Politieke motieven mr. Biesheuvel deel ik niet Kerk van Engeland wil Zuid-Afrika via investeringen onder druk zetten J* T Krachtiger aanpak illegale gastarbeiders BAR-HOTEL EIGENAARS VEROORDEELD WEGENS RASSENDISCRIMINATIE Vanaf morgen hypotheken bij posterijen Veel onveilige apparatuur in huishoudens POLITIEKE INVLOED KERK IN FRANKRIJK OMSTREDEN ZAAK Paus wellicht naar Lourdes Waarnemend voorzitter ARP KORTE METTEN WOENSDAG 14 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT ai (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN - "Ik accepteer en respecteer de beslissing van nmr. B. W. Biesheuvel zich uit de aktieve politiek terug te trek- ken. Alleen de politieke motivering daarvan kan in niet delen". Aldus besluit drs. J. de Koning, waarnemend voorzitter van de ARP. z^ijn reactie op de in het Friesch Dagblad gepubliceerde in gezonden brief van mr. Biesheuvel, waarin hij reageert op uit- h spraken van drs. Koning in Bardegarijp. Daar had drs. De Koning on- ,der meer gezegd niet te begrij pen welke politieke redenen er konden zijn om mr. Biesheuvel te doen besluiten zich terug te trekken. Mr. Biesheuvel beves tigde toen in een ingezonden brief, dat zijn terugtreden wel degelijk werd ingegeven door 'politieke motieven, en niet "door persoonlijke. hDrs. De Koning schrijft nu, dat op alle manieren is ge- 'poogd mr. Biesheuvel van zijn stap te wrerhouden. "Omdat dit besluit berust op politieke ■gronden betreur ik het daaruit voortvloeiende besluit een eventuele kandidaatstelling voor het voorzitterschap van de ARP niet te wHlen aanvaar- 'den. Die politieke motieven komen neer op bezwaren tegen de wij ze waarop het kabinet tot stand is gekomen en bezwaren tegen het van dit kabinet te verwachten beleid. Het eerste bezwaar wordt in de ARP algemeen gedeeld. Daarom hetdt de fractie ook geen medewerking willen ver lenen aan de eerste formatie poging van mr. Burger. Ver schil van mening kan bestaan over de vraag, of het duo Al- beda-Van Agt door nevenschik king van Keerpunt '72 en het Christendemocratisch pro gram zodanige wijziging heeft bewerkstelligd, dat er voor het optreden van het kabinet Den Uyl door de meerderheid van de fractie "groen licht" kon worden gegeven. Dat verschil van mening kan blijven bestaan, maar die fase ligt achter ons. Het oordeel daarover kunnen we gerust aan de geschjedenisschrijvers overlaten. Voor onze politiek is vooral het tweede bezwaar van belang. Tegenover het beleid van het kabinet-Den Uyl zullen fractie en partij voortdurend hun hou ding moeten bepalen. Wij zijn daarbij volkomen vrij te steu nen wat wij juist achten en te bestrijden wat naar onze me ning verkeerd is. Het kabinetsbeleid tot dusver vertoont duidelijk plus en min punten en uit onze reactie daarop is dat even duidelijk gebleken. Gelet op die opstel ling en de mogelijkheid voor een open politieke discussie, betreur ik het dat de heer Biesheuvel - in tegenstelling tot alle leden van het partijbe stuur - meende niet meer een aktieve rol in de AR-politiek te spelen". Aldus drs. De Koning. Van onze parlementaire redactie Den Haag - Staatssecretaris Glastra van Loon van justitie Jieeft een krachtiger aanpak aangekondigd van werkge vers, die illegale gastarbeiders in dienst hebben. Hij zei gistermiddag tijdens het debat over de justitiebegroting in de Tweede Kamer, dat een interdepartementale werk groep een voorstel heeft voorbereid, om dergelijke geval len als een economisch delict te beschouwen. De heer Glas tra van Loon zei te hopen, dat van de nieuwe maatregel •een positieve werking zal uitgaan. Het aantal buitenland se arbeiders dat illegaal in ons land werkt, wordt geschat óp enkele duizenden. Op vragen uit