Glastuinbouw door energiecrisis in grote moeilijkheden Zaak tegen ruiter nog aangehouden Centraal beheersinstituut voor woningbouw van de baan li kerkbezoek van minister staat op stapel Brandalarm in Valkenburg over Leidse centrale Plankgas oliedom Snijbloemen lichtpunt voor de kwekers Kerstvoorbereiding Plattelandsvrouwen AAN DE VERBRUIKERS VAN GAS, WATER EN ELEKTRICITEIT DER GEMEENTE KATWIJK 197) PAGINA 3 ZATERDAG 8 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT stad ONt PPr' aren ajikbor( k'.asslt 56— o Tor* »dedeils 2.02SP(S ALKEMADE De regering is er zich van bewust, dat de glastuinbouw in zeer ernstige moeilijkheden verkeert ten gevolge van de prijsverhoging van olieprodukten. Toch kan van een directe bedreiging van duizenden glastuin ders in hun bestaan op dit moment niet worden gespro ken. Van de komende prijsontwikkelingen kan nog niet veel gezgd worden. Dit antwoordde minister mr. A. van der Stee onder andere op vragen van Kamerleden naar aanleiding van de situatie in de glastuinbouw. De minis ter kondigde daarbij aan, dat hij binnenkort een werkbe zoek aan verschillende glastuinbouwgebieden zal maken. Er blijken momenteel enkele tien tallen bedrijven in acute nood - te verkeren, vooral in het West- land, de Bommelerwaard, Bra bant, Limburg en verspreid in andere provincies. Duidelijk is, dat de hogere kosten voor petro leum en stookolie zullen leiden tak d* hrlft t 1.30 D< Gamim belang' Gespro s. 19.3 45 U progr ikuit Samen- £1 VALKENBURG —Donderdag 13 december wordt in Valkenburg verder gegaan met de behande ling van de begroting. B. en W. komen dan o.a. met het voor stel betreffende de alarmering van de brandweêr. In de nota van aanbieding van de begro ting 1974 heeft het college reeds gezegd met een nader voorstel inzake de alarmering te zullen komen. Zoals bekend is het alarmnummer thans ten huize van de Com mandant van de brandweer. B. en W. zijn tot de conclusie geko men. dat het ter plaatse niet mogelijk is een centraal alarm nummer constant bezet te hou den. Aansluiting bij de alarm centrale te leiden, zou een af doende oplossing geven. Ook de brandweercommissie heeft B. en W. geadviseerd een oplossing in deze richting te zoeken. B. en W. geven een vergelijkbaar overzicht van kosten voor twee mogelijkheden, die beiden welis waar niet gering zijn, doch -in dien men over een brandweer wil beschikken zal then deze kosten dienen te aanvaarden. De kosten voor „luid alarm" bedragen 5.400. En de jaarlijk se lasten die hierbij komen be dragen 5.208. Een 2e mogelijkheid is, dat geen directe lijn met de centrale in Leiden wordt aangelegd, doch één lijn als normaal abonnee nummer. De jaarlijkse lasten worden dan verminderd, met 1524. Een duidelijk bezwaar van luid alarm is. dat niet alleen de j brandweer maar ook de gehele bevolking wordt gealarmeerd, waardoor voor de brandweer J veelal belongrijke verkeers-1 hinder ontstaat. En wat stil alarm betreft: Het Huisvesting gesloten LEIDEN Het bureau Hulsves ting zal van maandag tot don derdag voor het publiek gesloten zijn. Dit in verband met een in terne verhuizing. Op die dagen kan men bij het bu reau uitsluitend terecht voor de afgifte van huisvestingsvergun ningen. De interne verhuizing houdt in dat Huisvesting de vol ledige beschikking krijgt over het pand Hooigracht 79. De Ac countantsdienst die thans nog een deel van het pand in beslag neemt, gaat a.s. woensdag ver huizen naar het pand Heren gracht 34. alarmeren van de brandweer geschiedt dan vanuit de centra le van Leiden door middel van een alarmtoon op een kleine ra dio-ontvanger, die de brandweer bij zich draagt. Via mobilofoon wordt de plaats van de brand doorgegeven. Komt dit contact niet binnen een