Cciclóc Sotnont Jamani: straks oliekraan verder open fblijmaker Israël-verklaring krijgt staartje Loongrens ziekenfonds vermoedelijk op f 23.200 Zodra Israël terugtrekking begint Leiden krijgt de Rotterdamse veemarktdagen Zout- probleem herfst 1974 opgelost verdien 'n echte 65e JAARGANG No. 19680 DONDERDAG 6 DECEMBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Colargol; 21.00 uur Zipcode in Koeweit; 21.45 uur Mon oncle Antoine, film. Ned. II: 19.05 uur Koffiebar; 21.05 uur Teletournee, doe.; 22-15 uur Trans African Hoovercraft, doe. MINDER WIND Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Vrij krachtige tot harde, aan de kust eerst nog stormachtige wind tussen west en noordwest, later overalf alne- mend tot krachtig of matig. Min. temp. ongeveer 3 graden. Maxi ma morgen rond 7 graden. Morgen zon: 8.3316.29. Maan: 14.22—5.17. Schev. hoogwater: 0.06—12.32; laagwater 8.1120.25. Nieuw systeem verwarming Gasunie in studie TERBORG (ANP) De Nederlandse Gasunie is zeer geïnteresseerd in een nieuw verwarmingsprocédé, dat een haardenfabrikant in Terborg uitgevonden heeft. Het zou hierbij gaan om methoden, die bij de ver warming van woningen en bedrijfspanden een energie besparing van 20 procent kan opleveren. De Gasunie zal met de fabrikant de me thode nader bestuderen. Het systeem van de haar denfabrikant uit Terborg komt neer op een nieuw circulatiesysteem voor gas-, olie- en kolenhaarden. Men gaat uit van een ander stro mingssysteem via de onder kant van de haard. De warmte wordt daarbij in verschillende richtingen in de te verwarmen ruimte ge blazen. Het vervangt het bestaande systeem dat de warmte verspreidt langs en door de haard. Het principe zelf wordt reeds toegepast in de scheepvaart en de chemie. Commentaar van de Gasu nie over deze kwestie: ,,De Gasunie staat in deze tijd open voor elke besparing". Van o e parlementaire redactie Den Haag Minister Van der Stoel gaat een onderzoek instellen naar de gang van za ken, die heeft geleid tot verwarring over het Nederlandse standpunt ten aanzien van Is raël en de bezette gebieden. Die verwarring was veroorzaakt door verklaringen van de woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken, jongstleden dinsdag gedaan op een informele persbijeenkomst, die zouden duiden op een koerswijziging van de Neder landse regering ten gunste van de Arabieren. Zonodig zal de minister maatregelen nemen Minister Van der Stoel (rechts) in discussie met het PvdA-Kamerlid Dankert, over de verklaring die eer- om herhaling van dit soort misverstanden bij gisteren werd gedaan door een woordvoerder van Buitenlandse Zaken over het standpunt van de Neder- de voorlichting te voorkomen, zo zei hij gis- landse regering ten aanzien van de door Israël bezette gebieden. teren in de Tweede Kamer. Op dat onder zoek werd met name aangedrongen door de socialist Dankert, die overigens zei dat hij op dit moment nog geen hoofden eiste, zo lang geen duidelijkheid bestaat over oorza ken en verantwoordelijkheden voor het mis verstand. Op geen enkele wijze heeft de woordvoerder opdracht gekregen om op indirecte wijze een koerswijziging in het Nederlandse beleid te ventileren, zei minister Van der Stoel nog. Hij voegde hieraan toe, duidelijk te willen vaststellen dat er geen eigen verklaring van de Nederlandse regering heeft plaatsgevon den. Tenslotte zegde hij de Kamer toe dat in internationaal verband stappen zullen wor den ondernomen om het gewekte misver stand zo snel mogelijk uit de weg te ruimen. Een 22-jarige Hagenaar heeft gis teren het stopteken van een agent genegeerd en reed vervol gens met zijn auto tegen de dïenstfiets van de politieman. De 24 jaar oude agent moest achteruit springen om niet ge raakt te worden. WASHINGTON (Rtr) De Arabische oliekra nen gaan verder open zodra Israël begint met de terugtrekking van zijn troepen uit de bezette Arabische gebieden. Sjeik Jamani, de Saoedi-A- rabische olieminister die momenteel een bezoek brengt aan Washington, heeft na een langdurig onderhoud met minister Kissinger deze conces sie bekend gemaakt. De Arabieren zullen, aldus Jamani, niet de volledige terugtrekking uit alle bezette gebieden eisen alvorens de leveranties aan het westen worden opgevoerd. Ik geloof dat, als de Israëli's besluiten zich terug te trekken en daarvoor een tijdschema vaststellen, er ook een tijdschema komt voor de verhoging van de oliepro- duktie dat overeenkomt met het