KABINET WIL INKOMENS IN 1974 AAN BANDEN LEGGEN ijmaker Prinses Anne getrouwd Storm trof vooral Wadden «1 ze zeggen. Maximum snelheid van 100 km per uur Burgemeester zorgde voor auto-sensatie (op zondag) „Dood Soekarno hoogtepunt in leven Luns" Tros wil zendtijd van NOS overnemen SITUATIE IN DOI LARD KRITIEK Noodtoestand in Engeland afgekondigd verdien 'n echte 2iióe Sotwa/n£ Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H P. M. Heruer. I Advertenties (excl. B.T.W.) 0,30 per mm. Telefoontjes 2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal f27,76;jaar ƒ108.20. - Losse nummers 35 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19661 WOENSDAG 14 NOVEMBER 1973 WISSELVALLIG. In het algemeen veel bewolking met enkele regen- of hagelbuien. Matige tot krachtige, aan de kust later harde wind tussen Noordwest en Zuidwest. Min. temp. van 5 graden aan zee tot 2 graden in het binnenland. Max. morgen ongeveer 9 gra den. Morgen: zon 8.0016.49, maan TV-SELECTIE Ned. I: 20.35 uur Panoramiek met Suriname; 21.15 uur Van Ulsen in Tanchelijn, spel. Ned. II: 19.05 Dier en vriend; 20.20 uur Springtrofee; 21.15 uur Waar of niet waar, kwis. Mevrouw Dewi, de weduwe van president Soekarno, kreeg gisteren van Willem Oltmans een exemplaar van diens boek. OLTMANS: DEN HAAG Toen aan ex-minister van buitenlandse zaken mr. Luns tijdens de voorbereiding van de t.v. uit zending Markant gevraagd werd wat het hoogtepunt van zijn leven was geweest, antwoordde deze: „De dood van Soekarno". In de uitzending werd deze vraag herhaald maar toen zei Luns iets heel anders. Dit onthulde gisteren de Nederlandse journalist Willem L. Oltmans bij de presentatie van diens nieuwe boek „Den Vaderland Getrouwe", waarin met name felle aanvallen worden gedaan op Luns' Indonesiëpolitiek. (zie ook elders in ons blad Shopping bij candlelight in Wassenaar WASSENAAR - De winke- liers van het Winkelcen trum Langstraat hebben spontaan nog voordat daarover richtlijnen van ho gerhand verschenen be sloten de traditionele feest verlichting in de december maand bestaande uit vele honderden gekleurde lampjes niet aan te bren gen. Toch zal de Langstraat op de koopavonden een feestelijk aanzien krijgen. Ze hebben beslag weten te leggen op een partij fraaie stallantarens, waarin een grote kaars kan branden. De lantarens zullen worden opgehangen aan de vlagge- masten bij elke winkel en ontstoken worden op de koopavonden voor resp. Sint Nicolaas en Kerstmis. De eerste St. Nicolaaskoop- avond wordt gehouden don derdag 29 november. ALPHEN A.D. RIJN Een 30-ja- rige automobilist trachtte dins dagmiddag op de Troubadour- weg te Alphen een gemeente werkman aan te rijden, omdat hij kwaad was. Ter plaatse wer den op de weg werkzaamheden uitgevoerd en de automobilist werd door de werkman verocht, niet door te rijden. De autobe stuurder reed daarop achteruit, gaf vervolgens vol gas en reed op de wrkman in die nog net op tijd opzij kon springen. De poli tie heeft de bestuurder meege nomen naar het bureau. Nederland-België: Van rtv-redactie HILVERSUM De Tros overweegt nu de onderhandelingen tussen de KNVB en de NOS zijn vastgelopen, de wedstrijd Ne derland—België op zondag in Amsterdam in zijn geheel uit te zenden. De directie van de Tros staat op het standpunt dat het gehele Nederlandse publiek er recht op heeft van deze ui terst belangrijke wedstrijd getuige te kunnen zijn. Daarvoor heeft deTros de zendtijd van de Nos nodig. Ook technisch heeft de Tros de medewerking van de NOS no dig. Het ligt in het voornemen van de programmaleiding van de Tros het commentaar als de uitzending doorgaat te laten verzorgen door Theo Koomen. DEN HAAG (ANP) In de noordelijke provincies heeft gisteren een storm ge woed, die terug deed denken aan het noodweer van precies een jaar geleden. De schade was deze keer niet zo groot, wel eiste de storm een slachtoffer, de 31-jarige kapper W. Bolk uilt Klazina- veen die door een rukwind van zijn fiets viel en zulke zware verwondingen aan het hoofdopliep dat hij ter plaatse over leed. De situatie werd kritiek in de Dollard, waar de sluis van Nieuw Statenzijl 54 ton water moest tegenhouden. Rijkswa terstaat plaatste reservedeuren, waar het water echter gistermiddag overheen stroomde bij een waterstand van 3,92 meter AÖoven NAP. De sluisdeuren hiel den het, maar werden wel flink bescha digd. De veerboot vanuit Harlingen kon iet in Terschelling en Ameland afmeren. In Harlingen kon de boot toen ook ai niet meer binnenvaren