Operatie „Dode Stad" in Frankrijk groot succes Statiegeld auto's ongeloofwaardig plan na JÉ*— (L* pf de handen kunnen uit de mouwen Predikanten vragen kerken steun voor Israël EIS VAN 2,5 IAAR TEGEN KRUIDENDOKTER R a n d k r a n t VRIJDAG 16 NOVfcMöER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 y (\An onze correspondent) PARIJS De gisteren door de Franse middenstand georgani seerde operatie „dode steden" uit protest tegen de prijsbeheer- singsmaatregelen is (met uit zondering van het uiterste oos ten en het verre westen van het land) een nagenoeg totaal suc ces geweest. Meer dan 97 pro cent van alle winkels waren ge sloten en in de avond en nacht was geen enkele etalage ver licht en geen enkele lichtrecla me ontstoken. Uitsluitend de apotheken waren open en een aantal supermark ten en grote warenhuizen. Deze laatste groep vreesde terecht represailles van de zijde van de stakende detailhandelaren en in een aantal warenhuizen was een deel van het personeel met traangasbommen gewapend en werd met politiehonden gepa- trauilleerd. Dit nam niet weg dat een groep stakende winke liers in de middag de afdeling gereedschappen en doe-het-zelf artikelen van de grote Parijse warenhuizen Galeries Lafayette klein geslagen heeft. En in Roanne werden kopspijkertjes uitgezaaid op de parkeerplaat sen van de supermarkten. Men kon gisteren in Frankrijk prak tisch geen benzine tanken, geen voedsel en geen sigaretten ko pen, zijn haar niet laten knip pen. met grote moeite slechts een krant bemachtigen, geen glas bier drinken, geen band la ten plakken en zelfs niet uit gaan. De nachtclubs van Pigalle waren gesloten, de zogenaamde stripjoins eveneens en zelfs de etablissementen waar eenzame heren troostrijke verpozingen kopen. Met het ten noorden van de Loire heersende naargeestige novem berweer maakte althans dat deel van Frankrijk donderdag een uitermate neerslachtige in druk. Het is waarschijnlijk dat de kleinhandelaren in groente en fruit, van wier staking en boycot de hele actie is uitge gaan, hun verzet tegen de prijs- beheersing blijven voortzetten, terwijl zeker kleinere handela ren met de overheid zullen gaan praten. iJBWf ^IBbSb jn .rvrlin. Q. De Westduitse politie heeft de twee ontvoerders van de 27- jarige Evelynn Jahn. dochter taurant concern Wienerwald, gearresteerd. Evelynn woens dag uit München .ontvoerd, is weer bij haar vader, nadat deze een losgeld van drie mil joen Mark heeft betaald. Rechts haar verloofde Gunter Preitzner. De 50-jarige Jahn (links) is één van de rijkste mannen van Europa. Toen hij in 1956 zijn eerste eethuisje in München opende had hij pre Van een onzer verslaggevers cies 250 Mark op de bank ROTTERDAM Op de derde beurs Eigenhandig in de Ahoy'hallen in Rotterdam-Zuid kunnen de bezoekers van zaterdag 17 tot en met zondag 25 november de handen flink uit de mouwen steken. Er zijn stands waar men troffel, cement en stenen kan hanteren, waar men wandbekledingsmaterialen kan proberen, zoals verf, behang e.d. Voorts kan de bezoeker de bloemschikkunst beoefenen, en bijv. meewerken aan een grote reliëfwand van papiermaché. Electrische handgereedschappen liggen klaar voor gebruik, en voor degenen die hun onderdanen tekort gedaan voelen is er de mogelijkheid een bal letje te gaan trappen. De beurs is vooral gericht op de doe-het-zelf activiteiten aan en rond de woning. Maar ook aller lei handvaardigheden komen aan bod, waarbij men heel zijn artistiek-creatieve hart kan op halen. Belangrijk zijn ook de demonstratiestands van het Rot terdamse energiebedrijf en de gemeentelijke drinkwaterlei ding, waarin men op de juiste herstel- en aanlegwerkzaamhe- den wordt geweren en op geva ren wordt geattendeerd. De in totaal 130 stands bieden ook een flink aantal primeurs. Zo is er een hobby-lasapparaat dat op de autoaccu werkt, er is een pasklaartapljt op werkelijk ka merbreed formaat, dat men via een tekening zelf kan bestellen, er zijn touwkrukken in bouw pakket, een bouwpakket of pas klaar te leveren huisbar die in een wip is om te toveren tot bij zettafel, voorts 'n minispanning- rail, en aquadraad, waarmee men planten blijvend en juist genoeg van water voorziet. Nieuw zijn ook de