BESLISSING OVER VERNEDEPARK IN VOORSCHOTEN VALT SPOEDIG CD-fractie Leidschendam wil nu met spoed welzijnsvoorstellen zien bollen- en duinstreek Vierde ronde begrotingsbehandeling MAAR CU.VIEÜGT CU DAT4$I&EN mMSmwmm ara Oud-onderwijzer Brandsma viert gouden huwelijk S aGINA 5 WOENSDAG 14 NOVEMBER 1973 h LEIDSE COURANT (/OORSCHOTEN - De 4e avond In de ronde van Voorschoten als ivoorbehandeling op de begroting 1974 heeft wethouder Koetser (V.V.D) een "one-man-show" gegeven, die er zijn mocht. Op zijn bekende spraakwatervalma nier gaf hij rechtstreekse ant woorden op de veie gestelde vragen. Zelfs de kritische Mr. Goosens(D'66) was vol bewonde ring alhoewel hij hierbij toe voegde: "Was het allemaal maar waar, wat hij gezegd heeft." Mr. Koetser heeft zich intensief ingewerkt in de materie en zijn staf van tien man in de raads- r zaal assisteerde hem voortreffe lijk. Het was zijn eerste begro tingsbehandeling. waarbij de raadsleden recht op de man af vroegen. Vorig jaar werd hij ge spaard omdat toen net door hem de portefeuille van openba re werken was aangenomen na het aftreden van Baron De Vos van Steenwijk. Het staat vrijwel vast dat het ook de laatste be groting voor Mr. Koetser is als wethouder, dat liet hij gister avond duidelijk blijken. Zijn da- gelijkse werkzaamheden zijn niet meer te combineren met het wethouderschap en de nieu we verkiezingen zijn hem daar om welkom. "Wanneer u mij vraagt wat is uw beleid en ik moet denken aan een beleid met een grote "B", waarvoor ik in de houding moet gaan staan, dan zeg ik: "Zo'n beleid heb ik niet, aldus wet houder Koetser, die daarna con stateerde dat er geen behoorlijk alternatief kan zijn voor de on geveer vier jaar geleden uitge brachte struktuurnota. Deze nota ging uit van een wegen- stramien met als hoofdaders' de zgn. Leidse Baan en Rijksweg 11. Beide wegen staan ter dis cussie en zo moet er gezocht worden naar mogelijkheden voor aanpassing van de be staande verkeersaders. Begin 1974 kan de gemeenteraad ech ter een struktuur^lan ter behan deling verwachten. Met de bestemmingsplannen zijn dit jaar goede vorderingen ge maakt. Van de Provinciale Pla nologische Commissie is bericht ontvangen dat deze commissie akkoord kan gaan met het ont werpplan Noord-Hofland. Einde lijk zijn G.S. afgestapt van de mogelijke integratie met de toe komstige wijk Stevenshofjespol- der (Rijndijk) te Leiden. Thans kan snel in overleg met het wijkcomité vaart gezet worden achter de realisatie van o.a. het wijkwinkelcentrum. Dè verbin dingsweg tussen Adegeest en Noord-Hofland kan binnenkort aangelegd worden. Voor het plan Bijdorp is de praatprent gereed. De wethou der ziet niets in een openbaar making van dit plan voordat het goed door de raadsleden is be keken. De vorderingen met het Vernède- park zijn minder spektaculair. Op advies van de gemeenteraad is o.a. de Nationale Woningraad ingeschakeld. Er is een onder zoek geweest en verwacht mag worden dat spoedig bekend zal zijn of het Vernèdepark gereno veerd of geamoveerd moet den. Zowel Hij herstel als bij af braak zal er heel wat werk ver zet moeten worden in verband o.a. met rijkssubsidies voordat met het daadwerkelijke \yerk begonnen kan worden. De kartering van de gemeente is een dure zaak, maar volgens de wethouder is het noodzakelijk dat de dienst openbare werken de beschikking krijgt over pla ten van Voorschoten op een zeer grote schaal. Alle fracties hadden na deze uiteenzetting nog grote twijfels over de nood zaak van de dure luchtkarte- ring. Voorschoten heeft zijn grootste uitbreiding na 1945 ge kregen, zodat alle tekeningen nog wel aanwezig zullen zijn. Die tekeningen zijn er wel, aldus de wethouder, maar zij hebben niet allemaal dezelfde schaalverhou ding. ten woonmarktenonderzoek is volgens KVP en PvdA dringend nodig. Er zijn in enige wijken kleine onderzoeken geweest