GEEN WONINGBOUW OP HOGE KLEI WASSENAAR Reorganisatie van reinigings dienst in Noordwijkerhout Lezing in S'heim over Russische kerk Onzekerheid over kosten storten op vuilnisbelt PAK-D'66 TEGEN RECONSTRUCTIE VAN BACHLAAN IN LEIDSCHDAM Houtzaagmolen in Leidschen- j dam kan gerestaureerd worden! bollen- en vïïétsïreeK OOK Wat u moet weten OOK Wat u moet weten PAGINA 6 DINSDAG 20 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT WASSENAAR Hoofdschotel in de vergadering van de Wassenaarse gemeenteraad van maandag avond was een nota van burgemeester en wet houders over de toekomstige mogelijkheden voor woningbouw in Wassenaar. Zoals bekend waren in het ontwerp-structuurplan een aantal gebieden aangewezen, waar nog woningbouw mogelijk zou zijn. Naar aanleiding van vele reacties, die op het structuurplan binnenkwamen had het college be sloten een aantal van die gebieden voorlopig te schrappen. Maar gehandhaafd werden het be- bied bij de Hoge Klei, het terrein dat „De Spin- baan" genoemd werd en het gebied ten zuiden van de vroegere HTM-remise. Uit een commissievergadering van vorige week was al gebleken, dat de meningen over de Hoge Klei sterk verdeeld waren. Dat bleek ook in de raad het geval: met 11 tegen 9 stemmen werd besloten de bebouwingsmogelijkheden te schrap pen en het terrein een agrarische bestemming te geven. De gehele VVD-fractie stemde tegen, in clusief wethouder mr. G.C. van Dijk. Bij de C CP waren de stemmen verdeeld. De heren Duij- vestijn, Breukers, Van der Klaauw, Theunissen en wethouder Brink stemden voor, de heren Van Klaveren, Van Rij en wethouder Van Gunsteren tegen. De vier stemmen van de Open Appel-frac tie werden vóór het plan Hoge Klei uitgebracht, de ene stem van de Partij Wassenaar (de heer Lodder) tegen. De heer E H Schuyer, fractievoorzitter van Open Appel, heild een uitvoerig pleidooi voor de bebou wingsmogelijkheden. Mr. A. van Vuure (VVD) achtte het onaanvaardbaar, dat door het Hoge Kle'plan het laatste stukje polderlandschap dicht bij de kom van het dorp verloren zou gaan. Bo vendien is de grond daar van zeer hoge kwaliteit. Ook de heer A. Lodder (Partij Wassenaar) wilde het polderlandschap ter plaatse sparen. Ir K.W. Nieuwzwaag (VVD) betwijfelde ernstig of men bij de Hoge Klei woningen met betaalbare huren zou kunnen bouwen. De heer A C Duijvestijn (CCP) daarentegen hield de raad voor. dai deze een schuld heeft tegenover ruim 800 woningzoe kenden. Met algemene stemmen nam de raad ook een motie aan van de heer E H Schuyer, waarin burgemeester en wethouders wordden uitgeno digd uiterlijk in mei 1974 met een nota te komen over vervangende woningbouw mogelijkheden op korte e.i midden-lange termijn. De raad ging na enige discussie met de stem van de heer G J Gordijn (Open Appel) tegen ak koord met een herziening van de gas-, water- en elektriciteitstarieven. Wethouder mr. dr. W. F. v. Gunsteren wees er wel op, dat het eigenlijk in het voornemen lag de watertarieven met 12 cent per m3 te verhogen. Van Zanten blijft aan kop met klaverjassen LISSE Het team Van Zanten Lisse is in de Bedrijfsklaverjas- competitie nog steeds, na 5 wed strijdavonden, koploper. Op de laatst gehouden competi tieavond wisten zij de mannen van het Slaapkamercentrum te kloppen met 14569—12754. Draka klopte Van Stein met 14352 13946. Daarna wisten