Olieschaarste betekent ontwrichting economie Consumenten Contact wil rundvleesprijzen verder laten dalen Prof. Johnson vindt methode- Tenhaeff ouderwets VERVANGING WHITELAW VERBAAST NOORD-IERLAND CHEMISCHE INDUSTRIE: Kliniek- patiënten op rooftocht DINSDAG 4 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een beperking van leverantie van aardolie aan de chemische industrie (als grondstof en brandstof) zal tot een ernstige ontwrichting leiden van een zeer groot deel van het Nederlandse economische leven. Tot deze conclusie is de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie gekomen na een enquête onder de 400 aangeslo ten ondernemingen. De vereniging heeft er dan ook bij de regering op aangedrongen er bij de beleidsbepaling van uit te gaan dat een onbelemmerd functioneren van de chemische industrie een eerste vereiste, is. De olietoevoer (waaroD deze 'xidustrie voor ca. 75 procent is aangewe zen) zal volledig moeten worden gewaarborgd, vindt de VNCI, zo nodig ten koste van andere aanwendingen van aardolie en aardolieprodukten. Een vermindering van de olietoe voer zal niet alleen de chemi sche industrie zelf zwaar tref fen, maar in versterkte mate ook vele andere takken van nij verheid en andere sectoren van het maatschappelijk leven. Om dat men voor ontzettend veel zaken van de chemische indu strie afhankelijk is (van tv-toe- stellen tot tandpasta en kunst mest) dreigt een vermindering van het hele produktenpakket dat de consument ter beschik king staat. De VNCI vreest dat een aantal ontslagen in de chemische be drijfstak gevolgd zal worden door cica 3 tot 3,5 maal zoveel ontslagen in andere sectoren. Met name de arbeidsintensieve takken zullen gevoelig zijn, zoals de textielindustrie, de metaal- en electrotechnische in dustrie, de voeding en genot middelenindustrie, de bouwwe reld en de agrarische sector. De vereniging wijst er op, dat de chemie met een omzet *orig jaar van 10,3 miljard gulden op twee na de grootste bedrijfstak van Nederland is; dat zij van Ingrijpende betekenis is voor de handels en betalingsbalans, om dat 16 procent van de totale ex port chemische produkten zijn; en omdat zij werk geeft aan bij na 100.000 personen. Een vermindering van grond/hulpstoffen of energie voorziening met 25 procent, zo werd in de enquête geantwoord, zal tot onaanvaardbare conse quenties leiden voor zowel de chemische industrie zelf als voor de nationale economie. Bij vermindering zal een groot aan tal ondernemingen genoodzaakt zijn te overwegen bepaalde pro- dukties te staken. Een terug gang van bedrijvigheid in de chemische industrie zal een ver hoging van de kostprijs mee brengen. Bij een teruggang van bijvoorbeeld 25 procent ver-1 wacht men prijsstijgingen van 20 tot 40 procent. De schemische industrie is verant woordelijk voor 20 procent van het Nederlands aardolieverbruik en 10 procent van het totale energieverbruik. 65 procent van de chemische produkten zijn toeleveranties voor andere indu strieën en 35 procent is direct voor de consumentenmarkt be stemd. Vuilnisman geniet meer vertrouwen dan Witte Huis WASHINGTON (REUTER) De Amerikanen stellen meer vertrouwen In hun vuilnismannen dan ln de politie, de kerken, de journalisten en het Witte Huis, zo blijkt uit een opi nieonderzoek door het be kende Amerikaanse bu reau Louis Harris. Slechts 18 procent van de ondervraagden had veel vertrouwen in het Witte Huis. de instelling die het minst vertrouwd werd van de 22 die op de vra genlijst voorkwamen. De medici kregen met 57 procent het meeste ver trouwen, gevolgd door de reinigingsdienst met 52 procent. Daarna kwamen de journalisten, de minis ters en de volksvertegen woordigers. Eindhoven heeft, na wat problemen, toch een nieuwe burgemeester. Gisteren werd mr. Van der Lee ge installeerd. Eén van degenen, die hem met die gebeurten's kwam feliciteren wes de vandaag geïnsta! leerde nieuwe Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, de heer J. van der Harten (links). Vliegtuigen met A-wapens startklaar WASHINGTON (Rtr) - Vliegtui gen van de Westduitse lucht macht en van sommige andere Europese leden van de NAVO worden, geladen met kernwa