RAAD AKKOORD MET AANBESTEDING VOOR LEIDSE SCHOUWBURG „SLF kan produktie van energie verdrievoudigen Directeur Brooshooft: Leidse bibliotheken gaan boeken bundelen B.O.O. spreekt zich uit voor decentralisatie i n besluitvorming stad en randgemeenten Verwarring in Leidse raad Waarom reageert ..Plan Noord" niet eerder? Wat u moet weten PAGINA 3DINSDAG 13 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT bracht. „Rampspoed en Com- mer" zag de PSP-er Ampt- meyer komen over de Camp wanneer de gewraakte toren (zie LC van gisteren) op de Lei- se Schouwburg zal worden ge plaatst. Evenals de heer Ooster man was hij van mening dat het geval niet in de structuur van de stadswijk paste. Me vrouw Den Haan was hoogst verbaasd: „We hebben de toren LEIDEN Met enige aarze ling heeft de raad gisteren het voorstel van B. en W de verbouwing van het voormalige Carmelitessen- klooster tot Cultureel Cen trum en de Leidse Schouw burg aan te besteden goed gekeurd. Wanneer alles volgens plan loopt zal be gin februari met de restau ratie en verbouwing kun nen worden begonnen. Dit laatste is een van de voor waarden, waaraan voldaan moet worden wil de ge meente aanspraak maken op een subsidie in het ka der van de aanvullende werkgelegenheid. Kritiek hadden enkele raadsleden op de korte spanne tijds waarin zoveel moet gaan gebeuren. Hierdoor kreeg de raad in feite niet de gelegenheid een keus te maken tussen openbare of on derhandse aanbesteding. Op voorstel van B. en w. werd dan ook uiteindelijk accoord gegaan met een onderhandse aanbeste ding aan één aannemer. Dat is H. J. Jurriëns uit Utrecht. De heer Van Aken verweet het college echter wel dat het enige informatie achterwege had gela ten. Dit verdedigde mevrouw Den Haan met de verklarint dat het een en ander voor >15 de cember aan „Den Haag" zal moeten worden voorgelegd. Zij zegde tevens toe de nodige in formatie wel aan de commissies volkshuisvesting, openbare wer ken, crm, stadsontwikkeling en financiën te verstrekken. In een gezamenlijke vergadering van deze commisies zal dan besloten worden of deze plannen alsnog in de raad moeten worden ge- Het gebouw van de R.K. bibliotheek aan de Steenschuur. rol in de plannen gespeeld. Ik zal echter wel aan de commis sies voorleggen naar mogelijk heden te zoeken de toren een „vriendelijk" aanzien te geven. nooit verstopt gehouden. Vanaf Met enige bezorgdheid werd het het eerste begin heeft hij zijn probleem van de kunstenaars, die tot nu toe in het Carmelites- senklooster wonen aangesneden. „Het college moet uitkijken naar een ander onderkomen voor deze kunstenaars en hun gezinnen", aldus de heer Ampt- meyer. Hij nam genoegen met de toezegging dat een ander ge bouw op kosten van de kunste naars geschikt zou worden ge maakt. LEIDEN In de allergrootste verwarring liet burgemeester Vis de raad gisteravond achter toen hij de vergadering met een abrupte hamerslag sloot. Nadat besloten werd de vergade ring niet later dan elf uur te laten duren kwam mevrouw Ker- ling met een voorstel om in plaats van de agenda tot die tijd af te werken, allereerst punt 14 te bespreken. Het punt behandelt de verhoging va nde begrotingspost „On derhoud eigendommen ten bate van een urgent woningzoeken de. Zij aevhtte de verhoging van dermate belang dat zij het voorstel aan de betreffende commissie wilde teruggeven. Het antwoord van wethouder Kret „Dat de verhoging niet meer dan 20.000,- zal bedragen" bracht PvdA-raadslid ertoe stem ming hierover te eisen. Deze werd haar niet toegestaan. Ter wijl wethouder Kret nog bezig was met de beantwoording in tweede instantie, werd de vergadering op kordate wijze „afge hamerd". Alom hilariteit van de publieke tribune kreeg de suggestie van de heer Leeuwenburgh. Hij stelde voor de Leidse Kunstenaars een stalen plastiek te laten vervaar digen op de plaats van de oude brandtrap, die de heer Ooster man maar node wilde missen aan het gerestaureerde schouw burggebouw. Tevens wilde hij er met klem op aandringen dat de Leidse ondernemers betrok ken zouden worden met