Plaatselijke landelijke resultaten betekenis ARKA: Vraagtekens bij opheffen stakingsverbod Gezondheidspremie afhankelijk van loon Hebt u de'verkil Iers al opgespoord? KRITIEK OP DE GAAY FORTMAN Bijstandswet moet vernieuwd worden Plan ziektekostenverzekeraars Veertien vrouwen verkracht Verkiezingen i Amersfoort DINSDAG 20 NuVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGTNA T 4 Moara-Shira wordt mogelijk overgenomen ENSCHEDE (ANP) - De En- schedese wethouder van Econo mische Zaken drs. A. Oldenhof hoopt, dat het cosmetisch be drijf Acis-Moara-Shira (AMS) te Enschede, dat kort geleden heeft aangekondigd per 1 janua ri te zullen sluiten, voor de werkgelegenheid kan worden behouden. Het bedrijf met 280 vaste medewerkers en 7000 free-lance consulentes, is eigen dom van he* Duitse Preussag- Concern. Een vroegere leverancier van het AMS-Concern een chemisch bedrijf in het westen des lands zou bereid zijn Moara-Shira te kopen. DEN HAAG Als het stakings- vc-rbod voor ambtenaren wordt opgeheven, moeten er wel spel regels tot stand komen, die be slissend zijn voor de vraag of een staking gelet op 't alge meen belang al dan niet geoorloofd is. Dit zei de voorzit ter van de Rooms Katholieke Ambtenarenvoreniging ARKA, de heer J. J. Loerakker, van morgen op het jaarcongres vam de bond In Arnhem. Zo^n spelre gel bij een ernstig conflict tus sen overheid en ambtenarenor- ganisaties kan volgens de heer Loerakker een afkoelingsperiode zijn, waarin partijen trachten overeenstemming te bereiken. Hij leverde kritiek op het stand punt van minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Za ken, dat afschaffing van het stakingsverbod niet gepaard hoeft te gaan met het opnemen van een disciplinaire verbodsbe paling in het ambtenarenregle ment. In de Tweede Kamer, waar de discussie over het sta kingsrecht voor ambtenaren vo rige week is begonnen, werd de bewindsman ook op dit punt ge hekeld door de oppositiepartij en. Uit de rede van de ARKA-voorzit- iter blijkt, dat hij niet staat te popelen om het stakingsrecht binnen te halen. Dat geringe en thousiasme bevestigde hij vori ge week op een bijeenkomst met verslaggevers, waarbij hij als zijn mening naar voren bracht, dat ambtenaren slechts in het uiterste geval naar het stakingswapen zouden moeten grijpen. Een politieke staking ambtenaren wees hij zon- af. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Staatssecretaris Meijer (CRM) heeft plannen om de algemene bijstandswet op de helling te zetten. Nadat de bij standswet acht jaar heeft ge werkt. zijn de zwakke kanten van de wet duidelijk gebleken. In de komende jaren zal de uit voering van de bijstandsregelin- gen worden herzien en verbe terd. De algemene bijstandswet, aldus •taatssecretaris Meijer, is altijd gezien als het sluitstuk van de iiooiale voorzieningen. De wet regelt de hulpverlening in indi- 1500 granaten in Twen the gevonden ENSCHEDE (ANP) D^. explo sieven Opruimings Dienst heeft gisteren bij graafwerk in de omgeving van de luchthaven Twenthe naar schatting 1500 brisantgranaten gevonden. Deze projectielen zijn nog steeds zeer gevaarlijk. De slagpen is van roctvrijstaal vervaardigd en in prima staat. Het omhulsel is door roest aan getast. u Niv^n If-riïcrt upplf verzekeringen beter op elkaar j illXOIl KIlJ^l .UCCK kunnen w>rden afgestemd. 1 1i Staatssecretaris Meiier is er uitstel om Pandjes voorstander van de bijstandsuit- keringen blijvend aan het wette-1 Iiik minimumloon te koooelen i viduele gevallen. De bijstand werd een recht in plaats van een gunst. Dit jaar komen zo'n 340.000 mensen voor bijstand In aanmerking. In 1965, toen de wet in werking trad. was met de uitvoering van de wet waarmee de gemeen ten zijn belast in totaal zo'n 540 miljoen gulden gemoeid. Nu wordt over het gehele land per jaar 2,5 miljard gulden aan bij stand uitgekeerd In de eerste jaren ging een groot deel van de bijstand naar de verpleging en verzorging van patiënten in inrichtingen, maar deze financiering is voor een belangrijk deel door de sociale verzékeringen (AWBZ) overge nomen. Intussen wordt een veel groter deel van de totale bij stand bestemd voor de huisves ting van bejaarden in tehuizen en voor de zogenaamde onvolle dige gezinnen. Staatssecretaris Meijer meent dat er meer aandacht moet worden besteed aan een gelijke uitvoe ring van de wet over