Rusland vlekkeloos in het spel der gratiën" immm Laatste zege Nederland dateert van april 1966 Jos Yalentijn toch amateur Turnploeg - als negende - tevreden Braspenning (FC A dam) drie weken aan de kant t "-lij: lïflÉL Demont en Ender besten van 1973 VRIJDAG 16 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA li Balans slaat door naar Oranje-helft aj gymnastiek 1P73 Rotterdam 55 j AMSTERDAM Wanneer de Russische scheidsrechter Ba- kramov zondagmiddag de aanvoerders van Nederland en België bij zich roept, begint de 104de uitgave van Holland België. Daarom is het aardig nog eens terug te blikken op de lange en rijke historie van deze landenwedstrijd. |De laatste ontmoeting staat niet alleen nog helder voor de geest. Het was de eerste wedstrijd in de voorronde om het wereldkampioenschap. Voor de 0—0 die op 19 novem ber van het vorig jaar in de „hel van Deurne" op het sco rebord bleef staan, had vrijwel niemand waardering. Geen mens was tevreden, behalve natuurlijk de spelers en bondscoach Frantisek Fadrhonc. Want meer dan ooit stond alleen het resultaat voorop. Anders is het met de herinnering aan de allereerste interland tus sen Nederland en België. Slechts krasse grijsaards herinne ren zich misschien nog hoe Oranje in Antwerpen met 14 won en mogelijk ook, dat De Neve alle vier de doelpunten voor zijn rekening nam. Deze speler van Velocitas kwam slechts driemaal uit voor het Nederlands elftal, maar scoorde daarin wel zes doelpunten. Wan j behalve de vier in de allereerste j officiële interland, die Neder- land ooit speelde, scoorde hij ook twee weken later in Rotter dam tegen de Rode Duivels. Dat was op 14 mei 1905. Óok die wedstrijd werd gewonnen:40. (Het was al met al een hoopvolle i start van het nationale elftal. Het jaar daarop kreeg Oranje echter al direct de kous op de kop. Ook in dat seizoen werd tweemaal tegen België gespeeld en ...tweemaal verloren. De eer ste wedstrijd eindigde zelfs in I een zege van 50 voor onze zui- I derburen. In Rotterdam ging het kort daarop wel beter, maar een winst zat er toch niet in: 2—3. i Nadat de briesende Nederlandse leeuw door de Engelsen tot een ziek spinnend katerje was gede- j gradeerd, (18 op Houtrust) werd weer eens tegen België ge- speeld en met 13 gewonnen. I Van Gogh (2) en Feith (scoor- I den voor Nederland). Het zijn allemaal herinneringen uit de tijd, dat de voetbalbroeken nog i tot de knie reikten en de pet nog onderdeel uitmaakte van de I uitrusting. Uit die tijd dateert overigens ook het traditionele gebruik in Engeland, waar de spelers van de nationale ploeg nu nog steeds als herinnering aan een wedstrijd een ,,cap" kregen. We laten de prehistorie van Hol land—België verder even voor wat hij is en maken een sprong naar 31 augustus 1920. Op die dag speelden Nederland en Bel gië voor het eerst niet vriend schappelijk tegen elkaar. 1920 was het jaar van de Olympische Spelen in Antwerpen en België, de latere Olympische kampioen, schakelde de Nederlandse ploeg uit via een overwinning van 3 0. Bijna vijf jaar moest Nederland wachten op een volledige revan che. Na de 30 van Antwerpen speelde Nederland wel viermaal met 1—1 gelijk maar pas op 15 maart 1925 werd weer gewon nen. In Antwerpen nog wel. Met 0—1 door een doelpunt van Charles van Baar van Slangen- burgh. Een maand later won Oranje zelfs met 50. En in dat elftal stonden spelers met de le gendarische namen. Om er een paar te noemen: Gejus van der Meulen, de doelman die in to taal 54 maal werd uitverkoren, Harrie Denis (56 interlands), Jan de Natris (23). Puck van Heel (64) en Hans Tetzner (8). De ontmoetingen tussen Neder land en België waren zo langza merhand traditie geworden. In 1930 begonnen beide landen jaarlijks tweemaal tegen elkaar te spelen. Dat zou zo blijven tot 1964. Het cijfer van tweemaal per jaar werd slechts onderbro ken door de tweede wereldoor log, waarin helemaal niet werd gespeeld en 1948 toen er drie maal