HAMSTERWOEDE RICHT ZICH OP PLASTIC VUILNISZAK Woningnood in Katwijk aanmerkelijk kleiner Enorme vraag naar zakken Turfmarkt wordt dorpsplein NOORD WIJK GEEFT ZICH BLOOT bollen OOK Wat u moet weten PAGINA 5 VRIJDAG 7 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT Bollenstreek 'Na -de run op fiet sen, huisbrandolie, ondergoed, oude kolenkachels en blikgroen- fen, zweeft nu 'het hamsterspook angstaanjagend boven de plastic vuilniszak. Hoewel de fabrikant van de vuilniszak (WAVIN) te kennen heeft gegeven dat de productie en dus de afleverin gen gewoon doorgaan is de plastic vuilniszak toch plotseling een ongekend gewild product geworden. Het waarom is tot nu toe nog nie mand duidelijk maai' hef is wel opvallend dat het vooral oude- ren rijn, de laatste wereldoorlog nog in het achterhoofd, die aan het hamsteren zijn geslagen. Om een toekomstige prijsverho ging kan men het nauwelijks j doen want meer dan enkele cen- I ten verhoging zal het niet wor- i den. De verkoop is in sommige plaat sen zo snel gegaan dat de ge- meente heeft moeten ingrijpen en er nu zelf op toe moet zien dat de resterende zakken even redig onder de bevolking wor den verdeeld. In Voorhout bij- voorbeeld heeft de gemeente in gegrepen door de tussenhandel (winkeliers) uit te schakelen om zodoende te voorkomen dat som mige mensen voor maanden te gelijk inslaan. Vanaf volgende week kunnen de Voorhouters vijf zakken per week komen af halen. Die maatregel zal gelden totdat er weef meer zicht is ge- komen in de olie-boycot. In Lis- Sportraad Ter Aar ijvert voor sportzaal TER AAR Op de algemene vergadering van de Sportraad Ter Aar, die onlangs werd ge- j houden, bepleitte voorzitter A. J. Groeneveld het nut van de me-1 dische keuring bij de sportbeoe fening. In haar jaarverslag maakte de raad melding van het feit, dat er 251 personen wa ren gekeurd. Daarvan werden er 232 direct goedgekeurd, 9 personen werden voor een half jaar goedgekeurd. 3 personen voor een jaar en 2 personen werden volledig afgekeurd. De keuringskosten echter vragen een steeds hogere financiële bij drage, wat aanleiding was om dat met de aangesloten vereni gingen die avond als agenda punt te bespreken. De bijdra gende contributie werd ver hoogd tot 12,50 per keurend deelnemer. De Sportraad Ter Aar ijvert zich in het bijzonder in haar voorbe reidende activiteiten voor de tot standkoming van een sportzaal met een multi-functioneel ka rakter. Voorzitter Groeneveld weet zich hierbij gesteund door een advies-college en goede con tacten met de diverse instan ties. Door het ontbreken van goede gymnastiekaccommoda- ties voor het basis onderwijs in Aardam-West zal de realisering van zo'n gebouw de oplossing van deze problemen zijn. se hebben mensen de gemeente opgebeld dat ze zonder zitten. De reinigingsdienst is daarom opdracht gegeven voorlopig ook dozen mee te nemen. Een week geleden nog maakte geen vuil nisman zijn handen vuil aan een doos. Zakloze Lissenaren kunnen echter gerust zijn want volgens een woordvoerder van de gemeente zullen volgende week weer 24.000 zakken beschikbaar zijn bij grossier Schrama op de Eerste Poellaan. De winkeliers worden in Lisse als de boosdoe ners aangezien. Er is geen toe zicht op de verkoop van het aantal rollen vuilniszakken zodat ieder onbeerkt heeft kunnen ko pen. De winkeliers, die ze heb ben uitverkocht, zitten nu zelf met de brokken. In Warmond zijn er nog geen problemen met de zakken, al zijn er ook daar een aantal mensen geweest die in de afgelopen dagen vuil in emmertjes langs de straat heb ben neergezet. Katwijk is de plaats van de grote tegenstellin gen. In de ene winkel woden de plastic vuilniszakken per stuk verkocht terwijl elders in Kat wijk de zakken met rollen tege lijk