pens, voortdurend startklaar ge houden." Deze onthulling In de Amerikaan se Senaat volgt op de publikatia in het afgeiopen weekeinde van een drastisch gecensureerd rap port dat de subcommissie voor buitenlandse betrekkingen over de verhoudingen van de Ver enigde Staten met de NAVO heeft opgesteld. De nationaliteit van de toestellen, alsmede het aantal, zijn door de censuur uit het stuk geschrapt. Volgens senaatskringen zijn er in elk geval vliegtuigen van de Westduitse luchtmacht en naast die van Engeland en Frankrijk, welke hun eigen kernwapens hebben ook van andere NAVO-bondgenoten bij. 1 NIJMEGEN (ANP) De politie van Nijmegen heeft drie bewo ners van de prof. Pompe kliniek aangehouden verdacht van ze- ventien inbraken in scholen en clubhuizen. Een groot deel van de buit ca 5000 is in de kliniek teruggevonden. Bij de inbraken is vaak een enor- me chaos aangericht, aldus de politie. Noodweer in Zuid-Europa i BELGRADO (AP) In de zuide lijke provincie Kosoovo in Joe goslavië is gisteren de noodtoe stand afgekondigd nadat vele steden daar en in Macedonië door zware sneeuwval van de buitenwereld waren afgesneden. In vele andere delen van Joe goslavië ondervindt het verkeer grote hinder van de sneeuw. In Prizren, op de grens met Alba-1 nië, viel zo veel sneeuw, als er I de laatste 20 jaar niet was ge- 1 vallen. Zij bereikte op sommige plaatsen een hoogte van 1101 centimeter, zo werd telefonisch vanuit deze stad gemeld, die verder van de buitenwereld is afgesneden. De trein van Belgrado naar Priz- i ren moest 60 km voor die stad i zijn reis stopzetten, als gevolg van overdadige sneeuwval. Verschillende bussen zijn in de sneeuw blijven steken. Aan de Franse Rivièra heerst een ongewone kou, het vroor 2,7 graden, wat sinds het begin van de metingen hier, in 1946, nog niet is voorgekomen. In de buurt van Marseille hebben au- tomobilisten gisternacht door gebracht in hun auto's op de au towegen. die door ijzel en sneeuwval in een glijbaan waren veranderd. Popgroep Who vernielt MS» Van onze correspondent ULSTER Vele Noordierse politici zijn bitter teleurge steld en boos omdat premier Heath besioten heeft zijn mi nister van Ulster, William Whitelaw, te vervangen door de compleet onbekende conservatieve fractieleider Fran cis Pim (51). Te Sunningdale, in Engeland, begint donder dag de kritieke drie-ledige conferentie over een heel Ierse raad, waaraan deelgenomen wordt door de regeringen van London, Dublin en Belfast. Het verbaast de Noordierse politi ci, dat minister Whitelaw plotse ling niet zal deelnemen aan deze belangrijke besprekingen, die trouwens lang niet gemak kelijk zullen zijn. Premier Vrijwel heel Europa heeft of had te kampen met uitermate winters weer. In Zuid-Joegoslavië werd de noodtoestand afgekondigd in verband met meer dan een meter sneeuw. Een inwoner van Hamburg haalde zijn ski's tevoorschijn om zich zo op de makkelijkste manier naar zijn werk te begeven. Heath heeft Whitelaw benoemd tot minister van tewerkstelling, wat in feite betekent, dat hij minister van de vakbonden wordt. De problemen op dit ter rein zijn nog groter en zwaar der dan deze van Noord Ierland. Minister Pim weet weinig of niets van Ulster en heeft maar drie dagen om zich voor te bereiden op de conferentie. Brian Faulk ner, leider van de pasgevormde Noordierse „executive", ver klaarde gisteren: „Hij kan on mogelijk volledig op de hoogte zijn van de toestand in Ulster, zoals minister Whitelaw dat was. Het welslagen van de con ferentie wordt ernstig in gevaar gebracht door Whitelaws nieuwe benoeming. Ik begrijp niet wat Londen van plan is." De extremistische politieke lei ders van Ulster betreuren Whi telaws heengaan niet. William Craig, aanvoerder van de mili tante protestantse Vanguard be weging, zei gistere": ..Het heeft geen belang, dat hij blijft of weg gaat. Het is geen probleem van personen, maar wel van poli tiek. Wat mij betreft was White law een minzame klungelaar." Roger Simons hotel! UTRECHT (ANP) Op ongewo ne wijze - tijdens een persconfe rentie - heeft de rijksuniversiteit van Utrecht gistermiddag de pas tot gewoon hoogleraar in de parapsychologie benoemde Zweed Martin