Vakantiecentrum voor gehandicapten in nood £ewlóc Gotvtcmt OLIERAFFINADERIJ OMGEVING LUIK IN Besmetting baby's i normaal risico van ziekenhuis Voorzitter Luyendijk: De Imminklioeve mag men niet laten vallen Verkiezingen van zondag in Venezuela draaien om de olie DIRECTIE: NIEUWE REGELING RIJ HERPLAATSEN WERKLOZE is he I die ik ulus op VRIJDAG 7 DECEMBER 1S73 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) Ruim een jaar geleden kocht een groepje mensen uit Den Haag en omgeving, deels bestaande uit gehandicapten, deels uit kapitaal krachtigen die een financieel steuntje in de rug konden geven, de Imminkhoeve in Lemele. De bedoeling was: een vakantiecentrum voor gehandicapten. Maar nog voor het centrum goed ®n wel ge start is, schijnen de financiële lasten te zwaar te worden. Wat is er gebeurd? De Immink hoeve werd gekocht, een bank verleende krediet en de archi tect maakte een ontwerpplan voor de verbouwing van de hoe ve. De gemeentelijke toestem ming, hoewel tal van giften, kon dit nog bin nen redelijke grenzen worden gehouden. Maar, mede door de eisen die de overheid aan de veiligheid stelde, moest de be groting worden gesteld op 100.000,-. nieten die te gast zijn in de Im minkhoeve. Temidden van de bouwactiviteiten kwamen de eersten genieten van een onver getelijke week. Voor 17,50 per dag. Is men te idealistisch of te en thousiast geweest? Nee, dat is het niet. Wellicht is men verder gesprongen dan de financiële polstok lang is „Maar de stich ting had gerekend op de toege zegde overheidssubsidie, die door de economische situatie van dit moment in ons land is gehandicapten. Een mening die wij niet met hen delen." Dat zei de heer Luyendijk, te Den Haag, voorzitter van de stich ting. Overigens heeft men niet stilgeze ten. Er werd een steunaktie in het leven geroepen, een obliga tielening uitgeschreven, er kwa men wat schenkingen en er werden akties door derden op touw gezet. Dit alles heeft enige duizenden gulden opgeleverd. Maar de ton 's nog lang niet be reikt. schrift, werd gegeven. De be- Tel daarbij nog een bedrag van verschoven tot volgend jaar." Lemele heeft een schitterend huis, groting werd opgemaakt deze sloot met een bedrag van 70.000,-. Met de bouw kon worden begonnen. Maar toen kwamen de moeilijkhe den. Er werd een bezwaar schrift ingediend tegen uitbrei- 30.000,- dat de bouw duurder uitkwam door het later gereed komen dan was gepland (door vertelt penningmeester Van der Pols uit Zoetermeer. Maar men is niet pessimistisch. loonrondes, stijging van mate- Uiteraard ós er ook kritiek te le- riaalkosten etc.) en de stichting komt op een tekort 100.000,- ding van de Imminkhoeve, Dit alles vertelde de heer Boeren- waardoor de bouw zeven weken kwam stil te liggen. Dit bete kende voor de Stichting een in komstenderving van 40.000,-. Bovendien bleek, dat de verbou wing en aanpassing voor gehan dicapten duurder was dan men had kunnen voorzien. Dankzij dans, oud-Hagenaar, nu woon achtig in Lemele, beheerder van het Vakantiecentrum voor Gehandicapten en lid van het dagelijks besrtuur van de stich ting. Hij weet hoe hard een der gelijk centrum nodig is. En hij weet ook hoezeer de mensen ge- veren. „Er is teveel werk te verzetten geweest voor te wei nig mensen. Die op hun berut weer teveel vertrouwd hebben op anderen die zeiden: het komt in orde. Welnu, daarvan onder vindt de Imminkhoeve nu de te rugslag. Want er zijn voor de overheden en en tal van subsi- dieverlenende instanties op dit moment belangrijker dingen dan het vakantiecentrum voor gehandicapten een onbe zorgde en verzorgde tijd kunnen doorbrengen in een omgeving die ook 's winters zijn bekoring heeft. Waar andere