bouwpakket ten voor ondermeer Comptoise- klokken, en een ladderbankje dat steun en veiligheid biedt en bovendien kan worden gebruikt als afhouder bij het plaatsen van een ladder tegen de muur. Wandbreed linnen of schuimvi- nyl op asbestrug, een brandpre ventiesysteem en zelfs kermis- bouwdozen maken deze beurs Eigenhandig zeker ook op zon dag de moeite van een bezoek waard. De metro brengt de be zoekers vrijwel voor de deur. Commissie bevolkings vraagstuk verdeeld DEN' HAAG (ANP) De kennis van effectieve voorbehoedmid delen en van de wijze waarop deze verkrijgbaar zijn, is nog steeds aanzienlijk geringer dan de openheid doét vermoeden waarmee de seksualiteit tegen woordig in Nederland wordt be handeld. Dit staat in het inte- rir.irapport van de staatscom missie bevolkingsvraagstuk (voorzitter prof. dr. P. Munten dam), dat vandaag is gepubli- ctrd. De commissie is niet una niem in haar aanbevelingen. Een minderheid neemt een afwij kend standpunt in. Het ir een dringende eis dat de Nederlandse ouders in staat zijn hun verantwoordelijkheid met betrekking tot de gezinsvorming te dragen. Ook is het wenselijk de jeugd op te voeden in het be wustzijn dat er een bevolkings vraagstuk bestaat, aldus de commissie De hulpverlening nodig om de wensen ten aanzien van kinder tal en geboortespreiding een groter effect te laten krijgen moet intensiever, doelmatiger en meer gericht zijn, aldus het 'interimrapport. De staatscommissie vindt dat de overheid een voorbeeld kan ge ven om het recht op zalfom- plooiing van de (gehuwde) vrouw te laten uitkomen. Dit zou kunnen gebeuren door meer dan tot .nu toe de vrouw ambtelijke carrièremoge lijkheden te bieden. De commissie wil hoorzittingen houden om meer informatie te krijgen over opvattingen over het bevolkingsvraagstuk. Onderscheidi ng oud-minister T. Brouwer >EN HAAG (ANP) Aan mr. T. Brouwer, oud-minister van Landbouw en visserij, zijn gis termiddag de versierselen uit- i gereikt, die behoren bij het commandeurschap in de orde van Oranje-Nassau. Dit gebeur de door de minister-president j drs. J. M. den Uyl in een intie- 1 me bijeenkomst op het depar- i tement van Algemene Zaken, in j aanwezigheid van vice-minis- ter-president, mr. A. A. M. van Agt. Geen tekort aan plastic vuilniszakken DEN HAAG (ANP) Directeu ren van reinigingsdiensten delen nog niet de bange verwachting van veel huisvrouwen die me nen dat er op korte termijn een tekort zou dreigen aan plastic vuilniszakken. De producenten van de vuilniszakken zeggen: de grondstof (polyethyleen) was al schaars sinds het begin van het jaar. De olieboycot heeft het beeld nog meer onoverzichtelijk gemaakt. Maar tot dusverre hebben wij dat aantal kunnen produceren wat wij van plan waren. Als er huisvrouwen zijn die kla gen dat in sommige winkels geen vuilniszakken meer te koop zijn, ligt dat niet aan de producenten, maar aan de tus senhandel, die wellicht de zak ken vasthoudt in de verwach ting dat de prijzen zullen stij gen. Ook kan de vraag naar vuilniszakken zijn toegenomen omdat ze blijkbaar worden ge hamsterd. De ongeveer 350 miljoen vuilnis zakken die de Nederlandse be volking per jaar verbruikt, worden voornamelijk geprodu ceerd in drie Nederlandse be drijven, namelijk te Rotterdam, Hardenberg en Amsterdam. Ook is er import uit Oostbloklanden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Veertig predikanten, afkomstig uit verschillende ker ken hebben tijdens een beraad in Den Haag hun teleurstelling ken baar gemaakt over de stellingname van de hervormde en vooral de gereformeerde synodes ten aanzien van Israël, zoals dit blijkt uit het antwoord van beide synodes op de brief, die de rabbijnen van Nederland aan de kerken hebben gestuurd. Men acht dit antwoord te mager, denheid met het joodse volk", te onduidelijk en onvolledig en Omdat het standpunt van de Ne- heeft het eigen standpunt in ne gen stellingen vervat, die aan de beide synodes zullen worden toegezonden. Met name verwijt men de synodes, dat zij wel zeggen zich verbonden te voelen met Israël, maar dat zij daaruit niet de consequenties trekken. De kerken hadden de aanval op Israël, die nota bene op Grote Opperrabbijn Fink toonde tijdens