Bijzonder hoogleraar in Leiden Kleuterschool „De Rondedans" Creativiteit en „spelend leren" Commissies aanvaarden algemene bepalingen over gronduitgiften Sexuoloog Van Emde Boas: THE VALACHÏ- PAPERS PRIME CUT DE STALEN ARM L'HERITIER LA GRANDE BOUFFE stad Ondanks enkele kanttekeningen PAGINA 3 VRIJDAG 7 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN Op enkele wijzigingen na hebben de leden van de com missies stadsontwikkeling, eco nomische zaken en financiën het concept van de algemene bepa lingen betreffende uitgifte in erfpacht van gronden die voor andere doeleinden zijn bestemd don voor woningwetbouw, aan vaard. Het grootste struikelblok bleek artikel 2 te zijn. In dit artikel wordt gesteld dat b en w de grondprijs vaststellen. De heer Van der Horst (PvdA) was van mening dat dit artikel te weinig garantie bood voor een beslissing door de raad. De heer Amptmeyer (PSP) vond dat door dit artikel de raad in feite alleen een veto-recht kreeg. „Onaanvaardbaar" was het ant- woord van wethouder Kret op palen...." in „de gemeente Lei- het voorstel van de heer Waal den bepaalt..." Het is in feite PvdA) om de redactie van het niet het college dat de grond- artikel te wijzigen „b en w be- waarde vaststelt maar Gedepu teerde Staten, die aan de hand De gemoederen liepen zo hoog op van exploitatieberekeningen hun dat de heer Cornelissens (KVP) goedkeuring verlenen, aldus de uitriep: „Nou word ik toch echt wethouder kwaad, het lijkt wel of hier een stelletje gefrustreerde theoretici aan het werk zijn". Toen de vergadering in lachen uitbarstte voegde hij er aan toe: „En dat lachen maakt het helemaal een bete vertoning." Nadat alle artikelen van enkele kanttekeningen waren voorzien, ging men over tot de discussie over het instellen van een spe ciale commissie. Deze gaat zich bezighouden met bijzondere re gelingen op de algemene voor waarden, die vermeld zijn in het concept met name de heer Van Dam had moeite met een eventuele te grote bevoegdheid van die commissie, die voor een deel uit raadsleden en voor een deel uit deskundigen gaat be staan. Het concept zal overigens volgende week maandag in de raad worden behandeld. De allerkleinsten" van de „Rondedans" in de weer met de dieren die zij in hun klas hebben. LEIDEN Al enige tijd kampt de kleuterschool aan de Bern- hardkade, de Rondedans, met een teveel aan leerlingen. Niet dat dat een erg groot bezwaar Is voor de drie leidsters me vrouw Lepelaar, juffrouw Le- feber en juffrouw Het Hart, „We kunnen het best wel aan, maar 36 kinderen per klas is eigenlijk te veel om ieder kind de aandacht te schenken die •het nodig heeft". De kinderen schijnen er echter het minst onder te lijden. Le venslustig bewegen zij zich door het moderne gebouwtje, dat in totaal drie klassen heeft. Je kunt merken dat zij het naar hun zin hebben. De dag dat wij er zijn, 6 decem ber, worden de Sinterklaasca deautjes uitvoerig „geshowd", alvorens zij zich naar hun klas begeven. Daar aangekomen wordt volgens de goede ge woonte van de Haanstra-me- thode eerst iets gezamenlijk gedaan. Dit kan zijn een soort klassegesprekje of het vertel len van een verhaaltje. Daar na gaat ieder afzonderlijk „aan het werk". De kinderen krijgen alle gele genheid tot het ontplooien van creatjviteit, zonder dat „het leren" ten achter wordt ge steld. „Wij laten de kinderen Het leidster trio van de Ronde dans wordt wel eens verweten dat zij de kinderen „te didac tisch" aanpakken. „Er wordt weieens gezegd dat wij het programma teveel overladen. Dat wij verschillende onder werpen te veel uitdiepen. Maar juist daarvan leren de kinderen. We gaan er beslist niet van uit dat „De Ronde dans" een bewaarschool is". Stapje voor stapje komen de kinderen alles aan de weet over een bepaald