KUNST OP ZICHT Kerstconcert „Con Amore „DONA NOBIS PACEM" Domme Hans terug in Voorschoten Restauratie Waalsekerk kost anderhalve ton Pink in krijgt grotere opzet Voorschotense kinderen over Oud en Nieuw Studenten spelen voor burgerij kunst rr „Looft den Heer' concerteert Ai PAGINA 5ZATERDAG 8 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN De organisatie van Pink in wil dit kultureel popfes tival grootser opzetten. Door het aantrekken van sponsors uit het bedrijfsleven wil men een ruimere armslag krijgen om be tere groepen te kunnen contrac- teren. De financiële steun in de vorm van een subsidie van de Leidse gemeente, die men tot nu toe ontving, bleek niet vot doende te zijn om het streven te realiseren „om een zo groot en wijd mogelijk publiek kennis te laten maken met zoveel moge. lijk kulturele en kreatieve aspec ten, die waard zijn mee gekon fronteerd te worden." De kosten van de organisatie gin gen de laatste jaren met spron gen omhoog, waardoor het pro. gramma minder aantrekkelijk werd of op het zelfde niveau van voorgaande jaren bleef ste- ken. Dat gold ook voor het be zoekersaantal. Indien men voldoende sponsors kan aantrekken (er worden rui me reklamefaciliteiten gebo den), zal het programma voor de Pink ia *74 (op 2« Piakate» dag, 3 jrcni) er als volgt uitzien: 1 of 2 Nederlandse topgroepen (bv. Focus en/of Golden Ear ring en 3 of 4 buitenlandse groe pen met een gevestigde naam in Nederland. Naast dit muzikale gedeelte zullen nog minstens twee grote Nederlandse, kultu reel geöriënteerde gezelschap pen aangetrokken worden zoals cabaret (bv Neerlands hoop in bange dagen). Verder wordt het publiek een ruime mogelijk heid geboden tot kreatief bezig zijn (bv. leer bewerken, schilde, ren, weven enz.) Al deze aktivi- teiten zullen aan elkaar gepraat worden door een of meerdere bekende konferenciers. De publiciteitskampagne zal op regionaal niveau worden opge zet met inbegrip van grote ste den als Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Op deze manier hoopt de organi satie op de Pink in een bezoe kersaantal te trekken tussen de 7000 en 10.000 mensen. Hierbij is het risicofactor van het weer meegerekend. Leiden - Ook voor dit jaar heeft de Christelijke Oratoriumvereni- ging „Con Amore" een goede keuze gemöakt voor de Kerst uitvoering. Van R. Vaughan Williams „Dona nobis pacem", en van J. S. Bach de Cantate nr. 21 „Ich Siatte Viel Beküm- mernis". Beide werken zijn ge schreven voor solisten, koor en orkest. Het geheel staat onder leiding van Jan Pasveer. Vaughan Williams is onder de En gelse componisten geen voor oploper geweest, althans heeft zijn naam niet die universele betekenis gekregen als bijvoor beeld een Benjamin Britten. Maar zijn „Dona nobis pacem", helaas te weinig bekend gewor den, stempelt hem toch tot een groot componist. Hij noemt het een cantate voor soli, koor en orkest. De orkestpartij is echter zo dominerend geschreven, dat het vokale deel erin opgenomen lijkt. Het werk werd medio der tiger jaren geschreven, in een ■tijd toen 'een ieder de oorlog op zich af voelde stormen. De tekst en het sterk vertegenwoordigde dramatisch element in de muzi kale expressie wijzen erop dat deze gedachte de componist heeft bezig gehouden. De mis-tekst die Vaughan Wil liams als uitgangspunt nam: Agnus Dei qui tollis peccata mundi", dona nobis pacem", wordt onderbroken door teksten van Walt Whitman. John Bright, en door bijbelfragmen ten. Opvallend is de zorgvuldige wijze, waarop de componist deze tek sten heeft behandeld, en de dra matiek muzikaal heeft gevolgd. Er zou een lijn getrokken kun- Andrée Maillard-Back vertolkt de sopraan-solo in „Dona nobis pacem" nen worden met César Franck: dezelfde vallende beweging, het steeds terugkerend gebruik van de kleine seconde o.a. ook bij de sopraansolo in „Dona no bis pacem". De