Ben Goerion: bouwer moderne Joodse staat Den Uyl te vaag over oliecrisis' ijmaker KISSINGER OPNIEUW NAAR MIDDEN-OOSTEN Alleen jullie kunnen vrede met jezelf hebben verdien 'n echte Melk Unie sluit in Leimuiden Moord aanslag op Corona MAANDAG 3 DECEMBER 19/0 LEIDSE COURANT TEL AVIV - David Ben-Goe- rion gaat de geschiedenis in als de man die de mo derne Joodse staat werke lijkheid heeft gemaakt; de eerste onafhankelijke Joodse staat sinds tweedui zend jaar. Als pionier van het Zionisme, waarbij hij Joods nationalisme paarde aan diepgewortelde socia listische beginselen, verge leek men hem wel eens met een profeet der He breeën. Na de geboorte van de Joodse staat in 1948 leidde David Ben-Goerion zijn volk door een oorlog met de Arabieren. Hij stond vele jaren aan het roer van het schip van staat. Voordat hij in 1963 voorgoed uit het politieke leven trad legde Ben-Goe rion in 1953 gedurende veertien maanden zijn re geringswerk neer. In die tijd woonde hij als eenvou dig man in een nederzet ting in de Negev-woestijn. In de eerste periode na de geboor te van de staat Israël moedigde Ben-Goerion de Joden over de gehele wereld aan naar het „oude vaderland" te komen. Hoewel de eindeloze stroom im migranten het land voor enorme problemen plaatste kon, toen de Joodse staat zijn vijftienjarig bestaan vierde, de bejaarde lei der met voldoening constateren dat ruim één miljoen immigran ten arbeid, huisvesting en vei ligheid hadden gevonden. De grijze politicus, een begaafd redenaar, sprak negen talen. Om de oude wijsgeren in hun eigen taal te kunnen lezen leer de David Ben-Goerion Grieks toen hij de vijftig al was gepas seerd. Hij schreef een aantal boeken, waaronder het in 1933 verschenen ..Van Klasse tot Na tie" en „Israël in de oorlog" (1951). Na de Eerste Wereldoorlog, toen Palestina beheerschapsgebied was. had Ben-Goerion een be langrijk aandeel in de stichting van het Histadroeth, het vak verbond, waarvan hij van 1921 tot 1933 secretaris-generaal was. In 1930 werd Ben-Goerion de lei der van de zojuist opgerichte sociaal-democratische Mapai en in 1935 werd hij aangesteld als directeur van het Joods Bureau, het Jewish Agency, dat onder het mandaat van de Volkenbond was erkend als officiële instan tie voor het regelen van de Joodse Immigratie. De opkomst van Hitier en de daarmee verbonden anti-semiti- sche acties brachten een sterke toeneming van de ImmiRratie van Duitse Joden naar Palesti na met zich mee, hetgeen in 1936 uitliep op de Arabische op stand. Plannen van Ben-Goerion voor de vestiging van de Joden in Pa lestina en onderhandelingen over een Arabisch-Joods ver drag leden in 1939 schipbreuk toen Engeland in een witboek officieel de idee van een Joodse staat in Palestina van de hand wees en de stroom Joodse Im migranten ging indammen. Tweede Wereldoorlog Toen de Tweede Wereldoorlog uit brak zei Ben-Goerion: „We zul len strijden alsof er geen Wit boek bestaat, doch we zullen het Witboek bestrijden alsof er geen oorlog is". Er ontstond e-en crisis over de il legale Joodse immigratie, die na de vernietiging van de Jood se gemeenschappen in het door de Duitsers bezette Europa, ge weldige vormen aannam. Deze toevloed, die 900.000 Arabieren uit hun woonplaatsen verdreef, bracht de Arabische staten in 1945 bijeen "in de Arabische Liga. Op 14 mei 1948, enkele uren voordat het Britse man daat over Palestina afliep, pro clameerde Ben-Goerion in de Joodse Nationale Raad de onaf hankelijke staat Israël. In af wachting van de totstandkoming van d« grondwet trad de Raad, met dr. Chaim Weizman als president en Ben-Goerion als premier, op als voorlopige