ÊekkeSomoni VAKBEWEGING BLIJFT BIJ 2,5% LOONSVERHOGING Zonder extra hulp chaos bij openbaar vervoer Espa Distributie voor meer olieprodukten (hl ijmaker GEVOLG VAN BENZINE-DISTRIBUTIE Haagse vrouw verduisterde een miljoen verdien 'n echte Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,30 per mm. Telefoontjes 2.75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal 27.76;jaar 108.20. - Losse nummers 35 cent 65e JAARGANG No. 19678 DINSDAG 4 DECEMBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Stratenmakerop. zeeshow; 20.20 uur Onedin-lijn; 21.10 uur Twee voor twaalf; 21.55 uur Achter het nieuws met ener giecrisis en Griekenland. Ned. II: 20.20 uur Gamma met wijndocumentaire; 21.10 uur Oor log en Vrede; 21.55 uur Waar gebeurd; 22.25 uur. Interview met G. A. Wagner, Shell. WEINIG VERANDERING. Op de meeste plaatsen droog weer met vrij veel bewoLking. In het Zuidoosten eerst nog hier en daar mist. Min. temp. van 7 graden aan zee tot 3 graden in het Oosten van het land. Maxima rond 8 graden. Matige in het Waddengebied krachtige wind uit West tot Noordwest. Morgen: zon 8.3116.30, maan 13.32—2.39. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De vakbeweging heeft in haar gesprek met een delegatie uit het kabinet geen aanleiding gevonden haar beleid voor de komende cao-onderhandelingen te herzien. Zij handhaaft haar eis tot verhoging van de cao-lonen met 2,5 pet en tot volledige prijs compensatie. „De mededelingen die het kabi net ons heeft gedaan, waren niet zo hard, dat wij op grond daarvan tot andere inzichten moesten komen", zo zei voorzitter Wim Kok van het NVV gisteravond na het bijna vier uur durende beraad. De kabinetsdelegatie, bestaande uit premier Den Uyl en de ministers Boersma (lonen) en Lubbers (Econo mische Zaken), had de vakcentrales gisteravond uit genodigd om wat meer informatie te geven over de gevreesde gevolgen vam de stagnerende olie-aanvoer. Gesproken werd over een reeks veronderstellingen, liggende tussen een korte en geringe stagnatie en een langdurige en ernstige. Ook werd de vakbewe ging duidelijk gemaakt, welke machtigingswet tot het treffen van bijzondere maatregelen de regering wil indienen en welke maatregelen zij op grond van die wet zou willen treffen. Geen der partijen was be reid hierover gisteravond nadere mededelingen te verstrekken. De vakbeweging zal de regeringsmaatregelen op een aantal voorwaarden beoordelen. Deze zijn: zij moeten een tijdelijk karakter dragen, zij moeten de werkgelegenheid zoveel mogelijk veilig stellen, alle lonen, ook die van de vrije beroepen en nlet- cao-gebondenen moeten er onder vallen, daarbij moet een strak prijsbeleid gevoerd wor den, Vandaag zou het kabinet overleg voeren met werk gevers en middenstand en landbouw-vertegenwoordi- gers. DEN HAAG De Haagse recherche heeft een 26-jarige Haagse vrouw aangehouden, die ervan wordt verdacht ruim één miljoen gulden te hebben verduisterd. De vrouw heeft zeker tien Haagse zakenlieden ernstig bena deeld door effectenspeculaties op korte termijn. Na haar arrestatie bekende zij vlot. Morgen wordt ze voor de officier van Justitie geleid. De vrouw, die geruime tijd op een Haagse bank heeft ge werkt en vertrouwd was met effectenspeculaties, begon haar aktiviteiten 'n aantal weken geleden met geleend geld van kennissen. Zij boekte aanvankelijk succes en betaal de behalve het geleende geld een rente van ruim zes pro cent terug. Hierop breidde het aantal deelnemers zich snel uit. Door de oliecrisis' leed zij echter op de beurs grote verliezen en stopte met geleend geld het ene gat met het andere. Provincie verbiedt afvoer van afval Van een onzer verslaggevers DEIN HAAG In de strijd voor een aanvaardbaar leefmilieu gaan GS van