LDWS en de .Mnnnik naar monsterscores „Plan Noord" dringt aan op „herverkaveling" van alle wijkfuncties TERRE DES HOMMES LEIDEN WIL F 8000 VERZAMELEN VOOR SPECIAAL PROJECT DOEZASTRAAT LAAT FEESTVERLICHTING NIET BRANDEN Bijna drie kwart wil renovatie stad en randgemeenten Snel overleg gewenst Enquête in Noord PAGINA 3 WOENSDAG 14 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN De werkgroep Leiden e.o. van de Stich ting Terre des Hommes, de hulpverleningsinstelling voor kinderen in nood, waar ook ter wereld en on geacht ras, geloof en poli tieke overtuiging, gaat naast de normale projec ten (inzamelen van medi cijnen en baby- en kleuter- kleding) een actie voeren om een voedingsdagver blijf in de sloppenwijken van Djakarta in Indonesië op poten te zetten. De kosten van het voedings dagverblijf bedragen onge veer 8000 gulden. Dit be drag wil de Leidse afdeling bij elkaar krijgen met be hulp van de Leidse bevol king. Door heel Leiden zul len binnenkort huis-aan- huis folders worden be zorgd waarin over dit pro- jekt geschreven is. In de achterbuurten van Djakarta zijn de kinderen namelijk niet alleen ondervoed, maar het eten dat zij krijger, is uiterst eenzij dig. De baby's en kleuters heb ben hierdoor een enorm vitami negebrek hetgeen onder andere resulteert in een lichamelijke en geestelijke ontwikkelingsachter stand. Men schat het aantal van dergelijke kinderen tussen de 40 en 60 procent. De taak van het voedingsdagverblijf, dat door de stichting Terre des Hommes be taald gaat worden, is de onder voede kinderen die voeding te geven die nodig is om hun nor male gewicht, lengte, spieren en vetvulling terug te geven. Tijdens de verzorging van de kinderen (beneden de 5 jaar en niet meer dan 12) zullen de moeders onderwezen worden hoe zij goedkopere doch gezon de maaltijden kunnen bereiden. Een financiële bijdrage voor de aktie kan men storten op giro nummer 2930476 t.n.v. de heer en mevr. v.d. Lee-Rijsbergen, die de coördinatie op zich geno men hebben. Hun adres is Corn. Schuytlaan 40, Leiden tel. 60128. Zoals vermeld gaan de kleding en medicijninzamelingsactie ge woon door. Kleding kan men kwijt bij mevr. Lelieveldt. Rijnsburgerweg 28, Leiden en bij mevr. Jorna, Vossiuslaan 32. Leiderdorp. Het inzamelings adres voor de medicijnen is: mej. Kortman, Zoeterwoudse- weg 146, Leiden en mevr. de Ruiter, Zwagermansweg 18 te Voorschoten. De stichting Terre des Hommes houdt zich ook bezig met de verkoop van enkele artikelen zoals badhanddoeken met op schrift Terre des Hommes, T- shirts in 5 maten, wenskaarten en 3e wereldartikelen. De winst die hierop gemankt wordt gaat uiteraard in de Stichtingskas. Deze artikelen zijn te bezichti gen of te koop bij mevr. Bak ker, Rhijngeesterstraatweg 179 te Oegstgeest, tel. 52906. Voor algemene geldelijke steun aan deze stichting voor hulp aan kinderen kan men gebruik ma ken van gironummer 646900. In lichtingen over het projekt: Corn. Schuytlaan 40, tel. 60128 LEIDEN De Hoofdinspecteur van de verkeerspolitie, de heer Oudman. heeft gistermorgen ii het Dienstencentrum-Noord voor voor een groep bejaarden dia-lezing gehouden over de pro blemen van de voetganger it verkeer. Het is namelijk geble ken dat vooral bejaarden zich vaafe geen raad weten in het steeds drukker wordende stads gewoel. De heer Oudman was vorige week in het Dienstenceru trum het Gerecht en spreekt op donderdag 22 november in bejaardencentrum Rijn en Vliet aan de Corn. Schuytlaan. De aanvang daar is 15.00 uur. Zoals wijkkomitée ,,Plan Noord" 3e: De speelweide kan opgescho de speelweide. Het wijkkomitée dat er dan voor het sportkom- ,,Plan