Snelle vrijlating van Paul Getty verwacht Cavia laat graag met zich sollen als kind in huis Rechter bekijkt aansteker met vlam van 45 centimeter Bijdrage vernieuwing van mgr. Bekkers en De Vet in studie neergelegd DINSDAG 20 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Wie herinnert zich niet iets uit de geschiedenis rond 1492? Het is er op school als-het-ware ingehamerd: de ontdekking 'an Amerika door Columbus. Veinigen zullen hierbij ver- >and leggen met de komst van aet marmotje in Europa. De naam marmotje is natuurlijk niet juist. De juiste naam is cavia. Ms het land van herkomst noemen velen Peru, maar de cavia komt praktisch in het gehele noorden en westen van Zuid-Amerika voor. De bewo ners van Peru hadden wel tam me cavia's in hun woningen. Zij dienden dan echter als aan vulling op het menu, zoals wij konijnen houden. Europeanen hebben nooit voor zover be kend, cavia's als slachtdieren gehouden. Dat zal waarschijn lijk komen omdat men er een te grote verwantschap met de rat in ziet. Hoe dan ook, de ca via is wel ingeburgerd, maar dan als een allerliefst huis diertje. Kinderen zijn gelukkig met het diertje, het laat zich knuffelen, kan urenlang op schoot zitten, wordt graag aangehaald en laat zich door de poppenmoe- dertjes zelfs in een poppewa- gen toestoppen. Nooit zal de cavia agressief worden tegen de mens en dat op zichzelf is al een bijzonderheid. De cavia stelt geen hoge eisen aan zijn verblijf. Een houten kistje van 60 x 40 cm. is hem net zo lief als de mooist uitge voerde woning. De laatste ja ren zijn er cavia-kooien in de handel, welke zijn voorzien van een plastic onderbak. Deze kooien zijn uiterst hygiënisch en zeer eenvoudig schoon te maken. Elke zaak die gespe cialiseerd is in dierbenodigdhe- den, heeft deze kooien in di verse prijsklassen in voorraad. In deze speciaalzaken is tevens worden. Naast het gemengde droogvoer moet vers groenvoer worden gegeven. Er is geen groenvoer te noemen dat niet goed is voor de cavia. Alle groenteafval, mits goed gewas sen, komt in aanmerking, be halve sla. Sla moet met mate gevoerd worden, het is te wa terrijk en de cavia zal zich er aan overeten. Vitamine A-D, en vitamine C benevens het gehele B-complex mogen niet vergeten worden. Vitamine A-D altijd samen ge ven met kalk. Er zijn kalkpre- paraten waaraan de diverse vitamines zijn toegevoegd. Vraag erom bij de handelaar, ze zijn makkelijker te geven en er is geen geknoei met druppeltjes. Vrij nieuw zijn de droogvoeders in geperste vorm, speciaal vervaardigd voor de cavia. Hierin bevinden zich alle vitamines, mineralen en sporenelementen. Fruit en wortelen zijn een be langrijke aanvulling voor het menu. Hoewel de cavia geen grote drinker is, moet steeds een bakje met vers water aan wezig zijn. Om hem eens extra te verwennen mag ook af en toe een bakje melk vermengd met water gegeven worden. Omdat de cavia een knaagdier is, moet hier natuurlijk reke ning mee worden gehouden. Geef het dier wat wilgetakken om op te knagen: deze takken zijn rijk aan glucose en hou den, omdat ze vrij stug zijn, de snijtanden op de vereiste lengte. De verzorging van de cavia vereist een zachte hand. Voor al kinderen zijn daar soms bij zonder handig in. Neem een cavia nooit ruw op, maar pak hem met beide handen op waarbij een hand steeds onder de achterpoten wordt gescho ven. Controleer regelmatig de oortjes: indien een bruine af scheiding van het oorvocht te zien is, dat zich heeft vastge zet in de oorschelp, kan dit het beste verwijderd worden met lauw water. Daarna voor zichtig afdrogen. Ook de nagels dienen van tijd tot tijd een verzorging te on dergaan: De nagels groeien