schema van de terug trekking. Wij zijn bereid in beweging te komen, wij wil len alleen een reden om in beweging te komen. Het uit eindelijke doel is de terugtrekking van de Israëlische troeoen. We zouden meer dan gelukkig zijn met een verlichting van de oliemaatregelen. Overigens is men in de Arabische landen, blijkens com mentaren in de kranten niet gelukkig met de resultaten die de rondreizende olieministers van Saoedi-Arabië en Algerije boeken. De westerse staatslieden blijken maar weinig begrip op te brengen voor de beweegredenen van de Arabieren, en men noemt het teleurstellend dat In de westerse pers op tegenmaatregelen wordt aange drongen in plaats van uitoefenen van druk op Israël. Er is in de Arabische pers sprake van ,,anti-Arabische het ze in West-Europa" en Arabierenhaat" die in Europa wordt geconstateerd. Minister Jamani had voor zijn gesprek met Kissinger, in New York verklaard dat de olieproduktie in januari oonieuw met vijf procent zou worden beperkt. De ver mindering gaat door tot in elk land afzonderlijk een Minister Kissinger verwelkomt sjeik Yamani op zijn ministerie peil is bereikt waarop verdere beperking van de pro- duktie economisch niet meer verantwoord is. Jamani maakte ook plannen bekend voor de bouw van een Ara bische vloot, waarover met verscheidene landen zaJ worden onderhandeld. LEIDEN De Groenoordhal mag met ingang van volgend jaar op maandagen en dinsda gen gebruikt worden als vee- Besluit Rijnconferentie BONN (ANP) De ministers van de Rijnoeverstaten zijn in Bonn overeengekomen, dat het probleem van het Franse afval zout op de derde ministersconfe rentie eind volgend jaar uit de weg moet zijn geruimd. De ministers zullen dan een defi nitieve beslissing nemen. De fransen zullen in de zomer van 1974 een betreffende studie heb ben afgerond. Wat de chemische verontreiniging betreft is op de conferentie een compromis bereikt. Deze houdt in. dat de uitvoering van de „zwarte, grijze en beige" lijsten van afvalstoffen globaal wordt aanvaard. De bewindslieden spraken af, dat voor de volgen de bijeenkomst een internatio naal verdrag gereed moet zijn. Op het punt van de thermische belasting zijn sinds de voor gaande ministersconferentie geen veranderingen in de be- markt: Het gemeentebestuur heeft daarvan gisteren bericht gekregen van Binnenlandse Za ken. Met de eerste twee dagen van de week kan Leiden de Rot terdamse veemarkt overnemen, die eind deze maand wordt ge sloten. Utrecht heeft ook de maandag en dinsdag toegewezen gekregen (was al eerder bekend) onder het motto „vrijheid blijheid" maar in handelskringen is de verwachting dat Leiden de slag om Rotterdam gaat winnen. De meeste Rotterdamse aanvoer ders hebben ook al balieruimte besteld in de Groenoordhal voor. volgend jaar. De toewijzing aan Leiden door de Kroon is onder het beding dat Leiden op dinsdag geen scha- penmarkt houdt. Dit ter be scherming van de Purmerendse markt. Na de overname van Rotterdam zal de markt op vrij dag in Leiden worden gesloten. Zie verder pag. 3. Weinig kunststof in stedelijk afval Den Haag Volgens de heer C. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland zien nog) geen aanlei ding om bij de Zuidhollandse gemeenten stappen te onderne men tegen plastic-stoffen inclu sief plastic-zakken, die door ge zinnen worden overgedragen aan de vuilnisdiensten. Verkeersoverzicht In de maand november registreerde de Haag se politie 1063 verkeersongeval len. Bij die ongelukken vielen twee doden en 44 ernstig gewon den. 312 mensen raakten licht Jonge Israëliërs hebben in Tel Aviv ten gunste van Nederland gedemonstreerd. Op de fiets en met Davidsstervlaggen in de hand gaveh de jongeren blijk van hun waardering voor de Nederlandse houding in het Midden-Oosten-conflict. Zij droegen teksten met zich mee als „De jeugd van Israël is met jullie". Baby's besmet in Gorkums ziekenhuis GORINCHEM De babyafdeling van het streekziekenhuis Prin ses Beatrix in Gorinchem is ge sloten, nadat vier ouderparen een klacht hadden ingediend bij de inspectie voor de volksge zondheid. Volgens deze ouders zijn hun baby's besmet geraakt. Oorzaak daarvan zouden de on hygiënische toestanden in het ziekenhuis zijn. De Inspectie stelt een onderzoek in naar de klacht, en de betrokken afdeling wordt ontsmet. De vier kinde ren liggen nu in het Sophi'a-kin- derziekenhuis in Rotterdam. De ouders constateerden dat de verpleegsters, hoewel enkele kinderen diarree