de bouw. „Dit zal ook gebeuren voor wat betreft de verwar ming, de aanleg van electriciteit en ventilatie" aldus wethouder Den Haan. LEIDERDORP Dspeelgoed- show voor de ouders van het basis en kleuteronderwijs' is zeer goed bezocht geweest, 's Middags om drie uur gaf de heer Van Dijk hoofd van de school een korte inleiding op deze show. Vervolgens presen teerde de heer Molkenboer na mens de firma Van Brussel alle meegebrachte goederen. Tijdens deze openingsuren kon men op zijn gemak rondkijken en zich uitvoerig laten informeren over het verantwoord-speelgoed-geven met de Sinterklaas. Ondanks het slechte weer konden de organi- satoren toch op een groot be zoekersaantal rekenen. De or ganisatie was in handen van het onderwijzend personeel van Het Meyeweitje. de Schakel. De En gelenbak. De kleine wijzer. De Meyegaard, De Engelendaal en de Bernardusschool. LEIDEN „Een verdrievoudi ging van het huidige vermogen var. de SLF is in de toekomst mogelijk'. Dit zei directeur Brooshooft gistermiddag in de commissievergadering voor de gemeentelijke bedrijven. Mo menteel is er een uitbreiding van de centrale aan de Lange Gracht, in studie. „Er zijn centrale beter te benutten, bij voorbeeld wanneer we gasturbi nes gaan gebruiken in kombina- tie met de huidige stoomturbi nes, waardoor het grootste ver mogen bereikt wordt", aldus de directeur van de SLF. Hij voeg de er aan toe dat met deze ver betering ook een geluidsvermin, dering gepaard zal gaan. prachtige 'mogelijkheden om de De heer Broosnooft bracht dit ter Naar aanleiding van het protect, dat het wijkkomitee „Plan Noord" laat horen in Uw Dag blad d.d. 9 november J.I., be treffende de uitbreiding van het sportpark „Noord" met een vierde voetbalveld en waarin wordt vermeld, dat na een tele foontje ook met „Roodenburg" geen overleg was gepleegd, het volgende. Voor de goede orde willen wij er op wijzen, dat werd gevraagd wat de MOTI- VERING was geweest betreffen de de ligging van dit voetbal veld. riet wijkkomitee „Plan Noord" is toen bij monde van voorzitter H. J. Uiterdijk medegedeeld, dat tijdens een bespreking over dit plan in 1969 met de toenmalige voorzitter van de Sportstichting de heer Van der Reijden en de technisch ambtenaar de heer Doeleman, de motivering ons toen niet duidelijk was. Hieruit had men reeds kunnen conclu deren, dat er wel met „Rooden burg" over dit plan van de- dachten is gewisseld. D.i. is e.e.a. dus niet goed overge komen bij het wijkkomitee „Plan Noord", want over de plannen zijn wij regelmatig in gelicht, slechts de motivering was ons niet bekend en konden wij daarop dus geen antwoord geven. Tevens is het wijkkomitee „Plan Noord" nog medegedeeld, dat een afgevaardigde van de w. „Roodenburg" bij de laatst ge houden bespreking d.d. 5 no vember j.l. betreffende dit uit breidingsplan, aanwezig is ge weest. Wij betreuren echter, dat, nu tot uitvoering van deze uitbreiding is besloten, waarmede wij zeer gelukkig zijn, gezien de grote wachtlijst van nieuwe leden, het wijkkomitee „Plan Noord" eerst nu tot aktie wil overgaan. Het moet het wijkkomitee „Plan Noord" toch bekend zijn, dat deze plannen reeds enkele jaren bestaan, waarom dan niet eer der daarvan kennis genomen? Door nu een dergelijke aktie te voeren kan er stagnatie, of nog erger, ontstaan in de uitvoering van deze zo noodzakelijke uit breiding, waarmede men de jeugd van Leiden Noord, die het wijkkomitee toch zo'n goed hart toedraagt, beslist geen dienst bewijst. Bestuur w. „Roodenburg". LEIDEN Na een „verloving" van ongeveer 10 jaar hebben de Openbare Bibliotheek Reuvens en de R.K. Bibliotheek besloten samen door het boekenleven te gaan. De besturen van deze bo- bliotheken verwachten door de fusie en de daaruit voort vloeiende onderbrenging in één groot, modern pand de lezer beter van dienst te kunnen zijn. Bovendien wordt de behuizing te klein. De officieuze samen werking heeft reeds goede resul taten opgeleverd. Men is o.a. tot de oprichting van drie filialen in Leiden gekomen, namelijk jn het Houtkwartier (1964), in