PIET VAN TOL ZETTE OLIE AAN DE KANT RENOVATIE HUIZEN RIJNSBURG NAUWELIJKS HAALBARE KAART bollen- en duinstreek Sassenheim zal z'n bedrijfje wel missen Warmond houdt Plantsoenendienst in eigen handen VIOS nam groots afscheid van Willem van Bohemen PAGINA 5 DINSDAG 13 NOVEMBER 1973 JLEIDSE COURANT ASSENHEIM Weer is een vertrouwd beeld uit Sassenheim verdwenen. Het is Piet van Tol, die het huisbrand oliebedrijf en kele jaren geleden van z'n va der overnam, maar de laatste jaren z'n omzet zo sterk zag da len, dat hij ermee moest stop pen en naar een andere werk kring uitzien. Deze heeft hij in.i.v. 1 november j.l. gevonden bij het Revalidatiecentrum „St. Berrardus". Het bedrijf bestond vorig jaar 50 jaar, maar de vooruitzichten waren zo ongun stig. dat men voor feestvieren geen animo had. Heel eenvoudig begon Piet van Tol sr in 1922, op 18-jarige leef tijd. met een handkar, waarop 50 vierliter bussen met petrolie, die hij op consignatie kreeg, zo vertelde hij. Eerst waren het de buren op de Kastanjekade, dan familieleden en kennissen waar- ria de klantenkring zich steeds uitbreidde. Buiten Sassenheim werd ook in de Kaag een klan tenkring gevonden. Na korte tiid werd de handkar vervangen door een hondekar, die later weer werd verwisseld voor een bakfiets. In de beginjaren was het een moeilijke tijd zegt van Tol sr. „Voor een groot gezin met 10 kinderen komt heel wat kijken, en de eerste tijd verdiende ik het zout in de pap niet. Maar later toen de jongens groter werden, gingen ze meehelpen en werd het beter. Behalve petro leum werden er toen ook schoonmaakartikelen verkocht. In de crisisjaren was de concur rentie scherp, om niet te zeggen moordend. De olie werd toen voor een dubbeltje per liter ver kocht, nadat eerst de gemiddel de prijs op 14 ct lag. Er was toen zelfs een concurrent die nog een poosje voor twee kwart jes dè 10 liter verkocht. Maar dat hield deze niet lanig vol". Tegen de oorlog liep het wat be- cer, maar toen kwam in 1939 de mobilisatie en daarna de donke re oorlogsjaren met de papier winkel van de distributie, maar na de eerste jaren was ook dat gebpurd. Tijdelijk werd toen een baan als hulpbesteller bij de PTT gevonden. Na de oorlog toen er weer olie kwam, wilde mer. bij de PTT hem haast niet laten gaan. maar het bloed kroop ook bij Piet van Tol waar het niet gaan kon, toen de klan ten weer naar hem uitkeken. Al was de olie voorlopig nog op de bor de oliezaak groeide weer, en behalve in Sassenheim en de Kaag kwam er ook de Engel b;j, waar hij een wekelijkse trouwe bezoeker werd bij de klanten. Gevraagd naar z'n succes zei van Tol sr, dat hij dit voor een groot deel aan z'n vader te dan ken had. Deze was als koopman in huishoudelijke artikelen ook geslaagd en hield z'n zoon voor. op drie zaken te letten: altijd eerlijk zijn tegenover klanten, op tijd komen (..ze moeten de klok op je gelijk kunnen zet ten") en ten laatste altijd be leefd en opgeruimd zijn. „Voor deze adviezen ben ik mijn vader altijd dankbaar geweest, en het opvolgen daarvan heeft ge maakt dat alles goed terecht ge komen is'! Enkele jaren gele den heeft v. Tol sr z'n zaak aan z'n zoon Piet overgedaan, die veel langer met z'n vader mee ging naar de klanten. Door de invoering van aaragas kon deze het niet bolwerken, maar hij zag het al lang aankomen, al ging het hem aan het hart dat z'n bloeiende zaak moest ver dwijnen, besluit van Tol sr. Blij is hij echter dat z'n zoon een goede baan heeft. Politie nam twee auto's in beslag in Leiderdorp LEIDERDORP Afgelopen zon dag zijn er in Leiderdorp twee rijders aangehouden die het verbod overtraden. Hun auto werd door de Leiderdorpse politie in beslag genomen. De een