tehuizen en instellingen met Kerstmis de deuren sluiten en de mensen naar familieleden sturen, staan de deuren van de Imminkhoeve wagenwijd open. ,Die ton moet er komen", zei voorzitter Luyendijk en hij is er van overtuigd dat die ton er ook komt. „Want de Imminkhoeve in Lemele mag men niet laten zakken." Geen dwaas idee WAT MR. ANDRIESSEN WOENSDAG in de politieke zendtijd van de KVP voorstelde, was nog niet zo'n dwaas idee: versobering van alle partijprograms en in nauwe relatie hiermee ook herziening van het regeringsprogram van het kabinet-Den Uyl. Op die manier wordt voorkomen dat, als de oliecrisis inderdaad tot een economische terugslag gaat leiden, de regering en het parle ment onder druk komen te staan van programs die opgesteld zijn in tijden die zonniger leken. De wetgevende macht in ons land krijgt dan de handen vrij om wer kelijk urgente taken krachtig aan te pakken: het redden van de energievoorziening, het veilig stellen van de werkgelegenheid en het treffen van noodvoorzieningen daar waar die door gebrek aan olie noodzakelijk geworden zijn. Andriessen's Sinterklaasspeechje lijkt op die manier meer een kwes tie van nemen dan geven, maar ondanks pogingen van sommige kranten en politici om ons bij te brengen dat het allemaal zo erg niet is, lijkt de stand van zaken internationaal en nationaal tot voorzichtigheid te nopen. TWEE DINGEN MOETEN DAN tegelijkertijd wèl gebeuren. In de eerste plaats moet de regering over de feitelijke situatie en de te verwachten ontwikkelingen meer duidelijkheid scheppen dan ze tot nog toe gedaan heeft. Een gerechtvaardigde klacht van bedrijfs leven en vakbeweging bij het onderhoud dat ze met de regering over de machtigingswet-Boersma gehad hebben, was dat er vrijwel geen feitenmateriaal op tafel is gelegd. In de tweede plaats zal voorkomen moeten worden, dat bepaalde groepen van de bevolking van de nieuwe ontwikkeling onverdiend gaan profiteren. De werkgelegenheid brengt met zich mee dat de investeringen op peil gehouden moeten worden. De overheid dient dan wel het recht te hebben om in te grijpen wanneer extra winsten tot niet-noodzakel'ijke investeringen zouden leiden. In hetzelfde vlak moet ook voorkomen worden, dat bepaalde groepen ingezetenen zich verrijken, wanneer de rest van de natie de buik riem aanhaalt: via inkomens- en winstbelastingen moet de over. heid naar behoren kunnen ingrijpen. IN DAT GEVAL komit de billijkheid niet in gedrang, wanneer op in stigatie van herziene partijprograms de regering haar plannen ter zake van Onderwijs, C.R.M., Ontwikkelingshulp, Wegenbouw, Defen sie en voltooiing van sociale zekerheid temporiseren gaat. De Amerikaanse luchtmachtsergeant James Wood en zijn vrouw Shi ley wachten hier buiten de rechtzaal op het moment dat Wood vo< moete komen. Hij is schuldig bevonden aan drie gevallen van het doorspelen van geheime stufefeen aan een Russische diplomaat. zmgscampagne in Venezuela, die deze week ten einde loopt. Zon dag gaan de ruim 4,5 miljoen stemgerechtigde Venezolanen naar de stembus om een nieuwe president en een parlement te kiezen. De huidige president, de christen-democraat Rafael Cal dera, is volgens de grondwet niet herkiesbaar. Venezuela, na Saoedi-Arabië en Iran de groot ste olie-exporteur ter wereld, lijkt aan te sturen op een ver snelde nationalisatie van de olie-industrie. Er zijn 13 kandidaten voor het presidentschap, maar slechts twee echte kanshebbers, die al- De olie levert 92 procent van de schappijen terughoudend ge maakt met het doen van nieuwe investeringen en de exploratie van nieuwe olievelden. Chris ten-democraten en de democra tische actie bieden tegen elkaar op wat betreft een