Zuid-West (1968) en in Noord centen mis te lopen.Voor de bui- (1972). tenwereld zijn de bibliotheken echter al een. Aan het huwelijk echter kleeft een Waar de gemeenschappelijke lees- grote „maar". Beide bibliothe- zaal gaat komen is nog niet ge- ken ontvangen subsidie: de ge- heel duidelijk. De besturen zamenlijke filialen krijgen zelfs denken dat het nieuwbouw dubbel. Wil men bij de huidige" subsidieregeling deze gelden be houden dan zal elke leeszaal zijn identiteit moeten handha ven. Een fusie in de letterlijke betekenis van het woord gaat de bibliotheken een ton kosten. Waar een wil is is een weg, vonden beide partners. Om nu het subsidieprobleem het hoofd te bieden heeft men besloten de bibliotheken onder te brengen in een stichting, n.l. de Stichting Openbare Bibliotheek Leiden. Een overkoepelend orgaan dus dat uit twee afdelingen bestaat. Wanneer de Bibliotheekwet in gevoerd is, kunnen de partners hun gang gaan zonder de Rijks- gaat worden ergens in het cen trum van Leiden. Wanneer is ook nog een vraagteken. Be langrijk is echter dat het er komt, want de behoefte van het steeds groter wordende lezers aantal groeit. De Openbare bibliotheek „Reuvens" aan de BreestraaL LEIDEN Viscollege H.S.V. viste in de Vliet: het leverde een matige vangst op. Uit slag: A. Doesburg 1495 gr, 30 stuks, B. Laterveer 1025 gr, 21 st, J. Levering 775 gr, 15 st, Laterveer sr. 735 gr, 13 st, P. Wondergem 650 gr. 12 st, I. Arnoldus I 475 gr, 9 st, H. Onderwater 475 gr, 7 st. K. Laterveer 465 gr, 10 st, L. Döll 310 gr, 6 st, H.Montanus 205 gr, 4 st. LEIDEN Sleutels-conserven heeft onlangs een nieuw kantoorgebouw in Leiden be trokken aan het Bevrijdings plein. Daardoor blijft het ad ministratieve hart /an de on derneming in Leiden kloppen en van hieruit zal het be drijf, waarvan de productie- en expeditieafdelingen naar Limburg verhuisden, worden geleid. LEIDEN De jaarlijkse Vlooienmarkt, die vrijdag en zaterdag in het Volkshuis is gehouden heeft een bruto-op- brengst gehad van 3453,-! De netto-opbrengst zal be. steed worden aan verbete ring van de sanitaire voor zieningen op het terrein van het Leidse Volkshuis in Noordwijkerhout (Duinscho- ten). LEIDEN Sportschool Luiten organiseerde in de Dojo aan de Pieterskerkgracht de jaarlijkse judokampioen schappen voor de rijkspolitie van het district Leiden en omstreken. Er werd in drie klassen gejudood. Kampioen klasse t/m 68 kg. M. v. Ber gen, kampioen t/m 80 kg. W. Zijlmans. kampioen boven 80 kg. A. Hoogwerf. Kampioen alle categorieën werd W. Zijlmans. Bromfietser rijdt op auto LEIDEN Ook stilstaand blijken auto's voor sommige mensen een lastige hindernis. Op de au tovrije zondag kwam een 23-ja- rige bromfietser uit Leiderdorp op de Zoeterwoudse Singel on zacht in aanraking met een ge parkeerd staand dergelijk voer tuig. Hij hield hieraan een hersen schudding. een flinke wond ho ven het linkeroog en een wond in de kin over. Men vermoedt dat de man door een te hoge snelheid uit de bocht gevlogen is. De EHD zorgde voor vervoer naar het AZL. Op dezelfde dag liep een 31-jarige inwoner van het Onyxhof te Lei den een slagaderlijke bloeding op. De man was vol ijver zijn goudvissenkom aan het schoon maken toen het glibberige ding uit zijn handen gleed en in scherven brak. Een van die scherven sneed de man in zijn linker bovenbeen. LEIMUIDEN - De heer H. C. de ijk is op 15 november 25 jaar werkzaam op de coöp eratieve RABO-ba^k in Lei- muiden. Ieder, die de zilve ren jubilaris persoonlijk wil gelukwensen kan dit doen tussen 19.30 en 21.00 uur in caf Keijzer in de Dorp straat te Leimuiden. sprake naar aanleiding van een vlugschrift van „De Meerkoet", waarin aan het adres van de SLF de beschuldiging wordt ■geuit, dat het bedrijf het water van de singels verontreinigt. Vooral door het verhogen van de temperatuur van het water zouden er broedplaatsen voor bacteriën ontstaan, waarvan weel watervogels het slachtoffer worden. De heer Van Aken had over deze beschuldiging het commentaar van de heer Brooshooft ge vraagd. De temperatuurverho- ging