weggaan. Noordwijk heeft de verkoop redelijk in handen waarschijnlijk ook vanwege het feit dat de inwoners daar reini gingsrechten er zak betalen. Bo vendien zijn er binnenkort weer 50.000 zakken te verwachten en heeft ook gemeentewerken, mocht de nood inderdaad aan de man komen, een partijtje achter de hand. Noordwijkerhout is op dit moment de enige gemeente in de omge ving waar de hamsterwoede nog niet is uitgebroken. Daar werkt men nog met vuilnisemmers maar in januari "'an het volgen de jaar gaat men ook daar op plastic vuilniszakken over. Maar misschien is de hamster woede dan ai weer op een ander product overgeslagen. Ontwerpen Corso *74 zijn creed De Corso-consuls Van Driel Sr. en Jr. hebben het Bloemencorso 1974 alweer in tekening gebracht en zullen alle ontwerpen ten toon stellen op dinsdag 11 dec. a.s. in de Luna zaal van Treslong te Hillegom. De voorzitter van het bloe mencorso-comité, de heer Bonkenburg, zal een toe lichting geven op de gehe le organisatie van het Bloemencorso 1974. Gega digden kunnen dinsdag a.s. reeds een ontwerp uitzoeken. De ontwerpers zullen eveneens aanwezig zijn. Programma St. Jozef Noordwijk De r.k. Be- jaardenbond „St. Jozef" afd. Noordwijk heeft nu een viertal ontspannings middagen achter de rug, met als hoogtepunt het St. Nicolaasfeest in hotel „De Beurs", dat door meer dan 120 bejaarden werd bijgewoond. Op vrijdag, 28 december a.s. wordt tp Lido het kerstfeest gevierd, aan vang 2 uur nam. De ge bruikelijke kaartmiddag om vleesprijzen vindt plaats op 22 januari a.s. in hotel De Beurs, terwijl op 19 maart het patroons feest en de jaarvergade ring zal worden gehou den. Tussentijds is er dan nog het carnavalsfeest voor alle Noordwijkse be jaarden in het Huis ter Duin. Koornbeursbrug afgesloten voor alle verkeer LEIDEN De Koornbeursbrug (tussen Korte Breestraat en Burgsteeg) wordt op maandag 10, dinsdag 11, donderdag 13 en vrijdag 14 december afgesloten voor alle verkeer. Alleen voet gangers kunnen nog van deze brug gebruik maken. Deze af sluiting (wegens restauratie werkzaamheden) wordt zonodig volgens hetzelfde schema tijdens de daarop volgende week gecon-1 tinueerd. Het verkeer komende uit de Burgsteeg zal tijdelijk worden omgeleid over de Nieu- j we Rijn, richting Hoogstraat. KATWIJK De woningnood is de laatste jaren in Katwijk aanmer kelijk kleiner geworden. Al eni ge jaren worden geen woning zoekenden meer ingeschreven bij de gemeente. B en w blijven de ontwikkeling echter op de voet volgen. Dit zegt het college over de volkshuisvesting in de memorie van antwoord op de Katwijkse gemeentebegroting voor 1974. Op dit moment is de woningbe hoefte ongeveer 150 woningen groot. De verwachting voor 1974 fs, dat er 275 woningen gereed zullen komen. Door afbraak in saneringsgebieden vallen er 25 af. De gemeente zal op korte termijn plannen ontwikkelen voor de bouw van woningen, waarvan de bouwopdracht komt aan gegadigden, die ook door de gemeente zijn aangewezen voor de aankoop van de grond. Ook willen enkele Katwijkse indu strieën bouwen ten behoeve van hun werknemers. De gemeente staat daarnaast niet afwijzend tegenover zelfbouw, mits door samenbundeling van gegadigden zo'n groep wordt gevormd, dat een kwalitatief goede bouw kan worden verwacht. Er zijn plannen in studie om de Turfmarkt (zi efoto) ais dorps- en 3a gesloopt worden. Boven dien zullen de woningen Brugge- straat 6 en 8 aan de zuidelijke kant van dit toekomstige plein gerenovzerd moeten worden. plein in te richten. Daartoe moe- Omdat de herbouw zich tot „De ten de panden Bruggestraat 1, 3 Roskam" uitstrekt, is met de genaar van de belendende plannen half april 1974 een ont- grond kontakt opgenomen over werp ter inzage gereed is. de verwerving van de grond. De