£e!dae@owtwnt GROOT AANTAL BEDRIJVEN WIL WERKTIJDVERKORTING Stormloop gaat beginnen B. en W. stellen de vertrouwenskwestie in Voorschoten LIBISCHE OLIE TE KOOP Slimme Nederlanders geen slachtoffers Cyprus Iaat Palestijnen vrij SCHEMA UITREIKING BENZINEBONNEN Raad doet volgende iveek uitspraak DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,30 per mm. Telefoontjes ƒ2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal 27,76;Jaar ƒ108.20. - Losse nummers 35 cent. 65e JAARGANG No. 19681 VRIJDAG 7 DECEMBER 1973 TV-SELECTIE ONBESTENDIG In het algemeen veel bewolking met vooral in de nacht en och tend tijdelijk regen, mogelijk voorafgegaan door natte sneeuw. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen, later draai end naar West of Noordwest en aan de kust toenemend tot hard of stormachtig. Minimumtem peraturen van 4 tot 0 graden, maxima morgen rond 6 graden. Zaterdag: zon 08.3516.29, m^an 14.59—06.39. Scheveningen: hoogw. 1.02—13.25, laagw. 9.05—21.20. Ned. I: 19.05 Eddy go round; 20.20 Nana Mouskouri; 21.10 uur Ted en de meesterkwissers; 22.40 uur Feike Asma. Nei. II: 19.05 uur Wat een familie; 19.30 uur Arthur; 20.20 uur Alles of niets, kwis; 21.15 uur Hec Ramsey. NICOSIA (AFP) Cyprus heeft gisteravond de zeven Palestijnen vrijgelaten, die in juli tot zeven jaar gevan genisstraf waren veroordeeld wegens een aanslag op 9 april op de ambtswoning van de Israëlische ambassa deur in Nicosia en op een Israëlisch vliegtuig. De ze ven zijn naar Cairo vertrokken. Den Haag Op de postinrich- tingen is alles in gereedheid gebracht om volgende week de miljoenenstroom van automo bilisten die hun bonkaarten ko men afhalen op te vangen. Af gifte van een bonkaart kan slechts geschieden tegen inle vering van de witte machti gingskaart, die door het Rijks bureau voor Aardolieprodukten de afgelopen weken is verzon den, en gelijktijdige overleg ging van het kentekenbewijs. Teneinde de uitreiking zonder al te veel stagnatie te laten verlopen wordt het publiek dringend verzocht zich strikt te houden aan het volgende schema: begint de naam met de letters A tot DOR dan kaar ten afhalen maandag 10 de cember; DOR tot Jansen op dinsdag 11 december; Jansen tot MUL op woensdag 12 de cember; MUL tot SPRO op donderdag 13 december; SPRO tot en met Z. op vrijdag 14 de cember. Degenen die op de hun toege wezen dag verhinderd zijn, kunnen na 15 december hun, bonkaarten afhalen. Evenals degenen die hun machtigings kaart nog niet hebben ontvan gen of later ontvangen. Bij het in ontvangst nemen van de bonkaart dient 2.50 te worden betaald. Voor meer informatie zie de advertentie op pag. 13. Kolalla uit ziekenhuis DEN HAAG De Duitse oorlogsmisdadiger Josef Kotdlla is vandaag ontslagen uit het ziekenhuis Leyenburg In Den Haag. De Duitser werd enkele weken geleden opgenomen in het zie kenhuis in verband met een hersenbloeding. Kotalla, die op de vijftiende verdieping lag, op kamer 1536, werd dag en nacht bewaakt door twee rechercheurs. Vanmor gen mocht hij het ziekenhuis verlaten. Hij is overgebracht naar de ziekenafdeling van de strafgevangenis in Schevenin gen. Wereldrecord bed-opmaken Van een onzer verslaggevers Arnhem Vier leerling-verpleegkundigen van het gemeentezie kenhuis te Arnhem gaan dinsdag a.s. een wereldrecord bed den opmaken vestigen. Ze nemen 100 bedden onderhanden, en hopen die binnen 2/2 uur kant en klaar te hebben. Het re cord, waarvoor nog geen concurrerende prestaties bestaan, wordt nagejaagd om een bijzonder tintje te geven aan de lu strumviering van de Leerlingenraad. Deskundige medische begeleiding zal de beddenopmakers terzijde staan. Ballerina gaat samen met balvirtuoos (Van een onzer verslaggevers). AMSTERDAM Ballerina Olga de Haas van het Natio naal Ballet en balvirtuoos Gerhard Schoonewille van de Volewijckers zijn gisteren in Amsterdam in het huwelijk getreden. Dat paste mooi bij het besluit van de betaalde afdeling van De Volewijckers in het vervolg samen met FC Amsterdam door het leven te gaan. Een dubbel huwelijk dus en dat was op de receptie van de lieftallige Olga en haar Gerhard te merken. Het leek wel of de aanwezige spelers van de FC en Volewijckers altiid al Lieverdjes onder elkaar zijn geweest. De bijdra ge aan de sanering van het betaalde voetbal, die in Am sterdam werd geleverd, voltrok zich in een toevallig feestelijke sfeer. Een schrille tegenstelling met Vlaardin- Igen, waar de meerderheid van de gemeenteraad gister avond vond, dat Fortuna Vlaardingen zich maar uit het betaalde voetbal moet