Minister Lubbers gaat praten met Arabische olieministers Skylab weer te zien in Nederland VLUCHTELINGEN BEMOEILIJKEN IN CHILI WERK OP AMBASSADES 4 Nixon zou nieuwe bombardementen kunnen bevelen Êetdóc Qo ■l 1 Kwartier vastgebonden, dan pas hulp Een eigen huis kopen? Amro Woninghypotheek vooru! amro bank "X ZATERDAG 1 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT. PAGINA 7 WASHINGTON (AP) De Amerikaanse minister van Defensie James Schlesin- DEN HAAG/BRUSSEL (ANP) Minister Lubbers van Economische zaken is vandaag naar Brussel gereisd om er onder meer met de Arabische olieminister Hamani overleg te plegen. Yamani, die samen met zijn collega Abdelsalam een reis door Europa maakt, zal aanstaande maandag naar de Verenigde Staten vertrekken om ook daar over het Arabische olie-embargo te gaan praten. Bij Noordvietnamees offensief ger heeft gisteren ver klaard, dat de wet op de beperking van de macht van de president om oorlog te voeren, die door het con gres is aangenomen, het president Nixon misschien mogelijk zal maken nieu we bombardementen op In dochina te bevelen in het geval dat er een nieuw be langrijk Noordvietnamees offensief in Zuid-Vietnam zou plaats vinden. Terwijl hij te kennen gaf dat hij zich vermoedelijk tegen dit denkbeeld zou verzetten, zei Schlesinger dat het ministerie van buitenlandse zaken een der gelijke mogelijkheid bestudeert, De wet op de beperking van de macht van de president om log te voeren houdt in, Nixon gedurende zestig dagen Amerikaanse strijdmachten in het buitenland in kan zetten zonder van te voren toestem ming van het congres te behoe ven. Deze wet werd eerder deze maand van kracht ondanks het feit dat Nixon er zijn veto over had uitgesproken. Een aantal juridische specialisten van het ministerie van buiten landse zaken schijnt van me ning te zijn, dat deze wet de eerdere wetgeving ongedaan maakt waarin werd bepaald dat geen Amerikaanse strijdkrach ten, waaronder zware bommen- s> werpers van het type B52, meer mochten worden ingezet in In dochina. Lucht vervuiling te voorkomen «OTTERDAM ANP Luchtvervuiling is te voorkomen. Dit zegt de veertigjarige electronicus en ruimtevaartkundige J. J. Honing uit Rotterdam. Hij heeft met de hulp van zijn vrouw, een technica, een apparaat ontwikkeld om niet verbrande resten en gassen uit rook te ver wijderen. Technici uit Ne derland en West-Duitsland hebben al belangstelling voor zijn uitvinding ge toond, die „smokte contro le unit" is gedoopt. Over het principe van zijn rookafbreker doet de heer Honing geheimzinnig. Hij deelde mee doorgegaan te zijn op een proef die een Duitse natuurkundige en alchemist, Frödeal, in 1845 heeft gedaan. Hij wilde r.og wel kwijt, dat de ei genlijke werking is geba seerd op iets, wat lijkt op elektrolyse, een methode om chemische elementen te ontbinden. Volgens de heer Honing zijn alle stoffen met zijn ap paraat „af te vangen", zodat slechts zuivere lucht de lucht kan worden ingeblazen. Hij acht zijn vinding overal toepas baar: in industrieën, in woonwijken, bij stookin richtingen van tuinderijen en op auto's. Zwemfeest Om acht uur van avond is er bij de AZL in het zwembad „De Fluit" te Leid- schendam de 32e diploma-af zwemavond. Negenendertig kan didaten zwemmen voor het di ploma, 9 voor A, 12 voor B en 18 voor Zwemvaardigheid-1. Sint Nicolaas komt de diploma's uit delen. Sirene tegen benzinediefstal Om diefstal van de schaarser wordende benzine tegen te gaan heeft een pomphouder aan de Noordwal in Den Haag een Idee uitgewerkt om zijn pompen 's nachts met een sirene te bevei ligen. Mochten op benzine beluste die ven tijdens de sluitingsuren van het pompstation zonder geld (en benzinebonnen als de distributie van kracht wordt) toch brand stof uit de pompen aan de Noordwal willen halen, dan gaat de sirene loeien bij de eerste druppel onrechtmatig overge pompte benzine. Van de EEG-landen beschouwen de Arabische landen alleen En geland en Frankrijk als „vrien delijk". De andere lidstaten met uitzondering van het als „vijan dig" bestempelde Nederland, gelden als „neutraal" en wor den dienovereenkomstig behan deld. Dat wil zeggen, dat Enge land en Frankrijk hun normale olieleveranties krijgen, terwijl de als „neutraal" bestempelde landen net zo veel krijgen als de Arabische landen goeddunkt. Het is volgens minister Yamani niet voldoende als Nederland bijvoorbeeld van Israel zou vra gen zich terug te trekken uit de bezette gebieden. Nederland moet nog „een extra gebaar" maken. Als voorbeeld hiervan noemde minister Yamani het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Israël. De EEG-verklarmg over het Mid den-Oosten achtte hij niet vol doende, omdat later in verschil lende Europese hoofdsteden af wijkende interpretaties zijn ge geven. Intussen is de olieboycot op meer- dre fronten te voelen. De KLM verklaarde in de toekomst op de lijnvluchten te gaan bezuinigen door een frequentieverminde ring door te voeren of bestem mingen gecombineerd te gaan bedienen. De Internationale Kamer van Scheepvaart in Londen is bang dat het olie-embargo in de na bije toekomst ernstige gevolgen voor het internationale scheep vaart kan hebben. Het oliete kort zou de wereldscheepvaart zelfs zodanig kunnen verlam men, dat een crisis bij de aan voer van levensmiddelen en grondstoffen kan optreden. Daarbij bestaat het gevaar voor een voedselcrisis. Aan de rege ringen van scheepvarende lan den heeft de Kamer gevraagd aan de olievoorziening voor de scheepvaart de grootstmogclijke voorkeur te geven. In EEG-verband vreest men een verdubbeling van de werkoos- heid door de oliecrisis. Dit staat in een rapport van de Europese Commissie. Het bruto nationaal produkt van de Gemeenschap zou wel eens twee a drie pro cent lager kunnen uitvallen, dan dit jaar. Japan en Nederland, de twee meest getroffen landen van de Arabische oliemaatregel, willen hun bijdrage aan de Unwra, de organisatie van de VN die Pa lestijnse vluchtelingen voorziet van voedsel, kleding, werk en onderricht, verhogen. Ons land, dat het afgelopen jaar 135.135 dollar in geld en 67.568 dollar in de vorm van voedsel schonk, zal deze hoeveelheden meer dan verdubbelen. Amerika heeft, ondanks het feit, dat nu ook Canada heeft aange kondigd mmder olie te zullen le veren, nog niet besloten over te gaan op benzine-rantsoenering. (ADVERTENTIE) „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel voor dezelfde stroomkosten PHILIPS Op berichten als zouden de VS bereid zijn ons land in de olie crisis te helpen, kon in Wa shington noch bevestigd noch ontkend worden. Wel werd aan gekondigd, dat een van de Ame rikaanse onderministers nog deze maand naar Nederland zal reizen om de oliesituatie te be spreken. De slag om het midden ALLES WUST EROP dat in de naaste toekomst In Nederland de poli tieke strijd vooral een slag-om-het-midden zal zijn. De propaganda van sommige socialisten die van de PvdA een „brede volkspartij" willen maken ten spijt, staat vist dat niet te verwaar lozen groepen kiezers die vóór een vooruitstrevende politiek zijn, zich niet thuis voelen onder een socialistisch dak. Anderzijds wordt de actie, welke Wiegel voert voor uitbreiding over het kiezerspotentieel van het midden, zodra hij gaat spreken over de WD ais „partij van het midden", meestal begrepen als een „Oom Hans als sprookjesverteller". HET MEEST ACTIEF in hel midden zijn en blijven de confessionele partijen met hun energiek pogen om te komen tot een sterk geïnte greerde christen-democratische beweging die pal staat voor een vooruitstrevend beleid. Het proces van hun pogen blijkt een moeizaam en moeilijk karwei te zijn; maar omdat voor iedereen waarneembaar is, dat alleen langs die weg op langere termijn de confessionele partijen toekomst heb ben, worden teleurstellingen manmoedig geslikt en gaat men ver der. Een nieuwe ster aan het firmament zou kunnen worden het streven van leden uit DS-'70, D-'66 en de liberale groepen die de WD van Wiegel te rechts vinden om tussen het linkse blok en de WD een niet-confessionele middenpartij te stichten; bij voorbeeld door fusie van thans bestaande partijen. Begrepen wordt wat de aanhang van de confessionele partijen met terdaad heeft laten blijken dat een flink deel van de kiezers noch voor openlijke, noch voor gecamoufleerde polarisatie voelt. Beves tigd is ook, dat een „open" christendemocratische partij voorlopig niet hoeft te rekenen op betekenisvolle aanhang in het