o.a. in de Vlietwijk. Als algemeen gegeven staat wel vast dat er ook in Voorschoten een wens is om een flat te verruilen voor een eengezinswoning. Daar om zullen er in het plan Bijdorp geen flats komen, ter gescherming van de Wel standscommissie, die kritiek te verduren kreeg o.a. VVD en PCG merkte wethouder Koetser op dat het er op de te kening soms anders uitziet dan in werkelijkheid. De commissie leden namen dit antwoord niet erg serieus te meer daar o.a. Mr. Begeer (VVD) zich afge vraagd had wie toestemming gegeven had om in het oude dorpscentrum een gebouw neer te zetten met witte betonbal- kons. Afwijzend staat wethouder Koet ser tegen openbare commissie vergaderingen voor openbare werken. Juist bij openbare wer ken wil het college van b. en w. graag een advies hebben voor dat de plannen geheel rond zijn. Vroegtijdige openbaarheid zou verwarring kunnen stichten. KVP en D'66 waren het hier he lemaal niet mee eens. Ir. Fran ken (KVP) probeerde tot twee maal toe de grondpolitiek in de openbaarheid te krijgen. Het ge lukte hem niet. Dat de Knipmolen in de gelijkna mige polder nog steeds niet her steld is na de ernstige storm schade vorig jaar november vindt zijn oorzaak i? een te kort aan molenbouwers. Het Am bachtshuis en het Baljuwhuis staan niet direkt op instorten maar er moet wel snel iets gaan gebeuren omdat dit een ere-zaak geworden is voor de gemeente, volgens de wethou der. De Lindehoeve is berekend op een bezoek van driehonderd jongeren, zodat niemand be zorgd behoeft te zijn over deze grote toeloop van de laatste we ken. HHHH Noordwijk Tot en met 1 no vember wordt in de Kapel aan de Hoofdstraat te Noordwijk aan Zee een bijbeltentoonstel' ling gehouden. Onder de titel ,,Het Boek dat blijft" laat ze iets zien van de wijze waarop de Bijbel via mondelinge en schriftelijke overleveringen tot een boek is gegroeid, dat na derhand zijn weg door de ge- hele wereld heeft gevonden. Rondom dezv expositie is een aantal aktiviteiten vorbereid door een plaatselijke werk groep, bestaande uit leden van de r.k. parochie, van de her vormde gemeente en van de ger. Kerk. Zo hebben van alle basisscholen de leerlingen uit de zesde klas een bezoek aan de tentoonstelling brengen. Bo vendien is aane scholen ge vraagd de kinderen tekeningen te laten maken van een bijbel se onderwerpen. Deze tekenin gen zijn in de Kapel te zien- De tentoonstelling wordt virf- dagavond a.s. afgeslotfen met een programma, waaraan het Noordzeekoor „The Seaside Singers" en de „Echo der Dui- li1111:M.I: IllIIIIIIIHIlil IllllillllltlIE DE ZILK Op donderdag 22 november zal het echtpaar Brandsma- Terpstra hun 50-jarige echtverbintenis vieren. Dergelijke verbintenis sen komen nu veel meer voor dan in het verleden. Toch blijft het de moeite waard dergelijke gelegenheden te vermelden. De bruidegom is 74 jaar en geboren in IJsbrechtum, een klein plaatsje bij Sneek in Friesland. De wieg van de bruid stond, hoe kan het ook anders, ook in Friesland en wel in Joure. In juni 1938 kwam het bruidspaar in De Zilk wonen, daar de heer Brandsma on derwijzer was in De Zilk. De H. Hart School is een open boek voor hem, tot 31 mei 1964 heeft hij te maken gehad met de jeugd van De Zilk. Over deze schoolpe riode r-ni heel wat te schrijven zijn, als men maar even bedenkt Jat de bruidegom meer dan 40 jaar les heeft gegeven, aan duizen den kinderen. En als we even een terugblik werpen, dan zullen de oud leerlingen nog wel eens terug denken aan deze tijd, dat ze bij meester Brandsma in de klas hebben gezeten. De bruidegom werd geboren op 29 april 1899 en de bruid op 14 juni 1902. In 1931 is het echtpaar gaan wonen in Hiilegora Beeklaan 84, waar ze nu genieten van een welverdiende rust. De bruidegom leefJe en werkte voor de school; de bruid voor haar gezin, bijgestaan door haar man na en voor schooltijd. Een gezin groot brengen