ERHARD KELLER START VULTINK EN BESSEMS GROTE TWEEDE IN 47/1 Program van WISO staat nog niet vast FC Amsterdam gaat samen met De Volewijckers Uithof eerste 10 km. Eerste selectie schaatsen LEVI'S ERUIT Eland is favoriet jt 1973' VRIJDAG 7 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Den Haag Er bestaat nog steeds betrekkelijke onze kerheid over het wedstrijd programma dat de schaat senrijder van de WISO de komende maanden zullen afwerken. Plannen zijn er genoeg, maar of deze ook kunnen worden verwezen lijkt, is in veel gevallen de vraag. Deze wedstrijden staan vast: Den Haag (8 en 9 december, Eindho ven (14 en 15 december) en 16 en 17 februari 1974, weer in Den Haag (wereldkampioenschap). Een week later staat nog een eve- nementje in Alkmaar op het programma. Vrijwel zeker wordt op 11 en 12 januari gere den in Raettvik (Zweden), de huisbaan van Hasse Boerjes. Voorts staat een reeks kleine wedstrijden in Noorwegen op stapel. De heer Bernander, de aanstaande schoonvader van Kees Verkerk heeft hiertoe brie ven laten uitgaan naar diverse Noorse gemeenten, onder meer Trondheim, Kristiansand, Ber gen en Hamar. De Noor: ,,Ik heb drie antwoorden binnen en die zijn positief. Daarmee is niet gezegd dat er ook wedstrij den zullen komen, want tenge volge van een decreet van de overkoepelende Noorse sport bond en zijn onderafdelingen is men huiverig om profsport bin nen te halen. Evenals in Oslo, waar we niet in het Bisletsta- dion mogen, komt hier de poli tiek om een hoek kijken" Op t.v. Volgende week worden aldus de juridisch adviseur van de WISO mr. Van Einhoven, onderhande lingen geopend met de Noorse tv, die belangstelling zou heb ben voor uitzending van een wat belangrijker evenement, op 9 en 10 februari in Savalen. Deze wedstrijden vallen samen met het wereldkampioenschap voor amateurs in Inzeil. Van Eindhoven: „Misschien willen ze er een schaats-vergelijkend programma van maken" Zeer vaag moesten de bestuurde- ren van WISO nog zijn over mo gelijke toernooien in de Verenig de Staten en Japan. Wat de VS betreft, zouden de profs moeten optreden in West Allis, waar en kele jaren geleden het wereld- kamDioenschap voor dames en de (toen nog ISU-kampioen- schappen sprint werden gehou den op een tijdstip ongeveer na de in Amerika zeer in de belang stelling staande tienkamp voor „grote sportlieden" met deelne ming van Ard Schenk. De Wiso heeft de hoop om ooit nog in Finland onderdak te krijgen op gegeven. De heer Van Eindho ven: „In dit land wordt prof- sport als iets verderfelijks be schouwd. We kunnen het daar wel vergeten. AMSTERDAM Het volgend seizoen zal het aantal betalende clubs in Amsterdam zijn teruggebracht tot twee. Opnieuw heeft een fusie plaats gevonden. FC Amsterdam en De Volewijckers hebben beslo ten samen te gaan onder de naam FC Amsterdam. Dit is het resultaat van bespr?kingen d:e ruim twee maanden hebben geduurd en tot doel hadden de sar2ring van het betaalde voetbal in Amsterdam volledig te maken De besprekingen hebben plaats ge had in een sfeer van begrip voor de situatie en zijn deze week afge rond met volledige overeenstemming tussen beide partijen. Vanoch tend is het principe-fusie-akkoord gesloten. De Volewijckers zal tot Erhard Keiler i. het einde van het lopende seizoen blijven spelen. forceren". DEN HAAG Erhard Keiler komt het aanstaande week einde toch in actie bij de wedstrijden om de Grote Prijs van Nederland, het tweede evenement van de prof- schaatsorganisatie WISO, op de Haagse kunstijsbaan ,»De Uithof". De Westduitser liet vorige week op de tweede dag van de wed strijden in Alkmaar verstek gaan wegens een liesblessure. Het zag er naar uit dat hij ,,Den Haag" en „Eindhoven" (14 en 15 december) zou moeten missen. Deze week liet hij hei bestuur van de WISO echter te lefonisch weten dat de verwon ding meeviel en hij in elk geval zaterdag 8 december zal star ten. Masseur Cor Nederveen: „Het was inderdaad geen