zij ook de inhaalwedstrijd tegen G.W.B. te winnen met 1505311775. G.W.B. kon het ook niet bolwer ken tegen Kroon-West, uitslag 14298—12910 in het voordeel van Kroon West. De Vlinder klopte Langeveld met 13830—12858. Het is we! gebleken, dat in voor komende gevallen een inhaal wedstrijd op een aparte avond gespeeld wordt, omdat 2 volledi ge wedstrijden op één avond toch wel teveel gevraagd is van de spelers. De stand luidt na 5 avonden: 1. Van Zanten 72262; 2. Van Stein 70590; 3. Draka 70036; 4. G.W.B 68099; De Vlinder 66477; 6. Slaapkamercentrum 65935; 7. Kroon-West 65166; 8. Langeveld 64873. In memoriam W. C. J. Reijnders ALKEMADE Na een kortston dige ernstige ziekte overleed zondag jl. in de leeftijd van 58 jaar de heer W. C. J. Reijnders, ambtenaar van de burgerlijke stand der gemeente Alkemade. Ruim 36 jaar was de heer Reijnders in dienst van de ge meente Alkemade, waar hij be kend was als een zeer punktueel ambtenaar. Tevens was hij se cretaris van de woonruimte ad viescommissie. secretaris van de jaarlijkse kaasdag, terwijl hij voor secretariaarsw rkzaam- heden in het verleden verbon den was aan de Ruilverkave lingscommissie, alsmede van meer recente datum voor de Commissie Streekplan Piassen- gebied. Ook in het maatschap pelijk leven werd n door de heer Reijnders diverse funkties bekleed o.a. regent van Huize St. Jacobus, alsmede secretaris van het bejaardencomité met organisatie van de jaarlijkse uitgaansdag voor de bejaarden. Da uitvaart is op donderdag 's morgens in de parochiekerk St. Petrus Banden, waarna begrafe nis op het kerkhof aldaar. RIJNSBURG Gisteravond om half twaalf legde de laatste spe ler van de Rijnsburgse Schaak club in zijn partij tegen Bert Enklaar zijn koning om, hetgeen betekende dat de internationale schaakmeester in de simultaan een score bereikte van 100%. ,,Ik heb het echt niet gemakke lijk gehad", aldus de heer En klaar. „Er is zeer goed partij gegeven". Enklaar speelde tegen 30 leden van RSC. Op de foto verricht burgemeester Koomans de openingszet aan het bord van de heer D. Schoneveld. Noordwijkerhout Ais de gemeenteraad daar dinsdag 27 november a.s. mee in stemt, vindt op 1 januari 1974 een reorga nisatie van de reinigingsdienst plaats. In plaats van het twéémaal per week opha len van huisvuil in genummerde emmers, komt na nieuwjaar de vuilnisophaaldienst éénmaal per week plastic zakken ophalen. Via Piet Gijzenbrug wordt het vuil met treinwagons naar Drenthe afgevoerd. Tege lijk wordt met het huisvuil ook het kleinere grof vuil meegenomen, wat in de kraak- perswagen kan worden verwerkt. Daarnaast blijft de mogelijkheid om één maal per maand het grotere grof vuil langs de trottoirrand te zetten, vanwaar het met vrachtwagens wordt opgehaald. De bedrijven kunnen hun vuil eveneens in plastic zakken ter ophaling aanbieden tege lijk met het ophalen van het huisvuil. Gro tere hoeveelheden bedrijfsvuil kunnen in containers worden aangeboden. Deze nieu we wijze van vuilophalen zal - na de in- werkperiode - aanzienlijk goedkoper blijken dan de ophaaldienst met emmers. Voor de inwoners Is het belangrijk te weten wat deze nieuwe vuilophaalmethode gaat kos ten. Daarover laten b. en w. zich nog niet uit. Wordt tot nu toe het recht per emmer geheven, nh 1 januari 1974 komt daar ver andering in. De gemeente helpt de inwo