van 11 kinderen is een hele opgaaf. Vooral in de tijd dat de salarissen van de onderwijzers ook nog nie' zo hoog waren. Beide hebber», zich geheel hiervoor gegeven en hun 5 dochters en fi zonen zijn hun dankbaar gestemd, voor alles wat vader en moeder voor hen hebben gedaan. Op donderdag 22 november zal er uit dankbaarheid een plechtige Eu charistieviering zijn in de parochiekerk van het H. Hart, welke om 14.00 uur zal aanvangen. Daarna wordt een ieder in de gelegenheid gesteld het gouden echtpaar te feliciteren in Hotel Restaurant ,,Zo- merzorg" Meerstraat - Hillegom van 17 uur tot 18.30 uur. LEIDSCHENDAM - Bij de schrif telijke algemene beschouwingen bij de gemeentebegroting heb ben de christen-democraten meegedeéld nu spoedig voorstel len van B en W te willen ont vangen over het welzijnsbeleid. December 1970 heeft het college voorgesteld een commissie voor het welzijn in te stellen, de ge meenteraad wilde toen echter liever een werkgroep die de kwestie zou onderzoeken.Deze werkgroep is met grote voortva rendheid te werk gegaan, aldus de gezamenlijke fracties van KVP en PC en heeft twee jaar geleden, eind 1971, een rapport ingediend. Sindsdien heeft de raad geen enkele reaktie of voorstel bereikt en ook in de aanbiedingsbrief b'.j de begro ting wordt er met geen enkel woord over gerept. De fracties willen dan ook graag weten waarom de kwestie zo lang sle pend wordt gehouden. De fracties achten ook een be leidsvisie over de kinderopvang dringend gewenst, ook hierover wordt in de aanbiedingsbrief niet gesproken. De christen-de mocraten verwijzen naar Den Haag waar zes jaar geleden al een nota is verschenen die ten gevolge had dat een verorde ning op de kindercentra ver scheen met een duidelijke subsi diëringsregeling. De subsidiëring van de bejaarden bonden heeft evenmin de in stemming van de beide fracties. In augustus is de subsidie per siciëteit van 500 op 800 gulden gebracht waardoor het bejaar- denwerk althans op korte ter mijn ruimere financiële arm slag heeft gekregen. De chris ten-democraten hebben moeten constateren dat uitsluitend om financiële redenen niet is inge- gan op het erzoek van de bonden om een fundamentele herziening van de subsidiëring, De fracties gaan akkoord met het beroep te doen op de saldi-re- fracties juist, evenals het feit het besluit tot afwijzing was het voorgestelde dekkingsplan: de serve. Ook de invoering van een dat de bijdrage voor ieder ge- enige antwoord op een uitvoerig tarieven met 285 duizend gulden (nieuw) rioolrecht van 1 gulden lijk is. advies. te verhogen en voor de rest een per maand per huis achten de Bij de financiële paragraaf wordt Dorpstoren aan restauratie toe HAZERSWOUDE De toren van de Ned. Herv. kerk te Hazers- woude-dorp verkeert weer eens in een slechte staat. Cees Kroon, de amateurhistoricus van Hazerswoude, is in zijn on langs verschenen „Bericht van de Oudheidkamer Hazerswou de" niet al te optimistisch, want, zo schrijft hij: „Het zal nog wel enige jaren duren eer zij opnieuw gerestaureerd zal worden De toren, eigendom van de gemeente Hazerswoude, werd overigens in 1646 her bouwd, nadat de toenmalige ambachtsheer het bij de Staten van Holland had „versierd" dat de belasting op het bierverbruik tien jaar lang zodanig was ver hoogd dat daaruit de kosten van de herbouw konden worden ge dekt. Voor 20 mille aan kaas gestolen BODEGRAVEN Uit het pak- huis van een kaashandel te Bo degraven is in de nacht van maandag op dinsdag 4000 kilo kaas gestolen ter waarde van rond 20.000,-. De inbrekers hebben de kaas in een vracht auto van het bedrijf, die buiten stond, geladen. De wagen is la ter in de buurt van Breda te ruggevonden. De rijkspolitie probeert uit te zoeken, waar de kaas is gebleven. VOORSCHOTEN Vannacht om ongeveer half één is de 41-jarige J. W. S. uit Leiden op de Veurse- weg met zijn personenauto