dramatische ex pressie, hier en daar pathetisch. In zijn geheel toch vervat in prachtig vloeiende melodische lijnen. De vijf delen gaan zon der onderbreking in elkzaar over. Het eerste -en het laatste deel hebben behalve de tekst, ook in thematiek overeenkom sten. Zij zijn beide geschreven voor so praan-solo, koor en orkest, het eerste deel geeft de mis-tekst in zijn geheel, het laatste deel alleen ..Dona nobis pacem". zeer bewogen onderbroken door het koor „Nation shall not lift a sword against nation". Het tweede deel is heftiger van karakter. Ingeleid door een stormachtig orkest zingt het koor. „Beat! beat! drums!voe rend naar een lyrisch bewogen derde deel voor bariton, koor en orkest. Het vierde deel heeft een orkestraal geprononceerd marskarakter. E.n tenslotte het vijfde deel, de bede voor vrede, behalve voor sopraan- ook met baritonsolo, koor en orkest. Het orkest heeft in dit werk een belangrijk aandeel, met in het derde deel een mooie vioolsolo ter ondersteuning van de lyri sche baritonpartij. Het koor, dikwijls verdeeld in zes- tot ze venstemmige groepen, krijgt het verre van gemakkelijk, maar dat is „Con Amore" wel toever trouwd. De sopraansolo wordt vertolkt door Andrée Maillard- Back en de baritonsolo wqrdt door Ruud van der Meer voor zijn rekening genomen. Voor de Cantate van Bach zullen verder meewerken de alt Elise Galama, de tenor Marius van Altena, en organist Simon C. Jansen (ook in „Dona nobis pa cem"). Een belangrijk concert, dat op donderdag 13 december in de Stadsgehoorzaal zal worden ge geven met het Gewestelijk Or kest voor Zuid-Holland, met als aanvangstijd 8 uur. B. Rijnders Kunstkortjes In de St. Bonifacius Kerk in Alphen wordt vanavond „De Messiah" van Hdndel uitgevoerd door het Gewest- telijk orkest van Zuid-HoJ- land. Medewerkenden zijn: Christine Harvey. Tine Ap pelman. Herman van Kerk hof. Henk Smit en Tijn van Eijk. Aanvang 19.30 uur. In het Lak-theater worden van 4 tot 21 december po litieke prenten tussen da twee wereldoorlogen ten toongesteld. De maker van de prenten is Gerd Arntz. Dorry Kahn, Has Noord hoek Hegt, Koji Kondo exposeren in Kunstzaal „Heuff". Vanaf 15 decem ber zijn daar van hen mo notypes, aquarellen, wand kleden en sprookjespoppen te zien. De tentoonstelling Is geopend tot 6 januari 1974 tussen 10.00 en 17.00 uur en op dinsdagavonden ook van 20.00 uur tot 22.00 Domme Hans in actie lADVERTENTIE VOORSCHOTEN - Theater „Man darijn" komt a.s. en volgende week zondag naar Voorschoten. De Voorschotense groep zal nogmaals het sprookje „Domme Hans" opvoeren. voor te doen. Zo raken de kin deren niet alleen betrokken bij het toneel door zoals bij poppen kast te roepen, maar door zelf constant bezig te zijn met o.a. dansjes. maak meer gebruik van onze uitgebreide service „Mandarijn" brengt met deze De theatergroep weet niet zeker voorstellingen verrukkelijk kin- of het voor volgend jaar een derspel op toneel. Door de dom- ander stuk uitbrengt. De voor heid van de hoofdpersoon, wor- stellingen worden gegeven in de den telkens kinderen op het to- Lindehoeve vanaf half drie. De neel gevraagd om hem dingen kosten zijn 2,-. VOORSCHOTEN Enige tijd ge leden heeft de „Maatschappij M Pint na 't Algemeen een boekje uitgegeven, waarin leer lingen van de hoogste tklassen van de Voorschotense basisscho len hun visie geven op antiek. Hieraan vooraf was een bezoek aan de antiekbeurs en een in structieve lezing gegaan. Met medewerking van de leerkrach ten, werden hierna door de jon ge Voorschotenaren opstellen gemaakt. In totaal 277 kinderen maakten een opstel, waarvan er in het boekje 42 zijn gepubliceerd. „Antiek bestaat voornamelijk uit hout, glaswerk, gesteentes en metalen", schrijft Richard Fra- neken van de Van Kompen- school. „Het is leuk dat de oude tijd weer herleefd in oude din gen- die nu nog