PASTOR JAN SCHLATMANN (NAAR DE MEERBURG) IN ZUID-WEST PLEK OPEN Kerk van Leiden in last PAGINA 3 MAANDAG 3 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT Stad De Antoniuskerk ziet pastoor Schlatmann gaan LEIDEN In de winterse entou rage van sneeuw en ijs viel het afgelopen weekeinde een mede deling de parochianen van St. Antonius koud op de maag: pas tor. J. Schlatmann vertrekt en wordt pastor van de Meerburg parochie aan de Hoge Rijndijk. Mede-pastor Henk van Eeuwijk moest dit, uitgerekend op zijn verjaardag, de katholieke ge meenschap van Zuid-West ver tellen. De „Antonius" krijgt weer een aderlating toegediend. Nauwelijks vijftien jaar oud, voelen de rond 4000 katholieken zich regelmatig „te grazen ge nomen". Ook het parochiebe stuur reageerde enkële dagen geleden, toen het over de maat regel werd ingelicht, begrijpe lijk obstinaat. Er werd danig te- gengesputterd: „Waarom in deze parochie, die toch al z<v veel klappen heeft gehad? Is een andere parochie misschien niet beter te „plukken"?" De parochiale bestuurders hebben tenslotte, na een uiteenzetting van deken Van Noort en de bei de pastores, de ingreep als een noodoplossing en „als een kruis" aanvaard. Meer voldoening zal de mutatie de Meerburgparochie hebben geschonken. Ook daar werd men zaterdagavond en gisteren ingelicht. De Meerburg, die be halve een deel van Zoeterwoude ook gedeelten van Leiden en Leiderdorp onder haar geestelij ke berusting heeft, was reeds sinds augustus herderloos door het overlijden van pastor Kragt- wijk. Het pastorale werk werd gedaan door pater Selie, maar ook hij is aan het afscheid ne-, men toe. Het bisdom heeft er alles aan gedaan om een ge schikte opvolger van pastor Kragtwijk te vinden. Heiaas zonder resultaat. Ten einde raad heeft mgr. Simonis een be roep gedaan op de deken van Leiden om te proberen de zaak „intern op te lossen", met priesters van het eigen deke naat dus. ïn meerdere opzichten is de grote Meerburgparochie geen eenvou dige materie voor de zielzorg. De informatieve activiteiten lie-1 pen uit in een verzoek aan pas-1 tor Schlatmann, die wegens zijn bekwaamheden (niet in het minst als organisator) de aan gewezen man leek. Jan Schlat mann (ook priesters „mogen" tegenwoordig een voornaam dragen, in wijder verband) heeft het beroep op zijn solidari teit in moeilijke omstandighe den niet afgewezen: „Iedereen vecht tegenwoordig voor zijn ei gen straatje. Iedere deken vindt zijn eigen dekenaat het belang rijkst, er zijn altijd parochies (ze komen er steeds meer) die versterking van de zielzorg hard nodig hebben. Als je dan ervaart, dat een stuk van de Leidse Kerk in de kou staat, mag je niet nee zeggen". Met pijn in het hart verlaat Jan Schlatmann (43) Zuid-West: ,.Ik moést niet zo nodig veranderen, de mensen konden mij hier best gebruiken en ik kende hen, voor wie ik mij inzette. Van mijn persoonlijke accommodatie van m'n flatje waar ik nu ruim zes jaar woon ga ik naar het klassieke kasteel aan de Hoge Rijndijk. Maar laten de Meer- burgers vooral niet denken, dat ik met tegenzin me tussen hen ga begeven Uit mijn Leider- dorpse tijd ken ik de Meerburg- se situatie vrij goed. Met opti misme. een open gemoed en vertrouwen ga ik er werken", tr is een pleister op de wonde van de Antoniusgemeenschap. De plaats van pastor Schlat mann wordt Ingenomen door de deken van Ljiden, dr. L. G. A. van Noort, die overigens deken j blijft. Hij zal wel enkele neven-1 De Meerburgkerk ziet hem komen functies moeten afstoten (gods dienstleraar ^nes-scholenge meenschap, de volwassenenka- techese en de kerkelijke recht bank te Rotterdam). Deson danks zal zijn beschikbaarheid voor de „Antonius" slechts part-time kunnen zijn: de week enddiensten en ongeveer drie dagen per week. Pastor Schlat mann laat taken achter die niet kunnen worden vervuld; zo be diende hij o.a. het bejaarden centrum