HENNIE VAN DALEN LAAT HET GROTE WERK BIJ KNVB AAN EEN JONGERE OVER „Het werd me allemaal te veel Scheidsrechters boeiden me altijd het meest Mijmeringen over puntensysteem op ii zondag zonder auto en voetbal Noteer bij de radio LEI USE COURANT HET BINNENHOF PAGINA 11 17 door Jan Wintraecken 15? Hennie van Dalen (uiterst rechtstemidden van het sectiebesluur waarvan hij deel uitmaakte. Voor de microfoon voorzitter mr. Hogewoning. ENSCHEDE Op zaterdag 15 december, trekt Hennie van Dalen zich definitief terug uit het sectiebestuur betaald voetbal. Daarmee zal de 62-jarige Enschedese grossier in voetbalfuncties, in het dagelijkse leven als exportmana- I ger van een textielbedrijf toch reeds een druk bezet man, automatisch geen deel meer uit maken van het bondsbe- stuur, het hoogste college van de KNVB. Aan de ene kant omdat hij het niet laten kan, aan de andere kant omdat hem dat gevraagd is, zal Hennie van Dalen ndg wat com missiewerk blijven doen ook voor F.C. Twente zal de uit Sportclub Enschede voortgekomen voetbalman zich verdienstelijk blijven maken maar het grote werk en het naar buiten uittreden laat hij aan een jongere over. Aan wie? Hennie van Dalen: „Het lijkt erop dat het Oosten voor het eerst sinds vele jaren zon-' der vertevenwoordiger in het hoofdbestuur komt te zitten en dat is iets, wat ik bijzonder jammer vind. De weinigen die er voor geschikt zijn, abiëren een functie in het sectiebestuur betaald voetal en dus in het bondsbestuur niet, omdat men er of gewoon geen zin in heeft of er de tijd niet voor beschik baar kan stellen". Het aantal uren, dat Hennie van Dalen zich voor de voetbalsport heeft ingezet, valt niet bij bena dering te schatten. Een greep uit de vele functies in de KNVB na of naast zijn vele werk voor sportclub Enschede en later FC Twente, maakt dat duidelijk: 1952 spelregel- en protestcom missie, 1954 commissie van be roep afdeling Twente, 1956 in bondsvergadering, 1958 sectibe- stuur betaald voetbal en lid van het bondsbestuur met tegelijker tijd zitting in financiële com missie en strafcpmmissie, 1958 voorzitter stichting „Het Nieu we Voetballersfonds" dat op het punt staat opgeheven te worden 1962 commissie KNVB sportcentrum, 1963 scheidsrech- terscommissie, waarvan hij la ter voorzitter werd. De waslijst van functies is daar mee niet compleet, maar Hen nie van Dalen maakt daar geen halszaak van, zegt: „Ik ben blij het allemaal te hebben kunnen doen". En geeft een sobere ver klaring voor een terugtrading". Het werd me tenslotte allemaal te veel. Per vergadering ben ik alleen aan reizen al 4 uur kwijt. Daar komt bij dat ik niet graag te horen krijg dat "die ouwe bok" altijd maar blijft zitten met novendien de kans dat men op een gegeven ogenblik gaat zeggen dat het tijd wordt om op te stappen ik weet dat ik straks heel wat zal missen, maar ik geloof niet er spijt van te zullen krijgen dat ik de be slissing om af te treden geno men heb". Verschil Men zou kunnen denken dat ie mand met zovele functies ver- gaderziek is, maar Hennie van Dalen vindt zich echt niet een typische man om te vergaderen. Hij geeft slechts een verschil in vergadertechniek aan door te zeggen: „Jos Coler was een man die moeilijk tot vergaderen te brengen was, maar als hij eenmaal bezig was dan k"n je er wel recht voor gaan zitten, dan durde het een hele tijd. Jacques Hogewoning, de huidige voorzitter van het sectiebestuur, huldigt een ander standpunt. Die gaat er van uit, dat er elke week vergaderd moet worden, dat het noodzakelijk is voortdu rend contact te blijven houden". Van Dalen voegt er aan toe: „De laatste jaren heb ik met heel wat advocaten te doen gehad. Nu is talenkennis mij niet vreemd, maar ik heb na afloop van een vergadering thuis toch wel- eens naar een woordenboek moeten grijpen om na te zien wat men nu eigenlijk precies bedoeld had. Zelf zeg ik het lie ver op een