Methode Lotsy: Opruimen en weg is weg Nederland in 1934 voor het laatst in eindronde van WK Zweminterlands na het winterkampioenschap SPORTMUSEUM Karl Schrans stopt tlJDAG 16 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT idien het Nederlands elftal er zondag in het Olympisch Stadion te Amsterdam in slaagt e«en België minstens een gelijkspel te behalen, zal ons land voor het eerst sinds 1934 Ter vertegenwoordigd zijn in de eindronden van de strijd om het wereldkampioen- chap. De beroemde „We gaan naar Rome"-periode (Nederland struikelde overigens eeds in Milaan over Zwitserland) ligt dus al weer bijna veertig jaar achter ons. Over- egkomsten tussen toen en nu: Nederland een België in de voorronden in dezelfde groep, en publieke opinie die er geen twijfel over het (laat) bestaan dat Nederland in het eind- oernooi aanwezig zou (zal) zijn en een prevaleren van de clubbelangen boven die van iet land. Tegenstelling tussen toen en nu: in 1934 stond de samenstelling van het elftal, iét uitzondering van de plaats van de doel verdediger, reeds ver van tevoren vast, ter- ?i|l de bondscoaches Fadrhonc en Van der Hart voor de samenstelling van nu duizend n één mogelijkheden hebben uitgeprobeer d. En als Nederland er in slaagt België te neérstaan, is het nog de vraag hoe vaak er dan nog gesleuteld zal moeten worden, al vorens de ploeg voor West-Duitsland definitief is. ;hpon de verwachting alge- eén is dat Nederland de reis tar München, althans naar een in' de Westduitse stadions, zal ilen, heerste er in 1934 bij lorbaat een veel grotere jubel- eitiming. Het Nederlands elf- was in die tijd vrijwel on beminnelijk en won onder zeven uitwedstrijden op in rijtje, hetgeen de toenmali- voorzitter van de FIFA, Ju- Rimet, tot de prognose ver- idde, dat Nederland in Rome vierde zou eindigen achter ostenrijk, Brazilië en Italië, erland had destijds aan één ^winning genoeg om de eind- nden te bereiken. Ons land met België en Ierland in groep ondergebracht en ingezien de nummers één en zich zouden plaatsen, ocht Nederland zich reeds in handen wrijven, toen Ierland België tegen elkaar gelijk- leelden (44). ners gesteund door de enorme -3 overwinning op de Belgen een overigens niet voor de lorronden tellende wedstrijd, u Nederland wel even afreke- met de Ieren, die in deze alve competitie dan op één int zouden blijven staan, cle Wondertent van het Haagse UC waarschuwde wijlen Karei Dtsy zijn spelers voor het opti- isme van de Nederlandse pers Nederland al met 40 winnen. ,,Ik knijp 'm die wedstrijd", hield Lotsy jn spelers voor, „de Ieren zijn nds de wedstrijd tegen België sterker geworden. Nog drie spelers staan op de- llfde plaats". Hands het oog op de in't verschiet ogende reis naar Rome voerde ,olsy de methode van „oprui en weg is weg" in. Hij legde er aan toe: „Geen mo- lent mag één van de Ierse pro- ssionals enige vrijheid worden elaten en onze spelers dienen onmiddellijk door te spe- n". En vervolgens riep hij ,Speel ons echte Hollandse iel, ons verrassende open spel overzettten naar de vleu- en danbombardeer et doel. Schiet, schiet, schiet, ,Jan krijgt Oranje de kans", lijde: is die Lotsy-methode isschien iets voor Fadrhonc of ■obeert Nederland „breiend" München te komen? formatie Van Male, Weber, an Run, Pellikaan, Anderies- Van Heel, Wels, Vente, akhuys. Smit, Mijnders liet er gen Ierland geen gras over Zij won met liefst 52 ankzij het in die tijd beroemde kwartiertje". Drie minuten de rust gaf Kick Smit Ne- ïrland de leiding maar de. Ie- n slaagden er derig seconden uor de rust in gelijk te komen en schuiver van Squires. Ie tweede helft zag het er even onker voor Oranje uit, toen oelman Adri van Male door de irse middenvoor Moore met Twee al over de doellijn werd VQn gedrukt. Dat mocht toen nog! De 40.000 toeschouwers schreeuwden zich vervolgens niet zonder succes de kelen schor. Bep Bakhuys bracht met een kopbal de partijen op gelij ke voet, waarna nog eens Bak huys, Leen Vente en Smit in de laatste tien minuten met drie doelpunten Nederland „rijp" maakten voor de eindronden in Italië. België behoefd in de (korte lijd) later te spelen wedstrijd tegen Nederland slechts