de kamer over de verblijven, zei de bewindsman, dertig zigeuners die in ons land dat de problemen rond deze mensen in internationaal ver band moeten worden aangepakt. Hij beschouwt het lot van de zi geuners als een Europees pro bleem. De staatssecretaris kondigde ver der aan, dat vanaf 1 januari buitenlanders die in ons land asiel zoeken, sneller een ver blijfsvergunning kunnen krijgen. Hierbij denkt hi> aan een ter mijn van twee weken. Overi gens wordt deze procedure, al dus de bewindsman, al toege past in incidentele gevallen. Door de nieuwe procedure kan de asielzoekers sneller op zoek gaan naar werk. Het doorgangshuis Schönau in Oostenrijk voor Russische joden op weg naar Israël zal binnenkort worden gesloten. In plaats van dit doorgangshuis komt een opvangcentrum in Wollersdorf dat zal worden beheerd door het Rode Kruis. Het nieuwe opvangcentrum is een kazerne die op 17 november door het Oosten rijkse leger wordt overgedragen aan het Rode Kruis. Schönau moest gesloten worden onder pressie van Arabische extremisten die aan boord van een trein van Moskou naar Wenen vier gijzelaars, onder wie drie Russische joden, hadden gemaakt. AMSTERDAM (ANP) Bij het onderzoek ben ik tot de overtui- ging geraakt dat bij geen der verdachten het motief is ge weest om te discrimineren. Dit zei gistermiddag de Amster damse kantonrechter, mr H. C. van Eek, in zijn uitspraak in zes horeca rassendiscriminatie- zaken. Twee daarvan waren in de publiciteit gekomen door een aan de discriminatie van Suri- namers in de hoofdstad gewijde uitzending van Avro's Televizier magazine van 8 januari j.l. De 38-jarige eigenaar van de bar- dancing La Bouteille in het Leid- sepleinkwartier werd wegens het, door misbruik te maken van zijn gezag als bareigenaar over zijn portier, uitlokking van deze tot discriminatie veroor deeld tot een boete van 100. subsidiair vier dagen hechtenis. Deze straf conform de els van de officier van justitie. De 45-jarige eigenaar van een ho tel, in het centrum, J. W. de W. uit Hoenderloo, kreeg voor de zelfde overtreding als de barei genaar ook een boete van 100,—. De 49-jarige Surinaamse eigenaar van de nachtclub Bonaparte ii: het Leidsepleinkwartier E.H.T. die twee gevallen van discri minatie ten laste weren gelegd, en teken wie ook 100,— boete j was geëist werd door de kanton rechter vrijgesproken. Daaren tegen werd zijn niet meer bij hem in dienst zijnde 29-jarige portier J. C. K. veroordeeld tot twee boetes van elk 50,— of twee dagen hechtenis. Het was de eerste keer in ons land dat een vervolging was In gesteld wegens overtreding van het discriminatie-artikel. De officier van justitie mr Van Meijenfeldt zei best begrip te hebben voor de moeilijkheden van de hotel- en bareigenaars die terecht stonden. Natuurlijk mogen zij armoedzaaiers en ru zieschoppers uit hun zaken we ren. „Maar ^e manier waarop zij selecteerden tart iedere zelfs bescheiden norm van zorgvul digheid en is dus kwetsend. Het gaat zo ongeveer langs de lijn: iedere blanke mag aar binnen tot vast staat, dat hij daar niet hoort. Iedere zwarte mag niet naar binnen tot vast staat, dat hij daar wel hoort". U-. Hl Gasboringen op Araeland AMELAND Als het aan de ge meenteraad van Ameland ligt zal de NAM nu toch ook op dit waddeneiland mogen boren naar gas. De raad besloot met vier tegen drie stemmen het bestem mingsplan te wijzige-n zodat bo ringen «nder bepaalde voor waarden zijn toegestaan. H.ermee is een verrassend einde gekomen aan een strijd van twee jaar op het eiland of er wel of geen boringen toegelaten zouden worden. Bij de stem ming nam het nieuwe KVP- raadslid J. Kievit een sleutelpo- sit.ie in. Hij stemde vóór, terwijl zijn voorganger