nationalisti sche oliepolitiek. Beide partijen willen nu de overdracht bespoe digen. De aardgasvoorraden in Venezuela zijn al genationali seerd. De belangrijkste conces siehouders in Venezuela zijn Shell en Amerikaanse maat schappijen als Mobil Oil en Oc- den. Zijn beleid ten aanzien van de opstandige bewegingen was minder krachtdadig, en meer gericht op een „dialoog" met hen. Hij heeft amnestie beloofd voor ongeveer 200 politieke ge vangenen, als hij president wordt. De „beweging van het socialis me" heeft op het programma de nationalisatie van de olie en alle basis-industrieën en socia listische maatregelen om een eind te maken aan de oligarchie van een 15-tal groepen, die met buitenlandse maatschappijen 's lands economie beheren. noemde landen heeft de demo cratie in Venezuela geen lang durige traditie. Het huidige poli tiek bestel dateert van 1958 toen de dictator Marcos Perez Jime nez na een bewind van tien jaar werd afgezet. Na twee regeerpe rioden van de Accion Democra- tica kwam in 1968 de christen democratische partij aan het bewind. De huidige president Caldera werd toen met kleine meerder heid gekozen: 29.13 procent van de stemmen, tegen 28,24 procent voor zijn tegenstander van de Accion Democratica. cidental Petroleum Corporation. Venezuela is, met Argentinië, Co- Venezuela verwacht een trek-aan- In Parijs is het gisteren tijdens de algemene staking tot een demon stratie gekomen tegen de stijgende kosten van levensonderhoud. Daarbij werd een karikatuur van Pompidou als vissekod meegedra gen. Internationaal ROTTERDAM (ANP) Voor de rechtbank de Officier van Justitie vier ~jaar gevangenisstraf geëist te- gen de 33-jarige Portugees Luis C. jde N. Deze had op 31 augus tus, na een poging tot inbraak bij een Rotterdamse juwelier, schietend geprobeerd zich een uitiweg te banen. Het primair ten laste gelegde, poging tot doodslag, werd niet I bewezen geacht. De aanklager I II I vroeg voor dit misdrijf 2*4 jaar inbreker hoort «ev^g^rat >^«1, jaar voor drie reeds eerder in Rotterdam gepleegde inlbraken. j 4 jaar eisen De advocaat van de Portugees .«5 vroeg begrip voor de omstan digheden, waardoor zijn cliënt tot het misdadigersbestaan was Rotterdam heeft, f*0"""' Na VrKm' delingenlegioen had hij getracht een burgerwerkkring te vinden. Dit betaalde echter zo weinig, dat hij, om uit de financiële mi sère te geraken, tot de misdaad verviel. Om hem een kans te geven nog ooit naar zijn enige huis, het Vreemdelingenlegioen terug te keren (hij moet voor soortgelijke vergrijpen ook in Zwitserland terecht staan)t ver zocht de verdediger om een niet te zware straf. lebei min of meer tot het cen trum behoren. De regerende christendemocratische partij ,(COPEI) stelt Lorenzo Fernan dez kandidaat en de Accion De mocratica (democratische ac tie) voert campagne met Carlos Andres Perez als kandidaat. De linkse „beweging van het socia lisme" (M.A.S.) maakt 'n goede kans op de derde plaats, zo blijkt uit recente opiniepeilin gen. Deze beweging staat onder leiding van José Vicente Rangel, een vriend en geestver want van de overleden Chileen- Linkse kringen beschuldigen Car- I exportopbrengsten van Venezue la en 62 procent van de belas tingopbrengst. Tweederde van de uitvoer gaat naar de Ver enigde Staten, die de ontwikke lingen in de Venezolaanse olie- politiek dan ook op de voet vol- Anders dan gen. Hoewel de Arabische pro- duktievermindering tot een I scherpe stijging van de vraag naar olie heeft geleid, schijnt i Venezuela na-et van plan te zijn zijn huidige produktie van onge- I veer 3,5 miljoen barrels per dag veel op te voeren. lumbia en Guyana, een i weinige landen in Latijns-Ame- rika waar