£eidac 6oma/ni TARIEFSVERHOGING NS ONZALIG Privé autogebruik: 151. benzine per week itr Dajan bij Kissinger: optimisme blijft v.d.wiel Olieaanvoer in Rotterdam nu pas verminderd Kohoutek nog zichtbaar INCLUSIEF WOON- EN WERKVERKEER v.d.wiel ierland 1974 275,- primrirM::: Winkeliers stellen nieuwe verkeersmaat regelen voor 65c JAARGANG No. 19682 ZATERDAG 8 DECEMBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag Ned. I: 19.05 uur Coronation Street; 20.20 uur Sabijnse maag denroof, klucht; 22.00 Ombuds man; 22.30 uur Man over de vloer. Ned. II: 19.05 uur Voor een brief kaart; 20.20 uur Mik; 21.10 uur; Brandpunt; 22.00 uur Marty Feldman. Zondag Ned. I. 15.35 uur Star trek; 19.30 uur Jonge mensen op weg naar het concertpodium. Onbestendig Veel bewolking met tijdelijk re gen, in het noordoosten moge lijk natte sneeuw. In de middag ook enkele locale opklaringen, matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind. draaiend naar richtingen tussen west en noord. Middagtempera- turen van 7 graden in het zuid westen tot 3 graden in het noor doosten van het land. Grote aantallen onverkochte auto's staan in Duitsland te wach ten bij de fabrieken en de groothandel. Bij Fiat in Turijn staan 12.000 nieuwe auto's, nog incompleet in verband met de vertraagde aanvoer van onderdelen. Het Franse Citroen- concern heeft besloten tot een extra vakantieperiode van elf dagen vanwege de teruglopende orders. UTRECHT (ANP) De werk nemersorganisaties van het Spoorwegpersoneel vinden het voorstel van de commissie- Reinoud om met een extra ta riefsverhoging bij de NS te ko men „onzalig." Bij trendmati ge verhogingen daalt het aan tal reizigerskilometers al en de ervaring heeft geleerd dat een extra verhoging het pu bliek nog meer afschrikt, al dus de bonden. De NS zou al lereerst moeten worden beoor deeld op maatschappelijk en niet langer op economisch ren dement. De commissie-Reinoud heeft in opdracht van de regering mo gelijkheden bestudeerd om de spoorwegverliezen te beper ken. De commissie pleit in haar rapport aan minister Westerterp voor een vervroeg de tariefsverhoging van 7 pro cent (al vóór 1 juni 1974) en mogelijk een hoger percenta ge, en voor een personeels stop. Ook moeten de onder houdskosten en overige exploi tatielasten worden vermin derd, aldus de commissie. Eensgezindheid in de commissie bestaat niet, want op vrijwel alle fundamentele punten blij ken met name van NS-verte- genwoordigers, maar ook die van Verkeer en Waterstaat het niet eens met de conclusies en aanbevelingen. Alleen op het punt van de reeds gecalculeer de tariefsverhoging bestaat een gelijk oordeel. Personeels stop en bezuiniging op onder houd wordt door de NS-verte- genwoordigers in de commis sie niet verantwoord geacht. De Spoorwegvakbonden menen dat door energiecrisis en ben zinedistributie het reizigerspu bliek straks dubbel wordt ge straft. Men wordt gedwongen gebruik te maken van open baar vervoer, waarvoor men nog eens extra hoge tarieven moet gaan betalen. Het gevolg daarvan zal zijn dat de vlucht naarde particuliere auto straks alleen maar groter wordt als het distributiesy steem wordt opgeheven. geerd door te stellen dat het haar ondenkbaar lijkt dat de minister zal ingaan op de sug gesties tot invoeren van een personeelsstop. Ook de minis ter weet dii in de komende tijd een extra beroep op het openbaar vervoer wordt ge daan. Maandag had de direc tie er al op gewezen dat door de benzinedistributie de Spoor wegen voor een omvangrijke taak staan. MOUNTAIN VIEW Twee groepen Amerikaanse geleer den hebben gisteren de komeet Kohoutek waargenomen en ook het Belgische weerkundig insti tuut in Ukkel meldt dat de ko meet er nog steeds is, ondanks berichten volgens welke Ko houtek niet meer zichbaar zou zijn. De Amerikaanse geleerden van het Ames-onderzoekcentrum zijn per vliegtuig naar een hoogte van ruim 15 kilometer gegaan om de komeet met krachtige telescopen te foto graferen en deskundigen van het Johnson-ruimtecentrum in Houston melden ook de Kou- houtek te hebben waargeno men. De