Êeidae (SouAO/iti Boeing Militairen grijpen macht in Athene van KLM in C* visL handen van 3 Arabieren Tul ijmaker Gladheid is oorzaak van blikschade RIJVERBOD OP ZONDAG BLIJET BIJ DISTRIBUTIE Passagiers en bemanning in grote spanning Voorzorgen in Japan 1<SS*.- Standaard-F eyenoord woensdag op televisie verdien hechte leidse 65e JAARGANG No. 19671 MAANDAG 26 NOVEMBER 1973 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,30 per mm. Telefoontjes 2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal 27,76;jaar ƒ108.20. - Losse nummers 35 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-S ELECTIE Ned. I: 19.05 uur Toppop; 20.21 uur Frank Sinatra; 21.15 Pre mière met Ravenborgh; 22.20 uur Televizier. Ned. II: 19.05 uur Soete Suiker- bol; 19.10 uur Hillbillies; 19.30 uur Tweekamp; 21.10 uur Hier en nu. 22.40 uur Continental Sin gers. AANHOUDEND BUIIG. Veranderlijke bewolking met nu en dan hagel-, sneeuw- of re genbuien. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde Noordwestelijke wind. Min. temp. 2 graden vlak aan zee tot omstreeks —2 graden in het binnenland. Maxima rond 4 graden. Morgen; zon 8.19—16.35, maan 10.42—18.37. Schev.: hoogw. 4.27—16.38, laagw. 0.08—12.24. President George Papadopoulos: ATHENE (Rtr/AP) De nieuwe militai re machthebbers in Griekenland onder de nieuwe president Gizikis voeren mo menteel een zuivering uit om de strijd krachten en de nationale veiligheidsdien sten te ontdoen van volgelingen van de afgezette dictator Papadopoulus. Premier Markezinis, die werkte aan de voorbe reiding van parlementsverkiezingen, ondanks de bloedige studentenonlusten van tien dagen gele den, is vervangen door Androutsopoulos, oud minister van financiën. De nieuwe regering be staat uit oud-militairen en voormalige conserva tieve politici. De coup, waarmee de schijnbaar almachtige Papadopoulos werd afgezet, ia uitgevoerd door Gizikis lijken het land stevig onder controle te militairen die tegenstander van terug- hebben. Giziikis beloofde gisteren zijn taak te keer naar een parlementaire staatsvorm. Wel zullen vervullen „in een geest van gematigd aantal politici in vrijheid gesteld, die heid, bescheidenheid en onpartijdigheid". Glzi- sinds de onlusten van vorige week huisarrest kis wordt een vriend genoemd van de afgezette koning (Zie voor het verloop van de militaire coup el- In het land is het rustig. De militairen onder ders in deze krant). De 55-jarige gezagvoerder van de gekaapte Boeing 747 van de KLM, J. L. Risseeuw uit Ben- nekom. o TOKIO (A.F.P.) Japan had val morgen in verband met de ka ping van de K.L.M.-Boeing, aan boord waarvan zich $en groot aantal Japanse passagiers be vindt, een groot aantal maatre gelen genomen. De zestien grote vliegvelden worden extra be waakt, evenals de Nederlandse en Israëlische ambassade in To kio. Verondersteld werd, dat de kapers met de K.L.M.-Boeing mogelijk naar Japan zouden wil- len vliegen. Autoloos wax begon zaterdag al te scoren in verband met de autoloze zon dag arme amateurtjes moesten met storm tegen op de fiets naar het Westland omdat de eerste bus pas om kwart voor tien ver trekt i cis het zo doorgaat moe- Ti ze gewoon een dag eerder weg "l maandag terugkomen. Amsterdam—Tripolis Sinds vanmorgen zes uur staat de KLM-jumbojet „Mississippi", die gisteravond na vertrek uit Beiroet om 18.45 uur door drie jonge Arabieren ge kaapt is, met 247 passagiers en 17 bemanningsleden op het vliegveld van Tripolis, hoofdstad van Libië. Daat on derhandelt de president-direkteur van de KLM drs. S. Or- landini en de algemeen bedrijfsdirecteur de heer B. van de Breevaart met de drie kapers. De eerste opgave is de vol ledige veiligheid van de 247 passagiers (waaronder 7 Ne derlanders) en de 17 bemanningsleden, die met het toestel gistermiddag even na 1( uur vertrokken was naar New Delhi. De regering heeft vanmorgen laten weten, dat Ne derland alles zal doen om het leven van de inzittenden, waarvan de meesten uit Japan komen, te verzekeren, zo heeft premier den Uyl verklaard. De tijdelijk zaakgelas tigde van Nederland in Libië drs. J.J. de Roos is nauw bij de onderhandelingen betrokken. gen te behoren tot de Arabische - Van een onzer verslaggevers Den Haag Invoering van de