duidelijke manier. Ik ben ook niet het type dat zo no dig moet herhalen wat een an der al gezegd heeft. Mijn naam behoeft echt niet in de notulen voor te komen". Twentenaar Hennie van Dalen, wars van uiterlijk vertoon, heeft er geen moeite mee de functie te noemen die hem het meest heeft aangesproken, het meest heeft geboeid: Die als lid, later als voorzitter, van de scheids- rechterscommissie. Waarom? Van Dalen: „Omdat ik in die functie met levend materiaal te doen had". Het antwoord is kort en bondig, zoals de scheidende bondsfunctionaris in zijn hele doen en laten kort en bondig is. Maar zeker niet kortaf. En dui delijk bereid er wat dieper op in te gaan. Menselijkheid en sportiviteit voor opstellend zegt hij: „De manier waarop bijvoorbeeld Arie van Gemert na de wedstrijd PSV- Sparta door de pers bejegend is, vind ik erg pijnlijk. Ik zie er ook de zin niet van in. Voorop gesteld dat ik niets van de wed strijd gezien heb. ook niet via de televisie, kan ik niet anders zeggen dat een scheidsrechter een mens is. Een mens die fou ten maakt. Ook ik maak fouten. Dat is geen schande. Maar men moet niet vergeten, dat Arie van Gemert een zeer goede scheidsrechter is. Hij staat niet voor niets op de nominatie voor de wereldkampioenschappen 1974. Hij is gewoon een van onze besten, zo iemand moet men z:jn integriteit niet in twij fel trekken. Dat is al te gek". Elders is gesuggereerd, dat er waarnemers op de tribune moe ten zitten. Van Dalen„Die zit ten er ook. Desgevraagd kunnen zij een rapport indienen. Ik her inner me een geval van jaren „Aantal bestuurswisselingen bij de clubs is vaak veel te groot". O O geleden, dat ook reeds een rap port van de tribune af van bete kenis is geweest. Het was een wedstrijd tussen Go Ahead en Enschedese Boys. Een speler van de Boys, ik zal zijn naam nu maar niet meer noemen, trapte een tegenstander zonder dat scheidsrechter Colen uit Nij megen er iets van gezien had. Daarover is door een KNVB- functionaris gerapporteerd. De speler kreeg een schorsing van zes wedstrijden". Hennie van Dalen die het zich in zijn lange voetballeven eigen heeft gemaakt nooit een scheidsrechter te bekritiseren, en nog even aanstipt, dat men er destijds in bepaalde kringen op tegen was hem als niet oud- scheidsrechter met het voorzit terschap van de commissie te belasten en met enige trots vast stelt. dat de technische kenner bij uitstek, Joop Martens, eens gezegd heeft: „Toch heb ik van jou wat kunnen leren", is als een roepende in de woestijn, een voorstander van het kunnen indienen van protesten. Alleen „Ik stond alleen, toen de beslis sing om de protesten af te schaffen genomen werd en ik weet, dat ik nu waarschijnlijk nog aleen sta, maar zo goed een scheidsrechter volgens mij het recht heeft een fout te mogen maken, omdat hij nu eenmaal aanvoerder het recht hebben te gen een vermeende foutieve be slissing te kunnen protesteren. Ik zie 'er bovendien een stukje bescherming in voor de scheids rechter, wiens beslissingen vaak bijzonder zwaar wegen. Daarom blijf ik een voorstander van het kunnen indienen van protesten. Ook en misschien wel juist in het betaalde voetbal". De zakelijk zijn zinnen formule rende Hennie van Dalen toont zich een op en top bondsman, de scheiding profs/a- ter sprake komt: „Die scheiding is noodzakelijk. Maar dan onder een vlag. Onder de vlag van de KNVB. Ik ben op en top KNVB-er. Dat durf ik ge rust te stellen. Binnen de orga nisatie van de KNVB moet het mogelijk zijn de sectie ama teurs en de sectie betaald voet bal onafhankelijk van elkaar op timaal te laten functioneren. Van Jo van Marle, de voorzitter van de amateurs, kan men niet zeggen dat hij geen begrip heeft voor de belangen van de profs, zo min men b jvoorbeeld van mij ooit heeft kunnen zeggen dat ik dat niet had met betrek- k ng tot de amateurs. Maar het is een uitgemaakte zaak. dat de secties