Meerderheid Kamer wil af van stakings verbod ambtenaren CeidóGSaivuvni ENGELAND ZIT ZONDER WARMTE Caballero filter Spoedig beraad over fase 2 van bestand anders dan andere Energieverbruik in het leger beperken Man rijdt onder invloed bejaarden dood Clementie IRA-leden Ier ij gen levenslang voor 'slordi thuiskomers' ige VRIJDAG 16 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA (Van onze pralementaire redactie) DEN HAAG - Een grote meerder heid van de Tweede Kamer vindt, dat het verbod voor amb tenaren om te staken moet wor den afgeschaft. Een flink aantal fracties, waaronder de Anti-Re volutionaire Partij, wil echter het „gat", dat hierdoor naar hun mening ontstaat, opgevuld zien. Gedacht wordt aan het op nemen van een disciplinair sta- kingsverbond in de rechtspositie regeling van de ambtenaar. Dit bleek gistermiddag bij de eer ste ronde van het debat over een wetsontwerp, dat nog da teert uit de periode van het ka binet-De Jong, om het straf rechterlijk stakingsverbod voor ambtenaren en spoorwegperso neel op te heffen. Als dit wetsontwerp wordt aan vaard - en dat zit er dik in - is een stakende ambtenaar niet langer strafbaar en verdwijnt de ongelijkheid met de werkne mers in het particuliere be drijfsleven. In het oorspronkelijke wetsont werp van het kabinet-De Jong werd voorgesteld de opheffing van het stakingsverbod gepaard te doen gaan van het opnemen van een disciplinair stakingsver bod in het ambtenarenregle ment. Minister De Gaay Fort man zag hiervan de noodzaak niet in. Zijn visie werd, zo bleek in de Tweede Kamer, gedeeld door de „progressieve drie" en de PPS en CPN. Zij zegden de bewindsman hun steun toe, evenals trouwens de KVP. Fractieleider Kruisinga van de CHU zei, dat zijn fractie positief stond tegenover het oorspronke lijke regeringsvoorstel. Hij be schuldigde de minister van ge brek aan elegantie door zijn plannen, hierin wijzigingen aan te brengen, publiek te maken, zonder deze eerst aan de orga nisaties van ambtenaren te heb ben voorgelegd. TEL AVIV-CAIRO (reuter-AP-U- stemming is bereikt over de uit- PI) Israëlische en Egypti- wisseling van de krijgsgevange- sche officiern zullen spoedig enn en de overdracht van de bijeenkomen voor besprekingen controleposten aan de VN. over nieuwe posities van hun Algemeen wordt verwacht dat troepen op de beide overs van deze tweede fse van de uitvoe- het Suezkanaal, nu er overeen- Arabieren verbaasd over Nederlandse transporthulp aan Israël Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Verontwaardi ging aan Arabische zijde en ge voelens van dankbaarheid in Is raël zijn het gevolg van de komst van een konvooi Neder landse vrachtwagens, dat in Haifa is gearriveerd om te hel pen de Israëlische citrusoogst van de velden te vervoeren naar havens, vanwaar de vruchten zullen worden geëxporteerd. De vrachtauto's en de uit ver schillende delen van ons land afkomstige chauffeurs, zijn *ge- contracteerd door het Rotter damse transportbedrijf De Lely. Hoewel het hier om een zakelij ke transactie van een particulie re onderneming gaat, ziet men er in Arabische landen een nieuw bewijs in van de pro-Is raëlische houding van Neder land. „We zijn een internationaal trans portbedrijf en we doen niet aan politiek", aldus een woordvoer der in Rotterdam. „Als onver schillig welk land een contract met ons zou willen aangaan voor een dergelijk transport, zouden we daar ook op ingaan". De eigenaar van het bedrijf, de heer De Lely, is roet het kon vooi mee naar Israël gereisd. Berichten dat zijn vrouw in Rot