onderwerp. Via projecten worden alle as pecten van een onderwerp uit gediept. Voor de ouderen zijn er meer projecten dan voor de jongeren. „Vorig jaar hebben we bijvoorbeeld een project gehad over de veemarkt. Daarbij mocht natuurlijk een excursie naar de Groenoordhal niet ontbreken". Het gaat er de leidsters om zoveel moge lijk bij de wereld van het kind aan te sluiten. „Maar dat hoeft natuurlijk niet te beteke nen dat wij niet verder gaan dan de Bernhardkade", zegt mevrouw Lepelaar. December is de feestmaand ook voor de kinderen van De Ron dedans. Zoals we gisteren al meldden kregen zij op 5 de cember bezoek van „de echte Sinterklaas" compleet met Piet en schimmel. Het Kerst feest wordt een nog groter feest. Samen met hun ouders worden de kleuters 19 en 20 december vergast op een feest avond, waar het kerstverhaal verteld zal worden. De ouders krijgen gelegenheid te zien wat hun kroost gemaakt heeft. Wat dat precies zal worden, kunnen de leidsters nog niet zeggen. „We zijn van plan de kinderen een soort stripver haal over Kerstmis te laten maken. Daar is echter wel veel tijd voor nodig en we we ten niet of we dat kunnen red den". LEIDEN Vanmiddag heeft de bekende sexuoloog dr. C. van Emde Boas bij de aanvaarding van het ambt van bijzonder hoogleraar in de sexuologle aan de rijksuniversiteit te Leiden (vanwege de Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming) een ope ningscollege gehouden over "De arts en de sexuele (r)evolutie". Prof. Van Emde Boas wilde in zijn college liever uitgaan van het standpunt evolutie dan van een revolutie: „In cultureelhis- torisch perspectief gezien Is de zg. sexuele resolutie niets anders dan d ereactie tegen re repres sie anti-sexuele voortplantings- moraal, die gedurende bijna an derhalve eeuw de gezonde ont wikkeling van het liefdesleven van de westerse mens heeft be lemmerde. Eén ding staat vol gens de hoogleraar vast: „We zijn in snel tempo bezig ons los te maken van de normen die het geslachtsleven van onze groot ouders bepaalden". Zijn uiteenzetting samenvattend kan men naar de mening van prof. Van Emde Boas stellen, dat de "sacrosancte vierhoek" van de traditionele moraal (de procreatie, de funktielust, het relationele aspect en het institu tionele aspect van de menselij ke sexualiteit), door de ontkoppe ling van de as "sexualiteit-pro- creatie" geheel is ontwricht, met verregaande consequenties voor ieder van de vier aspecten van de sexualiteit. De hoogle raar stelde ook vast, dat het primaat van de voortplanting, de reductie van de sexualiteit tot voortplantingsdrift, niet langer wordt erkend, praktisch noch ideologisch. Sexualiteit wordt om zichzelve als een vitale men selijke waarde aanvaard, ook buiten huwelijksverband. Prof. Van Emde Boas noemt sexuali teit een "ethisch neutrale biolo gische functie, waarvan alle ui tingsvormen principieel aan vaardbaar zijn, voor zover ade quaat aan het gegeven ontwik- kelingsstriium van het indivi du, d. w. z. voor hem in ieder opzicht onschadelijk en niet strij dig met de rechten van de me demens. Volgens de hoogleraar betekent sexuale evolutie niet noodzakelijkerwijze een funda mentele bedreiging van het wes terse huwelijksinstituut: „Hij kan integendeel daarop een heil zame invloed hebben". Maar ook stelde dr. Van Emde Boas, dat de subjectief-finalisti- sche hedonistische opvatting van de sexualiteit, waarbij de „sex" wordt geïsoleerd uit de to tale menselijke context, even zeer te kort schiet om het rijk geschakeerde liefdeleven van de mens recht te doen wedervaren als de oude objectief finalisti- sche visie van de vonrtplan- tingsmoraal. de Haanstra-kweekschool. Asfaltering Stom pwij kseweg en dr. v. Noort- slraat in raadscommissie LEIDSCHENDAM De recon structie van de Bachlaan