NIET GEHEEL NIEUW DEKKINGSPLAN NODIG ft m Vakcentrales: stop werving gastarbeiders Nederlands plan voor bèhqucD toren van Pisa GEVEN EN NEMEN IN NAVO-RAAD 20.000 gulden 'van mijn oma JÊt- T Parijs zal geen olietraan laten EXPORT WOENSDAG 12 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT MIN. DUISENBERG: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Duisenberg (Financiën) heeft gis teravond bij de bespreking van het financiële beleid in de Eerste Kamer toegegeven, dat de inkomsten van het Rijk als gevolg van de oliecrisis teruglopen. Senator Christiaanse (AR) had de mindere belastingop brengst voor 1974 op 1,2 miljard gulden geraamd. Op zichzelf is dat getal niet onjuist, zei de minister, maar hij voegde er aan toe, dat daarmee geen juist beeld van de ontwikkeling de rijksbegroting wordt gegeven, omdat ook met allerlei andere cijfers rekening moet worden gehou den. Zo moet er van worden uitgegaan, dat de geraamde loonsomstij ging van 10 pet en de daarmee verband houdende prijsstijging van 6 pet niet kan worden ge haald. Als gevolg daarvan zul len de belastingen ook een an der beeld vertonen. Dit geldt verder ook voor de opbrengst van de benzineaccijns. Minister Duisenberg zei dat er voor jvolgend jaar niet een ge heel nieuw dekkingsplan voor de uitgaven nodig is. Wel moe ten allerlei posten worden bijge steld. Vanuit de Eerste Kamer was ge zegd dat de bespreking van het financiële beleid een soort „schimmenspel" was. Er werd gepraat over de rijksbegroting zoals die in september was in gediend, en over de belasting verhogingen, die toen waren voorgesteld, terwijl allerlei maatregelen als gevolg van de oliecrisis de begroting op losse schroeven zetten. Minister Duisenberg had er be grip voor, dat de senaat op „in gehouden wijze" de energiecri sis had aangeroerd. Hij kon niet vooruitlopen op het pakket maatregelen dat de regering donderdag in verband met de energiecrisis zal afkondigen. Tot diep in de nacht wordt momen teel aan die maatregelen ge werkt. Wel zei de minister dat alle natio nale bestedingen zullen moeten worden aangepast, dus ook de overheidsuitgaven. De geldmid delen voor de overheid lopen nu eenmaal terug. We moeten el kaar eohter geen economische teruggang gaan aanpraten, zei de minister. Hij handhaafde zijn standpunt dat een strak begrotingsbeleid ge wenst is. Aan zijn collega-minis ters heeft hij de vraag voorge legd om in verband met de meerjaren-planning voor de be groting te bekijken, welke 2% procent van de begrotingsposten de laagste prioriteit heeft. In verband met de energiecrisis kan het kabinet maar twee tot drie maanden vooruitkijken. Voor de verdere periode kan het kabinet ook niets anders doen dan gissen. Minister Duisenberg kreeg overi gens in de senaat een goed ont haal. Opmerkelijk was dat van de kant van de VVD weliswaar enkele bedenkingen tegen belas tingplannen waren, maar dat de kritiek verder zeer mild was. Mr. de Wilde (WD) liet de mi nister weten dat „deze eerste kennismaking hem erg was be vallen". 100 bedden in 82 minuten opgemaakt ARNHEM Vier leerling-ver pleegkundigen hebben in het ge meenteziekenhuis van Arnhem een begin gemaakt met een ac tiviteit naar zij hopen na volging zal vinden bij hun colle ga's. Zij hebbèn gepoogd hon derd bedden zo snel mogelijk op te maken. Zij deden er 82 minu ten over. Artsen hebben van een van de deelnemers draadloos de hart slag gecontroleerd. Op het hoog tepunt van de strijd maakte het hart 160 tot 170 slagen per mi nuut. Dit is dezetfde hartslag als bij zeer zware inspanning. De nnrmale hartslag is 72. Het was voor zover de organi satoren bekend de eerste keer dat er een wedstrijd bed- denopmaken werd gehouden. Vandaar dat de deelnemers zichzelf hebber, uitgeroepen tot wereldkampioenen. (Van onze correspondent) UTRECHT De drie vakcentra les menen, dat in het kader van de huidige ontwikkeling op de arbeidsmarkt, er sprake zou moeten zijn van een stop op de werving van buitenlandse