ners van hun vuil af en daardoor zal een uniform bedrag per huishouding worden ge- heven.Accepteert de raad deze reorganisa tie, dan dient een bedrag van 130.000,- op tafel te komen om de nieuwe kraak-pers- wagen aan te schaffen. STOMPWIJK Vrijdagavond heeft in het Oosteinde te Stompwijk een ernstig ver keersongeluk plaatsgevon den. Een vrachtwagen moest bij een boer het erf op draaien. Net op het moment dat hij dwarsstond, dus niet meer verlicht was, botste een motorrijder met duopas sagier erop. De motorrijder was zwaar gewond, de pas sagier vond men pas even later bewusteloos aan de slootkant liggen. Met zwaar letsel zijn beiden per ambu lance vervoerd naar St. An- toniushove. STREEK De collecte voor de Nierstichting heeft opge bracht: in Ter Aar ƒ1334,67, in Stompwijjc ƒ760 en in Aarlanderveen ƒ191,25. In Aarlanderveen werd tevens gecollecteerd voor de Stich ting Het Hoogeland. Hiervoor werd eveneens ƒ191,25 opge haald. ZOETERWOUDE. De bazar, die door de Herv. Jeugdraad in Ons Huis werd georganiseerd heeft een bru to bedrag van 8.678,41 op gebracht. Dat is bijna 300 gulden meer dan vorig jaar. De netto-opbrengst is be stemd voor de Jeugdraad en dient als schulddelging van de Restauratiekosten van de N.H.-kerk. ZOETERWOUDE. De L.T.B. viert morgen, woensdag, de jaarlijkse Oogstdankdag. Om 9 uur is er een Eucharistieviering in de Sint Jan waarna een ge meenschappelijk ontbijt in het Don Boscohuis. 's Avonds om 8 uur geeft dé K.P.J. een uitvoering van het toneelspel; „De Kerk straat is een keurige straat". Tot slot bestaat er nog gele genheid om een dansje te maken op de muziek van het duo Slingerland. NOORDWIJK Noordwijkse kunstenares mevrouw Maja van Hall heeft, geïnspireerd door de lindenbomen in de Voorstraat, dit kunst werk ontworpen ter verrijking van de oude dorpskern van Noord- wijk-Binnen. Het kunstwerk komt te staan in de verlaagde zithoek- in het St. Jeroenspark. Kosten 6000. SASSENHEIM Op uitnodiging van de Commissie Samenwerkende Kerken in Sassenheim, zal woensdag 28 november a.s. Dr. A.H. v.d. Heuvel, secr. generaal van de Ned. Herv. kerk, een lezing houden over de kerken in Rusland. Daarbij zal hij speciale aandiacht schen ken aan de wijze waarop, en de omstandigheden waaronder met name de Orthodoxe Kerk en de Baptistengemeenten trachten kerk te zijn. De beperkte ruimte, die de kerken in de Sowjet Unie gela ten wordt om het Evangelie te brengen, de parochianen te begelei den, kortom voluit Kerk van Christus te zijn, heeft geleid tot een *T geheel andere wijze van geloofsbeleving dan wij in Nederland ge woon zijn. Een vergelijking levert hier voor ons leerzame gezichts punten op. Dr. v.d. Heuvel vertelt een en ander uit eigen ervaring, daar hij deel uitmaakte van een delegatie van de Raad van Kerken in Nederland, die op uitnodiging van de Russische Orthodoxe Kerk in juli van dit jaar een bezoek bracht aan gemeenten in Moskou, Leningrad, Kiev en Odessa. Behalve secretaris-generaal van de Hervormde Kerk, was Dr. v.d. Heuvel secr. generaal voor het jeugdwerk van de Wereldraad van Kerken in Genève. Deze eerste avond, die uiteraard een oecumenisch karakter draagt, van de Commissie Samenwerkende Kerken Sassenheim, wordt ge-': houden in de Hervormde kerk in de Hoofdstraat. Aanvang 8 uur. JOETERWOUDE. Dr. A. v. d. Heuvel, secr. gen. van