rege ring van de nieuwe staat. Op de dag van de proclamatie trokken strijdkrachten van de landen van de Arabische Liga Israël binnen en namen vijandelijkhe den een aanvang die acht maanden zouden duren. Ben-Goerion, die behalve premier ook minister van defensie was, toonde zich een uitstekend stra teeg. Hij organiseerde de Israë lische strijdkrachten zodanig dat zij tenslotte het grootste ge deelte van Palestina in handen kregen. Na eind 1953 al a>amgekondigd te hebben dat hij van plan was een jaar of twee „vrijaf" te ne men, bood Ben-Goerion korte tijd later president Ben-Zwi zijn ontslag aan. Hij trok zich terug in een dorpje in de Negev-woes- tijn, waar hij schapen ging hou den. Vanuit deze plaats richtte hij een boodschap tot zijn land genoten waarin hij hen waar schuwde voor „geestelijke ver slapping". Hij spoorde de jeugd aan zijn voorbeeld te volgen en zich in de barre streken van het land te vestigen om deze tot bloei te brengen. In 1955 keerde de oude staatsman terug als minister van defensie na een beroep van zijn opvol ger, Mosje Sjarett. Toen in november 1955 de verkie zingen achter de rug waren stond Ben-Goerion weer aan het hoofd van de regering. Hij be steedde als zodanig veel aan dacht aan het versterken van de Israëlische strijdkrachten omdat hij geloofde dat de Ara bische landen, onder leiding van president Nasser, zich aan het voorbereiden waren op een Rust In oktober 1956 ontketende Israël een strijd In de Sinai-woestijn met de bedoeling Egyptische bases te vernietigen van waar uit aanvallen op Israëlisch ge bied plaatsvonden. De Israëli sche strijdkrachten hadden zo'n succes dat zij zonder veel moei te konden doorstoten en binnen zeer korte tijd vlak bij het Suez- k an aal stonden. De regerlng-Goerion trad in 1959 af na onenigheid met de coali tiepartners over een wapenover eenkomst met West-Duitsland. Hij zat echter weer spoedig in het zadel toen zijn Mapai bij de verkiezingen de sterkste bleek. Toen deze regering in 1961 af trad na onenigheid tussen de ministers bleef Ben-Goerion als leider van een zakenkabinet. Enkele maanden later stelde hij het Knesse< een nieuwe rege ring voor. die het uit vier par tijen samengestelde team zijn vertrouwen schonk. In juni 1963, Ben-Goerion was toen 76 jaar, kondigde hij op nieuw aan zijn politieke loop baan te zullen beëindigen. De reden voor dit besluit heeft de oude staatsman nooit onthuld, doch het volk was ervan over tuigd dat hij na zestig jaar poli tieke strijd van een welverdien de rust wilde gaan genieten. Het bloed bleek echter opnieuw te kru'pen waar het niet gaan kon. Nadat Ben-Goerion in conflict was gekomen met zijn collega en discipel Levi Esjkol, besloot hij In de verkiezingen van no vember 1965 de Mapai te gaan bestrijden met een groepje geestverwanten, onder wie de hu'dige minister van defensie Mosje Dayan. Deze groep, Rafi genoemd, be haalde echter maar tien Knes- setzerels, zodat de man die eens de onbetwiste leider van de na tie was, toen leider van een kleine oppositie in het parle ment werd. Met de Arabisch-Israëlische oor log Vein 1967 in het verschiet wees Ben-Goerion een voorstel af om zich aan het hoofd te stellen van een regering van na tionale eenheid die aan de nood toestand het hoofd zou moeten bieden. Bij de verkiezingen van oktober 1969 werd Ben-Goerion opnieuw in het parlement gekozen, maar nu als hoofd van een nieuwe po litieke groepering, de Staatslijst, die hij gevormd had nadat Rafi aan de regering was gaan deel nemen. In mei 1970 verklaarde Ben-Goe- rion in een vraaggesprek dat hij alle Israëlische veroveringen van juni 1967, de