£eidóc (Sowcunt HONDERDEN GRIEKEN NAAR DE GEVANGENIS meer eenheid Creolen winnen in Suriname Veehandel voor markt in Leiden STORM ZORGDE VOOR SPANNENDE UREN Koeweit eist meer steun van Nederland Aanval op wereld record klaverjassen DATSUN Bankemployé gaf rover geld uit eigen zak DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 63e JAARGANG No. 19666 DINSDAG 20 NOVEMBER 1975 KOUDE NACHT Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige westelijke wind. Minimum temperaturen van 3 graden vlak aan zee tot min 3 graden elders. Maximum temperaturen morgen rond 10 graden. TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Stratemakerop- zeeshow; 19.25 uur De schut ters; 20.20 uur Onedin-lijn; 21.10 Twee voor twaalf; 21.55 uur Achter het nieuws. Ned. II 20.20 uur Bijvel en homo filie. doe.; 21.10 Oorlog en vre de; 21.55 uur Waar gebeurd. ATHENE (AP/UPI) De Gri'ekse regering heeft gis teren krachtige maatrege len genomen tegen studen ten en arbeiders na de on lusten van afgelopen week einde waarbij elf personen om het leven zijn gekomen en minstens 150 werden ge» wond. Honderden jongeren en arbeiders zijn gearres teerd en naar een voetbal' stadion gebracht om te wor. den ondervraagd. Daarna werden zij vrijgelaten of overgebracht naar een ge vangenis. Vder bouwvakar beiders zijn door inder haast benoemde militaire rechtbanken veroordeeld tol gevangenisstraffen van vier en vijf jaar omdat zij zich in groepen van meer dan vijf personen hadden verza meld. Gisteren was het in de Griekse hoofdstad Athene rustig. In het hele land, behalve Athene en Sa- loniki, is het uitgaansverbod op geheven. De reakties van de Griekse be volking op de gebeurtenissen zijn gemengd. In Athene kan men nog wel eens horen dat de studenten met de acties alleen het gewone leven hebben ver stoord. Oud premier Canellopou- los heeft de regering veroor deeld wegens het vergieten van het bloed van de jeugd. Zowel de Leidse universiteits raad als de Hogeschoolraad van de technische hogeschool In Eindhoven hebben gisteravond hun afschuw uitgesproken over de gebeurtenissen in Athene. De studenten van de faculteit van sociale weenschappen van de Rotterdamse universiteit Eras mus, protesteerden gisteravond in een brief aan de Griekse am bassadeur in Nederland tegen het optreden van de Griekse re gering. Sassenheim Op 30 november en 1 december a.s. zullen een viertal jongelui trachten een bij zonder wereldrecord op hun naam te krijgen, n.l. het we- reldduur-record-klaverjassen, dat thans staat op 36 uur en 12 mi nuten. Het zijn Huub Luyk (21), organisator van de onderneming en Hans Wijntjes (19), beiden uit Sassenheim, Johan Verloop (19) uit Katwijk en Kees Daat- selaar (21) uit A'dam. Op vrijdag 30 november 's mor gens om 2 uur zullen ze van start gaan met het kaartjeleg- gen, in een bovenzaal bij ,,Cees en Ineke", en ze streven ernaar dit 42 uur vol te houden, wat wil zeggen dat ze zaterdag avond 1 december om 8 uur ..rond" wiillen zijn. Met koffie en „krachtvoer" hopen ze wak ker te blijven om deze kracht toer te kunnen volbrengen.. Het geheel wordt door de plaatselij ke voetbalvereniging „Ter Lee- de" gesponsord. Hét huidige re cord staat op naam van vier Haarlemmers t.w. M. Craine, J. v. d. Berg, J. Horstman en W. Remme, en werd zaterdag 27 oktober jl. gevestigd in de kan tine van Dijkstra's Verlichting BV te Heemstede Autoloze zondag: Bossen maken meer lawaai dan steden APELDOORN (ANP) Tijdens de autoloze zondagen is het in de steden en dorpen in en rond het Veluwse natuurgebied stiller dan in de bossen op de Veluwe zelf. Dit is een conclusie van de afdeling milieuhygiëne van pro vinciale waterstaat in Gelder- j land. Midden in de stad Apel doorn werd zondag 32 decibel gemeten, terwijl in de naaldbos sen 36 decibel werd vastgesteld en in loofbos zelfs 40 decibel. Als het een klein beetje waait ma ken de bossen al flink lawaai. - vooral door de ritselende blade- fJJTo Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roelof arend r veen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 In