MISSERS FATAAL VOOR RAAK Vultink in super vorm Tilburg Trappers scoorde op juiste moment Demonstratie overmacht Verschueren Jumpers van top verdrongen Eerste poloprijs voor De Zijl Hoge woning; en Burgwal bureau-wk Sportwereld ZATERDAG 8 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT ROTTERDAM Theo Ver schueren was gisteravond oppermachtig in het Euro pees kampioenschap achter derny motoren in het Rot terdamse sportpaleis Ahoy. De Belg, achter gangma ker Koch, gaf al zijn te genstanders in de race over vijftig minuten een achterstand, die in ronden moest worden gemeten. Slechts René Pijnen en Gilmore beperkten de scnaae tot iets minder dan twee ronaen. De an deren telden niet or nauwelijks mee, tijdens de demonstratie van overmacht van de bijna 31- jange Beig. Na een kortstondige aanval van Piet de Wit in de beginrase nam Verschueren onmiadellijk de strijd in handen. Met Duyndam aan zijn wiel en alle anderen in zijn spoor verhoogde de derny specialist de snelheid en na acht minuten verloor Duyndam het contact. Op dat moment brak de rij van renners, die de soe pel draaiende Verschueren ver geefs van dichtbij probeerde te volgen. Met uitzondering van Gilmore, Pijnen en aanvankelijk Stam boog ieder voor de klasse van Verschueren, die op onnavolgba re wijze de titel die hij al vier keer eerder veroverde, verdedig de. Jeugdploeg amateur-baanploeg een overwel digende overwinning behalen op de Italiaanse ploeg. De Neder landse baancoach Frans Mahn had echter zijn zware artillerie in stalling gebracht (Ponsteen, Fens, Raaymakers en Nieuwen- huis) en zijn collega Gulio Cos ta was met een jonge ploeg ge komen. Geen van de Italianen had de leeftijd van twintig jaar al bereikt. „Het is een nationale jeugdselectie", verklaarde Cos ta, „die hier een kans heeft meer ervaring op te doen". Die jeugdploeg was geen werkelij ke tegenstander. Ponsteen, en de Nederlandse ploeg liepen in de achtervolging de Italianen in. Het viertal Nieuwenhuis, Breur, van Pol en Slot ging door voor het niet scherp staan de baanrecor d en eindigde in 4.38.78 ruim tien seconden snel ler dan de beste tijd tot gister- avond in Ahoy. Ponsteen, die maar iets meer dan duizend meter nodig had voor zijn achtervolging, verbeterde in de tijdrit over duizend meter het baanrecord van Klaas Balk met 0.8 seconden. Enige zege De enige overwinning behaalden de Italianen, die ook kansloos waren in de afval-wedstrijd in de sprint. Fens won zijn beide ritten, Raaymakers versloeg Marino, maar verloor in de ver der eenzijdige landenwedstrijd van Bodei. Uitslagen EK. achter derny's: 1 Theo Verschueren (B) 50 minuten: (Ned) op één ronde; TILBURG. In de seconde, direct na afloop van de wedstrijd Til burg Trappers- Raak IJschoc- key ontlaadde zich de machtelo ze woede en de teleurstelling over de nederlaag van 4-3 bij de spelers van Raak. Hoe het pre cies in zijn werk is gegaan zal waarschijnlijk nooit iemand exact kunnen vertellen, maar in ieder geval waren Dick Jellama en zijn opponent Jack de Heer plotseling in een fanatiek vuist gevecht gewikkeld. De anderen lieten zich ook niet onbetuigd en in 'n mum van tijd was de ijs- piste in Pellikaanhal het toneel van een gigantische vechtpartij. Na enkele minuten waren de gemoederen weer gesust, uitge jouwd door het fanatieke Til- burgse publiek zocht Raak de kleedkamer op, slechts Dick De- cloe bleef als eenzaam man