Plannen bij acteurs voor eigen produktiemaatschappij Stroef verloop van beraad tussen Egypte en Israël Rijnmond verontrust over werkgelegenheid langs Nieuwe Waterweg CeidbcCou/imit KVP HERSTELT ZICH VAN LEDENVERLIES pINSDAG 20 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA .0 KIESREGISTERS ONGELDIG IN CHILI SANTIAGO (AFP) De militaire junta in Chili heeft een decreet aanvaard volgens hetwelk de I kiesregisters ongeldig worden verklaard en de Inschrijving van nieuwe kiezers tot nader or der wordt opgeschort. Het militaire bewind zegt dat bij de laatste verkiezingen in maart ernstig geknoeid is waar na de regering-Allende het aan tal van de op haar uitgebrachte i stemmen had versterkt. Tentoonstellings materiaal zoek Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De tentoonstelling over het Samenwerkingsverband Stedendriehoek, waarin de ge meenten Apeldoorn, Deventer, Voorst en Zutphen deelnemen, kon gisteren in het Haagse i Perscentrum Nieuwspoort maar j nauwelijks worden geopend. Het belangrijkste tentoonstellings materiaal is namelijk zoekge raakt tussen Apeldoorn en Den Haag. Niemand van de organi satoren weet waar het gebleven Op het tijdstip van de opening gistermiddag moest men vol staan met een diaprojektie van de Stedendriehoek. De tentoon stelling zal nog de hele week I duren, zodat men nog oven de j tijd heeft om het vermiste ma teriaal alsnog te achterhalen. eigen produktie- (Van onze showredactie) AMSTERDAM In navolging van de Amerikaanse produk tiemaatschappij United Ar tists bestaat het plan in ons land een produktiemaat schappij te stichten, waar van de aandelen in handen zijn van acteurs. Deze maat schappij beoogt in eerste in stantie het arbeidsterrein van de acteurs te verbreden door produkties te onderne men, waarin zij zelf geïnte resseerd zijn. Naast hun ho norarium ontvangen zij een aandeel uit de winst. Initiatiefnemer is de acteur Paul Brandenburg, die naast artistieke werkzaamheden ook de directie voert over de door hem zelf gestichte Ac tor's Enterprise te Amster dam, welke onderneming be middeling verleent in de con tacten tussen opdrachtgevers en acteurs. Vat de eigen produkties be treft gaan de gedachten uit naar zowel vrije zaalproduk- lies als films en tv-spelen, waarvoor geïnteresseerden zullen moeten worden gevon- In voorkomende gevallen zul len andere, reeds bestaande produktiemaatschappijen worden ingeschakeld. Bij ge- zamenlij te ondernemen pro dukties kan de eigen maat schappij van de acteurs zo wel acteurs beschikbaar stel len als geld investeren. Van de acteurs, die over deze plannen zijn gepolst, ontviri5 men overwegend gunstige reacties. Het is uiteraard niet zo, dat acteurs, die aan- delhouder zijn van deze on derneming, voorrang genie ten bij het bezetten van rol- len. Hierbij spelen uitslaui- tend artistieke kwaliteiten een rol. Momenteel is een notaris inge schakeld voor het opstellen van ontwerpstatuten. E en accountantsbureau brengt advies uit over de financiële kant van deze zaak. TEL AVIV/CAIRO (UPI- DPA-AFP-AP) De be sprekingen tussen de Egyptische en Israëlische militaire leiders bij kilo- meterpaal 101 aan de weg Suez-Cairo verlopen uiterst stroef. Men kan het niet eens wo n ver een verde re sche t van de troe pen op oostelijke en weste lijke oever van het Suezka- naal. Egypte voelt niets voor het Israë; lische voorstle om de troepen over en weer te laten terugtrek ken tot op 16-20 km van beide Staat van alarm Zesde Vloot VS opgeheven WASHINGTON De staat van alarm voor de Amerikaanse Zesde