regering en parle ment nog democratisch wordt gekozen. Chili en Uruguay wer den eerder dit jaar afgevoerd van de lijst van democratisch geregeerde landen. de twee laatstge- nek-race tussen de A.D. en de christen-democraten. De over winnaar zal in ieder geval een „minderheids-president" zijn, die waarschijnlijk met niet meer dan 20 h 25 procent van de uitgebrachte stemmen wordt gekozen, gezien het grote aantal mededingers. Hierbij werd een politieagent door een kogel in het been getroffen. se president Salvator Allemde. Zowel Lorenzo als Andres hebben aangekondigd dat ze de oli»-in dustrie in hoger tempo in han den van de staat willen brengen dan is voorzien in de oliewetge ving van 1970 en 1971. Die wet vergrootte de invloed van de staat op de buitenlandse olie maatschappijen en opende de mogelijkheid tot nationalisatie. De royalties werden verhoogd los Andres Perez van het ont vangen van flinke bedragen van de oliemaatschappijen, die in I hem een president zien die hen betrekkelijk welgezind zou zijn. Bovendien zou hij een betere garantie zijn voor binnenlandse rust. Als minister van binnen landse zaken onder vorige rege ringen werd hij bekend door zijn hardhandig onderdrukken van guerrilla-acties. en de regering kreeg het recht Over de christen-democrat-en gaat eenzijdig referentieprijzen vast te stellen. Het oliebeleid van Caldera voorziet, te beginnen in 1983, in de overdracht van olie concessies, raffinaderijen, pijp leidingen en gebouwen van de oliemaatschappijen aan de staat. Voorzover de investerin gen ter waarde van 1,8 miljard dollar, dan zijn afgeschreven hoeft de staat geen schadever- het verhaal dat zij eveneens over een goed gepekte verkie- zingskas beschikken, die deels gevuld zou zijn door de West- duitse CDU, die graag een zus terpartij aan het bewind zou zien in Latijns-Amerika. Ook Lorenzo Fernandez is minister van binnenlandse zaken ge weest, tot hij aftrad om presi dentskandidaat te kunnen wor- Moraliserend slot Het treurspel rond de Eindhovense burgemeestersbenoeming heeft - niet helemaal onverwacht - een happy-end gekregen, dat tevens een moraliserend trekje vertoont. Raad en burgerij van Eindhoven hebben mr. Van der Lee begroet op een manier die bevestigde dat de strijdbijl begraven is en dat men bereid is de eerste socialistische burgervader van de Philips-stad carte blanche te geven; van der Lee zelf liet doorschemeren begrip ervoor te hebben dat rond zijn benoeming moeilijkheden waren ont staan. Het moraliserend trekje bestaat hierin dat de nieuwe burgemeertster een pleidooi voerde voor een grotere betrokkenheid van de burgers bij de besluitvorming, ook op lokaal niveau. Dit impliceert natuur lijk, dat de burgerij ook meer betrokken moet zijn bij de keuze van een burgemeester. Op welke manier mr. Van der Lee wel moet be doelen, dat hij het beter gevonden zou hebben, indien zijn benoe ming in Eindhoven geschied was op instignatie van of tenminste met instemming van. de Eindhovense burgerij. IN ZEKFRE ZIN zou men dit kunnen uitlegge als een zelfbekente nis, dat volgens de ideale procedure mr. Van der Lee feitelijk niet als opvolger van mr. Witte naar Eindhoven had moeten komen. Maar zoals op moralistisch terrein meer gebeurt,: de conclusies worden getrokken nadat de zonde begaan is. Blijft overigens nog de vraag, of de inspraak van de burgerij voldoen de aan haar trekken komt, wanneer het College, de gehele Raad ge hoord worden. Een heel praktische vraag was (en is) bijvoorbeeld, of op het moment dat er over de gewensüe opvolger van wijlen mr. Witte gesproken moest worden, de gemeenteraad politiek nog een juiste afspiegeling was van de gevoelens van de Eindhovense