RIJVERBOD OP ZONDAG NIET RECHTSGELDIG Problemen uitwisseling gevangenen £eidóe(Soma/tii RECHTER KRIJGT NIXONS NOTITIES Rechters, de wetten op eigen houtje uitleggen, zijn uiterst gevaarlijk ALKMAARSE ADVOCAAT: MINISTER VAN AGT: De 15-jarige Miriam Nijenhuls is gisteren gekozen tot Miss Gan zenhoedster 1973—1974. Dit gebeurde tijdens de jaarlijkse gan zenmarkt te Coevorden. Midden-Oosten CAIRO—NEW YORK—TEL AVIV (Reuter-AP-UPI) Moeilijkheden rond de in- - terpretatie van het be standsakkoord tussen Is- 1 raël en Egypte verhinderen een snelle uitwisseling van krijgsgevangenen. Secreta ris-generaal Waldheim van de VN heeft nu de Argen tijn Roberto Guyer op dracht gegeven om naar Syrië, Egypte en Israël te gaan om deze uitwisseling op gang te krijgen. Een uitwisseling kan binnen vier uur op gang komen zo dra daartoe het sein gege ven wordt. Een voorbeeld van de moeilijkhe den was het incident met een wegversperring öp de weg Suez Cairo. Israëlische militairen braken daar een versperring van de VN-troepen af omdat deze een Israëlische controle post zou afsnijden van de rest van de Israëlische troepen in Suez. Ook op andere plaatsen waren problemen met controle- Wielrijders bij duisternis onvoldoende beschermd posten. Intussen blijven hoge Is raëlische en Egyptische officie ren contact houden over de uit voering van het bestand. De Israëlische premier Golda Meir heeft in Londen verklaard te vrezen dat veel Israëlische krijgsgevangenen in Syrië niet meer in leven zijn: „Syrië heeft een slechte reputatie op het ge bied van behandeling van krijgsgevangenen." Golda Meir zei verder dat Jeruzalem de on verdeelde hoofdstad van Israël Iblijft en dat Israël niets voelt voor een Palestijnse bufferstaat tussen Israël en Jordanië aan de westelijke oever van de Jor- daan. In Peking heeft minister van bui tenlandse zaken Kissinger ver klaard dat hij problemen ziet hoe de veiligheid van Israël te garanderen als het vredesover leg slaagt en de Israëliërs zich terugtrekken uit de bezette ge bieden. Israël heeft bij herha ling verzekerd niet van zins te zijn terug te trekken tot de grenzen van 1967. Als beginda tum voor het vredesoverleg in Genève wordt 9 december ge noemd. Volgens berichten uit Libanese bron zou de Sovjet-U nie overwegen de betrekkingen met zisraël te herstellen. Op 24 november zijn de ministers van buitenlandse zaken van de Arabische landen in Cairo bij een om zich over de toestand in het Midden-Oosten te beraden. Zij zullen dan tevens een confe rentie van Arabische staatshoof den voorbereiden, die op 28 no vember gehouden zal worden. (Van een onzer verslaggevers.) ALKMAAR/DEN HAAG. Het mi nisterie van Economische Zaken wil nog geen duidelijk commen taar geven op het standpunt van de Alkmaar se advocaat mr. A. van Driel, dat het zondags rijverbod staatsrechtelijk in deze vorm niet rechtsgeldig is, omdat de Raad van State over deze maatregel niet gehoord is. Het ministerie wees er gister avond alleen op, dat de Distri- butiewet, waarop de maatregel stoelt de Raad van State wel gepasseerd is. Mr. A. van Driel kwam gistermid dag voor de economische poli tierechter bij de verdediging van een chauffeur tot de conclu sie, dat het overtreden van het zondags rijverbod niet bij d'e rechter thuishoort, omdat het Verschil van mening in top PPR (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag Staatssecretaris dr. Michel van Huiten (PPR) is het absoluut oneens met de voorzit ter van zijn partij, de heer Wouter van Dam, die de vor ming van een progressie Volks partij samen met PvdA en D'66 voorshands wil uitstellen. Van Huiten stelt in een ingezonden stuk in de partijkrant, dat de partij duidelijk voor de vorming van zo'n nieuwe partij heeft ge kozen en dat er zich sindsdien geen feiten hebben voorgedaan die dat besluit kunnen aantas ten. In een eerder nummer van de par tijkrant had voorzitter Van Dam betoogd, dat er voorlopig geen federatieve samenwerking tussen de progressieve partijen moet komen, omdat de samen werking nu ook goed loopt en omdat in een federatie de PvdA de toon zal aangeven. Men kan dan net zo goed meteen fuseren, maar vele progressieven lusten de partij van Den Uyl niet. Bo vendien houdt een zelfstandig laten van de partijen de zaken levendig, aldus Van Dam. Van Huiten stelt echter, dat Van