winst kansen. Dat middelmatige was zeker van toepassing op het spel tussen de vierde en twintigste minuut. B T had reeds zeer snel de leiding genomen door een doelpunt van Eddy Monsels, maar wist daarna toch niet meer t« imponeren. Wel was men he< meeste aan de bal en toonde men meer of fensieve neigingen van Wernink, dat zich beperkte tot goed verdedigen cn snel coun teren, maar de Inspiratie om er een goede wedstrijd van te maken was blijkbaar niet aanwezig. Het veldspel was wel aardig om naar te kijken, maar van enige doortas tendheid was geen sprake. Gevaarlijke si. tualles vcor belde dcelcn, deden zich de eerste minuten dan ook zelden voor. Tot aan de 21e minuut, toen de vlam in de „voetbalpan" leek te slaan. Wernink kwam op gelijke hocgte, doordat Joop van Es een voorzet van Koos van Weeriee in eigen doel werkte en B T sloeg onmiddellijk weer terug. In dezelfde minuut kreeg Gé DubbeJdeman bij een ingooi te veel vrijheid, hetgeen Wer nink wederom op een achterstand kwam te staan. Na rust kregen we toch een geheel ander spelbeeid te zien. Het was Wernink. da* zeker in de beginfase de toon aangaf, en de offensieve „stuiptrekkingen" van de eerste helft verwisselde voor echte offen sieve daden, daarbij de verdediging zeker niet verwaarlozend. Vooral het spei van Henk Smit in de voorhoede kwam Wernink ten goede. Attent reagerend op verdedi- gingsfouten van de tegenstander en zich veel vrijlopend, maakte hem tot een van de gevaarlijkere spelers van Wernink. Reeds in de vierde minuut had hij Wernink de gelijkmaker kunnen bezorgen, maar het houwerk had daarover andere ..gedachen". B T ston deen beetje vreemd aan te kij ken tegen deze doelpuntenhonger van Wer nink en liep zichzelf én de vorm van de dag te zoeken. Vooralsnog.weigerde Werfljilk de reële mogelijkheden om op 2-2 te komen te benutten. Zelfs een penalty nadat Bram Jansen hardhandig van de bal was gezet bracht Wernink die gelijkmaker niet: Koos van Weeriee miste jammerlijk. Gaandeweg moest Wernink editor enigszins gas terug nemen en leek de kans op de gelijkmaker kleiner te worden. „Koning Rechtvaardig heid" liet echter geen loopje met zich ne men en stond in de 18e minuut Wernink de gelijkmaker toe. Chris Zoetemelk was de eer gegund om na een goede solo langs drie togen^anders voor 2-2 te zorgen. B T had alweer zijn antwoord onmiddellijk klaar. Ook nu weer was men in dezelfde minuut dicht MJ een treffer. Het schot van Jaap Oudshoorn trof echter de lat. De stand werd niet meer gewijzigd en de 2-2 eindsoand was gezien het-veldspel van bei de ploegen - zij waren gedurende het grootste gedeelte van de wedstrijd toch wel gelijkwaardige tegenstanders - een juiste uitslag. Een goede en zachtzinnige wed strijd was het echter niet. Dat LDWS tegen Rijnsburgse Boys een mon. sterzege zou gaan scoren stond bij voor baat al vast. De vraag was alleen hoeveel doelpunten het zouden worden. Vla een 6-0 ruststand kwam mep uiteindelijk tot een 10-0 eindstand. Een alleszins verdiende uit slag, die nog hoger uit had kunnen vallen Voor Rijnsburgse Boys echter weinig lof. Vele overtredingen, die Ln het zaalvoetbal niet (huishoren, bracht men op hun „ere lijst", zich daarbij toch wel slechte verlie zers tonend. BIJ een van die charges van de „BOYS" moest LDWS Ceea do Roode richting ziekenhuis Iqten gaan, hetgeen dc wedstrijd voldoende typeert. De doelpunten van LDWS werden gescoord door Bram de Roode, Ger de Roode (3x), Plm van der Meer (4x), Slem van der Linden,ea Geor ge Moesman.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5