LAAT HEM GOED ONTBIJTEN... Eet eens anders! Het is beter leven bij 'n lagere temperatuur Schoonheids- encyclopedie voor blinden VOOR DE VROUW LEIDSE COURANT DINSDAG 4 DECEMBER, 1972 HET NEDERLANDSE BRA I LLE- ALF ABET (DE DIKKE PUNTEN VORMEN DE LETTERS) Letters en leestekens a b cd ef gbi j k 1 ma opq r s t ii 1 o uëlü S3 au eu ei u b au cb scb Aposrr.' Afbreking!- oofë C,èïtn Venei" teken Cijfers en algebraïsche tekens X k' 2 De 4 laatste voor de Franse taal. 3 Alle voor de Franse taal. 4 De 7 eerste voor de Hoogduitse taal, de beide laatste voor Nederlands en Duits. Het Duitse teken voor wordt in Nederlands toegepast voor oe. De Franse I 1 voor dient ook in het Nederlands voor de e met het klemtoonteken. Ook kan men in het Nederlands gebruiken. „Eigenlijk is hei idee bij me opgekomen toen ik zelf ter observatie in het ziekenhuis lag. Van pure ellende ging ik twee- of driemaal per dag naar de douche om me wat op te knappen. Dan voelde ik me beter. Zo kwam de gedachte: er liggen toch ook vrouwen in dit ziekenhuis. Hoe redden die het? Even doorpiekeren en je komt op schoonheidsbehandeling, mijn vak, en nog even eerder denkend kom je bij gehandicapten terecht. In dit verband vooral bij visueel gehandicapten: blinden. Die vinden het toch ook fijn als ze weten dat ze er goed uitzien." Aan het woord is Eelco Webster (29), public relations officer van Max Factor in Neder land, die nu al zes jaar onvermoeid journalisten bezoekt, altijd opgewekt met tijd voor een praatje, desnoods over zeilen en sport. Eelco is een verslingerd modelbotenbouwer en hij is ook gek op zee vissen, (eed keer heeft hij zijn familie tot dolwordens bekegeld met 60 makrelen, die hij gevangen had. Kilometers per jaar legt Eelco af om de redacties van alle kranten bladen, tijdschriften en huis-aan-huis kranten te informeren over de meest recente activiteiten van zijn firna. „Ik heb me altijd aangetrokken gevoeld tot dit soort werk: voorlichten. En ik voel me dan ook als een vis in het water in deze job". Dit enthou siasme, gevoegd bij de ziekenhuiservaringen en het feit dat Max Factor in Engeland bezig was met bllndencursussen („ik dacht: „dat moet toch ook kunnen in Nederland") brachten hem ertoe contact op te nemen met de heer J. v. d. Kossem, directeur van de bibliotheek voor blinden in Den Haag om te proberen hem te intresseren voor een „verzorgingsboek" voor blinden in braille schrift. Hierin kunnen blinde- en slechtziende landgenoten alles vinden voor niake-up en lichaamsverzorging. De heer J. van Kossem: „het is belangrijk dat er zo'n boek in braille is uiotgek- men. Ook de blinde vrouw moet weten dat ze op een bepaalde manier haar lichaam en huid kan verzorgen. Zij kan toch ook te kampen hebben met bijvoorbeeld acné.. Nu de markt overvoerd wordt, is het nodig te weten welke ingre diënten zij dient te gebruiken". Na twee jaar noeste arbeid is het handboek klaar, het in brailleschrift uitgewerkte bekende Max Factor „Boek der Schoonheid". Verscheidene hoofdstukken ervan zullen ook nog eens op de band ingesproken worden. Eel co: „het is leuk dat het boek bestaat, maar ik moet aan de op volging denken. De adressen van de kopers krijg ik door om ze over enige tijd te benaderen. Misschien willen geintresseerder wel een cursus volgen. Dat is dan de praktijk van de theorie in het boek. Blinden willen beschouwd worden als gewone mensen. Laten we hen dan ook de mogelijkheden daartoe bieden." (ge lukkig dringt deze gedachte ook elders door; er zijn restaurants met menu's in brailleschrift). Het boek 5.95) is niet gesubsidieerd. De Nederlandse Blindenbi bliotheek maakt het per computor in elk gewenst aantal. Bestel lingen 070-652950 (toestel 32 of giro 254236. We wensen het een «oede start! Tiny Francis Een onlangs gehouden onderzoek heeft Iets aan het licht gebracht, dat lieve echtgenoten aangaat: Ver keersonveiligheid is dikwijls te wijten aan te weinig ontbijten. Op sommige momenten schiet het reactie vermogen tekort als in het bloed te weinig