komt met de aanleg van een rijbaan van de Noordsingel langs het winkelcentrum Leidsenhage maandag 10 december in de commissie voor openbare wer ken en ruimtelijke ordening. Verder staan op de agenda infor matie over het negatieve resul taat van de pogingen om langs de Dr. van Nooristraat een trot- j toir aan te leggen, twee beroep- 1 schriften: één over de weige ring van een bouwvergunning voor een broeikasje in Stomp- wijk en één voor het bouwen van een luifel aan twee wonin gen aan de Prins Bernhardlaan. adres over ie weigering een lichtbak te mogen plaatsen in de tuin van een woning in Prin senhof en asfalte.en van de Stompwijkseweg en Dr. van Noortstraat. De vergadering begint om 20 uur. LEIDEN „The getaway" is de enige film die deze week is ge bleven in de Leidse bioscopen. LIDO vertoont de film. waarin Steve Mac Queen en Ali MoGray als een Rovend en dodend echtpaar het Amerikaanse land doortrekken. LUXOR komt deze week met de bloederige Chinese vechtfilm „De Stalen arm". Op een wat overdadige manier maakt de toeschouwer kennis met alle mogelijke vechttechnieken. Overdaad is er ook in TRIA NON. In „La grande Bouffe" zijn mensen te zien die eten tot „De dood erop volgt". STUDIO komt deze week met „L'heri- tier", waarin Jean-Paul Belmondo zich van zijn playboy-zijde" laat zien. Een tipje van de sluier rond het werk van de FBI wordt opgelicht in CAMERA. Hier wordt „The Valachl paper" vertoond, een film die gebaseerd is op de gegevens die Joe Va- lachie de politie verschafte over de maffia. Voor de kinderen heeft het theater „Winnetou tegen de witte buffel". De nacht- voorstelling is de al eerder in Leiden vertoonde detective „Klu- te". Ditmaal is het geen keiharde sex, die REX te bieden heeft, maar de evenharde gangsterfilm „Prime cut". LEIDEN De directie van Studio en Lido is onlangs begonntm met het uitgeven van een maandblaadje. Hierin krijgt men een overzicht van de belangrijkste te verwachten films in de beide theaters. Behalve de beschrijvingen van diverse films vindt men er oofe het programma van het betaald voetbal. Op de foto's een scène uit de nieuwste Bond-film Live and let die". CAMERA Joe Valachi: de kille verrader (The Valachi-papers). Joe Valachl, de kille verrader zou de opvolger kunnen zijn van de „Godfather" met Marlon Brando in de glansrol. Zowel de sfeer als het verhaal en de spelers doen enorm sterk aan het grote kassucces van enige tijd geleden denken. Evenwel is men er niet in geslaagd dezelfde meeslepende spanning te creëren, ondanks de even zo vele bloedige moorden en schiet partijen. In deze film heeft de Maffia uit Italië zich verplaatst naar de Verenigde Staten (New York) en wordt daar de „Cosa Nostra" genoemd. Ook in deze film handelt het om de macht van de verschillende „families" en hun onderlinge oorlogen. Joe Valachi is de hoofd persoon in deze film, die voor het overgrote deel uit flash-backs bestaat. Zijn talenten als chauffeur maken Valachi bijzonder populair bij de gangsterbazen. Totdat de organisatie uit elkaar gaat vallen en de saamhorigheid verdwenen is. REX „Prime cut" Is een verrassende gangsterfilm van de nog onbekende regisseur Ritchie, met in de hoofdrollen Lee Marvin en Gene Hackman. De film benadert de Maffia waarschijnlijk beter dan „The Godfather", door een wat realistischer aanpak. Twee nogal ongepolijste broers beheren m Kansas een slachthuis en vleesfabriek. Wanneer een gangster zijn aandeel in het be drijf opeist, sturen zij hem pakjes met tot worst vermalen ben deleden. De benadeelde neemt Marvin in de arm voor de lieve som van vijftigduizend dollar, om hen tot andere gedachten te brengen. Hij krijgt enige jongere vechtersbazen mee. Gezamen lijk rijden ze naar Kansas City, waar ze het treffen, daar er juist een