Arabische olieministers volgende week bijeen Aantjes: neem CHU op in kabinet BISSCHOPPEN: VERLIES VAN ZONDEBESEF IS KLEMMEND PROBLEEM Pionier zendt foto's van Jupiter Mislukte kaping holfzware1 heb je nou je zin? MAANDAG 3 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Cairo (AP) De ministers voor oliezaken van een aantal Arabi sche landen zullen komend weekeinde in Koeweit bijeen komen voor overleg hoe zij hun olierijkdom kunnen gebrui ken om druk op olieverbruiken- de landen uit te oefenen opdat deze hun invloed bij Israël aan wenden zodat dit land zich zal terugtrekken uit bezette Arabi sche gebieden. Gisteren heeft de Egyptische mi nister voor olie, Achmed Hilal, op een bijeenkomst van een parlementaire subcommissie verklaard dat de Perzische Golf staten erin hebben toegestemd de helft te financieren van de ge plande pijpleiding tussen Suez en de Middellandse Zee. Deze oijp- leiding zal worden gebouwd door de in Californië gevestigdi Amerikaanse firma Bechtelen en een aantal andere Ameri kaanse bedrijven. Premier Pier re Messmer van Frankrijk heeft zaterdag gepleit voijr een „nieuw oliebeleid" waarbij producenten en consumenten rechtstreekse overeenkomsten aangaan, buiten de grote olie- maatschapnijen om. Op een bijeenkomst van Gaullisti sche afgevaardigden zei de eer-' ste-minister het te betwijfelen dat de grot? oliemaatschappijen op voet van gelijkheid met de producenten zullen kunnen blij ven zaken doen. Duits echtpaar omgekomen in zomerhuisje VROUWENPOLDER (ANP) De Rijkspolitie1 van Vrouwenpol der op Walcheren heeft gister morgen een jong Duits echtpaar dood aangetroffen op een bed in een zomerhuisje in Vrouwenpol der. Het echtpaar, beiden uit Duis burg, arriveerden zaterdag 24 november in Zeeland om een week door te brengen in Jjet zo merhuisje. 's Nachts hebben ze het waar schijnlijk koud gekregen en het butagaskacheltje uit de woonka mer in de slaapkamer gezet, terwijl ze de ramen gesloten hielden. Astronauten laserstraal HOUSTON, (AP)—De astronauten van Skylab-3 hebben vandaag zeer gemakkelijk een laser straal kunnen zien die van de aarde op hen werd gericht bij een proef om na te gaan of van af de grond bediende lasers ooit gebruikt zullen kunnen worden door een ruimteschip bij het sturen en navigeren. Commandant Gerald P. Carr meldde dat de laserstraal duide lijk te zien was „het lijkt op een kleine groene vlek, die on geveer drie keer per seconde aan en uit knippert", zo zei hij. Mountain View (AP) De Ame rikaanse ruimtesonde Pionier 10 heeft zaterdag schitterende fo to's van de reuzenplaneet Jupi ter naar de aarde geseind. Een aantal foto's vertoont details van de grijze, oranje en rood bruine planeet die met telesco pen vanaf de aarde onzichtbaar zijn. Een reeks foto's die zaterdag avond op het Ames Research Centrum in Mountain View is ontvangen, vertoonde een soort uitstulping van een uiteinde van de grote rode vlek van Jupiter een ovaal van 13.000 bij 48.000 kilometer, groot genoeg om drie aardes te kunnen ver zwelgen. Als de uitstulping be staat zal de Pionier die waar schijnlijk kunnen zien omdat het ruimteschip Jupiter waar neemt uit een andere hoek dan de telescopen op aarde. Deze andere faseringshoek wordt geacht het meest belangrijke aspect van de verkenning van de planeet door Pionier 10 te Kinderbijslag studenten UTRECHT (ANP) De vereni- ging van Raden van Arbeid is van mening dat ouders van stu denten met recht op kinderbij slag (16 tot en met 26 jaar) niet de dupe mogen worden van een administratieve achterstand bij centrale inschriivingsbureaus. De Raden van Arbeid zullen daar om voor de vaststelling van het recht op kinderbijslag over het I vierde kwartaal van dit jaar j ook andere dan door de centrale I studentenadministratie afgege-1 ven verklaringen, zoals bijvoor- beeld faculteitsbewijzen, in be-1 handeling nemen indien redelij- j kerwijs kan worden aangeno- i men dat men nog niet over een j definitieve verklaring kan be schikken. I De 12-jarige Teddy Kennedy, zoon van senator Edward, verlaat hier op krukken tussen zijn ouders het ziekenhuis van Georgetown. Twee weken geleden werd er zijn rechterbeen geamputeerd gens kanker. De jongen wist op eigen kracht naar de auto te komen. UTRECHT (ANP) De Neder landse bisschoppen vinden, zon der terug te willen keren naar oude taboes, het verlies aan zondebesef op het gebied van de vragen rond leven en dood en van de sexualiteit een klem mend probleem. Zij zeggen dit in de adventsbrief „bekering en vergeving", die dit weekeinde is voorgelezen in de meeste r.k.