Noord" vraagt zich af of plex meer in zit. dit soms de MOTIVATIE is (die Het wijkkomitée „Plan Noord" men niet openbaar wil maken), heeft tot deze scherpe stelling- die men aan Roodenburg ont- name besloten, daar zij weet. houdt. dat er op korte termijn nog De (21) volkstuinen, die nu £n ^it besluit wordt gebaseerd op meer van deze zaken in de wijk reeds in zijn eerste schrijven duidelijk naar voren bracht, is het wijkkomitée met het bestuur van de voetbalvereniging Rood enburg van mening, dat Rood enburg een uitbreiding van ak- kommodatie möet krijgen. Het wijkkomitée heeft dan ook naar oplossingen gezocht, die een grotere sportakkommodatie mo gelijk maken. De taak van het wijkkomitée „Plan Noord" is echter een bredere dan alleen het behartigen van één funktie in de wijk. Het wijkkomitée is dan ook geluk kig met het feit, dat er sinds enige tijd veel grond is vrijge komen door het opheffen van het „Spoortje". Dit schept de mogelijkheid, dat er nu enkele zaken mogelijk worden, die eerst niet mogelijk waren, zon der andere wijkfunkties te scha den. Reeds midden 1971 heeft wijkko mitée „Plan Noord" aan de ge meente een pilan hiervoor voor gelegd. (Het spoortje moest toen nog opgeheven worden). Dit plan komt hierop neer: Breng alle grond rondom de voormali ge spoorbaan hiermede 'n eén groot geheel bij elkaar en ver deel die opnieuw over diverse funkties. Hierbij hoeft geen en kele funktie ingekrompen te worden, tenzij een funktie geen enkele dienst meer heeft. In dit verband gebruikte het wijkko mitée het woord „herverkave ling". In dit „herverkavelings plan" zouden kunnen meespe len: le: Sportpark Noord, 2e: 1 Voormalige verkeerstuin. 3e: Voormalige rolschaatsbaan. 4e: Speelweide en groenpark. 5e: Dierenhokken ten zuiden van de spoorbaan 6e: Schooltuinen. 7e; groen bij de dr. v. Voort ven worden in de richting de woonbebouwing, waardoor hij onder een betere „sociale kontrole" komt. moeten verdwijnen naar de UW MENING Roodenburg kan nog meer krijgen lagen. Dit besluit van de ge meenteraad is ook niet door Ged. Staten gehonoreerd. En dit „bestemmingsveranderingsbe- sluit" heeft, naar het weten van het wijkkomitée, nooit vooraf ter inzage gelegen. Om deze redenen vindt 't wijkko- Het vrijblijvend luisteren niet tegen deze gang van zaken stelling zou nemen, blijft er geen enkele garantie meer over. dat er over van alles en nog wat wordt be slist, zonder inspraak uit de wijk. (En dit geldt voor iedere wijk). mitée „Plan Noord" een nader overleg met alle betrokkennen, noodzakelijk voor er een spade de grond in gaat. Indien dit snel gebeurt en hierbij de zekerheid verkregen wordt, dat de andere funkties in de wijk ook aan hun trekken ko men, hoeft het vierde veld voor Namens Roodenburg niet in gevaar te Noord", komen. Het ds zelfs mogelijk, plannen en ideeën uit een wijk door funktiionele raden, diensten en instellingen en gemeente, om je er bij de besluitvorming niets van aan te trekken, is de beste methode om de betrokkenheid van de bevolking voorgoed de das om te doen. wijkkomitée „Plan J. Vervoorn. LEIDEN De winkeliersvereni ging van de Doezastraat heelt zelf besloten de komende weken de feestverlichting In de kast te laten. ,,We vindon het niet juist de verlichting te gebruiken in een periode waarop iedereen 's morgens 9 uur aan. 's Avonds wordt opgeroepan zo zuinig mo- om 21.00 uur alles uit uitgezon- gelijk met energie te zijn", al- derd waakverlichting. Minder dus de heer Wolters, bestuurslid 3e. De feestverlichting fcal branden Vliet, kunnen dan op een andere plek aan het huidige tuinenkom- plex aangehaakt worden. De tuinders kunnen dan bij hun huidige vereniging blijven, huysenschool. 