achter om zijn tegenstanders in het openbaar de hand te druk ken. Het was het teleurstellende slot van een voor de rest geweldige wedstrijd. Beide ploegen lieten ijschockey van zeer hoog niveau zien. Het duel werd naast de hoge snelheid waarmee ge speeld werd ook gekenmerkt door het opmerkelijk lage aan tal strafminuten. Tilburg in to taal 4, Raak 12. AI in de eerste periode kreeg Raak de ergste tegenslagen te verwerken. Bij het eerste schot van Tilburg, na 28 seconden, moest Dave Andrews capitule ren. Vijfenveertighonderd dol drieste supporters van Tilburg braken de hal bijna af in een ovatie voor Ward Laurie. Ge sterkt door dit snelle succes bleef Tilburg komen. Raak maakte opmerkelijk veel plaats- fouten en leed onnodig veel puckverlies, duidelijk een ge volg van het feit dat de spelers nog te gespannen waren. Na zes minuten zette de als gewoonlijk onnavolgbare George Petrnou- sek, veruit de beste man bij Til burg, Raak op een nog grotere achterstand. Even leek het of Raak getergd het hoofd schud de, plotseling lukten de combi naties wel en het duurde dan ook niet lang of de vierhonderd supporters van Raak konden juichend opspringen. Rick Crombeen startte een solo. schoof op het laatste moment met 'n strakke pass de puck op kniehoogte naar rechts waar Jellema alleen nog maar zijn Raak stick hoefde uit te steken. (2-1). De vreugde was echter van kor te duur, want 31 seconden later was het weer Petrnousek die doel trof. Dave Andrews maak te bij dit doelpunt een van zijn twee zeer kostbare fouten. Door zijn doel niet voldoende af te schermen, kreeg de Tsjech de gelegenheid uit een vrijwel on mogelijke hoek te scoren. Deze tegenslagen in de eerste periode zijn Raak in feite fataal gewor den. Tegen een ploeg als Til burg kan men het zich immers niet permitteren om een achter stand van twee punten op te lo pen. In de tweede periode bleek Raak plotseling de betere ploeg. Met snel, flitsend spel, werd Tilburg menigmaal volkomen uit balans gespeeld, maar op de beslissen de momenten verzuimde men het laatste zorgvuldige tikje te geven. Henri van Drunen zorgde voor het tweede doelpunt van Raak. Rick Crombeen schoot van zeer dichtbij voor een leeg doel over, Dick Decloe miste het doel met een volkomen uit balans ge speelde Göbels op enkele centi meters en Sean Boyd gaf, ter wijl Decloe zijn twee minuten wegens hooking uitzat, de vijf spelers van Tilburg gedurende bijna een minuut schaatsles. Iets dat het publiek overigens niet kon waarderen. De toe schouwers, waarvan sommigen zich al 's middags met schaat sen op het toilet hadden laten opsluiten om maar zeker te zijn van de entree en anderen op het laatste moment staanplaatsen „zwart voor bedragen rond de vijfentwintig gulden kochten, konden het niet nalaten de Ha genaars massaal voor houthak kers uit te maken. Enfin Raak begon aan de laatste twintig mi nuten met een achterstand van 3-2, en het is juist in deze perio de geweest dat men verzuimd heeft zich van een doelpunt, en daarmee vrijwel zeker van de Coupe Nationale Nederlanden, te verzekeren. Hoe vaak men zich ook kan beroepen op pech het had niet mogen voorkomen dat Sean Boyd alleen voor Gö- bles staande tegen de doelman van Tilburg Trappers op schoot. Even later kreeg Paul Russche een identieke kans, maar ook hij miste. Raak werd sterker, de druk op de verdediging van Tilburg werd steeds sterker Ter wijl de