hoogte van Golan uitgezonderd, ongedaan zou willen maken als er vrede in het Midden-Oosten voor in de plaats zou kunnen komen. Hij herhaalde deze opvatting daar na nog verschedene keren, maar ondervond voor dit idee weinig sympathie. In diezelfde maand trad hij uit het parle ment, ditmaal voorgoed. DEN HAAG A.N.P. Vakcentrales en werkgevers zijn het met elkaar eens, dat de verklaring van minister-president Den Uyl zaterdagavond voor radio en t.v. over de heersende grote pro blemen te vaag en te onvolledig is geweest om er duidelijke uitspraken over te kunnen doen. Opvallend in dit verband is, dat de Industriebond N.V.V. niet zo pessimistisch is over de ge volgen van de oliecrisis, als de minister-presidont. „De gege vens van premier Den Uyl zijn te summier, om daarop een be leid te kunnen baseren", aldus districtshoofd Schravenmade van de Industriebond N.V.V. De heer Schravenmade, die als N.V.V.-bestuurder vooral te ma ken heeft met de problemen van Rotterdam in verband met de oliecrisis, stelde in zijn commentaar vast, zich niet al te grote zorgen over de werkgelegenheid te maken „aangezien de olie toevoer niet op grote schaal stagneert". Daarom ziet hij ook geen aanleiding om bij de c.a.o.-onderhandelingen meer mati ging te betrachten, dan al bekend is. „We kunnen niet twee keer matigen, vooral daar de energiebeperking vooral de men sen met de laagste inkomens treft", aldus de N.V.V.-districtsbe stuurder. K.V.P.fractie-voorzitter mr. F. "Andriessen, is van mening, dat Nederland harde tijden tegemoet gaat, omdat de oliecrisis een geweldige terugslag op de Nederlandse economische ontwikke ling zal hebben. „Er zal bezuinigd moeten worden, maar daar bij moet wel bezorgd worden dat de zwakkeren in de samenle ving gespaard worden", aldus mr. Andriessen. De liberale fractieleider H. Wiegel vreest echter, dat premier Den Uyl de oliecrisis wil aangrijpen, om de nivellering van de inkomens te kunnen doorvoeren. Hij zal zich daartegen scherp blijven verzetten. Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt. (P.S. mocht u zelf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement Noteer m.l.v als nieuw kwarlaal-abonr Adres': Woonplaats Stuur de "Schotse jam" Adres: Woonplaats BON Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel, naar. antwoordnummer 349. Leiden. LEIMUIDEN De Melk Unie gaat In februari 1974 stoppen met de produktie van haar be drijf in Leimuiden. De oorzaken van de sluiting van het bedrijf zijn de geringe capaciteit en het ontbreken van uitbreidingsmo gelijkheden van de produktie. Die uitbreiding zou met te hoge investeringen gepaard gaan. De sluiting van het bedrijf zal geen nadelige gevolgen hebben voor het 14 man tellende perso- nelsbestand. Een deel van hen zal worden overgeplaatst naar bedrijven in de omgeving. An deren zullen met vervroegd pen sioen gaan. De vakbonden, de centrale ondernemingsraad en de werknemers van Melk Unie Leimuiden zijn van het besluit op de hoogte gesteld. In Leimuiden werd door CMC- Melk Unie uitsluitend gesterili seerde melk in .lessen geprodu ceerd. Deze produktie zal wor den overgenomen door het be drijf Rotterdam-Overschie. Melk Unie Leimuiden werd opgericht in 1908, als onderdeel van de Melkinrichting en Flessenmelk- fabriek „Holland" in Amster dam, waartoe ook het bedrijf aan de Eerste Jan Steenstraat behoorde. WASHINGTON (Reuter—AP—UPI). De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger zal 13 december in Cairo aankomen voor besprekingen met pre sident Sadat van Egypte. Hij zal in hoofdzaak spreken over de vredesconferentie die 18 december in Genève moet beginnen. Behalve