ontkende deze niet: „Wij veroorzaken een verhoging van de watertemperatuur van 8 graden. Dat is een vast gege ven, dat is normaal. Er zit ■warmte in het spoelwater. Maar het zuurstofgehalte bij onze uit laat is hoger dan bij de inlaat". De heer Brooshooft verklaarde o.l uit het feu", dat in de over stort van de koelwaterkanalen in de Maresingel een intensieve vermenging met de lucht plaats vindt. Als „moeilijke plaats" wees hij de brug over de Rijnsburgersin- gel bij restaurant „In den ver gulden Turk" aan: „Het water ■is daar ondiep. Bovendien is er gaas gespannen. De modder is een uitstekende broeiplaots voor bacteriën- De zorg daarvoor is echtei een zaak van Gemeente werken". De heer Van Aken had de direc teur van de SLF ook zijn me ning gevraagd of er van de kunt van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten nog een onderzoek naar de efficiency van de SLF moet komen. Dit in het kader van het doorlichtings- onderzoek van het hele gemeen telijke apparaat. De heer Brooshooft plaatste een vraagteken bij een onderzoek van die omvang, temeer daar „het streekenergiebedrijf nog steeds in de pen zit. Bovendien zal het toekomstige bestuur van dat bedrijf daarover ook wel een stem willen hebben". Voer het genoemde onderzoek is een offerte gedaan van 2.5 ton. Hoewel hij zo'n grondig onder zoek nog niet zag zitten, voelde de directeur van de SLF toch wel wat voor enkele tussentijdse reorganisatiemaatregelen: „We kunnen bijvoorbeeld gas en licht onder één noemer brengen. Er is een nieuwe offerte aan B en W voorgelegd voor dif deel onderzoek". Deze is ongeveer 70 mille groot. „We wachten nog op een positief antwoord", aldus zijn optimistische toevoeging. 0 LEIDEN De begeleidingscommissie Organisatie Onderzoeken (BOO) heeft zich uitgesproken voor een gedecentrali seerde besluitvorming in de toekomstige structuur van de gemeentelijke organi satie. De verschillende facetten van dit vraagstuk, dat de tweede fase is van het onderzoek van de commissie, zullen In een informatieve bijeenkomst a.s maandag worden besproken, towel b en w als de commissie geven de prioriteit aan funktionele decentralisatie boven de territoriale decentralisatie. Bij functionele decentralisatie zullen ver schillende raadscommissies, die bestaan uit raadsleden en deskundige niet-raads leden met een adviserende en eventueel met beheersbevoegdheid worden belast Dit zou het werken in de raad aanzien lijk vergemakkelijken aangezien vele raadsleden niet in de gelegenheid zijn hun volle tijd aan de raad te geven. He' ligt niet in de bedoeling dat deze func tionele raden hetzelfde werk gaan doen als de raadscommissies. Zij kunnen sa men met de raadscommissies een be sluit nemen dat aan de gemeenteraad wordt „doorgespeeld" Pas in een later stadium wil men de ter ritoriale decentralisatie (wijkraden) gaan invoeren. Een voordeel van deze vorm van besluitvorming is dat zij de directe belangen van delen van de ge meente behartigt. Zonder deze territoria le decentralisatie moeten b en w de coördinatie van de verschillende gebie den ter hand nemen. Het verdient dan ook aanbeveling te streven naar meer uitvoeringsbevoegdheid van de wijkra den. In een onlangs door BOO uitgebracht rap port doet de commissie de suggestie een vaste commissie van advies en bij stand in te stellen die zich vooral bezig gaat houden met wijkraadsaangelegen heden. BOO-voorzitter Jp 't Veld wijsl er in het rapport op dat de keuze van de raad in de eerste fase (geintegreerd® beleidsvoorbereiding d.w.z. een voorbe reiding die tot stand komt met alle be trokkenen) beter tot zijn recht komt wanneer men streeft naar een decentra lisatie in de besluitvorming. In het rapport worden tevens enkele be zwaren tegen gedecentraliseerde be sluitvorming aangehaald. De tegenstan ders hiervan in de Zaanstreek waar een dergelijk onderzoek enkele jaren geleden heeft plaats gehad, waren be vreesd voor uitholling van de gemeente raad. „Het is overigens de vraag of dit verschijnsel niet reeds lang aan de gang is (toenemende