terugtrekken. Dit op voorstel van B en W, die niet bereid bleken de club financieel te steu nen. Zelfs een eventuele fusie met het Schiedamse SVV kan het standpunt van het Vlaardingse gemeentebestuur niet veranderen. Prijzen ruim 8 omhoog Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De prijzen zullen dit jaar met ruim 8 procent stij gen. Tot half november bedroeg de gemiddelde prijsstijging ruim 7.6 pet. Het prijsindexcij fer van het Centraal Bureau voor de Statistiek is tot half november opgelopen tot 133,4 punten. Van half oktober tot half november stegen de prijzen gemiddeld met '/2,pct. Prijsverhogingen werden waarge nomen bij groenten, fruit, eie ren, kleding, schoeisel, huis brandolie en benzine. De prijs van rundvlees daalde iets. v. d. Stoel naar Indonesië DJAKARTA (AP) M;n:ster M.. v.d. Stoel van Buitenlandse Za ken zal in januari vier dagen in Indonesië doorbrengen voor be sprekingen met Indonesische leiders die beogen de betrekkin gen tussen de twee landen nau wer te maken. De Indonesische minister Malik zei te verwachten dat zijn Ne derlandse collega vragen zal gaan stéllen over de op het ei land Boeroe, in de Molukken, geïnterneerde 10.0000 communis ten en hun gezinnen. Deze Britten, Carol Maystone, Derek King en Peter Bird zijn van plan om in deze Brittannia II rond de wereld te roeien. Ze denken er twee jaar en vijf maanden over te doen. Hier ligt hun boot nog in de schaduw van Tower Bridge in Londen. Later in de maand zullen zij officieel van Gibraltar van start gaan. DEN HAAG. Door de oliecrisis gedwongen heeft nu reeds een groot aantal garages, benzine-pompstations en hore cabedrijven werktijdverkorting aangevraagd. Volgens het ministerie van Sociale Zaken zijn al 1700 aanvragen uit deze sectoren binnengekomen, waarvan er totnutoe,400 afgehandeld zijn. De bedrijven zijn verplicht na een maand op te geven of en in hoeverre van de vergunning tot korter werken gebruik gemaakt is. De bouwsector vreest, dat bij het stagneren van de olieaanvoer zeker 65.000 bouwvakarbeiders- werkloos dreigen te worden. Dit gaat vooral zwaar wegen in de woningbouwsector, waar een werkloosheid dreigt voor 35.000 mensen. Daarbij komen dan nog eens 10.000 mensen, die niet op de bouwplaats zelf werken, maar in aanverwante sectoren. Daarom mag, aldus het Alge meen Verbond Bouwbedrijf, de aanvoer van olie naar de bouw sector niet stagneren. Uit de analyse van de aanvragen voor werktijdverkorting blijkt, dat in Zuid-Holland al zeker 80 bedrijven een aanvraag inge diend hebben. In Noordbrabant en Zeeland zijn het er bij el kaar totnutoe 119, eveneens be trekking hebbende op garagebe drijven en benzinepompstations. in Noordbrabant houdt men bij de Arbeidinspectie ook reeds reke ning met aanvragen van indus- triën voor verkorting van de werktijd. Men verwacht dat deze aanvragen binnenkort zul len komen. Intussen hebben de oppositielei ders Kruisnga (C.H.U.) en Wie gel (V.V.D.) minister-president Den Uyl en minister Van der Stoel dringend om een gesprek gevraagd. Zij willen vooral het midden-Oosten en de oliecrisis in dit gesprek betrekken. VOORSCHOTEN Het college van burgemeester en wethouders gaat de vertrouwenskwestie stellen. Burgemeester v. d. Haar en zijn vier wethouders willen in de raadsvergadering van volgende week vrij dag van de raad horen of zij nog vertrouwen heeft in het beleid van B en W. Het voorstel inzake dat beleid is een Ingelast agendapunt en wordt aan het begin van de vergadering behandeld. Ambtenaren 2 vrije dagen DEN HAAG ANP De rijksdiensten zullen voorzover de dienst dat toelaat, op de maandagen 24 en 31 december a.s. gesloten zijn. Het kabinet zou .vandaag een beslissing nemen over de compensatie van die twee dagen: TRIPOLI (AP/ANP) Het Libische staatsbedrijf voor de verkoop van olieproduk- ten, Brega, heeft buiten landse verkoopmaatschap pijen en raffinaderijen uit genodigd in te schrijven oP Libische ruwe olie. Onder nemingen die een contract krijgen moeten zich hou den aan de voorschriften van de regering betreffen de de bestemming van de olie. Negentien Arabische landen heb ben in principe besloten hun te goeden op Westerse banken op te nemen om plaatselijke ont wikkelingsprojecten te kunnen financieren. Deze tegoeden wor den geraamd op ruim 25 mil jard gulden. Een speciale com missie zal gaan uitzoeken hoe veel tegoeden moeten worden opgenomen en hoe het geld moet worden geïnvesteerd. De beslissing van de Arabische landen heeft de koersen op de effectenbeurs in Londen fors doen tuimelen. Het