Johnson gelan ceerd. Dat gebeurde met een uiteenzetting door de 43-jarige prof. zelf, de aanbieding van schriftelijke verklaringen uit Zweden en Edinburg over do door prof. Johnson gevolgde op leiding en behaalde diploma's en persoonlijke aanbevelingen en het ter inzage leggen van en kele wetenschappelijke publika- ties van de Zweed. Dat werd allemaal gedaan omdat zijn bijrtta dubbel zo oude collo- ga. prof. dr. W. H. C. Tenhaef, de wetenschappelijke kwalitei ten op het gebied van de para psychologie van prof. Johnson ernstig in .twijfel heeft getrok ken. Hij noemde hem een brod delaar. Prof. Johnson hield een beschou wing over de ontwikkeling van het wetenschappelijk onderzoek in de parapsychologie. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat hij de parapsychologie primair ziet als •experimentele psycholo gie. Daarvan wil Teriiaeff nu juist niets weten, omdat hij een multidisciplinaire aanpak voor staat, d.w.z. dat hij verbanden wil leggen met andere takken van wetenschap. Prof. Johnson wenste zich niet uit te latan over de persoon Tenr haeff, mar liet wel blijken dat de wetenschappelijke methode van Tenhaetf ouderwets is. Rond 80 pet van de internatio nale wetenschappelijke litera tuur hand-elt over de experimen tele benadering van de parapsy chologie. Alle vooraanstaande instituten in de wereld bewegen zich ook op dit terrein. De me thode van prof. Tenhaeff heeft zijn grote verdiensten gehad, maar voldoet nu ndet meer als specifieke onderzoekmethode. Prof. Johnson wilde niet zeggen dat de experimentele richting het ei van Cr'.umbus is. Dat zal nog moeten blijken, maar vast staat dat naast klinische re search de nieuwe onderzoekme thoden, met name met dieren, hoge wetenschappelijke sco ringskansen bieden. Prof. John son gaf te kennen dat hij er niets voor voelt zich „op te slui ten" in het instituut van prof. Tenhaeff, omdat experimenteel werken daar niet mogelijk is. Schenking president Heinemann ROTTERDAM (ANP) Kamer MONTREAL (AP) De Britse rock group „The Who" is in zijn geheel gearresteerd na een inci dent in een hotel in het centrum van de Canadese stad Montreal. De direktie van een hotel belde de politie, nadat het personeel had geconstateerd, dat „the Who" hun hele suite in elkaar hadden geramd. Het personeel was op onderzoek uitgegaan nadat andere gasten hadden geklaagd over lawaai en het geluid van brekend glas werk in een der kamers die de groep had gehuurd nadat zij zondag in Montreal hadden op getreden. ..Toen onze mensen boven kwa men, was de hele suite van on der tot boven volledig geruï neerd", zo verklaarde de be drijfsleider. „Alles lag in puin en er was voor 6000 dollar scha de aangericht". Hij vertelde ook dat de groep had aangeboden de schade te zullen vergoeden en dat het ho- tel geen aanklacht zal indienen. ..Wij zullen geen aanklacht in dienen, maar het is mogelijk i dat de politie dat wel zal doen", j aldus de bedrijfsleider. „Ze wa ren niet bepaald gecharmeerd van de hele affaire." DEN HAAG (ANP) De Nederlandse consument profiteert nog steeds niet mee van de prijsdalingen voor rundvlees, die op de slachtveemarkt al geruime tijd worden waargenomen. Dat vindt het Consumenten Contact. Aan minister Lub bers van Economische Za ken heeft het gevraagd maatregelen te nemen, waardoor de prijsdaling wel aan de consument ten goede komt. Het Consumenten Contact atten deert de minister op de moge lijkheid dat de tussenhandel in rundvlees werkt met marges die. ook als kostenstijgingen in aanmerking worden genomen, ruimer zijn dan de prijsbeschik- king toestaat. Gezien in het licht van het prijsbeleid van de regering vindt het Consumenten Contact dit een ongewenste si tuatie. Tussen half april en half oktober van dit jaar. aldus het Consu menten Contact, is de gemiddel de marktprijs voor rundvlees met 18,5 procent gedaald, maar de consumentenprijzen stegen ln diezelfde periode met 1,4 pro cent. Enkele maanden geleden signaleerde het Consumenten Contact ook al een discrepantie tussen markt- en consumenten prijzen. Het ministerie van eco nomische zaken verklaarde toen dat dit kwam doordat de prijs dalingen op de slachtveemarkt