en moesten passa giers met rubberboten van boord ge haald worden. De Nederlandse kustvaarder Honds bosch verging gisteren op de Noordzee. De drie opvarenden werden uit hun red dingboot opgepikt door de sleepboot Ti tan. Voor IJmuiden heeft het Oostduitse vrachtschip Tessin twaalf containers verloren. In de Duitse bocht verkeerde de kustvaarder Bal ka in nood. Een Duitse helicopter heeft de zes opvaren den gered. Op Schouwen zijn grote stukken duin in de golven verdwenen en dn de Drentse bossen is weer de nodige schade aange richt. Men was daar nog niet eens klaar met het opruimen van de schade van 13 november vorig jaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet wil voor 1974 een vaste greep op de inkomensontwikkeling hebben. Zo nodig wil het kabinet binnende regels vaststellen voor de stijging van lonen, sa larissen en alle andere inkomens. Daartoe wordt een ont- werp-machtigingswet voorbereid. Dat wetsontwerp komt als het „zwaard van Boersma" boven lonen en inkomens van werknemers, ambtenaren en beoefenaren van vrije beroepen te hangen. De vakbeweging heeft intussen voor zichtig gereageerd op de mededelingen van het kabinet. Over de indiening van een wet bij de Tweede Kamer zal later wor den beslist. Het kabinet han teert het wetsontwerp als stok achter de deur om het gestran de overleg tussen werkgevers roepen aan banden leggen. In feite kunnen hierdoor de inko mens van bijvoorbeeld medi sche specialisten, advocaten en notarissen enigszins in toom worden gehouden, werknemers over de arbeids- De Tweede Kamer vond dat het voorwaarden 1974 opnieuw op gang te brengen. Minister Boersma (Soc. Zaken deed de mededelingen over het voorbereiden van de machti gingswet in de Tweede Kamer kabinet nogal vergaande be voegdheden wil hebben, maar wilde eerst meer gegevens van de minister over de inhoud van de wet en het tijdstip waarop deze zou worden ingediend. bij de behandeling van de be- De machtigingswet zal alleen groting van Sociale Zaken. Die wet is nodig, om het kabinet volgend jaar bevoegdheden te geven om loonstijgingen enz. bindend op te leggen. De wet op de loonvorming biedt daartoe onvoldoende bevoegdheden. Met de machtigingswet, die in sa menhang met de prijzenwet wordt bezien, kan het kabinet ook de tarieven in de vrije be- 1974 gelden. Uitgangspunt is het akkoord voor de loonont wikkeling dat in de Stichting van de Arbeid was bereikt: loonsverhogingen van 2,5 per cent, waarbij de eerste 0,3 per cent prijsstijging niet mag wor den gecompenseerd en voor de hogere inkomens de prijscom pensatie veel kleiner moet zijn dan voor de laagste inkomens. Toen koningin Juliana gisteren een bezoek bracht aan de 100 jaar bestaande Vereniging voor beroepsonderwijs voor Den Haag en omstreken, arriveerde zij niet zoals normaal in een Ford Continental, maar in een kleinere hof auto: een Ford Granada. Op deze manier draagt zij haar steentje bij aan de bezuiniging op het benzineverbruik. De Koningin en ook de andere leden van het vorstenhuis zullen zich, zolang de crisis duurt, aan deze beperking houden. Ook zullen zij stipt de hand houden aan de limiet van 100 km/uur bij het rijden op de grote weg. dat onze klanten een Waals-vereniging wilden oprichten de organisatie hiervan bleek echter te omvangrijk D?n Haag Er komt een maxi mum snelheid van 100 km voor alle wegen. Deze nieuwe maat regel ter beperking van het ben zineverbruik zal over -twee of drie ueken ingaan. Distributie van benzine en olie wordt voor alsnog niet overwogen. De regering overweegt zondag 2 december wel toestemming te geven om met de auto te rijden, dit omdat veel mensen die dag (voorafgaande aan Sinterklaas viering) met familie pakjes avond willen vieren. Bekeken wordt, of het autoloze et maal verschoven kan worden van zondag naar zaterdagmid dag 1 uur tot zondagmiddag 12 Op verzoek van de horeca zal de regering zo spoedig mogelijk beslissen of er tijdens de kerst dagen en op nieuwjaarsdag mag worden gereden. Oud-ambassadeur dr. J. van Roij- en (67) is gisteren in opdracht van de regering naar Saoedie-A- rabië vertrokken om te probe ren een oplossing voor het olie conflict te bewerkstelligen. Hij heeft een door koningin Juliana getekende geloofsbrief bij zich voor koning Feisal. Saoedie-Ara- bië is Nederlands grootste <jlie- leverancier, die twee weken, ge leden een boycot instelde, j Het Europees parlement beeft vanmorgen aangedrongen op het instellen van mogelijke te gen-sancties tegen Arabische landen die