Rijn en Vliet (één van de zes in Z.W.), het verpleeg huis Zuydtwijck, hij coachte huisbezoekgroepen met een hele kartotheek, was betrokken bij missie-activiteiten, had de bij zondere zorg voor het (nieuwe) jongerenkoor dat zaterdag avond juist zijn première had en Jan Schlatmanns enthousias me wegdroeg hij gaf kate- chese op twee scholen en zat in de pastorale studiegroep. Naar een oplossing hiervoor wordt naarstig gezocht. En dit is nu juist het kernpunt van de hele Leidse kerkelijke si tuatie. Hier wringt de schoen steeds pijnlijker. De Antonianen is gevraagd, solidair te zijn, om begrip op te brengen voor een belangrijk stuk pastoraat dat anders ongedaan zou blijven. Het hing in Zuid-West al gerui me tijd niet alleen „van de priesters" af; men zei er niet: „Onze pastor ziet er nog flink genoeg uit". Pator Jan Schlat mann wil die geest verder uit dragen: „Het wordt hoog tijd om met de mensen die je hebt te mikken op: wat doen we met die Kerk van 1980?" De Meer burg is voor hem geen „bloeien de wijngaard", er zal gewerkt moeten worden. „Het zal een open huis worden, waar men graag komt (als ik tenminste thuis ben, hoewel ik in de buurt blijf want ik ga niet de boer op). Een huishoudster neem ik niet. Ik zit straks wel in het kasteel, maar ik ben geen kas teelheer. Ik heb op mijn flat een keer per week een hulp, die blijft komen. Eten koken doe ik al negen jaar zelf. Die Meer burg doet m,e wel wat. Ik heb er wel zin in, op die manier. Ik geloof beslist, dat er mensen zijn die medeverantwoordelijk heid durven nemen en ook aan kunnen. Het wordt geen naboot sing van de Antonius, maar ik zal wel de opbouw van vele po sitieve zaken trachten te verwe zenlijken". In dat opzicht denkt pastor Schlatmann met dank baarheid aan Zuid-West, „waar in de parochie een kader is ge vormd dat nogal wat weet te dragen". In het hele diocees zijn nauwelijks meer parochies te vinden (be halve die van paters) waar meer dan drie priesters werk zaam zijn. Het doorgaan van het kerkgebeuren wordt gaande weg een zaak van leken. Vol gens deken Van Noort (53) is het voor de toekomst van de Kerk noodzakelijk, dat1 meer verantwoordelijkheid wordt ge geven aan de niet-priesters en dat gebruik wordt gemaakt van mensen die een theologische op leiding hebben gevolgd. Ook zal men moeten blijven pogen op nieuw mensen tot het priester schap te laten toetreden. Bij de reformatorische buren is de toe stand ook niet rooskleurig: in Leiden zijn twee gereformeerde en één hervormde vacature, na dat men enkele jaren geleden het aantal predikantsplaatsen hier ter stede al gereduceerd had. Dat is behalve een finan ciële kwestie ook een gevolg van de weinige aanmeldingen. Op welke manier ook, maar er zal iets moeten gebeuren. Of men moet over enige tijd de Kerk als een museale beziens waardigheid bij laten zetten. Wat geweest is, komt niet meer terug. Er is nog een arsenaal dat aangesproken kan worden, Deken Van Noort: gedeeltelijk plaatsvervanger als men nagaat, dat binnen het dekenaat Leiden 25 gehuwde priesters wonen van wie zeker 12 zich geheel of gedeeltelijk pastoraal willen inzetten. Dat dit helaas nog zo weinig gebeurt is zeker niet slechts een finan ciële kwestie. Het is de mentali teit onder veel katholieken die nog moeilijk kunnen accepteren, al moeten ze weten, dat zowel Rome als Rotterdams bisschop uitdrukkelijk hebben verklaard, dat „onder deze mensen '■eer waardevolle krachten schuilen De vergrijzing neemt ook die voor het kerkelijk werk be houden zouden moeten blijven". Pastor Jan Schlatmann: „De on derlinge solidariteit is geen zaak van priesters en besturen alleen. Benoemingen als deze mogen een vuurrood teken zijn aan de wand, ook aan die van ons dekenaat. De Antonius is klaarblijkelijk sterk genoeg be vonden om deze nieuwe mutatie aan te kunnen, maar voor hoe veel gemeenschappen, ook in onze stad, staat