tegen elkaar werd uitgeko men. Uit de jaren 30 dateert onder meer het doelpuntenrecord van Nederland tegen België. Op 11 blessure van Berthy van Mid den als negende in de goede helft van het klassement. Cuba, dat twee jaar geleden in Havan na, waar overigens vele West- europese landen ontbraken we gens de hoge reiskosten, vierde werd, eindigde nu als achtste. Akke Smit, de Nederlandse train- ster, was uitermate verheugd. composliiecijfer, „Wij hadden gerekend op een over" naar de"?! dertiende plaats. En dan negen- i. Rusland (Jeui 'olffor Het kon er ook in het verleden hard aan toe gaan. Maar Abe Lenstra een toonbeeld van sportiviteit maakte er tot zijn gewoonte van het contact met de doelman te voorkomen. Zoals op deze archieffoto uit 1959 zeer duidelijk blijkt. maart 1924 werd de Belgische doelman maar liefst negenmaal gepasseerd. Vente nam vijf doelpunten voor zijn rekening, Bakhuys en Smit ieder twee. Pas jaren later zou het Neder lands elftal dat record even aren. Daarvoor moet men gaan naar 1959 in de Feyenoordkuip. Waar Piet van der Kuil (3), Faas Wilkes (3), Jan Klaassens, Tonny .van der Linden en Kees Rijvers, de basis legden voor de overwinning van 91. ROTTERDAM Het lijkt vrijwel zeker, dat Rusland de wereldtitel bij de groepsoefening, die in 1967 in Kopenha gen voor de eerste maal op het programma van de we reldkampioenschappen moderne ritmische gymnastiek stonden, gaat heroveren. De zes Russinnen gaven donder dag in het sportpaleis Ahoy in Rotterdam op de openings- £en tegenvaller was het optreden avond van de zesde wereldkampioenschappen een vlekke loze demonstratie. In het spel der gratiën, waaraan de eerste achttien van de 27 ingeschreven landen deelnamen, imponeerden de Russinnen niet alleen door een schitterende oe fening maar vooral door het volkomen synchroon verlopen daarvan. Rusland scoorde een totaal van 18,55 punten en kwam daarmee als enig land bij beide waarderingen boven de negen punten. Voor de composi tie van de oefening kreeg het Russische zestal 9,30 en voor de uitvoering 9,25 punten. Met Rusland gaan Tsjechoslowa- kije, tweevoudig titelhouder Bul garije, Italië, Oost Duitsland en Noord Korea over naar de fina le, die zondag wordt gehouden. In de eindstrijd tellen de totalen van donderdagavond mee. De Russinnen beginnen dan ook met een voorsprong van een kwart punt op Tsjechoslowakije. Bulgarije, dat in 1969 (Varna) en 1971 (Havanna) wereldkam pioen werd, staat vier tiende punt achter. Het Nederlandse zestal Grietina Molenbuur, Janny Oost, Anne- lies van der Linden, Anneke Blewanus, Petronella Rooden- burg en Jolanda Sap, heeft het voortreffelijk gedaan. Uiteraard was een finaleplaats voor Ne derland, dat voor de tweede keer deelneemt aan een wereld kampioenschap niet weggelegd. Maar met een totaal van 16.85 punten (8,75 en 8,10) eindigden Nederlandse dames, die gehan dicapt waren dat bleek voor al bij de uitvoering door de de worden dat is toch geweldig. Znsoekfcn Het was jammer dat Berthy van Midden wegens een lichte j Tsjeoho blessure niet kon uitkomen. Ge lukkig kan ze wel starten bij de individuele oefeningen'" en tegenvaller was hel van Brazilië, dat tijdens de trai ning een grote indruk had ge maakt. De Zuidamerikaantjes, die na Noord Korea en Bulga- pit rije als derde aan de beurt kwa- 5. Oi men, misten het vuur van de Slll training. De dertiende plaats Mn betekende een bittere teleurstel- 6-g^ ling voor het zestal, dat huilend DJuög~KJÜnè rnn iLnib en DJung, Hlo in de catacomben verdween. y°u) s ^i,.sf0a-17,-on De uitslag van de Broepsoetenlngen tlvnna Kucerovn. Vera Sedlakovn. Jarmlla Stcrbova. Iva Znrndkova en Jana Zelenkova) 9.36 8.96 18.30 I Bulgarije (Asja Karsjeva. GIJoerka Gantsjcvn. Bogdana Todorova. Des- pa Kateljeva. Vloleta Janeva en Kapka Blagojeva) 9.25 s 90 18.15. Glsllnde Barnbeek, .varzi 9,05 8 80 17.85. a (Yung III An, Mjurtg Sun Mey DJun. Ulo i. Cuba 8.U5 8.50 17.15. [I. Nederland (Grlellna Molenbui Janny Onst. Annelles van der L i Met een bemoedigend schouderklopje van bondscoach Fadrhonc wordt Johan Neeskens pas een dag uit het ziekenhuis ontslagen op Zeist verwelkomd. Hij voegde zich gisteren bij de selectiegroep voor het Nederlands elftal. Er werden in die crisisjaren meer grote overwinningen op de 1 Belgen geboekt. Zoals in 1936 j (8—0) en 1938 (7—2\ De oorlog maakte tijdelijk een jind aan de traditionele ontmoetingen, maar nadat de vrede was getekend j ging de reeks onverminderd j verder. Nederland won de eer- ste naoorlogse tweekamp met 63. Daarna volgden er jaren waarin duidelijk minder werd gescoord. Tot eind 1950 won Ne derland er twee, speelde er vijf gelijk en verloor er twee. Fors Plotseling haalden de Belgen fors uit en troffen Oranje op 12 no vember 1950 met 7—2. Het jaar daarop werd de merkwaardigste uitslag uit de historie genoteerd. In Rotterdam wonnen de Belgen met 67. Voor Nederland scoor den Lenstra (3), Van Melis, Clavan en Bennaars. Na 1951 kwam het Nederlands elf tal een beetje op dood spoor. Met veel moeite kon wel een elftal worden samengesteld, maar goede resultaten waren er nauwelijks. In de jar;n daarna waren zelfs landen als Zwitser- Ind, Denemarkena en Zweden veel te sterk. Tot 1957 won het Nederlands elftal wel een drie tal keren van België, maar UTRECHT Het bondsbestuur van de Koninklijke Nederland se schaatsenrijders bond (KNSB) heeft, conform het advies van het hoofdbestuur, besloten Jos Valentijn zijn amiaiteurstatus te rug te geven. Enkele weken geleden heeft het hoofdbestuur een brief naar de leden van het bondsbestuur laten uitgaan, waarin werd uiteengezet dat Valentijn de overstap naar de profschaats- liga ISSL mogelijk niet zo zwaar kon worden aangerekend we gens zijn minderjarigheid. Bovendien zou Valentijn vals zijn voorgelicht. De schaatsenrijder uit Ter Aar had deze zomer 'n verzoek inge diend om weer te worden toegelaten tot de rijen der amateurs, toen duidelijk was dat de ISSL zijn verplichtingen niet zou kun nen nakomen. De beslissing van het bondsbestuur betekent dat Valentijn over ruim een week kan deelnemen aan de wedstrijden om de IJsselcup in Deventer. Verder mag hij meedoen aan alle wed strijden in Nederland, behalve aan nationale selectiewedstrijden en de Nederlandse kampioenschappen. De KNSB zal zo spoedig mogelijk bij de ISU stappen onderne men om Jos Valentijn ook internationaal weer als amateur geaccepteerd te krijgen. De Nederlandse delegatie tijdens de openingsplechtigheid in de Ahoy-hal in Rotterdam. DEN HAAG De 22-jarige Henk Braspenning van de FC Amster dam, die in de zondag gespeelde bekerwedstrijd tegen Fortuna SC acht minuten voor het einde Uitgesloten voor wedstrijden. Bovendien werd hem een boete van 100 gulden opgelegd. door scheidsrechter De Bruin van het veld werd gestuurd we gens het trappen van Stevens, is door de tuchtcommissie van de KNVB uitgesloten voor drie achtereenvolgende bindende voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar, werden Rene Hiddink (De Graafschap), Ger- rie Veerman (De Graafschap), T. Bremmer (PEC/Zwolle), B. Koekoek (PEC/Zwolle) en A. Groeneveld (Wageningen). Veerman moet bovendien een geldboete van 100 gulden beta len. Een lopende voorwaardelijke schorsing van een wedstrijd van Barend Kist (Ajax), hem opge legd op 18 oktober 1973 werd omgezet in een onvoorwaardelij- Pas in 1957 kwamen er weer re sultaten die klonken als een klok. Zoals op 17 november in Rotterdam, toen Oranje met on der meer Frans de Munck, Roel Wiersma, Cor van der Hart, Faas Wilkes, Piet Kruiver en Abe Lenstra met 5—2 won. Een jaar later verloor België in de eigen „hel van Deurne" zelfs met 2—7. In die wedstrijd maakte Coen Moulijn zijn de buut en scoorde een van de doelpunten. De anderen werden gemaakt door Wilkes (2), Len stra (2), Notermans (2) en Van Wissen. Kort daarop volgde de al eerder genoemde 91 en 62 zege in Rotterdam