Verzoendag plaats vond, moeten een toelichtende persconferentie derlandse bisschoppen nog niet bekend was, had men geen con tact gezocht met katholieke me destanders, maar men hoopt dat wel te doen, vooral nu het in middels gekomen antwoord als teleurstellend, nietszeggend en volledig onduidelijk werd erva- Parijse winkeliers demonstreerden gisteren tijdens de „Operatie Dode Stad" tegen de maatregelen van de regering voor een prijsstop. veroordelen en zij moeten zich ondubbelzinnig vóór het veilige bestaan van Israël uitspreken, niet minder dan voor de rechten van de Palestijnen. ,Onze solidariteit met Israël houdt niet in, dat' wij het op alle punten met het door de Israëli sche regering gevolgde beleid eens zouden zijn", zegt men, maar „Als christenen hebben wij een speciale historische en geestelijk gefundeerde verbon- met name zijn teleurstelling over de zin in het antwoord: „Juist omdat zij bekommerd zijn om het lot en de identiteit van het joodse volk, dat na een eeuwenlange vervolging ver langt naar een veilig tehuis, menen de bisschoppen niet te kunnen volstaan met een ver oordeling van dit geweld". ,Is dat cynisch of komisch? Ik weet het niet", aldus opperrab bijn Fink. Eerste gesprek min. Pronk in Indonesië DJAKARTA (AFP) De Neder- landse minister van ontwikke lingssamenwerking, drs. J. P. Pronk, die tevens voorzitter is van de IGGI (intergouverne mentele groep voor Indonesië) heeft zijn eerste gespreksronde over de behoeften aan steun van Indonesië met leidende In donesische regeringsfunctiona- r-ssen afgesloten. Minister Pronk heeft ook toege zegd, te spreken over kritiek van studenten van de Gadjah- iii2da universiteit in Jogjakarta, indien zijn officiële rooster tijd laat voor een dergelijke discus sie ever buitenlandse invloed. Zoon Rossi verdwenen TURIJN (AFP) —De 27-jarige Luigi Rossi di Montelera, zoon van de president-directeur van de Vermouth-distilleerderijen van Martini e Rossi In Turijn, wordt sedert woensdag vermist. Men vreest een ontvoering. Overval op kasloper Organisatie autorijders: Van onze parlementaire redaktle DEN HAAG Het plan van de egering om statiegeld te heffen op auto's om zo het wrakken- probleem te lijf te kunnen Is een ongeloofwaardig plan. Dat is de mening van de RAI en BOVAG die gisterochtend werd vertolkt tijdens de speciale openbare hoorzitting van de verkeerscommissie uit de Twee de Kamer over de wetsontwer pen van de regering betreffende heffing van 200 gulden statie geld op de aanschaf van een nieuwe auto en het ontwerp ken tekenplicht voor motorrijtuigen, die op de weg staan en niet aan het verkeer deelnemen. De woordvoerder van de RAI, de heer F. J. van Haaren, zei: „Ik ben een voorstander van de parlementaire democratie, maar deze commissie zou zich erg ongeloofwaardig maken, als dit ongeloofwaardige wetsont werp wordt aangenomen". Bij alle organisaties en instellin gen, die op de hoorzitting wer den gehoord, bestond veront waardiging over het plan van de regering de opbrengst van de 200 gulden statiegeld recht streeks naar do algemene mid delen te laten vloeien in plaats van naar een speciaal voor de wrakkenopruiming ingesteld fonds. Volgens RAI en BOVAG wordt de maatregel bovendien in 1975 overbodig, als de kentekenplicht en de plicht tot betaling van motorrijtuigenbelasting wordt uitgebreid tot de gehele levens duur van het voertuig. De commissie van overleg voor het goederenvervoer en de alge mene verladers- en eigen ver voerders organisatie noemden de voorgestelde regeling van het statiegeld ondoelmatig op dezelfde gronden als RAI en BOVAG. Bovendien vrezen deze twee organisaties dat de statie geldheffing prijsverhogend zal werken en dat tenslotte de con sumenten het gelag moeten be talen. „In onze bedrijfstak wordt met etn zeer geringe marge gewerkt, daarom weegt elke last. hoe klein ook". De vertegenwoordigers van de handelsreizigers zijn bang dat de heffing van 200 gulden statie geld per nieuwe auto de han delsreizigers op hoge kosten zal jagen. „Als men ervan uitgaat dat een handelsreiziger om de twee tot drie jaar een nieuwe auto koopt, dan betekent dat een extra last van vier tot zeshonderd gul den". Omdat de handelsreizi gers