niet-christe- lijke deel van de natie. Het gat dat op die manier blijft bestaan, wordt aldus de nieuwe initiatiefnemers nooit goed opgevuld, als dat moet geschieden door tijdelijke verschijnsels als D-'66 aan het worden en DS-'70 altijd geweest is. HEEFT DIT INITIATIEF veel kans van slagen? Zolang D-'66 zich in feite afzijdig houdt (het feit van nu!) niet. In het andere geval misschien. Want welke politieke ideologie zal het fun dament van deze midden-beweging moeten worden? Als deze vraag niet beantwoord kan worden, heeft elke verdere po ging weinig zin, tenzij men speculeren wil op steun van kiezers wier enige motivatie is: ontevreden over andere partijen. Twee studenten hebben in de Amerikaanse stad San Francisco uitgeprobeerd hoe lang het duurt voor mensen anderen te hulp ko men. Vastgebonden aan een paal en op een bank. duurde het ruim een kwartier voordat iemand kwam vragen of er iets aan de hand was. Wel waren intussen 140 auto's het meisje gepasseerd en 42 mensen de jongen. Echtpaar in auto verbrand RAVENSTEIN ANP Gistermid dag zijn de 25-jarige A. van Lieshout en zijn 23-jarige vrouw J. van Lieshout-Schrans uit Ra- venstein om het leven gekomen, toen zij levend verbrandden in hun auto, die frontaal door een slippende bus werd geramd. De auto vloog onmiddellijk na de botsing in brand. Het ongeluk gebeurde in Ravenstein. Pogin gen om met brandblusapparaten het vuur te doven mislukten. Ziekenfonds premie 9-5 UTRECHT —Het premiepercen tage van de verplichte zieken fondsverzekering zal voor het Jaar 1974 worden vastgesteld op 9,5 procent. Dit heeft de zieken fondsraad meegedeeld. De ziekenfondsraad had de rege ring geadviseerd, de premie volgend jaar te verhogen van 8,9 tot 9,6 procent. Maar zoals gemeld heeft staatssecretaris Hendriks vorige week enkele maatregelen afgekondigd - on der meer een personeelsstop voor de ziekenhuizen - waarmee hij de kostenstijging in de ge zondheidszorg wil beperken. Hij schatte toen. dat de personeels stop alleen al een besparing van 0.1 procent voor de ziekenfond sen zal opleveren. foor de premiereductieregeling van de vrijwillige verzekering is voor 1974 conform het advies van de ziekenfondsraad een zo genaamde bodempremie vastge steld van 49,50 per maand of 11,40 per week. HOEVEN De werkgroep Kunstmanen van de Volkssterrenwacht Simon Stevin in Hoeven heeft medegedeeld dat gedurende de ko mende weken het Amerikaanse ruimtelaboratorium Skylab en de komsttijden zijn: komt uit de aard- hoogste gaat Datum van tot komt op schaduw punt 1 dec 5h41 5h43 ZO 25* ZO O 1 dec. 7hl4 7h20 wzw 60 ZZW 0 2 dec. 6h32 6h36 ZW 55 Z O 3 dec. 5h50 5h52 ozo 30 OZO O 3 dec 7h23 7h29 w 65 ZZO O 4 dec. 6h40 6h44 wzw 60 ZW O 5 dec. 5h58 6h00 ozo 45 OZO O 5 dec. 7h31 7h37 w 50 ZZW OZO 6 dec 6h49 6h53 - wzw 60 Z ozo komt uit de aard- hoogste gaat Datum van tot komt op schaduw punt onder 1 dec 6h 17 6h20 Z 65' z O 2 dec. 6h53 6h56 WZW 55 zzo OZO 3 dec 5h56 5h57 ozo 25 ozo O 3 dec 7h28 7h33 W zzw 35 ZW ZO 4 dec. 6h31 6h34 50 ZZW OZO 5 dec 7h06 7hl0 wzw 25 ZW ZZO 6 dec 6h09 6hll zzo 30 zzo ZO Het Skylab is op bovenstaande dagen en tijden met het blote oog waarneembaar als een heldere „ster" die zich vrij snel verplaatst t.o.v. de vaste sterren.. Dit zelfde is ook het geval met de raket van het Skylab. De raket is ongeveer één magnitude helderder dan het Skylab. Het Skylab heeft een magnitude van 1, dus even helder als de helder ste sterren van het sterrenbeeld de Grote Beer. Eventuele baanwijzigingen worden bekend gemaakt via de Astrono mische Nieuwsdienst van de Volkssterrenwacht „Simon Stevin". Deze nieuwsdienst is 's avonds te beluisteren na 18.00 uur. Tele foonnummer 01659439. Bij het kopen van een eigen huis doemen vaak ingewikkelde vragen en problemen op. Niet alleen smeken vaktermen om uitleg, zoals het verschil tussen k.k. en v.o.n., erfpachtscanon, overdrachtsbelasting, enzovoort. Maar vooral ook de mogelijkheden en de grootte van de hypotheek zijn vragen van de eerste orde. Is hypotheek mogelijk? Hoeveel? Hoeveel kost dat per maand? Wat zijn de fiscale mee- en tegenvallers? Welke hypotheekvorm Is in een bepaald geval de meest geschikte? Het verdient aanbeveling om in ieder geval informatie in te