seconden wegtikten steeg de spanning. Met nog drie minuten en 36 seconden te spe len besliste een misser van An- enthousiasme drews. die een schot van John Mac Donald liet glippen, ogen schijnlijk het duel definitief. Toen Dick Decloe met een for midabel afstandschot doel trof, overigens ging hier Göbles niet vrijuit, stond iedereen weer op zijn kop. Terwijl nog 55 secon den resteerden haalde Coach Jim McCrea Andres van het ijs, om zodoende een extra veldspe- ler in te zetten. In die „dying seconds" kreeg Raak nog zeker twee keer de kans om in een chaotische situatie te scoren, het lukte niet. De vechtpartij was de anticlimax van een duel. tussen twee volkomen gelijk waardige ploegen, die boden wat zij te bieden hadden. De vorm van de dag was beslis send. Het koste Raak wel de Cup PAUL HOVIUS HIJS moest gelijk spel toestaan DEN HAAG Dertien se conden voor tijd scoorde Alain Swikel, de aanvoer der van Brussel. Daar mee bracht hij de stand in de vriendschappelijke Ijshockeywedstrijd die HIJS Veronica gister avond op De Uithof tegen de Belgen speelde, op 5 5. Een re-sultaat dat Brus sel beslist verdiende. HIJS Veronica gaf blijk van grote intresse, geïllus treerd door het feit dat de eerste lijn drie doel punten tegen kreeg. HIJS Veronica speelde zwak, de aanval maakte een bloedarmoedige indruk. Tot de zwaksten behoor den Hunting en De Graauw. Een gunstige uitzondering vormde doel man Cor Hoogendoorn, die 46 schoten kreeg te verwerken tegen zijn Brusselse collega Scott 36. De vijfhonderd toeschou wers, onder wie de gehele WISO-schaatsploeg, zagen deze periodestanden: 1— 0, 3—2, 1—3. De doelpun ten voor HIJS werden gescoord door Schüffer, Arts, Martin, Hunting, De Graauw. In Nijmegen won de Poolse ploeg Pomorzanin, die morgenmiddag op de HO- KIJ tegen Raak speelt, met 9-5 (4—1, 0—2, 5—2) van NN Nijmegen. Cap nieuwe trainer van Argentinië BUENOS AIRES De nieu we trainer van het Argen tijnse voetbalelftal is Vla- dislao Cap. Hij is als opvolger aangewezen van Omar Sivori, die de Argen tijnse ploeg naar de eindronde van het wereldkampioenschap heeft gebracht. Sivori trok zich echter terug omdat vele van zijn wensen niet konden worden vervuld. Zo wilde hij coder meer dat de spelers reeds drie maanden voor de strijd om de wereldtitel bij elkaar zouden ko men. DEN HAAG Mr. Jacques Hogewoning, voorzitter van de sectie betaald voetbal, en Henk Burgwal, secreta ris-penningmeester van de KNVB, zijn namens het bondsbestuur belast met de leiding van de Nederlandse organisatie voor het we reldkampioenschap voetbal 1974. Er zal een Bureau-WK worden ge vormd dat onder hun leiding olie zakei betreffende het we reldkampioenschap zal behande len, zoals de financiën, sponso ring, kaartverkoop en het .ver blijf van de Nederlandse delega tie in West-Duitsland. Midden volgende week vertrekken Hogewoning en Burgwal naar Frankfort voor het eerste oriën terende gesprek met het uitvoe rend comité van de Duitse orga nisatie, mede ter voorbereiding van de loting op 5 januari waar bij de vier groepen, waarin wc.-dt gespeeld, worden ge- 2. René PIJni 8. GrMB>nm ronde; 4. Cees Stam (Ned) ronden; 6. Leo Duyndam (Ned) op vijf ronden: 6. Romaln Deloot (B) op vijf ronden. AmatenrwedRtrLjd NederlandItalië sprint: eerste serie: 1. Ton Raayma kers (laatste 200 meter ln 12.01 2. Massimo Marino: 2e serie: 1. Ger Fens 12 OS. 2. Marlo Bodcl: 3e se rie: 1. Bodel 12.20; 2. Raaymakers: Ponsteen. 