met minder dan 52 te verliezen om zich eveneens voor Italië te plaatsen. Onze zuiderburen haalden de reis op het nippertje, want het Nederlands elftal (met Keizer in het doel in plaats van Van Male) wilde in Antwerpen zijn sportieve plicht jegens de Ieren doen en was er tevens op uit zich bij de acht sterkste landen ter wereld te plaatsen met het oog op de indeling van de finale wedstrijden. Nederland won met 42. Wéér na een achterstand, zodat het in Amsterdam al zo beroemde „kwartiertje" er aan te pas moest komen om Nederland de overwinning te bezorgen. Na een ruststand van 00 nam België de leiding door Grim- monprez. Toen de Nederlandse voorhoede eenmaal op volle toe ren draaide hadden Kick Smit, Bep Bakhuys en Leen Vente slechts vijf minuten nodig om België op een achterstand van 3—1 te zetten! Door doelpunten van Voorhoof voor België en Bakhuys werd het tenslotte 2— 4. De Belgen hadden hun zin. Met één punt uit drie wedstrij den en de doelcijfers 68 mochten zij naar de eindronden, omdat Ierland een doelsaldo van 6—9 had. Onder aanvoering van Karei Lot sy stelde de KNVB alles in het werk het verblijf van de Neder landers in Italië zo aangenaam mogelijk te maken. Hoofdconsul Boeljon ging er op uit om in Como (een uur per trein van Milaan) een rustig hotel te zoe ken met liefst een Duitse kok, omdat die het best zou weten wat een Nederlander moet eten. In het andere geval zou noodge dwongen een Nederlandse kok de reis moeten meemaken. Van die kant was overigens belang stelling genoeg. Niet minder dan 180 aanbiedingen van koks kwa men binnen. Ook vijfiten kap pers deden een gooi naar de strijd in Italië. Zij kregen ech ter te horen, dat de Nederlan ders verzekerd hadden, dat ze hun wilde haren in Nederland zouden laten.. Op Hemelvaartsdag 1934 (10 mei) kregen de optimistische Neder landers de eerste domper te verwerken. In Amsterdam ver loor Oranje een vriendschappe lijke wedstrijd met 45 van Frankrijk, voornamelijk door zwak doelverdedigen van de Ajacied Keizer. Het betekende het begin van een onplezierige kwestie rond het doelverdedi- gersvraagstuk. Immers, Keizer behoorde met Van Male tot de achttien gegadigden voor Italië. Na de afgang van Keizer tegen Frankrijk ging de pers er zich mee bemoeien: „Leo Halle van Go Ahead is blijkbaar plotseling onwaardig gevonden om als re serve voor de Nederlandse keurtroepen in aanmerking te komen. Halle's kwaliteiten zijn, zo niet beter, zeker gelijk aan die van Keizer en Van Male. Men had hem een behoorlijke kans moeten geven". Men was Leo Halle die reeds in 1928 in Milaan het Nederlandse doel tegen Italië verdedigde en zich toen de bijnaam „Reus van Milaan" verwierf, dus niet ver geten. De keuzecommissie van de KNVB echter in eerste in stantie wel. Het doelverdedigersvraagsstuk zou in een nog onverkwikkelij ker stadium komen te verkeren. Keizer trok zich terug. In zijn plaats werd op zaterdag 13 mei Leo Halle aangewezen. Het zou dus een strijd tussen Halle en Van Male worden. Niets daar van. De KNVB hield ook in die de laatste keer voor het wereldtoernooi plaatste. Links Leo Halle, de ..Reus tijd al van een beetje „romme len" en maakte de volgende dag bekend, dat ook de vroege re doelman Gejus van der Meu" len aan de selectie was toege voegd. Het heette dat Van der Meulen op vele verzoeken van officials en spelers besloten had zich alsnog beschikbaar te stel len. De technische commissie aanvaardde het aanbod. Het zou een moreel effect op de ploeg hebben. Stoomcursus Nog dezelfde avond begon trainer Bob Glendenning aan een Meulen op tijd in de gewenste conditie te krijgen. Tijdens de laatste training vóór het vertrek naar Italië verklaarde doelman Van der Meulen, die een artsen praktijk had: „Als ik één ern stig patiëntje heb, dan ga ik niet". Karei Lotsy sprak die avond van een „vriendendaad". Leo Halle zei niets. Hij was re serve. Intussen werd nog een „vrienden dienst" bewezen. De AVRO en de VARA lagen in de clinch over het door Han Hollander te verzorgen ooggetuigeverslag. zoals dat in die dagen plechtig heette. Heel Nederland was aan de radio gekluisterd, als Hollan ders stem door de ether klonk. De zendtijd