Controle van alle passagiers op Schiphol BRITS-IERSE CONFERENTIE BEGONNEN EIS 21 MAANDEN DIENSTWEIGERAAR TEGEN KEES V. Buit drie-landenbende zeker 700.000 gulden Ministers Van Agt en Westerterp: Hogeschoolraad Delft houdt verkiezingspeiling VRIJDAG 7 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT DEN HAAG (ANP) De ministerraad bespreekt in zijn Minister Westerterp van Verkeer vergadering van morgen een voorstel om alie op Schiphol voor internationale vluchten vertrekkende passagiers, en hun handbagage, te controleren op wapenbezit. Dit heeft minister van Agt van justitie gisteravond in de Tweede Kamer meegedeeld. Waterstaat gaat met de KLM-directie overleg plegen over additionele maatregelen. minlste,!-^ Van Agt voor het waarborgen van de veiligheid van KLM-vliegtuigen en de passagiers, als er twijfel Minister Van Agt zal beraden over pingen. Wester terp deden hun mededelingen tijdens de interpellatie van het liberale tweede-kamerlid De Beer over de veiligheidsmaatre gelen op Schiphol en rond KLM-vliegtuigen. De controle zal een bedrag van tussen de 5 miljoen en 6 mil joen per jaar vergen. Twee-der- de daarvan is nodig voor inves teringen en een-derde voor de exploitatie. Minister Van Agt deelde mee. dat rijk en gemeente Haarlemmer meer overleg gaan plegen over de verdeling van de werkzaam heden tussen de rijkspolitie en de gemeentepolitie van Haar lemmermeer op Schiphol. De luchthaven ligt op het grondgp- bied van deze gemeente. Inder tijd heeft de burgemeester van Haarlemmermeer ingestemd met het werk van de rijkspolitie op de luchthaven. Het staat volgens minister Wes terterp vast, dat de kapers van het KLM-toestel Mississippi niet ir. Nederland in het vliegtuig gestapt zijn. Zij kwamen aan boord van de Boeing op een vliegveld, waar een controle op wapenbezit plaats vond. „Een andere persoon m een derde luchthaven moet er bij betrok ken zijn geweest", aldus de be windsman. Hij gaf de Tweede Kamer geen nadere bijzonder- ■om rasissreBüiiMif® ui ROERMOND (ANP) Een internationale bende be staande uit verschillende groepen inbrekers en he lers uit Nederland, België en Duitsland heeft volgens de Limburgse rijkspolitie voor meer dan 700.000 gul den geregistreerde gelden en goederen gestolen. e aangebrachte vernielingen meegeteld beloopt de schade meer dan 1 m.ljoen gulden. Om dat de onderzoeken in België en Zowel de Belgische, de Duitse als Duitsland nog in gang zijn, a wondert het de politie niet als de totale buit plus de schade tot boven de 2 miljoen zal stijgen. Er werden 53 inbraken gepleegd en 111 gevallen van heling ge constateerd nlus elf andere mis drijven zoals wapenbezit en wa penhandel. In-Nederland werden 47 personen aangehouden waarvan er nog zeven in arrest zijn. Een Duitser werd reeds voor andere zaken aan de Duitse autoriteiten uitge leverd. de Nederlandse groepen werk ten zelfstandig doch hadden zeer goede contacten met el kaar. Er was geeri uitgesproken bendeleider. De inbraken wer den gepleegd in woningen, scho len, werkplaatsen, winkels, fa brieken en expeditiebedrijven uit de drie landen. De gestolen goederen varieerden van geld tot antiek, auto's, elektrische apparaten, verwarmingsins'talla- ties, kleding .levens- en genots middelen. Elektriciteit en aardgas duurder in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) Met ingang van 1 januari 1974 zullen in Rotterdam de kleinverbruikers meer moeten gaan betalen voor aardgas en elektriciteit. Het gaat om een verhoging van gemiddeld twee cent per kubieke meter gas en een verhoging met zes pet van het elektriciteits tarief. In 1975 wordt het gas nog eens één cent per kubieke meter duurder. Dit staat te lezen in een voorstel van B. en W. aan de gemeenteraad. DELFT (ANP) De hogeschool- mene actie-groepen (AAG) deed raad van de Technische Hoge- hiertoe een voorstel, dat wettig school in Delft heeft gisteren na werd (geacht, door alle leden een urenlange discussie besloten van de hogeschoolraad. te proberen om ook de studen- Het voorstel houdt in, dat het pre- ZOUT IS ER NOG VOL OP DEN HAAG (ANP) De huisvrouwen behoeven zich niet ongerust te ma ken: er is volop zout, nog voor honderden jaren, in de Nederlandse bodem. In sommige winkels is deze week geen zout meer te koop geweest. Dit is een gevolg van een toegeno men vraag, die niets met hamsteren heeft te ma ken. De vrouwen hebben hun kleine voorraad in de keuken tijdens de dagen dat er sneeuw op de stoep lag, opgebruikt. Een onderzoek van Akzo- Chemie heeft uitgewezen dat de Nederlandse huis vrouw gemiddeld een kilo zout in huis heeft en dat dit bij gladheid wordt verbruikt. Dan gaan twee tot drie miljoen vrouwen binnen enkele dagen een nieuw pak zout kopen. De kruideniers hebben meest al geen grote voorraad in huis, zodat er dan op een bepaald moment geen zout meer is te krijgen. Het tekort bij de winke liers wordt echter snel aangevuld. Betlehem is al bezig zijn kerst-jas aan te trekkan. De heilige stad wordt opgesierd met lampjes om straks de duizenden bij te lichten die de kerstnacht hier komen meebeleven. Ook stakingen bij Panani en Am. Airlines NEW VORK (DPA) - Nodal on- langs de stewards en stewardes sen bij de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Trans World Airlines (TWA) in staking wa ren gegaan is gisteren een sym pathiestaking uitgebroken bij Pon American en American Airlines, waar de stewards cn stewardessen eveneens het werk hebben neergelegd. Daardoor vielen talrijke vluchten van Pan- Am en American Airlines uit. De actie richt zirh vooral tegen de afspraak die de drie lucht vaartmaatschappijen heben ge maakt om elkaar financieel te steunen als bij een van hen een staking uitbreekt. De stewards en stewardessen van TWA. die het werk een maand geleden neerlegden om kracht bij te zetten aan looneisen, ver wijten de andere luchtvaart maatschappijen dat deze op ille gale wijze samenwerken om de personeelskosten laag te hou den. Maniak stal 14 rode Mini's LONDEN (AP) In Londen Is gisteren een man tot vijf Jaar veroordeeld wegens het stelen van een rode mini. Het was niet de eerste maal; James Wea- therly. oud 24 Jaar, had al 14 van die rode wagentjes gesto len. Hij kon e>r niet afblijven, aldus zijn advocaat die omstandig vertelde hoe zijn cliënt „als de emoties hem te hoog zaten" met alle geweld zo'n rode mini moest gappen. Van onze correspondent LONDEN In het college van de Britse civiele dienst te Sunningdale is gisteren de eerste grote Brits-Ierse confe rentie sinds 50 jaar begonnen. Er wordt aan deelgeno- Het 8een twijfel, dat de Ierse de conferentie van Sunningdale, verklaarde dat Ulster's recht om zelf over zijn toekomst te beslissen, erkend moet worden. men door ministers van Londen, Dublin en Belfast, die meer samenwerking tot stand hopen te brengen tussen Noord- en Zuid-Ierland. Het hoofddoel van de besprekin gen is de oprichting van een zogenaamde „raad van heel Ierland". Het vitale belang van deze confe rentie wordt onderstreept door de strenge veiligheidsmaatrege len, die van kracht zijn in de omgeving van het college. Dit gebouw staat in een ukgestrekt park dat bewaakt wordt door honderden politiemannen in uni form. Zelfs de wagens, waarvan dé inzittenden voorzien zijn van speciale passen, worden tegen gehouden en doorzocht. De de tectives maken gebruik van spiegels om zelfs de onderkant tot stand worden gebracht, als beide zijden toegevingen doen. Premier Heath heeft daarop aangedrongen tijdens zij-i ope ningstoespraak. Zijn Zuidierse collega Liom Cosgrave liet tij den*- de eerste zitting van de conferentie doorschemeren, dat de republiek allicht wat zou kunnen doen om de bezorgdheid van sommige Nooidieren wat betreft Dublin's houding ten aanzien van Ulster te doen af nemen. raad mettertijd zal leiden tot maatregelen om de hereniging van Ierland te bevorderen. Ier land werd vijftig jaar geleden verdeeld na de vorige grote Brits-Ierse conferentie, die aan leiding gaf tot een politieke cri sis in het zuiden, omdat o.a. Eamon de Valera van oordeel was. dat de republikeinse onder handelaren teveel toegevingen hadden gedaan. Air premier Cosgrave het de Britten