Bandentips Opvouwbare reserveband b espaart ruimte p««m>Pie.ten Een hond vraagt meer dan goed eten Sportieve Alfasua Tl Gladde wegen ALS DE MOTOR NIET START... als kind in huis LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 DECEMBER 197!i 1 banaembewusfe chauffeurs: 1. Op t3e door de autofabrikant voorgeschreven spanning. 2. Op profielriHen die vry *yn van steentjes. 3. Op voldoende profiel over het gehele loopvlak. 4. Op qoed uitgebalanceerde wielen. 5. En op een verstandige rystijl! ij Het verschil in omvang tussen een opvouwbare en gewone band is hier duidelijk te zien Door Goodrich is een opvouwbare reserveband ontwikkeld, de Space Saver Tyre, welke de helft minder ruimte vraagt dan een normale reserve band. De band ligt plat opgevouwen om een nor male velg en moet bij gebruik uiteraard eerst op gepompt worden. In de Verenigde Staten is deze opvouwbare reser veband al een bekend verschijnsel. Hij wordt daar gemonteerd op 14 automodellen. Hetgeen overigens ook verwonderlijk is, want de wagens in de Verenigde Staten hebben doorgaans zo'n forse omvang, dat er voldoende ruimte is voor passagiers en bagage. Sedert de overname van Vredestein door Good rich heeft deze Amerikaanse fabriek wat meer vat op de Europese markt gekregen. Vandaar dat men nu ook de opvouwbare band in Europa meer gaat propageren. De eerste successen in dit ver band zijn al geboekt. De band wordt standaard geleverd op Porsche, Opel Diplomat en Admiral, evenals op de campingbus van VW. Vrijwel zeker is dat Matra deze band gaat voeren, terwijl nog Ais m,?n zo'n opvouwbare reserveband nodig heeft, dan moet hij wel eerst even opgepompt kunnen wor den. Dat kan met behulp van een flesje met samengeperste lucht, of zoals hier met een kleine compressor, welke kan worden aangesloten op het elektrische circuit van de auto. onderhandeld wordt met Volvo. De Zweedse fa briek zou de opvouwbare band willen leveren bij het nieuwe model dat volgend jaar wordt geïntro duceerd. Het is niet zo verwonderlijk dat de autoconstruc teurs belangstelling tonen voor de ruimtebespa- rende band. De berging van de reserveband levert de constructeurs van de Europese wagens im mers nogal wat problemen op. Voor de opvouw bare band kunnen gemakkelijker bergplaatsen in de auto gevonden worden. De ruimte welke wordt bespaard, kan weer benur worden voor andere doeleinden. De opvouwbare band werd het eerst toegepast in de vliegtuigindustrie. Een voordeel van deze band is. dat hij bij plotseling lekraken niet van de velg rolt, waardoor de auto zonder risico tot stilstand kan worden gebracht. De band is verkrijgbaar in vrijwel alle gangbare maten. Men moet er natuurlijk wel rekening mee houden, dat de band voor gebruik opgepompt dient te worden. Dat kan met behulp van een kleine fles met samengeperste lucht, of met een kleine compressor, welke wordt aangesloten op het electrisch circuit van de auto (bijvoorbeeld si garettenaansteker). Banden kosten geld. Hoeveel hangt af van de kwaliteit van de banden. Maar ook als men een goedkope band koopt dan nog doet de ene er soms vele duizenden kilometers langer mee dan de ander. Dit hangt weer nauw samen met de rij stijl. Feit is echter dat banden sparen tevens geld sparen be tekent. Vandaar enkele tips die, als men ze in acht neemt, mogelijk kostenbesparend kun nen zijn en bovendien de veilig heid ten goede komen. 1. Een verkeerde spanning maakt alles: het weefsel, rubber stuk en beinvloedt comfort en veilig heid. Daarom de spanning vaak controleren of laten controleren. 