terdam telefonisch zou zijn be dreigd, worden door een in de zaak werkzame zwager van' de heer De Lely met Klem tegenge sproken. ring van het bestand minder ge makkelijk zal verlopen dan de eerste. Centraal staat de positie van de troepen op 22 oktober. Egypte eist de terugtrekking tot de be standslijnen van die datum; Is raël houdt staande dat geen mens weet hoe de lijnen toen liepen. Gisteren werden de eerste l£% Is raëlische en 375 Egyptische krijgsgevangenen naar Tel Aviv Cairo gevlogen. De Israëliërs, in pyamaS gekleed en kaalge schoren, werden bij hun aan komst in Tel Aviv met gejuick en bloemen begroet. De aan komst van de Eghptische ge- vangenn, verliep in Cairo heel wat onopvallender. Zij verlieten het toestel op een uiterste uit hoek van het vliegveld. Hun verwanten waren niet op de hoogte gesteld. De gevangenen lieten zich in het algemeen lo vend uit over de behandeling in Israël ondervonden. Syrië heeft- bich tot dusverre geheel afzijdig gehouden wat de uitwisseling van gevangenen betreft. Ge schat wordt dat ongeveer hon derd Israëliërs in Syrië gevan gen zijn. Israël heeft aan het Syrische front 380 Arabische ge- vangenn gemaakt. De Libische leider, kolonel Gadaf- fi heeft president Anwar Sadat van Egypte telegrafisch verwe ten de oorlog tegen Israë 1 te zijn begonnen zonder Libië heb ben ingelicht en eveneens zon der Libië een bestand te hebben gesloten. ROME (AP) De ontvoerder van Paul Getty II hebben be- wijsmaterial geleverd dat aan toont dat de jongen in leven is, zo heeft de advocaat van de fa milie gezegd. De v.eder, de voormalige actrice Gail Harris, heeft met de ont voerders gesproken en vijf vra gen gesteld die alleen de jongen zou kunnen beantwoorden. De antwoorden waren in overeen stemming met de verachtingen van de moeder van de jongen. NVV geeft prins een standje UTRECHT (ANP) - Het NVV heeft in zijn officieel orgaan „de Vakbewe ging" Prins Bernhard een standje gegeven, omdat hij op een bijeenkomst van Londense werkgevers heeft gezegd: „veel men sen hebben de neiging om al hun ongeluk, frustra ties, verveling eenzaam heid, kortom al hun pro blemen die ze vroeger weten aan God, het nood lot, de koning en de rege ring, nu af te wentelen op „big business." Het NW weet niet of men sen hun eenzaamheid aan „big business" wijten, „Maar dat „big business" de oorzaak kan zijn van menselijk leed en dat de multinationale concerns een te weinig gecontro leerde macht vormen - die vaak - zoals in het beruch te geval van de ITT in Chili - op ontoelaatbare wijze wordt aangewend, dat zou prins Bernhard bekend moeten zijn". Het NVV houdt de prins een „aardige Engelse zegswijze" voor: „Heer, help mij mijn grote mond dichthouden over dingen waar ik niets van weet". De wereld is aan het hamsteren geslagen in een soort privé-oorlog tegen de benzineschaarste. Die schaarste treft niet alleen lan den als West-Duitsiand, maar ook bijvoorbeeld Thailand in het Verre Oosten. De regeringen waarschuwen evenwel tegen het enorme gevaar dat een eigen benzineopslag met zich meebrengt. De Duitsers zullen trouwens moeten wennen aan het idee dat 25 november vermoedelijk ook voor hen de autoloze zondag aanbreekt, mogelijk zelfs een autoloos weekeinde. Harde actie EEN VAKBONDSBESTUURDER heeft dezer dagen betoogd, dat de vakbeweging zich bij fusies, ingrijpende reorganisaties en bedrijfs sluitingen veel harder moet gaan opstellen. Anders zou de vakbewe ging ernstig het risiko lopen ten opzichte van haar achterban onge loofwaardig te worden. Zo'n kreet is begrijpelijk, als