gebruikt wor den". Andere kinderen maakten een op stel over het verschil tussen an tieke voorwerpen en hedendaag se. „Neem nou een goed voor beeld aan James watt", schrijft Alberti Kattenberg van de Parkschool. „Nu gebruikt men electrische motoren en bensine- motren. En de energiebron van de toekomst is atoomenergie. En is dat nouw geen verschil met het jaartal 1765? Toen ge bruikt men alleen maar stoom". Eefje Kemper van de Vliet- school houdt het meer op het huishoudelijk vlak: „Pannen hebben (ook) andere vormen. Voor fornuizen met houtblokken hadden de mensen pannen die aan de onderkant dunner was, noemt men een zakpan". In", aldus Sandra Klossterman vaa de Vlietschool. ,,De kast»» ea itoeiea «n dekenkisten wor den met de hand gemaakt. En tegenwoordig komt het uit de machine" Bea Moleveld van de Oranje- school heeft weer een heel ande re kijk op antiek: „Als je wilt weten of het antiek is moet je weten of het meer dan honderd jaar oud is. Als het van hout is moeten er houtwormen inzitten en het moet versleten zijn ook moet je naar de stijl kijken" Over de antieke mode schrijft De- bora van Lien van de Nuts- school: „De vrouwen hadden vroeger lange jurken aan. Ze mochten hun benen niet laten zien. Ze poederden hun haar met een soort meel. De vrouw, de man en het kind hadden bre de heupen. Dat was met man den opgemaakt. „De brede heu pen houdt ook Karin Smolders bezig. „Neem bijv. de tijd dat men brede heupen wilde hebben en een zeer slanke toille. Die taille maakten ze slank door een corset. Dat corset werd met zaten de veters niet zo strak zaten de veters niet ze strak maar elk uur werden de veters strakker aangetrokken. Als me vrouw 's avonds uitging zaten de veters op zijn strakst met het gevolg dat ze om de paar minuten flauwviel". Het studenten-muziekgezelschap „Sempre Crescendo" LEIDEN Het studenten muziek-gezelschap „Sempre Crescen do" geeft a.s. woensdag een concert in de Lutherse Kerk aan de Hooglandsekerkgracht. Uitgevoerd zullen worden werken van Pouwels, Haydn en Brahms. Het traditionele concert voor de Leidse burgerij staat onder lei ding van de uit Hongarije afkomstige dirigent Peter Seholcz. Kaarten voor deze uitvoering, die om 20.15 uur begint, zijn lo krijgen bij Servaas' muziekhandel en Muziekhandel Bender. Pouwels studeerde aan het Amsterdams Conservatorium. In 1939 kreeg hij de prijs van de gemeente Amsterdam voor zijn Ballet voor kamerorkest. De Italiaanse Ouverture, die woens dag te horen is voltooide hij in 1949. Het solostuk is ditmaal het concert voor hobo en orkest in C van Haydn, waarin Karly Hamulyak als solist zal optreden. Ook het slotwerk „The Storm" is van Haydn. Het werk werd in 1772 geschreven tijdens het verblijf van de componist in Engeland. Van Brahms' Serenade nr 1 worden twee scherzi en een menuet ten gehore gebracht. Bcekdoos origineel werkstuk van groep Leidse kunstenaars LEIDEN Een groep Jonge Leidse kunstenaars heeft een origineel werkstuk gecreëerd, een boek-doos, waarop als titel geborduurd staat: „Een hol kin derhoofd in de leegte". Het is een „hol" boek, gevuld met los bladige teksten, etsen en foto's. Het geheel is „met de hand" In een beperkte oplage van 250 stuks gemaakt. De doos bestaat uit een fluwelen binnenkant, met houten raden en een linnen bekleding. De makers zijn Frans Montens, Pol Jong, Lydia Mercedes Luy- ten, Ab Steenvoorden en Marius Vroegindewey. De tekst, 21 pa gina's groot ris van de hand van Frans Montens. 