Voor de aankoop van gronden in voorbereiding van de herziening het bestemmingsplan Schutters- van het bestemmingsplan voor wei hoeft niet te worden overge- Katwijk aan de Rijn is nu zover gaan tot een gerechtelijke pro- gevorderd, dat volgens huidige cedure tot onteigening. De vraag is nu of het opgezette plan nog herzien moet worden. Het ligt in de bedoeling in het pla,n Schutterswei geen woning wetwoningen te bouwen. Het aantal gebouwde woningen ver toont de laatste jaren een voort durende daling. De oorzaak hiervan is, dat de grenwijziging met Noordwijk later plaats heeft gevonden dan de bedoe ling was, .terwijl te bouwen woonwijken als Molenblok-Zuid nu nagenoeg zijn volgebouwd. Reeds in 1964 maakte Katwijk de grenswijziging aanhangig. Men rekende er op dat er vier jaar nodig zouden zijn alvorens de wijziging zijn beslag zou krijgen. He', duurde echter zes jaar. Voor het vaststellen van de bestemmingsplannen rekende men nog eens op vier jaar, zo dat er als alles mee had geze ten in 1972 had kunnen worden gebouwd. Door de vertraging in de wijzigingsprocedure wordt het nu 1974 waarbij men tracht in de tweede helft van 1975 de eerste woningen klaar te heb ben. r WASSENAAR Als de ge meenteraad geen bezwaren heeft zullen de winkels in Wassenaar op woensdag 19 december a.s. 's middags en 's avonds (tot 21 uur) ge opend mogen zijn. Volgens de bestaande regeling mogen de winkels in de periode van 20 tot en met 23 december 's avonds geopend zijn. Woens dag de 19e komt er dus als extra koopmiddag en -avond bij. De raad beslist hierover a.s. maandagavond. WASSENAAR De door de politie gebruikte apparatuur voor het controleren van snelheden is 15 jaar oud en aanvervanging toe. De appa ratuur was gebaseerd op het gebruik van impulskabels, die over het wegdek gespan nen moesten worden. Nu een nieuw apparaat moet worden aangeschaft denken burge meester en wethouders aan een mobieler apparaat, dat met radar werkt. De kosten daarvan worden geraamd op 29.600. Voor het vervoer van de apparatuur kan ge bruik gemaakt worden van een aanhangwagentje, dat 2650,- zal kosten. Aan de raad wordt voorgesteld de benodigde kredieten te vote ren. LISSE De Numismatische Kring Lisse hield in de ver gaderzaal van de Pauluskerk aan de Ruishornlaan een druk bezochte bijeenkomst op deze bijeenkomst, hield drs. J. P. A. van der Vin, werkzaam bij het Koninklijk Penningkabinet te Den Haag. een interessante lezing over munten uit alle tijden. LISSE De afd. Lisse van de EHBO houdt op woensdag 12 Dec. de jaarvergadering in Rehoboth, Achterweg. Aan vang 20 uur. Na de jaarver gadering volgt een gezellig samenzijn. SASSENHEIM Het oude, niet meer in gebruik zijnde, bloemenmagazijn van Baartman en Koning aan de Parklaan, valt onder slopers handen. Het leverde gevaar op voor de jeugd die met slopen reeds een aanvang maakte. Het ligt in de bedoeling dat op deze plaats een woonflat zal verrijzen, waarvan het schetsontwerp gereed is. Het gebouw, dat circa 30 woningen zal tellen, gaat twee, drie en vier verdie pingen hoog worden, waarvan de daken zullen verspringen. De bouw, waarvan nog niet vaststaat wanneer deze zal beginnen, zal waar schijnlijk worden uitgevoerd door het Aannemersbedrijf Nehobo te Rosmalen, dat ook in het Kooi-plan toen onder de naam „Seriewonin gen", een groot deel van de woningbouw voor z'n rekening nam, evenals thans in het plan-Teylingen. Noordwijk Het gemeentebe stuur van Noordwijk heeft een folder samengesteld, die huis- aan-huis wordt verspreid en waarin de aandacht van de bur gerij wordt gevestigd op de vol gende week woensdag en don derdag te houden begrotingsver- gade ringen. Op populaire wijze wordt in deze folder uiteengezet hoe de ge meente aan haar inkomsten komt en