het gehele land. Doordat de bijstandsuitke ringen via de gemeente worden gedaan, bestaat het risico van ongelijke behandeling in gelijke gevallen. Medio 1974 zal in een algemene maatregel van be stuur de landelijke normering voor gelijke behandeling in ge lijke omstandigheden worden geregeld. Wat het spreidingsbeleid van de aegering aangaat, merkte de heer Loerakker op, dat zijn or ganisatie begrip heeft voor het streven van de regering de Rand stad leefbaar te houden en tege lijkertijd de werkgelegenheid daarbuiten te bevorderen, maar dat het onaanvaardbaar is, dat de gevolgen van dit beleid al leen op ambtenaren zouden wor den afgewenteld. Over mogelijke aansluiting van de ARKA bij het NKV zei de heer Loerakker, dat men eerst wil afwachten hoe de federatie van vakcentrales uitpakt. Kritiek Portugal op bondgenoten in NAVO LISSABON (UPI) Portugal heeft kritiek geuit op enkele van zijn NAVO-bondgenoten, die partij hebben gekozen tegen Lissabon in de Verenigde Naties en die Afrikaanse bevrijdingsbe wegingen steunen. De Portugese president Americo Thomas verwoordde de kritiek ln een rede bij de opening van de elfde nationale vergadering. Hij noemde geen namen van landen. Thomas vond het nor maal dat Portugal binnen de VN onder zware druk was ko men staan naar aanleiding van de onafhankelijkheidsverklaring van Guinee-Bissau. „Het lijkt echter een onmogelijke zaak dat onze tegenstanders soms staten zijn waarmee wij binnen de Navo verbonden zijn. GRONINGEN In Groningen zijn twee mannen van 21 en 22 jaar aangehouden, die ervan verdacht worden in twee jaar tijd veertien meisjes en jonge vrouwen te hebben verkracht De politie heeft de 21-jarige S. A. B. en de 22-jarige J. K., bel den uit Groningen, vorige week al gegrepen, maar het bericht Is in verband met het onderzoek niet eerder bekend gemaakt. De twee zijn geen onbekenden van de politie. Zij staan onder meer wegens inbraak en dief stal gesignaleerd. B. Is al eer der voor een zedendelict veroor- deeld B. en K. gingen vaak op vrijdag, later ook op andere da gen, tussen drie en zes uur 's morgens op stao. Met hun in brekerservaring wisten zij onge merkt de huizen van alleenwo nende vrouwen biraion te drin gen, waarna zij hen verkracht ten. Twee weken geleden ging B. alleen op pad. Hij verkracht te weer iemand, maar kon hier na worden aangehouden. (ADVERTENTIE) de nieuwe „Sijs" van de luchtmacht. Onder Sijs verstaan ze daar een „straalturbine, ijs- en I sneeuwbestrijder"welke bestemd is om gedurende het winterseizoen de start- en landingsbanen j sneeuw- en ijsvrij te maken. - Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Een groep particu liere ziektekostenverzekeraars is gisteren gestart met een lan delijke voorlichtingscampagne betreffende de wijze waarop naar hun mening een volksver zekering tegen ziektekosten er uit moet gaan zien. Hun plan kreeg vorige week in de SER slechts 16 van de aanwezige 40 stemmen. Men wil thans, nu er alom sterker gedacht wordt aan de invoering van een volksver zekering, duidelijk maken welk systeem men op het oog heeft. Het systeem van de particuliere ziektekostenverzekeraars brengt de twee momenteel naast elkaar staande prcmieheffingsteisels procentueel bij de verplichte ziekenfondsverzekering en nomi naal bij de vrijwillige zieken fonds- en particuliere verzeke ring onder één dak. In het nieuwe plan wil men ieder, een een door de fiscus te heffen procentuele premie (gezondheids premie) opleggen, waarbij het percentage hoger wordt naar mate men meer verdient of het gezin groter is (tot een bepaald maximum) en lager naarmate het Inkomen 'ager is (eventueel tot 0 procent voor d? allerlaag- sten). Deze gezondheidspremie, die een inkomensherverdeling bevordert, komt in de ziekten- kostenkas, waarin ook de over- in te leveren Washington (UPI) President Nixon heeft een week respijt ge kregen om de eerste Watergate bandjes aan de justitie over te dragen. De reden ervoor is de ziekte van een van Nixons advo caten zodat niet kon worden voldaan aan de limiet die op dinsdag was gesteld. Het uitstel werd verleend door dis- trictsrechter John Sirica, kort nadat de senaat een wet had goedgekeurd waarbij het man daat van dc Grand Jury voor Watergate met zes maanden wordt verlengd. Per 1 juli 1974 zal de bijstand tot het wettelijk minimumloon worden opgetrokken. In de