CONSULENTSCHAP VOOR TUINBOUW IN LISSE STAAT VOOR VERHUIZING VOORHOUTERS OP DE PLAAT Ter Aar heeft te weinig raadsleden voor veel commissies Zoeterwoude laat detailplan voor Vlietlanden maken SoÏÏen-vlietstreek rijn- en veenstreek Nieuwe barak achter Rijksmiddelbare tuinbouwschool Kwekers kunnen college volgen in laboratorium voor bloembollen- onderzoek BOSKOOP ION NIET TE VEEL ZOUT STROOIEN OOK Wat u moet weten PAGINA 6 VRIJDAG 7 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT Het gemengd Petra-koor uit Leiden Rijpwetering/Voorhout De bekende Voorhoutse muziek groep Sjarim Hash Sjalom heeft gisteravond in de ka tholieke kerk in Rifpwetering plaatopnamen gemaakt. Aan deze opnamen werkte mee het gemengde koor van de Petra-kerk in Leiden aan gevuld met een aantal muzi kanten. De teksten voor de 16 nummers op deze l.p. werden gemaakt door pater Sasse van lJsselt, op de me lodie van bekende werken van onder meer Theodorakis en Donovan. Gisteravond heeft men echter slechts één nummer kunnen opnemen aangezien een deel van de gevoelige apparatuur uitviel. De l4>. Gelukzoekenzal daarom niet zoals in de be doeling lag met Kerstmis worden uitgebracht maar rond Pasen 1974. LISSE In 1961 kocht de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen een perceel grond In LIsse om een nieuw kantoor te bouwen. Dat kantoor is er nooit gekomen, maar nu ziet het er dan toch naar uit dat de PD in Lisse een alleszins accep tabele huisvesting krijgt. Als alles volgens plan verloopt kan men over enkele maanden de kanto ren betrekken van het Consulentschap voor de Tuinbouw in Lisse. Dat is nu gevestigd in de voormalige directeurswoning van de Rijksmiddel bare Tuinbouwschool aan de Heereweg, die vlak naast het Laboratorium voor Bloembollenonder- zoek staat. Heit Consulentschap zal nl. verhuizen naar een nieuwe barak die momenteel in aanbouw is ach ter de school. Daar zal ook het Consulentschap in algemene Dienst voor de bloembollenteelt in ge huisvest worden en tevens zullen daarin trekken de afdeling Streekonderzoek van het Landbouw Economisch Instituut en hoogstwaarschijnlijk ook de STULM, de Stichting Uitvoering Landbouw- maatregelen. Deze centralisatie is voor het bollenvak natuurlijk van groot belang. Als men bepaalde inlichtingen wil hebben over subsidiemaatregelen bijv. is het een kleine moeite een paar stappen verder te lo pen en dan staat men in de kassen van de Proef tuin voor de Bloembollencultuur, terwijl ook de burelen van het Laboratorium vlakbij zijn. Op het laboratorium kampt men al jaren met een gebrek aan ruimte. Vooral is er behoefte aan een bewaar ruimte voor de bloembollen. Plannen om het Laboratorium te saneren zijn er ai jaren, maar omdat de overheid de subsidiekraan nogal naarstig aan het dichtdraaien is, kon van een realiseren van de plannen niet veel komen. Tijdens de viering van het gouden jubileum van de Bloembollenkeuringsdienst heeft.de directeur-ge neraal van de landbouw, ir. A. de Zeeuw, laten doorschemeren dat men niet hoeft te wanhopen. De toerusting van het Laboratorium, zo zei hij, moet verbeterd worden en hij voegde er aan toe dat dit geen zaak van steeds maar uitstellen mag worden. Inderdaad schijnt de heer De Zeeuw te hebben ge doeld op de mogelijkheid dat in 1974 wordt be gonnen met de bouw van een bloembollenbewaar- ruimte. Die zai dan komen op het recht tegen over het Laboratorium gelegen perceel aan de Westzijde van de Heereweg. Een officiële beves tiging van het Ministerie is in Lisse nog altijd niet ontvangen. En zo lang dat niet het geval is, hangt men bij het Laboratorium de vlag nog niet uiit. o O BOLLENSTREEK Het geelziek in hyacinten heeft dit jaar een enorme schade veroorzaakt. Als binnenkort het laboratorium „open huis" gaat houden - en dat zal gebeuren van 17 tot 21 de cember a.s. - dan zullen de kwekers in de aula van dat onder zoekinstituut een college „geelziek" kunnen volgen. Een actueel brok informatie zal hun daar verstrekt worden over de mogelijk heden die er zijn om de ziekte te voorkomen en om de gevolgen te bestrijden. Er hangt in de aula een foto van de bacterie Xanthomas hyacin- thi, die het geelziek veroorzaakt. Een bacterie, die men hier „de grote vergeler" heeft genoemd, maar die zo minuscuul klein is dat er pakweg 600.000 in een druppel water gaan. Van de grote vergeler heeft men