invloed van het ambtenarenkorps etc)", aldus dit rap- port. Tevens zie: men decentralisatie als een bedreiging van de eenheid van het beleid. Tenslotte vreest men een minder slagvaardig bestuur. Wat het tweede bezwaar betreft zegt het rap port: „De coördinatie (kan) echter op verschillende wijzen verzekerd wor den". Het laatste bezwaar kan onder vangen worden door net instellen van een bureau voor wijkaangelegenheden met aan het hoofd een eigen wethouder. Ook het rapport „Wijken voor Zaanstad" laat een waarschuwend geluid horen. Het is volgens dit rapport helemaal niet zeker of decentralisatie kan bijdragen tot algemene democratisering. „Er is weinig of geen systematisch onderzoek gedaan naar de t!jdrage van de decen tralisatie aan de verbetering van de re latie oVerheid-burger". Wel staat vol gens dit onderzoek als een paal boven water dat decentralisatie een rol kan spelen bij vermindering van machtscon centraties. Door het te volgen systeem zullen de wensen en behoeften in een wijk op effectieve wijze kenbaar ge maakt kunnen worden aan het centrale gemeentelijke bestuur. VOORSCHOTEN De restauratie van het „Ambachtshuis" is dringend noodzakelijk. Volgens een voorzichtige raming worden de hosten hiervan boven f 1 miljoen geschat. Het huis werd 60 jaar geleden aan de gemeente bij legaat door jhr.. Steengracht geschonken met de opdracht het „ten algemene nutte" te gebruiken. Tijdens de be grotingsbesprekingen zag de KVP-er Franken nog wel restauratie- mogelijkheden wanneer een speciale stichting hiervoor in het leven gal worden geroepen. Commissie ziet milieutaak goed in Was het toeval of een gevolg van de actualiteit? In ieder geval de commissie voor de bedrijven had gisteren heel wat te doen met „het milieu en de energie". Je waande je soms bij een vergadering van de Milieuraad. Ongekend lang stond men stil bij de waterverontreiniging door de SLF. Tevoren had de heer Van Aken om een explicatie gevraagd over de mate van verontreiniging. Van Aken was zelf niet aan wezig, maar directeur Broos hooft vond niettemin een zeer aandachtig gehoor. On gevraagd gaf hij bovendien een toelichting op de manier waarop zijn bedrijf meer energie kan produceren en daarbij ook nog minder ge luidsoverlast veroorzaakt. De commissieleden werden er helemaal door in de stem ming gebracht. Liefst twee leden bleken de intentie te hebben wethouder Lijten te vragen naar energiebeper- kende maatregelen, die b. en w. willen gaan treffen. Toen de heer Brooshooft de Rijnsburgersingel noemde als broedplaats voor bacte riën, droeg Hoeven zijn steentje bij door op te mer ken, dat ook het water „bij het molentje in de Kikkerpol der" van niet zo'n beste kwaliteit meer was. De heer Wessels wist daarvan mee te praten: „Ik heb weieens met mijn kleinkinderen in de Kikkerpolder nuar kikkers gezocht, maar ze waren alle maal weg". Ad rem sprong de heer Vink in: „Dan moet de naam maar veranderd worden". Jammer, deze grap. Hij paste niet in het geheel van de vergadering. F.en vergade ring, waarin de commissie bewees een belangrijk facet van haar taak niet te verge ten: gemeentelijke bedrijven moeten niet alleen bestuur lijk en financieel gecontro leerd worden. R.v.d.G. Universiteit LEIDEN In acta et Agenda het weekblad van de Leidse Univer siteit van deze week, is een op roep van het college van be stuur aan de universitaire ge meenschap gepubliceerd, waar in wordt aangedrongen op be perking van het energiever bruik. In de oproep zijn een aantal maatregelen vermeld, waardoor iedere medewerk(st)er of stu dent tot de gewenste beperking kan bijdragen. In alle universi teitsgebouwen zijn affiches op gehangen, waarop eveneens tot zuinigheid ten aanzien van het energieverbruik wordt opgeroe pen. De Leidse Universiteit verbruikt in totaal jaarlijks gemiddeld 3.600.000 liter stookolie, 20.700.000 Kwh elckj 4.750.000 kubieke i moet, aldus het colls stuur, rekening i houden, dat. dit jai bruik mét ten minste tien pro cent moet worden bcperkr:

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3