vrij snel omdat de cavia's niet in hun natuurlijk milieu leven, Bijna alle huisdieren kampen met dit euvel. Bijv. kanaries bij slechte zit- stokken en kleine huishondjes. Als de cavia lichte nagels heeft, is het knippen zeer een voudig. Het leven in de nagels herkent men aan de roze weer schijn. Knip de nagel ongeveer 1 mm. voor het leven af en wel van boven naar beneden en niet zijdelings, daar anders de nagel wordt platgedrukt en kans bestaat op inscheuren. Met donkergekleurde nagels zeer voorzichtig te werk gaan: liever iets langer laten dan te ver knippen. Borstel de cavia regelmatig: het verhoogt de glans van de vacht en losse ha ren worden verwijderd. Vooral in de ruitijd is borstelen beslist geen overbodige luxe. Maakt de cavia een zieke indruk, raadpleeg dan een dierenarts en ga niet zelf dokteren. Cavia's zijn vruchtbare dieren. Na de paring is na 4 weken aan het vrouwtje (zeugje) dui delijk te zien dat ze drachtig is. De draagtijd varieert van 65 tot 70 dagen. Meestal wer pen cavia's 2 tot 4 jongen, die na de geboorte gelijk kunnen zien, volledig behaard zijn en Ook Willem Duys kocht voor zijn dochtertje Dunja een cavia. eigenlijk al geheel op eigen be nen staan. De moeder zoogt de eerste tijd de jongen wel, maar na twee dagen eten ze toch ook al mee van het groen voer en het droogvoer. Geef ook wat brood geweekt in melk aan de jongen. Het beste is om het mannetje(beer) tijdens de drachtige periode en het op groeien van de jongen te ver wijderen. Men voorkomt hier mede, dat het zeugje direct na het werpen weer wordt be vrucht en jonge, pasgeboren dieren worden vertrapt. Na ongeveer 12 weken zijn de jongen eveneens vruchtbaar. Let op jonge knorrende beer tjes; zij zijn geslachtsrijp en nen het beste worden geschei den om vechtpartijen te voor komen. Tijdens vechtpartijen kunnen beschdigingen aan de oren ontstaan en soms lelijke vleeswonden. Als men wil fok ken met cavia's en vooral de verschillende kleurslagen die er zijn bestuderen, schaf dan een goed boek aan dat de materie veel uitgebreider behandelt dan dit artikel. Houdt u het bij een cavia voor de kinderen, dan zal het nie mand ontgaan welk een liefde er uitgaat van zo'n diertje, on verschillig of het een mannetje of een vrouwtje is. Naast droog voer heeft de cavia ook vers groenvoer nodig. de bodembedekking verkrijg baar. Het beste kan dienen het z.g. kattebakstrooisel, vanwege het grote absorptievermogen, maar daar kan niet mee wor den volstaan. Ter bescherming van de pootjes van de cavia moet er nog een flinke laag zaagsel of houtwol overheen. Ook hooi bewijst hier goede diensten. Houd het verblijf van de ca via regelmatig schoon. Het dier heeft een hekel aan voch tige ruimten. De cavia kan van nature goed koude verdra gen, maar het oppassen voor tocht blijft geboden. In de handel zijn diverse soor ten droogvoeders verkrijgbaar: meestal is dat gemengd konij- nenvoer. Op zichzelf kan konij- nenvoer voor de cavia geen kwaad, mits het in gepaste hoeveelheden wordt gegeven. Een handje vol per dag is ruim voldoende anders is de kans groot dat de dieren te vet (Van onze correspondent) ROME Er hangt een bange stilte rond de twee opzienbaren de ontvoeringszaken die Italië momenteel bezighouden. In Rome wacht mevrouw Gail Harris op de vrijlating van haar 17-jarige zoon Paul Getty. Nu bekend is, dat de fabelachtige hoge losprijs van zo'n slordige 13 miljoen gulden nagenoeg be schikbaar is, wordt verwacht, dat de ontvoerders van Paul Getty in de komende uren of dagen zich zullen melden met hun laatste instructies. In Turijn zit de familie Rossi Montelera in grote verslagen heid bijeen, hopend op een nieuw