de klok op vijf voor twaalf? Erzijn duidelijke blauwe plekken geslagen. Laten wij als Gods volk onderweg ons buigen over de vraag: zijn er nog profeten in Israel?" i het dekenaat onrustbarende aan. In 1971 werkten in het de kenaat Leiden onder de 62.000 katholieken 36 pastores (6 tus sen de 28 en 40 jaar, 7 tussen de 40 en 50, 17 tussen de 50 en Vicaris Braun geeft een uiteen zetting r zor van "t bisdom Leden Na het vertrek van pastor J. Sch'atmann uit de Anteniusparochie van Leiden Zu d-West en het in functie treden aldaar van de deken van Leiden, dr. L. G. A. van Noort, zal de vicaris gene raal van het bisdom Rotter dam, mgr. dr. C. Braun, in het weekeinde van 19 en 20 januari a.s. tijdens alle eu- charist:ev:eringen in de An- toniuskerk de nieuwe opstel ling b;nnen de zielzorg in Zuid-West komen presenter ren. Tevens zal dr. Braun bij deze gelegenheid de paro chianen deelgenoot maken van de zorgen om het perso neelsbestand, waarmee het bisdom heeft te kampen. IliEfllH LEIDEN Plotseling viel de winter in tijdens het weekeind. Na een nachtje met 15 graden vorst kon er op ver schillende plaatsen al volop geschaatst worden. Vooral de jeugd kon zich volop vermaken op het vroege ijs. Hier is het goed druk op de grote vijver in het Leidse Hout. De pret was echter van korte duur. Gisteren was al dui delijk, dat de dooi weer zou intreden. Vanmorgen regende het al weer pijpestelen- Het is ook nog zo vroeg. 11119BB111IM 60, 6 van 60 jaar en ouder). In 1973 waren het 32 pastores (5 beneden de 40 jaar, 11 tussen de 40 en 50, 13 tussen de 50 en 60, 3 waren ouder dan 60 jaar). Een vermindering met 4 in twee jaar tijd. „Als dit zo doorgaat", zo berekent deken Leo van Noort, „zullen in 1979 zes pasto res royaal met emeritaat zijn, zonder dat er zicht is op nieuwe krachten: 26 priesters voor 71.000 katholieken in 16 paro chies van Leiden, Wassenaar, Voorschoten, Oegstgeest, Lei derdorp en Zoeterwoude Hoge Rijndijk". Er zijn genoeg Jongelui (men lette slechts op het studentenaantal aan de Kath. Theologische Ho geschool te Amsterdam) die zich willen inzetten voor het kerkelijk werk, maar niet als celibatair. Deze afgestudeerden zoeken het thans ergens anders: in het vormingswerk, de school- katechesc, het welzijnswerk. Veertien jaar geleden schreven wij eens in deze L.C.-kolommen over het massaal komen en gaan ln en rond Leiden van ka pelaans: een lawine van benoe mingen. Toen was het nog: „het zijn steeds de beste, aardigste en vlotste kapelaans die uit het parochiegezin worden wegge rukt. Maar er is ook een zonni ge kant aan de zaak, want de opengevallen plaatsen worden weer bezet door een andere aar dige en vlotte kapelaan uit een andere droefgestemde parochie. En zo zullen, Deo gratias, de beste, aardigste en vlotste kape laans zonder onderbreken in de roulatie blijven totdat ze geze- ten pastors zijn, vergrijsd in het herderschap. Of ze dan nog vlot en aardig zpllen zijn, ligt aan hun schaapjes". Het heeft, spijtig, niet zo mogen zijn. Onder de Leidse parochies is thans „de één zijn dood, de ander zijn brood". Waar de ene put wordt gevuld, wordt een an dere gemaakt. Solidariteit in onze dagen; of het nu een ener giecrisis betreft of een priester nood. Jan Schlatmann neemt op 5 januari afscheid van Zuid- West en wordt op 11 januari geïnstalleerd aan do Meerburg. Deken Van Noort heeft geen verhuisproblemen: hij behoorde al tot de parocb'e, sinds hij an derhalf jaar geieden (zich niet bewust van deze ontwikkeling) zich aan de Apollolaan vestigde. Ton Pleters Negen kring- c5 o records bij St. Nikolaas- wedstrijden Alphen aan de Rijn Zondagmid dag hebben de traditionele door AZC georganiseerde St Nicolaas-estafettewedstrijden plaatsgevonden. Hoewel door het grote deelne mersveld er namen 14 ver enigingen deel wel eens orga nisatorische foutjes te voor schijn kwamen, kan AZC toch terugzien