Zuid-Holland ver ordenend optreden op het ge bied van industriële afvalstof fen. Bij de Staten van Zuid-Holland hebben GS in afwaohting van latere rijksregelingen een ontwerp-verordening ingediend, welke een verbod inhoudt om industriële afvalstoffen van be drijfsterreinen te verwijderen of te doen verwijderen. Ontheffin gen van dit verbod zijn uiter aard mogelijk, maar dan moet vaststaan, dat de afvalstoffen op een aanvaardbare wijze af gevoerd en vernietigd worden. pJJTo Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roelofarendsveen e.o. Alkomadelaan 1, tel. 01713—2866 Uit een winkel in kledingsartike- len aan de Haagse Vlaming straat zijn in het weekeinde 40 jurken ter waarde van 1200 gul den gestolen. Het is niet bekend hoe de daders het winkelpand zijn binnengekomen. In Japan wordt 24 uur gestaakt door de 280.000 werknemers van de nationale spoorwegen. Reden voor een menigte men sen om samen te stromen op het Ikebukurostation van een particuliere maatschappij in Tokio, in de hoop een plaats in een forensentrein te bemachtigen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT. Het openbaar vervoer vreest na 7 januari, wan neer de distributie van benzine ingaat, grote moeilijkhe den. Deze kunnen voor een deel opgevangen worden door: spreiding van werktijden, spreiding van schooltijden extra brandstoftoewijzingen voor het openbaar vervoer. wellicht hulp en bijstand van militaire chauffeurs voor particulieren het vormen van autopools. Wanneer dergelijke maatregelen niet uitgevoerd worden of kunnen worden zijn volgens de organisaties van het open baar vervoer, de moeilijkheden straks niet te overzien. De reserve aan materiaal is, al- Het treinvervoer zal echter door dus de K.N.V.T.O., slechts 10 procent terwijl er duidelijk te kort dreigt aan personeel. Een herverdeling van openbaar en particulier vervoer is daarom volgens de heer van Setten van de K. N.V.T.O. dringend nood zakelijk. Particuliere automobilisten zou den bijvoorbeeld collega's mee naar het werk moeten nemen; werkgevers zouden de spreiding van de werktijden moeten door voeren: schooldirekties zouden het begin van de schooltijden moeten .verleggen buiten het spitsuur van 's morgens en 'smiddags. Ook winkelende mensen zouden de spitsuren 's morgens en 's avonds moeten vermijden. Gebeurt dit alles niet, dan staat het openbaar vervoer voor een onmogelijke opgave, aldus de heer van Set ten De Nederlandse Spoorwegen ver voerde gemiddeld circa 30 tot 50 procent meer reizigers dan voorheen op zondag, voorname lijk op de korte afstand. De treinverlengingen bleken vol doende om het groter aantal rei zigers op te vangen. de benzinedistributie-situatie be hoorlijk onder druk komen te staan, zei de heer M.G. de Bruin, president-directeur van de N.S. vanmorgen. De verwachting van N.S. bij rant soenering tot 45 liter benzine, is dat het treinverkeer tijdens de spits 40 50 procent toeneemt. De voorwaarden voor optimaal functioneren zijn dan ook dat de gevraagde energie wordt gele verd, dat werktijden worden ge spreid en dat de scholen op z'n vroegst om negen uur dertig (9.30 uur) beginnen en voor 16.00 uur eindigen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Behalve de benzine zal waarschijnlijk ook de dieselolie en mogelijk zelfs de bromfietsbrandstof op de bon gaan. Het rijksbureau voor aardolieprodukten heeft thans het gemotoriseerde weg verkeer verdeeld in acht cate gorieën die onder distributie kunnen vallen, van vrachtwa gens tot bromfietsen. De maxi male hoeveelheid brandstof die voor iedere categorie beschik baar wordt gesteld, is nog on bekend. Minister Westerterp van Ver keer en Waterstaat heeft de KLM, opgedragen maatregelen te nemen voor een maximale besparing van