toekomst zal een groter deel van het vermogen van kleine zelfstandigen bij de beoordeling van de b istandiaanvrage buiten 1 beschouwing worden gelaten. Dit geldt dan voor kleine zelf standigen die niet in staat zijn tot het opbouwen van een be hoorlijke oudedagsvoorziening. Op jaarbasis zal f3000 buiten beschouwing worden gelaten. Uiteindelijk zal een kleine zelf standige zo'n ƒ30.000 als oude- dagsreserve mogen reserveren. Onverwarmde vertrekken, zolders en kelders kunnen een huis verkillen als ze niet zijn voorzien van een goed sluitende deur of luik, of als u deze open laat staan. Scherm ze daarom af, nu we zuinig moeten zijn met aardgas, met alle energie. En ook tochtnaden en kieren zijn geniepige afkoelers. Spoor ze op en stop ze dicht. Maar pas op, in ruimten waar verbrandingstoestellen staan, moet wèl frisse lucht kunnen binnen komen. Publikatie van Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland en N.V. Nederlandse Gasunie in overleg met het Ministerie van Economische Zaken AMERSFOORT In Amersfoort en Bunschoten worden vandaag tussentijdse gemeenteraadsver kiezingen gehouden. Deze ver kiezingen zijn noodzakelijk, om dat op 1 januari aanstaande de nu nog zelfstandige gemeente Hoogland wordt opgeheven. Het gebied van Hoogland wordt voor het grootste deel toegevoegd aan Amersfoort, terwijl een kleiner deel wordt toegevoegd aan Bunschoten. Deze verkiezingen zouden niet zo veel aandacht hebben getrokken indien zich enkele weken gele den geen markante politieke ontwikkelingen hadden voorge daan bij de tussentijdse verkie zingen de gemeente Zaanstad. Daar werd D'66 van de politieke kaart ge veegd, hetgeen van landelijke politieke betekenis werd geacht. Evenzeer opmerkelijk was in Zaanstad het zich handhaven van de drie grote christendemo cratische partijen KVP-ARP- CHU, die als Christen Democra tisch Appèl (CDA) aan de ver kiezingen deelnamen. Hoewel bij gemeenteraadsverkie zingen over het algemeen aller lei plaatselijke situaties een voorname rol spelen, wordt thans met veel belangstelling uitgekeken naar ue resultaten van de verkiezingen in Amers foort en in mindere mate naar die van Bunschoten. Dit vooral, omdat men wil zien. of ze de resultaten van Zaanstad zullen bevestigen, dan wel ontkennen. Niet onbelangrijk is verder, dat men erg geinteresseerd is naar de verkiezingsuitslagen, omdat men daaruit al dan niet waarde ring voor het kabinet-Den Uyl denkt te kunnen afleiden. Als ln de loop van de avond de uitslagen bekend worden ge maakt. dan zullen vergelijkin gen met voorgaande verkiezin gen niettemin erg moeilijk zijn. Men heeft niet alleen te maken met zuiver plaatselijke omstan digheden, maar ook met onver gelijkbare eenheden. Het zeer rooms-katholieke georiënteerde Hoogland wordt opgedeeld tus sen de groeiende stad Amers foort en het protestants-christe lijk georiënteerde Bunschoten. Omdat het in Bunschoten om een relatief klein kiezerskorps gaat (ongeveer 7000), laten we dit verder buiten onze voorbeschou wing. Het huidige Amersfoort telt 54.983 kiezers. Daaraan worden 4909 kiezers uit Hoogland (ongeveer 90 procent van het totaal) toege voegd. De huidige Amersfoortse gemeenteraad telt 35 zetels. Als gevolg van de toevoeging ko men er twee zetels bij. De huidige zetelverdeling is als volgt: KVP-ARP-CHU 14. PvdA-PSP-PPR 10. WD 6. D'66 2, CPN. SGP en GPV elk 1. De huidige zetelverdeling in Hoog land: KVP 9. Prot. Chr. Partij 2 en PvdA 2. Deze zetelverdeling kwam tot stand na de gemeenteraadsver kiezingen van 1970. Een verge lijking met de Tweede Kamer verkiezingen van vorig jaar lijkt daarom zinvol. Hier volgen de percentages van de verkie zingen in 1970 met tussen haak jes de percentages van 1972: KVP-ARP-CHU 38.2 (29,1), PvdA- PSP-PPR 26,8 (31. j), VVD 16,6 (17,8), D'66 7.1 (4,3), GPV 4.7 (4.1), SGP 2,9 (1.7). CPN 3,7 (3,5), DS'70 (5.7). RKPN -,- (0.7). Hierbij dient nog opge merkt te worden, dat de PvdA ditmaal, evenals in 1972 afzon derlijk aan de verkiezingen deelneemt: in 1972 haalde de PvdA 24,5 procent. Hoezeer aan deze verkiezingen landelijk waarde wordt gehecht, bleek gisteravond uit de verkie zingsbijeenkomsten wair grote politieke kopstukken als Den Uyl, Steenkamp en Wiegel moesten opdraven. Dier op school niet ongezond HOOFDDORP Dieren houden op lagere scholen is niet schade lijk voor de gezondheid van de