Êcidóc <2owumt Boeing nu oostelijk Passagiers en stewardessen vrijgelaten op eiland Malta weer rijden pp zondagen Horeca claimt schade Erwin wil er mee ophouden Vleesprijzen stijgen met vijftien procent Vliegende mode show afgelast Aanleg van Rijksweg 3 niet zeker Aga Klian protesteert bij Chili rt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Ch irertentles (excl. B.T.W.) 0,30 per mm. Telefoontjes f 2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; I 65e JAARGANG No. 19672 DINSDAG 27 NOVEMBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Stratemakerop- zeeshow; 20.20 uur Onedin-lijn; 21.10 uur Zoen van de juffrouw; 21.25 uur Wie wat waar. kwis. 21.55 uur Achter het Nieuws met Griekenland, Tweede Ka mer en kaping. Ned. II: 19.05 uur Piste; 20.20 uur Hard tegen hard, doe.; 21.10 uur Oorlog en Vrede; 21.55 uur Waar gebeurd. 22.40 uur samenvatting Zweden— Oostenrijk, voetbal. KOUDE NACHT. Wisselende bewolking met hagel-, sneeuw- of regenbuien. In het binnenland meest matige in de kustgebieden krachtige en eerst nog harde Noordwestelijke wind. Min. temp. van om het vries punt vlak aan zee tot rond min vier graden elders, maxima omstreeks 3 graden. Morgen: zon 8.21—16.35, maan 11.16—19.41. Schev.: hoogw. 4.5917.10, laagw. 0.43—12.59. zie van de, meest Japanse, passagiers van de gekaapte KLM-Jumbo nadat zij het toestel mochten erlaten. Zij werden ondergebracht in een hotel in de hoofdstad van Malta. WASHINGTON (AP) De voorzitter en de vi- ce-voorzitter van de Watergate commissie van de Senaat hebben gisteren gezegd dat hun onderzoek is vastgelopen en dat zij zullen voorstellen dat verdere openbare hoorzittingen voor onbepaalde tijd zullen worden uitgesteld. Dit voorstel voor voorzitter Ervin en vice-voorzitter Baker, zou besproken worden tijdens een zitting van de commissie van vanmorgen. Ervin en Baker noemen als argument dat bepaalde documenten niet door het Witte Huis zijn vrijge geven en dat bepaalde belangrijke getuigen niet erg heb ben meegewerkt. (Zie ook elders in de krant) Utrecht (ANP) - De vleesprijzen zullen dit jaar waarschijnlijk vijftien procent stijgen. In 1971 was de stijging van de vleesprijzen nog geen drie procent en in 1972 twaalf pro cent. Dit deelde minister J. Boersma van So ciale Zaken gisteren mee bij de opening van de slagerijvaktentoonstelling in Utrecht. De vleesprijs behoort tot de koplopers onder de prijzen waaruit het prijsindexcijfer wordt berekend. Door de toenemende relatieve schaarste van (vooral rund-) vlees ziet het er naar uit dat de prijzen voorlopig blijven stijgen. De consumptie is gedaald tot 49 kilo per hoofd van de bevolking. Minister Westertèrp i- r Haag Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat geeft er voorkeur aan de autoloze zondag af te schaffen als de benzine op bon gaat. „Als de moeilijkheden bij het openbaar vervoer niet te oot worden, is het duidedijk de bedoeling dat de autoloze zondag »rdt afgeschaft." TT7~ eining onder Varmondse ïmbtenaren se erkenning van ontheffingen. De autoloze zondag heeft tot nu toe volgens premier Den Uyl een besparing van 10% van het weekverbruik opgeleverd; de vrijwillige snelheidsbeperking tot 100 km/u heeft ongeveer 5% be spaard. Volgens de premier is de medewerking aan de beper king redelijk. Toch voorziet hij dat er een gebodsbepaling zal komen. Daaraan wordt momen teel gewerkt, maar er zitten nog al wat juridische haken en ogen aan. Op de belastingkantoren in Neder land en bij het centraal bureau motorrijtuigenbelasting in Apel doorn valt een toeloop te con stateren van zwartrijders na de aangekondigde maatregel voor eventuele benzinedistributie (uitsluitend voor geregistreerde automobilisten). Het aantal zwartrijders wordt geschat op 300.000. In Apeldoorn heeft men normaal 50 aanmeldingen per dag, thans 300. SCHIPHOL/VALETTA. ANP-AP. In angstige spanning wacht men af, wat het lot zal zijn van de bemanning en van de gekaapte KLM-Boeing „Mississippi", die vanmor gen om 7.12 uur leeg van Malta in oostelijke richting ver trokken is. Om 11 uur vanmorgen was de Boeing Damas cus gepasseerd en vloog in oostelijke richting verder. Men vermoedde vanmorgen, dat de drie