tegen was. De NAM zal echter nog niet met een kunnen gar.n boren. Het raadsbesluit worat eerst nog ter inzage gelegd om burgers en actiegroepen gelegenheid te ge ven bezwaarschriften in te die nen. DEN HAAG (ANP) De rijkspostspaarbank van de PTT gaat vanaf morgen hypotheken verstrekken. Het publiek kan hiervoor terecht op een vijftigtal kantoren. Het is niet nood zakelijk dat men een giro nummer heeft. De rente op de hypotheken zal 8 3/4 pet bedragen. Daarmee gaat de RPS ongeveer een half procent onder rente zitten die enkele banken nu al in rekening brengen (9 1/4 pet.). Die lagere rente Is mogelijk om dat de PTT kan werken met la gere kosten, aldus drs. C. J. Schotsman, hoofddirecteur geld- diensten van de PTT. De PTT heeft een goedkoop produktie- en distributiesysteem, wat ge paard gaat met een iets minder persoonlijk dienstbetoon dan de algemene banken. Dee winst die daardoor ontstaat kan ten goede komen aan de cliënt, aldus drs. Schotsman. Hij ontkende dat de lagere rente van de RPS-hypotheken een middel is om een marktaandeel te veroveren. Er is ook op lan gere termijn geen reden om de rente te wijzigen, als de alge mene ontwikkeling van de ren testand daar geen aanleiding toe geeft, zo zei drs. Schotsman. Enige tijd gelder kondigde de PTT aan dat zij via integratie van de Rijkspostspaarbank en de postchéque en girodienst haar dienstenpakket zou uitbreiden. Men is nu reeds gekomen met het verstrekken van hypothe ken, omdat daarvoor geen wet telijke belemmeringen bestaan. Op den duur wil PTT ook per soonlijke leningen gaan ver strekken. Dat zal echter nog ge ruime tijd op zich laten wach ten, omdat hiervoor wel wets wijzigingen nodig zijn. DEN HAAG (ANP) In 1972 zijn bij de arbeidsinspectie in totaal 125 ongevallen bij lage spanning (t.e.m. 300 volt) geregistreerd. Bij twee dodelijke ongevallen was er een door een wasmachine en een door een wasautomaat veroorzaakt. Uit de ingestelde onderzoeken komt als oorzaak van de bij elektrische huishoudelijke appa raten voorgekomen ongevallen het volgende sterk naar voren: 1. Het zich onvoldoende bewust zijn van het gevaar dat men loopt bij het gebruik van machi nes zonder deugdelijke aardver- binding, 2. Onachtzaamheid bij het aan elkaar koppelen van aansluitleidingen waardoor de aardverblnding wordt onderbro ken of verkeerd wordt aangeslo ten. 3. Het niet tijdig - door een deskundige - doen herstellen van defecte stroom- en/of aard- verbindingen. 4. Onvoldoende controle op aansluitingen en al gehele toestand van de machine gedurende de gebruiksperlode (doorroesten, losgeraakte aan sluitingen, versleten rubberlel- dingen etc.). 5. Niet-geaarde stopcontacten gebruikten voor machines die ter beveiliging geaard moeten zijn. Een doorgesmoiten zekering ver eist een deskundig onderzoek van de machine of het toestel dat de sluiting veroorzaakte, mede om na te gaan of de ver binding met aarde niet is ver broken. Vooral in vochtige ruimten als badkamers, keuken, schuurtjes e.d. zal bijzondere aandacht aan de aarding van het gestel van de machines moeten worden be steed. Gebruik maken van dete op was machines e.d. aangebiachte be veiliging en het in goede staat houden van de verbindingen is in de meest letterlijke zin van levensbelang, aldus de arbeids inspectie. Met overweldigende meerder heid heeft de generale synode van de anglikaanse kerk van Engeland het voorstel goedge keurd om het aandelenbezit der kerk te gebruiken om druk uit te oefenen op Zuid-Afrika ter bestrijding van de rassen discriminatie. De anglikaanse kerk heeft hiermee een krach tig wapen in stelling gebracht, want de kerk van Engeland is rijk. Haar aandelenbezit be draagt rond twee miljard gul den. De