winnen bij een van de kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank. Want er is een In vele vormen, dus tal van mogelijkheden. Om te beginnen zou u onderstaande coupon kunnen invullen en opzenden. U ontvangt dan een handig vraagbaakje over allerhande zaken die het kopen van een eigen huis meebrengt, getiteld „Het kopen van een eigen huis", plus informatie over de Amro Woninghypotheek. Graag ontvang ik de brochures „Het kopen van"^ I een eigen huis" en „Amro Woninghypotheek". Naam: Adres: j I Woonplaats: Kan in open envelop ongefrankeerd verzonden I worden aan Daane-Amro Couponburo, Antwoordnummer 3333, Amsterdam WII. (ADVERTENTIE) [Jolvandot* Alt-Time Classics De nieuwe populair-klauieke elpee van Arcade, met een vol uur van de meest geliefde klassieke muziek, zoals: de wals An der schonen blauen Donau, de Saboldans, de Prelude uil Carmen, de Sla vische dans van Dvorak otc. Ullgcvoord door hot London Symphony Orchestra o.l.v. Ezra Rachlin. "laluurlijk volop voorradig •ft23™™ ïSnist 1» Bmoeraturen üchtdmkinmiUbMn opklaringen T* warmtefront H hoge-drukgebied ja-bawWno sneeuw 1 T-r kcu-lront L la^-iifcgobed BS» ragen ^onwer »wndricWing vorpfaalsirssrichllng DE BILT De noordelijke stro ming die koude lucht vanuit de Poolstreken over ons land voert, houdt ook het komende weekein de aan. In deze stroming trek ken storingen met sneeuw en hagel, maar ook opklaringsge- bieden over ons land naar het zuiden. Vanmorgen trok zo'n opklarlngs- gebied waarin toch ook wel en kele buien voorkwamen, over ons land, maar 's middags kan een kleine storing met sneeuw, die gisteren nog boven Noorwe gen lag, ons lard alweer berei ken. Het blijft koud met maxi ma van omstreeks plus 1 graad. Gisteren kwam het kwik in het noorden van het land zelfs niet boven het vriespunt. Het hele land had last van sneeuw die plaatselijk een dikte van 16 cm bereikte. Deze sneeuwval hing samen met een storing die van noord naar zuid over ons land trok en gisteravond boven Lim burg lag. Ook elders in Europa was het koud weer, met uitzon dering van Ierland, Zuidwest- Engeland en West-Frankrijk, waar het ongeveer 10 graden werd, maar waar ook veel re gen viel door de nabijheid van een stationair ocenanfront. In Spanje cn Italië werd het nog ongeveer 12 graden. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Doelen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Nice Oslo Pu rijs Cnsn Blanca Istanbul Las PalmOS New York SANTIAGO (AFP) De Chileense regering zou binnenkort kunnen gaan weigeren vrijgeleide te verlenen aan vluchtelingen die In de ver schillende ambassades hun toevlucht hebben gezocht. Dit Is de mening van talrijke buiten landse diplomaten in Santiago. Volgens diplomatieke kringen zouden ongeveer 2000 vluchtelingen (van wie 1700 Chilenen) in ambassades verblijven. Maar talrijke aanvra gen om asiel een tiental per dag en per ambassade worden nog steeds ingediend bij de diplomatieke missies die tot nu toe politie ke vluchtelingen hebben opgenomen: het me rendeel voor Latijns-Amerikaanse en Westeu- ropese landen. De aanwezigheid van vluchtelingen hi hun am bassades stel de ambassadeurs voor talrijke problemen. Sommige diplomaten klagen over de mate waarin hun gasten „beslagleggen" op de normale funktionering van hun ambassade. In een ambassade van een westers land zou den reeds Incidenten zijn ontstaan tussen de ambassadeur en de politieke vluchtelingen die hij onderdak verleent. De ambassadeur zou vergeefs hebben getracht een persoon buiten te zetten die in zijn ambassade asiel zocht. In de ambassade van Columbia zouden de vluch telingen zo ontevreden zijn over het voedsel dat ze hebben gedreigd in hongerstaking te gaan. In diplomatieke kringen in Santiago is men van mening dat de Chileense autoriterten voor al les een eind willen maken aan de stroom van personen die asiel vragen in de ambassades meer dan drie maanden na de val van pre sident Ailende. Zij zouden zich niet langer verplicht voelen nog vrijgeleiden te verlenen aan de vluchtelingen In de ambassades. „De Chileense regering kan moeilijk nog langer een dergelijke aderlating dulden", zei een Westeuropese diplomaat.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7