waaraan de gelden worden uitgegeven. Ten gerieve van hen, die de vergaderingen willen bijwonen zijn op de front pagina de foto's opgenomen van het college van b. en w. en de raadsleden, en wel in de volgor de waarop zij in de zaal de raadszetels innemen. Onder het hoofd: „Waar haalt de gemeente haar geld vandaan" geeft een in segmenten verdeel de cirkel aan, dat bijna de helft (46.5%) van de totale som van 18.539.000 afkomstig uit doel uitkeringen en subsidies van Rijk en provincie, zoals die voor de politie, de volkshuisvesting, openbare werken, onderwijs, so ciale zorg en volksgezondheid. Een tweede bron (33.2%) is de uitkering uit het gemeentefonds voor algemene doeleinden, dat onder meer gebaseerd is op het Inwonertal van de gemeente. De gemeentelijke belastingen vor men 9.4% van het totaal, 8.3% wordt verkregen uit huren, pachten en renten en 2.6% uit andere bronnen, waaronder de winst uit de bedrijven. Op dezelfde wijze wordt aangege ven waar het geld blijft. De grootste post is die voor sociale zorg, maatschappelijk werk en volksgezondheid (25.4 of 4.702.007,-=. Aan openbare werken wordt 19.8% of 3.676.380 besteed. 13.8% aan het algemeen beheer, zoals be stuur en salarissen, 12.3% aan het onderwijs en 3.8% aan cul tuur recreatie en spori 706.690). De politie, onderdeel van de open bare veiligheid vergt een uitga ve van 11-6% ofwel 2.160.999. Hiervan krijgt men echter 1.954.495 van het Rijk terug, zodat slechts 206.504 voor re kening van de gemeente komt. De gemeente draagt ook de las ten van de vrijwillige brand weer 138.996). Op sociale zorgt etc. past de gemeente ruim zes ton bij, bij het onder wijs 475.369 en bij openbare werken ruim drie miljoen. Het laatste blad van de folder vermeldt diverse wetenswaar digheden. De gemeente kan 827.63 per inwoner uitgeven. Zij geeft wat minder uit en daardoor is er een overschot van 576.632. De gemeente heeft echter nog een bedrag van 512.420 achter de hand, aange zien de plaatselijke belastingen nog niet opgetrokken zijn tot de minimumnormen, die de rege ring voor de zgn. armlastige ge meenten heeft vastgesteld. Medegeeeld wordt, dat het over dekte deel van het zwembad vermoedelijk begin 1975 gereed zal zijn. De uitbreiding van Noordwijk zal in de komende vijf jaar gericht zijn op 8 4 hectare in de Grashoek en een afronding van de bebouwing van Noordwijk-Binnen ten westen van de Lijnbaanweg en het We teringpad. De Parallelboulevard zal binnen kort worden aanbesteed, terwijl ée reconstructie van de Konin gin Wilhelmina Boulevard in de winter van 19741975 zal plaats vinden. Volgend jaar worden de scholen In Boereniburg in gebruik geno men, bij de Chr. Koningschool zal een gymnastieklokaal wor den gebouwd, de gymlokalen aan de Bronckhorststraat en de Wassenaarsestraat zullen wor den gerestaureerd en uitgebreed en ook zijn er plannen voor gymlokalen bij het scholencom plex in Boereniburg. Aangekondigd wordt dat het sportpark met één voetbalveld zal worden uitgebreid. Over uit breiding van het SJC sportpark is nog overleg gaande. Sint was gul voor bejaarden in Boskoop BOSKOOP De Sint had het be stuur van de bejaardenvereni ging Ons Belang opdracht gege ven de cadeaus uit te reiken aan de bejaarden. Sint was dit keer niet zuinig. Alle aanwezi gen ontvingen twee boterstaven. een chocoladeletter en vier spe culazen in plasticverpakking. Er werden ijverig Klaasliederen gezongen. Do ro-de kwam er niet aan te pas. Al heeft Sint Nicolaas er niets mee te maken, toch stelt het be stuur van de bejaardenvereni ging „Ons Belang" er prijs op te vermelden, dat aan een ge zellige kerstviering wordt ge werkt en dat men nu al voor carnaval 1974 bezit is iets te or ganiseren.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5