India, waar de prijs van de benzine de laatste weken ongeveer is verdubbeld, nemen alternatieve vormen van energie het verkeer over. Het motto luidt: Van paardenkracht naar ossenkracht en mankracht. De gevolgen zijn er naar. De eertijds heilige ossen hebben nu de profane taak van trekdier overgenomen en voor degenen die het ho gerop zoeken is er het mandje op het hoofd van deze sjouwer (links). Bejaarde man vermoord in Moordrecht MOORDRECHT (ANP) De 72- jarige G. Leenheer is gisteren vermoord in zijn woning in Moordrecht bij Gouda aange troffen. De bejaarde man, die zich voqrtiamelijk bezighield met In- en verkoop van tweede hands goederen, werd in zijn af gelegen woning waarschijnlijk aon het einde van het weekein de neergeslagen. Noch het motief van de moord noch het voorwerp, waarmee de man de schedel is ingeslagen, zijn tot nu toe achterhaald. Drie jaar geleden kwam de heer Leenheer in het nieuws, ten hij drie overvallers met een klap- perpistooltje wist te verjagen. De man. die hern gisteren vond, de 32-jarige Haagse opkoper C.K., daoht dat de heer Leen heer een ongeluk had gchud. Een gealarmeerde arts moest moord constateren. PARAMARIBO (ANP) De Surinaamse oppositiepartijen, de Natidnale Partij Kombina- tic, hebben de Surinaamse ver kiezingen gewonnen. Tot grote verrassing heeft deze combina tie van Creoolse partijen vol gens de voorlopige uitslag, de Hmdostaamse Vooruitstrevende Hervormingspartij van Staten- voorzitter Jaggernath Lach- mon verslagen, en een absolu te meerderheid verworven in het 39 leden tellende parle ment. De Nationale Partij Kombina- tie behaalde gisteren 22 van de 39 zetels, de Vooruitstrevende Hervormingspartij van Lach- mon liep terug van negentien naar zeventien zetels. De Nat- Partij Kombinatie, onder lei ding van de jonge 'politicus Henk Arron, telde i,n het vori ge parlement 14 zetels. Deze partij kombinatie is voorstan der van een onafhankelijkheid van Suriname op korte ter mijn. Dc coalitie partner van de Hindostanen in de afgelopen vier jaar, de Progressieve Na tionale Partij PNP van pre mier dr. Jules Sedney, heeft zo ziet het er volgens de progno ses naar uit, in het geheel geen zetel meer. Bij de vorige verkiezingen in 1969 haalde deze partij zeven zetels. De leider van de Hindostanen, Statenvoorzitter Lachmon, heeft verklaard dat zijn partij zich bij de uitslag neerlegt. Hij cieed een beroep op alle andere verliezers zich ook bij de uit slag neer te leggen. KOPENHAGEN WENEN, ANP/Rtr) De ministers van buitenlandse zaken van de negen EEG-landen, die vandaag in Kopenhgen bij* een zijn gekomen, leggen er de nadruk op dat de ge meenschap negen landen omvat, en niet acht plus één, zo hefet d Deense voor zitter van het politieke co mité, Troels Oldenburg gis teren verklaard. Hij ver klaarde dit naa raanleiding van de kritiek in Nederland op de gemeenschappelijke EEG-verklaring over het Midden-Oosten en het on derscheid dat bij de Arabi sche landen wordt gemaakt I tussen Nederland en de overige EEG-landetn. Dr. Hoogendijk verklaarde in J deze uitzending dat de missie j van dr. Van Roijen naar Soedi- i Arabië is mislukt. De speciale gezant heeft een brief van ko- ning Feisal voor koningin Julia- na meegekregen, waarin de boycot wordt verklaard. De miniser van oliezaken van Koeweit. Abdoel Rachman al Atigi, heeft gisteravond in Avro's Televisier verklaard dat de ondertekening door Neder land van de EEG-verklaring over het Midden-Oosten voor de Arabische landen niet genoeg is. Hij noemde het „lierde op veili ge afstand". Het gaat erom dat Nederland nu hulp en steun bezette Arabische gebieden vrij moet geven om de door Israël te maken. Nederland is tot nu toe alleen menselijk geweest te genover de zionisten. Israël moet Nederland maar helpen. Ons volk woont de laatste 25 jaar in tenten en heeft te lijden gehad van de kou. Nu laten we de Nederlanders wat van die kou voelen, aldus de minister. Een politieman klimt in de torenspits op het kruis van de Notre Dame, 96 meter boven de begane grond om een vlag van Lip weg te halen. De vlag was daar 's nachts door een onbekende opgehangen als demonstratie ten gunste van de arbeiders van de Lip-fabriek. die in de afgelopen maanden hun failliete bedrijf hebben overge nomen. Van een onzer verslagge vers DEN HAAG De storm, met uitschieters tot orkaan kracht, heeft gisteravond in Noord-Nederland voor een paar spannende uren ge zorgd, terwijl de nodige schade werd aangericht en schepen in nood kwamen. Al gistermorgen werd voorspeld dat er een flinke storm op komst was. Later op de dag werd in Groningen uitgebreide dijkbewaking ingesteld. 