2. Steentjes in het bandenprofiel zijn agressief. Ook wanner ze nog zo klein zijn kunnen ze be schadigingen aanbrengen. Het is niet zo moeilijk zulke \lfa Romeo Nederland dochter- jnderneming van het Italiaan se staatsautomobielbedrijf Alfa Romeo, verkocht in de eerste tien maanden van dit jaar ruim 1.000 wagens meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. De toegenomen belang stelling voor dit „oude" merk moet grotendeels worden toe geschreven aan de animo die er in ons land bestaat voor de Alfasud, qua cilinderinhoud en prijs respectievelijk het klein ste en goedkoopste raspaardjp uit de Italiaanse stal va^ lou ter volbloeds. Van iedere twee Alfa's, die er in ons land worden verkocht, is er één met de type-aandui ding Alfasud op de achterste ven. De verkoopcijfers zouden nog hoger kunnen zijn, indien de Italiaanse moeder de Ne derlandse dochter wat ruimer zou voorzien van auto's. Lever tijden van twee maanden of langer zijn echter eerder regel dan uitzondering. Gezien het succes van de Sud heeft de fabriek nu een snelle re versie van dit model ont wikkeld. Het is de Alfasud TI geworden. De wagen is niet voor volgend voorjaar in ons land te verwachten. Tegen welke prijs is nog niet bekend. Die zal waarschijnlijk 1500 gul den hoger uitkomen dan de prijs van de Sud waarvoor na de recente prijsverhoging 10.740 gulden moet worden betaald. De Sud Tl zal dan zo'n 12.000 gulden kosten. Veel geld vooi een betrekkelijk kleine wagen, maar dan heeft men wel een fijne auto. Sud en Sud TI verschillen qua uiterlijk weinig van elkaar. Vóór heeft de TI - uitvoering vier koplampen gestoken in een matzwarte grille, achter is een bescheiden spoiler van kunststof aangebracht. Da spoiler dient nergens voor, maar geeft de wagen toch wel een apart tintje. Het Tl-mo- del heeft twee ruime deuren De gewone Sud heeft er vier. De verschillen treft men aan onder de motorkap en in de versenllingsbak. De TI - versie heeft wel dezelfde viercilinder motor van 1186 cc maar „perst" er toch 10 km meer uit. De maximumsnelheid ligt rond de 160 km/u, tegen 150 km/u bij de gewone Sud. Het aantal pk's is opgevoerd van 63 DIN pk naar 68 bij 6.000 toeren per minuut. Het ver bruik is volgens een opgave van de fabriek niet of nauwe lijks gestegen. Het schommelt, en dit hangt nauw samen met de rijstijl, zo rond de 1 11.5 tegen 1 12,5 Zeer opmerkelijk voor een 1.2 liter auto is de vijfversnel lingsbak. Uitermate fijn gecon strueerd en zeer gemakkelijk te bedienen. De vijfde versnel ling is bepaald geen overdrive. Bij snelheden boven de 100 km is de „vijf" in haar element- Opmerkelijk verschil is ook dat de TI ook in de lage toe rentallen zeer pittig is, hetgeen bij de gewone Sud wel iets te wensen overlaat. Het interieur van de Sud TI ziet er net iets vriendelijker uit dan dat van de gewone Sud. De stoelen zitten bijzon der plezierig en zijn voorzien van hoofdsteunen. Verder stof fen bekleding met aan de zij kanten en rug skai. Het weggedrag van de Sud Tl is bijzonder goed. De wagen laat zich moeiteloos sturen. Vooral op wat bochtige wegen is de wagen met zijn voorwiel aandrijving uitermate in zijn element. Mocht ooit de tijd weer eens aanbreken dat er van benzine- schaarste en snelheidsbeper king geen sprake meer is dan is de Alfa Sud TI een van de prettigste auto's om er mee te rijden. De wagen boekt op de punten comfort, acceleratie, wegligging en afwerking een zeer hoge score. pen uit het profiel te verwijde ren. Advies: Controleer het pro fiel op geregelde tijden, b.v. inl het weekeinde en maak als het kan er een gewoonte van: 3. Gladde banden zijn gevaarlijk. Het profiel dat door de technici| uitgekiend is heeft alleen dan zijn volle effect als het over het gehele loopvlak nog een gelijk matige diepte van minstens 2 mm heeft. Banden met minder dan 2 mm profieldiepte moeten beslist worden vervangen. 4. Niet gebalanceerde wielen zijn funest voorde banden. Onbalansj van het wiel kan men niet zien. Maar zoveel te beter voelen inl het stuur. Onbalans brengt de veiligheid in gevaar en kost bo vendien door een versnelde slij tage van de banden, de wiella.i gers en stuurinrichting veel geld. Daarom van tijd tot tijd bij uw bandenspecialist de wie-: len op onbalans laten controle- j ren. 5. Flitsend optrekken is een privi lege voor domkoppen. Alleen der gelijke lieden menen dat het bij zonder sportief is met door-1 draaiende wielen op te trekken, met fluitende banden door de bochten te scheuren en steeds uit volle kracht te remmen. Wie zijn banden wil sparen mag wel iswaar pittig rijden maar dient dit wel verstandig te doen. Als men bandenbewust is en deze tips in acht neemt kan men zich extra kosten besparen. Het loont de moeite, hier eens over; na te denken. Bandencontrole Haagse