bang zijn dat bij verkoop van hun auto de 200 gulden niet zal worden teruggevangen, stel den zij voor om bij verkoop van de auto telkens deel 1 van het kentekenbewijs terug te sturen naar de rijksdienst voor het wegverkeer. Inlevering betekent dan teruggave van de 200 gul den. Iedere volgende koper van de wagen moet dan zelf maar weer 200 gulden op tafel leggen. De ANWB stelde: „voor het op lossen van het autowrakken-pro bleem biedt het ontwerp geen reële oplossing. Aangezien de heffing geen doel heeft en geen bestemming, doch voor de eerstkomende jaren wel een hoge opbrengst, kan de heffing worden beschouwd als een ge dwongen renteloze staatsle ning". Van onze correspondent DEN BOSCH Iets meer dan een jaar nadat de kruidendokter Wil lem van de M. een diefstal pleegde van 1,2 miljoen op de kassier Thomas de Lange van de Grenswisselkantoren stond hij gistermor gen voor hetzelfde feit terecht. Ten laste legging: diefstal met ge weldpleging. Want niet alleen had de kruidendokter meer dan een miljoen ontvreemd, maar bovendien had hij met een rubber hamer getracht de schedel van de kassier van de Grenswisselkantoren zo danig te beschadigen, dat een eventuole herkenning van de dader onmogelijk zou zijn. Negenhonderdduizend gulden van de miljoen die de kruidendokter gestolen heeft is nooit terug gekomen. Dit was een van de belangrijkste punten gistermorgen op de rechtzitting In Den Bosch, waar Willem van de M. als een gebroken figuur voor het hekje kwam. Zelfs zo gebroken dat de eerste opmerking van de officier van justitie was: „Zou het niet beter zijn als verdachte eerst zijn jas uit deed? Het lijkt me nogal een benauwende zaak", zei hij. Het werd niet zo'n bar benauwende zaak. alleen t.b.r. omdat een van de Willem van de M. deed niet meer dan de feiten die de president hem ten laste legde ontkennen. Op een paar feiten na, dat hij aan de grond zat: ,.Ik kon het niet meer redden", en „IJdel voordelen van t.b.r. is dat bin nen de kortste keren proefverlof wordt gegeven. De officier wei gerde aan te nemen dat dit de oplossing zou zijn. als ik ben, dat geef 'k «el toe, Frans van de M, da bnoer Ah kon ik niet tegen deze schrale salariëring". Willem van de M. de kruidendokter, die miljoenen te verteren had, kreeg slechts 125 gulden bijstand. De schuld van de aanslag op de kassier van de grenswisselkan toren Thomas de Lange, wordt door de kruidendokter voorna melijk gegeven aan zijn broer Frans, die het brein achter de hele overval zou zijn. Dil volkomen in tegenstelling met de mening van de officier van justitie die in de kruidendokter zelf het brein ziet en in zijn broer Frans louter uitvoerend orgaan. Als getuigen werden gistermorgen gehoord Thomas de Lange de kassier en dr. Adriaans, een psychiater, die Willem de laat ste tijd onderzocht heeft. Aan de kassier de Lange heeft de rechtbank gisteren niet veel eer behaald. Hij heeft zijn verhaal verteld en uit dat verhaal kwam niets belastends voor Willem noch voor zijn broer Frans, die bij de overval betrokken was. De getuigenis van dr. Adriaans was slechts ontlastend voor de kruidendokter. Hoe het ook zij. de officier van justitie zag in de getuigenis van dr. Adriaans geen enkele reden om zijn eis te verzwakken. Hij vond dat niet alleen de kassier de Lange fout was geweest maar ook de krui dendokter en zijn broer. Hij eis te twee en een half jaar met on voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. Niet grote rol zou hebben ge speeld bij deze diefstal en het verbergen van het geld hoorde eveneens 2,5 jaar tegen zich ei sen, evenwel zonder ter beschik king stelling van de regering. Onderzoek naar afranselen in Namibië Hoofdbureau van PPR uitgebrand AMSTERDAM Het partijhoofd- kwartier van de PPR in de Am sterdamse Bloemstraat, in de Jordaan, is gisteravond door brand verwoest. Het archief, de hele administratie en alle appa ratuur in het twee etages tellen de bureau gingen verloren. De materiële schade schatte een woordvoerder op 30.000 tot 50.000 gulden; de immateriële schade aan stukken en manuren is echter veel groter. Alle stukken ter voorbereiding van het op 23 en 24 november te houden partijcongres zijn ook verloren gegaan, zodat niet ze- Kernproeven veroordeeld ker is of dat congres nog wel j r door kan gaan. Het bestuur van de PPR zal zich daar vandaag in een spoedbijeenkomst over beraden. De brand is door nog onbekende oorzaak in de kelder ontstaan, waar zich een verwarmingsketel bevindt. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. JOHANNESBURG (Reuter) Kerken, oppositieleiders en kranten in Zuid-Afrika hebben de afgelopen dagen een beroep gedaan op de regering om een onderzoek in te stellen naar het afranselen van inwoners van Namibië (Zuidwest-Afrika) we gens politieke delicten. De straf fen zouden door inheemse recht banken zijn opgelegd. De Anglicaanse synode vroeg pre mier Vorster tussen beide te ko men om voortzetting van derge lijke praktijken door stamrecht- banken te voorkomen. NEW YORK De politieke com missie van de algemene verga dering der Ver.' 'gde Naties heeft gisteren met 67 tegen ze ven stemmen bij 50 onthoudin gen een ontwerp-resolutie goed gekeurd, waarin alle kernproe ven „krachtig worden /eroor- deeld". Het leek er gisteren even op of deze drie heren zich klaar maakten voor een plezierig uitje. In werkelijk- heid laadden William Pogue, Gerald Carr en Edward Gibson de kofferbak van de auto om naar Cape Canaveral te gaan, waar zij vanmiddag zouden vertrekken voor een bijna drie maanden lange zware tocht. De drie mannen vormen de derde bemanning van het ruimteschip Skylab. Hun lancering moest tot vanmiddag worden uitgesteld wegens het optreden van scheurtjes/ in de staartvinnen van de Sa- turnusraket. Sabena mag naar Aruba vliegen WILLEMSTAD Curacao (ANP) - De Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena zal vergunning krijgen om van Brussel een luchtlijn te openen naar en van het Nederlands Antilliaanse be nedenwindse eiland Aruba. De Nederlandse minister van ver keer en waterstaat drs. Th. E. Westerterp heeft aan het hoofd van een Nederlandse delegatie dinsdag en woensdag in Willem stad besprekingen gevoerd met zijn Antilliaanse ambtgenoot Leo A.I. Chance over de aan vraag van de Sabena. Bij de verlening van de vergun ning zal rekening worden gehou den met de belangen van de KLM als koninkrijkscarrier. Ontvoering in Cuxhaven mislukt CUXHAVEN (AFP) De West- dultse politie heeft de ontvoe ring bekendgemaakt van een ze venjarige zoon van een indu strieel uit Cuxhaven in de deel staat Nedcr-Saksen. De jongen is later ongedeerd te ruggevonden. Dit gebeurde na dat een man had gepoogd 18.000 mark te incasseren als losgeld. Toen hij de politiemannen ont dekte vluchtte hij. Er ontstond een vuurgevecht waarbij twee politiemannen werden gewond. De vluchteling kon worden ach terhaald. Op zijn aanwijzingen werd de ontvoerde jongen terug gevonden. Miljoen schade aan werken centrale Maasvlakte ROTTERDAM (ANP) - Door do storm van de afgelopen dagen is voor een miljoen gulden scha de aangericht aan een bouw werk op de Maasvlakte ten be hoeve van de elektriciteitscen trale. Het zeewater sloeg een tien meter breed gat in een dijk, die ter tijdelijke bescherming van het in aanbouw zijnde koelwater spuigat was aangelegd. De bouwput is onder water komen te staan. Er wordt met een ver traging van e maand in de bouw rekening gehouden. Alternatieve straffen In de Tweede Kamer is er voor gepleit, de rechter de mogelijkheid te geven uit meer strafsoorten te putten. De minister Van Justitie heeft toegezegd deze moge lijkheden te zullen laten on derzoeken. Wij hebben al wat alternatieve straffen in petto, zoals: Een rechter zijn eigen (dood)vonnis laten uitspre ken. Een groenteboer zlfn eigen boontjes laten doppen. Nixon Zeg maar dag met fe bandjes. Nix-on the tapes. Ajax A fax verbleekt. CSKA Soffia. Kissinger In de strijd in het Midden Oos ten speelt Kissinger vliegen de keep. Benzine Ned.—België Het Nederlands elftal kampt met vele blessures: of de (rode) duivel ermee speelt. België om Goethals brengen. Triest Spiegeltje, spiegeltje aan de wand. Acls Moira Shlra gaat uit het land. De consulentes van de costne- tica-reus zien Ineens bleek om de neus. Nixon denkt niet aan aftreden. Hij is dezer dagen op een leeslje nog opgetreden als pianist.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7