- kerken. „Ofschoon sommige nieuwe ideeën op deze terreinen niet in alle opzichten in strijd zijn met de normen die de kerk ons leert, wordt het zedelijk bewust zijn hier al te gemakkelijk af hankelijk van wat wij persoon lijk denken of van wat de goe gemeente denkt', aldus de bis schoppen. Een gebod als „gij zult niet doden" is geen taboe, zo zeggen zij. Het reikt een norm aan. Het vraagt om eer bied voor het menselijk leven. De bisschoppen betreuren het on der meer dat de privé-biecht als sacrament iets uitzonderlijks, bijna iets buitennissigs geworden is. De laatste jaren is vooral de boeteviering naar voren geko men. Dit kan de indruk wekken, dat de boeteviering in de plaats is gekomen van de privé-biecht. De bisschoppen wijzen erop dat de boeteviering en de individue le biecht elk een eigen onver vangbare waarde bezitten en niet tegen elkaar mogen worden uitgespeeld. De adventsbrief roept op tot beke ring, „een oproep tot de mens om terug te keren van wat hem ten onrechte zo aanlokkelijk voorkwam, en zich loyaal toe te keren tot de God van het heil". We zijn te lang gewend geweest bij het begrip bekering het al leen maar op anderen, de men sen zonder of met een ander ge loof, te betrekken, aldus de bis- schoppen. Paul McCartney, DEN HAAG AR-fractieleider in de Tweede Kamer, mr. W. Aantjes, heeft gisteren de sug gestie gedaan de CHU in het kabinet op te nemen. Hiervoor zou de PPR een ministerszetel moeten afstaan: minister Trip (Wetenschap) zou plaats moeten maken voor oud CHU-kamerlid Bos. Daarnaast zou de vrijgeko men post van staatssecretaris van financiën kunnen worden ingenomen door oud-staatssecre taris Scholten (CHU). De heer Aantjes reageerde hier- mee op een commentaar van de PPR fractieleider De Gaay Fortman in verband met de rede van minister-president Den Uyl over de energiecrisis. De PPR-leider zei dat de regering in deze periodt .noct kunnen re kenen op de steun van de vijf regeringspartijen. Hiertoe is de heer Aantjes bereid, mits een en ander wordt rechtgetrokken. De confessionelen hebben naar zijn mening geen gelijkwaardige positie en de PPR is oververte genwoordigd. De heer Aantjes is zich ervan bewust da' I KVP/AR en CHU uit elkaar zijn gegroeid, maar de CHU een nationale partij en dient in het kabinet te warden opgeno- Volgens de heer Kruisinga, frac tieleider van de CHU. is geen 1 enkel overleg gepleegd over eventuele vervanging. Voor een nieuw kabinet zou een nieuw programma nodig zijn, waarin de invloed van Keerpunt '72 ge ringer is. Ook zou de samenstel ling van het kabinet ter sprake j moeten komen, inclusief de po-1 iitie van de minister-president. j Zeilmakerij uitgebrand: miljoenen schade GORINCHEM (ANP) - Een gro te, uitslaande brand heeft in de afgelopen nacht in Gorinchem een grote opslagloods van bouw materialen en een zeilmakerij volledig verwoest. De schade wordt geschat tussen de vier en zeven miljoen gulden. De oorzaak van de brand, ont staan in de zeilmakerij, is nog niet bekend. In de loods bevond zich een aantal gasflessen, dat is ontploft. Brokstukken werden op een afstand van 300 meter teruggevonden. Ruiten omgeving van het gebouw sneu velden. GENEVE Een 18-jarige hulp kok uit Luzern, die kennelijk geestelijk gestoord was, heeft zaterdag enkele uren een DC-8 van Swissair in zijn macht ge had. De jongeman die met een klein kaliber pistool was bewa pend, kon tenslotte op het vlieg veld van Genève worden aange houden zonder dat er een schot werd gelost. De 18-jarige Daniël Markus Buch- holzer was op de luchthaven Kloten bij ZUrich in het toestel gestapt dat via Genève de hoofdstad van de Westafrikaan- se Ivoorkust als eindbestem ming had. Kort voordat de ma- chine op de luchthaven Contrin bij Genève zou landen, maakte hij zich meester van de DC-8. Na de landing liet hij de 145 passagiers en elf van de 15 be manningsleden uitstappen. Hij eiste een reisbiljet naar New Vork, een bedrag van 50 mil joen dollar „om de honger in Afrika te bestrijden" en een vrijgeleide. Toen hij tenslotte wilde