ar. beidskrachten. Dat zei gisteravond de heer Com mandeur van het NKV naar aanleiding van het feit dat het provinciaal overlegorgaan van NW, NKV en CNV er in een brief aan de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau Utrecht, op aangedrongen had die werving te stoppen. Demka Utrecht had hem om 25 gastar beiders gevraagd. De heer Commandeur zei dat in deze ongewisse tijd, waarin het aantal werklozen slechts toe neemt, niet meer mag worden gepraat van maximeren maar van stoppen van de werving. De buitenlandse arbeiders die er al zijn, moeten eenzelfde behande ling krijgen als hun Nederland se collega's. DEN HAAG (ANP) Het Nederlandse bouwbedrijf „De Wanlpaal b.v." in Amsterdam, gespecialiseerd in funderingen, heeft bij de Italiaanse regering een plan ingediend om de beroemde scheve toren van Pisa tegen verder overhellen te behoeden. De toren helde al over tijdens het bouwen, precies 800 jaar geleden. Nu staat hij vijf meter uit het lood. IADVERTENTIE JONGE JENEVER 3JS^v DE KUYPER EXPORT JONGE JENEVER De enige Jonge Jenever ter wereld met het Certificaat van Zuiverheid, Kwaliteit en Waardering, verleend door The Royal Institute of Public Health Hygiene, te Londen Nelion Rockefeller Rockefeller treedt af ALBANY (Rtr) Nelson Rocke feller, gouverneur van de Ame rikaanse staat New York heeft bekendgemaakt dat hij volgende week als zodanig zal aftreden en zich niet meer kandidaat zal stellen voor een vijfde ambts termijn. De 65-jarige Rockefeller die vijf tien jaar Gouverneur van New York is geweest, deelde mee dat Malcolm Wilson, tot dusver plaatsvervangend gouverneur, hem zal opvolgen. Hij kon nu nog niet zeggen of hij zich in de toekomst kandidaat zal stellen voor het presidentschap van de VS. „De Waalpaal" heeft, als enig be drijf uit Nederland deelgenomen aan een door de Italiaanse rege ring uitgeschreven prijsvraag waarbij een oplossing werd ge vraagd voor stabilisatie van de toren. Twintig andere bedrijven, waaronder twaalf Italiaanse, zijn de mededingers naar de hoofdprijs van f 2 miljoen. De winnaar zal het project ook uit voeren. „De Waalpaal" heeft een plan ingediend, dat 23 miljoen zal gaan kosten. In de voorwaarden voor deelne ming aan de prijsvraag was vastgelegd dat de teren van Pisa, die nu ontelbare toeristen trekt, na het aanbrengen van een nieuwe fundering gefixeerd moet zijn op zijn scheefstand anno 1973. Technisch zou het mogelijk zijn de toren ïecht te zetten, aldus ir. J. de Waal van „Waalpaal", maar dat mag nu eenmaal niet. Bij het uitwerken van het plan heeft „De Waal paal" samengewerkt met de HBM, de afdeling constructie van de Rijksgebouwendienst en met ir. H. J. J. Engel, die de leiding bij het ontwerp heeft ge had. Het plan voorziet In de bouw van een ringvormige betonnen hulp fundering rond de toren, waarop het hele gewicht van 12.000 ton tijdelijk kon worden overge bracht. zodat onder de toren met beton en palen een nieuwe permanente fundering kan ko men. Proces-o perator via Arbeidsbureau (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het districtsbu reau voor de arbeidsvoorziening in Zuid-Holland is deze week in Rotterdam gestart met een scholingsproject voor proces operators. Het bureau nam dit initiatief na een voortdurende stijging van de vraag van vooi^ namelijk chemische en petro chemische bedrijven. De oplei ding is opgezet in samenwer king met het bedrijfsleven. Voorheen werden voor dergelijke functies onder meer scheeps werktuigbouwkundigen aange trokken, maar op het districts bureau is men van mening dat zij toch hun weg wel vinden op de arbeidsmarkt. In hun plaats wil men nu jongeren opleiden, die minimaai over een MAVO- diploma beschikken. De deelne mers aan het project worden vooraf psycho-technisch onder zocht. De opleiding, waaraan men op elk gewenst moment kan deelnemen, biedt plaats aan twaalf man. DEN HAAG (ANP) Als lid van de Tweede Kamer is gisteren geïnstalleerd de heer A. J. Evenhuis uit Meppel. Hij ver vult de vakalure die was ont staan in de VVD-fractie als ge volg van het ontslag van mr W. Geertsema. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL Europa en Amerika zijn tot eenheid veroordeeld. Dat staat tussen de regels door duidelijk te lezen in het slot communiqué van de tweedaagse zitting van de NAVO-minister- raad te Brussel. De raad be sloot het militaire potentieel van de alliantie te handhaven en eventueel slechts te verminde ren binnen het kader van de Veiligheids- en ontwapeningscon ferenties ln Wenen en Genève. In het slotcommuniqué zijn voor de belangrijkste tegenstellingen tussen Frankrijk en de Verenig de Sta'en compromissen gevon den. Die tegenstellingen betrof fen vooral het Midden-Oosten en de Nixon-Brezjnev overeen- ROTTERDAM (ANP) Frits A, een 21-jarige lasser uit Vlaar- dingen, was eigenlijk ln het geheel niet verbaasd geweest, toen hij in oktober van het vorig jaar plotseling 20.000,- op zijn spaarrekening van de Raiffeisenbank had bijgeschreven gekre gen. „Ik dacht dat het van mijn oma ln Suriname afkomstig was", vertelde Frits gistermiddag aan mr. Poerink, president van de rechtbank in Rotterdam. Verder beweerde hij wel degelijk bij een bijkantoor en het hoofdkantoor van de bank gev. aagd te hebben of dat geld nu .nderdaad voor hem was. Die vraag was bevestigend beant oord en Frits had de twintig mille opgenomen om die groten deels m West-Duit'land te gaan verbrassen. Het blanco strafblad van de verdachte en het feit dat de ban.'; een hele duidelijke fout had gemaakt brachten de officier van justi'ie, die geen geloof ean het „oma-verhaal" hechtte, ertoe een volgens hem milde straf te eisen: een boete van 300,- eri een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. De Duitse journalist Peter Knips laat een van de pijlen zien die door inboorlingen van West-lrian gebruikt zijn om Michael Rockefeller, de zoon van de gouverneur van New York. te doden. Knips vertelde bij zijn terugkeer uit West-lrian dat hij daar gesproken had met mensenters Dani-ütam die bekenden Rockefeller in 1961 te hebben gedood, gekookt en opgegeten nadat deze een plechtigheid van de stam had verstoord. Nummering van kandidatenlijsten Integendeel. Naast een bereidheid J zonder meer van de VVD-frac tie kwam de PvdA gisteren moet vroeger DEN HAAG (ANÊ) Vervroe ging van de nummering der kandidatenlijsten voor de ka mer-, staten- en raadsverkiezin gen met ongeveer twaalf dagen stuit bij de meerderheid van de zelfs met een amendement dat aanzienlijk verder gaat. Indie ner De Vries deelde tijdens het debat over het wetsontwerp tot wijziging van de kieswet mee I dat dit voorstel wordt gesteund Minister Kissinger drukt de hand van mr. Luns na afloop van de hij door de fracties van AR en eenkomst van de NAVO-ministerraad. In het midden de Amerikaan- PPR. se ambassadeur bij de NAVO. David Rumsfeld. komst van juni, die de Fransen beschouwen als een aantasting van de Amerikaanse nucleaire garantie voor Europa. De Amerikaanse minister Kissinger verklaarde na afloop niet to hebben gevraagd om steun voor het Amerikaanse Midden-Oosten beleid, maar de resolutie bevat te aanvankelijk toch een passage waarin het Amerikaanse stre ven naar een rechtvaardige vre de werd toegejuicht en ge steund. Op aandringen van vooral Frankrijk werd deze pas sage geschrapt. Ook wordt in het communiqué niet gesproken van een VN-vredesmacht, maar van een .emergency force' (noodleger) Het tweede geschilpunt, dat vol gens sommigen annlelding werd tot een „woordenwisseling", maar volgens minister Van der Stoel tot slechts „een wat hefti ge reactie" van Kissinger op een opmerking van de Franse minister Jobert, betrof de Nixon-Brezjnev overeenkomst. Het slotcommuniqué beperkt zich tot het woord „kennisne ming". Minister Kissinger ver klaarde na afloop dat geen sprake was van een terzijde schuiven van de Amerikaanse NAVO-verplichtingen, „Integen deel". „Het is een vergissing deze ontmoetingen