benzinedistributie betekent niet dat dan het zondagrijverbod kan worden opgeheven. Staatssecretaris dr. Van Huiten van Verkeer en Water staat zei dit tijdens een congres van beroepsgoederenver- voerders. dag alles nog wel, de passagiers schijnen zich goed te bouden, aldus mededelingen vrji de KLM. (Zie hierover elders in deze editie meer). Leden van de Arabische landen, die vandaag in Algiers aan een topconferentie begonnen zijn, hebben vanmorgen de kaping van de KLM-jumbo-jet in krach tige woorden veroordeeld. jeugdorganisatie ter bevrijding van Palestina. Maar ook de Pa lestijnse bevrijdingsorganisaties veroordelen de kaping als nutteloze daad. Duidelijk is aan het worden, dat het zondagrijverbod zichzelf uit de markt aan het prijzen is. De zondagse besparing wordt steeds geringer, omdat steeds meer extra ritjes naar andere dagen worden verschoven. De staatssecretaris zei dat er mo menteel op allerlei alternatieve bezuinigingsmaatregelen wordt gestudeerd. Bij distributie wordt onder andere gedacht aan een basistoelage van bijvoorbeeld 50 tot 85 liter per maand. Logisch daarbij is dat voor alle beroeps matig verkeer een aanvullende toewijzing wordt verstrekt. Vraag daarbij is in hoeverre b.v. woon-werk-verkeer per auto noodzakelijk is. Zo ja, wie ga randeert dan dat de toegewezen brandstof ook voor het woon- werk-verkeer wordt gebruikt en men voor zijn woon-werk-ver keer toch niet van het openbaar vervoer gebruik gaat maken en de toegewezen brandstof be waart voor sociaal en recreatief verkeer b.v. op zondagen. Om dit te voorkomen lijkt naast benzinedistributie reeds een zon dagrijverbod noodzakelijk. Een vraag is ook, of men de toege wezen bonnen die men over houdt niet te gelde gaat maken. Bekend is namelijk dat 23 pro cent van de autobezitters min der dan 800 liter benzine per jaar verbruikt. Een sluitende regeling is er nog niet. De staatssecretaris zei. dat alle problemen en dat zijn er vele momenteel bekeken worden. Op autoloze werkdagen is het openbaar vervoer niet berekend. Binnenkort krijgen alle automo bilisten (Die wegenbelasting hebben betaald) een machti gingsformulier toegezonden. Dit opent voor de regering de mo gelijkheid te zijner tijd tot dis tributie te kunnen overgaan. Het toezenden momenteel bete kent nog niets. Op de vierde autoloze zondag zijn voor zover thans bekend 48 overtredingen van het rijverbod geconstateerd. In Vroomshoop had gisteravond een aanrijding plaats tussen een politieauto en een bromfiets. Hierbij werden twee jongelui gedood. Over de juiste toedracht zijn nog geen inlichtingen verstrekt. Het aan tal ongelukken in de nacht van zaterdag op zondag neemt toe. Dat ook Sint Nicolaas moeilijkheden ondervindt door de autoloze zon dag is duidelijk. Als auto's verboden zijn en het paard vermoeid na de zaterdagse schoenen- en klompentocht, blijft voor de resteren de bezoeken op zondag maar één ding over: de fiets Woordvoerders bij deze topcon- De leider van de drie kapers, die ferentie verklaarden, dat de ka ping bedoeld is, om de topconfe rentie te laten mislukken. De drie kapers die kort na hetver- trek uit Beiroet de cockpit bin nendrongen en de passagiers- ruimte onder schot hielden zeg- Politielegertje arresteert drie inbrekers LEIDERDORP Drie mannen, die in de afgelopen weken vele inbraken hebben gepleegd in de Rijnstreek, zijn gistermiddag gearresteerd. Twee man, de 25- jarige S. uit Hoogmade en de 26-jarige Van D. uit Zoeterwou- de werden gegrepen op het ter rein van de Touwfabrieken, dat door een ongeveer 20 man sterk politielegertje was omsingeld. De derde man, de 29-jarige P.K. uit Hoogmade werd in zijn wo ning gearresteerd. De politie kwam in actie, nadat manager Van Soest van Kawa- saki-motoren aan de Leider- dorpse Lijnbaan alarm had ge slagen. Bij een bezoek aan het bedrijf, omstreeks 12 uur stond hij oog in oog met een man. die druk doende was losse artikelen t$ sorteren. De dief vluchtte. Omwonenden zagen hierna dat twee mannen aan de achterzijde van het bedrijf door een sloot kropen en richting Touwfabrie ken vluchtten. Met te hulp geroepen politieman nen uit Leiden en omliggende plaatsen gelukte het snel het terrein hermetisch af te grende- de overgave snel feit hadden