KOSTENLIJN IN GEZONDHEIDSZORG MOET OMGEBOGEN Zowel territoriale als functionele decentralisatie Geen Leidse hulp aan Vietnam stad Staatssecretaris Hendriks op Leids Appèl: Gemeentelijke voorkeur bij geïntegreerd bestuur: Schande Chileense opbouwwerker in Leidse Burcht OOK Wat u moet weten PAGINA 3 DINSDAG 20 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT ALPHEN AAN DEN RIJN Staatssecretaris Hendriks van Volksge zondheid komt op zeer korte termijn met een pakket voorstellen ter beteugeling van de scherp stijgende prijzen in de gezondheidszorg. AI in 1974 moet de lijn worden omgebogen, zo kondigde de staatsse cretaris gisteravond aan op het „Leids Appèl", dat de kring Leiden organiseerde in De Bron in Alphen. Welke maatregelen de staatssecretaris bekrachtigd wil- zien door de kamer deelde hij niet mede, omdat hij zei gebonden te zijn door af spraken. De noodzaak maatregelen te nemen is echter voor Hen driks wel zó belangrijk, dat hij er zijn politieke leven aan verbindt. Naast het beteugelen van de kosten is het deze staatssecretaris ook ernst met de herstructurering: de intramurale (binnen de zieken huismuren) voorzieningen zullen voorzichtig worden afgebouwd met dien verstande, dat aan een overbebedding van 10.000 een eind wordt gemaakt. Verder zullen de extra-murale voorzieningen regio naal gebundeld en geïntegreerd moeten worden. „Alles werkt langs en door elkaar heen en de patiënten zien door de bomen het bos niet meer. Er zal ook meer gelegenheid tot inspraak moeten ko men". Ook staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken was op het Leids Appèl. Deze zei, dat het gedachte te voeren beleid door de oliecrisis zwaar op de tocht is komen te staan. Er zal een nieuw beleidsplan aan de kamer moeten worden voorgelegd, aldus Haze kamp, die zei niet optimistisch te zijn over de laatste ontwikkelin gen. In het hele bedrijfsleven vallen al klappen en met „Financiën" wordt overleg gepleegd om in de fiscale sfeer soelaas te bieden. De staatssecretaris zei, dat benzinedistributie thans serieus bekeken wordt, maar zolang men de problematiek van de distributie (enkele vragenstellers leek dat de meest rechtvaardige maatregel) nog niet helemaal opgelost heeft, zal de regering distributie met andere maatregelen proberen af te houden. De heer Hazekamp werd na zijn inleiding zeer uitvoerig geïnformeerd over de grote moeilijkheden, die de zelfstandigen ln het midden- en kleinbedrijf thans doormaken. Er sluiten jaarlijks 3W0 bedrijven meer dan zich nieuwe vestigen; een saldo waarachter een wereld van groot persoonlijk leed schuilgaat. De heer Hazekamp erkende, dat alles gedaan moet worden aan het opvijzelen van het sociaal begeleidings- en voorlichtingsapparaat. Hij zei ook, dat binnen de regering fundamenteel gestudeerd wordt op de positie en ontwikkeling van het bedrijfsleven. Partijbestuurder P. van Zeil wisselde tenslotte Intensief met de aan wezigen van gedachten over het Christen Democratisch Appèl. De KVP-partijraad gaat daarover 15 december een besluit nemen. De heer Van Zeil zei te hopen, dat ook vastgesteld zal worden in welk tempo de drie christen-democratische partijen tot een afdracht van taken komen aan de CDA. Hij erkende wel, dat de weg nog lang en moeilijk zal zijn. „Iedere partij heeft een eigen verleden met eigen tradities en gewoonten en zal daarom iets van zich zelf moeten opofferen om tot het nieuwe te komen. Het feit, dat de CHU zich in de landspolitiek apart in de oppositie heeft opgesteld zag de heer Van Zeil in het proces om tot politieke eenheid te komen wel als een belemmerende, doch niet als een on overkomelijke factor. LEIDEN Graafwerktuigen hebben beslag gelegd op het stukje grond aan weerszijde van de Tweede Looierstraat. Aanvankelijk was deze grond aangekocht door de NV Meelfabriek .Sleutels" om er te zijner tijd nieuwe werkplaatsen neer te zetten. Onlangs heeft de fabriek de grond echter weer aan de gemeente