de N.H. Synode zou a.s. donderdag in het kader van het Pastoraal Plan Toerus ting een bijeenkomst leiden met als thema: Verzoening tussen de Kerken. Dr. v.d.. Heuvel is echter verhinderd en zal nu volgende week donderdag, 29 november, naar Zoeterwoude komen. LISSE Voor de buurtvereni ging „Wilhelmina" zit de jaarlijkse feestavond er weer op. In Rehoboth gingen niet alleen de beentjes van de vloer maar werd door voor zitter P. van Beek de 80-jari- ge mevrouw Warmerdam- Buis tot ere-lid benoemd. Het Geestgrond-theater maakte de avond compleet door een succesvolle opvoering van „Noppie in de vernieling". VALKENBURG „Valken- burgs Harmonie" geeft a.s. vrijdag o.l.v. dirigent D. L. van Oyeb een najaarsuitvoe ring. Donateurs krijgen op deze avond een uitgebreid programma voorgeschote'd met onder meer de bekende Hongaarse dansen van Joh. Brahms en de cornetsolo „Summertime" (Gershwin). De harmonie start in het Dorpshuis om 20.00 uur. NOORDWIJKERHOUT B. en w. van Noordwijkerhout menen 11,- per m3 nodig te hebben om de kosten van de regionale vuilnisbelt te dekken. Eind oktober wilde de Noordwijkerhoutse gemeenteraad de cij fers nog eens nader bezien. Op 27 november a.s. komt de zaak opnieuw aan de orde. De vuil-afvoerende bedrijven in de Duin- en Bollenstreek hebben er belang bij zo goedkoop moge lijk van hun bedrijfsvuil af te komen. Zij kunnen het voor 35,— per ton aan de VAM bij Piet Gijzenbrug kwijt. Noordwijkerhout Zo ongeveer de enige plaats in de streek, die nog wel een gaatje ziet wenst zekerheid, dat er geen geld bijgelegd moet worden. De raadscommissie voor financiën is verdeeld. De helft meent, di.'i Noordwijkerhout er met 7,- per m3 wel uitdraait en de andere helft houdt het op 6,-. Alle leden zouden een garan tie van de gemeenten in de streek ter dekking van een even tueel nacelii.g saldo zeer op prijs stellen. Wethouder P. C. Heemskerk geeft er de voorkeur aan het risico a:i een nadelig exploitatie-tekort zo klein mogelijk te houden. Bij een prijs van 11,— is het risico te verwaarlozen; bij een lagere prijs blijft de gemeente Noordwijkerhout met een risi co zitten. Minder aanvoer van bedrijfsvuil dan geraamd bete kent een verlies op een regionale functie. LEIDSCHENDAM De fracties van PAK en D'66, die gezamen lijk schriftelijke beschouwingen bij de begroting voor 1974 uit brengen, zeggen daarin dat het „degraderen" van de J. S. Bachlaan tot een brede verkeers ader hen weinig aanspreekt. In de begroting wordt hierover weliswaar niets gezegd, maar volgens de fracties worden „tonnen-grote" bedragen ge fluisterd voor een rigoureuze re constructie. De bevolking en ze ker de raad moeten bij dergelij ke plannen vanaf het eerste mo ment betrokken zijn. Afsluiting van de laan voor gemo toriseerd verkeer lijkt de. frac ties mogelijk bij aanleg van de Noordsingel: „Wij voelen er niets voor weer een prachtige laan aan het verkeer te offe- De fracties willen verder graag weten welke initiatieven er wor den ontplooid om de nieuwe wijk Leidschendam-zuid van openbaar vervoer te voorzien. De te verwachten geluidshinder voor de in aanbouw zijnde be jaardenflats in Duivenvoorde en plan-Duivenvoorde zelf moet on der de aandacht worden ge bracht van de NS, zodat er tij dig voorzieningen worden ge troffen. Dat de aandacht voor de Schip- hollijn de oorzaak zou