en positief contact met de ontvoerders van de 27-jarige Luigi Rossi di Montelera, zoon - van de Vermouth-koning Marti ni en Rossi. Volgens de politie zijn de kidnap pers van de 27-jarige Rossi be roepsmisdadigers. Na de eerste mededelingen dat Luigi ont voerd en in goede gezondheid was, hebben de ontvoerders da gen gezwegen. „Ze wachten tot de grootste consternatie achter de rug is", aldus een toelichting van de politie. In de zaak Getty is men niet zo zeker van een routine kidnap ping. In Rome wordt nog altijd met enig intuïtief wantrouwen aan de afwikkeling van deze hoogst merkwaardige zaak ge werkt. Er komen geregeld zulke tegenstrijdigheden en raadsel achtige feiten aan het licht, dat het moeilijk is om doorlopend aan een serieuze ontvoering te blijven denken. Niettemin heeft de hele publiciteit in deze zaak, alsmede de lugubere postzen- ding van een afgesneden mense lijk oor uiteraard ook zijn weer slag op de jongste ontvoerings zaak in Turijn. Ontvoeringen komen in Italië voor. In mei van dit jaar werd in Bergamo een 7-jarig jongetje ontvoerd. Bijna drie weken la ter werd het kind ongedeerd te ruggevonden uiteraard nadat het losgeld was betaald. Het jongetje was onlangs nog op een algemene audiëntie in het Vati- caan en werd toen eens er'tra vertroeteld door Paus Paulus. Een hartverwarmender slot van een ontvoeringstragedie kan men zich in Italië niet v.ensen' Omstreeks dezelfde tijd werden in San Marino een be jaarde arts en zijn dochter ont voerd. Ook zij kwamen na enige tijd ongedeerd vrij. (ADVERTENTIE) WASHINGTON (AP) - De Ame rikaanse Commissie voor Veili ge Consumptie Artikelen heeft haar Algemene Raad gisteren opdracht gegeven gerechtelijke stappen te ondernemen tegen de Importeur van in Nederland ge produceerde wegwerp gasaan- stekers. De vlam van de aanste kers kan namelijk een hoogte van 45 cm bereiken, waardoor al 111 gevallen van persoonlijke en materiele schade zijn gecon stateerd. oordeeld worden tot 550.000 dol lar boete. Bovendien kan de top directeuren veroordeeld worden tot een Jaar gevangenisstraf. Dat in geval de maatschappij niet van zins is de gevaarlijke aanstekers uit de markt te ne men. Slechts in 24 van de 111 gevallen heeft Consolidated Cigars de ge dupeerden een schadevergoe ding gegeven. De anstekers, vervaardigd door Rogers in Nederland, hebben een mechanische beperking van de hoogte van de vlam. Deze m wordt na gebruik echter niet au tomatisch gedoofd, zodat de vlam op zijn hoogste stand bu taan rondspat. Een federale rechter zal zich nu bezig gaan houden met de zaak. Waarschijnlijk zal hij terugna me door de importeur bevelen. Voorts zal voor de administra tieve rechter een hoorzitting worden gehouden om uit te ma ken of Consolidated federale wetten heeft overtreden, door de gevaren van de aanstekers niet aan de Commissie voor Veilige Consumptie Artikelen te mel den.. 1 „Misereor" legde bij steun nadruk op vorming Het Duitse bisschoopellike hulpwerk „Misereor", de grootste par.ic c:e organ' - tie voor ontwikkelingshulp in Europa heeft vorig jaar b: na 113 miljoen mark besteed aan in totaal 1.134 ontwikkel'.ngs- projecten in Afrika. Azië en Latijns Amerika. Het zwaarte- t punt lag daarbij op vorming en dienstverlening. Misereor benadrukt in het jaaroverzicht, dat het er bij de ontwikkelingshulp voor de der de wereld vooral om gaat de plattelandsbevolking, die tach tig en meer procent van de to tale bevolking uitmaakt, de bevrijding mogelijk te ma ken uit „de afhankelijkheid van grootgrondbezitters, die op uitbuiting uit zijn". Bij de financiering gaat het nret in de eerste plaats om het economisch nut, maar vooral om de mensen de ogen te ope nen, hen te p-:kke!en over zichzelf na te denken en hen tot eigen prestaties te brer^en. Daarom heeft men tot nu toe de helft van de ste' n aan de vorming ten goede laten ko men. Hervormde synode over investering Zuidelijk Afrika De hervormde synode zal zich "niet moeten distanciëren van de resolutie van de Wereld raad van Kerken uit 1972, waarin de wereldraad oproept tot volledige terugtrekking van Westerse investeringen in Zui- delijk Afrika. 