volkssterrenwacht Simon Stevin in Hoeven had gemeld dat de komeet plotseling on zichtbaar was geworden. Dit zou niet betekenen dat de ko meet van zijn voorspelde baan was afgeweken. De loopbaan tussen de plane ten is zeer goed bekend -maar dat uit de komeetkop plotse ling geen gas meer ontsnapte, waardoor het hemellichaam niet meer te zien is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG 15 liter benzine per week. Dat is de basis- hoeveelheid benzine die de particuliere autogebruiker met ingang van 7 januari ter beschikking wordt gesteld. Voor vrachtwagens wordt gewerkt aan een aparte regeling. Bromfietsen vallen nog buiten de distributieregeling. Premier Den Uyl deelde gister avond na afloop van het weke lijkse kabinetsberaad mee, dat er geen verschil gemaakt zal worden tussen grote en kleine benzinebonnen zijn vrij verhan delbaar. Het is dus niet zo, dat het verhandelen van benzine bonnen een illegale bezigheid zal zijn. auto's. Voor elke particuliere Premier Den Uyl deelde voorts december sluiten, behalve die diensten die naar hun aard moeten doorwerken. Van deze 2 dagen wordt een dag aan de ambtenaren als vrije dag toege kend. De andere dag wordt van af 2 januari 1974 ingehaald door verlenging van de werktijd met een kwartier per dag. Over het probleem van het tanken over de grens in België en Duitsland voor die mensen die daar in de buurt wonen zei premier Den Uyl dat met de betrokken rege ringen overleg zal worden ge voerd om misbruik dienomtrent tegen te gaan. Voor personenwagens en vracht wagens met dieselmotor geldt voorlopig nog geen distributie. De premier maakte bekend dat voor deze 2 categorieën auto's binnenkort maatregelen met een beperkte strekking bekend ge maakt zullen worden. Houders van deze auto's hoeven dus geen bonkaarten af te halen. autobezitter geldt dezelfde ba. slstoewijzing van 15 liter benzi ne per week. Ook voor het woon-werkverkeer zal geen ex tra toewijzing van benzine wor den verstrekt. De benzinebonnen, die recht ge ven op benzine, worden een keer per kwartaal uitgereikt en zijn een half jaar geldig. Elke mee dat de verlichting op de rijkswegen inmiddels al met 40 procent is verminderd. Hij zei dat de minister van Economi sche Zaken een beschikking zal uitvaardigen op grond van de distributiewet waarin regels worden gesteld omtrent het ge- briiik van etalage-, feest-, sier en reclameverlichting. maand opnieuw wordt bekeken De minister van Onderwijs en welke kleur bonnen dan ingele verd zal moeten worden om aan brandstof te komen. Is men ver hinderd de bonnen op de aange geven dag af te halen, dan kan dit nd 55 december alsnog ge beuren. Men hoeft niet ,,te dringen", aldus de premier. „Èr zijn bonnen genoeg". Wetenschappen zal een rond schrijven naar de scholen voor voortgezet onderwijs doen uit gaan, waarin verzocht wordt de lessen niet voor 9 uur te laten beginnen en niet na 4 uur te la ten eindigen. Rijksscholen krij gen wat dat betreft een aanwij zing van het ministerie. Voor ritten ten behove van de uit- De rijksdiensten zullen 24 en 31 oefening van iemands beroep wordt een aanvullende hoeveel heid benzine verstrekt. Hoe groot die aanvullende hoeveel heid benzine zal zijn, is op dit moment nog niet bekend. De hanteert 'n montuur als make-up! Want in wezen is v.d. Wiel méér dan opticien. Uzou hem gerust schoonheidsspecialist mogen noemen. Die 't nuttige met 't aangename kombineert. Terecht Want welke vrouw ziet er niet graag verzorgd uit?... weet er het (ijnevan ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 Lelden. ANWB gaat afstelling automotors controleren DEN HAAG (ANP) De ANWB zal met ingang van maandag 10 december op al zijn technosta- tions verspreid over het hele land, zijn leden gratis in de ge legenheid stellen hun auto te la ten controleren op de afstelling van de motor. Het doel van deze actie, die wordt gehouden met het oog op de komende benzine distributie. is te trachten de au tomobilisten met de toegewezen hoeveelheid benzine zoveel mo gelijk kilometers te laten rijden. Om dit te bereiken wordt een