Egypte zal Kissinger nog drie Arabische landen bezoeken', waaronder Syrië. Het wordt waarschijnlijk geacht dat hij ook Israël aandoet. Inmiddels wordt er in het Mid den-Oosten druk overleg ge voerd in hoofdzaak om te probe ren om het vastgelopen Egyp- tisch-Israëlische overleg bij ki- lometerpaal 101 op gang te krij gen. De Finse generaal Siilas- vuo, bevelhebber van de VN- strijdkrachten sprak gisteren In Jeruzalem met de Israëlische minister van defensie Mosje Da- Jan. Dajan verklaarde nader hand dat Israël het overleg graag wil hervatten, maar dat het woord nu aan Egypte is. Het overleg was door Egypte afgebroken omdat geen vorde ringen werden gemaakt met het terugtrekken naar de bestands lijnen van 22 oktober. Intussen heeft Egypte wel in alle stilte de onofficiële blokkade van de Straat Bab el Mandeb opgeheven. Libië heeft zijn am bassade in Cairo gesloten. Al het ambassadepersoneel is „voor overleg" naar Libië te- ruggetroepen. De sluiting van de ambassade betekent een dieptepunt in de betrekkingen tussen de beide landen. Kolonel Gadaffi heeft scherpe kritiek op Egypte geuit omdat het de oor log tegen Israël begon zonder Libië op de hoogte te zijn ge steld en, weer zonder overleg, een bestand sloot. Gadaffi bu- schouwt het bestand als „een vernedering voor de Arabieren". KVP-kamerlid overleden SITTARD Het KVP-Tweede Kamerlid J. Heijmans uit Sit- tard is zondagavond in het zie kenhuis in zijn woonplaats over leden aan een bloedziekte. De heer Heijmans - sinds 1971 lid van de Tweede Kamer - was een week geleden in het zieken huis opgenomen. Hij was lange tijd werkzaam als pastoraal werker in Noord-Lim burg en de westelijke mijn streek. Hij studeerde filosofie in Rolduc en theologie in Roermond. Van 1959 tot 1963 studeerde hij theo logie en sociologie aan de ka tholieke universiteit van Nijme gen. Trekvogels op de vlucht voor strenge vorst DEN HAAG (ANP) Zaterdag ochtend is door de onverwach-, te stevige vorst de vogeltrek op gang gekomen en heeft die hele dag op volle toeren gedraaid. Kieviten, goudpluvieren, veldleeu weriken, koperwieken en ganzen zochten in westwaartse richting een goed heenkomen. Veel vogels streken neer in het Zuidhollandse en Zeeuwse delta gebied. waar de temperatuur nel boven het vriespunt lag en waar het sneeuwvrij was. VACAWÏLLE (AP) Juan Co rona, die wegens het vermoor den van 25 rondtrekkende arbei ders tot levenslang werd veroor deeld, is bij een aanval in zijn gevangeniscel 32 keer met een mes gestoken. Erg rustig op de vijfde autovrije zondag DEN HAAG De vijfde auto vrije zondag is over het alge meen erg rustig verlopen. De Haagse politie betrapte zeven automobilisten die ten onrechte reden, in Amsterdam werden er dertien aangehouden, onder wie drie buitenlanders, cn in Rotter dam tien. In heel Zeeland werd slechts één overtreder aange houden. De politie van Heeren veen snapte twee overtreders. Eén van hen probeerde 's nachts zonder verlichting ongemerkt thuis te komen. Dat lukte bijna, maar toen hij bij het in-1 slaan van een straat zijn knip- perlicht aanzette werd hij door de politie opgemerkt. Anti-communisme MONTEVIDEO. (AP)- De rege ring van Uruguay heeft zatei- dag de ontbinding van dé 50 jaar oude communistische partij in Uruguay b volen en de ver schijning van de communisti sche dagbladen el Popular en Cronica stopgezet. Deze maatregelen vloeien voort uit de anti-ccmmunistlsche cam pagne die wordt gevoerd door de regering van president Juan M. Bordaberry. Israëlische brief aan een Hollander: LEIDSE COURANT Dezer dagen verscheen in het Is raëlische dagblad Davar van de bekende Israëlische