politie De Haagse verkeerspolitie heeft bij de bandencontrole van de laatste wee /eken 254 waar- schuwingskaarten uitereikt aan automobilist~n, die met gladde banden reden. Er werden 10.000 auto's gecontroleerd. Binnenkort wordt deze actie herhaald maar dan wordt proces verbaal opge maakt tegen de automobilisten, j die nog gl-dde banden om de wagens hebben. Bij deze contro le zal ook op andere gebreken worden gelet. Als op een koude morgen uw auto niet wil starten dan kan het zijn, dat uw accu de geest heeft gegeven, maar dat hoeft niet zo te zijn. De accu(mulator) is een apparaat waarin elektrische energie wordt verzameid om die op een ander moment weer te kunnen gebruiken De voornaamste functie van de accu is de bediening van de starter. Dit vraagt heel wat energie. Loopt de motor eenmaal, dan zorgt de dynamo voor het terugwinnen van de energie. Dat terugwinnen gaat echter nogal langzaam. De energie wordt bij het starten vluggei verbruikt dan teruggewonnen tijdens het rijden. Vandaar dat korte ritten de kapaciteit van de accu verzwakken. Daarom is het niet verwonderlijk dat vooral stadsrijders nogal eens te kampen hebben met startproblemen. Een eerste voorwaarde is, dat de accu goed wordt onderhouden. De elementen in de accu mogen nooit droog staan. Gebruik voor hel bijvullen van de accu altijd gedestilleerd water. Witte aanslag op de accu wordt veroorzaakt door de dampen van zwavelzuur. Deze aanslag kan een slecht kontakt veroorzaken, waardoor het vermogen wordt beperkt. Reinig daarom de accupoler en klemmen en smeer ze in met een mengsel van vaseline en dikke olie. Als de accu het ondanks goede voorzorgen toch laat afweten, dan kan ouderdom daarvan de oorzaak zijn, of een te geringe elektrische energie als gevolg van vele korte ritten. In zulke situaties is het erg handig „startkabels" bij de hand te heb- ben. Men verbindt de accupolen van uw auto met die van een ander, die wel over een goed geladen accu beschikt en de auto start met- een. Als de motor eenmaal loopt zorgt de dynamo voor de verdere ontstekingsenergie en kunnen de startkabels worden losgemaakt. Natuurlijk bent u dan afhankelijk van de medewerking van een atten te medeweggebruiker, maar die had u toch nodig gehad om even tueel behulpzaam te zijn met het opslepen van uw auto. Het werken met startkabels gaat echter stukken sneller en is minder vuil dan het bevestigen van de sleepkabel, hetgeen vooral op koude dagen geen pretje kan zijn. Zorg dat de startkabels altijd in uw gereedschapstas zitten. Veilig Verkeer Nederland adviseert op gladde wegen de volgen de regels goed in acht te nemen: houdt bij nat en glad weer rekening met verandering van wegdek. Vooral bij een lichte opvriezing kan keibestrating spiegelglad worden. inhalen op tweebaanswegen blijft bij de huidige weersom standigheden gevaarlijk. vermijdt bruusk optrekken evenals sterk afremmen of [l scherp sturen pas uw snelheid aan bij op- en afritten en op en onder via- ducten. i— tijdig en geleidelijk remmen, niet te dicht achter een voorrij der kruipen, geleidelijk naar links gaan bij inhalen, en niet te snel naderen en ingaan van bochten zijn alle punten, die het slipgevaar reduceren. zolang de wegen glad en nat zijn, pompend en in cadans remmen. De wielen worden hierdoor niet geblokkeerd waar door de kans op doorschieten wordt tegengegaan. Het trimmen van een poedel. getoiletteerd wil men zijn vacht niet venvaarlozen. Jetty van der Hust: „De hond is tegenwoordig een modearti kel, maar bij de aanschaf van het huisdier realiseert men zich zelden dat een hond nnk eoed onderhouden moet wor- Iedere dag moet de hond goed geborsteld worden en gekamd fer zijn speciale borstels en kammen met botte tanden in de handel), de oren moeten worden nagekeken en de ogen schoongemaakt. Een dergelijke verzorging kost veel tijd. Wij vergelijken het dier vaak met de mens zelf en vragen de eigenaar hoe hij of zij het zou vinden als er wekenlang een klit in het haar zou zitten of als men met een prop watf«n in het oor zou moeten rondlo pen. Daar staan ze meestal niet bij stil" Als een hond met een slecht verzorgde en vooral vervilte vacht in een