suiker voorkomt. Mensen, die het weten kunnen, noemen deze conditie ..hypoglycemia". Ze komt in de late ochtenduren voor bij mnsen met een te lege maag. Statistieken wezen uit dat de helft van de ongelukken 's morgens tussen half twaalf en half een gebeurt en dat 80% van deverkeers-slachtoffers een te laag bloedsuikergehalte had. Drie van de vier aten voor bet van huis gaan een hap en een snap, staande In de keuken (kopje koffie en dun sneedje brood). Rijproeven bewezen dat er slechte- en goede ontbijten waren. Bij de eerste groep zakte het suikergehalte tot een gevaarlijk laag niveau, bij de tweede bleef het constant of steeg. Na twee uur onafgebroken rijden mankeerde het de eerste groep aan concentratie, de tweede groep bleef beter bij positieven. Het Is belangrijk de hele dag goed gevoed te zijn als men achter het stuur zit (vitaminen, sinaasappelsap, Corn Flakes, melk, toast met boter, suiker op de halve grape fruit, tar webrood, rice-crispies met room en suiker, room kaas. Kant- en klaar graanproducten. Neem bi de auto een thermosfles met koffie en veel suiker mee, een appel en een broodje met vlees of kaas. Liefst ook snoepjes. Voor het autorijden Is een goed gevulde maag veiliger dan een knorrende maag. Feestelijke winteravonden komen weer in zicht. De Engelse modemakers maken zich op aan de verwachtingen te vol doen. Uit de collectie van Jean Allen: Vrouwelijk en ontwapenend „Nanette" van witte nylon met blauwe noppen. Het tweemaal ingesnoerde lijfje is ge rimpeld, de volants dansen mee met de rok, foto links. „Fonteyn" heeft een enorme bloemenprint en een volant langs de rok. Het lijfje is een „pussy cat" strik, foto rechts. IIIIIIIH Anneliese (Lieschen) Schuhholz, public relations-vrouw van het Landesfremdenverkehrsver- band Baden-WUrttemberg is een klein, watervlug persoon tje dat van de ene stad naai de andere rent met groepen mensen om de bijzonderheden van het gebied dat zij be strijkt aan de man te brengen. Ze doet dit goed, tilchtig, en heeft overal een antwoord op. „Dit is een typisch Schwarz- waldhaus" (staat in het Frei- lichtmuseum in Gutach, Furt- wangen). Hier is het mooiste bloemendorp van Duitsland in de Badische Weinstrasze" en „neem toch forel ln Dilisos- se..." Ze zit ingepakt tussen boeken, tijdschriften, stapels kranten, brieven en knipsels in haar bureau aan de Staf- flenbergstrasze 7, Stuttgart en vertelt dat ze koken heeft ge leerd van haar moeder. Om dat ze de lekkerste kostjes van alle hotels kent en weet wat er op het boerenland ge geten wordt, heeft ze met al haar drukte nog de pen opge nomen om een kookboek te schrijven, waar gerechten in staan, die op het boerenland, door de burgemeestersvrouw en op een dinertje gegeten worden. Het heet: „Köstliche Spezialitaten aus der Schwabi- schen Küche" (Uitgever Schwabenwerk GmbH, Stutt gart). Een nationaal gerecht in Schwabenland, dat bijna op geen tafel onbreekt is Spatzie. doodgemakkelijk te maken en erg lekker. Klop 4 5 eieren in 1 pond meel en doe daar 1 theelepel zout bij. Onder lang zaam roeren 1/8 liter water toe voegen. Strijk het deeg uit met een deegroller en snijd er met een mes heel dunne reep jes van (Mes steeds even in koud water dompelen, zodat het deeg niet blijft kleven). Water koken en de friemeltjes erin gooien. Anneliese staat erop dat het water blijft koken en vertelt dat de Spatzie gaar zijn als ze boven komen drij ven. Eindeloos goed gerecht met geraspte Emmentaler kaas, lichtbruin gebakken schijven ui en een snufje pe per. De Spatzie kunnen ook in boter licht gebakken worden en vormen dan een warme schotel. Moeder heeft het makkelijk. Goede beurt maakt ze ook als ze bij de Spatzie dobbelsteentjes in meel gewen telde en daana gebakken kalfslever op tafel zet (een paar minuten in hete boter braden) en er wat kruiden of peterselie over strooit. Wacht tot u kalfskopsalade hebt gegeten (typisch gerecht voor oudejaarsavond). Laat dit vreemd geval door de slager prepareren en uitbenen. Het Annelies Schutrholz