verkocht. Enerzijds wilde men bij „De Sleutels" niet verder uitbreiden, anderzijds kon de gemeente de grond goed gebruiken voor het bestemmingsplan Herengracht-ZijlsingelMen heeft namelijk op de Waardgracht, die evenwijdig loopt aan de Tweede Looierstraat een grote brede weg dwars door „De Waard" geprojecteerd. LEIDEN Nadat de Gemeente raad enkele weken geleden zich eens had verklaard met het in zicht van het college en van de Begeleidingscommissie Organi satieonderzoeken (BOO) inzake geïntegreerde beleidsvoorberei ding als toekomstige structuur van de gemeentelijke organisa tie, hebben gisteravond in de Stadsgehoorzaal op dit patroon voortgeborduurd. Discussiërend gingen raadsleden, hoofden van dienst, chefs van secretarie-af delingen, besturen van parage- meentelijke instellingen en van wijkraden voort op de weg naar geleidelijke ontwikkeling van een meer gedecentraliseerde be sluitvorming, als een bestuurs systeem met en zo goed moge lijke participatie van alle be trokkenen. Het motto werd door BOO-voorzitter In 't Veld gege ven: decentralisatie?, ja, maar kalm aan in een geleidelijk pro ces. In een eerder uitgegeven schrifte lijke uiteenzetting had voorzitter In 't Veld aangegeven, dat de beslissingsbevoegdheid door de raad en het college ten dele kan worden overgedragen aan ande re organen. Dit kunnen ambte naren zijn, in welk geval men van delegatie spreekt, of com missies, ln welk geval van de centralisatie wordt gesproken. BOO is van mening, dat in het algemeen verondersteld kan worden dat de kwaliteit van de besluitvorming in de gemeente raad zal toenemen, indien de raad in de gelegenheid wordt gesteld een kleiner aantal, meer globale beslissingen op alle hoofdpunten te nemen, terwijl detailbeslissingen door andere organen worden genomen. Dat integratie dwingend leidt tot aanvaarding van het beginsel van óf centralisatie óf decentra lisatie wordt door BOO ontkend voor zover het bestuur en be heer betreft. Wel is het volgens de commissie juist dat een geïn tegreerde beleidsvoorbereiding bij decentralisatie beter tot haar recht zal komen. Met het oog op de bestaande situatie hier ter stede zou bij ontwikke ling van een meer gedecentrali seerde besluitvorming vol gens B en W en BOO een ze kere prioriteit in de tijd moeten worden verleend aan de functio nele decentralisatie (overdracht van bevoegdheden naar functie, b.v. sport, onderwijs, cultuur enz.) boven de territoriale de centralisatie (overdracht van bevoegdheden aan organen die LEIDEN De deze week te hou den Vietnam-collecte zal niet gesteund worden door de Leidse gemeente in zijn geheel. Het college heeft zich gistermiddag afwijkend getoond ten opzichte van een eventuele aanbeveling. „Omdat", aldus burgemeester Vis, „wij geen onderscheid wil len maken tussen de verschil lende collecten. Wanneer wij deze collecte zouden aanbeve len, moeten we dat bij alle col lecten doen". Dit argument was voor de meerderheid van de raad voldoende om het door de heer Amptmeyer (PSP) gedane voorstel met 15 tegen 13 af te stemmen. Het zat de PSP-er gistermiddag tijdens de „opruimraad" overi gens helemaal niet mee. Ook zijn andere voorstel om als ge meente hulp aan Vietnam te bieden zonder ingrijpende finan ciële consequenties werd afge- stemd. Zelfs een beroep op de vergelijking van „de barmharti ge Samaritaan" door zijn colle- Oerkema deed hier niets aan Oe meerderheid van de raad stond nogal argwanend tegen- "■""over wat er met het geld zou gebeuren. „Ik heb begrepen dat het voor Noord-Vietnam is", verklaarde de WD-er Wessels. Het antwoord van Amptmeyer dat 't om medische hulp in de bevrijde gebieden van Zuid-Viet- nam ging, ontlokte aan me vrouw Geelkerken de opmer king: „Mijnheer Amptmeyer kan dat wel „bevrijde gebie den" noemen, maar het zijn juist de andere gebieden in Zuid-Vietnam, die ik die bena ming zou willen geven". De KVP wilde een afwachtende houding aannemen ten aanzien van hulpverlening. De heer