men haar in verband brengt met het kortzichtige beleid op grond waarvan soms tot fusies en bedrijfsslui tingen moet worden besloten; ook met de weinig fraaie manier waarop soms ingrijpende bedrijfsreorganisaties worden voorbereid en bekend gemaakt. Maar we zetten een vraagteken, wanneer de betreffende vakbonds man verkondigt dat hardere actie ook nodig is om de werknemers gelegenheid te geven hun onlustgevoelens te kunnen afreageren. Er zijn immers diverse gevallen waarbij bedrijfssluitingen en fusies noodzakelijk blijken, zonder dat de werkgevers of het ondeme- mingsbestuur een fout beleid kan worden aangewreven. NIET ALLEEN KAPITAALVERSCHAFFERS en werkgevers hebben schuld aan de inflatie en de concurrentie waaraan menig bedrijf ten slachtoffer valt; ook de vakbeweging heeft soms boter op haar hoofd. Bij haar streven naar een beter sociaal beleid, naar hogere lonen, naar uitbreiding van de sociale zekerheid van jeugd tot ouderdom vergeet - met anderen - de vakbeweging dat er in de zwakkere be drijfssectoren wel slachtoffers moeten vallen. Harde actie? Goed; maar dan proberen ook zelf brandschoon te zijn. Dan bijvoorbeeld niet de overheid aanklagen omdat die samen met de werkgevers te veel buitenlandse werknemers in Nederland toe laat, terwijl hier toch zoveel eigen werklozen zijn. Dan zal de vak beweging eerst bereidheid moeten opbrengen om te helpen de be wuste arbeidsplaatsen voor Nederlandse werkkrachten aantrekkelijk te maken, zonder dat dan meteen het hele loonbeleid in vervolg daarop op de helling wordt gezet. DE VAKBEWEGING ZEGT TERECHT, dat ze alles op alles moet zet ten om ten opzichte van de achterban geloofwaardig te blijven. Maar op enkele punten zullen daarbij ook consequenties voor haar el- gen beleid betrokken moeten worden. GRONINGEN (ANP) Gisteren zijn twee bejaarden bij het oversteken van de Rijksstraat weg te Haren (Gr.) aangereden door een personenauto. Het wa ren de 80-jarige mevrouw Schilt-Nijs en de 80-jarige heer Koolhof. De vrouw was op slag dood en de man overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. De bestuurder van de wagen, een 57-jarige vertegenwoordiger uit Groningen, verkeerde volgens de politie onde/ invloed. Het is de vierde keer dat hij een onge luk veroorzaakte na gebruik van sterke drank. Hierbij viel reeds eenmaal een dode. De twee bejaarden waren de Rijks straatweg al bijna geheel over gestoken toen de auto hen schepte. Zij waren uitgeweest en weer op weg naar het be jaardentehuis waar zij woonden. (Van correspondent) bruikt worden voor publiciteit. Schijnwerpers zijn ook al verbo den, zodat talrojke sportwed strijden geen doorgang kunnen vinden. LONDEN Groot-Brittannië zit sinds gisteren vol klappertan dende mensen, een gevolg van „operatie ijskast". In het kader van de noodtoestand hebben Deze noodmaatregel, die tot doel zwakker worden. Op de tv- schermen krimpen de beelden dan in elkaar. duizenden kantoren, winkels, banken, café's, restaurants, scholen, kerken en kapellen, bioscopen, musea, bibliotheken en openbare zalen een verbod gekregen electrische verwar ming aan te knippen. In de ste den mag geen stroom meer ge- Ed. Laurens Continental heeft zoveel mogelijk electrici- teit te sparen, spruit voort uit een nieuw loonconflict in de Britse mijnen en de electrische bedrijven. Dergelijke conflicten zijn een jaarlijkse traditie in Engeland. Het is al de derde achtereenvolgende winter, dat zij zich voordoen in vrijwel alle Britse gebouwen zonder centrale verwarming worden electrische kachels ge