trimsalon komt is de trimster vaak genoodzaakt het dier bijna helemaal kaal te scheren. Een allesbehalve prettige noch elegante oplos sing, maar het kan veelal niet anders meer. Een regelmatige behandeling en verzorging van het dier, waarbij de eigenaar zelf het grootste aandeel most hebben, voorkomt naast «en slechte vacht ook een geïrri teerde en geschilferde huid van de hond. Ook het alom verbreid idee dat men de vacht van de hond 'e winters maar moet laten groeien onder het motto „an ders is het zo koud" is een groot misverstand. Jetty van der Hulst: „Niemand zal een hond in de winter kaal scheren, maar er zijn zoveel gedekte modellen voor het dier. D« mens verzorgt zich 's winters toch ook, ondanks de kou?" De hond is uit de natuur naar onze geciviliseerde maatschap pij gehaald. Hij is aangepast hij is afhankelijk van de menc voor zijn voedsel maar co-., voor zijn verzorging. Alhoewc' de meningen in de hondenw- reld nogal verdeeld zijn. E«n uitzondering hierop vormen Hongaarse herdershonden waarbij de vacht zelfs moet vervilten zijn de meeste die renartsen vóór de vachtverzor ging van de hond vooral vanuit hygiënisch oogpunt. Over de wasbeurten van de hond lopen de meningen even eens zeer uiteen. Jetty van der Hulst: „Je moet rekenen ''at een hond in de stad hetzelfde vuil op zijn vacht krijgt als wij. Met borstelen alleen gaat dat vuil.er niet af. Wij wassen onze eigen honden en die van klanten al jaren en bij deze dieren hebben we nog nooit huidklachten gehad" Een hond kan ruiken, dat kan verschillende oorzaken hebben. Verstopte anaalklieren die uit gedrukt moeten worden, «en slecht onderhouden gebit, waar ue etensresten en tandaanslag in jaren niet zijn verwijderd: vieze oren en een slecht onder houden vacht. Evenals de mens vraagi Ce horc -. «en goede lichamelijke v :orging. Len verzorging eve die bij de eigenaar van de hond, rashond of bastaard, ztlf be gint." (Van een medewerker). Wie een paard koopt, weet. dat de verzorging van het dier niet ophoudt bij het regelmatig en goed eten. Voor het houden van een paard komt meer kij ken, dat v/eet zelfs een leek. Goede verzorging is nu een maal synoniem aan het hezit van een paard. Het goed ver zorgen van een hond betekent in ons land echter nog maar al te vaak alleen maar het goed eten geven. denkt men in de eerste plaats aan poedels die in biina hon- lerdvijftig modellen geknipt en geschoren kunnen worden. Het Rondom het toiletteren en trimmen van honden bestaat in ons land nog veel onwetend heid. Veel mensen die voor de eerste keer met hun hond naar een trim- of schoonheidssalon gaan, denken op hun dier te kunnen wachten. Met een hond die nog nooit onder handen is genomen is men echter al naar gelang de grootte van het dier en de staat waarin zijn vacht verkeert vier tot vijf uur intensief bezig. Ook aan een regelmatige klant moet een aantal uren worden ge werkt. Een poedel toiletteren duurt ongeveer vier uur. In de trimsalon wordt ook het gebit van de hond even nagekeken. Aan de ene hond zit uiteraard meer werk dan aan de andere. De prijzen van een behande ling zijn daarom ook verschil lend (bij Jetty van der Hulst varieert het tussen de 24.50 en 47.50. Een poedel bijvoorbeeld mopt zeker eenmaal in de twee maanden, soms vaker, worden woord trimmen betekent ech ter het plukken van de vacht, dat wil zeggen, het verwijde ren van dood haar. Al zal bij elke trimsalon het grootste deel van de klantenkring uit poedels bestaan, er zijn ook een twintig soorten terriers, Schnauzers, spaniëls, setters en bouviers en niet te vergeten de ruw- en langharige teckel, die regelmatig getrimd wor- Tot deze bedroevende ontdek king komt de Haagse .Tetty van der Hulst (26) nog dage lijks na een praktijkervaring van meer dan tien jaar in haar trimshop. „Alle honden moeten regelmatig eetoilet- teerd worden" zegt ze, „niet alleen de lang- krul of ruwha rige honden, maar zelfs hij de boxer en de herder moeten van tijd tot tijd nagels geknipt worden, het gebit en de oren schoongemaakt en het dnde haar verwilderd. Ook deze konden kunnen flink verharen" Bij het toiletteren van honden

Leidse Courant | 1973 | | pagina 12