Cornelissen: „Wij willen hier over nog eens gaarne van ge dachten wisselen, wanneer de mi nister van buitenlandse zaken aan onze gemeente heeft ken baar gemaakt wat er van ons precies wordt verwacht. Hoewel wij lang niet ongevoelig zijn voor het leed in Vietnam lijkt het me toch beter tot een later tijdstip af te wachten. He is niet ondenkbaar dat de hulpver lening dan gecoördineerder kan verlopen". Dertien en Vijftien bleken magi sche getallen tijdens deze raads vergadering die de eerste veer tig minuten in beslag werd ge- Deze hal zal een volkomen ander aanzien krijgen. De raad heeft gis teren besloten de accommodatie van het Openbaar Slachthuis deels ter beschikking van de gebroeders Philip uit Rotterdam te stellen. Dit houdt in dat er in de hal een gemechaniseerde slachtlijn zal worden aangebracht. De Rotterdamse vleesgrossiers zullen voor de helft in de hieraan verbonden hosten bijdragen. nomen door discussies over effi ciëntere wijzen van vergaderen en over of er al of niet hoofde lijk gestemd zou worden. Ten slotte werd men net erover eens dat alleen voor „Vietnam" hoof delijk gestemd zou worden. De andere stemmingen zouden wor den uitgesteld tot 26 november. Bepaald ongelukkig was dit voor de indieners van voorstel len voor wat betreft Vietnam. Ook het voorstel van D'66 Oos terman en CPN-er Hoeven wer den met 15 tegen en 13 voor af gestemd. De heer Oosterman wilde de col lecte voor 1000 steunen in de kosten door te putten uit het „fonds ter bevordering van acti viteiten onder de Leidse bevol king". „Dat zou in feite beteke nen dat wij 1000 in de collecte bus zouden doen en dat is nou net wat het college onaanvaard baar vindt", aldus voorzitter Vis. De heer Hoeven stelde voor ge bouwen van het gemeentelijke „cultuurcomplex" beschikbaar te stellen voor liefdadige con certen e.d. Het college zag dit als een verkapte subsidie die het niet wil geven aan het Me disch comité Vietnam. Ook het stuk van B en W, dat on geveer een half jaar geleden aan de raad werd voorgelegd haalde het niet. Dit stuk behan delt de overwegingen van het college om geen steun te verle nen op korte termijn. Alle voor standers van de voorstellen ont hielden zich van stem, zodat het gewenste quorum niet behaald Raadsleden: LEIDEN De leden van de PAK-fractie (PvdA en D'66), de PSP-fractie en KVP-er Stroink van de Leidse ge meenteraad hebben een ver klaring ondertekend waarin zij zeggen het een schande te vinden, dat tijdens de raads vergadering van gistermid dag 19 november geen enkel voorstel is aangenomen waaruit zou kunnen blijken, dat de gemeenteraad de ac tie van het Medisch Comité Nederland-Vietnam, in sa menwerking met de Brede Vietnam Beweging, steunt. „Deze actie", aldus de verkla ring, „betreft de bouw van een ziekenhuis in Zuld-Viet- nam. Ondergetekenden roe pen de bevolking van Leiden od, met gulle hand voor dit doel te geven. De collecte hiervoor wordt deze week gehouden". De CPN-leden, die volgens de onderteke naars de inhoud van deze tekst onderschrijven, konden niet meer bereikt worden voor ondertekening. 'Xeiden. Gisteravond was in de Burcht een solidari- teitsbijeenkomst voor het Chileense volk. De ma tig bezochte avond werd ingeleid door Ton van de Velden van het KWJ. Gastspreker van de avond was Bertus „Volk" die 5 jaar als opbouw- "werker tussen de Chileense arbeiders heeft ge- 151 werkt en na een kortstondig verblijf in het Chi- "'leense voetbalstadion in Nederland is terugge- 0n,keerd. ter 'Hij heette eerst de aanwezige Chileense vluchtelin- 0 gen welkom en hield na de vertoning van een 1 film een toespraak. De film was een documentai- re van de Vara opgenomen voor de militaire "coup. Deze documentaire die al gedeeltelijk voor de televisie vertoond is liet voor- en tegenstan ders van Allende aan het woord. Na de pauze was de toespraak van Bertus Volk waarin hij de vreselijke situatie aldaar schetste en hamerde op hulp voor het Chileense volk. Hierbij dacht