8e: Volkstuinen- 5e. j* dierenliefhebberi) van par- complex. 9e: Zwarte Pad-grond. tikulieren kan dan ec„ be,ere 10e. Grond naast de Willem de plaats en huisvesting in het ge- Zwijgerschool. heel krijgem Alle funkties kunnen dan vergroot Tcrwij, het wi)kkomitée „Plan en/of verbeterd worden. Naar het inzicht van het wijkkomitée „Plan Noord" kan er via een dergelijk ..herverkavelingsplan" bereikt worden dat, 2e: Er ruimte komt voor een vol ledige zwemakkommodatie op 't snijpunt van 3 wijken (Plan Noord, Kooi en Merenwijk) waarin 1/3 -van de Leidse bevol king woont. Noord" reeds twee jaar, zowel mondeling als schriftelijk hier over met de Gemeente van ge dachte wisselt, valt er nu een ondoordacht besluit. Daarover wordt het wijkkomitée geheel niet ingelicht. D!t besluit houdt in, dat er een vierde voetbalveld zal worden aangelegd, zodanig, dat de speel weide een onding wordt. Dit be sluit, houdt in, dat door het zó te doen, er een duidelijke claim komt te liggen op de rest van van de vereniging. De Doezastraat schafte vorig Jaar een nieuwe straatverlichting aan en breidde die onlangs nog uit met enkele grote aankopen. De Doezastraat is de eerste op koopavonden van 18.00 tot 21.00 uur. Zaterdags van 16.00 tot 18.00 uur. Op andere dagen zal de feestverlichting NIET branden. spots laten branden. Herdershond wilde prooi niet loslaten LEIDEN Een vervaarlijk grommende en bijtende herders hond heeft eergisteren in de hal van de flat aan het Stations plein voor de nodige opwinding gezorgd. Een huisschilder is daar het eerste slachtoffer van geworden. Omstreeks kwart voor 10 's och tends werd de schilder, die een doos met kostbaar behang droeg, door de herder aangeval len en in zijn hand gebeten. Hij liet hierdoor het behang vallen. De hond ging hierop naast zijn „papieren prooi" staan om het te verdedigen. Flatbewoners, die door de hond belet werden door de hal te lopen, werden eveneens gebeten en waarschuwden do politie. De te hulp geroepen „hondekenner" van ons corps probeerde de hond te vangen, maar het werd al spoedig duide lijk dat de rollen omgedraaid zouden worden. De man trok zich ijlings terug. Ten eindo raad heeft de Leide politie do hulp ingeroepen van hun colle ga's uit Alphen aan den Rijn, die over een verdovingsgeweer be schikken. De mooie hond doden wilde men niet. Een agent uit Alphen wist er was toen al zo'n anderhalf uur voorbij de herdershond een vangriem om de nek te gooien, hetgeen een opmerkelijk resultaat had: het beest werd poeslief. Ds. de Tombe verbond 915 echtparen LEIDEN Op vrijdag 16 novem ber a.s. 's middags om 14.06 uur zal Ds. J. de Tombe voor de laatste maal optreden als ambtenaar van de burgerlijke stand „uitsluitend belast met het voltrekken van huwelijken". Sinds zijn benoeming als zodanig (op 27 november 1961 door de gemeenteraad) heeft Ds. De Tombe 915 bruidsparen in de echt verbonden. Het vertrek van Ds. De Tombe hij is thans 77 jaar houdt verband met een verordening, welke eind vorig jaar door de gemeenteraad werd Ingesteld. Daarin werd bepaald, dat amb tenaren van de burgerlijke stand, die zijn uitsluitend be- met het voltrekken van huwelij ken niet ouder mochten zij* dan 70 jaar. winkelstraat in Leiden, die zelf 4e. Verwarmlngstempe."atuur voor besloten heeft aan de nodige de bedrijven maximaal 18 gr., zelfbeperking te doea Men voor kantoren 20 gr. loop) daarbij echter zeer waar- Se Bfroep op hc, pllbliek he, gc. kochte zoveel mogelijk zelf mee te nemen (Benzine-bcsparing). ken. OEGSTGEEST Dit is een van de huizen uit de Grunerielaan