4 Dit adviseert de Hervormde raad voor overheid en samen leving. De hervormde synode in een rapport. De raad ver- m langt niet dat de synode deze resulutie nu al tot haar eigen '"standpunt zal maken. Eerst zal de synode met de uitdaging die de resulutie vormt, in eigen kerk en in con tacten met het bedrijfsleven aan het werk moeten en dient er open discussie te worden ""'gevoerd, aldus het rapport. De synode wordt vervolgens geadviseerd te bevorderen dat het gesprek over het rassen- .vraagstuk in alle geledingen van de kerk op gang komt. om vóór de assemblee van de we- ""Veldraad in 1975 in Djakarta bijeenkomt, tot duidelijke be slissingen te komen. Morgen zal de hervormde sy node zich de hele dag met het rassenvraagstuk in Zuidelijk Afrika bezig houden. Zij neemt daarbij het rapport van de her vormde raad voor overheid en samenleving als uitgangspunt. De hervormde raad vindt het van groot belang dat de ker ken de uitdaging van de we reldraad serieus nemen. De In vesteringsresolutie van de we reldraad is volgens het rapport niet voor verschillende uitleg vatbaar: wel plaatst de her vormde raad vraagtekens bij de effecten die de Wereldraad van Kerken verwacht van het terugtrekken van investeringen vooral in Zuid-Afrika. Op dit moment acht de raad voor overheid en samenleving zich niet in staat te beoorde'en of de wereldraad een juist besluit heeft genomen. In het rapport adviseert de raad de hervormde s'-node emigratie naar Zuid-Afrika aan de leden van de kerk ten sterkste te ontraden. De raad spreekt eveneens als zijn me ning uit dat acties zoals de An- go!a-koff>-act:e er de hovrct- o'.itspanactie in beginsel posi tief moeten worden beoordeeld. het"een met wegneemt dat de raad verdere informatie over de directie uitwerking voor de zwarte bevolking gewenst vindt. De bisschoppen Bekkers en De Vet hebben van een verticalis- tisch-hiërarchise kerk een uitnodigende, meelevende kerk gemaakt, die openstaat voor iedereen, maar ook eerbied heeft voor iedereen, ook voor hen, die nog op een of andere manier verticalistisch-hiërar- chisch denken. Aldus betoogt dr. L. H. A. Groothuis in zijn boek „De Brabantse bisschoppen Bekkers en De Vet; wegbereiders van een vernieuwingsbeweging". Het eerste exemplaar van dit hoek is gisteren aan de bis schoppen Bluyssen en Ernst in de raadszaal van de katholieke hogeschool te Tilburg aange boden door prof. dr. H. van den Eerenbeemt. Het belangrijkste resultaat van de studie is de constatering, dat beide bisschoppen op grond van existentiële ervarin gen met concrete medemensen tot anderen theologische opvat tingen zijn gekomen dan ze tot dan toe hadden, waarbij het opmerkelijk is dat beide bis schoppen hun nieuwe opvatting tegelijk als theologisch meer juist, respectievelijk als meer in overeenstemming met het evangelie beschouwen, dan de opvatting die ze tot dan toe hadden. Door en na de concrete ervaring van mens en wereld en met name door en in eerbied voor de mens in zijn eigenheid „ont dekken", ze, aldus de schrij- lie: Jezus Christus zelf. Van de andere kant corrigeert en beïnvloedt deze „ont-dekking" de concrete ervaring hetgeen nogmaals het dialectisch ka rakter van theorie