de toevoer van olie naar Europa hebben vermin derd. De Londenaar Fred Brampton had zich gistermiddag al verzekerd van een goed plaatsje bij de westelijke ingang van Westminster Abbey om de bruidsstoet te kunnen gadeslaan. Hij had er best een nacht in de open lucht voor over. LONDEN Hobbelend in een wel /elegante, maar weinig comfor tabele gazen koets, getrokken door vier paarden, heeft prinses Anne vanmorgen het Bucking ham Palace verlaten om in de Westminster Abbey te trouwen met Park Philips, een kapitein uit het korps dragonders van haar moeder, koningin Elisa beth. Op de aloude vragen van de aartsbisschop van Canterbu ry beloofde zij, kolonel van drie regimenten, Mark Anthony Pe ter Phillips te gehoorzamen, lief te hebben, te dienen en eren. Mark Phillips gaf maandag in een tv-interview wat schoorvoetend t oe thuis de baas te zullen zijn. Maa dat brengt wel zijn proble men met zich mee. Volgens het protocol is het toch zijn vrouw die beslist wie van zijn vrienden aan haar mogen worden voorge steld, waarbij zij als eerste zal moeten spreken. Kerstmis zal bij haar ouders worden gevierd, niet bij de zijne. Hun kinderen dragen de namen van het ko ningshuis, en het protocol zal bepalen waarheen en wanneer zij met vakantie kunnen gaan. En het is natuurlijk uitgesloten dat Mark nog ooit lacht om een van de vele Engelse moppen over het koningshuis. Vrienden beschrijven hem als toe gewijd, hardwerkend, weinig problematisch en zichzelf weg- cifjerend, eigenschappen die hij vanaf vandaag goed zal kunnen gebruiken. Volgens de BBC hebben vandaag honderden miljoenen mensen over heel de wereld naar de tv- beelden van de huwelijksplech tigheid gekeken. De Engelsen hebben daarmee even deproble- men van de noodtoestand kun nen vergeten. C O Londen De Britse premier Heath heeft gisteren zijn vijfde noodtoestand afgekondigd. Hij werd ertoe gedwongen door in dustriële conflicten in de mijnen en in de elektrische centrales, zodat de Britten voor de derde achtereenvolgende winter zon der stroom en zonder verwar ming dreigen te vallen. De Britse mijnwerkers weigeren sedert eergisteren nog overuren te maken omdat zij hun loon te laag vinden. Deze weigering kan na ongeveer tien dagen lei den tot een complete sluiting van alle mijnen. Korte tijd later zouden verscheidene elektrische centrales al zonder steenkolen vallen. Verder weigeren 1700 technici van de Britse elektriciteitsbedrijven sinds tien dagen eveneens nog overuren te maken. De Britse regering gaf gisteren haar na tionale bank opdracht de mini mum rentevoet van 11 1/4 pro cent op 13 procent te brengen, gezien het grote handelsbalans tekort van bijna twee miljard gulden. KOUDEKERK A.D. RIJN Zat de burgemeester nu fout of niet? Met deze vraag liep het Koudekerkse raadslid drs. J. V. d.v. Vlugt rond, totdat hij gis teravond in de raadsvergade ring burgemeester C. M. van der Linden deze brandende kwestie voor de voeten wierp: „Wat was er wel voor belang rijks in de gemeente te doen op zondag 3 november (de eerste autoloze zondag) dat de voorzit ter van de raad met leden van de dienst van Gemeentwerken per auto een rit door de ge meente moest maken?" De heer Van der Linden reageer de op deze vraag kennelijk geïr riteerd: „Ik weiger hierop ln deze openbare vergadering een antwoord te geven. Het spijt me, dat de vraag in het open haar is gesteld". Ook het raads lid mevrouw Le Large had de burgemeester zien rijden, maar zij had buiten de vergadering om hiernaar willen informeren. Vanmorgen noemde zij de rit „een zakenreis per taxi". Telefonisch vroegen wij burge meester Van der Linden omenl- ge opheldering, omdat de ge- heimzinnigheod iets pikants bleef houden „Houdt u het maar pikant", aldus cje heer; Van der LiOden, ,,'t interesseert me geen barst. Als u met uw buurman 's zondags per taxi naar Ajax of Feyenoord gaat. mag ik dan misschien met mijn directeur van Gemeentewerken voor de publieke zaak rijden in een aangepast vervoermiddel?" Wij blijven ons afvragen, waarom hij dit niet gisteravond aan de raad wilde mededelen. Do moeite voor het aanbrengen van oen nieuw kwartaal-abonne ment wordt door ons goed beloond. Met een origineel boeren Goud se kaasje bijvoorbeeld. Een smaakvolle 'blljmaker', verpakt In luxe ^doos, waarbij Ingesloten vele heerlijke kaasrecepten, Noteer*.)*BOM*1' als nieuw-kwartaal-abonnee: Stuur <frze bon In open envelop, Naam: zonder postzegel, ..aa»^" woo",-.™ LEIDSE

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1