burge- EéN STAP VERDER EN WE zitten op het punt van de gekozen bur gemeester; troetelkind van D-'66. Maar niet het onze. Feden waai* om we ook na de Eindhovense tragedie die stap niet zetten. Zeker niet nu die een happy-end gekregen heeft en er aan hei hoofd van het gemeentebestuur een burgemeester staat, die de beste voor nemens heeft terzake van inspraak voor zijn gemeentenaren. Weeroverzicht Van onze correspondent Jan Wintraecken in de kosten van de infra-struc- BRUSSEL De plannen tot oprichting van een Iraans-Bel- 'u"r en ?an een P'iPlei.^i"g van l i- cc- j Antwerpen naar het Luikse, gische olieraffinaderij maken een goede kans van slagen, jbramco was van begin af een maar als plaats van vestiging van raffinaderij en petro chemische fabriek zou niet langer Ternaaien, maar de omstreken van de stad Luik in aanmerking komen. Zoals bekend is van Nederlandse zijde van begin af aan kracht dadig geprotesteerd tegen een eventuele vestiging in Ter- naaien in verband met de milieuvervuilende gevolgen voor een goed deel van Nederlands Zuid-Limburg. Ir zijn redeenn om te veronder- leum, de NIOC, kwam tot een stellen dat deze waardig maar positief resultaat en meent dat nadrukkelijk en door de Neder- de bedoelde raffinaderij renda- landse regering gesteunde pro- bel is. testen mede debet zijn aan de De Belgische regering heeft inder- overweging niet Ternaaien tijd medegedeeld het Iraanse maar de buurt van Luik te kie lt het ogenblik verblijft een Jraanse afvaardiging in België, die een 168 pagina's groot rap port over de rentabiliteit van een met Iraanse olie gevoede [raffinaderij in het Luikse aan de. regering heeft overhandigd. De specialisten van de Iraanse Itaatsmaatschappij voor petro- rentabiliteits/ars >g derzoek te zullen onderwerpen. Dat zal dan met haastige spoed moeten gebeursn want minister Claes van econom.sche zaken heeft gezegd te hopen dat alles nog voor het einde van dit jaar omstretden zaak. In het binnen land omdat de mede aan de re gering zijnde specialisten er een onderonsje van maakten en om dat het verzet tegen de oprich ting van een staatsraffinaderij op hevig verzet stuitte van de zijde van de narticuliere pero- leumsector. In het (Nederland se) buitenland omdat bij een vestiging uitgerekend In Ter naaien zo om en nabij de negen tig procent van de milieu-ver ontreinigde overlast voor reke ning van Nederlands Limburg zou komen. De socialisten draaiden bij want in de raad van beheer zullen nu niet meer uitsluitend socialisten, doch twee katholieken, twee socialis ten en één liberaal zitting ne men. in kannen en kruiken zal zijn. Wat het verzet van de particuliere Intussen moet ook nog beslist petroleumsector betreft; dat worden voor hoeveel de Belgi- werd goeddeels gebroken door sche staat zelf zal participeren de Arabische olieboycot en de mede daardoor veroorzaakte of bevorderde energiecrisis. De si tuatie op de Belgische oliemarkt is namelijk chaotisch en velen geven voor een deel de schuld aan de multi-nationale olie-on dernemingen 'Me niet het alge mene, niet hei nationale maar uitsluitend het eigen belang zou den dienen. Vanuit de veronder stelling dat een zo innige sa menwerking roet Iran, Beigië de aanvoer van een groot kwan tum olie garandeert kreeg de Ibramco wind in de zeiieu. Ajs niet Ternaaien maar de buurt van de stad Luik als plaats van vestiging wordt gekozen staat niets of niet veel meer de reali satie van de plannen in de weg. Er rest dan nog te bcpmen hoe veel het de schatkist gaat kos ten en of de zonder twijel forse investering de moeite loont. Verlokkelijk is tenslotte de sug gestie als zou Iran na onderte kening van de verdragen bereid zijn