en omgeving, waarvoor de gemeen te geen toestemming wil geven tot uitbouw. Gisteren meldden we reeds uitgebreid, dat een groot aantal bewoners een ver zoek bij de raad heeft ingediend om de bouwvoorschriften te wij zigen. De bewoners zouden graag zien. dat er vergunning werd gegeven de woonkamer en de keuken, die voor de huidige normen te klein zijn, te vergro ten. Zoals op deze foto te zien is, is er ruimte genoeg in de tuin om woonkamer en keuken over de gehele breedte door te trek ken. Het is nu ufwachten of de voorschriften alsnog gewijzigd zullen worden. schijnlijk vooruit op een ge meentelijk besluit, want het col lege van B en W beraadt zich al cp een aantal maatregelen, die ®e Overheid wordt verzocht de genomen kunnen worden. De di- openbare verlichting te beper- recteur van de Lichtfabrieken, ir. Brooshooft schreef daar over op verzoek van het college al een nota. Ia alwechting van de maatrege len. die het gemeentebestuur gaat n-emen hebben drie Leidse organisaties, het Leids City Centrum, de Leidse Midden- sundscentrale en de Kring Lei den van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf, een oproep geaaan aan alle bedrijven en kantoren om energie te bespa- Indien winkelieri en bedrijven daartoe overgaan, zoals de win keliers van de Doezastraat al hebben gedaan, betekent dit dat <ie Leidse etalages donkerder dan normaal zullen zijn in de komende feesfweken. De beken de feestverlichting za! ook niet zijn als andere jaren. D-ï oproep van de organisatie* houdt de volgende maatregelen ir: 12 Algehele zutnigheid. Vooral In tel n geen lichten nodeloos laten bronden. 2e. Etalage verlichting niet voor Rijpweterlng Voor de werk- nemens in de bouwnijverheid wordt gelegenheid gegeven de bonnen te verzilveren voor de a.s. kerstdagen. Dit kar gebeuren a.s. maandag, 19 november, van 19 tot 21.30 uur in het dorpshuis van. Rijpwetering. LEIDEN Van de 164 bewoners van Leiden Noord hebben 110 „ja" gezegd tegen de renovatie. Vijftien bewoners hebben zich negatief uitgelaten over dc ko mende plannen. Van 35 bewo ners werd geen antwoord ont vangen. Hiervan zijn er echter twintig, die een hoekhuis bewo nen. Hiervoor moet nog een plan opgesteld worden. LEIDEN De belangrijkste wedstrijd In de zaalvoetbalcompetitie was ongetwijfeld de strijd tussen B en T en ASC. ASC startte sterk, want na 4 minuten was het reeds 1-0 in het voordeel van de Oegstgeestenaren door een doelpunt van Douwe Splinter. Maar ASC had het tegen B en T bepaald niet gemakkelijk. De offensieve krachten van B en T kwamen echter pas na 20 mi nuten goed tot zijn recht. Het was Eddy Monsols, die beide ploegen op gelijke hoog te had kunnen brengen. De toegekende pe nalty miste hij echter jammerlijk. Zijn fout zou hij echter nog geen minuut later al weer goed maken. let een prachtige beweging tekende hij de gelijkmaker aan. Er deden zich voor beide keepers nog enkele gevaarlijke momenten voor, maar tot aan de rust hielden beide ploegen elkaar in evenwicht. De tweede helft was nog geen minuut ingegaan of het was alweer Douwe Splinter, die na een mooie combinatie 2-1 scoorde. B en T moest komen en dat deed het bekwaam. Fel op de bal spelend kwam men na 12 mi nuten langszij, dankzij een doelpunt van Ge Dubbeldeman. B en T was in technisch opzicht de betere ploeg, maar moest toch toezien, hoe Huib de Goey luttele minuten later ASC op een voorsprong zette. ASC zou deze stand tot aan het einde vast hou den, al ging dat wel met de nodige moeite. B en T kreeg goede kansen, maar wist ze niet te benutten. Ook de tweede penalty, die aan B en T werd toegekend werd niet in een