afgesproken tijd tot stand dan rukt terstond de brandweer van Leiden uit. Dit vergt een eenmalige uitgave van totaal 20100. Afschrijving in 5 jaar. De totale jaarlijkse kosten worden dan 5854 Al hoewel de kosten van dit stil alarm het le jaar hoger zijn dan de kosten van het luid alarm, menen B. en W. toch te moeten voorstellen een crediet van 21.000 voor dit stil alarm te verstrekken, gezien de vele voordelen daaraan verbonden. NOORDWIJK Inbrekers hebben een nachtelijk bezoek gebracht aan de Noordwijkse Wurft-bar «in de Hoofdstraat. Ze maakten enkele honder den guldens buit en verniel den sigarettenautomaten. De nacht ervoor werd ingeblo- ken in een villa dn Zuid. tot sterke stijging van de exploi tatiekosten. Maar zolang niet bekend is, hoe hoog de prijzen in maart/april van het volgend jaar zullen zijn, kan men niet stellen, dat de tuinders „tot on dergang zijn gedoemd". Want het is natuurlijk nog altijd zo, dat ook de concurrenten in het buitenland met energieproble men zitten. Een ander enigs zins geruststellende gegeven is, dat 60 procent van de tuin bouw reeds op aardgas stookt. Volgens de minister staan de tuin ders drie uitwegen open om de moeilijkheden het hoofd te kun nen bieden: ze kunnen zich op de eerste plaats tot hun banken wenden. De economisch zwakke ren zullen daar weliswaar pro blemen ontmoeten. Voorts kun nen tuinders zich wenden tot het Borgstellingsfonds voor de Landbouw, dat ook liquiditeits kredieten kan verstrekken, zij het onder bepaalde voorwaar den. Ook kan een beroep wor den gedaan op de Rijksgroepre- geling Zelfstandigen. Op het ogenblik ziet minister Van der Stee geen aanleiding nog andere maatregelen te nemen. Wel zal de vinger zeer nauwgezet aan de pols worden gehouden. De bewindsman verklaarde verder, dat de gasprijs (door de prijs- koppeling) eveneens fors zal stijgen, al zal dit meer geleide lijk gaan. LEIDEN Twee dagen voor Kerstmis zijn de heer en mevrouw De Wekker-Miihlen zestig jaar gehuwd. De heer De Wekker (84) vertrok op 17-jarige leeftijd naar Leipzig en studeerde daar aan de kunstaca demie. Daar ontmoette hij zijn bruid (84). Al spoedig nadat het huwelijk in Remscheid was voltrokken verhuisde het echtpaar naar Leiden, waar het nu in de Alexanderstraat woont. Zaterdag 15 december brengt harmoniekapel .Concordia" een serenade aan het diamanten bruidspaar. Op die dag wordt oofe het familiefeest gehouden. Op 14 december is er een receptie in „Nieuw Minerva". Het echtpaar kreeg één dochter en één zoon en heeft drie kleinkinderen. Nog steeds schildert de bruidegom. Zijn hobby's zijn het kweken van vogels, eenden en fazanten. Serviceflat in .Kweeklust' LEIDEN Wanneer de raad er mee akkoord gaat zal ht het ontwerp bestemmingsplan „Kweeklust" een serviceflat worden gebouwd. Hiertoe zal de gemeente een stuk grond van 8470 m2 verkopen aan de stich ting „Zomerland" uit Den Haag. De flut zal tien woonlagen krij gen, waarin 149 twee en 31 drie kamerwoningen worden opgeno men. Op de begane grond zullen ruimten worden gecreëerd voor algemene voorzieningen zoals een centrale keuken. Op de 11e verdieping komen recreatie ruimten. DEN HAAG - "Plankgas olie dom" heet de actie die het mi nisterie van Verkeer en Water staat in samenwerking met het bedrijfsleven is begonnen met het doel flinke besparingen aan brandstof bij het wegvervoer te verkrijgen. De actie spoort de chauffeurs aan niet met vol motorvermogen te rijden. In de folder, die de actie begeleidt, staat dan ook: "80 ki lometer is op de autosnelwegen de absolute top. Eronder is vaak beter." Er zijn 150.000 af fiches gedrukt, die het doel van de actie weergeven. Overname deel Kat wij kseweg maandag in raad van Wassenaar WASSENAAR Maandagavond