investeringen richten zich niet op Zuid-Afrika, maar via haar investeringen in Britse ondernemingen als ICI, British Leyland en General Electric werkt zij tot dusver indirect mee aan de rassenpolitiek in 'Zuid-Afrika doordat deze on dernemingen ook vestigingen in Zuid-Afrika hebben. De anglikaanse kerk van En- geland besloot tot deze koers als gevolg van een mot:e. die de Zuidlondense kapelaan Paul Oestreicher bij de synode he.d ingediend. Deze motie advi seerde ane'ikaanse aandeel houders. zowel individueel als zroepsgevus. om haar aande len in ondernemingen met be- Icngen in Zuid-Afrika te ge bruiken a's pressiemiddel ten einde de kloof tussen blank en zwart zoveel mogelijk te dich ten. Als tweede punt stelde deze motie, dat fondsen van de anglikaanse kerk niet mogen worden geïnvesteerd in onder nemingen, die geen rekening houden met de sociaal-econo mische belangen van haar Zuidafrikaanse werknemers. Bij de indienmg van zijn motie verklaarde Paul Oestreicher, dat het praktisch onmogelijk zal zijn om in dit stadium alle beleggingen in Zuid-Afrika te rug te trekken. Maar voor de toekomst acht hij het niet uit gesloten, dat als resultaat van optreden van de Verenigde Na ties investeringen in Zuid-Afri ka en handel met dat land ille gaal zullen worden. ..Alleen wanneer hun winsten werkelijk beginnen op te dro gen en hun levensstandaard wordt bedreigd zullen de blan ken in Zuid-Afrika v.erkelijk bereid zijn veranderingen te aanvaarden", aldus Paul Oe streicher. Kanunnik A.H. A'tveH van Carlisle verklaarde, dat de Kerk van Fnrc'and zich op de eerste plaats zorgen diende te maken om de mensen van Zuid-Afrika en niet om haar investeringen. Kanvnn'k Att- well, die in Zuid-Afrika heeit gewoond en gewerkt, verklaar de, dat alleen de grote bedrij ven in Zuid-Afrika machtig en rijk genoeg zijn om de Zuid- Afrikaanse regering te trotse ren. De generale synode der angli kaanse Kerk van Engeland verklaarde zich solidair met dr. Beyers Naudé en diens col lega's van hef Christelijk Tnsti- tuut van Zuid-Afrika. Tegen dr. Beyers Naudé en d'ens re dewerkers is een gerechtelijk proces aanhangig gemaakt vanwege hun weigering te ge tuigen voor de geheime com missie Schlebusch. De solidariteitsbetuiging volg de op voorstel van pastor Hugh Bishop, die Bevers Nau dé ,,de Dietrich Bonhoeffer van Zuid-Afrika" noemde. Dr. Michael Ramsey, aartsbis schop van Canterbury en pri maat van de anglikaanse ge meenschap, nam het op zich, deze anglikaanse solidariteit in een teleeram aan dr. Bevers Naudé uit te spreken. Bovendien is de anglikaanse aartsbisschop van Wales, dr. G.O. Williams, naar Zuid-Afri ka gevlogen om als waarne mer van de kerken in Enge land het proces tegen dr. Beyers Naudé en diens mede werkers bij te wonen. De Poolse minister van buitenlandse zaken Stefan Olsowski heeft tijdens een bezoek aan paus Paulus deze week de „goede wil" van zijn regering tot het aanknopen van diplomatieke betrekkin gen met het Vaticaan ter kennis gebracht. De paus heeft de ont wikkelingen met tevredenheid begroet, aldus een bekendmaking van het Vaticaan. Het was de eerste ontmoeting van de paus met een Pools regeringsfunctionaris. Of priesters en bisschoppen po litieke invloed mogen uitoefe nen is onder de Franse katho lieken een omstreden zaak. Bij het opinie-onderzoek, dat het dagblad „Le Figaro" liet in stellen spraken zich bijvoor beeld vijfenveertig procent van de ondervraagden uit tegen een stellingname van de bis schoppen met betrekking tot de militaire verdediging. De grootste instemming wat betreft de invloed van de kerk kreeg de positiebepaling in morele vragen, zoals bij pro testen tegen pornografische films. Slechts eenenveertig procent