doelpunt omgezet. Doelman-Roedoe was een te groot obstakel voor Oudshoorn. Twee teams In de eerste klas behaalden een monsterscore. De Munnik leek aanvanke lijk veal moeite te hebben met Rijnsburgse Boys, gezien de 1-fl ruststand. Daarna was het echter prijsschieten voor de Tennis sers. Topscorer werd Wally Haver die drie van de zeven doelpunten voor zijn rekening nam. De andere doelpunten werden ge scoord door Schüller (2x), Ferry Haver, Jan Staal en Jaap Koreman. En ook LDWS was gisteravond bijzonder op dreef. Tegen het lager geplaatste Lugdu- num werd regelmatig gescoord. Om de paar minuten kon de Lugdunum-keeper zijn droevige gang naar het net maken. Het was een spelletje van kat en muis, maar wel zo aantrekkelijk voor het pu bliek. Topscorer werd Ger de Roode met vier doelpunten op zijn naam, gevolgd door Pim van de Meer, die er „slechts" twee voor zijn rekening nam, samen met Kees de Roode, die ook tweemaal de juiste rich ting vond. Cock Slingerlandt en George Moesman maakten de tien vol. Je zou de indruk misschien krijgen, dat Lugdunum weinig goeds deed, maar dat is niet hele maal correct. Ton van der Ster had de stand een beter aanzien kunnen geven. Maar zijn schot belandde op de lat en een penalty wist hij niet in doelpunten om te zetten. Wernink en Stormvogels hebben in hun wed strijd de punten gedeeld. W«1 moest Wer nink tweemaal een achterstand weg wer ken, alvorens men zelf de leiding kon ne men. In de eerste helft onende Paul Wetse- laar de scorë voor de Stormvogels, maar vlak voor rust wist Chris Lois beide ploe gen we«r op gelijke hoogte te brengen. Ook na rust was het een zeer gelijkopgaande Het eerste doelpunt Douwe Splinter. ASC won tenslotte met 3 wedstrijd. Stormvogels nam door Gijs Col- le vlak na rust weer een voorsprong, die door Bram Jansen uit een corner alweer ongedaan werd gemaakt. Diezelfde Bram Jansen leek Werninik 10 minuten voor tijd aan de winst te helpen. Doordat Stormvo gels nu moest komen, kreeg Wernink in de .aatts eperiode de meeste kansen. Chris Zoetemelk had bijna de score hoger opge voerd voor Wernink, maar zijn schot kwam via de binenkant van dé paal weer in het veld. Een fout in de verdediging van Wer nink koste Wernink vlak voor tijd de volle winst. Nu kwam Stormvogels door een doel punt van Koos van E», langszij, hetgeen overigens volkomen verdiend was. voorlichtingsavond over renova tie in het Dienstencentrum Noord gisteravond werd bekend gemaakt. Tijdens deze bijeen komst stonden de bewoners van de vier reeds gerenoveerde pan den in de belangstelling. Na mens hen dankte de heer Mal- man de heer Van der Blom. die de verantwoordelijke man is bij het opknappen van de wonin gen. In zijn toespraak zei de heer Van der Blom dat de renovatie onge veer 25 jaar in beslag zal gaan nemen. Hij dankte de bewo ners-commissie en het wijkco- mité „Plan Noord" voor de gro te inbreng die zij bij de plannen hebben gehad. Tevens kon hij meedelen dut de vergoeding voor verhuiskosten, die thans op 1750,- ligt binnenkost wellicht omhoog zal gaan. Man „vergal" bocht te nemen LEIDEN Rechtdoor rijden ter wijl er een bocht is, kan niet zonder kwalijke gevolgen blijven. Een en ander merkte een 43-jari ge man uit Hazerswoude toen hij, rijdend op de Voorschoter- weg richting de Lammenschans- rotonde. verzuimde met de weg mee te draalen en vervolgens tegen de betonnen muur van de Trek vlietbrug opreed. Het lever de hem een hersenschudding en zeer vele srjijwenden aan het gelaat op. De man kwam bo vendien bekneld te zitten. Hij moest opgenomen worden in het AZL.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3