hadden, de vuile luiers beetpakten en met een daarna andere baby's over het gezicht aaiden. Hierdoor zou besmetting met een kwaadaar dige bacil veroorzaakt zijn. Vol gens de ouders is al eerder be smetting voorgekomen; in janua ri kregen enkele baby's infectie met stafylococcen, die in zwe ren voorkomen. Op 26 november is een baby overleden; hoewel de juiste doodsoorzaak niet werd genoemd, denkt men ook hier aan een besmetting. Politiemannen in Gouda onder vuur GOUDA (ANP) Twee onbeken de mannen hebben vannacht volgens de Goudse politie met een machinegeweer geschoten op twee politiemannen. De agenten hielden op de Moor- drechtsedijk in Gouda een ver dachte wagen aan. De twee in zittenden vluchtten de polder in, terwijl zij schoten losten op de beide agenten. Door zich plat op de weg te storten konden zij zich aan de kogelregen onttrek ken. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de nachtelijke schut ters. Aanpassing partijprograms noodzakelijk DEN HAAG (ANP) „Alle par tijprograms zullen op de helling moeten. Dit betekent, dat ook het regeringsprogramma moet worden bijgesteld". Dit heeft mr. Andriessen, voorzitter van de KVP-Tweede-Kamerfractie, gisteravond gezegd in de politie, ke tv-zendtljd van zijn Partij. Mr. Andriessen wees erop dat als er minder geld beschikbaar komt niet alles nagekomen kan worden, wat in de programma's is beloofd. Door het bijstellen van de programs van de politie ke partijen en van de regering draagt iedereen een steentje bij, aldus de KVP-fractievoorzitter. Vernielers van LugdimiiiiikaiUine gearresteerd LEIDEN De Leidse politie heeft enkele uren na de ontdek king van de Inbraak in en de vernieling van de Lugdunum- kantine twee mannen aangehou den, die er van verdacht wer den deze vergrijpen op hun ge weten te hebben. Dat was inderdaad het geval en de mannen bekenden vlot. Het waren een 32-jarige Leidenaar en een 22-jarige man uit Nieuwe Wetering. De gestolen goederen grootbeeldtelevisie, geluid boxen, snoepgoed en drank zijn voor het overgrote deel te rug gevonden. De vernielingen m de kantine zijn te wijten aan een overdadig drankgebruik van de beide mannen. Opleiding en ui trusting; klaarovers kan beter DEN HAAG Van dc jeugdige en volwassen verkcersbrlgadiers in ons land is de helft niet door de politie opgeleid. Dit blijkt uit een landelijke enquete van de Nederlande Vereniging Be scherming Voetgangers, die te vens leerde dat dertig procent niet verzekerd was en geen oranje fluorescerende jas droeg. In de drie grootste steden komt gemiddeld één maal per jaar <ei ongeval voor waarbij een jeugdbrigadiertje betrokken was ofwel dut deze zelf werd aangereden, of dat een overste kend kind onder diens hoede wordt aangereden. In Rotter dam was sinds 1957 het zwaar ste letsel een schedelbasisfrac- trur, in Den Haag en Amster dam hebben zich voor zover be kend geen ernstige ongevallen vcorgedaan bij verkeersbriga- diertjes. Het inzetten van verkeersbriga- diertjes is niet altijd aan te ra den vanwege de zware verant woordelijkheid. De Centrale Po litie Verkeerscommissic is van mening dat kinderen slechts op officiële oversteekplaatsen mo gen brigadieren. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bi|zonder geurige 'blijmaker' aan: een fraai boeket bloemen. Verras uzelf of een an der ermee. DEN HAAG ANP De kans is groot, dat de loongrens voor de ziekenfondswet opgetrok ken wordt tot 23.200 gulden. Staatssecreta ris Hendriks van Volksgezondheid heeft gisteren in de Tweede Kamer weliswaar ge zegd, dat het voorstel hierover van de P.v.d.A. een lastenverzwaring zou beteke nen voor inkomens boven 19.200 gulden. Maar als de Tweede Kamer met voorstel aanneemt zal de regering zich hiertegen niet verzetten. De aanpassing v«n de loongrens op 1 januari is thans vastgesteld op 23.000 gulden gens de P.v.d.A. Tweede Kamei.. 1'iJ dreigen hierdoor 10.000 mensen buiten dc ziekenfondsverzekering te geraken. Met ingang van januari is eveneens wijzi gmg gekomen in de minimum-loonregeling Van die datum af vallen werknemers van 15 t/m 22 jaar onder deze regeling en die v- de min m.in vakantiebijslag. Noteer m.l.v. DAM als nieuw kwartaal-abonnee: U U li Sluur deze bon in open envelop. Naam /onder postzegel, naar Adres antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats: Stuur een boeket bloemen naar: Naam LEIDSE Woonplaats: COURANT Namens:

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1