schrijfster Channa Zemer een brief aan een Hollander met als inhoud: „Wat is het een vreemde wereld waarin we leven: je kunt niet eens dank je zeggen tegen een behoorlijk mens zonder bang te zijn dat je hem daarmee schaadt. Als ik jullie dus mijn eresaluut kom brengen, jullie Hollanders, moet ik eerst de na druk opleggen dat ik dat niet speciaal doe als Israëlische maar als mens. Ook in de tijd dat de mensheid de joden het gevoel gaf dat zt geen mensen waren, heb ik niet aan de waar de van de mensheid gewan hoopt. omdat er mensen waren van jullie kaliber. Ook nu, in een tijd dat een vat petroleum meer waard lijkt te zijn dan veel mensenlevens, blijf ik in de waarde van de mens geloven, alweer omdat er mensen bestaan zoals jullie. Tullie hebt je de toorn vin de Arabische land-n op de hals ge haaid en gisteren, rond"!^. heb ben velen van juli de gevolgen ondervonden, naa. schatting zo'n anderhalf miljoen man. Door een of twee keer op dé wekelijkse rustdag niet per pri- véwagen te rijden dat is nog te doen. Je wandelt te voet en dat is goed voor de gezondheid, of Je rijdt op de fiets en dat brengt de verstijfde spieren weer wat in beweging, of Je ge niet van een rustig dagje thuis en dat is ook nog zo bar niet. Jullie wordt niet gestraft omdat Je pro-Israëlisch bent, maar omdat je geen anti-Israëlische politiek hebt aanvaard zoals ze JulHe dat wilden dicteren en zoala ze dat aan de andere Eu ropeanen hebben kunnen dicte ren die een beetje cynischer wa ren dan Jullie. En daarom breng ik jullie mijn saluut, allereerst als mens die aanmoediging put uit het tastba re vermogen om weerstand te bieden aan dreigende chantage en die eerbied voelt voor op rechtheid. Ik weet niet eens of Jullie uitgesproken pro-Israë- llsch waren en het is verre van m j om daar aanmerkingen op te maken. In deze dager Is het zelfs al moei lijk g.moeg om niet anti-Israë lisch te zijn en ik neig ertoe te veronderstellen dat als zich een dergelijke toestand had voorge daan tussen twee andere volke ren Jullie ook niet gebukt had den voor een decreet dat erop uit W8S de ander te wurgen, want jullie zijn doodgewoon mensenkinderen zoals jullie dat geweest zijn onder de macht van de golf van razisme die Eu ropa overstroomde. Er zijn niet veel plaatsen waar stand werd gehouden zoals jullie stand hebt gehouden. En weer hebben Jul lie beter dan anderen standge houden tegen immorele, onmen. seMjke bevelen van bovenaf, die erop uit waren de zwakken te wurgen en weer moeten jullie daaronder leiden. En ik voel de merkwaardige behoefte me te verontschuldigen voor de moe; lijkheden die daardoor veroor zaakt werden. Eigenlijk bestaat mijn zonde in het feit dat ik be sta en om de waarheid te zeg gen: ik voel geen enkele neiging om deze zonde teniet te doen En toch veror.ts^huld g ik me door jullie mijn saluut te bren gen als jodin en als mens. En ik vraag me af zoals ju'li-r Je zeker ook afvraagt: bestral de beloning voor rechiehri" 'd in sancties waor cd r r ch b.'j neer kg<? Ik wil n et fr dat het zo is en k hen ewrn overtu gd dat b rn r'" t ji olievoorziening net zo zal z jn als die van anderen, alleen luJ- lie kunnen in de spiegel kijken en vrede met jezelf hebben. i ,'a cc/i gazo..[plofjing in de voorstad Balie r up van Kopenhagen heeft de politie teven doden uit di puinhopen gehaald. Een aantal mensen wordt nog vermist. Reddingsploegen proberen een aantd ingesloten mensen te bevrijden. Door de autoloz,? zondag waren veel mensen thuis, zodat de situa t e nog veel ongunstiger had kunnen zijn, aldus een politiewoordvoerder.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7