hij aan do steun aan de vakbonden. De discussie die volgde, werd voorgezeten door de gastspreker en een in Nederland studerende Chi leense student. Helaas werd de discussie gedeel telijk misbruikt voor politieke uiteenzettingen van verschillende vragenstellers. De voorgestelde resolutie werd aangenomen. Deze luidde: de soli- dariteitsbijeenkoms* m*>* het Chileense volk, op 19 november bijeen, vertdaart zich solidair met de strijd van het Chileense volk en besluit, wan neer dat mogelijk is, financiële steun voor het Chileense verzet bijeen te zullen brengen. Zij eist van de Nederlandse regering, dat de junta niet formeel erkend zal worden, en dat geen enkele steun, in welke vorm dan ook, aan de junta ver leend zal worden. Op de Chili-meeting was allerhande informatie te krijgen een bepaald gebied bestrijken: wijkraden, wijkcomité's, buurt verenigingen). Ten aanzien van het tempo waar in deze ontwikkeling zal kunnen plaatsvinden, zal veel afhangen van de mate waarin aan rand voorwaarden zal kunnen worden voldaan. Een zeer essentiële randvoorwaarde is dat vooraf- gande aan besluitvorming in een met bevoegdheden uitgerust de centraal orgaan, de gemeente raad de (politieke) hoofdbeslis singen moet hebben genomen. Een inleiding werd gisteravond gehouden door ir. W. Hendriks plaatsvervangend directeur van het organisatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, die als kardinaal punt bij voorbereiding, besluitvor ming en uitvoering de hiërar chie noemde. De gemeenteraad blijft als delegerend apparaat verantwoordelijk voor de geno men besluiten en kan daarover worden aangesproken. Daadwer kelijke relaties zouden er vol gens hem kunnen zijn tussen gemeente en bewoners van spe cifieke wijken of buurten. Be slissingsbevoegdheden van deze wijken hangen af van de interne samenhang van zo'n wijk of buurt: een middel zou kunnen bestaan door het rechtstreeks kiezen van een wijkraad (bin nen een centraal vastgesteld ka der door de gemeenteraad). In verschillende groepen werd uit voerig gediscussieerd over vijf hoofdvragen: wordt de demo cratisering bevorderd indien men in een geïntegreerd be stuurssysteem naast territoriale ook functionele decentralisatie toepast?; hoe dienen de betrek kingen te zijn tussen gemeente raad en B en W enerzijds en de gedecentraliseerde organen an derzijds?; kan door decentrali satie een verkorting van de ambtelijke voorbereidingstijd worden bereikt, leidt decentrali satie niet tot verdere verzwa ring van de ambtelijke taak?; aan welke voorwaarden zullen de huidige functionele raden wijkcomité's moeten voldoen, willen zij in e«n gedecentrali seerd systeem meespelen?; op welke wijze kan de relatie tus sen functionele raden en wijkco mité's zodanig worden geregeld dat er geen overlappingen en doublures optreden? Vragen die vele antwoorden oprie pen en in een forumdiscussie verder werden uitgediept. Ten slotte werd een opiniepeiling ge houden. Daarvan was het resul taat als volgt: 23 aanwezigen wilden de binnengemeentelijke decentralisatie m.b.t. de Leidse situatie niet toepassen, 50 wel en 10 hadden geen mening. 'Als decentralisatie wordt toegepast waren 18 voorstander van uit sluitend functionele en 6 van uitsluitend territoriale decentra lisatie, 54 wilden dan een com binatie van beide, 7 hadden geen mening. Bij een co Vna- tie van beide gaven 29 st men hun voorkeur aan eerst functio nele en wat later territoriale de centralisatie, 9 aan eerst territo riale en wat later functionele decentralisatie, 30 wilden een in de tijd gelijke ontwikkeling van functionele en territoriale de centralisatie en 11 hadden geen mening. Bij decentralisatie ga ven tenslotte 51 aanwez gen de voorkeur aan adviserende be voegdheden, 23 hadden voorkeur voor bestuursbevoegdheden en 4 wensten beide; geen mening 6. LEIDEN In de Zuiderkerk aan de Larpmenschansweg wordt op donderdag 22 no vember een gilde-avond ge houden. Spreekster zal zijn de eerw. zr. Dra. Aquiniata. Aanvang 20.00 uur. VOORSCHOTEN Op het ge meentehuis wordt donderdag 22 november een openbare vergadering gehouden van de commissies voor de straf verordeningen, het verkeer en vervoer en voor openbare werken. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN Het bureau Stu dentendecanen van de Leidse universiteit, tot dusverre ge vestigd in de Douzastraat. heeft nu een onderkomen ge vonden in het pand Stations weg 37. Het bureau Is telefo nisch bereikbaar onder num mer 01710-48333, toestellen 3396 en 3397. LEIDEN Vanavond om 19.00 wordt het LSTTV Sorry '71 handicap-tafeltennistoer nooi gehouden in de sporthal aan de Wassenaarseweg. LEIDERDORP ln de Zijl- laankerk te Leiderdorp wordt zondag 25 november de 5oste Applausdienst ge houden. De dienst zal ver zorgd worden door S. v. d. Land en P. Taal van 19 tot 21 LEIDEN De D'66 afdeling Leiden houdt op vrijdag 23 november een ledenvergade ring bij Bert Oosterman. Priesterskerkhof 22. Aanvang 20.15 uur. LEIDEN De politieke werk winkel van de Studentenek- klesia belegt morgen een avond over de situatie in Su riname. Aanvang 20.00 uur, Rapenburg 100. LEIDEN Koos Pret en Ru- die Pijnnaken van ..Sport school Luiten" behaalden on langs de zwarte band. Zij ontvingen deze bij de exa mens die maandelijks in de Haagse sporthal „Over- bosch" worden afgenomen. UW MENING Erg plezierig vinden wij als medewerkers van de Koord Stu dio het. dat de heer Reedijk zijn gevoelens en bevindingen met betrekking tot de Koord Studio heeft willen publiceren. Uit de brief van de heer Ree dijk blijkt, wat Koord Stu dio is en wat zij wil berel ken./Sedert de opening van ons centrum Oude Rijn 88 (15 okto ber j.l.) zijn we er steeds meer van overtuigd geraakt, dat er ln onze samenleving (en dus ook ln Leiden) een groot manko Is. Dat manko bestaal o.a. uit do grote onmogelijkheid ergens Je zelf te kunnen zijn zonder op te vallen. De filosofie van de Koord Studio is en blijft dan ook: U kunt bij ons gewoon eens binnenvallen als u daaraan behoefte hebt. U hebt de moge lijkheid eens gewoon met Ie mand te praten, tegen iemand aan te praten, iets samen to doen of er gewoon maar te zijn. Ook daarin kunt u voor anderen al iets betekenen Inmiddels vroeg de Koord Studio (binnenikort Stichting) subsidie aan bij de gemeente Leiden Wij hebben goede moed, dat ons verzoek zal worden ingewilligd. Immers: De Koord Studio wordt momenteel bekostigd uit eigen middelen en die middelen zijn zo langzamerhand uitgeput. Dat is niet zo verwonderlijk als u weet. dat de vaste kosten zo'n 1200.— per maand bedragen (voor belangstellenden die de Koord Studio een warm hart toedragen en financieel willen helpen: bankrekening 3355 42727 bij de RABO Bank op het Ra penburg. Giro v.d. bank 149399). Wij vragen ons af, of de mensen, die vanwege drempelvrees, angst of wat dan ook. de stap niet durven wagen, ons niet eens telefonisch (44000) of schriftelijk (Oude Rijn 88 Post bus 596) willen benaderen. Iede re werkdag vanaf 3 uur 's mid dags staan we tot uw beschik king. Zaterdags zijn we geslo ten, 's zondags geopend van 15 tot 13 uur. Namens de medewerkers van de Koord Studio, Willem van Buuren. Vrolijk komt naar Leiden LEIDEN 'In het kader van een serie werkbezoeken aan Zuidhol landse gemeenten zal de Com* missaris van de Koningin in d4 provincie Zuid-Holland, mr. M, Vrolijk, vergezeld van zijn echt* genote, op maandag 3 decembef een bezoek brengen aan Leiden. In de ochtenduren zal mr. Vrolijk een vergadering van het College van Burgemeester en Wethou ders bijwonen, terwijl zijn echb genote, in gezelschap van me vrouw Vis, een bezoek zal bren» gen aan de Mytyl school en aal het nieuwe gebouw van de Toe leveringsbedrijven „De Waard" 's Middags maakt het gezel schap een exkursie naar o.m De Merenwijk en de Groenoord hal. ln de avonduren zal mr Vrolijk een buitengewone verga dering van de gemeenteraa» bijwonen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3