21 etsen zijn van Pol Jong. De etsen zijn al lemaal echt. Deze twee kunste naars zorgden ook voor de fo to's, portretten van de kunste naarsgroep zelf. Ook Lydia Luyten maakte voor de boek-doos etsen, die echter een heel ander karakter dragen, dan die van Pol Jong: nostal gisch poëtisch tegenover irratio neel en fantastisch. Uit het werk van Marius Vroegindewey spreekt een zeker sarcasme ter wijl Ab Steenvoorden sterk sur realistische etsen maakt. Het boek is niet in de handel te verkrijgen. Liefhebbers kunnen het werk, zolang het nog niet uitverkocht is wel kopen, nl. bij Frans Montens, Koningstraat 30-A in Leiden, telefoon 24454. Het werkstuk kost 150. Dat is goedkoop. De kunstenaars ma ken er nl. geen winst op en zijn tevreden met een minimale be loning. Die beloning zal veel groter worden als de 250 exem plaren snel zijn verkocht, m.a.w. als het publiek het idee waardeert. Den Haag De christelijke ge mengde zangvereniging „Looft Den Heer" geeft een zangdienst in de Johannes de Evangelist- kerk in Buitenkaag. De dienst begint zondag 20.00 uur. Uitgevoerd zal worden „Requiem" van Cherubini en de mis in D- mol van Haydn. Het concert staat onder algehele leiding van Louis van Wijngaarden. De mu ziek wordt verzorgd door Ada van der Bent, piano. Jan Bie- mond, orgel. Solisten zijn Lize Schoo (sopraan) Vera Verzijden (alt) Piet Maas (tenor) en Huib Schimmel (bas). LEIDEN In de Hartebrugs- kerk wordt zondagmiddag 16 december een advents/Kerst- concert gegeven. Hieraan zullen medewerking verlenen mevrouw v. Dongen (alt) en J. Schmitz (organist). Zij zullen o.a. Bach, Handel, Franck en Diepenbrock uit voeren. Aanvang 15.00 uur. WARMOND De Warmondse Nora Bakker zal woensdag deel uitmaken van de natio nale tafeltennisploeg, die dan tegen de selectie van Polen speelt. De wedstrijd wordt in Poznan (Polen) gespeeld in het kader van de Europese competitie voor de tweede nacht ervoor werd -ingebro- LEIDEN In het polikliniekge bouw van het Academisch Zie kenhuis exposeren 15 jonge Ne derlandse kunstenaars hun gra fieken. Deze collectie, die „vrij vertaald" genoemd wordt door de Nederlandse Kunststichting in circulatie gebracht. De belang stelling voor grafieken neemt de laatste jaren steeds meer toe. De tentoonstelling wil de kans geven aan jonge grafici, die juist grote behoefte hebben aan op vang. Zij hangen nog niet in alle belangrijke kunsthandels en zijn daardoor nauwelijks ingevoerd. Zonder aandacht kunnen zij zich niet behoorlijk ontwikkelen. Vaak verpieteren zij dan tot rancu neuze arbeidsongeschikten"zegt William Kuik in de inleiding tot ói>. catalogus. .4 LEIDEN - Wanneer de raad bereid is een krediet te verle nen zal het exterieur van de Waalse Kerk aan de Bree- straat worden gerestaureerd. Hiermee zal een bedrag van 148.359,24 zijn gemoeid. Van de gemeente wordt een be drag van 44.508,- gevraagd. Het ministerie van CRM heeft al een subsidie van 74.179,- toegezegd en van het provinciaal bestuur is een bedrag van 14.836,- te verwachten. Het kerkgebouw, dat in 1818 door de Waalse gemeente in gebruik werd genomen, was oorspronkelijk kapel van het St. Catharinagast- huis. Momenteel staat de kerk op de monumentenlijst van „fraaie gebouwen van algemeen belang wegens bijzondere oudheidkundige en kunsthistorische waarde". De werkzaamheden zullen bestaan uit restauratie van de toren, herstel van de dakvlakken en reparatie van de goten. Om de Lodewijkskerk en de boerderijen aan de Vlietwcg 7 en 80 te kunnen opknappen, na de geleden stormschade in april, wordt de raad verzocht een bijdrage te bepalen van respectievelijk 2250,-, 6.313,- en 4.500,-. De minister van CRM zal voor respectievelijk 3.750,-, 6.313,- en 4500,- bijdragen in de opknapkosten. Van het provinciaal bestuur is nog geen toezegging gekomen. 'oor het pand aan de Steenschuur 11 viagen B en W een verhoging van de gemeentelijke bijdrage aan de raad. Al eerder heeft de raad de bijdragen van 82.566.- verhoogd met 52.676,-. Nu de werk zaamheden bijna klaar zijn blijken de kosten opgelopen tot 409.839,32. Hiervan zal 204.920,- betaald worden door CRM. Aan de raad v. ordï nu nog eens 8.199,- gevraagd.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5