uitgebeende vlees in flintertjes snijden, bestrooien met zout, peper en gesnipperde ui. Licht aanmaken met olie en azijn. Het is altijd een indrukwek kend schouwspel als er zelfge bakken koekjes uit de oven ko men. Met Anneliese's „Vanil- lebrötchen" slaat u een goed figuur en ze zijn ongelofelijk makkelijk te maken. Vier eie ren worden met 250 gram sui ker drie kwartier geroerd (ja, dat is wel lang, maar het loont). Na deze mix V2 stok vanille (of een pakje vanille suiker toevoegen) en 270-300 gram fijn meel lepel voor le pel in het mengsel strooien. Kleine broodjes van maken en één nacht op een met boter in gevet bakblik laten staan. Als de kleintjes van boven droog zijn in matig warme oven bak ken. Geen meringues, sprook jesachtige hazelnoottaarten, slagroomgebak in Annelieses kookboek, ook geen Truus-pud- ding, maar wel een eerlijk stuk „Rostbraten" met zuur kool. De zuurkool maakt ze zo: 1 kilo zuurkool, 60 gram uitgebakken kaantjes, 1 ui. 1 grote aardappel of een lepel meel, 1 kleine appel, >/2 g'as witte wijn, naar smaak KUm- mel. Zuurkool laten uitlekkne en met alle ingrediënten VA tot 2 uur zacht laten stoven. Wijn en uitgebakken kaantjes toevoegen. Desgewenst kan er ook nog wat zure room door heen worden geroerd, behalve als iedereen toch al te dik is Voor een feestelijk etentje dat niet te duur is; stuk ma ger varkensvlees in meel wen telen en sappig braden (mag niet dikker dan een vinger zijn). Overgieten met een roomsaus, in boter gebakken champignons of cantharellen en schijven tomaat.Als het ge recht lekker gaat geuren as perges uit blik kruislings over het vlees met toebehoren leg gen. Opdienen met stokbrood en verse sla. Gelardeerde ree- rug (poelier) gaat in een cas serole met dobbelsteentjes spek, met een flinke scheut cognac. Circa 15-20 minuten braden en wild uit het fond nemen. In de saus gaat nu wat room, zout, peper, kaneel, citroen. (Funest voor de lijn, maar we eten dit niet iedere dag.) Nu gaat de reerug su persnel weer in de casserole, vergezeld van champignons (en desgewenst cantharellen). Op tafel zetten met Preisel- beeren (overal in verpakking verkrijgbaar) en „Spatzie". Reerug kan natuurlijk ook lek ker zijn toebereid met lever en tomaten. Voor een 1 andloper-feest je:, .Zwiebelkuchen". een ty pisch etentje voor pik een vorkje mee. In schuimig ge roerde margarine worden 6 8 fijn gesneden uien goudbruin gebakken en gebonden met 60 gram meel. Mengsel gladroe ren met V* liter room of karne melk, 2-4 eieren, zout, Küm- mel. (wie het verdragen kan mag nog wat in een andere pan zachtbruin gebakken stuk jes spek bijvoegen). Dit een voudig mengsel gaat in toege slagen feuilletéedeeg (of bla derdeeg) en wordt in de oven mooi bruin gebakken. Warme uienkoeken zijn een delicates se en in het Schwabenland drinkt men er graag een zoete „Neuwein" bij (hier een zoete witte wijn). Ook op de simpele toer is lekkernij „Spitzbuben" vertaald „Spitsboef", troost en toeverlaat voor vrouwen die geen zin hebben in moeilijk doen. 65 gram amandelen, stukje vanillestok, 115 *;ram boter, 100 gram suiker en 200 gram meel op een plank zo hakken en kneden d.-t de mas sa samenbalt. Even laten koe len in de koelkast. Daarna het deeg snel uitrollen (zo dun als mogelijk), rond uitsnijden en in matig verwarmde oven bakken. Ieder rondje met wat marmelade bestrijken of des noods de rondjes met steeds marmelade ertussen op elkaar stapelen. Toetje zonder bal last; taart, waarmee u voor een dubbeltje op de eerste rang zit. Tiny Francis MEDISCHE RUBRIEK Zelfs de Amerikanen die slechts voor 6 pet voor hun energiebe hoefte afhankelijk zijn van de Arabische bronnen voorspellen een lange koude winter. Nu reeds worden de thermostaten lager ge draaid. Onlangs besprak president Nixon reeds de mogelijkheid van de noodzakelijkheid de olielevering voor de industrie en de huisverwarming terug te brengen tot 85 procent van vorig jaar. Alleszins een reden, niet alleen voor Nederland, maar voor heel West-Europa om de huidige energiecrisis