kapers in de oliestaat Koeweit zouden willen landen. Het vliegveld al daar evenals overigens het vliegveld van Tel Aviv was al enige tijd in staat van alarm gebracht. Oorspron kelijk meende men, dat de kapers naar Nicosia op Cy prus zouden willen vliegen om daar te proberen zeven jonge Arabieren vrij te krijgen. Na gisteravond vanuit Tripolis op Malta te zijn geland heb ben de kapers na urenlange onderhandelingen, geleid door premier Dom Mintoff van Malta zelf, de 247 passa giers en acht stewardessen vrijgelaten. Deze worden in de loop van de avond op Schiphol terugverwacht. De dramatische kaping en vlucht Luca te klein is voor jumbo- na zondagavond vond vanmor- jets. gen vroeg voor passagiers en stewardessen een gelukkig slot op het vliegveld Luca van Mal ta. Gezagvoerder Risseeuw had gisteren met grote koelbloedig heid het zware toestel van het Libische vliegveld Tripolis laten starten, ondanks de blokkade van de grote startbaan met brandweerauto's. De drie ka pers hadden namelijk gedreigd het toestel met alle inzittenden te laten exploderen, tfanneer zij niet zouden mogen vertrekken. Na de landing heeft premier Dom Mintoff persoonlijk aan de hand van adviezen ,van KLM-presl- De dent direkteur S. Orlandini en secretaris-generaal mr. E. Sciff van Buitenlandse Zaken de on derhandelingen met de drie ka pers gevoerd. In ruil voor brandstof stemden deze tenslot te toe de passagiers vrij te la ten. Dit gebeurde in de loop van de nacht in twee groepen. De kapers weigerden oorspronkelijk echter de acht stewardessen eveneens vrij te laten. "Zij stem- De KLM-Boeing op het vliegveld van Tripolis. vliegtuig mochten verlaten. kapers zwichtten tenslotte voor de eisen van premier Min toff toen deze zei: „Ik heb van morgen persoonlijk met kolonel Gadaffi van Libië gesproken en deze heeft mij verzekerd dat U niemand (Vertegenwoordigt en slechts jongelui bent, die op ei gen houtje een aktie zijn begon nen. U hebt geen vrienden. Ik ben nu uw enige vriend en ik probeer U te helpen een oplos sing te vinden". Om 7.12 uur vanmorgen startte het volgetankte vliegtuig op nieuw richting oost. Met aan boord dezelfde bemanning en daarbij gezagvoerder Koemans om zijn collega Risseeuw bij te staan en verder het hoofd van de KLM-vliegdienst A. W. Wit- holt oud-marinevlieger, die een aantal jaren op de vliegbasis Valkenburg gestationeerd ge weest is. Intussen was op de vliegvelden van Tel Aviv en Koeweit groot alarm geslagen, omdat men vreesde, dat het toe stel daar zou landen. DAF verkoopt 40 procent minder auto's EINDHOVEN (ANP) „De autoverkopen bij DAF zijn op het ogenblik met veertig procent gedaald en ook voor de rest van het jaar ziet het er somber uit". Dit zei gisteren de secretaris van de raad van be stuur van DAF, mr. O. Wibaut. „Van een positief resultaat in de afdeling personen auto's zal dit jaar niet veel terecht ko men. Terwijl vorig jaar nog een winst ge maakt werd van 7,4 miljoen gulden, ver wacht DAF dit jaar quitte te spelen". De DAF-dlrectie be raadt zich momenteel op het aanvragen van werktijdverkorting voor het personeel in de fabriek In Born (3700 personen), waar dagelijks 430 wagens gemankt worden. Vol gens de directie zal de totale personenau- toafzet in Nederland dit jaar 5 tot 10 pro cent achterblijven bij die van vorig jaar. De DAF-lelding over weegt in verband met de energiecrisis nog meer maatregelen. De minister liet met deze uit spraak gisteren duidelijk mer ken dat hij het helemaal niet eens is met zijn staatssecretaris Van Huiten, die het afgelopen weekeinde zich uitsprak voor handhaving van de autoloze zon dag bij invoering van benzine distributie. De minister zei, dat de regering SCHINVELD (ANP) Overval postauto leverde daders ƒ50.000 op (Jnond Onder de gemeente- gibtenaren vgp Warmond is jgal wat deining ontstaan over 1 benoeming van de opvolger Jh gemeente-secretaris Baas. 5 ambtenaren hebben de bur- meester en het college laten 'ten dat ze' inspraak willen >ben bij de aanstelling omdat nieuwe secretaris iemand ;s tarmee zij nauw moeten gaan jnenwerken". Mogelijke kan- jaten voor de functie van ge rente-secretaris zij.n de heer "etemelk, chef financiën en