ernsti ge blessure, maar ik kon hem toch niet wegkrijgen. Het is. ge zien de voorbereiding, eigenlijk forceren wat de jongens nu doen. Niemand heeft het gewe ten. maar ook Leo Linkovesi was geblesseerd, ondanks zijn 39.6". De profs rijden zaterdag en zon dag voor het eerst dit seizoen, omdat het een „groot" evene ment betreft, een tien kilome ter. Het prijzengeld is voorts verhoogd. Per plaatsingspunf (acht punten voor een eerste plaats, zeven voor de tweede enz.) valt voor de allrounder* 200,- te verdienen, voor de sprinters 175,-. De „veelzijdi ge" die alles wint, kan dus dit maal op 8000 gulden komen. Loting Voor de wedstrijden op De Uithof zijn per dag ongeveer tweedui zend kaarten verkocht, aldus een voorzichtige schatting van mr. Olaf van Eindhoven, de ju ridisch adviseur van de WISO „Het verschijnsel voorverkoop behoort een beetje tot het verle den", aldus de heer Van Eind hoven. „Als het weer een beetje meezit, verwachten wij nog een behoorlijke toeloop." De loting voor de «edstrijden van zaterdag is: Sorinters. 500 meier: ee-ste rit: Ove Koenig (Zwe) Erhard Keiler (WD!d), .weede - t: Ivar Erksen (Noor) Leo L'r.kovcsi (Fin); derde ri Sep- •i Haenninen (Fin) Nell atchford (VS)) vierde 'rit: Greg Lyman (VS) Hasse Boerjes (Zwe.) 1000 meter: Eerste rit: Boerjes - Koenig; tweede -it: Eriksen Linkovesi; derde rit: Blatchford Haenninen; vierde rit: Keiler Lyman. Allrounders, 500 meter: Eerste rit: Willy Olsen (Noor) Ard Schenk (Ned); Tweede rit: Jap- pie van Dijk (Ned) Roar j Groenvold (Noor); derde rit: I Kees Verkerk (Ned) Bjoern Tveler (Noor); vier- de rit: Johnny Hoeglin (Zwe) Jan Bols (Ned). 5000 meter: eerste rit: Bols—Ver- j kerk; tweede rit: Van Dijk 1 Hoeglin; Derde rit: Olsen AMSTERDAM De drie selectiewedstrijden, die moeten beslissen over deelneming aan de schaatslandenwedstrijd tegen Noorwegen, zijn gistermiddag voor de he ren in Amsterdam begon- Bij de all-rounders was Harm Kuipers het succes volst. bij de sprinters Piet de Boer. TEL AVIV Levi's Flamin go's heeft de derde ronde van het toernooi om de Eu* ropa Cup voor landskam* pioenen basketbal niet kun nen bereiken. De Haarlem mers, die vorige week in de eerste wedstrijd niet 8584 wonnen, verloren gisteravond In Tel AviV met 9071 van Maccabi, dat overgaat naar dfl kwartfinales van het t0®r' nooi. BIJ de rust leidden d« Israëli's met 47—38. Resultaten van koersen Hilversum DEN HAAG Ondanks de bezui niging in de drafsport is er zon dagmiddag tijdens het Hilver- sums Winterkampioenschap nog een buit te verdelen van 12.500 gulden. Eland maakt, ondanks de aanwe zigheid van Henri Buitenzorg wiens w'nsom nu over de 320.000 gulden is en daarmee de meest winnende draver aller tij den. de meeste aanspraak op de eerste prijs van 6500 gulden. De afstand van 2440 meter gelijk is Eland op het lijf geschreven. De eerste start is om half twee. De tips' Kameelprijs: Lange Ros, Kolonel en Lya D. Kalongprijs: Leconda. Landina en Lubiana. Kameleonprijs: Komba, Karabijn en Kasper Mac. Kariboeprijs: Jacob R.. Don Ca- millo en Ivan Hollandia. Kasuarisprijs: Ideal Prise, litis Hollandia en Hans. Hilversums Winterkampioen schap: Eland, Henri Buitenzorg en Uriosis P. Kangeroeprijs: Lord Axkit. Lim bus Hanover en Januska D. Karbouwprijs: Inca, Ingo van Bonni en Kstara Woelwater. Kariboeprijs II: Junibus B, Hea Alkestis VE en Jacco Buiten zorg. Karbouwprijs II: Idool Vredenhof, Julius Caesar en Impish Hano- Dooyeweerd hoopt Eland" weer er het gelijk- :ens 2 ninder loeten n zijn! balans t zien. len in igt de st bo- e slij- viella-, veel •t tijd' 2 wie- ïtrole- j prlvl- J n der-: et bij-1 door- i :kken. or de steeds Wie g wel- dient i. Als deze a zich I Het over Amersfoort Hans Vultink is te ruggekomen op zijn besluit aan merkelijk minder aan biljarten te doen. Toen hij ruim een half jaar geleden in Krefeld in het 47/2 zijn eerste wereldtitel ver overde, kondigde hij aan dit sei zoen ten