komt in de Wassenaarse ge meenteraad het voorstel aan de orde om een deel van de Kat. wijkseweg, inclusief het kruis punt bij de Wassenaarse Slag, niet in eigendom, beheer en on derhoud van de provincie Zuid- Holland over te nemen. Dit voorstel is besproken in de commissie Openbare Werken. Drie van de vier aanwezige le den van deze commissie gingen met het voorstel akkoord, één lid verklaarde zich tegen. Een van de motieven van burge meester en wethouders voor het overnemen is het feit, dat de gemeente de reconstructie en de uitbouw van de rijweg in dit fraaie gebied dan in eigen hand heeft. Met de provincie was in dertijd overeengekomen, dat er op dit weggedeelte eenrichtings verkeer zou worden ingevoerd, als de Dr. Mansveltkade naar de Kokshornlaan zou zijn door getrokken. Het is echter nog maar de vraag of de Dr. Mans veltkade al of niet aansluiting op de Kokshornlaan, c.q. noor delijke randweg zal moeten krij gen, aldus burgemeester en wet houders. TER AAR Liesbet Stravers (22) en onderwijzeres van de openba re basisschool „Het Kompas" trouwde gistermiddag in Ter Aar met de heer Kees Meinardi (30). De kinderen van de school waren er uiteraard bij aanwezig toen burgemeester H. J. van de Poel in aanwezigheid van vele belang- Na de plechtigheid in het gemeen stellenden het huwelijk voltrok. tehuis wachtte de kinderen nog een tractatie in het Dorpshuis. NIEUWVEEN Burgemeester Breen heeft gisteravond de jaar lijkse tentoonstelling van de vogelvereniging ,,'t Sijsje" officieel geopend. Nieuwveens eerste burger die vergezeld was van zijn echtgenote sprak zijn grote bewondering uit over de bereikte rsultaten bij het kweken van deze bijzonder fraaie vogels. Vervol gens overhandigde hij de hoofdprijs aan de algemeen kampioen van de vereniging de heer L. J. Mesman, die tevens nog drie hoofdprij zen met zijn kleurrijke vogels behaalde. De tentoonstelling is zater dag en zondag de gehele dag geopend. Zondagavond tot 6 uur. Op de foto: burgemeester Breen overhandigt de wisselbeker aan de al gemeen kampioen de heer Mesman. mam MfllMËIIilPIII WlfIWR'TIW TER AAR Temidden van vele sportvrienden ontving de heer Th. A. Hijdra, voorzitter van de Ter Aarse IJsclub vele blijken van waarde ring ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als voorzitter van deze vereniging. In een gezellige sfeer werden de herinneringen aan het vroegere Ter Aarse schaatsleven nog eens in geuren en kleuien in de actualiteit gebracht. De heer A. Groeneveld, voorzitter van de Sportraad Ter Aar, Jan v. d. Pijl en Lou Sassen lieten hun geluk wensen vergezeld gaan van fïaaie geschenken. De heer Hijdra sprak in zijn dankwoord over de stevige band, die in het Ter Aarse ver enigingsleven zo'n goede samenwerking mogelijk maakt en toonde zich geheel verrast over zo'n spontane huldiging. NOORDWIJK/ALPHEN Aanrij ding van een strandwandelaar door een ruiter werd door de Haagse rechtbank behandeld en door gebrek aan voldoende infor matie voor verdere behandeling aangehouden. Een 24-jarige ex pediteur uit Alphen stond te recht omdat hij op het strand van Noordwijk een 65-jarige heer mr. J. A. Polak, raadsheer in het Haagse gerechtshof, had aangereden. Deze was daarbij zo ernstig gewond, dat hij een maand in het ziekenhuis moest worden verpleegd. Aan de hand van diverse verkla ringen is later door de rechter commissaris ter plaatse een re constructie van het gebeurde georganiseerd. Het paard liep met grote snelheid nadat de rui ters aanvankelijk stapvoets had den gereden. Verdachte ontken de. dat hij onvoorzichtig had ge handeld. Volgens hem was de heer Polak plotseling opzij ge stapt tijdens het passeren. „Het Is nog nooit voorgekomen, dat iemand door een paard