ge- Tenteontvanger en de heel wat £en jongere heer Walraven, £f algemene zaken. Naar alle jarschijnlijkheid zal de pro- Abrief van de ambtenaren navond in de raad ter sprake men. zelf wil laten be palen op welke wijze zij rijden met de beschikbare hoeveelheid benzine. Met België en West-Duitsland is overleg gaande over wederzijd- In Schin- veld is gisteravond een auto van de PTT door onbekenden klemgereden, waarna de be stuurder onder bedreiging van een vuurwapen het stuur moest overgeven. DEN HAAG Een Amsterdamse textielfirma heeft hnnr plan opgegeven om morgen een modeshow van ondermeer T-shlrts te houden in een boven Nederland rondvliegende jumbo-jet. Het KVP-Kamerlid P. A. M. Cornclissen had minister Westerterp gevraagd of hij niet zijn Invloed wilde aanwenden om recluime op een minder energieverspillende manier te maken. De minister antwoordt nu: „De organisator van de betreffende modeshow heeft mij doen weten te hebben besloten van het houden van de modeshow tijdens de vlucht af te zien. De mode show zal weliswaar in een vliegtuig worden gehouden, maar dan terwijl het vliegtuig zich op de grond zal bevinden". pVTo Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. engracht 79, tel. 338i Roelofarendsveen e Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 Den Haag De horeca heeft bij minister Lubbers van Economische Zaken een schadeclaim op tafel ge legd als gevolg van de au toloze zondag. Hoe groot het bedrag is wilde ho- reca-voorzitter T. Ósse niet zeg gen, maar aan de hand van en- quëte-gegevens schat hij de schade van drie autoloze zonda gen op 25 miljoen gulden. Staatssecretaris Hazekamp (Mid denstand) heeft onlangs in de Tweede Kamer laten weten, vooralsnog geen mogelijkheden te zien een schadeclaim van de DEN HAAG Rijksweg 3, de weg doo rhet groene hart van Holland van Amsterdam naar Rotterdam komt er vermoede lijk niet. Dat valt op de maken uit opmerkingen van minister Westerterp (Verkeer en Water staat) welke hij gisteren heeft gemaakt bij de behandeling van het Rijkswegenfonds in de vaste commissie voor Verkeer en Wa terstaat In de Tweede Kamer. Met de provincie Zuid-Holland vindt overelg plaats inzake de wegverbinding tussen Leiden en Alphen aan den Rijn. Het be treft hier de gezamenlijke vast- stellihng van een trace, dat of wel rijksweg 11 (en zuiden van de Oude Rijn ofwel de provinciale weg 6 ten noorden van de Oude Rijn zal beslaan. 12 ton, die op de Amerikaanse zwarte markt naar schatting on geveer 80 miljoen gulden zou opbrengen. Volgens het hoofd van de Ameri kaanse antl-narcoticadlenst, John Bartels, werd twee ton hasjiesj in de VS gevonden en 10 ton in een textielfabriek te Kuratsji. Vorige week woensdag werd In New York de eigenaar van een invoeronderncming in Hollywood de 30-jarige Libanees Salem Hruroei, aangehouden die in het midden van deze maand twee ton hasj had verkocht aan een geheime agent. Deze partij werd in New York in beslag ge- GENEVE (AFP) De hoge com missaris van de Verenigde Na ties voor de vluchtelingen, Prins Sadroeddin Aga Khan, heeft bij Chili geprotesteerd tegen de ar restatie van een politieke vluch telinge in Santiago, waarbij de Zweedse ambassadeur Edelstam tegen de grond werd geslagen. Ook Zweden heeft krachtig ge protesteerd. Zaterdag jl. werd een Uruguyaan- se vrouw die sinds verscheidene weken onder bescherming van de Zweedse ambassade verbleef uit een ziekenhuis in de Chileen se hoofdstad gehaald, waar zij met een vrijgeleide naar toe was gebracht wegens een in wendige bloeding. Hasjvondst 80 miljoen in Ver. Staten WASHINGTON (UPI) Ameri kaanse en Pakistaanse bcstrij- Onder de schilderijen bevinden ders van de handel in verdoven- zich werken die aan Tintoretto de middelen hebben de tot dus- en Guardi worden toegeschre- Gestolen schilderijen terug FLORENCE (RTR) - De Ita liaanse politie heeft gisteren bij Florence 17 gestolen schilderij en teruggevonden waarvan de waarde wordt geschat op 10 miljoen gulden. Zij trof de wer ken aan in een auto waarvan de twee inzittenden vertelden dat zij opdracht hadden de schilde rijen te stelen en over de grens te brengen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1