was een Engelsman, die rond 10.30 uur werd aangehou den op rijksweg 4A, hij vertelde dat hij de boot in Calais nog moest halen naar Engeland dit i laatste ging niet door daar de politie zijn auto in beslag nam en hij maar verder moest zien wat hij deed. De tweede overtreder was iemand uit Waddinxveen die een familie bezoek bij iemand in Leiderdorp wilde brengen en 's-avonds in Leiderdorp om 21.45 uur werd aangehouden op de Persant Snoepweg en hij ook zijn auto aan de politie moest afstaan. Haduard gaat werven in Koudekerk HAZERSWOUDE De Hazers- woudse volleybalvereniging Ha duard gaat ook in Koudekerk aan den Rijn propaganda ma ken voor de volleybalsport en voor het eigen verenigingswin keltje. Op zaterdag 17 no\ ber. de dag van de opening De Ridderhof in Koudekerk den Rijn, geeft het standaard team van Haduard een demon stratie in een wedstrijd tegen het Alphense DAC, die om 15.30 uur begint. Voorts heeft de ver eniging een uur geciaimed voor de training in De Ridderhof. Haduard gaat óók het minivol- leybal propageren voor jongens van 8—12 jaar („Voor meisjes komt het ook wel", aldus voor zitter Bob de Jortg). Haduard gaat dit minivolleybal organise ren in samenwerking met de gymnastiekvereniging Aspasia. NOORDWIJK Eerlijk gezegd, hou je je hart (en je dakpan nen) vast als je aan de storm- gruwelen van april j.l. en die van eind vorig jaar denkt. Nu waren de elementen het afgelo pen etmaal wel niet zó roerig ah' toen, niettemin bood de Noordwijkse boulevard gisteren deze spectaculaire zandimpres- WARMOND Gisteravond kwam de Warmondse raad in een speciale zitting bijeen om een beslis sing te nemen t.a.v. het al dan niet uitbesteden van de plantsoenwerkzaamheden. Zoals bekend was de plantsoenendienst een onderdeel van de Dienst Openbare Werken. Daar de werkzaamhe den zichsteeds meer uitbreidden en door ziekte en pensionering vakatures waren ontstaan, vroeg de raad zich af, of nu niet het moment gekomen was om dit onderdeel van openbare werken aan derden uit te besteden. i. en W. adviseerden de raad echter, na uitvoerige berekeningen hiervan af te zien. De heer v. d. Kroft deelde namens de financiële commissie mee, dit voorstel te ondersteunen. Alvorens de raad zijn fiat gaf, kwamen er enkele vraeen van de heren Huis en v. d. Zalm. om, nu de Plantsoenendienst „in eigen handen" blijft, de vakatures te vervullen met Warmondse mensen en niet zoals bij een vorige keer met ie mand van buiten Warmond. De burgemeester antwoorde dat de voorkeur inderdaad uitgaat naar Warmonders, maar dat „de beste" aange nomen wordt, ook al komt hij dan niet uit War mond. V. d. Zalm wiilde weten of het personeel van de buitendienst gehoord is in.deze zaak. De burge meester zei dat door gesprekken „hier en daar" duidelijk was geworden dat het personeel beslist niet gelukkig zou zijn met een afstoting van de plantsoenwerkzaamheden. De raad ging na deze antwoorden akkoord met het advies van B. en W., waardoor de plantnoenen- Huis vroeg zich af of het niet het beste zou zijn dienst ook in de toekomst door penbare Werken zal worden bemand. In de rondvraag vroeg raadslid Van der Zalm het woord om mede namens mede-fraktiegenoot Heemskerk de volgende verklaring af te leggen: „Na lange tijd in de gezamenlijke K.V.P.-Prot. Christelijke-P.v.d.A.