van de Fransen meent, dat de bisschoppen stelling mogen ne men tegenover de abortus. Tweeënveertig procent ziet abortus in morele zin als een zwaar vergrijp, drieëndertig procent vindt een abortus ver antwoord. Eenenzestig procent ziet in het gebruik van anti- conceptionele middelen geen enkel moreel bezwaar, zestien procent ziet het als een licht en vijftien procent als een zwaar vergrijp. Op de vraag of een christen te gelijk ook kapitalist kan zijn antwoordt zevenenzestig pro cent der ondervraagden met ja. Achtenzeventig procent is van mening, dat men tegelijk christen en socialist kan zijn. Gevraagd naar de rol van de priesters in de samenleving vindt tweeënzestig procent het normaal, dat een priester ook nog een ander beroep uitoe fent. Zeventig procent sprak zich uit ten gunste van de wij ding van gehuwde mannen. Welingelichte kringen in het Vatikaan achten het niet on waarschijnlijk, dat paus Pau lus een bedevaart zal gaan maken naar Lourdes in Zuid- Frankrijk. Een bezoek aan Pa rijs wordt In diezelfde kringen echter uitgesloten geacht. Geruchten over een bezoek van de paus aan Frankrijk zijn de laatste dagen weer op gedoken. Aanleiding daartoe is de verklaring van de voorzitter der Franse bisschoppenconfe rentie, kardinaal Marty van Parijs, „dat het voor de I-ran se bisschoppen 'n vreugde zou zijn de paus te ontvangen bij gelegenheid van een van hun algemene vergaderingen". Deze algemene vergaderingen worden steeds in Lourdes ge houden. Alleen voor 5 en 6 juni 1974 wordt een buitengewone algemene vergadering in Pa rijs voorbereid. Het voorstel ertoe is gedaan door Kardinaal Marty. Volgens pater Aniceto Fer nandez, magister generaal van de orde der Dominicanen staat de orde voor een nieuw begin. Na jaren met slechts weinig toetredingen is het aantal der novicen in bijna alle provincies weer gestegen. Volgens de ge neraal maken nu van de orde deel uit ongeveer vijftigdui zend zusters, 6.300 paters en tweed-iizend broeders. De orde is in bijna alle landen van de wereld verbreid. op gerekend, dat het dit Jaar nog zal komen tot nieuwe on derhandelingen tussen verte genwoordigers van de Hon gaarse kerk en het Vaticaan. De gesprekken, die voor dezé herfst waren vastgesteld. >n uitgesteld. De reden is niet be kend geworden, maar in Hon garije neemt men aan. dat het Vaticaan niet bereid is te pra ten over kandidaten voor het bisschopsambt, die door de re gering zijn genoemd. De bisschoppelijke commis sie voor de missie in Prlcn heeft de blsschcpp.nccnfercn- fle voorgesteld één procent van alle Poolse wereldgeeste lijken vrij te maken voor het m.ssiewcrk. De commissie ver wijst daarbij naar het concilie- voorstel, dat inhoudt, dat alle priesters één procent van hun inkomen afstaan ten behoeve van het levensonderhoud van de missionarissen. Aangezien dat een onmogelijkheid is in Polen, gezien de financiële si tuatie van de priesters, wordt genoemde „hulp In persoon" ^anbevolen. Vierhonderd leerkrachten komt het aartsbisdom Mel bourne te kort als in februari l}et nieuwe schooljaar begint. Men wil nu honderdtwintig É-erttrachten m de Vefen pde staten aanwerven. Tweehon derd" vacatures 'kunnen 'dan nog vervuld worden döbr jonfee Australiërs, die aan het eind van het jaar hun studie beëin digen. Het ministerie van justitie in Madrid heeft de zendingsac tiviteit van de Getuigen van Jehova in Spanje bijzonder groot genoemd. Uit een publi- katie van het ministerie blijkt, dat dj Getuigen momenteel 236 plaatselijke groeperingen tel len. totaal zijn er volgens officiële opgave momenteel In Sparde 183 niet-kathelieke ge- règlitfeerda godsdienstige ge meenschappen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7