spreken met vier journalisten, kwamen drie politiemannen en een lid van de veiligheidsdienst van Swissair het toestel binnen, die zich als verslaggevers voorde den. Na een korte worsteling konden zij de hulpkck aanhou den, zonder dat een van zijn ei sen was ingewilligd. Gebeente Michael Rockefeller Bangkok (AP) Een Duitse tele visieploeg zegt het gebeente ge vonden te hebben van Michael Rockefeller, de zoon van gou verneur Nelson Rockefeller van New York. Volgens de Bangkok Post zou Pe ter Knips, leider van de Duitse tv-ploeg hebben verklaard dat de ploeg in ruil voor twee zak messen, vijf sigarettenaanste kers en twee kaarsen de schedel en zeven beenderen had gekre gen van de Jonge Rockefeller, die tien jaar geleden in Nieuw Guinea verdween. Rockefeller werd vermoord als wraak voor een strafexpeditie, die de Nederlandse politie zes maanden tevoren had gehouden. Politieke moord ISLAMABAD Abdul Samad Achakzai, een politiek leider in Baluchistan, is gisteren ver moord toen in zijn slaapkamer in d? provinciehoofdstad Guetta een handgranaat ontplofte, die door een luchtververser naar binnen was gegooid. Achakzai was voorzitter van de Pakh- toonkhawa-partij die zich had afgescheiden van de nationale Den Uyl's voorloper NA WAT ER DIE DAG al over de ministerraad van daags te voren in de krant stond, had de Nederlandse minister-president zaterdag avond de natie weinig nieuws te vertellen. Het was voor sommigen een geruststelling, voor allen een appèl tot solidariteit en gebruik van het gezond verstand. Drs. Den Uyl zal bij velen niet de indruk hebben kunnen wegnemen, dat ook zijn regering de gevolgen van de crisis rond het Midden- Oosten onderschat heeft en een beetje achter de feiten aanloopt. Voor het overige valt zijn radio- en televisiepraatje te beschouwen als de voorloper op gewichtiger beslissingen en gebeurtenissen die nog te wachten staan. WAT BEREIKT DE NEDERLANDSE REGERING op Europees ni veau, nu vastgesteld moet worden dat alle rechtstreekse beroepen op oliesjeiks en andere Arabische machthebbers niets hebben uitge haald? Noch de missie van dr. Van Royen noch het „doktersbezoek" van mi nister Lubbers aan Brussel heeft iets opgeleverd, dat op een con cessie van de Arabische landen kijkt. Weinig minder belangrijk is het overleg dat het kabinet-Den Uyl van daag begonnen is met het bedrijfsleven. Nu gaat het niet meer om inflatiebestrijding, maar om een rechtvaardige verdeling van tegen slag, waaruit vermoedelijk mander werkgelegenheid en inperking van de consumptie zullen voortvloeien. Prijsbeheersing, loonmatiging, indammen van niet-noodzakelijke pro- duktie als daarmee vitale grondstoffen en energie gemoeid zijn staan nu voorop. De werkgevers zullen hun investeringsschema moeten herzien, de vakbeweging haar urgentieprogram. MAAR HIERBIJ zal het kabinet-Den Uyl zelf het voorbeeld moeten gaan geven. Het regeringsprogram moet herzien worden, want met een gewijzigd fiscaal plan zal niet volstaan kunnen worden. De stelling „de sterkste schouders zullen in de eerste plaats de zwaardere last voor hun rekening moeten nemen" dient onderschre ven te worden. Maar ook de overheid zal een deel van haar ambi tieuze program moeten inperken. In zekere zin zal links moeten inzien dat er nu voor „Keerpunt" zelf zeker tijdelijk een keerpunt gekomen is en ook de christen-de mocraten zullen hun urgentieprogram in het licht van de nteuwe si tuatie aan nieuwe studie moeten onderwerpen. Allemaal triest, doch onvermijdelijk. Beukers klacht POLITIEKE PRAATJES OP DE TELEVISIE zijn geen programs met een hoge kijkdichtheid of waardering; door gebrek aan vakbe kwaamheid van het medium is de kwaliteit zelden goed en zelfs de omroepsters die de politieke uitzending aankondigen, schijnen tus sen de regels door te suggereren: „En ga nu maar snel voor de show begint, of de voetballers weer op het veld komen, koffie op schenken en de glaasjes vullen." Het aantal mensen dat woensdag naar de heer Beuker van de R.K. Partij Nederland luisterde, zal derhalve wel kleiner geweest zijn. dan dat. dat naar de wedstrijd Ipwich-Twente keek. Velen zullen daardoor Beukers dubbele klacht gemist hebben: dat de massamedia in hun voorlichting „verflinkst" zijn en dat in pers en ether minder heden „doodgezwegen" woorden. Heeft de heer Beukers