op een geslaagde wed strijd. Niet minder dan 9 krin- records werden scherper ge steld. Dit kan een bewijs wor den genoemd voor de vooruit gang van het zwemmen in do Kring Gouwe Rijnstreek. Op de 4 x 100 m wisselslag estafette met 0.10 jaar werd AZC le ln de nieuwe kringrecordtijd van 5.59.7 een goede 2e werd hier het team van de Zijl/LGB in 6.16.8: Bij het nummer 4 x 100 m. vrije slag j.o. 12 jaar was de le plaats voor D* Zijl/LGB met 4.45.0, wat eveneens een nieuw record voor Gouwe Rijnstreek betekende. De 4x 100 m school slag estafette leverde eveneens een kringrecord op voor AZC. dit team bracht 5.40.4 op de klokken. Bij de 4x x 100 m vrije slag heren was het weer de ploeg van Zijl/LGB die voor een nieuw kringrecord zorgde, met 3.58.9 werden zij hier 2e achter HPC uit Haarlem, die winnar weerd met 3.56.2. De 2e plaats van BZPC uit Bodegraven op de 4 x 100 meter wisselslag j.o. 10 jaar leverde eveneens een nieuw kringrecord op, met 6.16.6, wat vooral te danken was aan het goede zwemmen vao Carlo van Zwol en Richard Bot tenberg. Bij de 4 x 100 meter vrije slag m.o.,12 jaar was VZC Ritmeester uit Veenendaal le met een tijd van 4.54.6 terwijl BZPC ooit hier een record scherper stelde. Met 4.56.0 werd het team van trainer Ben Elze naar 2e op de 3e plaats eindigde AZC met 4.59.4. Het nummer 4 x 100 meter wisselslag estafette voor jongens 0.16 jaar leverde voor HPC een le plaats op met 4.34.5, terwijl de Zijl/LGB 2o werd in de nieuwe kringrecord tijd van 4.42.6, Het laatste pro grammaonderdeel, de 4 x 100 meter vrije slag jongens 0.14 jaar. betekende weer een eerste plaats en weer een nieuw kring record voor de Zijl/LGB, dit record werd met 4.27.6 ruim 19 seconden scherper gesteld, ZAR uit Amsterdam pakte op dit nummer met 4.33.4 de tweede plaats. Leo Markensteyn van BZPC bracht, als eerste gestart bij de 4 x 100 meter vrije slag heren, het record op de 100 me ter dat reeds op zijn naam stond op 56.9, hetgeen het 9e kringrecord van deze middag betekende. Zoeterwoudse Burenhulp beeft gebrek aan autovervoer ZOETERWOUDE De werk groep Burenhulp heeft voor haar diensten een groot gebrek aan autovervoer overdag. Dat geldt met name voor het ver voer van invaliden naar de In- validensoos van het Rode Kruis in Leidschendam. Dit is de eer ste vrijdag van de maand, steeds om 10 uur heen en om 16 uur terug. Ook voor ander ver voer is er te weinig aanbod. Als men overdag de beschikking heeft over een auto dan wnrdt men verzocht zich te melden. Dat kan geschieden bij mevr. Westenbroek, Burg. Doyerstraat 17 tel. 2334. Zij volgt mevr. Hartlooper op, die wegens ande re werkzaamheden niet meer beschikbaar is. Het tel. nummer 1157 vervalt hiermede. De ande re twee contactpersonen zijn Mevr. Elderhorst, Kerklann 11 tel. 1855 en mevr. v. d. Ham, Zuidhof 10 tel. 1688. Op de laatst gehouden vergade ring waren ook twee leden van de burenhulp Zoeterwoude Rijndijk aanwezig. Besloten werd een Stichting op te richten welke het hele woongebied van de gemeente bestrijkt. In het af gelopen halfjaar is de volgende hulp verleend: 29 keer is voor vervoer gezorgd, er is in totaal gedurende 10 dagen huishoude lijke hulp verleend, er zijn 5 op passen verzorgd, waarvan 4 voor een langere periode. De contactpersonen hebben, hoe wel men zich voor hulp heeft opgegeven, vrij veel moeite hulp voor elkaar 'e krijgen. Dit moeten doen om de geboden is nog steeds gelukt, hoewel men steeds meer terecht komt bij personen die niet in het kaartsysteem van opgegeven hulp voorkomen. Daar men wil voorkomen dat er altijd een be roep moet worden gedaan op dezelfde personen probeert men steeds anderen uit het kaartsy steem te benaderen. Helaas la ten deze het nogal eens afweten. Dat maakt het voor de contact personen des te moeilijker de gevraagde hulp voor elkaar te krijgen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3