400 man nen liepen gisteravond wacht op de dijkern Spannend werd het weerd bij Nieuw Statenzijl aan de Dollard. waar het water steeg tot 4,58 meter boven NAP. Bij het Friese Paesens-Modder- gat werd de zomerdijk, die ook vorige week geteisterd was. over enkele honderden meters weggeslagen. Op Schiermonni koog kwam 30 hectare duinon- koog kwam 30 hectare duin on der water te staan en p Vlieland werden stukken duin weggesla gen. De passagiers van de mid dagboot van Holwerd naar Ame land moesten tot gisteravond ne gen uur aan boord blijven om dat het schip nergens kon bin nenlopen. In het district uid (Zeeland en Zuidhollandse eilan den) werd een beperkte dijkbe waking ingesteld; in Hoek van Holland werd een waterstand van 2.50 meter boven NAP ver wacht. de Nederlandse kustvaarder werd het stuurhuis weggeslagen. Vanmorgen was de situatie nog slecht omdat ook de motor uit viel. Er waren enkele schepen in de nabijheid. Bij het F vrachtschip Tankmar dat schade in de nabijheid. Bij het Finse vrachtschip Tankmar dat schade aan de stuurinrichting had opge lopen, bevond zich vanmorgen een reddingboot uit Terschelling.' Verder hadden de Nederlandse kustvaarder Mangen en het Bra ziliaanse vrachtschip Mardulce met pech te kampen. De Duitse kustvaarder Ems wordt nog steeds vermist. De boorplat- forms Blue Water III en Staflo verkeerden vannacht in moei lijkheden omdat een aantal ka bels was gebroken. Er was ech ter gee direkt gevaar. ENSCHEDE (ANP) De 49-jarige heer C. Groenewoud, em ployé van de Algemene Bank Nederland in Enschede, heeft gis termiddag door het aanbieden van wat geld uit eigen zak een af persing van de bank door een 37-jarige Inwoner van Enschede voorkomen. De man meldde zich bij de kredietafdeling en wenste een direc tielid te spreken. Hij vroeg de heer Groenewoud om direkte uit betaling van 12.000 gulden om een schip mee te financieren. Toen dat niet meteen kon, greep hij in zijn jaszak en zei een pistool te zullen trekken omdat hij toch niets te verliezen had. De bankemployé gaf hem toen 25 gulden eigen geld en bood aan 100 gulden van zijn rekening op te nemen. Dat gebeurde en daarna liep het tweetal naar buiten. LEIDEN/GOUDA De af- meteen al enthousiast door de deling Zuid-Holland van de Bond ontvangen, bond van vee- en varkens- waren echter nog meer ge,a- handelaren heeft zich uit gesproken voor de verhui zing van de Rotterdamse veemarkt naar Leiden. Tij dens een onlangs gehouden vergadering heeft het be stuur een dringend beroep gedaan op de veehandela ren, vleesgrossiers, slagers en boeren de veemarkt in Leiden te doen slagen. Meer dan een jaar geladen heeft de gemeente Leiden voorgesteld de Rotterdamse markt over te nemen. Hiertoe zou de vrijdag markt worden opgeheven en zou er maandag en dinsdag in de Groenoordhal kunnen worden „gemarkt". Dit voorstel werd digden (o.a. Den Bosch Utrecht). Vooral de laatste beij verde zich zonder medeweten van de bond om de Rotterdam se veemarkt te krijgen. De ge meente Utrecht wil ook maan dag en dinsdag markt houden. De veemarktdirectie is ervan overtuigd, dat daardoor de aan,» voer op donderdag terugloopt",, aldus voorzitter Verweij. „Warr neer Utrecht zal slagen zijn wl twee markten kwijt n.l. donder dag Utrecht en vrijdag Leiden Ook moeten we er rekenirj mee houden dat binnen enkeli jaren de varkensmarkt in Gou da opgeheven wordt. Het is dal van bijzonder belang, dat wi dan nog een bloeiende veemark op donderdag hebben i' Utrecht".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1