bruikt om de koude te bestrij den. Momenteel kan je een zwa re boete oplopen als je in je winkel of kantoor zo'n kachel laat branden. Thuis mag het echter nog. Ook vele nieuwe gebouwen worden compleet electrisch verwarmd. Miljoenen Londense kantoor- en winkelbedienden proberen nu aan het werk te blijven door ge regeld bakjes gloeiend hete kof fie en thee te drinken en zich zo warm mogelijk in te pakken. Zware overjassen, wollen sjaals en dikke laarzen zijn eensklaps weer in de mode. Op de BBC slaan de noodgenera- toren weer klaar. Voltage-ver minderingen kunnen daar tot gevolg hebben, dat grammo foons trager beginnen te draaien en dat de uitzendingen LONDEN (UPI) Een recht bank in Winchester heeft zes mannen en twee vrouwen uit Noord Ierland tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld we gens het plegen van een reeks bomaanslagen in Londen in maart van dit jaar waarbij on geveer 250 mensen gewond raakten. Elk van hen kreeg bovendien nog eens 20 jaar wegens samenzwe ring om nog meer bommen te plaatsen. Een negende verdach te was woensdag vrijgesproken. De bende stond onder leiding van de 22-jarige Dolores Price, die een hoge positie bekleedde in de „voorlopige" vleugel van het Ierse republikeinse leger in Bel fast. Op een na, hebben allen tijdens de acht maanden van hun voor arrest geweigerd vragen te beantwoorden. Zij hebben alleen verklaard niet schuldig te zijn. C7 UTRECHT (ANP) - De Utrechtse economische politierechter heeft bU de berechting van overtre ders van het zondagsrij verbod clementie getoond voor wat hij noemde „de slordige thuiskomers", de mensen die net na zon dagmorgen drie uur wer den aangehouden. Hoewel de officier van jus titie geen enkele toleran tie wilde toestaan en on voorwaardelijk 500 gulden boete eiste, varieerde de uitspraak van 250 tot 350 gulden. De politierechter verklaarde strenger te zullen optreden tegen mensen die denken op grond van hun hoge inko mens het risico van 500 gulden wel te kunnen lo- gulden wel te kunnen lo pen. In Arnhem werd een over treder vrijgesproken. Hij was als monteur op weg naar een café om een amusementsautomaat te repareren. Zijn advocaat wees op de toch al moei lijke situatie van de hore cabedrijven. Een pompbe diende werd tot 25 gulden veroordeeld omdat hij een paar liter benzine had verkocht aan een brom fietser. BESCHERMING IJSBEREN OSLO (Reuter) De Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Canada, Noorwegen en Denemarken'zijn overeengekomen de jacht op ijs beren vrijwel geheel te verbie den. Alleen de Eskimo's in Alaska, Canada en op Groen land behouden beperkte jach- trechten. MINISTER VREDELING: DEN HAAG (ANP) Minister Vredeling van Defensie heeft gisteren in een brief aan alle hoofden van defensie-organisa ties en aan de bevelhebbers van de krijgsmachtamderdelen aan wijzingen gegeven om het ener gieverbruik birmon het defen sie-apparaat te beperken. De bewindsman wil onder meer, dat zoveel mogetijk ook voor dier.streizen gebruik wordt gemaakt van het openbare ver voer. Het totale defensie-appa raat omvat circa 145.000 man. 