IHCIEIKIJEIUCT lü UW f IEEOT1DA<&EN? TWEE JAAR GEEIST VOOR WANHOOPS DAAD VAN SIJBRAND Skylab-mannen zijn zwijgzaam, moe, lusteloos Belangstelling voor Scandinavië blijft groot LE1DSE COURANT WOENSDAG 12 DECEMBER ROTTERDAM (ANP) - Op sobe re wljie heeft de Rotterdamse rechtbank gisteren de zaak be handeld tegen de 35-jarige Slj- brand v.d. A. uit Hoek van Hol land die op 11 juli zijn negenja rig zoontje door wurging om het leven bracht en daarna zijn huis in brand stak om te probe ren zijn vrouw en dochter te do den. Zowel de officier van justi tie als de raadsman volstonden met het aanstippen van de psy chische moeilijkheden van ver dachte. De eis van de officier luidde twee jaar gevangenis straf en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling. Psychiatri sche behandeling zou volgens hem al tijdens de straf kunnen geschieden. Getuige-deskundige ter zitting was prof. J. Kloek van de observa tiekliniek in Utrecht waar Sij- brand zes weken is geweest. De professor achtte Sijbrand sterk ontoerekeningsvatbaar, voortko mend uit een moeilijke jeugd en een mislukt huwelijk. Teneerge- slagen vertelde verdachte over de moeilijkheden in zijn huwe lijk sinds 1964, vooral door schulden. ,,We zijn bij een psy chiater geweest, maar werden niet geloofd". In 1972 deed hij een zelfmoordpoging en werd psychiatrisch behandeld. De fi nanciële moeilijkheden bleven echter en werden de aanleiding tot het drama van 11 juli. Kort tevoren was -en deurwaar der op bezoek geweest met een dagvaarding: de PTT vorderde 1500 gulden wegens het innen van niet-gedekte cheques. Toen hij op 11 juli opstond bracht de aanblik van een fles terpentine hem op het idee zijn huis in brand te steken, zodat zijn vrouw en kinderen zouden „ver dwijnen". Daarna zou hij zich zelf van het leven beroven. Hij goot de fles leeg op de over loop en een paar gordijnen en koppelde twee gasbuizen los. „Toen voelde ik dat er iemand stond te kijken. Het was Peter." Toen wurgde Sijbrand zijn zoon, „want de gedachte dat hij me zou kunnen verraden werd me te machtig". Daarna stak Sijbrand de gordijnen in brand, zocht wat spullen bij elkaar en ging per bromfiets naar de poli tie om zich aan te geven. Door de hulp van buren ontsnapten zijn vrouw en dochtertje aan de vlammen. Volgens de advocaat ziet Sijbrand de toekomst nu weer wat zonni ger omdat hij van zijn vrouw ger omdat hij van zijn vrouw is behandeling in een kliniek. De rechtbank doet uitspraak op 21 december. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL - Ondanks de ver lammende oliecrisis en de daar mee gepaard gaande onvermij delijke daling van de welvaart in Europa verwacht touropera tor Scandinavian Arctic Sunway bv, de superspecialist in reizen naar de noordelijke landen, op nieuw een aanzienlijke vergro ting van het marktaandeel in vlieg- vaar- en autovakanties. Dit jaar stagneerde het vliegtoe risme op nagenoeg alle bestem mingen, maar naar Scandinavië bleef de groei in vakantiereizen onverminderd aanhouden. In 1973 gingen 115.000 Nederlan ders naar Noorwegen, wat een groei betekende van 15 procent. Het aantal Nederlanders dat dit jaar naar Finland reisde, steeg van 17.000 naar 22.000, wat al leen reeds voor Scandinavian Artie Sunway een groei beteken de van ruim 50 procent. Ook voor 1974 verwacht directeur Wim Ebeling een stijgende be langstelling voor bestemmingen in Noorwegen en Finland. Zijn reisbureaju is in Nederland de oudste specialist op deze lan den en daarom is hij niet bang voor concurrenten zoals Necker- mann, die opeens ook Scandina vië in hun vakantiepakket heb ben opgenomen, om zo een deel uit de noordelijke vakantiekoek te bemachtigen. KAAP CANAVERAL (Rtr) Ruimtcvaartarts dr. Charles Berry vraagt zich af waarom de mannen in het ruimtelaborato rium Skylab langzamer ver moeider, minder geestdriftig en zo zwijgzaam zijn, vergeleken bij de twee ploegen die er eer der waren. Niets wijst erop dat dit een gevolg is van hun ver blijf in de ruimte. Berry meent dat het louter komt doordat zij een andere persoonlijkheid heb ben, maar is er niet zeker van. „Wij proberen na te gaan hoe hun houding is, maar ik denk dat bemanningen moeilijk kunnen worden vergeleken. Ik weet niet waarom zij zo traag zijn. Zij schijnen vermoeider te zijn en meer slaap nodig te hebben. Het kan een persoonlijke vadia- tie zijn, misschien voelen zij zich opgejaagd. Het is iedereen op Kaap Canave ral opgevallen dat erald Carr, dr. Edward Gibson en William Pogue traag en lusteloos reage ren en op rustdagen haast niets willen doen. In de eerste dagen van hun ver blijf gaf de vluchtleiling de be manning een vrije dag ,,om orde op zaken te stellen", om dat zij zo ver op het schema achter waren. De mannen hebben ook enkele ta melijk ernstige fouten gemaakt zoals het niet melden dat zij het begin van de vlucht hadden overgegeven, het vergeten de juiste filters in zes camera's te plaatsen dat deed Pogue waardoor kostbare wetenschap pelijke gegevens verloren zijn gegaan. Dat hadden ook Gibson, de wetenschapsman en gezag voerder Carr niet opgemerkt. De ruimtevaarders, vooral dr. Gibson, hebben de vluchtleiding laten weten dat zij onvoldoende geoefend zijn in niéuwe medi sche experimenten, waardoor zij naar hun mening te lang zaam gewend raakten aan de De. Willard Royce Hawkins, \j directeur voor levenswtj schappen van het ruimtevtj centrum te Houston, zei medische oorzaak te zien 1 de houding van de bemand „Ik geef toe dat sommige tsj wat langzamer verricht woi) dan ik graag zou zien. Wij individuele reacties. Wannea achter raakt kan het moei zijn dat in te halen. Ga i| maar na, het kan ergerlijk 5 tot walgens toe." Folieroos. Zilver en goud. Los op tafel of een paar in een vaas. 1,95.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10