met goals van Henk Groot, Piet Kruiver (ieder 2), Sjaak Swart en Coen Moulijn. Het -culaire omhaal van een amateur van HMS zet Wim van Hanegem toch wel aan het denken, zo .enminste. Deze foto werd gemaakt van een oefenduel met de Nederlands elftalkandidaten in trouwens de een na de laatste zege op de Belgen tot nu toe. Voor die allerlaatste over winning moeten we gaan naar 17 april '66 in Rotterdam. Het was het 100ste duel tussen beide lan den en dus min of meer een prestigewedstrijd. Nederland speelde in de volgende opstel ling: Eddy Pieters Graafland, Frits Flinkevleugel, Miel Pijs, Daan Schrijvers, Cor Veldhoen, Bennie Muller, Willy Dullens, Sjaak Swart, Willy van der Kuylen, Piet Keizer en Coen Moulijn. En won met 3—1 dank zij treffers van Muller, Van der Kuylen en Keizer. Het totaal aantal Nederlandse overwinnin gen daarmee gebracht op 46. De Belgen zouden daarna nog twee maal winnen en nun positieve totaal (voorlopig) op 35 bepalen. Terwijl de 0—0 van D;urne de 22ste maal was dat men een puntenverdeling overeenkwam. In 1964 kwam een eind aan de ellenlange rij vriendschappelijke wedstrijden tussen beide buur landen. Wereldkampioen, de Eu ropese titelstrijd en Europa Cupvoetbal werden belangrijker, dan „zo maar" een potje voet- b,allen tegen België. Drafwereld kan interland op TV volgen Hilversum. De drafsport gaat weer een moeilijke zondag tegemoet. De derde auto-loze zondag zal weer de nodige mensen weghou den van de wintermeeting op Hilversum, ondanks het feit dat het een sterk drafprogramma is. Een kampioenschap voor tweejarigen en revanche voor de oudere paarden van de grote prijzen, waarin veteraan Eland een hoofdrol kan spelen. De Stichting Nederlandse Draf en Rensport heeft extra t.v. ont vangers geplaatst op de baan, waarop de voetbalinterland Ne derlandBelgië geheel is te vol gen. Daarvoor hoeven de koers en voetballiefhebbers van Hil versum niet weg te blijven. De eerste start is om half twee het programma bestaat uit tien draverijen. De Tips: Domprijs: Le Cup Areta, Kean's Buitenzorg en Leon Cavallo. Neudeprijs I: Kid Baker, Kid As ter en Leila Signal. Neudeprijs II: Kameleon V, Kon- corde en Karabijn. Kampioenschap der tweejarigen: Marco Cavaljos, Mientje P en Mary- Ann. Overvechtprijs: Idool Vredcnhof, Kaptein Sister B en Isi's Ju weel. Revanche oer Grote Prijzen: Eland, For Ever en Flamingo Six. Vredenburgprijs: Loena, Jasji, en Joke Signal. Hoog Catharijneprijs I: Karei Duke, Iduna J en Ivan Hollan- dia. Berenkuilprijs: Karin Hollandia, Keino en Jamaica Boy. Hoog Catharijneprijs II: Ivan Ax- kit, Guy Volann en Jonker Vo- lann. NORTH HOLLYWOOD De we reldkampioenen Rick Demont (VS) en Kornelia Ender (O. Did) zijn door het toonaange vende Amerikaanse sportblad Swimming World uitgeroepen tot de zwemmer en zwemster van het jaar. Demont, een eerste jaarsstudent, was de eerste zwemmer, die op de 400 meter de vier minuten- grens doorbrak. In Belgrado Kornelia Ender, een middelbare scholiere van vijftien jaar, ves tigde met 57.54 seconden een nieuw wereldrecord op de 100 meter vrije slag. Ze verbeterde dit jaar ook het wereldrecord op de 100 meter vlinderslag: 1.02.31. Kornelia Ender en haar landgenoot Roland Matthes wer den reeds uitgeroepen tot Euro pese zwemster en zwemmer van het jaar. Rusland gaat oefenen in Zuid-Amerika (Van onze sportredactie) MOSKOU Hoe vreemd het ook mag heten, de Russische voet balploeg is gisteren toch naar Zuid-Amerika vertrokken. De bedoeling is niet om naar Chi li door te reizen, waar de be langrijke kwalificatiewedstrijd in Santiago gespeeld zou moeten worden, maar het spelen van enkele vriendschappelijke wed strijden in de buurlanden van Chili. De tegenstanders zijn Mexico, Equador, El Salvador, Columbia en Costa Rica. In de selectie ontbreken de spelers van Dynamo Kiev en Dynamo Tiflis, die nog in het toernooi om de UEFA-cup spelen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11