'oorts wijst de minister in zijn brief op de mogelijkheid van beperkende r regelen, die voornamelijk n liggen op het terrein van gebruik van alle brandstofverbruikende motoren en installaties en het gebruik van verwarming, licht en water. De beoogde bep rking mag, aldus de minister. Ie operationele in zetbaarheid, inclusief de geoe- f.'ndheia, niet aantasten en evenmin het leefklimaat ingrij pend ongunstig beïnvloeden. Statussymbool ALS SOCIOLOOG DR. HEEREN gelijk krijgt, wordt het hebben van een groot gezin straks statussymbool. Dank zif dat verschijnsel kan dan op langere termijn voorkomen worden, dat in Nederland het geboorte-overschot zo onder de nullijn daalt, dat het voor de samen- leving problemen gaat opleveren. Maar het gaat dan weer mis, in dien de lagere standen net als voorheen de auto en tegenwoordig de caravan en de weekendboot ook het grotere gezin van het es tablishment willen overnemen. Het verschil tussen stad en platteland, of katholiek en humanist heeft, aldus dr. Heeren, met het kindertal niets meer te maken; het zou eerder een teken van luxe zijn, of zo iets als de trotse Niobe, die volgens het Mythologisch verhaal vanwege haar zeven zoons en ze ven dochters iedereen met de nek aankeek. In de toekomst wordt proletariaat dus een begrip met geheel andere inhoud. En het leuke wordt dat, wanneer kinderen die zelf status symbool geweest zijn niet voor hun ouders willen onderdoen, de hele samenleving straks .hogere stand" is. Tenzij ook dan de kinderen weer beslist niet willen piepen zoals de ouderen zongen. Misschien wordt dan wel „gewoon mens zijn" ons statussymbool. Voor recreatie naar de kerk VOOR ME NI GWETHOUD ER is de tijd van de begrotingsbehandeling er een om nachtmerries van te krijgen. Voor sommige edelachtbare heren gelukkig ook de tijd van unieke vondsten. Zo de Voortxhotense wethouder, die maandag toen hem in de raad het vuur aan de schenen werd gelegd vanwege het geringe tempo in zijn recreatiebeleid, uitriep: "En ze hebben me verteld dat naar de kerk gaan misschien ook wel een vorm van recreatie is." Toegegeven: er wordt tegenwoordig in de kerk vaak geapplaudisseerd e nook wel eens gelachen. Maar toch een lugubere gedachte! Straks komt iemand in B. en W. op het idee om dan ook maar bi; kerkbe zoek vermakelijkheidsbelasting te gaan heffen. Met aan de deur oen pastoor of koster die de kaartjes afscheurt. Dan gaat misschien ook het gemeentebestuur propaganda maken voor een beter kerkbezoek op zon- en feestdagen. Onze eigentijdse herle ving van de simonie; de fiscus staat voor niets.' Weeroverzicht ■fit zonnig mist 19 temperaturen luchtdruk in milhbaren opklaringen hagel -w-w warmtefront H hoge-drukgebied «2? bewolking sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebied regen onweer windrichting verplaatsingsrichting DE BILT Het ziet er naar uit dat aan het onstuimige weer van de laatste dagen reeds een eind is gekomen. Nadat een de pressie via Zuid-Noorwegen naar het zuiden van de oostzee trok, kwam nabij de Far-Oer een nieuwe storing tot ontwikke ling. De wind die gisteren aan de kust tot stormkracht aanwak kerde nam vanmorgen in kracht af. De west tot noorwestelijke wind voerde via de noordzee lucht aan die zijn begrenzing boven het zuiden van ons land vond. Verwacht wordt dat de storing, nabij de Far-Oeer, naar Denemarken koerst. Hierdoor zal de wind aan de kust bij ons weer toenemen en naar het noordwesten draaien. Hiermee wordt via de Noordzee koude lucht aangevoerd waarin mor gen de middagtemperaturen iets lager zullen zijn. Vooruitzichten voor zondag, opge steld door het KNMI op donder dag om 18.00 uur: Plaatselijk buien, iets lagere tem peraturen. Weersvooiv"? "h'en 'n c je: voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 4 Min. temp omstreeks 3 graden; Max. temp.: omstreeks 8 gra den: WEERRAPPORTEN Vllstlngen Zrt. Limburg 1. bew. L bew Helsinki InnsbrUck Kopenhagen 1. bew. Istanbul Lat Pal mat

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9