-fraktie gezeten te hebben, acht de G.G.W. het moment gekomen om zelf standig tegaan optreden. Het praktisch functione ren van de gezamelijke fraktie heeft niet ge bracht wat wij er ons van hadden voorgesteld. Aanvankelijk ging het goed, ook vanwege het feit, dat het grote aantal nieuwelingen veel baat had bij de informatie die in het fraktieberaad ge geven werd. Later ging het compromis een grote rol spelen, waardoor het eigen gezicht van de G.G.W. niet meer voldoende naar buiten door klonk. Het is daarom dat we om eerlijker te staan te genover onszelf en tegenover de bevolking vanaf heden zulten proberen od eigen benen te De voorzitter van de gezamelijk fraktie. de heer v. d. Kroft zei het besluit van de G.G.W. uitermate te betreuren daar hij meende dat er altijd een goede samenwerking binnen het gezamenlijk fraktie-beraad is geweest, waardoor een even wichtige besluitvorming mogelijk was. V. d. Kroft vond het wel gelukkig dat de samenwer king niet is stopgezet vanwege een conflict. Hij deelde mee er op de eerstvolgend raadsvergade ring uitgebreid op terug te willen komen. VOORHOUT - Op de veiling Flora te Rijnsburg zijn gisteren de eerste narcissen geveild. Voor deze primeur had de Voorhoutse kweker P. J. van Emmerik gezorgd. De heer van Emmerik, wiens firma reeds 50 jaar lid is van Flora, vertelde ons dat hij al vele malen de pri meur voor de eerste narcissen heeft gehad. Maar deze keer was het wel heel bijzonder vroeg, zelfs een week eerder dan het vorige sei zoen. Het is niet alleen een kwestie van een bolletje in de grond stoppen en dan maar afwachten, integendeel, er moet nog heel wat vakmanschap aan te pa&' komen, zoals planttijd, juistetemperatuurre- geling enz. "Wij maken er altijd oen sport van", aldus de heer van Emmerik. De eerste 140 bossen narcissen brachten f 3,20 per bos op. RIJNSBURG - Mede op aandrin gen van de Rijnsburgse raad hebben B. en W. van die ge meente een plan laten maken voor het opknappen van de 19 oude woningen aan de Smid straat en de Oegstgeesterweg. Per huis gaat zo'n opknapbeurt het lieve bedrag van 50.000 gul den kosten. Reeds tijdens het onderzoek naar de toestand van deze woningen is men tot de conclusie geko men, dat het op economische gronden niet verantwoord is tot renovatie over te gaan. Aange zien door de regering echter ruimere aandacht zal worden geschonken aan de renovatie van woningen hebben B. en W. van Rijnsburg toch gemeend tot opstelling van een plan te moe ten overgaan en dit voor te leg gen aan de directeur van de Volkshuisvesting van de provin cie met het verzoek in de kos ten een rijksbijdrage te verle nen. Dit verzoek is bijna twee maanden geleden ingediend maar tot op heden is nog geen antwoord ontvangen. Bij het opknappen van de huizen moet onder andere het volgende worden aangepakt: Wegbreken van alle binnenwanden en van ^e grondvloer; vernieuwing bin- nenriolering; het maken van een ruime keuken met doelmati ge inrichting; idem een w.c. en een douche het maken van een voordeur met kleine hal een goede trap naar de verdieping; het maken van drie slaapka mers kasten en berging; het aanleggen van c.v. met ketel op de vliering; het binnen- en bui tenschilderwerk en het behan gen van de hele woning. De las ten per woning komen per jaar dan op 6000 gulden. Dit bete kent, dat de huur zou komen op 500 gulden per maand. Aange zien de huidige huur 12 gulden per week bedraagt zijn B. en W. van mening, dat renovatie geen haalbare kaart is mits-In belangrijke mate op rijkssteun kan worden gerekend. De bewo ners hebben reeds te kennen ge geven zeer huiverig tegenover de renovatie en de daaruit voortkomende huurverhoging te staan. Als rijkssteur zal uitblij- verrzullen de huizen te zijner tijd zeker worden gesloopt. B. en W. van Rijnsburg geven het voorgaande als antwoord op vragen van de commissie tot onderzoek van de gemeentebe groting 1974. Deze begroting komt donderdag tijdens de dan te houden raadsvergadering aan de ofte. ZOETERWOUDE Twintig jaar lang was Wlm van Bohemen de grote motor van de drumband. Aanvankelijk