hoogste nog te zullen starten in dit tweestootskader, al was het alleen om het aan trekkelijke reisje naar Buenos Aires, dat hem volgend jaar mei als verdediger van de we reldtitel te beurt zal vallen. Vultink leek een beetje genoeg te hebben van het biljarten. Hij kon het ook niet meer combine ren met zijn steeds meer flore rende zaak. Maar inmiddels heeft Vultink zijn groothandel in horeca-artikelen per 1 januari 1974 van de hand kunnen doen en kan hij zich beter dan de laatste jaren voorbereiden op de kampioenschappen. Vandaar ook, dat hij gisteren tot de acht deelnemers behoorde, die in de tot biljartarena gepro moveerde kantine van het inge nieursbureau „Wolter en Dros" in Amersfoort gingen uitmaken wie de opvolger van Lambert van Leur in het ankerkader 47/1 zou worden. Inderdaad opvol ger, want de Ossenaar die vorig jaar in Julianadorp bij verras sing kampioen in dit moeilijke spel was geworden, moest op het laatste moment wegens een ernstige maagbloeding verstek laten gaan. Prettig Vultink toonde al meteen dat hij in dit kampioenschap tot de be teren behoort. Hij ondervond nauwelijks tegenstand van de jonge Hagenaar Wifn van De venter, die Van Leur vervangt. Van Deventer is voor iedereen een prettige tegenstander. Hij heeft nog de goede instelling niet op winst maar op gemiddel- itc de te willen spelen en laat vaak zeer goede aanvangsstoten lig gen. Vultink kreeg ze ook maar kon er aanvankelijk toch geen optimaal gebruik van maken. Met nuttige series van 49, 20, 34 en 20 liep hij weliswaar al met een ver weg, maar de overtui ging in zijn spel ontbrak nog. Die was er echter weer volop na dat hij een korte rustpauze had genomen. Fenomenaal biljar tend stootte Vultink toen ineens met een serie van 112 door naar zijn eerste zege, met acht beur ten ook de beste partij van de openingsronde. Benaderen Alleen Jean Bessems, die na een periode waarin hij met het han delen in queu's, biljarts en der gelijke een karige boterham verdiende, weer tot zijn oude vak van machinebankwerker is teruggekeerd en nu verzekerd is van een goed inkomen, kon Vul tink in stijl en macht benade ren. Na een schuchter begin te gen de pas aan beide armen geopereerde Ben Velthuis explo deerde de Limburger in zijn laatste twee beurten: 67 en 46 resulterend in een eindstand van 300—85. Voor het overige vertoonden de concurrenten weinig goeds. Het toch al krappe tijdschema, doordat men het toernooi we gens de autoloze zondag in drie in plaats van vier dagen heeft moeten samenpersen, liep vol komen in de war door de mara thon-partijen waarin Piet Vet (met slechts een punt verschil van Hans Sundquest) en Bert van Nijnatten (onbereikbaar voor Piet Dekker) zich althans ln winstpunten naast d» grote Bessems na twee ronden leider met en algemeen gemiddelde van 23.07, omdat Vultink na goed begin tegen Velthuis (200 in zeven beurten) terugviel en pas na 20 beurten zeker van de zege. UITSLAGEN Eerste ronde: Plet Vet (Berkhout) 300 30 77 Hans Sundquest (Papendrecht) 299 30 62 Jean Bessems (Cad. en Keer) 300 12 67 Ben Velthuis (01denzaal) 85 12 45 Wlm van Deventer (Den Haag) 50 11 13 Hans Vultink (Grocnlo) 300 11 112 Plet Dekker (Dodewaard) 216 27 40 Bert van Nijnatten (Steenbergen) 300 27 6? Tweede ronde: Dekker 265 19 44 13.94 Vet 300 19 113 15.78 Sundquest 176 14 65 12.57 Van Nijnatten 300 14 69 Vultink 300 20 97 Velthuis 250 20 47 Bessems 300 14 94 Van Deventer 168 14 42 12.00 Amersfoorts burgemeester, de heer Van Troostwijk, opende de bil- jartsrijd. Hij keek de bal even verbaasd na als achter hem v.l.n.r. Piet Vet, Ben Velthuis en Wim van Deventer. 1. Vet twee schaarden. Evenveel beurten had Bessems nodig tegen Van Deventer. Een wat teleurstellend resultaat na dat de Limburger met 94 van stoot was gegaan. Toch werd Van Nijnatten 3 8. Bessems 2 4. VulUnk 2 5. Van Deventer 3 6. Sundquest 2 7. Dekker 2 8. Velthuis 3

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13