aantal vitale motoronderdeler met de modernste apparatuur op timaal afgesteld. Paus per koets (Van onze correspondent) Rome Paus Paulus zal vandaag in een met paarden bespannen koets naar de Piazza di Spagna in het centrum van Rome rijden. Daar zal hij vanmiddag vanwege het feest van Maria Onbevlekte ontvangenis een korte plechtig heid bijwonen bij het standbeeld van Maria dat op dit plein'staat. Minister Dajan bij zijn ontvangst door minister Kissinger WASHINGTON (AP/Rtr.) De Amerikaanse mi nister Kissinger heeft gisteren afzonderlijke be sprekingen gevoerd met de Israëlische minister van defensie Mosje Dajan en de Egyptische am bassadeur Ashraf Ghorbal, in een poging om beide partijen nader tot elkaar te brengen voor zijn ver trek naar Europa en het Midden Oosten. In de loop van de dag heeft Kissinger twee keer met Dajan gesproken. Het tweede, onvoorziene on derhoud werd onmiddellijk gevolgd door een uur overleg met Ghorbal. Zowel Dajan als Ghorbal le ken na het gesprek optimistisch, zij het voorzich tig- Dajan liet na afloop doorschemeren dat hij ver wacht dat de vredesconferentie in Genève op 18 de cember zal kunnen beginnen. Ghorbal wilde niet met evenveel woorden zeggen of zijn regering de uitnodiging tot deelname formeel heeft aangeno men. Hij vertelde de pers echter: „President Sadat verlangt ernaar dat de besprekingen zullen plaats vinden". Leden van het Finse contingent bij het VN-korps dat toezicht houdt op de naleving van het Israë- lisch-Egyptische bestand, zijn gisternacht betrok ken geraakt bij een vuurgevecht tussen Israëlische en Egyptische troepen aan de frontlinie bij de stad Suez. Een VN-woordvoerder verklaarde gisteren dat bij het incident geen slachtoffers onder de Fin nen waren gevallen. Wel werden bij de schotenwis seling de barakken Van de Finnen beschadigd. Het gevecht duurde ciroa tien minuten. Volgens de VN-woordvoerder waren de Egyptenaren met schieten begonnen. Behalve bij Suez is gisteren ook op andere plaatsen geschoten. Volgens het militaire hoofdkwartier In Tel Aviv zijn de Israëliërs verscheidene malen door de Egyptenaren beschoten. Hoewel de feestverlichting ook in Amerika op een laag pitje brandt, staat bij het Rockefeller Center in New York toch een verlichte kerstboom. Maar als om de energiebesparing aan te dui den. is de boom op een slee geplaatst, getrokken door 'n rendier. Toppop in VS bevuilt haar luier {Van correspondent) WASHINGTON De meest ver kochte pop in de VS, Levende Baby. kan met echte mondbe wegingen eten en het uiteinde lijk resultaat in een luier depo neren. Deze toppop eet echt, drinkt echt, is zacht als een ba by en veertig centimeter hoog met ingeplant haar. Levende Baby is verkrijgbaar met bord, lepel, fles en negen pakjes voedsel. ..De kinderen kunnen nu helemaal moedertje spelen." aldus een woordvoerder van de Amerikaanse Kennermaatschap- pij, die nu al meer dan een mil joen poppen gemaakt heeft en er nu 70.000 per week produ ceert. Als Levende Baby gege ten heeft, behoeft zij alleen maar wat water te drinken om de digestieve functies te vol tooien. „Het is allemaal vol strekt reukloos", zo verzekert de firma. Reinigingsdienst gaat aan publiek vuilniszakken verkopen LEIDEN De Dienst Reiniging, Havens en Warenmarkt gaat vanaf a.s. maandag huisvuilzak- ken verkopen. Het gebouw van dienst aan de Noorderstraat 18 is hiertoe van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 geopend. Per gezin kan een pak van 20 plastich zakken worden gekocht voor de normale vastgestelde prijs van 2,50 tegen overleg ging van het betaalbewijs van de gas/ en lichtrekening over de vijfde periode van 1973. Deze betaalwijzen worden afgestem peld om te voorkomen dat men meer dan een pak tegelijk koopt. Deze regeling geldt niet voor bedrijven en winkels. Deze kunnen eventuele vuilafvoerpro blemen regelen met de Reini gingsdienst. Ten aanzien van de prijzen geldt dat alle zakken met het Leidse gemeentewapen, die deze en volgende week worden verkocht niet meer mogen kosten dan de officieel vastgestelde verkoop prijs van 