onder het vaandel van de St. Jansfanfare, later zelfstandig met als motto: Voor uitgang Is Ons Streven. Hij was instructeur, tamboer-maitre, speelde op sousafoon en bas en verzorgde daarnaast als secre taris de administratie. In het begin van het jaar had hij te kennen gegeven als aktlef lid te willen stoppen in november. Niets vermoedend stapte hij het Centrum binnen voor de weke lijkse repetitie en kreeg toen de verrassing van zijn leven met een muzikaal welkom van ge heel VIOS, dat binnen stond aangetreden. Dat was de ouver ture van een groots afscheid. Voorzitter C. B. Paardekooper. die in Van Bohemen dikwijls een waardig remplacant had óók al sprak een dankwoord en datzelfde deed Piet Opdam namens de blazers en Ton Rijnsburger als instructeur. Daarbij werd twee lamsvachten overhandigd plus een gouden dasspeld met inscriptie. Later trad ook de Sint Jans Fanfare aan om dit oud-lid die ook voor haar vele verdiensten had, mu zikaal te huldigen. Van Bohemen kwam als P.T.T.-er in de muziek terecht bij de Leidse Post Harmonie en kwam in 1953 in contact met de Sing Jans Fanfare waar directeur B. v. Veen zes man aan het opleiden was om daarmede het begin van een drumband te vormen. „Willem" nam dat karwei over en na een moeilijke aanloopperiode werden er fikse vorderingen ge maakt. In het tijdvak 1961—1965 werden op de bondsconcoursen uitsluitend eerste prijzen gewon nen en promoveerde men keer op keer zodat een sprong werd gemaakt van de 2e afdeling naar de afdeling Uitmuntend heid. Later maakten de heren Van Kooperen en de Rijnsbur ger hun entrée als instructeur in de vereniging. Nu hij zijn „sous" (sousafoon) heeft over gedragen en ais aktief lid is af geschreven blijft Van Bohemen wel als secretaris aktlef, hij kan niet anders. VIJF MUZIEK KORPSEN GEVEN CONCERT IN NORHTGO- SPORTHAL NOORDWIJK Op vrijdagavond, 14 december a.s vindt in de Norhtgo-sporthal een groots op gezette muziekmanifestatie plaats, waaraan niet minder dan vijf muziekkorpsen met in totaal zo'n 150 muzikanten deel nemen. Het zijn de Harmonie- kapel „St. Matthias" uit War mond, het Fanfarekorps „De Harpe Davids" uit Noordwijker- hout, het Fanfarekorps „Wllhel- mlna" uit Rijnsburg de „St. Jansfanfare" uit Zoeterwoude en de gastvrouwe, de Harmonie kapel „Crescendo" uit Noord- wijk. Het geheel staat onder lei ding van dirigent Jan Mey, lid van de Koninklijke Militaire Ka pel en vaste muziekleider van „Crescendo". Het initiatief tot dit massale mu ziekevenement is ontstaan uit het gala-concert, dat een maand geleden te Zoeterwoude werd gegeven ter gelegenheid van het 70-jarlg bestnan van de St. Jansfanfare. Dit optreden van vijf muziekkorpsen onder één dirigent werd zo'n gran dioos succes, dat men al direct van mening bleek, dat een der gelijke manifestatie voor herha ling vatbaar was. „Crescendo", dat in de afgelopen jaren zoveel medewerking van de Noordwijkse burgerij had on dervonden. o.m. bij haar papier- akties, nam daarop het initia tief om aan do bevolking een dergelijk muzikaal festijn aan te bieden. Het is voor het eerst, dat In de Noordwijkse sporthal een con cert wordt gegeven. Burgemees ter mr. J. M. Bonnike zal het j festval openen. 1 ..Crescendo wil zoveel mogelijk mensen in de gelegenheid stel- len het concert bij te wonen. Daarom is de entreeprijs zeer laag gehouden, namelijk 1,50 per persoon (kinderen tot 12 j jaar I,— en voor de bejaarden komt er een aparte regeling).. Bij het samenstellen van het. pro gramma is ook -kenlng gehou den met de voorkeur van de jeugd. Omtrent de adressen voor kaartverkoop en hat pro gramma volgen nog nadere m dedclingen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5