bijeenkomst Is, welke aantoont, dat er niet alleen in vee gehandeld wordt, maar ook in met drugs verdoofde meisjes. Al gauw wordt het duidelijk, dat de vleesmensen niet met zich la ten sollen. Er ontstaat een langdurig en hard gevecht om de ves te midden tussen de voor betere doelen te gebruiken koren- en grasvelden. Alleen het einde (de redding van evn weeshuis) doet een beetje vreemd aan in deze verder voortreffelijke film. LUXOR „De Stalen arm" is de zoveelste produktie uit de Chi nese karate- en worstelfilmfabriek. Er blijkt genoeg belangstel ling voor te bestaan, hoewel ze bijna allemaal op elkaar lijken. In deze film wordt een boksschool van stal gehaald om het nog een beetje aantrekkelijk te maken. Van die school blijft uiteinde lijk maar één leerling over. En zelfs hij komt niet heel uit de strijd te voorschijn, daar hij een arm verliest. De overgebleven leerling gaat alleen op wraaktocht en ziet op mi raculeuze wijze kans om al zijn tegenstanders op eigen manier te verslaan. Zo zien we hem op een vinger na een vijand overwin nen. Al met al een erg onnozel vermaak. Wang Ya (de hoofdrol speler) regisseerde de film als men daar tenminste van spreken kan. LIDO De jonge Franse regisseur Labro heeft van „L'heritier", maakt. De flashbacks die vaak storend overkomen in andere met Jean Paul Belmondo in de hoofdrol, een snelle film ge- films, doen in „L'heritier" hieraan geen afbreuk. Belmondo speelt in deze film een hem op het lijf geschreven rol van getrouwde playboy, die plotseling erfgenaam wordt van een staal- en persimperium: het Chadroll-imperium. Bart Chadroll, naar de V.S. gestuurd na zijn huwelijk met de dochter van een der grootste concurrenten, moet direct na de moord op zijn va der de stoel van president-directeur bezetten. De plaats blijkt echter wel enige moeilijkheden met zich mee te brengen. Deze worden nog groter als Bart weigert de zaak te ver kopen aan een voor hem onbekende firma. Er worden aanslagen gepleegd, waar hij zich ternauwernood uit weet te redden. En als hij er dan eindelijk achter is wie hem dit alles aan doet. blijkt er nog een aardige surprise voor hem te zijn in de vorm van een mooi vrouwpersoon, die hij eerst op zijn manier had veroverd, en later aan de kant gezet. Al met al een boeiende film, waar men zich geen ogenblik bij behoeft te verve len. TRIANON Eton tot de dood erop volgt is zo ongeveer het motto van de film „La Grande Bouffe". In -een tijdsbestek vap ongeveer twc€ uur worden zo verschrikkelijk veel wansmakelijkheden op het doek afgevuurd, dat niet alleen de hoofdrolspelers maar ook de kijkers zich langzaam maar zeker steeds beroerder gaan voe len. De Grote Schranspartij van Marcello Mastroianni, Midhel Piccoll, Philippe Noiret, Ugo Tognazzi en de „gezette" Andrea Ferreol kan gezien worden als een typisch produkt van deze tijd, waarin de hoorn des overvloeds onuitputtelijk schijnt te zijn. De film baarde op het filmfestival van Cannes nogal wat opzien, en te recht. Regisseur Marco l-'errcri heeft zich op geen enkel gebied ook maar enigszins ingehouden. Her verhaaltje is simpel; vier goed gesitueerde heren besluiten en kele dagen Irng te gaan eten. Enkel eten. Dat gaat aanvankelijk goed totdat het gemis ran vrouwenvlees merkbaar wordt. Ge huurd worden d? r:n d»-'e hoertjes terwijl er bovendien nog een onderzijzers in het gezelschap verzeild raakt. De dn ar s van lichte edr i jken over de minste conditie te be schikken en taaien na verloop van tijd doodziek af. Blijven over de orvJ' '-.•r;- l g' ren. D-»n volgt een uitputtingsslag, die ontstellend wanstaltig is, dat er eigenlijk geen geschikte woorden voor te vinden zijn. Deze week in Trianon voor liefhebbers van het absurde.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3