2.50 per pak. Voor alle andere zakken geldt een maximum prijs van 3,10. Het ligt in het voornemen van de Reinigingsdienst het publiek te blijven informeren over de maximaal toelaatbare prijzen van plastic zakken. Tenslotte deelt de Dienst Reini ging mee dat het onmogelijk is het gebruik van alleen vuilnis emmers weer in te voeren. Dit omdat de ophaalwagens niet meer voorzien zijn van „em- merstoelen" en omdat voor het ledigen van de emmers meer personeel en materiaal nodig is. Dit laatste zou betekenen dat er 15% hoger gebruik van de toch al schaarse brandstof zal moe ten worden gemaakt. (ADVERTENTIE) Vast dank voor Uw geduld. Onze brochure met de aller laatste gegevens verschijnt binnenkort. Dacht U inmiddels nog aan een 7-daagse Kerst- of Nieuw- j aars reis Reeds vanaf ROTTERDAM, (ANP).- Gedurende de afgelopen veertien dagen heb ben 150 grote en kleine tankers met een gezamenlijke registertonnage van 2.283.690 ton ongeveer 5,6 miljoen metrieke tonnen olie en olie- produkten in Rotterdam aangevoerd. Dit is door het ANP in de ha venstad berekend via een analyse van de scheepsbeweglngen in de Maasstad. Kaderleden van de industriebond NVV die werken aan de olieterminals hebben de aanvoer bevestigd. In de eerste zes maanden van dit Jaar was het gemiddelde per veertien dagen onge veer 6 miljoen ton. Het kantoor van de industriebond NVV bevestigde de aanvoer van 3,4 miljoen ton per week in no vember. In de eerste week van december is de aanvoer minder geworden. Een woordvoerder van de industriebond gaf als zijn mening dat de olie uit an dere landen dan Saoedi-Arabië en Koeweit komt. Men verwacht evenwel dat de aanvoer in de cember ongeveer 25 procent la- woordvoerder hield zich bij de uitspraak van premier Den Uyl dat de aanvoer met 30 procent is teruggelopen, en dat de rege ring vandaag een stuk naar de Tweede Kamer stuurt waarin iets wordt gezegd over de aan voer en de opgeslagen voor raad. Hij verklaarde dat Neder land niet 70 hevig door de boy cot wordt getroffen, als men aanvankelijk had verondersteld. ger zal zijn dan die van novem- De voorlichtingsdiensten van de ber. oliemaatschappijen en het ge- Op het ministerie van Economi- meentelijk havenbedrijf noem- sche Zaken is de schatting van den de schatting van 5.6 miljoen het ANP te hoog genoemd. De ton aangevoerde olie te hoog. LEIDEN Namens de winkeliers van de Herenstraat heeft advo caat/procureur mr. dr. M. Tee- kens in een brief aan het college van B. en W. van Leiden uitvoe rig uiteengezet waarom het be drijfsleven tegen de voorgestel de verkeersmaatregelen van wethouder Kret gekant Is. Tijdens de vergadering van de commissie voor de Economische Zaken op 11 oktober 1973 in café Aniba, waarbij gesproken is met vertegenwoordigers van het Winkelcentrum Herenstraat, was deze schriftelijke reactie voorgesteld. De commissie zou de raad adviseren tot zolang de maatregelen te bevriezen. In de reactie van de winkelieren is te vens aangegeven, op welke wij ze men meent de verkeerspro blematiek betreffende de Heren straat zo effectief mogelijk op gelost zou kunnen worden. De voorgestelde maatregelen zijn de volgende. Gp.i uitbreiding van het par ket erbod in de Herenstraat; verbetering van de verlichting; scherpe politie-controle op het reeds bestaande en nuttig ge vonden parkeerverbod. parkeerverbod voor.de afgeslo ten Bloemistenlaan: de auto's, die daar geparkeerd staan be lemmeren de auto's uit de auto boxen; aanbrengen van voetgangerso versteekplaatsen in de Lelie straat, de 3 Oktoberstraat en op het kruispunt Herenstraat/Lelie straat; inkorting van het trottoir op de hoek van de Herenstraat en 3 Oktoberstraat: dit zou parkeer ruimte opleveren: geen stopverbod op de Heren straat bij de hoek van de Witte en Zoeterwoudse Singel het trottoir en de weg zijn daar op het breedst en dat zou veel par keerplaatsen gaan kosten; geen voorrangsweg maken van de Herenstraat; t- instellen van een inhaal verbod op deze straat; plaatsen van een stopbord op de Stadhouderslaan.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1