werd aangereden", aldus verdachte, die verder verklaarde dat een paard niet op mensen inloopt behalve als het moet een ge traind politiepaard. Duidelijk was wel, dat de Alphenaar in overtreding was omdat hij met zijn paard op het strand reed op een tijdstip, dat dit verboden is. Op 28 februari wort de draad van de zaak weer opgepakt. LISSERBROEK Gisteravond stijgende tendens wat de uitga- vergaderde de afd. Lisserbroek ven betreft, van Bloembollencultuur onder De afdeling stelde de heer A. J. leiding van de voorzitter, de C. Kommen, uit Julianadorp, heer A. J. Mesman, die in zijn kandidaat voor het hoofdbestuur openingswoord wees op de ernst van de K.A.V.B. van de tijd en de in vele opzich- De heren J. P. van der Lely en L. ten onzekere situatie. Een licht- B. F. Clemens zullen de afde- punt noemde de voorzitter de handel in snijbloemen, die voor Lisserbroek van groot belang is. De voorzitter merkte op dat de beschrijvingsbrief voor de alge mene vergadering op 17 decem ber er niet ingrijpend uitziet wat de te behandelen vakbelan gen betreft. Dat de begroting voor 1974 er zwaarder uitziet dan ooit tevoren, is te verklaren vanwege de over de gehele linie LEIDEN De stichting ge- sprekscentrum Leiden orga niseert op 11 december om 20.00 uur in het Praethuys, Vrouwen kerkkoorstraat 9, een gespreksavond met als onderwerp de komeet Kohou- tek. ALKEMADE De Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen orga niseert op 12 dec. om 19.45 uur in De Woelige Baren een avond ter voorbereiding op het kerstfeest. Onder leiding van de dames L. Hendriks, R. Suttorp en G. Tiemes gaat men op deze avond zelf kerstkaarsen maken en bewerken. Aangezien het benodigde mate riaal vrij kostbaar is zal een kleine vergoeding worden gevraagd. Voorts wordt nog de aandacht gevraagd voor enkele te organiseren cursussen. De cursus burgerschapskunde zal geleid worden door de heer Ph. C. Th. Keulemans op de donderdagen 10, 17 en 24 januari om 19.45 uur in De Woelige Baren. De kosten voor deze drie lessen zijn ƒ9,--. Voor de cursus snijbloemen en kamerplanten zijn nog en kele plaatsen vrij. Deze wordt eveneens gehouden in De Woelige Baren op de donderdagavonden 31-1; 7-2 en 14-2 1974 :m 19.45 uur. Deze cursus staat o.l.v. mej. T. v.d. Plank. De kosten bedragen ƒ12,00 voor 3 lessen. Voor beide cursussen kan men zich opgeven bij mevrouw R. Suttorp. Op de bijeenkomst van 9 januari 1974 zal er een wijziging komen in de samenstelling van het bestuur. Inge volge het reglement zullen mevr. P.M. Hulsebosch-v.d. Poel en mevr. B. Deen-Wentholt het bestuur verlaten. Nieuwe kandidaten zijn mevr. S. Enthoven-v.d. Marei, Huigsloterdijk 88, Abbenes, mevr. C.A. van Tol-Wijlinge, Godfried Bomanslaan 23, Roelofa- rendsveen en mevr. A. Nagtegaal-de Boer, Middenweg 27, Roelofa- rendsveen. LEIDEN De instelling van een centraal beheersinstituut van de woningbouwverenigingen is definitief op losse schroeven komen te staan. In verband hiermee vragen b. en w. de raad in de vergade ring van 17 december toestemming om woningen in het Morskwar- tier en in de Merenwijk in beheer van de woningstichting te geven. Dit in tegenstelling to< een eerder genomen raadsbesluit, waarin de woningen zouden worden toegewezen aan een overkoepelend orgaan van woningbouwverenigingen. In 1972 hadden „De Eendracht". „Ons Belang", „Ons Doel", „De Tuinstadswijk" en „De Goede Woning" en de Protestants Christi ;j- ke woningbouwvereniging zich in principe bereid verklaard om het woningonderhoud gemeenschappelijk te regelen. De woningbouwver eniging „Eensgezind" en „Werkmans woningen" hielden zich afzij dig. De gemeentelijke woningstichting wilde liever een direct sa mengaan. Tijdens een besluitvormingsconferentie