niet te onderschatten. Daarenboven hebben de Amerikanen de gewoonte flink te stoken en voelen ze zich slechts lekker bij kamertemperaturen die ons aan een sauna doen denken. Daarom menen onze Amerikaanse collega's dat het verlagen van de kamertemperaturen met enkele graden een gunstige weerslag zal hebben op de gezondheidstoestand van de bevolking. Ze zijn het er over eens dat de presidentiële suggestie de binnentempera- turen flink te verlagen, het risiko van lichte aandoeningen van de luchtwegen zal doen afnemen, de belasting van het hart- en bloedvatenstelsel zal verminderen en tenslotte het algemeen ge voel van welbevinden zal vergroten. Dit laatste dan meer bepaald voor de Europeanen die in de V.S. verblijven en zich reeds lang verbaasd hebben over de hoge Amerikaanse binnentemperaturen. Niet alleen de temperatuur, maar ook de vochtigheidsgraad be paalt het gevoel van een comfortabele temperatuur. Vooral tie kombinatie van hoge temperatuur en droge lucht is nadelig. Dit geeft een uitdrogen van de slijmvliezen omdat het bevochtigings systeem van onze neus duidelijk begrensd is. Het resultaat is dan ook een vlugger verkouden worden, bijholtenklachten, hoes ten. niezen, bronchitis enz. Alleszins verwacht men in de Ver enigde Staten minder afwezigheid op het werk wegens winterver- koudheden zodra de bir.nentemperaluren aan huis en op het werk zullen dalen. Uitzondering dienst absuluut gemaakt te wor den voor oudere personen en patiënten lijdende aan hart of luchtwegen. M; ir ook het hart en de bloedvaten zouden minder belast worden. Wanneer we van de koude buitentemperatuur in een sterk verwarmde plaats komen zetten onze bloedvaten zch uit, het bloed stapelt zich op in de perifere lichaamsgedeelten. Dit kan een lichte bloeddrukval tot gevolg hebben die bij nor male personen onopgemerkt voorbij gaat maar bij oudere perso nen. zeker wanneer ze reeds wat sukkelen met het hart, onge makken kan veroorzaken. De mens, ook wel eens genoemd de naakte aap, beschikt over weinig natuurlijke bescherming tegen de koude. Gelukkig zijn we wel uitgerust met een goed stel hersenen en een soepel aan passingsvermogen. Het ligt voor de hand dat dit aanpassingsver mogen de volgende weken, misschien wel jaren, ducht g op de proef zal gesteld worden. De simpelste manier om het minder koud te hebben is zich beter te kleden. Het tijdperk van het transparante mini-ondergoed is waarschijnlijk voorbij. De wollen kleding gaat een prachtige toekomst tegemoet. Hopelijk is er ge noeg wol. Vooral onze hals, keel en rug moeten we goed warm houden met een extra kleding. Koude voeten zouden eerder on aangenaam dan ongezond zijn. Een paar warme sokken en wat meer beweging zijn hier het aangepaste middel. In laatste' in stantie kunnen we teruggrijpen naar de reeds beproefde oorlogs systemen zoals warm waterblazen, zakjes warm zand, een war me steen of een heet strijkijzer. Een wat lagere binnentempera- tuur heeft tenslof'e nog het voordeel dat de overgang naar de koude vrieslucht buiten minder groot is wat de fysiologische aanpassing vergemakkelijkt en het onaangename gevoel vermin dert. De ideale optimale binn-ntemperatuur is grotendeels een subjectieve aangelegenheid. Sommige personen voelen zich pas goed in oververhitte lokalen terwijl anderen er een benauwd en ongemakkelijk gevoel hebben. Binnen zekere grenzen zouden we ons kunnen cond tioneren op een lagere temperatuur zonder dat we ons minder comfortabel voelen. Daarom geven we u de tip door van dr. James Meyer, die in Amerika natuurkundig onder zoekingswerk doet in het M.T.T..'s energiecentrum: vervals de schaal van uw termostaat zodat iedereen in da kamer 21 gra den afleest terwijl het pr in werk-I jkheidd slechts 18 zijn. Nie mand zal dan 0"T de 'p~- ':la rn. Deze kunst greep Is ook br. kbaar b j Europese termoslaten. Probeer het eens. Het is de goedkoopste manier om op een aangename ma nier brandstof te besparen. dr. LEKX

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10