Vloot, ingesteld bij het begin van de oorlog ln het Mid den Oosten, was het afgelopen weekeinde voor het eerst opge heven, zo heeft een woordvoer der van het ministerie van De fensie in Washington meege deeld. Volgens de woordvoerder Jerry Friedheim is de Middellandse- Zfeevloot van de Sowjet-Unie in gekrompen van 95 op het hoog tepunt tot 70 nu. De zesde vloot, normaal 40 tot 50 oorlogsbo dems, is nog op gevechtssterkte van 60, waarbij twee vliegdek schepen en twee helikoptersche pen. De - Christelijke Oratoriumvereni ging De Lofstem geeft op don derdag 22 noyember in de Jo- bpnneskerk te De Lier een uit voering van Handels Messias. Qirigent is Richard Heidema. Medewerking verlenen het Ge estelijke Orkest voor Zuid-Hol land en de solisten Hanneke Dinkla sopraan, Sylvia Schlüter ayt, Arjan Blanken tenor, Hans Zomer bas en Tijn van Eijk, or- kanaaloevers. Daarmee zou een door VN-troepen bewaakte buf ferzone ontstaan. Egypte wil zich niet van de oostelijke ka naaloever terugtrekken „omdat het gebied daar Egyptisch is". Een ander punt is de dam of brug die Israël gebouwd heeft over het Suezkanaal even noor delijk van het Grote Bittermeer. Volgens Egypte is er sprake van een dam, die het water te gen houdt, maar volgens Israël is het een brug waar het water gewoon onderdoor sroomt. In middels zijn alle 1282 burgerge- wonden uit Suez geëvakueerd, de militaire gewonden moeten nog blijven. De VS zijn bereid om met Saoe- di-Arabië te blijven onderhande len over de levering van f4 Phantom-gevechtsbommen- werpers, ondanks de olieboycot die Saoedi-Arabië tegen de VS Ingesteld heeft. Het tekort op de betalingsbalans van Israël zal dit jaar meer dan 2,5 miljard dollar bedragen. Dat is bijna het dubbele van voor de oorlog. Het vervangen van het militaire materieel dat in de oorlog verlo ren is gegaan zal miljarden dol lars vergen. Israël hoopt een groot deel van de benodigde goederen als schenking van de VS te verkrijgen en de rest op gemakkelijke betalingsvoor waarden te kunnen kopen. Irak heeft aangekondigd niet te zullen deelnemen aan de Arabi sche topconferentie, die maan dag geopend wordt. I.ibië had al eerder soortgelijk besluit geno men. RUSSISCHE DISSIDENTE VRIJGELATEN Moskou Irina Belogorodskaja een dissident die sinds januari zonder vorm van proces vastge houden werd, is vrijgelaten, zo hebben geestverwante kringen in Moskou maandag bekendge- Tegen mevrouw Belogorodskaja is geen strafvervolging ingesteld. Ze bracht in 1969 al enkele maanden in een arbeidskamp door omdat ze ten gunste van een andere dissident een pro testpamflet had verspreid. Pierre Touch en zijn vrouw antwoorden op politievragen voor het onderzoek naar da verdwijning van hun acht dagen oude zoon Christian. Volgens berichten heeft een onbekend echtpaar in de nacht van zondag op maandag de baby meegenomen uit de kraamkliniek van het oostfranse Moyeuvre- Grande, dichtbij Metz. In de wieg lieten zij een briefje achter waarin een losprijs van 60.000 francs (40.000 gulden) werd geëist. (Van een c 'erslaggevers) ROTTERDAM Wanneer Rotter dam blijft steunen op de zeer zwak gebleken oliepijler, dan dreigt volgens het dagelijks be stuur van Rijnmond over zeven jaren een werkloosheid, waarbij minstens 23.000 werknemers be trokken zullen zijn. Het is daar om, aldus dit dagelijks bestuur, dringend noodzakelijk, dat ande re werkgelegenheidsmaatrege- len genomen worden. Ook al wordt de olieboycot binnen niet al te lange tijd opgeheven dan nog moet in het Rijnmond gebied het roer om, meent het dagelijks bestuur van Rijn