met de Nationale Woningraad in mei 1973, bleek dat „Ons Belang" en „De Eendracht", die beide een nieuw bestuur hadden gekregen, met voelden voor een centraal beheersinstituut. De vier overige verenigingen bleken in oktober 1973 afwijzend te staan tegen een onmiddellijk toetreden van de gemeentelijke wo ningstichting. Omdat deze afwijzing in strijd is met een eerder genomen raadsbe sluit (waarin de woningstichl.ng deel moet uitmaken van het cen traal instituut), stellen b. en w.'de raad voor de woningen nu defini tief aan de woningstichting toe 'te wijzen. Het betreft 161 flatwonin gen aan de Leidse invalsweg bij het Legermuseum, 360 flatwonin gen in „Kweeklust", 365 woningen in de Merenwijk en 244 flats ten oosten van de IJsselmeerlaan. In totaal heeft de stichting dan 700 vooroorlogse, 3200 na-oorlogse en 500 woningen verworven door het gemeentelijk grond- en saneringsbedrijf in exploitatie. GEMEENTEBEDRIJVEN VAN KATWIJK Postbus 84 Telefoon 01718 - 12 6 27 Katwijk aan Zee Evenals vorig jaar zullen in de periode, gelegen tussen 10 december 1973 en 11 januari 1974, in onze gemeente de meterstanden worden opgenomen teneinde de gas-, water- en elektriciteitsverbruiken te kunnen vaststellen. In verband met de ruim 35.000 opnames is een spreiding hiervan noodzakelijk. De gemeente is daarom in 5 sectoren verdeeld, waarbij elke sector zijn eigen opnameperiode heeft. Om de verbruikers een indruk te geven wanneer de meteropnemer verwacht kan worden geven wij u onderstaande periode- en sectorindeling. Sector 1 - periode van 1017 december 1973: Molenblok, Overrijn, Pr. Bernhardlaan, Cleijn Duin en het noord-oostelijk deel in de Hoornes. Sector 2 - periode van 1821 december 1973: Overige deel in de Hoornes, 't Heen, Katwijk Rijn - dorp, Koestal met de Zeeweg. Sector 3 - periode van 2728 december 1973: Katwijk aan Zee e» wel het gedeelte tussen Pr. Hendrikkanaal en Uitwateringskanaal. Sectoren 4 en 5 - periode van 211 januari 1974: Overduin en het overige deel van Katwijk aan Zee. Een nadere straataanduiding van iedere sector zal aan de betreffende verbruiker, vroegtijdig, via een advertentie in meerdere kranten, worden medegedeeld. Hieronder volgt een opgave van de straten welke in de periode, gelegen tussen 10 en 17 december 1973 zullen worden bezocht. 10 en 11 december 1973 Bruggestraat, Overrijn, Sandtlaan, Woonschepen in het Add.kanaal, Burggravenlaan, Tolhuisstraat, Baron van Wijckerslootstraat, Rhijnluststraat, Zeewoldtstraat, Bijdorpstraat, Vulkenhurgseweg. Mo- lenwe°, Narcisstraat, Dahliastraat, Papaverhof. Lupinehof, Pioenhof, Zonnebloemstraat, Asterstraat. Ranonkelstraat. Fresiastraat, Violierstraat. Irisstraat. Leliestraat, Crocusstraat. Anemoonstraat, Anjerstraat, Hyacinthstraat, Tulpstraat, Molentuinweg, Wassenaarseweg. 12 en 13 december 1973 Pr. Bernhardlaan, Stadhoudersdreef. J. W. Frisodreef, Cleijn Duinplein, Gr. Lodewijkdreef, Vreug- deweg, Dillenburgdreef, Pr. Frederikdreef. Nassaudreef, Lyceumpad, Kanaaldijk, Caravanpark Noordduinen, Horneslaan 1 t.m. 450. 14 en 17 december 1973 Hoorneslaan 451 tot 591, Hoornesplein, Heinsiusstraat, van Slingelandsfrant, Fagelstraat, Talma- siraat, Sch:mmelpenninckstraat, Langeveldstraat. Roekhorststraat, Suurmondstraat, Helmberpweg, Boerslaan, Schokkingstraat, van Baerlestraat, Sal. Huygens'aan, Schouthof, Parsstraat, van Liere straat, Reygersberglaan. Wij verzoeken de verbruikers die woonachtig zijn in genoemde straten op de vermelde data hun bereidwilligheid te willen' tonen door de gelegenheid te geven de benodigd'* meterstanden te laten opnemen, en danken hen bij voorbaat voor de te verlenen medewerking. DE DIREKTIE

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3