bij Kawasaki een groot aantal artikelen uitge zocht en in zakken klaar gezet. Ze hadden ze 's nachts na het opheffen van het rijverbod wil len ophalen. zich via de boordradio met Am sterdam in verbinding stelde, verweet Nederland zijn houding in de oorlog met het midden oosten. Het was vanmorgen nog steeds riet d-'delijk,waarvoor de kaping bedoeld is. Zeker is echter, dat deze jeugdorganisa tie op Cyprus destijds in Nico sia de ambtswoning van de Is raëlische ambassadeur aldaar hebben opgeblazen en getracht hebben en Israëlisch passa giersvliegtuig te kapen. Daar voor werden 7 Palestijnen tot 7 jaren gevangenisstraf veroor deeld. Na een angstige vlucht boven het midden-Oosten is het vliegtuig gisteravond nog in Nicosia ge land, waar de kapers In contact probeerden te komen met de Cyprische regering. Dit is ech ter mislukt. Nicosia liet wel we ten, dat de kaping vooral be doeld was, om de 7 veroordeel den Palestijnen uit de Cyprische gevangenis los te krijgen. Aan boord van de Boeing is, vol gens de berichten tot vanmid- (Van een onzer verslaggevers) DE NHAAG Gladheid van het wegdek heeft veel automobilis ten vanmorgen verrast. Op di verse grote rijkswegen ontston den botsingen en, daarop vol gend, files. Voor zover bekend hebben zich geen ernstige onge lukken voorgedaan en is het leed gebleven bij blikschade. Met name in het midden en oos ten van het land kwam gladheid voor na hagelbuien en door be vriezing van natte weggedeel ten. De conclusie van de ver- keerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen was: „Men rijdt veel te hard". Files ontstonden onder meer op de wegen Utrecht-»Arnhem. (25 kilometer bij Vleuten), Ridderkerk-Gorin- chem-Valburg. tussen Dordrecht en de Moerdijkbrug, op de rijks weg Amersfoort-Utrecht op de Stichtse rotonde, op rijksweg 3 bij Nieuw Vennep, tussen de ro tondes Ypenburg en Leidschen- dam, en op de rijksweg tussen Vianen en Oudenrijn. Topfinanciers in Frankrijk PARIJS De ministers van fi nanciën van 's werelds vijf rijk ste landen de VS, Japan, Groot-Brttannië, de Bondsrepu bliek en Frankrijk zijn zater dag in Frankrijk bijeengekomen voor het uitwisselen van ge dachten over problemen betref fende het internationale mone taire stelsel. De besprekingen zouden vandaag eindigen. Dit carnavaleske beeld was gisteren te zien in de Westduitse stad Neurenberg. Een als olie-sjeik verklede man. gezeten in het motorgedeelte van zijn door een paard getrokken wagen. De stunt werd gefinan cierd door een plaatselijk dagblad. HILVERSUM (ANP) —De voetbalwedstrijd Standaard Lulk-Feyenoord, die woensdag in het kader van de UEFA-cup in Luik wordt gespeeld, zal vanaf 19.55 uur rechtstreeks door de NOS-televisie worden uitgezonden. De wedstrijd is te zien op Nederland I Van de wedstrijd Ipswich Town—FC Twente, die dezelfde avond wordt gespeeld, zal door de NOS om 22.00 uur via Nederland I een sa menvatting woiü:a uitgezonden. De NOS-radio zal van de wedstrijden van Feyenoord en FC Twente op Hilversum III rechtstreekse reportageflitsen uitzenden van 20.00 uur af. De voetbalwedstrijd Oostenrijk-Zweden, die dinsdagavond in het kader van de voorron den voor het wereldkampioenschap in Gel- senkirchen (W. Duitsland) wordt gespeeld, zal niet rechtstreeks door KRO-televisie worden uitgezonden. De KNVB wjl slechts toestem ming geven voor één diiécfevoetbalreporta- ge in deze week. Vijf doden in Ulster LONDONDERRY (Reuter) In het Noordierse Lon donderry zijn gisteravond twee Britse militairen door guerrillastrijders doodge schoten. Volgens een mili taire woordvoerder maak ten de twee mannen deel uit van een groep militairen die patrouilleerde in. de buurt van de roomikatholle- ke wijk Bogside. zijn in Noord-Ierland in het geheel vfjf mensen om het leven gebracht. Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse Jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt, (P.S, mocht u zelf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement Noteer m.i.vDAN als nieuw kwartaal-abonnee DUR Naam- Stuur deze bon in open envelop, Adres' zonder postzegel, naar: Woonplaats:' 'E' antwoordnummer 349, Leiden. Stuur dsJJSchotestsm" naar: Woonplaats: courant

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1