Ceidae (Bomcwt Vakbewegin (nog) bij looneisen Engeland op rand economische en industriële chaos ró ijmaker Veel werklozen op korte termijn geen economisch probleem Geneesheer directeur legt functie neer KISSINGER MET DOOD BEDREIGD T. v.-samenvattin g van Europacup verdien hechte 65e JAARGANG No. 19685 WOENSDAG 12 DECEMBER 1973 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,30 per mm. Telefoontjes ƒ2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal 27,76;Jaar ƒ108.20. - Losse DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. I: 20.35 uur Het beest moet sterven, film; 22.20 uur Panora- miek; 22.45 uur Studio Sport met samenvatting voetbal. Ned. II: 19.05 uur Dier en vriend; 19.30 uur Beverly Hillbillies; 20.20 uur Springtrofee; 21.15 uur Waar of niet waar. REGEN EN WIND Zwaar bewolkt met enige tijd regen, maar morgen later op de dag van het westen uit enkele opklaringen. Krachtige tot harde wind, aan de kust tijdelijk storm uit zuidwest tot west. Min.temp. ongeveer 4 graden; max. mor gen circa 6 graden. Benzinescliaarste In november 5441 auto's minder AMSTERDAM (ANP) De ver kopen van nieuwe personen- en combinatiewagens in Nederland gedurende de maand november zijn als gevolg van de benzine- schaarste flink onder de maat gebleven. Er werden in totaal 5.441 auto's minder verkocht dan in de overeenkomstige no- vembermaand van vorig jaar: 30.027 tegen 35.468. De totaalverkoop in 1973 van nieu we personen- en combinatiewa- gens bedraagt tot en met no vember 413.147 tegen 403.984 in k 1972. Dat is nog een stijging van 2,2 procent, maar de RAI in Amsterdam, die deze nieuw- ste registratiecijfers bekend maakt, betwijfeld of dit „sur plus" ook in de decembermaand gehandhaafd kan blijven. Radio- en tv-handelaar Lindeman uit Hengelo ziet kans klantenbinding en erergiebesparing te laten samen gaan. Wie 's avonds in de etalage wil kijken hoeft maar op een knop te drukken en de hele zaak baadt vier minuten lang in het licht. Op deze wijze bespaart de heer Lindeman duizenden kilowatt per week. DEN HAAG/BRUSSEL A.N.P. Nederland kan volgens staatssecretaris Mertens van Sociale Zaken als het moet zelfs 300,000 werklozen op korte mijn opvangen. Deze werklozen kunnen rekenen op uitkeringen, hoewel deze wel aangepast worden aan de gewijzigde economische omstandigheden. Staatssecretaris Mertens zei dit vanmorgen in Brussel, waar hij de Europese ministerraad voor Sociale Zaken bijwoont. Hij kwam tot deze uit spraak, toen hij verklaarde dat de 17.000 werklo zen, die er mogelijk volgend jaar als gevolg van de oliecrisis in Nederland zullen zijn, economishe ge makkelijk opgevangen kunnen worden, zelfs op re delijk lange termijn. Voor 300.00 werklozen is dit moeilijker. Deze kunnen economisch op korte ter- mijn verzekerd zijn van aangepast uitkeringen. Deskundigen in Den Haag geloven echter, dat dit aantal werklozen wel een probleem wordt omdat uitkeringen op korte termijn toch een bres zullen slaan in de financiële draagkracht van Nederland. Rotterdam overweegt aardgas uit buitenland Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM - Deskundigen van de gemeente Rotterdam on derzoeken de mogelijkheid van het aankopen van aardgas in het buitenland om en de nieuwe elcctriciteitscentrale op de Maasvlakte mee te kunnen voe den. Dit heeft wethouder J. Worst ge meentelijke bedrijven) ver klaard. Rotterdam wil het aardgas i het buitenland niet zelf maar in sa menwerking met de Gasunie gaan kopen, en wellicht in sa menwerking met andere electrt- citeitsbedrijven. A» Den Haag De vakbeweging ziet nog geen aanleiding om haar oorspronkelijke loonvoor- stellen te herzien. Ze houdt dan ook vast aan een stijging der contractlonen met 21/2 procent en aan haar prijscompensatievoorstel. Zij is achter bereid over een maand of drie te bezien ol de feitelijke ontwikkeling van de economie aanleiding