Dams pleidooi om de vorming van een federatie uit te stellen ingegeven is door de verkie zingssuccessen van de laatste keer en op verwachte electorale successen. Nu de partijtop zich terughoudend is gaan opstellen doet men op plaatselijk en pro vinciaal niveau ook niets meer aan samengaan, draait men de zaken soms zelfs terug. Nederlander 5 maanden in Somalische cel DEN HAAG (ANP) - De Neder landse ingenieur C. J. P. Seege- ler heeft vijf maanden gevan gen gezeten in Somalië. Tijdens een onderzoek naar eetbare tro pische planten in het buurland Ethiopië was hij per ongeluk over de grens met Somalië ge reden. De heer Seegeler is een dezer dagen vrijgelaten. Ir. Seegeler, verbonden aan de landbouwhogeschool Wagenin- gen en werkzaam aan een Ne derlands ontwikkelingsprojekt in Ethiopië, was te goeder trouw, maar omdat hij landkaarten en fotoapparatuur bij zich had, gaf dat aanleiding tot verdenking. Toen hij vermist werd, kreeg de Nederlandse ambassade in Chartoem(Soedan) opdracht al les te doen voor zijn vrijlating. Nederland heeft geen vertegen woordiging in Somalië. Om de onderhandelingen niet te storen is de gevangenneming van See geler tot nu toe geheim gehou den. Ir. Seegeler is nu weer ge woon aan het werk. EINDHOVEN (ANP) „Rechters die onder in- minister: „Ik erken dat er v vloed van een steeds veranderend normenbesef schappij mankeert, maar ik verbod volgens hem niet rechts geldig Is. De politierechter had kort daarvoor reeds vijf andere overtreders tot 500 gulden ver oordeeld. Volgens mr. van Driel is de be schikking over het rijverbod in wezen een ministeriële verorde ning gegrond op het Koninklijk Besluit van 29 oktober j.l., dat enige artikelen van de Distribu- tiewet in werking stelt. Dit is echter aldus de Alkmaarse ad vocaat in wezen een Algemene Maatregel van Bestuur in de zin van de Grondwet. Hij conclu deerde gisteren voor de politie rechter, dat de Kroon züch ken nelijk vergist heeft in de reik wijdte van het besluit. In ver band hiermee zal de Alkmaarse politierechter pas maandag 19 november vonnis wijzen. Het ministerie van Economische Zaken houdt het er voorlopig op, dat de juiste beleidsregels juridisch, in acht genomen zijn. Teddie, een van de leden van de befaamde zanggroep Beverley Sisters, is gisteren in het huwelijk getreden met Donald Cot tage. Reden voor haar zusters om een regen van papieren ro zen op het bruidspaar te laten neerkomen. Tegen programed!eige DE HAAGSE AFDELING VAN DS '70 heeft besloten zich fel te gaan verzetten tegen het linkse plan om de gemeente Den Haag volgend jaar aan een programcollege te helpen, in plaats van het huidige „afspiegelingscollege" dat b. en w. nu vormen. Voor de goede orde: programcollege is een groep wethouders die met j een vast-omlijnd plan de verkiezingen In gaat, een afspiegelingscol lege, een dagelijks bestuur van de gemeente dat globaal een aflei ding is van de sterkte der raadsfracties. Tegen programcolleges op zichzelf hebben wij geen bezwaar; wel te gen de manier waarop en de bedoelingen waarmee tegenwoordig propaganda ervoor gemaakt wordt. Dat DS '70 helemaal niets ervan hebben moet, ligt voor de hand; landelijk heeft de partij van Ber ger, De Brauw en Drees dit weekend nog eens uit de doeken ge daan hoe groot haar bezwaren zijn tegen een „polarisatie-opstel ling", gekozen premiers en andere schijnbaar democratische, maar in wezen de democratie ondermijnende methodes. IN DEN HAAG MAAKT DS'70 op praktische en principiële gronden bezwaar tegen een programcollege. In de praktijk vreest ze dat partijbelangen In het gemeentebestuur onder een programcollege een fatale rol kunnen gaan spelen; in prinoipe wordt het verkeerd geacht een gemeenteraad (in de gemeente metterdaad het hoogste gezag) gelijk te stellen aan het landsbestuur, waar het kabinet re geert en het parlement op de keper beschouwd een controlerende taak heeft Dit laatste is inzoverre niet juist, dat de volksvertegenwoordiging staatsrechtelijk de wetgevende macht is. Wél is waar, dat een par lement ten opzichte van het kabinet veel grotere bevoegdheden heeft ten opzichte van de regering, dan een gemeenteraad ten aan zien van b. en w; een burgemeester (in het geval van een program college toch al een vreemde eend in de bijt) kan blijven zitten tot dat hij het helemaal te bont