te boschou wen als een arena voor een tita nenstrijd", aldus Kissinger, ter wijl ook mr. Luns sprak over „misverstanden" bij de Franse delegatie. Later ontmoette minister Kissin ger zijn collega's van de negen EEG-landen, waarbij gesproken werd over de verklaring die zou moeten worden uitgegeven na een eventueel bezoek van presi dent Nixon aan Europa. Volgens mr. Van der Stoel was enerzijds de Europese zorg merkbaar zich niet als een anti-Amerikaanse ge meenschap op te stellen, ander zijds de positieve benadering door Amerika van de Europese eenwording, met het oog op een Europese defensiegemeenschap. BRUSSEL Er is nog steeds geen kijk op feitelijke hulp van de zijde der EEG- parinors aan Nederland als dat land door de olieboycot ln nood zou komen te verke ren. Het hemd is de menselijke vrienden nader dan de rok. Dat geldt voor de door ons zo aanbeden Britse Atlantici en zeker voor de Franse patriotten, die het door de duivel geheilig de middel der chantage met wijwater blussen en dan even keihard maar subtie ler dan de Arabieren tegenover vriend en vijand gebruiken. Nederland, het braafste en beste lid van de club van negen en het grootste schaap, staat geschoren en wel in de kou. Nederland is de enige lidstaat van de EEG die in alle orthodoxie het Europese gemeenschapsgeloof belijdt en er conse quent naar leeft. Het zaJ daardóÖfMn de hemel komen en in het hiernamaals dus de rijpe vruchten plukken. Hier echter betaalt men het gelag, omdat er doodeen voudig geen Europese energiepolitiek en er dus naar de letter van de wet en die telt want de geest is voortvluchtig geen verplichting bestaat. En omdat men hier en nu in dit kunstmatig bijeenge raapte maar niet van harte verenigde Eu ropa van de partners kennelijk niet mag verwachten, dat ze van hun weinigheid een kleinigheid afstaan aan een vriend die nog minder heeft. Nu er geen contractuele verplichting be- staait, is er in heel Europa geen politicus te vindon,, die de moéd heeft zijn kiezers te verkopen dat ze hun betrekkelijk kleine nood een pietsie moeten vergroten door wat olie af te staan aan Nederland, dat er nog beroerder vcor zit. Dat zou 'tegen het heldendom aanleunen en zelfs de Nederlanders zijn geen hel den, want beginnen.tjch in getalen al af te vragen of dat nou wel allemaal moei met Israël en of die Arabieren niet toch een groot stuk gelijk hebben. Politiek is een ondeugd, want als zij niet langer uit een bevallig dansende rij van laffe leu gens om bestwil bestaat, ontaardt zij in de bekende voortzetting met andere mid delen. In beide gevallen spelen de poli- tiek-diplomatieke por/ncn, nooit echter speelt de pioreal $q£9l. Zo gezien is de:nakende Nederlandse een zaamheid in de koude de gewoonste zaak van Eurcpa. En heel Europa ziet ook best in, dat als die koude nijpend, de werk loosheid groter en de economie gevieren deeld wordt, het een nog gewonere zaak is dat Nederland dan zijn aardgas thuis boudt. Juist daarover zullen de Europese riknis- tprs het al wel eens geworden zijrfüfct aardgas thuis houden is het enige gedeel telijke. reddingsmiddel dat ons rest,,"De partners durven ons niet te helpen omdat de banbliksems der Arabische staten dan ook hen versterkt zouden treffen. Rest ons, met stilzwijgende instemming der partners waaraan we contractu] aardgas moeten leveren ons zelf t« r pen. Het zicEer dus naar uit. dat Euf] zelfs in dewrnood geen versnelde kan vinden. Van de Arablbren is geen soulaas te ver wachten. Die strijken in 1983 voor een be drag van 40 miljard dollar royalties op en dat is genoeg om de 500 grootste Ameri kaanse ondernemingen te kopen en <üsh te betalen. Arabië heeft zojuist de heer lil geqr van de tfihcht geroken. FrankrljW er zo aan gewend dat het ck« geur 1 meer miscn kan. Zolang het zelf royjftl voorzien wordt, zal Parijs om ons en h^el de rest van Europa geen olietraan laten en zo, toch, dan onder Parijse i _den.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11