meteen en in versneld tem- po ruwe olie naar België te le- i veren. GORINCHEM (ANP) De direc tie van het streekzieknhuls Prinses Beatrix in Gorlnchem is van mening, dat het onmogelijk is infecties bij pasgeboren ba by's te voorkomen. „Daartoe zouden alle zuigelingen volko men moeten worden geïsoleerd en dat is uit economische over wegingen voor geen enkel zie kenhuis een haalbare kaart". De directie verklaart dit kan ernstige vormen aannemen. Als niet tijdig wordt ingegrepen kan de diarree, die het gevolg is van deze infectie, leiden tot uitdroging. Maar, aldus de di rectie, „er bestaat geen aanlei ding te veronderstellen dat de voorschriften ten aanzien van dc hygiëne niet zouden zijn na- geleegd. Een dergelijke epide mie blijft nu eenmaal tot de ge wone risico's van een ziekenhuis behoren". aanleiding van de besmetting De inspectie voor de volksgezond- van enkele baby's met de coli- heid stelt een onderzoek ln naar bray-bacil. „Dit verschijnsel het gebeurde. r$t zonmg mist 19 temperaturen mo luchtdruk in rrullibaren cdbï opklaringen ft lnB* ■w-w warmteiront H hoge-drukgebled bewolking •fa» sneeuw T-r kou-front L lage-daAgebted TJC onweer wndrichting verplaatsngsrichtng DE BILT. Een depressie die van morgen ten westen van de Brit se eilanden lag. trekt morgen over de Noordzee naar het oos ten: de wind, die eerst zuidelijk is ruimt naar west tot noord west en na aanvankelijk enige regen, kunnen er weer buien vanaf de Noordzee binnendrij ven. De depressie wordt ge volgd door een uitgestrekt ge- Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Werklozen, die in een nieuwe baan minder loon zouden ontvangen, behoeven daarvoor niet bang meer te zijn. De Tweede Kamer heeft gisteren namelijk een voorstel van minister Boersma van So ciale Zaken goedgekeurd om de werkloze in zijn nieuwe baan ongeveer zijn laatst genoten loon te garanderen. Daartegenover staat dat de Ar beidsbureaus de ingeschreven werklozen wel min of meer kan dwingen werk te aanvaarden, dat minder betaalt. Het verschil tussen het vroegere en nieuwe loon wordt dan voor het groot ste deel door de overheid ge- Voor werklozen boven compenseerd. «Aan deze i regeling z;jn wel enkele voor, waarden gebonden. De aangebo den baan bijvoorbeeld moet wel passenu zijn voor de werkloze. Het is niet de bedoeling, dat hij min of meer gedwongen zou worden in verband met oplei ding, ervaring e.d., niet possend (of bijvoorbeeld lager gekwalifi ceerd) werk aan te nemen. 45 jaar geldt b:nnenkort een andere re geling bij _e werkloosheidsuit kering, oir hen beter te be schermen ^rndat zijn leeftijd herplaatsing moeilijker maakt. hied van hoge luchtdruk. Het ziet er naar uit dat dit hoge. drukgebied weer spoedig zal worden afgebroken door volgen de depressies. In Finland is het al erg koud: het vriest er 's nachts 20 tot 30 gra den. Overdag wordt het er niet warmer dan 15 graden onder nul. Deze zeer strenge vorst staat in scherpe tegenstelling tot de temperatuur in Engeland en Frankrijk waar het vandaag weer 10 12 graden werd. In Spanje en Italië is niet veel ver- anderd in het weerbeeld: aan de kusten van de Middellandse Zee wordt het overdag 15 tot 17 graden, 's nachts daalt de tem peratuur tot een graad of 7. Vooruitzichten voor zondag, op gesteld door het KNMI, op don derdag om 18.00 uur: Aanvankelijk regen, later hagel en sneeuwbuien en kans op lich te vorst in de nacht. Weersvooruitzichten In cijfers voor zondag: Anntal uren zon: 0 tot 3. Min. temp. omstreeks 2 graden. Max. temp.: van 3—6 graden. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op »en geheel droog etmaal: 30 procent.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11