gelijk? Zorfder zo ver te gaan als hij. zeggen we niet dat de heer Beuker slechts spoken ziet. Maar met de response van zijn handelen en spre ken in de publieke opinie vergaat 't zo'n beetje als met 't brengen van 'n boodschap op andere terreinen: wanneer V. en D. en C. en A. of Albert H. hun prijs met 3 procent verlagen, krijgt dat .meer aan dacht dan de vijf procent welke een kleine middenstander procla meert; een standpuntbepaling van Rome of het hervormde kerkge nootschap in Nederland haalt meestal de vóórpagina cn de actuali teitenrubriek, terwijl kleine kerkgenootschapjes al blij mogen zijn, als ze het „gemengd nieuws" halen. MEN KAN DIT BETREUREN, zonder het oneerlijk of onlogisch te noemen. Iets anders wordt het, wanneer—- bij de gewone zakelijke informatie voorlichters met twee maten gaan meten. Inderdaad bestaat bij een deel van de media de tendens (soms vooropgezet, soms onbewust) om van links alleen maar te melden wat zwart ge maakt kan worden, terwijl een ander deel dat „voorrecht" aan niet-links gunt. Wij stellen op voorhand, dat in dat geval niet ge sproken zal mogen worden van objectieve voorlichting, mits... Dit „mits" kunnen we niet achterwege laten, omdat naar onze me ning in de praktijk, ook gelet zal moeten worden op de aard en de inhoudelijke kracht van minderheden die willen meezingen in het grote koor van een samenleving. Over de kwaliteit van de manier waarop een boodschap gebracht wordt, hebben we hierboven al geschreven. We geloven evenwel dat dit niet alleen een kwestie is van technische middeltjes. Vrijwel iedereen zal het opgevallen zijn dat kleine politieke groeperin gen soms relatief veel aandacht bij de media krijgen, zonder dat het vermoeden gerechtvaardigd is, dat dit te danken is aan hun „vriendjes" of „uitgesproken vijanden" bij de pers en/of omroep verenigingen. WE HERINNEREN DAN AAN DE AANDACHT welke het Gerefor meerd Politiek Verbond gekregen heeft en aan de vele publiciteit van de PSP in de eerste periode van haar bestaan. Met wat van hun kant gezegd en gepropageerd werd kon men het hartgrondig oneens zijn en toch erkennen dat deze minderheden in de opinievor ming behoorden mee te tellen. De heer Jongeling heeft toen hij nog „solist" was op het Binnenhof nie* minder grote moeilijkheden ont moet. Toch werd zijn stem maar zelden als die van „de roepende in de woestijn" ervaren. Hoe kwam dat? Alleen maar omdat de heer Jongeling bij de NCRV of protestants-christelijke kranten toch wel stille sympathisanten wist te vinden?. Wij dachten van niet; een minderheid ontleent haar kracht over een breder front dan de eigen groep inneemt, o.i. aan haar totale opstel ling. Misschien moet de heer Beuker daarin de oorzaak van zijn ei gen teleurstellende ervaringen in de eerste plaats zoeken. Over de rest valt daarna dan wel te praten. Weeroverzicht zonrnq mist 19 temperaturen ton luchtdruk in mtï.baren opklaringen ■»-»• warmtefront H hoge-da*gebied jS" bewolkhg «ja» sneeuw -*-r kou-front L lage-drukgebied regen ^5 onweer windrichting verplaalsingsrichting De Bilt De dooi zet door en daarmee zal er een eind komen aan de eerste korte vorstperiode van dit seizoen. Gisteravond drong een diepe de pressie Noorwegen binnen en stuwde maritieme lucht afkom stig van gematigde breedte naar het oosten. Deze lucht was van morgen al tot boven onze kust gevorderd en drong langzaam verder naar het oosten op. Morgen zal de dooi zich over West-Duitsland. België en Noord-Frankrijk hebben uitge breid. In de nacht van zaterdag op zon dag kwam in ons land strenge, op sommige plaatsen zelfs zeer strenge vorst voor. In het oosten en zuidoosten van het land daalde de temperatuur tot zestien ft achttien graden on der nul. Ook in de nacht van gisteren op vandaag was het nog flink koud: in Zuid-Limburg vroor 't nog 12 graden. De sneeuwlaag bereikte plaatselijk een dikte van 12 cm. Vooruitzichten voor woensdag, op- Wisselvallig en temperaturen in het algemeen ruim boven nul. gesteld door het KNMI op zon dag om 18.00 uur: Weersvwrultzichten in cijfers WEERRAPPORTEN Amsterdam regen Eindhoven Den Helder Lucht*. Rld. Bordeaux Brunei Frankfort Genève Helsinki Innibrtlck Kopenhagen driftsnee uw - 9 01 Istanbul Laa Palmas New York Tel-Aviv

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5