2, Dlno Porrlnl tijdrit1. Ponsteen 11 minuut tl seconden (baanrecord) 2. Mau- io Orlati 1.12.36. AMERSFOORT Er moet heel wat gebeuren wil Hans Vultink de nationale titel in het anker kader 47/1 en de daaraan verbonden reizen naar het Europese kampioen schap in Düsseldorf en de strijd om de wereldtitel in Marseille nog ontgaan. Berlijn Amateurstayer Gaby Minneboo werd in Berlijn derde achter wereldkampioen Gnas en Podlesch (beide Did.) Havana Het Nederlands honk balteam verloor in Havanna gis teren met 2-0 van de Domini caanse republiek. Het was de 12e nederlaag in successie van Nederland. Het team van de Ned. Antillen verloor ook, met 10-7 van Mexico. Lissabon Als opvolger van de Brit Jimmy Hagan zal de Joe goslaaf Miljan Miljanic (thans trainer van Rode Ster Belgra do) op 21 december in Lissabon een contract voor 2l/2 jaar teke nen met Benfica. i grote vorm. De titel kan hem vrijwel niet DEN HAAG Slechts eenmaal heeft Jumpers voorgestaan in de gis teravond tegen AMJV (Amsterdam) gespeelde basketballwedstrijd, die tenslotte met 87—68 werd verloren, waardoor de Haagse ploeg van de eerste plaats werd verdreven. Drie oorzaken zijn aan te wijzen voor de nederlaag: het gemis van Eygendaal die met het Nederlands honkbalteam in Cuba vertoeft, het gebrek aan lengte in de Haagse ploeg en de grote routine van AMVJ da*, een volkomen normale zege behaalde. Jumpers leidde na vijf minuten met 94 maar stond na de eerste helft via de standen 1624 (10e minuut) en 22—33 (15e minuut) met 4532 achter. AMVJ voerde de score regelmatig op en hoewel Jum pers in de tweede helft nog terugkwam tot 3943 (10e minuut) lie ten de Amsterdammers de zege niet in gevaar komen. Het geconcentreerd spelende AMVJ speelde in feite Jumpers op sim pele wijze de weg. Routine ontbrak (uiteraard) bij de Hagenaars, wier spelbepalers niet doorzetten. Op de tweede dag van het toer nooi in Amersfoort bleef Vultink als enige ongeslagen en liep bo vendien mede door een winst- nartij in drie beurten (een eve naring van het nationale record) op Hans Sundquest een haast onoverbrugbaar stuk in moyen ne van zijn concurrenten weg. Vultink had gisteren de super- vorm te pakken. In de record partij toonde hij dat in een magnifiek gespeelde slotserie van 260, die op weergaloze wij ze, bijna zonder foutjes, tot stand kwam. Daarna had Vul tink wat meer beurten nodig te gen Piet Dekker en Piet Vet, maar hij schitterde opnieuw in topreeksen van 117 en 140. Show De Vultink-show werd begeleid door het tromgeroffel van de mindere goden, die er door ver rassende resultaten voor zorg den dat het kampioenschap waarschijnlijk al voor de laatste partij beslist zal zijn. Vooral de overwinning van Hans Sund quest op de in de vierde ronde volkomen falende Jean Bessems was daarvoor belangrijk. Piet Vet moest door een neder laag tegen Hagenaar Wim van Deventer afhaken. Toen boven dien Jean Bessems de bra- bander Bert van Nijnatten, die tot dan alleen remise tegen Van Deventer in zijn nadeel had, verpletterde, konVultink haast niets meer gebeuren. De uitslagen van gisteren: Van Nij natten 300 Velthuis 127 (16 brt) Van Deventer 300 Vet 277 (32); Vultink 300 - Dekker 99 (9); Sund quest 300 Bessems 130 (15); Dek ker 300 Sundquest 287 (29)Velt- Van Deventer 295 (19); "undquest -19 (3); - Dekker 90 (12); Bcssem 300 Van Nijnatten 138 (11); Vultink 