n et over eikaars belan gen moeten beslissen. Dat kan gewoon niet. Men kan niet bui ten elkaar wordt er vaak ge zegd. men heeft elkaar nodig. In verband met de ople d'ng en zo. Maar dan moet ik ook nog een keer lachen. Wat is oplei ding? Wat mij betreft wil ik nogmaals stellen dat er een mo dus gevonden moet kunnen wor den om beide groeperingen naast elkaar optimaal te laten functioneren. Daar kan geen verschil van mening over be staan. Maar dan wel, en ik her haal het met klem, onder de vlag van de KNVB". Zijn er na een zo lange staat van dienst nog idealen die Hennie van Dalen niet heeft kunnen verwezenlijken? „Och nee", is het wat aarzelende antwoord. De aarzeling wordt gauw duide lijk, ais de zeker niet ongevoeli ge Hennie van Dalen eraan toe voegt: „Een aantal jaren gele den is mij gevraagd voorzitter van de sectie betaald voetbal te worden. Toen echter heb Ik mij gerealiseerd, dat er zo ver schrikkelijk veel werk ln zat, dat ik mijn dagelijkse werk er bij wijze van spreken voor had moeten opgeven. Ik heb toen een duidelijke keuze gedaan. Achteraf gezien vind ik het toch wel een erg prettige gedachte, dat ik voor die functie gevraagd ben. Wie weet, is dat misschien wel mijn ideaal geweest". Het is voor Hennie van Dalen bij de KNVB gedaan met het grote werk Blijven over wat werk zaamheden voor een paar com missies en zijn werk achter de schermen bij FC Twente, de door Marsman, Olijve, Ilohan, Spitz Kohn en anderen zo goed geleide Enschedese eredivisie club. „Zo eens in de zes weken mogen we komen vertellen of er iets niet goed is gebeurd", zegt de zich bescheiden opstellende Hennie van Dalen die de even wichtigheid in bestuurs- en elf- tallensamenstelling als de groot ste kracht van FC Twente ziet. „Ais ik zo om me heen kijk, naar Go Ahead Eagles. Heracles PEC, en nog wel meer clubs, moet ik vaststellen dat het aan tal bestuurswisselingen daar veel te groot is geweest. Dat kan nooit goed zijn. Het is niet bevorderlijk voor de rust en de uitbouw van een vereniging. Als Cor Hilbrink was blijven leven, zou hij nog voorzitter zijn ge weest. Ik wil ermee zeggen, dat veranderingen bij FC Twente al leen plaats hebben als het bitte re noodzaak is". Hennie van Dalen krijgt het aan- en verkoopbeleid van de vereni ging, die hij als voorzitter van Sportclub Enschede met En schedese Boys samensmolt tot FC Twente, roemt het vakman schap van Kees Rijvers „een hele grote, zo niet de grootste trainer d e ik ooit heb meege maakt" en van Spitz Kohn en is ervan overtuigd, dat hij nog tal van succe's n van nah j za! kunnen meemaken. Een pleister op de v/onde die waarschilnl'jk toch ontstaat, als hij op 15 de cember het grote werk bij de ''NVB er definitief bij neerlegt. GERRIT ZWIERS Sportbrief uit Brussel BRUSSEL We vallen ten huidigen dagen dermate onverhoeds en grondig van de ene verbazing in de andere, dat het mij verbijstert er geen zielkundige bulten en inwendige kneuzingen aan over te houden. Ten eerste is het ons gebleken het een godsganselijke zon dag zonder ons paardekracht rijke troeteldier zijne majesteit de au tomobiel te kunnen stellen en toch toerekenbaar te blijven en ten tweede heeft de afgelopen voetballoze zondag onze zielesnaartjes nauwelijks beroerd. In de pré-historie van eerverleden week dacht ik nog dat het leven zonder auto ik heb er een met drie ingebouwde computers die met zijn koplampen desgewenst bovendien scheel kan kijken zonder voetbal, zonder wijn en Katrijn niet waard was beleefd te worden. Nu mag ik barsten als het niet ook nog zonder wijn kan en het alleen maar nodig is Katrijn variatievol in ere te houden niet om onzend maar om harentwil. Zo'n zondag en met huisarrest want vol met sneeuw en luidkeels vloe kende mussen die in hun kwaliteit van gevederde vrienden verdorie wel wat voer willen hebben, zo'n zondag is een dag van bezinning". Zo bezon ik mij tussen