en praktijk onderstreept. Het feit, dat op deze wijze bei de bisschoppen zich hebben in gezet voor een synthese van ■geloof en leven, kerk en we reld, blijkt volgens de schrij ver, ook een vingerwijzing voor de oplossing van de con flictsituatie in de katholieke kerk van Nederland. Omdat de bisschoppen een duidelijke syn these tussen Kerk en wereld hebben gewild en ook, althans voor een deel, hebben gereali seerd, zullen zij een polarisatie als die waarin de katholieke kerk van Nederland zich thans bevindt, zeker niet zijn toege daan. Bovendien blijkt uit de houding van het Nederlands episcopaat tot nu toe bij conflictsituaties dat de bisschoppen enerzijds nergens van de verworvenhe den van Bekkers en De Vet zijn teruggekomen, anderzijds het ook niet tot een openlijk conflict met Rome hebben la ten aankomen. Ook dit laatste, aldus dr. L. Groothuis, blijkt in overeen stemming met het pastoraal concept van Bekkers en De Vet. Immers het uitgaan van en zich richten naar de indivi duele medemens heeft ook zijn gelding voor al diegenen, die hoe dan ook, vanuit een reli gieus en hiërarchisch vertica- lisme denken. Daarom zijn de bisschoppen zonder van hun ei gen pastoraal concept af te stappen al bij meerdere frictie- punten tot compromissen be reid gebleken. Daarbij blijkt als wezenlijke trek de voortdurende bereid heid om bij zaken waar funda mentele meni. gsverschillen be staan. steeds het gesprek aan te bieden, zodat de betreffende kwesties open blijven en men niet te snel het gevaar loopt noch eenvoudig te „gehoorza men", noch eenvoudig het „Roma Locuta" naast zich neer te leggen. In het eerste ge val zou men niet eerlijk en ge loofwaardig zijn. in het tweede geval zou me,, in een isole ment en in een open conflict geraken. De schrijver stelt, dat men voorlopig is aangewezen op het compromis. Mocht dit niet di rect tot stand komen, dan kan men tenminste de bereidheid to nen tot een verder gesprek. Dat dit tot resultaten kan lei den. zelfs daar w*ar men rc- elijkerwijs geen enkel resul taat meer verwachten zou, is ons gebleken uit de Parijse vredesbesprekingen inzake Vietnam, aldus dr. Groothuis. ^-bisschop van Den Bosch. WEPP D M G. de Vet, oud-b'sschop ven Breda. Hervormden wel, gereformeerden geen „2-procent" Bijna driehonderd hervormde kerkvoogdijen en dlakonlcèn hebben gereageerd op de op roep van het modernmen van de hervormde synode om twee procent van de kerkelijke In komsten te bestemmen voor untwikkelingssamcnwerking. Inmiddels is al een bedrag van 378860 gulden binnengekomen. Volgens de twee procent-rege ling wordt van alle hervormde gemeenten gevraagd zelf van hun geregelde Kerkelijke inko men twee procent over te ma ken voor ontwikkelingssamen werking. Driekwart is bestemd voor het oecumenische ontwik kelingsfonds van de Wereld raad van kerken. Het resteren de kwart blijft in Nederland voor voorlichting en bewust wording in eigen kring. De regeling is de uitwerking van het besluit van de Wereld raad van ''erken in' Uppsalo 1968 dat alle kerken, naast hun bijdragen aan zending en we relddiakonaat, een zodanig deel van hun normale Inkomen voor ontwikkelingssamenwer kiig besteden, dat sprake Is van een werkelijk offer. De synode van de gerefor- meerde kerk heeft vorige week in Lunteren besloten de kerken niet te vragen deel te nemen aan het twee procents-fonds van de Wereldraad van Ker ken voor de ontwikkelingssa menwerking. rie svp~dr vindt de ontwikke lingssamenwerking wel van :~oot be'ang maar meent dal via de ™eds bestaande kana len zending en wcrelddiako naat daar steun aan moet v.orden gegeven.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11