en de Noordierse protestanten te ge makkelijk maakt in Sunningda le, is de kans groot, dat er op nieuw herrie ontstaat in Dublin. vai auto's te kunnen bekijken. Cosgrave doelde hiermee op het We oprichting van een heel-Ierse raad is van groot belang, niet alleen voor een betere samen werking tussen noord en zuid, maar ook voor de nieuwe voor lopige regering van Ulster, die ..executive" wordt genoemd. De leden van dit bestuur kunnen pas hun functie opnemen van het ogenblik dat de Ierse raad bestaat. Hij kan echter maar feit, dat de republiek al sinds haar ontstaan territoriale aan spraken maakt op Noord-Ier- land. Ulster's protestanten zou den Dublin heel wat minder vij andig gezind zijn, als het de noordelijke provincie een zekere mate van officiële erkenning schonk. Ex-pivmier Brian Faulkner, leider van de groep unionisten, die deelneemt ten die op last van de universi taire kiesraad uit het kiesregls- ter zijn geschrapt, toch wette lijk mee-te laten doen bij de verkiezingen, die op 20 decem ber worden gehouden voor een nieuwe hogeschoolraad. De frac tie van de studentenpartij alge- sidium van de hogeschoolraad een „opiniepeiling" houdt, ook onder de 2.100 studenten, die uit het kiesregister zijn geschrapt. De kandidaten voor de nieuwe hogeschoolraad dienen te voren uit te spreken, dat zij zich bij het besluit tot h»t bezetten van de zetels in de nogeschoolraad mede zullen laten leiden door de uitslag van de verkiezingen, in samenhang met die van de opi niepeiling. De enige groepering in de huidige hogeschoolraad, die bezwaren - had, was de centrum groep, in de raad gisteren vertegenwoor digd door zeven sympathisan ten, van wie er een behoorde tot de fractie van democratisch be leid. De bezwaren richtten zich. voorzover werd meegedeeld, te- een no«* ontbrekend overleg met de kand'daten e" de sympatbi- In sermde studenten. te prai Voetballen vol hasj op Schiphol SCHIPHOL (ANP) - De douane- recherche op Schiphol heeft eer gisteren 70 80 kg hasj gevon den In een partij van vijf balen voetballen, in totaal circa 2500 stuks, afkomstig uit Pakistan. In een groot aantal ballen zat een plak hasj verstopt. Twee in Amsterdam wonende Pa kistani zijn aangehouden toen zij de voetballen op Schiphol wilden afhalen. Ook twee „handlangers" zijn gearres teerd. Kamerleden ongerust over onderwijs- vacatures DEN HAAG (ANP) Zfv.n kt- mcrieden zijn verontrust over de noodsituatie die in het wes ten van h«*t land zal ontstaan op vele basisscholen en scholen, voor buitengewoon onderwijs omdat het onmogelijk blijkt In een groot aantal bestaande of binnenkort te ontstane perso- j neelsvacatures te voorzien. Zij hebben minister Van Kemena- de (Onderwijs) gevraagd met welke maatregelen hij dit pro-1 bleem op korte termijn tot een oplossing wil brengen. .Als winnaar van on:e kindertekenwedstrijd kwam Pietje van Bergen (9) uit de bus. Hier wordt de klei kunstenaar gefeliciteerd door de voorzitter van de jury. Pietje' s winUende prent stelt een vuistje met kaas voor. De prijs was natuurlijk kaas uit het vuistje. 'Dat geeft mijn moe- i. j jeugdige tekenaar. (NZB-foto). der me ook vaak', verklaarde c ARNHEM (ANP) Met de woorden „Hier sta ik, ik kan niet anders" sloot de 21-jarige student zijn eigen pleidooi voor de krijgsraad in Arnhem af, nadat de auditeur-mili tair mr. J. H. Bekkering 21 maanden gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit militaire dienst tegen deze principië le d-enstweigeraar had geëist. Zijn raadsman, mr. H. Droese uit zocht om onmiddellijke invrij- Den Haag. was tot de conclusie heidrielling. Mocht de krijgs- I van vrijspraak gekomen en ver- raad daar niet op ingaan, dan wilde hij in ieder geval vervan gende militaire dienst voor V. vragen in de school voor gehan dicapte kinderen „de Ark" in Gouda. Volgens de raadsman wii men deze aanstaande leraar graag hebben in Gouda. B. en "W. van deze stad hebben in principe een voorstel aangeno men om dienstweigeraars te werk te stellen. Beklaagde V. weigert een dienst bevel op te volgen cn bewijst daarmee benadrukt door