het hakken van hout, het voorproeven van uiensoep en het nippen aan een jonge met een enorme tik angustora door, op onrechtvaardige, ja onrechtmatige wijze waarop in de voetbalcompetities de punten worden toegekend. Ik belde van daar Pol van Himst nog op maar kreeg Arlette aan de lijn omdat Pol en Frank (8) en Claudia (6) buiten aan 't sneeuwvie- ren waren. Pol was een met ijsmuts getooid paard en Frank dic teerde merkwaardig genoeg dat de slee een postkoets en Claudia een kist met goud was die telkens door indianen geroofd werd als de koets omviel, hetgeen hij door Frank's toedoen voortdurend deed. Daar werd ik dus niet wijzer van. Gewoontebeesten Maar goed. wat denkt u van twee punten voor een thuis kielekiele met 10 gewonnen wedstrijd en twee dezelfde punten voor een 52 knaller in een uitwedstrijd. Dat is klinkklare onzirj, hetgeen wij al leen maar niet onderkennen omdat wij gewoontebeesten zijn die ook in Siena en St.-Jean-du-Card rolpens met spruiten en een pilsje bej stellen. Te dezer zaken hebben in de loop der tijden onderscheidene des- en ondeskundigen voorstellen gedaan: voor een thuisoverwin ning 2 en voor een zege op vijandelijk terrein 3 punten, voor ieder gescoord doelpunt 1 punt en nog eens I punt voor een gelijkspel en 2 punten voor een overwinning, een aparte puntenpremie erbovenop voor een zege met meer dan 1 doelpunt. Zoek het maar uit want dat lijkt a prima vista allemaal redelijker dan wat we nu hebben. Ons systeem van puntentoekenning is namelijk niet alleen domme re kenkundige onzin, maar werkt bovendien het betonnen verdedigings voetbal en het helse resultaatvoetbal in de hand waar miljoenen hi/-* kers heel langzaam maar ook heel grondig een hekel aan krijgen. Maar wat wil het geval? Het geval wil dat in de oude conservatieve zakken die het in alle sporten en dus ook in de voetbalsport voor het zeggen hebben geen beweging te krijgen is. Die dikbuiken zit ten, paffen sigaren, verorberen het ene bakket-banquet na het ande re en besluiten de mooie dag met een sout glaasje champagne in een schemerhoek zonder jarretelles. Geen nood, de aanhouder wint. Nu heeft mijn vriend Rene Marien van de Gazet van Antwerpen weer een bijdrage tot een meningsvorming terzake geleverd. Rene is een rot van middelbare leeftijd die het originele denken niet heeft ver leerd. Hij stelde voor zowel de uitslag van de eerste speelhelft als die van de tweede speelhelft plus het totale resultaat met punten to honoreren. Klub A speelt tegen klub b, ruststand is 2—0 en daar blijft het bif. A krijgt 2 punten voor de overwinning in de eerste helft, een punt voor het gelijke spel in de tweede helft en nog eens twee punten voor de eindoverwinning. Dus 2 plus I plus 2 5. Klub b krijgt toegekend 0 plus 1 plus 0 1. Je zou natuurlijk ook kunnen stellen dat het aanbeveling verdient de eindoverwinning niet met 2 maar met 3 punten te belonen. Dat zou er dan bijvoorbeeld zo uitzien: Ajax—Feijenoord 4—3 met als ruststand 1—2 en dus als uitslag van de tweede helft 3—1. Dat levert Ajax 0 plus 2 plus 3 5 punten op en Feijenoord 2 plus 0 2 punten. „Ik geef deze gedachte aan Rene door om in rustige uren van komen de autovrije zondag te overpeinzen. Zij is echter niet bedoeld cn ook niet geschikt om mee naar bed te nemen. Ook al omdat het winter is en sjeik Yamani regeert en Katrijn het dus koud heeft. Eredivisie De Graafschap Go Ahead Eagles MW Sparta Ajax Telstar PSV FC Den Haag FC Utrecht Roda JC Haarlem FC Groningen AZ '67 FC Amsterdam Feyenoord NEC NAC FC Twente Eerste divisie SC Cambuur FC Dordrecht Heracles Willem II Vitesse Excelsior Vcendam Volendam PEC Zwolle Fortuna VI. SVV Eindhoven FC VVV Helmond Sport FC Den Bosch De VolewIJckers SC Amersfoort Wapeningen Fortuna SC Heerenveen De wedstrijden, aangeduid met een op het totoformulier. komen voor

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11