mond. De economie van Rotter dam en omgeving is teveel af hankelijk van de olie en daarom worden de volgende beleids- in grepen noodzakelijk geacht: Stimulering van handels- en transportfunctie van de haven, versterking van de andere sec toren, waarbij nodig is een snel le besluitvorming over de bouw van het Werelhandelscentrum in Rotterdam. De selectieve inves teringsregeling mag dit project niet in de weg staan, verbetering van de infrastruk- tuur ter ontwikkeling van de Maasvlakte. Hierbij denkt Rijn mond aan de aanleg van de Botlektunnel en een spoorweg verbinding met de Maasvlakte. stimulering van verkeer, ver voer en recreatie. De ontwikkeling van de haven moet bevorderd worden door het scheppen van overslagfacili teiten voor moderne vormen van transport (containervervoer b.v.) Dit betekent dat spoedig een beslissing genomen moet worden over de situering van een containerhaven. Amerikaans auteur bezocht Prins Bernhard Om zijn nieuwste boek „One brid ge too far" met Prins Bernhard te bespreken, is de Amerikaan se schrijver Cornelius Ryan maandagmorgen in gezelschap van zijn vrouw en dochter uit New York op Schiphol aangeko men. Ryan is beroemd geworden door zijn boeken, die alle betrekking hebben op de tweede wereldoor log. Zijn bekendste werk is „The longest Day". Aan zijn laatste boek, dat de slag om Arnhem behandelt, heeft hij zeven jaar gewerkt. „De tweede wereldoorlog betekende een enorme verandering op vele ter reinen. Daarnaast vraagt men zich steeds meer af hoe het mo gelijk is geweest dat Hitier ooit een dergelijke macht heeft kun nen krijgen", aldus Ryan, die zijn werk al eerder met Prins Bernhard heeft besproken. Van middag is hij op paleis Soestdijk ontvangen. Frankrijk overstroomd met spionnen PARIJS (RTR) De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie over stromen Frankrijk met duizen den geheime agenten. Sommige ambassades dekken de activiteit van deze spionnen met diploma tieke onschendbaarheid. Dit heeft de Franse minister van Binnenlandse Zaken, Raymond Marcellin, gisteren gezegd in de Nationale Vergadering bij de indiening van de begroting van zijn ministerie. Een post daar van heeft betrekking op de dienst contra-spionage, die be last is met toezicht op buiten landse spionnen. Scholieren in Wormer stoppen met roken WORMER (ANP) Leer lingen, hun ouders en le raren van de mvoschool in het Noordhollandse Wormer hebben besloten vrijwillig het roken op te geven, voorlopig tot 1 ja nuari van het volgend jaar. Op initiatief van een leraar is de directeur van het Koningin Wilhelmina Fonds, dr L. Meinsma en kele malen op school op bezoek geweest om te wij zen op de gevaren van het roken. Het gaat om ruim 400 leer lingen. Pijproker van het jaar 1973 AMSTERDAM Mr. dr. Cees Berkhouwer, voorzitter van het Europees Parlement, is door pijprokend Nederland tot pijpro ker van het jaar 1973 gekozen. H'j volgt daarin Prins Bernhard cp, die vorig jaar met overwel digende meerderheid van stem men de titel Nu al tv:eespalt over bevolkingsgroei PAS IN 1975 WORDT HET EINDRAPPORT van de staatscommissie over het bevolkingsvraagstuk in Nederland verwacht. Maar bij haar eerste tussenrapport aan de regering blijkt er in de commissie al tweespalt te heersen; niet zo maar over een paar details, maar over een wezenlijk onderdeel van het vraagstuk: namelijk de urgen tie van het probleem waarmee natuurlijk dan weer samenhangt het advies of de overheid op korte termijn spoedmaatregelen nemen moet. Top-experts in sociaal-economische kwesties maken de kern uit van