niveau van de koersen is na de oorlog nooit zo laag geweest. In de Britse hoofdstad sprak men gisteren van een totale ontwrichting van de beurs. Het publiek raakte ge heel in paniek. Amerikaans weekblad NEW YORK (AP) De sympathie waarmee Ne derland wordt bejegend in verband met de Ara bisch o/lboycot komt in werkelijkheid het aan grenzende West-Duitsland toe, aldus schreef het Amerikaanse tijdschrift Business Week gisteren. Als het embargo nog voortduurt dan zouden de Ne derlanders de hulp kunnen inroepen van hun partners in de EEG, aldus het blad. Maar dit is zelfs nog niet zeker omdat de Rotterdamse olie tanks gevuld zijn en de slimme Nederlanders ook aardige voorraden olie ontvangen uit Nigeria en Iran door middel van transakties met de grote oliemaatschappijen, iets wat noch de Europese regeringen noch de maatschappijen willen toege ven. En dan hebben de Nederlanders nog een eigen stok achter de deur, aldus Business Week. Als Neder land zijn partners in de EEG een deel van hun oli zou vragen dan konden zij altijd nog dreigen de belangrijke leveringen van hun aard gas aan Frankrijk, België en West-Duitsland te gaan verminderen. De Bondsrepubliek is volgens het blad het land dat het hardst wordt getroffen door het ambargo dat Nederland treft. Niet alleen krijgt deze 45 per cent van haar aardgas van Nederland, maar het importeert ook 50 percent van alle olie die zij no dig heeft plus nog 25 percent van haar nafta, die komt uit Rotterdamse raffinaderijen, uit Neder land. De zaak is hier niet wie Nederland, maar wie de Nederlandse klanten moet helpen. We moeten vrezen dat de economie van de bondsrepubliek het zwaarst zal gaan lijden. fAITo Officieel Datsun-dealer voor Lelden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roelofarendsveen e.o. Alkcmadelaan 1, tel. 01713—2866 Varken oorzaak van botsing Dit booreiland, de Sedco 702, is naarstig aan het werk om olie te peuren uit het grote nieuwe olieveld dat ten noordoosten van de Shetland-eilanden gevonden is. Van een onzer verslaggevers SASSENHEIM Een varken is gistermiddag de oorzaak ge weest van een botsing op de rijksweg Den Haag—Amster dam nabij Sassenheim. Om streeks half twee stak het var ken kalmpjes de weg over, vlak voor de wielen van een perso nenauto, die in de richting Am sterdam reed. Door flink op zijn remmen te gaan staan, kon do bestuurder van de auto het beest sparen. Het remmen was echter wel fataal voor zijn auto, want een achteropkomende be stelwagen kon een botsing niet meer vermijden. De auto de „dierenvriend" werd tegen het talud gedrukt en to;aal ver nield. Ook de bestelwagen moest zwaar beschadigd worden weggevoerd. Beide bestuurders, afkomstig uit Den Haag, kwa men er wonderwel zonder wondingen van af. B. en W. stellen deze kwestie na de gebeurtenissen tijdens de beide begrotingsvergaderingen van vorige week en begin deze week. Zij wijzen op het onge woon grote aantal door de ge meenteraad Ingediende moties waarvan er verschillende wer den gehandhaafd, ondanks het feit dat het college van B en W de verzekering had gegeven dat de inhoud van die moties reeds was gerealiseerd, of dat er re kening met de wensen van de raad gehouden zou worden. An dere moties en een amendement werden gehandhaafd hoewel het College van b. e.n w. te kennen had gegeven deze te moeten ont raden en in bepaalde gevallen onaanvaardbaar te achten. Een ernstige zaak. vooral be stuurlijk gezien, vinden B en W het, dat een aanmerkelijk aan tal leden van de gemeenteraad gemeend heeft zijn stem niet te kunnen geven aan de vaststel ling van de begroting voor het jaar 1974. De totale Indruk van B en W is dat de gemeenteraad zich maar moeilijk kan vereni gen met het door B en W te voeren en gevoerde beleid. Ter verduidelijking van de moei lijke bestuurssituatie in Voor schoten het volgende. Vele mo ties zijn aangenomen met 15 vóór en 4 stemmen tegen. De vier stemmen tegen kwamen steeds van de vier wethouders. Bij de vaststelling van de be groting was de uitslag 12 vóór en 7 tegen. Bij die voorstem mers waren ook de vier wethou ders, die natuurlijk voor hun ei gen ingediende begroting stem den. De gewone raadsleden, 15 in totaal, stemden als volgt, 8 vóór en 7 tegen. Bij die tegen stemmers was de gehele VVD- fractie (met uitzondering van d- wethouder) en D'66. Hoewel op papier de vereiste meerder heid ruim aanwezig was voor de begroting, is in de praktijk de meerderheid te klein om een goed beleid in 1974 te kunnen voeren.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1