tegen een verkeersheuvel en een verkeersbord gebotst. De auto werd geheel vernield, zoals de foto laat zien. De man verkeerde onder invloed van sterke drank. Hij kwam met de schrift vrij, maar de politie nam hem toch maar mee, voor zijn eigen veiligheid en die van anderen. Ook kreeg hij een fiks proces-verbaal nog gezegd dat het niet duide lijk is waarom de subsidie voor jeugdwerk en sport met 150% moet stijgen en voor het bejaar- denwerk maar met 11%. Ge vraagd wordt of er wel een vol doende afweging van plannen is en waarom deze problemen niet in de financiële planningscom missie worden behandeld. Bij het hoofdstuk openbare wer ken zeggen de fracties, dat het sluipverkeer uit en naar Zoeter- meer nu onaanvaardbaar groot wordt. Zij vragen met rijk en provincie kontakt op te nemen om te bevorderen dat voor dit verkeer andere wegen dan door Leidschendam worden aange legd of ontsloten. In aansluiting hierop wordt gevraagd waar het heen moet als straks Leidschen- dam-zuld wordt bewoond. Bij de bouw wordt het al moeilijk om dat het bouwverkeer nu al een extra belasting vormt voor de eivolle Damlaan. Hierbij wordt er op gewezen dat de maximale belasting van de sluisbruggen slechts 6 ton is. Toch passeren regelmatig zwaardere vrachtwa gens de bruggen die volgens in gewijden op instorten staan.Waar blijft, zo vragen de christen-democraten, provinciale waterstaat met zijn al jaren oude plannen tot vernieuwing en verbreding van een der brug gen. Ook over de constructie van de Wcstvlietweg wordt al Jaren gesproken en ook hier zijn geen daden te zien. Als straks zuid gereed is kan daar op 1000 auto's gerekend worden, deze zullen voornamelijk de Damlaan en de Westvlietweg gaan gebrui ken. nr. De fracties zten met belangstel ling het rapport van gemeente werken over de asfaltering var de Stompwijkseweg tegemoet. Iets wat de fracties al 3 jaar ge leden hebben voorgesteld. Vakbeweging in Wassenaar gaat zich bundelen WASSENAAR De samenwer king tussen de drie plaatselijke afdelingen van NKV, CNV en NVV heeft onlangs in het Je- roenhuis gestalte gekregen in een eerste gezamenlijke leden bijeenkomst, die door een bij zonder groot aantal belangstel lenden werd bezocht. Namens de drie voorzitters voerde de heer A. van Steljn het woord. Hij releveerde wat er in de afge lopen periode tussen de drie voorzitters is besproken. Uit gangspunt voor de gesprekken was, dat een naast elkaar wer ken verspilling van kracht en van tijd is. De vakbeweging is niet meer uitsluitend een orga nisatie, die zich bezig houdt met het afsluiten van collectieve ar beidsovereenkomsten. Op aller lei andere terreinen ligt een taak: milieubeheer, leefklimaat en sociale woningbouw. Na de inleiding van de voorzitter ontwikkelde zich een geanimeer de discussie over de samenwer king tussen de drie organisaties in de praktijk. Daarbij werd o.m. gisteid dat het beter is te spreken van een vnkbeweging dan van een vakbond. Toen het op stemmen aankwam bleek de vergadering unaniem van oordeel te zijn, dat er oen nauwe samenwerking moet ko men. Besloten werd, dat naast de drie voorzitters, de heren A van Steyn, A. de Roolj en h! Schouten uit elk van de centra les nog twee vertegenwoordi gers zullen worden aangewezen om met elkaar de samenwer king verder uit te werken. Marktberichten K/fTWIJK. 13 nov. Groenten W«»- Peen p kist; A extra 7.00-9.30, A I 6 403 00. A H ::o. b uv.ru jo.oo b i a.uu-iu 10. n n 3 20-4.50. c I 4 30. éTf 3' to- B!« rnk '1! 6 I IJ3U M. C njM. 8 I 1W6-1 51. x 12 I 63-1.13. U n 20-09. 1.'. I 47. 20 II Boerenkool 62. rodé .ooi 17.34: groene kool 42; «pruMH»-».'; ondi.'/te 11-76: )$ic:sel<lerle 3-v», ^cei. U 76-77: breekpeen p ktii l «0-5 4Aor*e- rtl-ren A I 87-011. B I 6643. C I 7-§, n 35-01 Aanvoer watpeon 136.000 itg uctiorie* r.tcen 8.000 k«.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5