geeft om de looneisen bij te stellen, in welke richting dan ook. De vakcentrales wil len dus een overgangstijd. De werkgevers wil len dat ook, maar een van. langere duur. En in die tijd willen zij slechts een luttele loonsverho ging (1 pet.) toestaan: voor iedereen 3,-- netto per week. Werkgevers en vakcentrales hebben dit gisteren laten weten tijdens een gesprek met premier Den Uyl en en kele andere ministers. In beginsel staat de vakbeweging niet afwijzend tegenover de machtigingswet, die het de regering mogelijk moet malden bijzondere maatregelen te treffen met de oliecrisis. Maar de inzichten zijn nog onvoldoende. Daardoor is onzeker of de te nemen maat regelen wel juist, samenhangend en evenwicht zullen zijn. Met name vreest de vakbeweging dat de niet-loon- mkomens (vrije beroepen) niet op eenzelfde wijze zul len worden aangepakt als de lonen. Er is wel beloofd dat dit zal gebeuren, „maar papier is geduldig". In geen geval wil de vakbeweging de kostencompensa- tie tegen het einde van dit jaar (ca. 3 pet.) opgeven. Naar verluidt heeft het kabinet met de gedachte ge speeld het uitkeren van deze na-indexering te verbie den. „Deze compensatie ligt in de lopende c.a.o.'s vast", aldus de vakcentrales. Bij contractherziening zouden de lonen met 2% procent moeten stijgen. „Dat is geen vergroting van koopkracht, want met nieuwjaar komen er vele nieuwe lasten (premies, belasting) en de prijzen stijgen ook alsmaar". In principe moet de prijs compensatie volgend jaiar voortgaan, overeenkomstig het eerdere voorstel met een minimum en een afzwak king aan de bovenkant. De vakbeweging wil de laagst-betaalden wat extra's ge ven. Dat kan door de 2,5 procent ten dele in een voor ieder gelijk bedrag te geven, door het minimum in de prijscompensatie van i974 hoger te stellen (met daarbij een extra aftopping voor de hogere inkomens), door de minimumlonen, de sociale uitkeringen en de bijstand suitkeringen te verhogen. Ook de werkgevers vroegen zich af, of de huidige situa. tie reeds het verstrekken van grote bevoegdheden aan de regering rechtvaardigt. Zij willen een overgangstijd van zes maanden. Intussen zou de na-indexering op het einde van het c.a.o.-jaar kunnen doorgaan, en zou ie dereen een netto-loonsverhoging kunnen krijgen van drie gulden per week, wat neerkomt op een loonstijging van 1 pet. Door de verhoging in guldens uit te drukken, krijgen de laagstbetaalden relatief een sterkere loonstij ging. En ook de werkgevers vinden, dat de laagstbe taalden extra aandacht verdienen. Truien om te stélen' HAZERSWOUDE Voor de tweede maal binnen korte tijd is bij woning- en textielinrichting P. v. d. Linde aan de Dorps straat 140 ingebroken. Langs de zelfde weg als enkele maanden geleden (via de achterdeur) werd toegang verschaft tot de winkel, waar voor een fors be- drag aan kledingstukken (heren- par.talons, truien en jasjes) werd ontvreemd. Enkele weken geleden adverteerde v. d. Lin de: „Truien om te stelen"... QUARANTAINE Van der Stoel benadeelt de export Van een onzer verslaggevers Den Haag De voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, dr. J. Bartels heeft de regering laten weten weinig waardering te hebben voor het optreden van minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken. De Nederlandse ondernemers zijn verontrust over hït optreden van deze minister, omdat hij voor zijn uitlatingen de export van Nederland in gevaar brengt. TASS: NAVO moet Luns wippen MOSKOU (UPI) TASS. het Russische per°hureau, heeft de NAVO gisteren dringend uitge nodigd mr. Luns als secretaris generaal te wippen. „Weliswaar kunnen wij geen sym pathie voor de NAVO opbrengen, maar we willen de leden van dat blok toch een goed advies geven: verwijder Luns. Hij is een gevaarlijk man", aldus TASS. Maandag had TASS met afschuw kennis genomen van de toespraak waarmee mr. Luns de