kinderen, mits de dieren goed verzorgd worden en een goede hygiëne in acht wordt genomen. Dit zegt de bioloog drs. W. de Vries in een rapport dat hij heeft samengesteld op verzoek van de Werkgroep Milieu-Onder wijs Haarlemmermeer. De onderwijsinspecteur van de gemeenten Haarlemmermeer en Aalsmeer merkt* onlangs in een publikatie op, dat het houden van dieren ongezond kan zijn en dat het van weinig waarde Is voor het biologie-onderwijs. heid datgene moet storten wat zij nu bijdraagt voor onder meer de bejaardenverzekering. Uit deze kas wordt in de eerste plaats een verpleegsubsidie aan alle erkende ziekenhuizen be taald van (naar de norm van 1970) 40 per patiënt per ver- pleegdag De verpleegtarieven kunnen dus m?t dit oedrag wor den verlaagd. Voorts gaan uit de ziektekostenkas bedragen naar een preventiefonds en naar gezondheidscentra. Het reste rende geld wordt verdeeld over de verzekeraars (ziekenfondsen en particuliere ziektekostenver zekeraars) naar rato van het aantal leden. Daarnaast heffen die verzeke raars van hun leden nog een no minale premie. Deze premie kan uit concurrentieoogpunt van instelling tot instelling verschil len. Zij dient om overtrokken solidaritcitsoffers, die bij een procentuele premie kunnen op treden, te voorkomen. Aldus ontstaat er slechts één soort verzekerde. Elke discrimi natie is weggewerkt, want de organen van de gezondheidszorg weten niets over het inkomen van de patiënten, zelfs de verze keraar niet, want alleen de fis cus kijkt naar het inkomen voor de premie-heffing. Iedereen krijgt ook hetzelfde pakket van vergoedingen voor medische kosten. Evenmin als er nog afzonderlijke spreekuren voor ziekenfondsleden en particuliere patiënten zullen zijn, is er dan nog onderscheid in tarieven en dergelijke. Pioneer-10 passeert manen Jupiter Mountain View (Callfornië) De Amerikaanse Juplter-sonde Pio- nler-10 Is de kleine buitenste manen van de grootste planeet van ons zonnestelsel gepas seerd. De pionier vloog gisteren met steeds toenemende snelheid naar de drie binnenste manen. Op 3 december zal het ruimte vaartuig Jupiter tot op 130.000 km genaderd zijn, waarna het in het heelal verdwijnt. Militairen vragen compensatie voor overwerk DEN HAAG (ANP) Zes belan- genverenigingen van militairen hebbon de hulp van de volksver tegenwoordiging ingeroepen om te bereiken dat zij overwerk In tijd en/of geld gecompenseerd krijgen. Hoewel er al tlon Jaar bij de minister van Defensie op is aangedrongen, is arm deze wens nog steeds niet tegemoet gekomen. aldus de belangenver- eniglngen. Het i«- absurd, zo stellen zij, dat anno 1973 alleen de militairen, zowel de beroeps als de dienst plichtigen. zeker binnen de kring van het gehele oveTheidv personeel, de enigen zijn dit nog steeds geen compensatie omvangen voor de uren dat zij larger dan normaal werkzaam heden hebben moeten verrich ten De zes verenigingen hebben ge- wtigerd een van de minister van Defensie ontvangen ontwerp voor een werk- en reistijdenre. geling In bespreking te nemen, omdat er geen bepalingen over compensatie in voorkomen. Prijzen van t 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: 3 1 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 08 t 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 69 1 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 875 1 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 064 1 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 799 1 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 517 f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 2048 Een prijs ven f 2.000 is gevallen op het nummer: 091061 f 2.000 is gevallen op het nummer: 084145 f 2.000 is gevallen op het nummer: 077682 f 2.000 Is gevallen op het nummer: 025237 f 2.000 is gevallen op het nummer: 026641 De prlje van f 5.000 Ie gevallen op het nummer: 054639 f 50.000 Is gevallen op het nummer 035736 Een extra prijs van f 100.000 is gevallen In de serie R op het nummer: 037739 en een troostprijs van f 2.000 op nummer: 037739 van elk van de andere series. Een extra prijs van f 100.000 Is gevallen -f In de serie N op het nummer 005802 en een troostprijs van f 2.000 op nummer: 005802 van elk van de andere series. Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geind. - .UÜTXHZianBBJBBmBOBmHK

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7