300 Vet 89 oo Bessems 300 Van Nijnatten 138 Stand na vljt ronden 1. Vultink 10 260 29.41 2. Bessems 8 94 20.78 3 Van Nijnatten 7 69 15.03 8. Dekker 2 46 10.21 Deventer In de tweede tranfer- periode toch nog de overgang van een speler. Theo van Tole do is door Go Ahead Eagles overgedaan aan de Schiedamse eerste divisieploeg SW, Vultink 300 Dui venexpositie bij honderdjarige p.v. De Ooievaar Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de postduivenhou- dersvereniging De Ooievaar is er vrijdag in het Kleindieren- centrum Zuiderpark een grote jubileumtentoonstelling geopend, die vandaag tot 22 uur is ge opend. Op deze show zijn 550 postduiven te bewonderen als mede ter opluistering een ere- stand met 10 generaal-kam- pioenen van de Kring Den Haag van de Nederlandse Algemene Bond van Postduivenhouders. De vogels zijn gekeurd door de he ren Geerdink, Stok en Muskens. De mooiste duif van de tentoon stelling en beste oude doffer de heer A. Kleywegt, beste oude duivin B. v. d. Meulen, beste jonge doffer W. Vrolijk en beste jonge duif de combinatie Matser en Zn. Zaterdagmiddag 15 de cember is er in Drievliet 'n re ceptie van 15 tot 17.30 uur. Herdenkingsdienst David Ben Goerion In de grote synagoge in de Wa genstraat in Den Haag wordt maandagochtend om elf uur een herdenkingsdienst opgedragen voor de overleden Israëlische premier David Ben Goerion. De dienst wordt gehouden onder auspiciën van de IIsraëlische ambassade en de Nederlands- Israëlische gemeente in Den Haag. Hamburg De Westduitse su per-vedergewicht Lothar Abend behield zijn Europese titel gis teravond door een puntenzege op de Italiaanse uitdager Ugo Poli. Johannesburg Het binnenlandse circuit van tennistoernooien in Zuid Afrika zal dit seizoen voer het eerst openstaan voor niet- blanken. Voetbal-pendelaar Bert Theunisscn heeft gisteren het eerste deel van zijn eerste retour Bern-Almelo afgelegd. Hij arriveer de in Nederland om gisteravond bij zijn nieuwe club, Herac les, te kunnen trainen. Dat heeft hij vandaag weer gedaan, morgen speelt hij en gaat dan in de avond terug naar Bern, waar hij blijft wonen. En dat doet hij iedere week, zo lang de competitie duurt. Op de foto wordt Theunissen (34) welkom geheten door bestuurders van Heracles. DEN HAAG Hoofdklassedcbutant De Zijl/LGB uit Lei den is als winnaar te voorschijn gekomen uit het water- polotoernooi, dat HZPC gisteravond in zwembad De Mau- ritskade heeft gehouden. De Zijl veroverde vijf winstpunten, evenveel als HZPC zelf. In de laatste wedstrijd, HZPC—Scaldlis (Antwerpen), stond HZPC tot vlak voor tijd met 2—0 voor. Dat zou voldoende zijn voor de totaalze ge. Scaldis kwam echter nog op 2-1 en de eerste prijs ging naai Leiden. Uitslagen; Zijl/LGB VZC/Ritmeester 2-0; HZPC AZC 1-2; Scak dis Zijl/LGB 2-2; VZC/Ritm. HZPC 1-1; AZC—Scaldis 1-2; VZC/Ritm. AZC 3-1; Zijl/LGB HZPC 1-2; Scaldis - VZC/Ritm. 3-3; AZC - Zijl/LGB 2-3; HZPC - Scaldis 2-1; Eintk stand: 1. Zijl/LGB 5; 2. HZPC 5; 3. Scaldis 4; ;4. VZC/Ritmeester 4] 5. AZC 3 Bondscoach Ivo Trumbic, de opvolger van Harry Vriend, zag ii zwembad De Regentes slechts de vierde periode van dc ontmoeting tussen het nationale jeugdzevental en de ploeg van DZV. De wed strijd werd gehouden op het zwemfeest dat de jubilerende BZV t> Werve (50 jaar) organiseerde. DZV won de wateipolowedstrijd md 4-2.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9