de minderheid in de commissie, welke vindt dat de overheid snel verdere maatregelen moet nemen om in Nederland de overbevol king tegen te gaan: een meerderheid vindt het een open vraag, of het bevolkingsaantal nog wel in een snel tempo verder moet dalen, gelet op de al fors gedaalde huwelijksvruchtbaarheid bij de jongere generaties. VOORZICHTIGHEID MET CONCLUDERENDE ADVIEZEN aan de overheid lijkt ook ons op zijn plaats, nu uit andere deelonderzoeken al het vermoeden gerezen is. dat binnen niet al te lange tijd de toe nemende vergrijzing van Nederland's bevolking grote problemen kan gaan opleveren. Bijvoorbeeld terzake van de produktie en de financiering van ons stel sel van sociale zekerheid. Er zijn cijfers gepubliceerd die voorspel- len dat nog deze eeuw er eerst een golf te verwachten is van jonge mensen die zich melden voor het produktieproces en die dus om woonruimte, werk en andere voorzieningen vragen, terwijl er daar na kans is op een dal achter de golf met andere, maar even grote problemen. Daarom lijkt het op dit moment inderdaad ook vanuit wetenschappe lijk standpunt gevaarlijk de overheid te gaan dringen tot een beleid dat aanstuurt op een demografische groei onder de nullijn. GEBOORTEPLANNING IS OOK IN NEDERLAND minder taboe dan een paar decennia terug. Maar voor verreweg de meste mensen geldt dat ze het vraagstuk van de bevolkingsgroei op een andere wijze benaderd willen zien dan met maatregelen die voor de boterberg of het tempo waarin energiebronnen benut kunnen worden acceptabel zijn. De grens tussen de vraag of een man en een vrouw hun eigenwaarde samen uitsluitend beleven in het meervoudige ouderschap en de vraag of straks die eigenwaarde vooral te vinden zal zijn in straffe beperking van dat ouderschap is door allerlei emoties (wat iets an ders is als sentimenten) dikwijls heel klein. Een koele economische benadering zal om tot de goede oplossing te komen, daarbij een veel te grof instrument zijn. Dringende kwestie MENIGEEN IN ONDERWIJS en politiek bedrijf gaat ervan uit. dat beperkende maatregelen (numerus fixus, numerus clausus e.d.) voor de studie aan bepaalde faculteiten van universiteit en hoge school tijdelijke maatregelen zijn. Komt het daardoor dat er betrekkelijk weinig stampij gemaakt wordt over de maatstaf welke Onderwijs gebruiken wil om bij de toeloop tot faculteiten met beperkte plaatsruimte schapen en bokken of ge lukkigen en ongelukkigen van elkaar te scheiden? In NRC/Handelsblad waarschuwt de bij de ontwikkeling van de „Mammoetwet" in diverse functies ervaren drs. Moora de bewinds lieden van Onderwijs tegen een advies van hun „werkgroep-selec tie" om voor de eerstkomende jaren te werken met als selectiemid del voor directe toelating een gemiddelde eindexamencijfer van 7 of meer (nu 7'/$), maar dan slechts lettend op de cijfers van het cen traal schriftelijk eindexamen, als zijnde de enige objectieve toets. DRS. MOORA'S KRITIEK op zo'n procedure verdient alle aandacht. In de eerste plaats omdat daarmee een belangrijk ander stuk me ting van kennis en aanleg gewoon over boord wordt gegooid, maar ook omdat de degelijkheid van het instituut schriftelijk eindexamen in diverse opzichten allerminst vast staat. Bovendien geloven we dat ook in de verdere toekomst het recht op hoger onderwijs om diverse praktische redenen door selectiemidde len beperkt zal moeten worden; óf door een straf propedeutisch jaar volgens de opzet-Posthumus óf door bepaalde eisen te stellen aan het einddiploma voortgezet onderwijs. Accepteert men nu een zeef