van de AVRO reikte echter niet verder dan de eerste helft van de wedstrijd. Na veel vijven en nog meer zessen kwam men eindelijk tot over eenstemming. De uitzending zou na de rust in de VARA tijd doorgaan. Tussen de voorbereidingen voor het Nederlands elftal en het ge krakeel om de radio-uitzending door ging de voorzitter van de keuzecommissie, Henk Herberts alvast vertellen, dat de ver wachtingen rond de nationale ploeg te hoog gespannen waren. De publieke opinie zou het Ne derlands elftal uit zijn even wicht hebben gehaald, het zou een strijd worden van pure amateurs tegen louter beroeps mensen en het clubbelang ging in Nederland nog altijd boven het belang van het Nederlands elftal. Terwijl tal van Nederlanders naar Italië vertrokken zelfs per fiets om de „We gaan naar Rome"-periode tot een goed ein de te zien komen, sprak de Ita liaanse pers van een kaaswed- strljd. Om het even, of het Ne derlandse dan wel Zwitserse kaas was! Doelman Gejus van der Meulen verscheen eerst kort voor de wedstrijd. Het patiëntje leefde nog en daarom kon hij zijn be geerde plaats tussen de Neder landse doelpalen innemen. Nog later verscheen Joop van Nellen (DHC) op het Milanese tapijt, omdat linksbuiten Kees Mijn ders zodanig in de lappenmand lag, dat de artsen hem niet naar Italië konden laten afrei zen. Op 27 mei 1934 eindigde in Milaan het Nederlandse avontuur in de strijd om de wereldbeker. In de zevende minuut nam Zwitser land de leiding door Kielholz. Kick Smit maakte met een schitterende kopbal, onhoudbaar voor doelman Séchehaye, gelijk, maar kort voor de rust keek Nederland door een tweede doelpunt van Kielholz, waarbij Van Run de bal van richtin veranderde, weer tegen een achterstand aan. Abegglen ver grootte die in de tweede helft tot 1—3, alvorens Nederland door Leen Vente terug kon slaan (23). Wijlen Karei Lotsy sprak als trainer (hij was ook sportlnstructrur in het leger) voor ook een kwalificatietoernooi van het wereldkam pioenschap „Schiet, schiet, schiet. Dan krijgt Oranje de kans". Bij die stand bleef het. Nederland was voor verdere deelneming uitgeschakeld. Wie of wat de schuldige was? Het harde veld. Het was te hobbelig, waardoor met name de verdedigers Mauk Weber en Sjef van Run het te kwaad hadden. Nou ja, het moest toch ergens aan liggen! Ook België, dat a.s. zondag even als Nederland voor zijn laatste kans strijd om tot de eindron den WK 1974 München door te dringen, overleefde op de dag dat de Zwitserse kaas beter bleek te zijn dan de Nederland se de eerste ronden niet. In Flo rence verloren de Belgen met 5—2 kansloos van de Duitsers. De „We gaan naar Rome"-pe- riode was voorbij. Voor Neder land én voor België! GERRIT ZWERS EN HAAG Het interlandprogramma zwemmen vari het ^anstaande seizoen is geconcentreerd in de weken, die volgen op de nationale winterkampioenschappen (23-24 (naait). plaatsen werden uitgesmeerd (Leliestad, Meppel en Vlaardin- gen), is —naar blijkt uit de en- enquête minder gewaaardeerd dan men had verwacht. De kalender luidt: 1-3 maart: Bremen: invitatiewedstrijden: 23-24 mrt: winterkampioen- schappen; 6 april: winterkam pioenschappen 800/1500 meter; 13-15 april: wedstrijden in Leeds; 26-27 april: Coventry: zeslandenwedstrijd (met waar schijnlijk Rusland in plaats van Frankrijk; 11-12 mei Neder land—Canada dames cn Neder landItalië heren; 11-12 mei: Mol: België a—Nederland b; 20-28 juli: nationale kampioen schappen; 18-25 augustus: We nen: Europese kampioenschap- [het weekeinde van 13-15 april Pasen) zijn niet minder dan jrie ploegen gelijktijdig onder- de nationale ploeg komt i wedstrijden in Leeds, de van 15 jaar en jonger temt deel aan de achtlanden- sdstrijd in Italië en de 12-jari- starten in West Duitsland ïij de drielandenwedstrijd West Puitsland—Rusland—Neder- end. In mei wordt de conditie Ipgebouwd, waarna wordt toe gewerkt naar de zomer met als joogtepunten de nationale kam poenschappen (20-28 juli) en de Europese kampioenschappen (18-25 augustus in Wenen), jenmin als in voorgaande jaren R het de KNZB gelukt om ster ke tegenstanders te vinden voor Wedstrijden vlak voor de Euro pese kampioenschappen. „Men •chijnt daar in het