vertraagd aan de consument werden doorgegeven. Het Con sumenten Contact heeft echter nog steeds geen of nauwelijks enige relatie kunnen ontdekken tussen de prijsontwikkeling op de slachtveemarkt en de consu mentenprijzen. Integendeel: het gat tussen de twee prijzen is de laatste twee maanden alleen maar groter geworden. Mr. J. H. Koolschijn, secretaris van de centrale organisatie van de vleesgroothandel, vreest een onderzoek naar de marges bij de grossiers in rundvlees niet. Normaal zou die marge ander half procent moeten zijn, maar door de grote onderlinge con currentie haalt men zelfs het bescheiden percentage nog niet altijd en de heer Koolschijn h eft niet de indruk dat men er op het moment boven komt. De prijscontroleurs van het minis terie van Economische Zaken hebben volgens hem zelfs laten weten dat de prijscontrole bij de grossiers wel even achterwe ge kan blijven, omdat de prij zen daar al zo gedaald zijn. Dode bij' botsing APELDOORN (ANP) De 34-ja- rige mevrouw G. Seriër-Ten Brinke uit Amsterdam is gister middag om het leven gekomen toen een militair voertuig, waarvan de bestuurder geen voorrang verleende, zich In de flank borde van de personen auto waarin zij met haar man onderweg was. Het ongeluk gebeurde op de voor rangskruising in Nieuw-Millin- gen. De bestuurder van de mili taire vrachtauto, een in Seedorf fW.-Dld) gelegerde dienstplich tig korporaal uit Maasland, reed volgens de koninklijke ma rechaussee zonder te stoppen de voorrangskruising op. waar het echtpaar juist in zijn auto aan kwam rijden. De vrouw werd op slag gedood. De man werd met hoofdwonden, vermoedelij ke hersenschudding en inwendi ge kneuzingen in het ziekenhuis in Apeldoorn opgenomen. Voor 5 miljoen aan heroïne gesmokkeld AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse recherche heeft in samenwerking met de politie van het Westduitse Giessen een bende opgerold, die dit Jaar voor een handelswaarde van ruim 5 miljoen gulden aan verdovende middelen voorna melijk heroïne van Neder land naar West-Dultsland heeft gesmokkeld. In Amsterdam werden, naar eerst thans bekend is gemaakt, half november de 22-jarige Chinese Surinamer R.K. L-A-P en de 25-jarige Maleisiër Th.E.N. aan gehouden. Zij hadden de verdo vende middelen geleverd aan de 23-jarige Amerikaanse ex-mili tair J.M.W., die in Giessen werd gearresteerd terwijl hij met een „deal" bezig was. De Westduitse politie hield voorts vijf Westduitse koeriersters aan. die de verdovende middelen van Amsterdam naar Giessen had-1 den overgebracht, en arresteer de tientallen heroïnegebruikers. I De Zweedse prof. Martin Johnson weerlegde gisteren tijdens een pers conferentie in Utrecht de beweringen van prof. Tenhaeff, dat hij niet terzake kundig zou zijn. Op zijn beurt noemde hij da methode-Ten- hae'f ouderwets. Prei1- van de Duitsland, heeft voor het orgelfonds van de St. Laurenskerk te Rotterdam, een bedrag van vijfduizend mark ter beschikking gesteld. De Westduitse consul-generaal in Rotterdam, dr. J. Deutz, heeft gisteren in Rotterdam het geld overhandigd aan de voorzitter van de commissie financiën van het orgelfonds. In totaal is van Duitse zijde nu ruim tweehon derdduizend mark geschonken voor de - in de tweede wereldoor log grotendeels verwoeste - Gro te of St. Laurenskerk. 34ste truck in huiskamer PARIJS Monsieur Pou- vrcau uit NuailIe-D'Aunls in zuid-West-Frankrijk heeft zondag voor de 34- ste keer een zware truck in zijn huiskamer gekre gen. Een vrachtwagen, met aanhanger wus als' gevolg van de gladde weg geslipt en kwam In de huiskamer van Monsieur Pouvreau tot stilstand. De kleine villa van do onge lukkige gepensioneerde ligt in een gevaarlijke bocht, waar evenwel alle mogelijke veiligheids maatregelen genomen z jn en waar sedert enke le jaren een vangrail aan gebracht is. Dit heeft het „bezoek" van zondag niet kunnen beletten. Al geruime tijd probeert monsieur Pouvreau zijn villaatje te verkopen, maar er zijn geen liefheb bers. Na de 34 ste vracht wagen in zijn hulskamer lijken hem de kansen om zijn huis nog ooit kwijt te raken, zoals hij zei, prak tisch nul.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7