zijn voor de door de fracties betreurde vertraging van plan-Duivenvoor de, wordt betwijfeld. De plan nen waren immers reeds be kend vóór met het plan-Duiven voorde werd begonnen. PAK en D'66 vragen zich af of de vertraging niet veeleer wordt veroorzaakt door een tekort aan mankracht bij gemeente werken, doordat men geen prio riteiten stelt óf omdat het bu reau van de stedebouwkundig adviseur niet bij machte is de plannen tijdig uit te werken. De voorlichting ligt ook dit jaar PAK en D'66 weer na aan het hart. Zij vragen een aanzet tot planning op dit gebied op lange termijn. Hiervoor zou een werk groep democratisering moeten worden ingesteld die initiatieven voor de voorlichting, maar ook voor de inspraak moet nemen, suggesties zou moeten doen en het uitgeven van een voorlich tingsblad moet verwezenlijken. Voor 1974 is 10.000 gulden voor de voorlichting uitgetrokken, een bedrag dat voor één project vrijwel geheel zal worden ver bruikt. Hieruit blijkt volgens de fracties dat ook in 1974 geen uit voering wordt gegeven aan de toezegging dat de burgerij over meerdere onderwerpen inzicht zal worden verschaft. Uitslagen Utile Dulci ROELOFARENDSVEEN De uitslagen van de 6e en 7e ronde i van de onderlinge competitie van de schaakclub „Utile Dul- j ci" (nuttig vermaak) waren als volgt: A. VenneSchrame 10; I v. LeurVenne 01; Nico Jong I —Van Leur 1—0; v.d. Rijdt— Schrama 0—1; Jos v.d. Aart— Nico Jong y2—Z2; G. Boon—Jan v.d. Meer afgebr.; Koppelaar— Boon afgeor.; Jan v.u. Meer— I Bouwmeester 'A'A; Ton Olij- erhoek—Koppelaar /2—>A; Van RijnOlierook 1—0; Nieuwint— Olierook 'A_'/2; Hoogenboom— van Berkel 0—1; van B rkel— Meijer VolwaterOomen 1—0; Har. v.d. Meer—Ganze- vles 1—0; Ganzevles—Th. Olij- erhoek 0—1; Andr. v.d. Aart- van Bostelen 01; O. Olijerhoek —v. Bostelen 'A'Ai Ton Bak- I ker—Har. v.d. Meer 1—0. I I.EIDSCHENDAM De toestemming tot sloop die de minister voor de houtzaagmo len heeft gegeven verbaast de fracties van PAK en D'66. Bij nader onderzoek Is ge bleken dat de molen zeer wel gerestau reerd kan worden en dus behouden kan blijven. De minister heeft overigens de voorwaarde gesteld dat bij de sloop een molenbouwer wordt ingeschakeld. De fracties zeggen bij de schriftelijke algemene beschouwingen dat voor de machines van de eigenaar, die de molen niet wil afstaan, in onderling overleg misschien een oplossing kan wor den gevonden. De molen geeft namelijk on derdak aan aan deze machines en de eige naar heeft dit als voorwaarde bij de gift gesteld. De fracties zeggen dat behalve het zien te verkrijgen van subsidies van verschillende instanties misschien een stichting in het le ven kan worden geroepen om de exploita tie te regelen. Mogelijkheden de molen te herplaatsen zijn aanwezig en er blijkt zelfs buitenlandse belangstelling voor te be staan. De fracties pleiten er ook voor op het wei- 1 land aan de Koningin Julianaweg een 1 bouwverbod te leggen. Het vormt met de i boe i van de dames van der Drift (die op J numentenlijst staat. Red.) een ka- rak' ieke eenheid, die niet door bebou wing ..tag worden aangetast. De boerderij met weiland bij de Bach- laan/van Ruysdaellaan kan, m een ge meenschappelijk streven unieke plekjes te behouden, misschien als kinderboerderij of als manege behouden blijven.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6