buitenland Bogal huiverig voor te zijn," al dus KNZB-di;ecteur Wim de Boer. De nationale kampioen schappen zuilen hoogstwaar schijnlijk weer in één plaats en in één week worden verwerkt. Ret experiment van 1972, toen M* kampioenschappen over drie pen. Leeftijdsgroep 1958: Leipzig: Oost DuitslandNederland; 14-15 april: Italië: 8-landenwedstrijd; 20-21 april: Tsjechoslowakije— Nederland (jongens vanaf 1956. Leeftijdsgroep 1960: 20-21 april: West Duitsland—Groot Brittan- nië—Nederland; 3-4 augustus: Nederland—Frankrijk. Leeftijdsgroep 1961: 13-14 april: Leeftijdsgroep 1962: 26-27 april: NederlandWest Duitsland; 2-3 augustus: Cheltenham: Groot Brittannië—West Did—Neder- Leeftijdsgroep 1963: 27-28 juli: toernooi in Joegoslavië; 9-11 au gustus: toernooi in Boedapest. NederlandItalië. Polo Waterpolo: 9-14 april: internatio naal toernooi in Joegoslavië; 18-19 mei: vierlandenwedstrijd in Nederland met Hongarije of Rusland, West Duitsland en Spanje of Griekenland; 28-30 juni: 6 of 8-landentoernooi in West Duitsland; 24-28 juli: Boe dapest: Tungsram Cup met de acht sterkste ploegen van het wereldkampioenschap (waaron der Nederland) 18-25 augustus: Wenen: Europees kampioen schap. Leeftijdsgroep 195 31 mei-3 juni: internationaal toernooi in West Duitsland. Leeftijdsgroep 1955 2-4 augustus: Duitsland—N'pderland. West DuitslandRuslandNe derland; 10-11 augustus: West Leeftijdsgroep 1956: 13-15 april: toernooi in Frankrijk; 12-14 juli: 6-landentoernooi in Spanje. Kunstzwemmen: 8-10 augustus: Amsterdam: Europese kam pioenschappen. AMSTERDAM - De kans is groot, dat het nationaal sportmuseum ein delijk een eigen tehuis krijgt. De stichting Nederlands sportmuseum heeft onderhandelingen geopend met het gemeentebestuur van Am stelveen, dat bereid zou zijn het museum voorlopig onderdak te bie- ST. ANTON Oud-wereld kampioen Karl Schranz (Oostenrijk) heeft gisteren in St. Anton bekendge maakt dat hij deze winter niet mee zal doen aan het professionele skicircuit in de Verenigde Staten. Mijn besluit staat vast", zj 7rhij. „Ik wil hier na- mei.jk een skischool over- i laat er een wedstriidseizoen nemen. Dat vergt zeker een voorbereiding van twee jaar". Schranz was tijdens de Olympische win terspelen van 1972 (Sappo ro) sterk in het nieuws, toen hij wegens overtre ding van de amateurregels van deelneming werd uit gesloten. den. Na de oprichting van de stichting, nu al weer vele jaron geleden, is het nooit gelukt de collectie, waarvoor bonden en individue- len stukken afstonden, een defi nitieve bestemming te geven. Oorspronkelijk werd er over ge sproken om het museum in het Olympisch stadion in Amster dam onder te brengen maar verder dan de kelders, waar bij voorbeeld een door d.' Koninklij ke Belgische voetbal bond aan de KNVB bij het SÜ-jarig be staan geschonken gedenkraam en talloze foto's uit het archief van wijlen Karei Lotsy een bij zonder stoffig bestaan leidden, Brand in Los Angeles: LOS ANGELES (RTR) n een gebouw van drie verdiepingen in Los Angeles is vanochtend vroeg een brand uitgebroken die zo snel om zich heen greep dat verscheidene mensen uit de ra men sprongen en de dood von den. Er zijn minstens 22 mensen omgekomen. In het oude gebouw is en hotel gevestigd. De brandweer weet niet hoeveel mensen in het ge bouw waren en vreest dat het dodental veel hoger zal blijken. kwam men niet. Een deel van de collectie is overigens nu weer „bovengronds" gekomen en is te zien op de Nederland— België voetbaltentoonstelling in Amsterdam. Handbalteam toch naar Zuid-Slavië DEN HAAG Het Nederlands dames handbalteam zal alsnog deelnemen aan het toernooi om het wereldkampioenschap, dat van 8 t/m 16 december in vier verschillende plaatsen in Zuid Slavië wordt gehouden. Nederland, in de voorronden uit geschakeld en als eerste reser ve genoteerd, mag deelnemen, omdat Guinee is afgevallen. De internationale handbal federatie heeft niets meer van dit land vernomen en het daarom van de lijst geschrapt. Aan dit toer nooi nemen 12 landen deel, die in vier groepen van drie spelen. Nederland is ingedeeld in poule d samen met Zuid Slavië en De nemarken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13