te blijven weigeren een dienst weigeraar te zijn, zei de audi teur, die een vergelijking trok met een andere „principiële dienstweigeraar", de Jehova-ge tuige. Deze beroept zich op de bijbel en. neemt die tot grond slag van zijn bezwaren tegen de militaire dienst. Ten aanzien vap Kees V. merkte mr. Bekke- rins; op dat deze zich beroept op zijn marxistische wereld- en maatschappijbeschouwing cn daarop z.jn bezwaren tegen de 'militaire dienst bouwt. Mr. Bek- j kering erkende V.'s bezwaren, maar vond ze niet onoverko-1 melijk. Randkrant De Arabieren zijn weer bereid olie te gaan leveren aan Ne derland. Kruipolie. Kan over drie jaar hier zijn. TAALTJE Mevrouw Pamela Marlbo rough, een van de weinige volledig bevoegde voetbal scheidsrechters van Enge land, zal voortaan geen schoolvoetbalcompetities meer leiden. Als reden gaf deze 38-jarige moeder van vier zoons op. dat die elftal len een taaltje uitslaan, dat zelfs een sergeant-majoor zou doen blozen. Je bon of je leven. KUS Howard Classman, student aan de universiteit van San Francisco, werd om drie uur 's nachts wakker en zag een schone, Oosterse vrouw bij zijn bed staan. „Sssttt" ge baarde de vrouw met een vinger tegen de lippen, „ik ben even op bezoek geweest bij je flatgenoot. Waar vind ik de voordeur?" Glassman glimlachte begrijpend, kreeg een kus en wees de vrouw de deur. De volgende ochtend maakte hij een ondeugende opmerking tegen zijn flatge noot, maar die wist van niets. Wat Glassman even la ter wél wist, was, dat zijn chequeboekje en wat los geld waren verdwenen. Carbon. PLEISTERPLAATS De eetkamer van de 72-jarige Raoul Pouvreau in een Frans dorpje is een favoriete pleisterplaats voor vrachtwa gens. De afgelopen jaren boorden maar liefst 34 vrachtwagens zich door de muur van zijn woning en kwamen voor de eettafel tot stilstand. Pouvreau woont in de bocht van een nauwe straat. De laatste ongenode gast diende zich dezer dagen aan. Het was een vrachtwa gen die op het gladde weg dek slipte, en enkele tele foonpalen ontwortelde, twee woningen beschadigde alvo rens in Pouvraau's eetkamer tot stilstand te komen. Totale schade ruim honderdduizend gulden. Gewild artikel: bonbon. LINK Het hoofd van een middelbare school In Monrovia, Liberia, is voor de tijd van vijf jaar geschorst omdat hij examen opgaven van vorig jaar aan leerlingen had verkocht, zeg gend dat zij de vragen m- vatten die dit jaar zouden worden gesteld. Het school hoofd. aldus is van officiate zijde medegedeeld heeft „een intellectueel, maatschappe lijk en moreel misdrijf be gaan". Een café in de Londense Fleet Street heèft de bar voorzien van een nieuw bordje. Het opschrift luidt: „Attentie Arabieren. Geen olie, geen drank". Als er nu nog meer generaals ontslag nemen, of ontslagen worden, houden we in ons le ger slechts een kolonelsregi me over. DWARS In Tokio kan men een telefoon nummer van een speciale mopperdienstaraaien, waarna je dan een minuut lang kan schreeuwen okla gen over iets dat je dwars zit. Maar eerst zal men de nodige reclame moeten aan horen. De zakenman die deze dienst begon, zegt onge veer 4.000 klanten per dag te hebben. NIET BEEDIGD Ruim 2000 automobilisten uit de Franse stad Angouleme. die bekeuringen kregen we gens te langdurig parkeren kunnen hun verhaliserings- brlefjes verscheuren. Geble ken is namelijk dat d? tivee jonge vrouwelijke politie agenten die de bekeuringen in het centrum van de stad bij de parkeermeiers hadden gemaakt, nog niet waren beëdigd. Nadat via nummers van de betrokken agenten was uitgezocht welke auto mobilisten zij geverbaliseerd hadden, zijn dc bekeuringen ongeldig verklaard. Degenen die hun boete al betaald had den. kunnen restitutie eisen. DEF.-ZESEA7F.STIG De olieboycot Is extra nadelig voor de zondagsrijders. Wanneer zullen we dc eerste aanstekerloze zondag krij gen? Mensen met een rijvergunning op zondag om naar de kerk te gaan mogen natuurlijk niet afdwalen. Wat we aan benzine besparen brengen we aan schade toe in de horeca. We Shell overcome.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7