zoals de werkgroep-selectie de overheid wil aanreiken, dan is het risiko levensgroot dat op dit simpele, maar mismaakte stramien doorgeborduurd zal worden. Tot nadeel van vele capabele leerlingen en zeker tot nadeel van een donderwijivernieuwing die doel en inzet is van veel geld, talent en inspanning. Weeroverzicht •)£- zonnig mist 19 temperaturen wluchtdruk in miilibaren opklaringen hagel -w-w warmtefront H hoge-drukgebied bewolking sneeuw tt kou-front L lage-drukgebcd mes* regen £3. onweer windrichting verplaatsmgsnchting (Van een onzer verslaggevers) DBN HAAG De KVP is zich aan het herstellen van het le denverlies dat de partij leed tij dens de formatieperiode. Het aantal leden dat zich aanmeldt w nu groter dan het aantal op- zeggers, terwijl volgens het par tijbureau ook binnen de partij de activiteiten sterk zijn toege nomen. „Er gaat een nieuw elan leven", zei partijvoorzitter ig. D. de Zeeuw een dezer da len. Bij de KVP was tijdens de moei zame formatie sprake van „een ledenaantal. Het partijbureau vermoedt dat door het verscher pen van de politieke tegenstel lingen een soort „zuivering" is opgetreden. Het aantal KVP-le- den bedraagt nu 98.500 (aantal stemmers op de KVP vorig jaar 1.304.974). Motieven om als lid van de KVP te bedanken zijn meestal: de KVP is teveel naar links gegaan, de KVP is nog te rechts gebleven, en de KVP is niet christelijk genoeg meer. Een recent verwijt is ook, dat de partij „zich teveel laat in pakken door het kabinet-Den Uyl". De partij heeft geen gege vens over de beweegredenen worden, evenmin over bijvoor beeld hun leeftijd en van welke politieke partij zij mogelijk eer der lid waren. Binnen de partij is, volgens het partijbureau, de laatste maan den ook veel meer tot leven ge komen. Nadat afdelingen jaren lang op een wat laag pitje had den gedraaid, zijn deze tot een sterker politiek denken en han delen gekomen, mogelijk mede door het enthousiasme van an- - dere, nieuwere partijen. Voorzit ter De Zeeuw: „De oude verga derpartij die de KVP tot nu toe teveel was, wordt opengebro- i Gisteren is ken, ook door het christen-de- 1 voorzitter i Amsterdam de „Pijproker van tet jaar 1973" verkozen. Winnaar werd mr. C. Berkhouwer, an het Europese Parlement. Hier zit hij met zijn concurrenten televisieregisseur Ralph Inbar Crhmfl'-tr (tweede van recht*) en teb»nnn- D'k Bruvnestevn (rechts). De Bilt Een krachtig hogedruk- gebied boven Engeland trekt naar het zuid-oosten en zal van daag en morgen het weer in ons land beheersen en het een rus tig karakter geven. Gisteren heerste er langs onze kust zware storm uit het noord westen, die vooral langs de Waddenkust een sterk verhoog de waterstand gaf. Gisteravond begon de storm al te luwen en vanmorgen konden alle waar schuwingen voor sterm en har de wind worden ingetrokken. In het Middellandse Zeegebied houdt het rustige weer aan, de maxima liggen er rond de 18 graden, 's nachts is het er onge veer 9 graden. In Noord Zweden daarentegen vroor het gister overdag 20 gra den en kwam het in zv /we den maar nauwelijks bo..n het vriespunt. Vooruitzichten voor donderdag, opges:eld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: Rustig en overwegend droog. Geen belangrijke veranderingen in temperatuur voor donde.Jag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.O van 3-8 gr Max. temp.:VAN 8-11 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheeldroog etmaal: 70 procent. WEERRAPPORTEN New Vork*1* Tcl-Avlv geh. bcw. h I" W, 1. bcw.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9