met behulp van de electronenmicroscoop een foto gemaakt die het beestje 480.000 maal vergroot weergeeft. Verder zal er een automatisch dia-apparaat staan dat telkens een aantal recente gegevens op het scherm brengt. Tegelijk met de open dagen van het Laboratorium voor Bloembol- lenonderzoek houdt „buurman" Proeftuin voor de Bloembollen cultuur een Kerstshow. En in die expositie, die wordt gehouden in de kassen vlak achter de tuinbouwschool, staat de brandstof besparing centraal. Men zal de bezoekers laten zien hoe men de kas met eenvoudig aan te brengen materialen, zoals plastic folie, kan isoleren. Een besparing van 20% is te realiseren als men de adviezen nauwkeurig opvolgt. Een actueel punt is ook: moeten in het voorjaar de bloemen van de hyacinten gesneden worden - een zeer arbeidsintensief werk - oï kan men de bloemen er eenvoudig aan laten zitten en door een bespuiiting met Benlate zo „behandelen" dat ze opdrogen? Dat laatste is mogelijk, maar het effect van deze bespuiting met Benlate op de broei is niet bekend. De show wordt gehouden van 17 t.e.ra. 21 december. De rondlei ding langs de diverse proeven ne^mt een uur in beslag, waarna men dan naar het Laboratorium kan gaan. Iedereen - ook niet- vakgenoten - zijn deze dagen van harte welkom. BOSKOOP In verband met de korte doch hevige sneeuwval en de gladde wegen als gevolg daarvan deelt men van gemeen telijke zijde mede dat in ver band met het milieubeheer in Boskoop niet overal royaal met zout gestrooid kan worden. Het is voor de kwekerijen een kwestie van levensbelang dat het zoutgehalte van het polder water zo laag mogelijk blijft. Het strooien van enkel zand heeft zeer weinig zin opdat dit erg snel naar de bermen gere den wordt. Bovendien heft bij „kwakkelsneeuw" enkel zand de gladheid niet op.- r is een gemeentelijke verorde- ning die de inwoners gebiedt het trottoir voor hun woning sneeuwvrij te houden. ALPHEN A. D. RIJN - Burge meester mr. Gallas heeft gister middag in de wijk Ridderveld aan de Pinksterbloemweg de eerste paal geslagen voor de bouw van 151 terrasflats. Deze worden gebouwd in twee grote blokvormen. Op de foto boven staat een maquette afgebeeld van de flats. Op de foto links kijkt burgemeester Gallas spannen of het heiblok wel beneden wil komen. TER AAR De gemeenteraad van Ter Aar, die donderdag 13 december om 20.00 uur in het ge meentehuis te Ter Aar haar vergadering houdt, zal zich onder meer bezig houden met het In stellen van een drietal commissies van advies en bijstand aan het College van B. en W. Ge dacht wordt aan het instellen van a. een com missie voor de financiën, b. een commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening, c. een commissie voor algemeue zaken w.o. on derwijs. Hiermee wordt gebruik gemaakt van de mogelijk heid die de gemeentewet op dit gebied biedt. Het gemeentebestuur is nagenoeg vrij in de sa menstelling van de commissies. Er kunnen raadsleden zowel als niet-raadsleden en ingeze tenen als niet-ingezetenen in benoemd worden. Het al of niet vergaderen in openbare zittingen hangt af (aldus de toelichting in het betreffende raadsstnk) van het resultaat hoe een en ander in de praktijk straks zal functioneren. Als alleen raadsleden gekozen worden, dan zal het aantal in te stellen commissies beperkt blij ven door het kleine aantal leden van de raad. Het werken met dergelijke commissies betekent een nieuw element in de gemeentelijke huishou ding van Ter Aar. Om de bouw van 50 woningwetwoningen en 17 be- laardenwoningen in Aard'-n-West met onnodig te stagneren zal de raad gevraagd worden zich uit te spreken over een herziening van het be rreffende bestemmingsplan, waarvan de geldig heid van het voo cereidingsbesluit (7 dec. 1972 nu verlengd dient te worden. Ook andere onderwerpen zoals aanschaffing mru bilair t.b.v. het openbaar lager onderwijs er grondverkoop t.b.v. de bouw van woningen ir het bestemmingsplan Papenveer maken deel uit van deze agenda. ZOETERWOUDE Het gemeentebestuur heeft het adviesbureau voor ruimtelijke ordening en vormgeving „Stad en Landschap" de opdracht verstrekt tot het maken van een detailplan voor het in aanleg zijnde recreatiegebied „Vlietlan den". Dit uiteraard uitsluitend voor het gedeel te binnen de Zoeterwoudse gemeentegrenzen. Over dit plan wordt nauw overleg gepleegd met de gemeente Leidscherdam