maakt. Wethouders 'kunnen in hun voordellen afgestemd worden en op een motie van wantrouwen worden onthaald. Maar daarna is de macht van de gemeenteraad onduidelijk, zoals in de praktijk menigmaal gebleken is. NIET TEN ONRECHTE VREEST DS'70 dat bij een programcollege zelfs eeai kleine meerderheid in de raad als ze maar homogeen is tot de volgende verkiezingen zich van een grote minderheid niets zal aantrekken. Dat wordt dan de democratie op haar smalst. Inderdaad met zo aan trekkelijk. EINDHOVEN (ANP) „Rechters die onder in vloed van een steeds veranderend normenbesef de bestaande wetten op eigen houtje uitleggen, zijn uiterst gevaarlijke personen. De veranderingen in de maatschappij moeten resulteren in andere nieuwe wetten". Dit zei minister A. van Agt gis teren tijdens een gastcollege op de Technische Hogeschool Eindhoven over „de wetshandhaving in een wereld in verandering". In dit verband merkte minister Van Agt op dat de gerechtelijke macht in Nederland feitelijk een ondemocratische instelling is, omdat de rechters benoemd worden voor het leven en omdat elke controle ontbreekt: „Rechters zouden te werk kunnen gaan volgens maatstaven die zij zichzelf stellen". Op de vraag of in deze „open" maatschappij nog wel sprake is van schuldige delinquenten, zei de minister: „Ik erken dat er veel aan deze maat schappij mankeert, maar ik erken niet dat alle vormen van misdadigheid afgeschoven kunnen worden op die samenleving, omdat daarachter de vooronderstelling schuil gaat, dat de mens gema nipuleerd wordt door de hen omringende maat schappij. Dat zou betekenen dat de mens een wil loos werktuig is en dat is persé in strijd met de menselijke waardigheid. Ik weet wel dat er veel gekneusde en beschadigde mensen rondlopen en wat dat betreft ontbreekt er nog veel aan onze geestelijke gezondheidszorg. De voorzieningen zijn ontoereikend." Doorsprekend hierover zei de minister onder meer: „Ik ben ervan overtuigd dat bijvoorbeeld onder de jeugd minder agressie zou zijn als er dn de steden meer voetbalvelden zouden zijn. Stedebou wers die weinig veldjes in hun stden doen, vind ik dan ook uitlokkers van kriminaliteit." Weeroverzicht Elektrische auto mag wel rijden op zondag (van een onzer verslaggevers) HAARLEM De Haarlemse gara gehouder, die afgelopen zondag door de Haarlemse politie werd aangehouden, omdat hij zonder ontheffing met zijn Lelijke Eend (Citroën 2 CV) op straat reed. is niet bekeurd. Toen ^e politie de motorkap opendeed, bleken zich daaronder een 24 Volts scheepsmotor en twee grote scheepsaccu's te bevinden. Het autootje liep dus allerminst op benzine. Nadat de politie de zaak had gecontroleerd kon de man zijn weg vervolgen. Daar van kwam overigens weinig te recht, want man en auto hadden veel bekijks. Volgens de politie zou hij ook niet ver gekomen zijn, de actieradius bedroeg hooguit 12 tot 15 kilometer. Het ging er de garagehouder trou wens helemaal niet om te rij den, maar om reclame te ma ken voor zijn handel in tweede hands auto's. Een andere Haarlemmer, die zijn kano van wielen en een zeil had voorzien en over de snelweg zeilde, werd door de Haarlemse politie genauig behandeld. Hij kreeg het verzoek zijn zeilvoer- tuig van de openbare weg te ha len wegens het gevaar voor voetgangers en wielrijders. Hem werd aangeraden een rustig stuk strand op te zoeken. Baskische priesters in gevangenis verzwakt MADRID (AP) De zes priesters die vandaag de achtste dag van hun hongerstaking doormaken in do gevangenis van Zamora, zijn volgens berichten verzwakt. Een groot aantal Baskische priesters heeft een beroep ge daan op paus Paulus VI om tus senbeide te komen. Tientallen priesters zijn ondertus sen een solidariteits actie be gonnen voor de zes priesters in de gevangenis. Vijf van de zes gevangen priesters zijn Basken. Zij hebben gevangenisstraffen gekregen van tussen de zes en 50 jaar wegens politieke delic ten. De Cultuurprijs 1973 voor de schilderkunst van de gemeente Hilversum is posthuum toeg- kend aan Raoul Hynckes, die op 19 januari van dit jaar in Blari- cum is overleden. De prijs be draagt 3000,- een aanmoedi gingsprijs van 1500,- gaat naar de schilderes Helene Sterk-Gregoire uit Laren. De prijzen zullen op 30 november worden uitgereikt. zonnig mist 19 temperaturen toio luchtdruk in millibaren «iÖ opklarogen hagel -*-*• warmtefront H hoge-drukgebied .