brandstof. Daar naast zal toch voor „voldoende transportfaciliteiten voor het reizend publiek" moeten worden gezorgd. De KLM moet de rijksluchtvaartdienst op de hoogte stellen van te nemen maatregelen. De maatschappij voert nog internationale be sprekingen en kon nog niet zeggen wanneer de diensten zullen worden beperkt. In het eerste half jaar van 1973 heeft Nederland 15.5 mil jard kubieke meter aardgas geëxporteerd. De helft hiervan ging naar West-Duitsland. Vol gens minister Lubbers kan den. De coördinatiegroep Openbaai Vervoer Oliecrisis (waarin NS en andere organisaties van openbaar vervoer zitten) ver wacht bij het inwerkingtreden van de distributie grote moei lijkheden als niet voor die tijd ingrijpende maatregelen zijn genomen. De groep denkt aan verplichte spreiding van werk en schooltijd, handhaving van het zondagrijverbod, en toewij zing van extra brandstof voor openbaar vervoer. De oliecrisis kan ernstige ge volgen hebben voor de rijksbe groting. Door het achterblijven van belastinginkomsten kan een groot tekort ontstaan. Vol gens prof. dr. C. Goedhart. SER-Iid, is belastingverhoging dan ook zeker mogelijk. Het Kamerlid Terlouw (D'66) vraagt de regering een distri butiesysteem ii. overweging te nemen waarbij aan ieder per soon of gezin een totale hoe veelheid energie ter beschik king wordt gesteld voor ver warming, verlichting, vervoer, enz. Hij stelt voor een „zwar te" markt voor bonnen „wit" te maken door verhandeling niet te verbieden en de markt waarde te publiceren. Consul Koeweit: Duidelijkheid van Nederland nodig over Midden-Oosten DEN HAAG/ANP Volgens con sul M.S. Rabbani van Koeweit verlangen de Arabische landen van Nederland een politieké verklaring over de inhoud van het begrip „de legitieme rech ten van de Palestijnen." De Arabische landen willen weten wat Nederland verstaat onder deze passage van de verklaring van Brussel (het EEG-stand- punt over het midden-Oosten), aldus de consul van Koeweit In ons land. MAROKKANEN ILLEGAAL IN STOMPWIJK LEIDSCHENDAM De Leid- schendamse politie heefh zon dagavond drie illegaal in ons land verblijvende Marokkanen aangehouden. De mannen wer den gearresteerd doordat de po litie meende dat ze stonden te liften in Stompwijk. Bij de aan houding hadden de Marokkanen geen papieren bijzich en uit het onderzoek bleek, dat ze illegaal, werkten bij een tuinder in Stompwijk. De arrestanten zijn doorgezonden naar de politie Den Haag en zullen ons land worden uitgewezen. Op het hoogste gebouw ter wereld, de ..Sears Tower" In Chicago, iy een man bezig met de installatie van een televisie-antenne. Vanaf zo'n hoogte heeft men een prachtig uitzicht over het industriegebied van deze Amerikaanse stad. HTM-dienslen op 5 december De H.T.M. zal woensdag 5 decem ber een aantal wijzigingen door voeren in het dienstenschema van het avondspitsuur. Dit in verband met de vervroegde sluitingstijd van diverse kanto ren en een groot aantal winkels In Den Haag. De vertrektijden van de sneldiensten in de na middag van 5 december zullen de volgende wijzigingen onder gaan: lijn 5S 15.48 15.53 15.58 16.04 16.58 17.03 lijn I8S 15.45 —15.53 16.00 16.55 17.05 lijn 25S 15.55 16.05 16.15 16.59 17.09. Voor de spltslijnen zijn de ver trektijden: lijn 7 16.00 16.07 16.15 lijn 30 15.36 16.06 16.21 16.51 17.06. De vertrektijden van lijn 28 (kort traject) vanuit het centrum zijn vastgesteld om 17.06 en 17.22. Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kJeuren-ballpoint. Noteer m i vDMI als nieuw kwartaal-abonnee: D Uil Stuur deze bon in open envelop, NaBni: zonder postzegel, naar: Adres-antwoordnummer 349. Leiden. Woonplaats: Stuur een 4-kleurenballpoint naar: LEIDSE ïr., COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1