waartoe het groot ste deel van ae „Vlietlanden" behoren, 'levens is aan het stedebouv,kundig bureau haar visie gevraagd over de meest gewenste ontwikkelin gen rondom .ie, „.'apemeer". In het bestem mingsplan „Landelijk Gebied" is dit aange merkt als beschermd natuurgebied. Over de verwezenlijking van het recreatiegebied „Noord Aa", welk recreatiegebied zich ook over een gedeelte van de Geer- en Kleine Blan- kaartpolder zal uitstrekken, zijn momenteel weinig mededelingen te doen. Het is bekend dat de aanleg van recreatiepiassen in de omgeving momenteel vertraagd wordt door het ontbreken van de vraag naar zand. Het enige jaren gele den met de gemeente Zoetermeer terzake ge opende overleg is inmiddels op een Ai spoor be land. C aanleg van ee.i fietspad va1.:-* de c'.'dloner.dc Westeindseweg in de richting Slomp, 'jk achten b. en v,\ van jude ...vjl'ij ren. Het grootste geaeeLe van dit fieispac' strekt zich uit over het grondgebied van Lcid- schendam. Zoals bekend bestaat bij het bestuur van deze gemeente geen belangstelling voor de aanleg van dit fietspad. LISSE De buurtvereniging „Wilhelmina" organiseert terdag 8 dec. een groot St. Nicolaasfeest in Rehoboth aan de Achterweg 2 uur. Aan de zieke kinderen wordt ook gedacht. Zij zullen maandag hun St. Nicolaasca- deautje krijgen bij de fam. Buisman, Willemskade tussen half 6 en 7 uur. ZOETERWOUDE De KPJ organiseert vanavond de eer ste van een serie kaartavon den in competitievorm in het Don Boscohuis. Het bijzon dere hiervan is, dat men zo wel kan kruisjassen als kla verjassen. Inschrijven vanaf half acht. Start 8 uur. BODEGRAVEN Het plaat selijk ombudsteam is nu vier maanden aan het werk. Een tussentijdse balans Iaat zien dat er voortreffelijk werk ge beurde in Bodegraven. Ge zinsproblemen: 11; moeilijk heden met overheid: 10; moeilijkheden op ander vlak: 10; totaal 32 gevallen. Nog in behandeling 5. BODEGRAVEN De Molen- brugse IJsclub is dmv leer lingen een ledenwerfactie be gonnen. Gemiddeld brachten deze propagandisten 2 adres sen aan. Bodegraven heeft 4500 woningen, waarvan er 90 adressen bijgekomen zijn. Kontactadres voor de leden werfactie is Beiershof 49, tel. 4621. BODEGRAVEN De ver schillende kerken onderzoe ken de mogelijkheid om bui tenlandse werknemers een gezellige Tweede Kerstdag aan te bieden en wel in plaatselijke gezinnen van 's morgens 10 uur tot 's avonds 7 uur. Reeds 16 Joegoslaven gaven zich op om dit mee te maken. Maar er zijn tiental len buitenlanders. Belang stellenden kunnen zich opge ven bij de diverse Pasto rieën. OUDE WETERING Op maandag 10 december a.s. gaan de bejaarden van Oude Wetering naar de KRO-stu- dio in Hilversum, waar zij aanwezig zullen zijn in het KRO-programma van 12 tot 2. Natuurlijk zullen de thuis blijvers nu met nog meer in teresse dit programma maandag volgen. SASSENHEIM - Hans van Nieuwkoop gaat m.l.v. 1 maart '74 Job de Vrie op volgen als organist in de Hervormde kerk. De heer v. Nieuwkoop, woonachtig in onze gemeente, is docent aan de Muziekschool voor de Bol lenstreek. Tot 1 maart is hij nog organist van de Her vormde kerk in Overveen. De trouw- en rouwdiensten zullen door mevrouw K. Zandbergen-Hylkema, orga- niste van de Geref. kerk worden waargenomen. De kerkvoogden verwachten, dat fa. Blank en Zn te Herwijnen over enige tijd met de uitge breide restauratie van het Goldfusz-orgel zal beginnen, en dat dit orgel medio 1974 in gebruik kan worden geno men. OUD ADE Zondag 9 decem ber a.s. speelt VVOA 1 een uitwedstrijd tegen Alphia te Alphen a/d Rijn. Vanwege de autoloze zondag gaat er vanaf de kerk een touring car. Daar kunnen vele sup porters nog met mee. Het vertrek naar Alphen is ge pland om 13.15 uur. TER AAR Maandag 10 de cember a.s. houdt het Pro gressief Akkoord voor de eerste maal een bijeenkomst in Het Dorpshuis. Aanvang 8.00 uur. Als sprekers op die avond zijn uitgenodigd: me vrouw P. Wasser, fractie voorzitster van D'66, me vrouw D. van de Heem, lid van de Tweede Kamer van de PPR, de heer A. van de Hek, lid van de Tweede Ka mer van de PvdA. Er zal gesproken worden over de samenwerking tussen d-'s progressieve partijen en ovei de noodzaak van een pro gress eve inbreng in de ge meentepoli; e!:. Ook actuele zaken komen aan de orde i met een gelegenheid tot dis- i cussie. i

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6