^bewolking sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebied regen 2^5 onweer windrichting verplaatsingsrichting DE BILT Boven Zuid-Scandina- vië kwam in de nacht van giste ren op vandaag het centrum van een actieve stormdepressie aan. Als gevolg hiervan nam de wind bij ons aan de kust tot stormkracht toe: langs de wad- denkust stond enige tijd zelfs een zware storm. Een koufront dat bij de depressie hoorde pas seerde vanochtend vroeg ons land. Achter dit front stroomde met west -tot noordwestenwinden on stabiele lucht het land binnen. waarin buien gemakkelijk tot ontwikkeling konden komen. De aanvoer van deze lucht houdt ook morgen aan. De wind zal daarbij geleidelijk in kracht af nemen. doordat de eerder ge noemde depressie langzaam op vullend naar het zuidoosten wegtrekt. Vooruitzichten voor donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag 18.00 uur: Aanhoudend onbestendig met normale tem peraturen. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon 0 tot 4. Min. temp. om streeks 4 graden. Max. temp. omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal 20 procent. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Dcelen Et-lde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. VUsslngen Luxemburg VOORBURG (ANP) - De Stich ting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV) vindt 't dringend nodig dat fiet sers in het donker over een be tere verlichting beschikken dan tot nu toe. Ook als de verlich ting in orde is, is ze vaak te zwak om tijdig te worden opge merkt. De kans op een botsing tussen een motorvoertuig en een fiets is nu in schemer en duisternis drie tot vier keer zo groot als bij daglicht, zo heeft het SWOV berekend. Een groot aantal van de slachtoffers wordt van ach teren aangereden door motor voertuigen, vooral op wegen die geen openbare verlichting heb ben. Ieder jaar sterven meer dan hon derd fietsers bij ongelukken in het donker meer dan 1500 lopen in die situatie verwondingen op. Het SWOV heeft vastgesteld dat ongeveer twintig procent van de fietsers zonder brandend ach'er- licht rijdt. Deze gegevens zijn vermeld in een publikatie "fiet sen bij schemer en duisternis". Het SWOV bepleit de volgende verbeteringen: - een zeer sterke rode retroflector bij het achter licht: - wit lichtweerkaatsend j materiaal op het achterspat- bord: - (evt) gele retroflectors Door de zware storm is gisteren in de pedalen. kan er nog net onderdoor. tijdelijk geplaatste stellage voor baanvakaanduiding omgewaaid. Een grote vrachtwagen gezegd. Nu beloofde Nixon dat noities erover uit zijn dagboek gelicht en ter beschikking ge steld zullen worden. WASHINGTON (Reuter) President Nixon zal aanvullende geluidsbanden en persoonlijke notities over Watergate ter be- studering afstaan aan rechter Een jury van de federale recht- L J bank in Washington heeft John Sirica, de onderzoeksrech- isjixons vroegere adviseur John ter in de afluisterzaak. Dean geschorst als advocaat in Washington d.c. De president zal aantonen dat nooit geluidsopnamen zijn ge- Dean heeft erkend dat hij ge maakt van gesprekken over Wa- terga'e met zijn campagneleider John Mitchell en juridische ad viseur John Dean. tracht heeft het recht in zijn loop te hinderen. Zijn schorsing is de eerste stap die moet lei den tot verwijdering uit de orde van advocaten. Enkele minuten voordat Nixon zijn verklarlruitgaf, had zijn De orde van advocaten in de advocaat i red Buzhardt meege- staat Maryland heeft meegc- 1 deeld dat van het gesprek met deeld dat om royering van de I Dean van 15 april geen geluids- wegens belastingfraude veroor- opname bestond. Tevoren had deelde voormalige vice-presi- het witte huis deze opname toe- dent.Spirow Agnew is verzocht. I Onderzoek verv oer en verkeer in Zuid-Holland 1 de gemeenten Voorschoten, Wassenaar en Zoetermeer wordt momenteel een enquete gehou den onder de inwoners om gege vens te verkrijgen voor een pro vinciaal vervoer- en verkeerson- derzoek. Op basis van deze stu die wordt nagegaan welke weg en openbaar vervoerverbindin- gen aangelegd moeten worden, bovendien worden de gegevens gebruikt ten behoeve van het beleid voor de ruim.elijke orde ning in algemene zin. DINSDAG 13 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9