ministerraadsvergadering van de NAVO in Brussel had geopend, en waarin deze de Sovjet-Unie had vergeleken met het Derde Rijk. Opmerkende dat de secretaris-ge neraal zichzelf had omschreven als een man met „Nederlands bloed en latijns temperament", verklaarde TASS dat de rede van mr. Luns geen uitvloeisel was van temperament, „maar symptoom ven delirium tre mens." LEIDSCHENDAM - Het bestuur van de Stichting Prinsenhof en de geneesheer-directeur van het verpleegtehuis hebben de ar beidsverhouding beëindigd. De heer D. M. van der Veldt heeft zijn functie met ingang van 7 december neergelegd. Het bestuur van de stichting heeft meegedeeld dat sinds de inge bruikneming van het verpleegte huis er tussen het bestuur en de geneesheer-directeur verschillen van inzicht zijn ontstaan om trent onderscheidenlijke verant woordelijkheden. Daardoor werd een vruchtbare samenwerking niet meer mogelijk geacht. Voorlopig zal de functie van ge neesheer-directeur worden waargenomen door de heer A. V. M. Perquin, arts te Leid- schendam. Een olieput in het Amerikaanse Caspar raakte op 30 november in brand. Met man en macht trachtte men het vuur te bedwingen. Het vuur verbruikt ongeveer 200 vaten olie per uur Cara. het hondje van mevrouw Mobcetoe van Zaire is Engeland Het dartelde al een paar uur rond Buckingham palace De Londenaren konden gisteren in de avondbladen lezen, hoe het zuid-westelijk gedeelte van hun stad 's morgens voor bijna een uur in het donker was gedompeld. Deze stiptheldsaktie werd gehouden in verband met de niet vlot verlopende loononderhandelingen in het energiebedrijf, overigens tot ver rassing van de vakbonden. ltoen men zich plotseling de quarantainebepalingen herinner de. Hij zit nu op de Zairese am- sinds twee jaar een hoger loon eisen en het laatste aanbod van de directie onaanvaardbaar ch- ten. Het goederenvervoer is darmee ernstig in de war ge bracht. economische chaos Zodoende krijgen de Britse elec- trische centrales, die als gevolg van de internationale oliecrisis al beroofd worden van een groot deel van de vereiste vloei bare brandstof, ook honderddui- LONDEN Engeland is vandaag door zijn eigen arbeiders op het randje van een complete indu- geduwd. Te middernacht is bij de Britse spoorwegen een langzaam-aan- actie begonnen van de slecjit „rfWc, rf-p o| Bovendien is in de electrische bedrijven sinds november een industriële actie aan de gang van technisch personeel, die overuren weigeren te maken zo lang ze geen beter loon krij gen.De Britten gaan moeilijke kerstdagen tegemoet en men voorspelt de sluiting van vele bedrijven. Aangenomen wordt dat de reeds uitgeroepen nood toestand verscherpt en verlengd AP Het leven van de Ame- 'tie „Zwarte September." rikaanse m nister van Buiten landse Zaken, dr. Henry Kis- Woordvoerder John King van singer is in gevaar. Naar de het Amerikaanse Ministerie Star News te Washington te van Buitenlandse Zaken ver kennen geeft is de organisatie klaarde dat de eerste gegevens die het op Kissinger gemunt afkomstig waren van „een Eu- heeft de Palestijnse órganisa- ropese veiligheidsdienst". (Van onze rtv.redactie) HILVERSUM De t.v.-uitzending van de Europacup- wedstrijden standaard Luik-Feijenoord en F. C. "twen- te-Ipswich Town, die vanavond gespeeld worden, be perkt zich tot een samenvatting van Studio Sport om 22.45 uur op Ned. I. De NOS-radio brengt op Hilversum 3 rechtstreekse verslagen van beide wedstrijden tussen 20.D2 en 21.45 via een schakelprogram. Qe wedstrijd standaard Luik-Feyenoord wordt wel rechtstreeks uit gezonden door de Vlaamse t.v. (20.00 uur). Deze zwart kunstlederen etui met spiegel, kam, vijl en regenkapje., ontvangt u als dank voor de moeite voor hét aanbrengen van «en nieuw kwartaal-abonnement. BON Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel, naar; 349, Leiden. LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1